PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dream Theater - Pull Me Under

LauraBodewig
26/12/2011, 22:38
Merhabalar. Yine bir Dream Theater şarkısı ile karşınızdayım.
Bu seferki grubumuzun en ünlü şarkısı. İkinci albümün ilk şarkısı olan Pull Me Under.

Pull Me Under bazı kısımlar hariç Dream Theater'ın en kolay şarkılarında biri sayılabilecek bir şarkıdır. Ritim karışık değildir şarkının çoğu 4/4 şeklindedir. Dakikada 100-105 bpm arasında bir yerlerdedir(Çok uğraşamadım valla tam değerine). Unison kısmı ve sololar hariç karmaşık ve zor şeyler yoktur. Sözler Kevin Moore'un. Zaten ilk dönemde tutmuş şarkılarında sözlerin çoğu Kevin Moore'dan. Sözlerde yer yer Hamlet'ten esintiler mevcut. Pull Me Under aslında en ünlü şarkı olmasına rağmen Dream Theater'ın en progresif şarkısı değildir biraz ağırdır.(Ben konservatuar öğrencisi değilim yanlış anlamayın. Müziğin matematiğini de çok fazla bilmem 3-5 kuruşluk bilgimlen faydalı olmaya çalışıyorum)

Vokali yine zor ve kolay yerleriyledir "Only until your will is done" ve " Watch the sparrow falling" derken en yüksek nota değerlerine çıkıyor. Gitar solosu ise Dream Theater'ın öbür şarkılarına daha kolay ama yinede sonuçta Petrucci solosu tabiki.(Klavyede geriye gitmeyi bilmeyenler için yine zor olacaktır). Baterisine bir şey diyemeyeceğim çok fazla anlamam. Bass'ı genelde kolay fakat bir yer varki o yer. Elektro-Bas-Keyboard unison kısmını basta çalabilmek öyle bir zorki çalana kadar sol el parmaklarınız hamur sağ el parmaklarınız nasır olur. Ben basımda o kadar hızlı bir şekilde ileriye giderken parmaklarımı yetişteremediğim için ileri perdelere doğru değilde alt tellere doğru gidiyorum o kısmı çalarken.

Şarkının bir kısa bir de uzun versiyonu vardır. Kısa versiyonunda 3 dakika kırpılmış olduğu için grubun kendisi bile sevmediğini söylüyor. Video'su da anlamsız bir şey. Ben uzun versiyonunu bir de zorluğunu anlamanız için bass solosunu koyuyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=cKhfkfnbAMQ
http://www.youtube.com/watch?v=NRQNusiyrMQ

DreadfuL
26/12/2011, 22:55
Güzel bir şarkı + grup için hoş ve yerinde açıklamalar yapmışsın. Eline sağlık, severek dinlerim kendilerini :)