PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Deus Ex: Human Revolution

Coolager
19/11/2011, 12:34
1184

Oyunun incelemesine geçmeden önce bu oyunu temin etmemizde bize yardımcı olan Kardeşler Elektronik’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz ve isminin bir kısmı Latince, bir kısmı İngilizce olan bu oyunu güzel Türkçemizde birleştirmek istiyoruz: ‘Tanrı Öldü: İnsan Devrimi’
Human Revolution 2000 yılında çıkan, distopik bir kurgusu olan ilk Deus Ex oyununun devamı. Fakat tarih olarak daha öncesinde geçiyor. Bu açıdan Human Revolution bir "prequel" yani bir anlamda "giriş".

Oyunla ilgili anlatılacak çok şey var ama ilk söylemek istediğimiz şey, oyunun daha başlarında bir labrotuvarın duvarında dikkatimizi çeken Final Fantasy 27 posteri. O anda Square Enix’in Square Enix’e bu göndermesi dudaklarımıza bir tebessüm yerleştiriyor. Oyunumuz yedi sekiz dakikalık bir HDD yüklemesi ardından açılıyor. Kendimizi hemen içinde bulduğumuz hikaye hızlı bir şekilde başlıyor ve kısa olduğu kadar da basit bir ‘açılış görevi’ yapıyoruz. Bu görev sonunda ekrana gelen video oyunumuzun asıl açılışını oluşturuyor. Senaristler, yönetmenler, ara video ekibi, kısaca tüm ekibin ismi bu açılış videosunda geçiyor. Mass Effect 2 oynayanlar bu sahneyi, hemen hemen aynı şekilde, hatırlayacaklar.Tanrı Öldü’nün en büyük farklılığı, ki temelde bir FPS olmasına rağmen – ben FPS sevmeyen biriyim, eğer genelleme yapma hakkımı verirseniz FPS’ler kadar basit oyunlar yok derim, çok sağlam senaryolu olup oyun tarihine damga vuranlar hariç – size verilen görevi başarmanız için birden fazla seçenek sunması.
Daha ilk görevde patronunuz size yolda giderken lethal (ölümcül) veya non-lethal (ölümcül olmayan) olmak üzere görevi nasıl yerine getirmek istediğinizi soruyor. Silah seçmenizi istiyor. Otomatik bir makinalı veya bir bayıltıcı silah seçebilirsiniz. Seçim sizin. Ayrıca bu seçimlerden sonra göreve girince de ulaşmanız gereken noktaya nasıl ulaşmanız gerektiğini seçebilirsiniz.

1185
1186

GRAFİK: Oyunun grafikleri öyle çok abartılacak gibi değil. Hatta iyi bile değil belki. Karakterlerin tasarımlamaları fena değil. Silahlar ayrıntılı. Etraf etkileşimli. Atmosfer filmvari. Oyun yarım open-world. Yani: 80/100

SES: Oyunda seslendirmeler, özellikle ana karakter Jensen’in karizmatik sesi oldukça başarılı. Fakat NPC’lerde yer yer aynı sese rastlanabiliniyor. Oyunun Score’u ise harika. Bir NPC’ye take-down yaparken kırılan kemik, gelen yumruk sesleri gerçekçi. 95/100

OYNANIŞ: Oyuncuya seçenek sunarak, hem bir FPS hem bir TPS hem de bir RPG olan Deus Ex: Human Revolution kesinlikle Stealth olarak ve tüm yan görevleri yaparak oynanmasını tavsiye ettiğimiz, bu şekilde hem zorlayıcı hem de uzun süreli ve oyuncunun kendisini vermesi gereken, farklı şehirlerde farklı büyüklük ve kafa karıştırıcı planlarda gezdiren bir oynanış sunuyor.100/100

EĞLENCE: Eğer Stealth tercih ederseniz, eğlence yerini sabıra bırakıyor. Ama biz MGS’ci ve SplinterCell’ci bir kuşağız. Ayrıca bol bol giren Cut-Scene’ler oyunu bir film havasına sokup sizi hikayenin içine çekiyor.100/100

GÖNDERMELER: Oyundaki bol MGS göndermeleri (İkinci oyunda gemide bir grup askerin arkasından gizlice geçtiğiniz gibi ufacık, silah, kıyafet ve arayüz gibi büyük olanlara kadar), BladeRunner göndermeleri, Vampire Bloodlines havaları, Hitman’e selam çakmaları, FinalFantasy27 posterleri ile mükemmel. Ayrıca ana karakter Jensen’ın gözlerinde görmesine yardımcı olan augmentation’ların siyah gözlük havası ve uzun pardesüsü ile tam bir Matrix firarisi Neo....100/100

GENEL: 95 Bu oyun benim seçimim, ben kimim? Editör. Yani neymiş bu oyun? Editörün seçimi;
Deus Ex: Human Revolution son zamanlarda çıkıp da alınmaya değer, oyuncuyu zorlayıcı tek oyun. El öpme tadında saygılar, kucak dolusu sevgiler, beyaz güvercin kanadında barışlar, zeytin dalı uzunluğunda uzlaşmalar...

Ghuzultyy
04/12/2011, 02:28
Almayı düşünüyordum çok olumlu yorumlar vardı bu iyice ikna etti beni :D

Vulcan
04/12/2011, 12:56
Ekran kartı yerine ses kartı seçtiğim için şu an elimdeki bu oyunu oynamıyorum ve hayatımda Counter Strike ve Call of Duty dışında bana zevk veren tek fps oldu ayrıca benim gibi bir Metal Gear Solid manyağı için eşsiz bir eser.

Ben oyunu kendimce şöyle yorumlayayım. Call of Duty ile Metal Gear Solid'i evlendirmişler.

TauHunter
04/12/2011, 13:28
çok kuul bir oyun 10/10