PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk yapımı haritalar benim yüzümden mi gelişmedi?

Vulcan
17/10/2011, 16:53
Geyik yapmıyorum son derece ciddiyim. Her sektörde mutlaka o sektöre ait "biz en iyiyiz" diyen kişiler vardır ve bu söylemler "adam en iyi olduğunu sanıyor gösterelim ona en iyi nasıldır" diye düşünen insanların daha hırslı çalışmalarına sebebiyet veriyor. JFA 9 yaşında bir map ve emin olun reklam atarken sadece çok ender "Türk yapımı en eski ve en iddialı map" derim ve zaten bu doğruda. JFA kadar eski ve bu kadar uzun süredir geliştirilen bir map görmedimde.

Acaba diyorum her yerde JFA en iyi Türk yapımı map deseydim şu an Türkiye'nin piyasası daha değişik olurmuydu ?

Lexsarko
17/10/2011, 16:58
Sanmıyorum. Çoğu oyuncu DotA'dan baydığında başka haritaları oynuyor.

Bu mesajlarının tamamını farklı boyut, renk ve yazı tipinde yazmazsan sevinirim. Kimsenin yazdıkları bir diğerininkinden önemli değil.

Vulcan
17/10/2011, 17:10
Gördüğün 1.462 mesajımda hep aynı tip aynı renk ile yazılmıştır. Büyüklük yok, göz yoran cıvık bir renk yok ve bu güne kadar hiç kimse şikayetçi olmadı.

Önem konusuna gelince kendimi önemli göstermem için büyük veya renkli yazmama gerek yok hatta kendini önemli göstermek için büyük ve renkli yazan insan gerçekten bunu düşünerek yapıyorsa o insan adına gerçekten üzülürüm.

Konuya gelecek olursak ben biraz öyle olduğunu düşünüyorum çünkü sonuçta benim işimi iyi yapmam için güzel bir kıyas lazım'ki DotA var. Biraz karakterimle ilgili bir konu bu. 9 yıl bırakmama sebebim insanların IceFrog'u Allah, DotA'yı din gibi görmeleri. Hatta komiktirki şöyle bir durum var bizim ülkemizde. Ben gavurum, JFA gavur mapi ama IceFrog Türk ve DotA Türk yapımı bir map gibi bir muameleye mağruz kaldım (hala kalıyorumda)

Lexsarko
17/10/2011, 17:49
Ben de gördükçe editliyorum. Beni editlemek zorunda bırakmayın lütfen.

Yazı tipinin mesajınızı önemli veya "tarz" kılmadığında hemfikirsek default fontta yazmak da zor gelmeyecektir eminim.

TauHunter
17/10/2011, 17:51
DotA hariçi oyunlara "fun game(eğlencesine,son iki dakika oyunu)" gözüyle bakılıyor.Yani naparsan yap yine aynısı olacaktır.(BENCE)

Lexsarko
17/10/2011, 17:54
NooboftheTurkey en iyi Türk map yapımcılarından biridir fakat Tauhunter'a fun map düşüncesinde katılıyorum. Malesef harita ne kadar iyi olursa olsun DotA'nın laneti o haritayı gölgede bırakıyor.

WeRdeR WeReMeM
17/10/2011, 18:02
Bir kere kendi sitenizi kurmadığınız hata yada varda benmi göremedim.Upload olarak epicwar'a koymuşsunuz.Tamam gene orayada koyun ama kendi sitenizi kurup + facebook üzerinden reklam vermeniz şart.Pek pahalı birşey değil facebook üzerinden reklam.Face üzerinden reklam muhabbeti çok güzel yapmışlar.Herşeyini ayarlayabiliyorsunuz mükemmel bence denemelisin kesinlikle.Ama ilk önce bi site şart tabi. Güzel bir yol seçmissin ama doğru yolda değilsin o yüzden 9 senedir yerinde saydın. Bu arada bende epeydir takılırım öyle 2-3 sene değil 9 sene önce JFA duymadım hiç :) hatta 5 sene önce bile duymadım.

LiFeFoRLiFe
17/10/2011, 19:40
face sayfası var face chat grubu var

map ı ogrenenler birdaha bırakamıyo dota nın nası bişe oldugunu anlıyor

fakat ben r2 ye pt domi diff bash kasarm diyenler saolsun dotadan vazgecemiyor bole mapı goruncde fun sanıyolar

''Bir kere kendi sitenizi kurmadığınız hata yada varda benmi göremedim.'' az daha oluyodu

9 sene önce JFA duymadım hiç hatta 5 sene önce bile duymadım. o seneler only we ve dotatürkiyedeydi bu mapın reklamı ondan eger trdotaya benim dotaya ilk basladıgım zamanlarda gelseydi user artardı

WeRdeR WeReMeM
17/10/2011, 19:46
Az daha oluyordusu yok olacak.Çok zor değil bir web sitesi edinmek.Bas 1000 lirayı en kralını yaptır.ADam bulamıyorsanız yaptırayım size.Ben dotaturkiye'nin ilk açıldığı sene oralarda takıldım doğaldır gerçi gözüm dotadan başka birşey görmüyordu ozamanlar :) :)

Whup_RS
17/10/2011, 20:44
Eğer dotada -cm diye bir mod olmasaydı insanlar bir süre sonra pub oyunlardan sıkılıp Dotadan soğurlardı. Ama klan işleri ve cm modları dotayı ayrı kılıyor. Jfa dotaya çok benziyor. Başarılı map ama dota diye bir map olmasaydı şu an Jfa oynuyorduk.

LiFeFoRLiFe
18/10/2011, 00:52
jfa dada cm var rs ne alaka simdi o

dotayı guinsoo bilmem ne ünlü kişiler tarafından yapıldıgı ve yabancı ülkede oldugu icinbu kadar hit tuttu (yabancı ülkede her şey hit tutar eger degerse yükselir)

simdi guinsoo riot games sirketinin sahibi (league of legends)

ama volkan abi jfa grubu ile ama işte adamlar dotaya o kadar alısmıs ki jfa atacagına bu zamanı degerlendirem dota atam diyor
:/

gl

Whup_RS
18/10/2011, 01:00
Haklısın kardeşim de cm modu ilk Dotada uygulandı. Bir kere uyguladıktan sonra 100 mapde daha uygulasan nolcak ki..

Vulcan
18/10/2011, 13:48
Grup içinde tartışırken benim sürekli söylediğim bir söz vardır "DotA'da en son gördüğüm güzel yenilik cm oldu ondan sonra hiç bir şey görmedim"

Türk yapımı map konusuna gelince Türk map yapımcıları arasında bu güne kadar hiç rekabet olmadı bunların sebepleri

* Herkes yaptığı map ilgi görmedi diye üşenip bıraktı
* Herkes DotA var diye "dotayımı geçecem sanki" (dimi amaç zaten dotayı geçmek, güzel birşey yapıp bir kitle ile oynamak değil) diyip bıraktılar
* Birileri bir map yaparken başkaları World Editor kullanım konusunda daha bilgili olup daha iyi şeyler yaptılar (burada bende çok sıkıntı yaşadım ama gündemden hiç düşmedim)

Ama başta söylediğim "rekabet" ortamı hiç olmadı. Ben bizim World Editor'cülerin olduğu forumlarda ara sıra "en iyisi benim mapim, varmı benimkinden başka böyle bi map" diye konuşsaydım acaba hiç kimse sinirlenipte daha iyisini yapmaya çalışmayacakmıydı acaba. Ben bunu merak ediyorum çünkü güzel bir söz vardır "Rekabetten kalite doğar"

BorisPeace
18/10/2011, 13:58
"Rekabetten kalite doğar"

Buna tamamen katılıyorum (:

Bence burada kilit nokta gösterilen ilgi. Bir harita yeterince ilgi görmüyorsa, yapımcısı bunu bırakmayı seçebilir. Tabi ki buradaki 'yeterince ilgi' her yapımcıya göre değişecek bir şey.

Emusnica
18/10/2011, 14:07
Grup içinde tartışırken benim sürekli söylediğim bir söz vardır "DotA'da en son gördüğüm güzel yenilik cm oldu ondan sonra hiç bir şey görmedim"

Türk yapımı map konusuna gelince Türk map yapımcıları arasında bu güne kadar hiç rekabet olmadı bunların sebepleri

* Herkes yaptığı map ilgi görmedi diye üşenip bıraktı
* Herkes DotA var diye "dotayımı geçecem sanki" (dimi amaç zaten dotayı geçmek, güzel birşey yapıp bir kitle ile oynamak değil) diyip bıraktılar
* Birileri bir map yaparken başkaları World Editor kullanım konusunda daha bilgili olup daha iyi şeyler yaptılar (burada bende çok sıkıntı yaşadım ama gündemden hiç düşmedim)

Ama başta söylediğim "rekabet" ortamı hiç olmadı. Ben bizim World Editor'cülerin olduğu forumlarda ara sıra "en iyisi benim mapim, varmı benimkinden başka böyle bi map" diye konuşsaydım acaba hiç kimse sinirlenipte daha iyisini yapmaya çalışmayacakmıydı acaba. Ben bunu merak ediyorum çünkü güzel bir söz vardır "Rekabetten kalite doğar"

Lifeforlive güzel bir noktaya değinmiş, guinso şu anda şirket sahibi mi bilmiyorum ama sonuçta başka bir bünyede tamamen kendine ait bir projeyle ilgileniyor. Başarılarının sırrı burada işte. Ve uzun zamandır muhtemelen icefrog ta bunun için uğraşıyordu ve Valve ile şu anda avantajı kendine çevirdi.

Türk yapımı haritaların gelişmediğine inanmıyorum, weturkiye sitesi varoldukça da birileri devam edecektir. Bence asıl problem haritacıların birbiri ile ortak çalışmamasından kaynaklanıyor.

Bildiğim kadarıyla harita yapımcılığında da farklı alanlarda uzmanlaşılıyor, kodlama da, alan tasarımında, büyülerde vs. Hatta bu şekilde büyü tasarımı yarışmaları yapılıyordu weturkiye'de. onlar sana destek olsa, veya sen onlara kucak açmış olsan, belki harita daha büyük başarılara imza atmış olacaktı. Tabi burada kastetmiş olduğum haritanın ne kadar iyi veya ne kadar kötü olduğu değil, ortak bir sinerji oluşturulmasından bahsediyorum. Bu bahsettiklerim dota camiasında var. Ve bu işi başaran diğer camilarda bir şekilde adlarını duyuruyorlar. Orpg cinsinde olup tonla seveni olan haritalar mevcut.

Tabi olay sadece haritada bitmiyor, yeterli olgunluğa geldiğini düşündüğünüzde net bir projeye çevirmek bence en mantıklısı. yoksa geliştire geliştire sonsuza dek devam eder.

Başarılarınızın devam dileğimle.

Volta
18/10/2011, 16:08
İnsanları bir tercihe itmek bence çok gereksiz.Yani DotA oynayanlar bir JFA oynasa görücekler gerçek mapi.Gibi bir anlayış başarıya ulaşmaz kanaatimce.İsteyen istediğini oynar.Herkes bir mapten aynı zevki,tadı almak zorunda değil.Kiminin DotA hoşuna gider kiminin diğer mapler.Bu kadar zorlamak ya da polemik oluşturmak yersiz.Tabi map yapımcılarının hedefleri vardır.En iyisi olmak diye ama bu bile anlamsız.Mühim olan bu olaydan(oyun oynamak) zevk alınması.Bence insanları bırakın istediklerini oynasınlar.

Vulcan
18/10/2011, 16:21
İnsanları bir tercihe itmek bence çok gereksiz.Yani DotA oynayanlar bir JFA oynasa görücekler gerçek mapi.Gibi bir anlayış başarıya ulaşmaz kanaatimce.İsteyen istediğini oynar.Herkes bir mapten aynı zevki,tadı almak zorunda değil.Kiminin DotA hoşuna gider kiminin diğer mapler.Bu kadar zorlamak ya da polemik oluşturmak yersiz.Tabi map yapımcılarının hedefleri vardır.En iyisi olmak diye ama bu bile anlamsız.Mühim olan bu olaydan(oyun oynamak) zevk alınması.Bence insanları bırakın istediklerini oynasınlar.

Tamamda sana JFA ve DotA oyuncusu arasındaki farkı söyleyeyim

DotA oyuncusu için sadece DotA var
JFA oyuncusu için JFA, DotA ve JFA grubumuzda birilerinin oynamasını istediği her türlü map var

Biz sizce "sadece JFA oynayacaksınız" diye bir sözleşmemi koyuyoruz oyuncularımıza ? Hayır. Sadece 1 tane mape kilitli kalmayı anlamsız bulduğumuzu söylüyoruz