PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Genel Sağlık Sigortası zorunluluğu

BorisPeace
12/01/2012, 15:10
Bu videoyu kesinlikle izleyin: Video Linki (http://video.cnnturk.com/2012/programlar/1/16/bugun-13-00-16-01-2012-ali-tezel-ogrencilerle)

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle nüfusun tamamı Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alındı.

Türkiye’de yaklaşık 63 milyon kişi SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu. 9.1 milyon kişi ise yeşil kartlı. 127 bin tutuklu ve hükümlü; 650 bin er, erbaş ve yedek subaylar ile banka sandıkları mensupları ise 2013 yılından itibaren GSS kapsamına girecek. Ancak bunların dışında kalan 1milyon 700 bin kişinin ise hiçbir sosyal güvencesi yok.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; kayıt dışı çalışan 18 yaş ve üzerindeki gençler, işsiz üniversite mezunları, sigortalı olmayıp sağlık giderlerini kendi cebinden karşılayanlar, sigortasız tarım işçileri, ev hizmetlerinde çalışanlar, geçici sözleşmeliler GSS kapsamına alınacak.

Kanun göre bu kişilerin 1 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurmaları gerekiyor. Burada yapılacak gelir testine göre de prim ödemek zorunda kalacaklar.

SGK yetkilileri, bu kişilerin büyük bölümünün gelir seviyesinin düşük olduğunu tahmin ederken, bir de uyarıda bulunuyorlar: “1 ay içinde başvurmazlar ise asgari ücretin 2 katından fazla gelirleri olduğu varsayılarak, sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için aylık 213 lira prim ödeyecekler.”

SGK, 1 milyon 700 bin kişiye bir de mektup gönderecek. Mektupta bu kişilere hak ve yükümlülükleri anımsatılacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak, ‘gelir testi’ yaptırmaları gerektiğinin altı çizilecek.

Gelir testi yapılarak, bu kişilerin ‘aylık’ ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkacak.

13 ayrı kuruma bağlanılarak, 28 ayrı parametre üzerinden kişinin gelir sorgulaması yapılacak.

Aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan bütün vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar. Buna göre;

Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile asgari ücret (886,5 TL) arasında olanlar aylık 35,4 TL ödeyecek.
Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.773 TL) arasında olanlar aylık 106,4 TL ödeyecek.
Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar aylık 212,8 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.
Sosyal güvencesi olmayan ve gelir testi yaptırmayan vatandaşların da aylık geliri asgari ücretin iki katından (1.773 TL) fazla kabul edilecek ve aylık 212,8 TL prim alınacak.

Yeni sistemle ‘yeşil kartlı’ ifadesi de tarihe karıştı. Bunun yerini 60-C-1 ifadesi aldı. Yani 5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60. maddesi, c-1 fıkrası hükmüne tabi olanlar, eskinin yeşil kartlıları olacak.

Aylık geliri brüt asgari ücretin, yani 886.5 liranın üçte birinden az olanlar; bir başka ifadeyle 295 liranın altında olanlar 60-C-1 kapsamında olacak ve sağlık primini devlet üstlenecek.

Bunun anlaşılması içinse yeşil kartlıların vize süresinin dolmasının ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’na başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekecek. Bu test sonucu bir hanede 4 kişi yaşıyorsa 4 kişinin geliri toplanıp 4’e bölünecek. Çıkan rakam asgari ücretin üçte birinden az ise 34 liralık sağlık primini devlet ödeyecek.

Yeşil kartlılar da vize sürelerinin dolmasından itibaren 1 ay içinde gelir testi yaptırmazlar ise; gelirlerinin bin 773 liranın üzerinde olduğu varsayılarak aylık 213 lira prim ödemeleri gerekecek.

Tüm vatandaşlar için gelir testi üç ayda bir düzenli olarak, sistem tarafından otomatik olarak yapılır hale gelecek. Böylece devlet, 3 ayda bir kimler için sağlık primi ödeyeceği konusunu güncellemiş olacak. Geliri 295 liranın üzerine çıkanlar da sağlık primini kendileri ödemeye başlayacaklar.

Kaynak (http://www.ntvmsnbc.com/id/25312705/)

Buradaki çoğu kişiyi ilgilendirecek bir yazı olduğunu sanıyorum. Bakalım daha neler olacak.

Ahmet"FranJose"ÇOLAK
12/01/2012, 23:28
guzel bır uygulama oldugu kanaatındeyım. bır arkadas bu konuyu kulagıma cınlatmıstı hıc arastırmadan karsıma cıktı gh de

BorisPeace
12/01/2012, 23:40
Eminim çoğu kişiye güzel bir uygulama gibi gelmeyecektir. Birçok kişinin bunu karşılayacak gücü yok.

Ahmet"FranJose"ÇOLAK
12/01/2012, 23:51
sahsım adına guzel bır uygulama demek daha dogru olur.

Gokotas
18/01/2012, 01:03
Gerekli bir uygulama.Geliri yetmenler yeşil kart çıkartabilir.Kaçak çalıştırılanlara da zorunlu sigorta geliyor.

Olması gereken yapılıyor.Geç bile kalınmış bir uygulama.Bunu da provake edecek halkımız ancak o çok ağzımızda gevelediğimiz diğer ülkere bir bakarsak daha rahat anlayabiliriz durumumuzu..

BorisPeace
18/01/2012, 03:05
Bu videoyu kesinlikle izleyin: Video Linki (http://video.cnnturk.com/2012/programlar/1/16/bugun-13-00-16-01-2012-ali-tezel-ogrencilerle)

İlk iletiye de koydum, kimsenin gözden kaçırmasını istemem. Eminim ilgilendirenler vardır.

BaLzaX
18/01/2012, 04:41
Gerekli bir uygulama.Geliri yetmenler yeşil kart çıkartabilir.Kaçak çalıştırılanlara da zorunlu sigorta geliyor.

Olması gereken yapılıyor.Geç bile kalınmış bir uygulama.Bunu da provake edecek halkımız ancak o çok ağzımızda gevelediğimiz diğer ülkere bir bakarsak daha rahat anlayabiliriz durumumuzu..
Neyi gerekli anlamadım ki ben tam olarak burada yazanlar ve video da izlediğimiz açıklamalara göre adamlar önceden para almadığı kişilerden de para alacak öğrencinin gelirine bakmıyorlar baba anne abla abi kardeş aanladım da dede nine ne ayak onu çözemedim?
Ha bir de para verdiğimiz halde doktor ve reçete paralarını da biz ödeyeceğiz :D valla ben buradan pek yararlı bir uygulama gibi görmüyorum.Durum özetle şu galiba X bir baba çalışırken hem kendinin hem eşinin hem de çocuklarının prim ücretlerini yatırmak durumunda önceden kendi prim ücreti ile hem kendi hemde ailesi yararlanıyordu

Beregond
18/01/2012, 15:56
En azından herkesin bir güvencesi olsun, acil bir durumda güvencesini kullansın, açta açıkta kalmasın gibi birşey olmuş.

Tek güzel yanı, belli bir yaş üstünün ayda 20-30 TL'ye kendini sigortalatması güzel bir hareket. Bir sigortacı olarak bende destekledim bunu. Çünkü genel olarak örnek verirsek; 55 yaş üstü kişiler (önceden herhangi bir poliçesi/güvencesi yoksa) genellikle %90 sigortalanmaz. Bazı şirketler vardır ki, para paradır diyip yarım yamalak sigortalatabilir.

Bunun bir nebze de olsa devlet tarafından önüne geçilmiş, ben bu açısını yorumluyorum :)

BaLzaX
18/01/2012, 17:52
En azından herkesin bir güvencesi olsun, acil bir durumda güvencesini kullansın, açta açıkta kalmasın gibi birşey olmuş.

Tek güzel yanı, belli bir yaş üstünün ayda 20-30 TL'ye kendini sigortalatması güzel bir hareket. Bir sigortacı olarak bende destekledim bunu. Çünkü genel olarak örnek verirsek; 55 yaş üstü kişiler (önceden herhangi bir poliçesi/güvencesi yoksa) genellikle %90 sigortalanmaz. Bazı şirketler vardır ki, para paradır diyip yarım yamalak sigortalatabilir.

Bunun bir nebze de olsa devlet tarafından önüne geçilmiş, ben bu açısını yorumluyorum :)
Önceki sistemde zaten sigortalı oluyordun ki hani çalışmayanlar okumayanlar için diyorsan o adamın da gelir tespitini yapacakken uygulayacakları sistemle 35 lira dan fazla çıkacağını düşünüyorum yani eğer babası evlatlıktan red etmemişse onun gelire de bakıyorlar :D

Beregond
18/01/2012, 20:09
İşte okumayanların, işi gücü olmayanlarında muhtemelen 20-40 TL arası aylık bir prim ödemesi gerekiyor.

Bence iyi oldu çokta güzel iyi oldu :)

LikeMyHome
20/01/2012, 00:31
Arkadaşlar benim herhangi bir maaşım yok. Öğrenci de değilim. Ben de bu gss'yi yaptırmak zorunda mıyım? Teşekkürler.

Beregond
20/01/2012, 00:49
Yanılmıyorsam 2013'de zorunlu olacak.

BaLzaX
20/01/2012, 01:46
Arkadaşlar benim herhangi bir maaşım yok. Öğrenci de değilim. Ben de bu gss'yi yaptırmak zorunda mıyım? Teşekkürler.

Yatırmak zorundasın adamlar herkes sigortalı olacak aynı zamanda hastane parası filanda ödeyecek diyor :D.Senin gelirinin olup olmaması önemli değil anne baba abi abla kardeş dede nine bunların geliri varsa o geliri hesaplayıp sana fiyat çıkartacaklar sende parayı ödeyeceksin.Ödedikten sonra sana sigorta yapacaklar sen hastanaye gittiğinde yine para ödeyeceksin ilaç farkı reçete parası bunları da ödeyeceksin yine :D

BorisPeace
20/01/2012, 03:45

Eğer gelir tespiti yaptırmazsan otomatik olarak aylık gelirini asgari maaşın iki katı kabul edecekler ve bunun üzerinden aylık ödeyeceğin bir sağlık sigortası primi çıkaracaklar. 212 lira olmalı doğru hatırlıyorsam.

CoolStoryBro
20/01/2012, 08:28
şu anlama gelmektedir:

1- önce gerekli yere gidip o formu dolduracaksın ve sana her türlü özel harcamalarının hesabını soracaklar. misal ailenden, eşten dosttan, her neredense bir şekilde para almışsan ve onunla harcama yaptıysan sana gelirin var kardeşim senin diyecekler.

2- bununla kalmayıp evine gelecekler. evet evine gelip evini inceleyecekler, ailenle senin özeliniz olan eşyalarınıza bakacaklar. ve yine ailenin, eşinin dostunun vs. aldığı şeylere bakarak onları senin gelirinin de hesaplanmasında kullanacaklar. yani onları senin gelirin olarak yazacaklar.

3- bütün bunlar yapılan 26 yaşında, lisansüstü eğitimine devam eden, sadece babası çalışan ve ayda 900 tl alan 3 kişilik bir ailenin çocuğu bir öğrenci var diyelim. o öğrenciye diyecekler ki senin gelirin ayda 300 lira, o yüzden her ay 35 tl ödeyeceksin. bu uygulamayı savunan beyinsizler için tekrarlıyorum; o evde 3 kişi yaşıyor, eve giren para sadece 900 lira, evde çalışmayan 2 kişi var ve bunlardan biri hatırı sayılır miktarda eğitim masrafı (yol parası, lisansüstü eğitim olduğu için okuması gereken bir sürü kitap, okulda yeme içme parası... vs.) olan bir lisansüstü öğrencisi. ve sen o öğrencinin aylık gelirini 300 tl sayıp o gelir için o aileden her ay 35 tl keseceksin.

daha bunun içinde ev kirasını saymadım, zaten sinema tiyatro falan ne haddimize vatandaş kısmı olarak. belki kira bedeli o 28 kriterden biridir, belki değildir. ama fark etmez. kira ödemediğini varsaydığım bu bahsettiğim durumda olan birinden her ay 35 tl alacak bu uygulama. bunu yaparken de vatandaşın özel hayatına zorla müdahele ederek özelini hiçe sayacak, seni birey olarak yok sayıp sadece ailenin bir üyesi kabul edecek, bunu da kendi zorunlu yükümlülüğü olan vergi/sgk sigorta primi denetimini doğru düzgün yapmayı beceremediği için yapacak. ayrıca bu bahsettiğim durumda olan biri 35 tl ödeyince de bütün sağlık hizmetlerini ücretsiz alamayacak. zaten bu ödenecek paraların büyük bir kısmı sağlık dışında yerlere aktarılacak, devleti soyanların iç ettiği paraları o 5 kuruş geliri olmayan öğrenciden çıkaracak... ve bütün bunlara rağmen hala daha bunu savunabilen beyinsizler/vicdansızlar var. ulan bu ülke hiçbir haltı haketmiyor be. daha da beter olalım anasını satayım.

not: ayrıca aylık geliri 900 tl olan kişiden 106 tl alınacak. bir de aylık geliri 1800 tl olan kişiden de, 1800 tl üzeri herhangi bir miktar - mesela 30000 (yazıyla otuz bin) tl - olan kişiden de 212 tl alınacak. tam bir eşitlik abidesi çok şahane uygulama. allah padişahımız sayın recep tayyip erdoğan efendi hazretlerinden razı olsun.

edit: bu entry üzerine gelen ailesi o kadar kazanıyorsa ne işi var yüksek lisansla, doktorayla, gitsin çalışsın, zaten yüksek lisans lüks... temalı mesajlar da devletin yaptığı bu zorbalıktan daha az vahim değil. yalnız ne hikmetse onların hiçbiri devletin böyle yaparak özel hayatı ve bireyi hiçe saymasıyla ilgili hiçbir şey diyemiyor. yeni bir tanım yapalım o halde bu zorba uygulamaya; yüksek lisansı lüks olarak görenlerin savunduğu uygulamadır bu.

Dipnot: Yazı tamamiyle ekşi sözlükteki tembel tnt adlı yazara aittir. Yazdıklarına harfiyen katıldığım için hiç bir değişiklik yapmadan ilettim size.
Kaynak: http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=26947612

WeRdeR WeReMeM
20/01/2012, 08:55
Allah'tan sigortalıyım böle salakça birşey için uğraşcaktık yoksa okuyan gençlere yazık vallahi nerden bulup ödeyecekler sanki okadar para alıyorlar birde 8TL Muayene parası ödüyorsunuz ilaç almaya gittiğinizde ve 3.kalemden sonraki her bir ilaç içinde ayrı ilaç parası ödeyeceksiniz. Yani şöyle oluyor bir reçeteden en fazla 3 ilaç alabiliyorsunuz eğer doktor size 3 ilaçtan fazla yazarsa ki yazacaklar para kazansınlar :) :) 3 ilaçtan sonra her bir ilaç için fark ödeyecekler kötü oldu. Ülkenin boku çıktı arkadaş.....