PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünya Türk gencinin hayaliyle savaşıyor

WeRdeR WeReMeM
13/02/2012, 09:42
Bilkent Üniversitesi mezunu Bilgisayar Mühendisi Armağan Yavuz’un çocukluk hayalinden yola çıkarak geliştirdiği bilgisayar oyunu "Mount&Blade" 1 milyonun üzerinde satış rakamına ulaştı. Proje aşamasındayken dünya oyun devlerinin geri çevirdiği savaş oyunu, ABD başta olmak üzere İskandinav ülkelerinde büyük ilgi görmesiyle 3 milyon dolarlık ciro elde etti.

1934

Haberin Devamı (http://ekonomi.milliyet.com.tr/dunya-turk-gencinin-hayaliyle-savasiyor/ekonomi/ekonomidetay/12.02.2012/1501336/default.htm)

bykaya
13/02/2012, 10:19
Başarılarının devamını diliyorum akşam eve gidince deneyeceğim merak ettim. :)
Paylaşım ve bilgilendirme için sağol Werder.

WeRdeR WeReMeM
13/02/2012, 10:26
Vallahi bu tarz insanlara herzaman özenerek bakarım. Hayallerinin peşinde koşması çok güzel birşey ne yazikki ülkemizde sponsor bulamayıp isveç firması ile anlaşmış. Bu bizim ayıbımızdır başkasının yada kendisinin değil. Ama Armağan Yavuz adlı kişi gene Türk'lüğüne laf ettirmemek için oyunda Türkçe dil seçeneğide eklettirmiş yorumlara göre, oynayıp bakmadım daha.

TauGunner
13/02/2012, 14:03
6-7. sınıftan beri oynarım korsanını.Çok zevkli bir oyundur.Bu yaza satın almayı düşünüyorum.

Vulcan
13/02/2012, 14:04
Ben ise 2.5 yıl boyunca JFA'yı oyun yapmak için 3 ayrı yerle görüştüm hiç birisi destek veremeyeceğini söyledi. Şöyle hayrına zengin birisi çıkıp "tamam ben senin ortağın olacam al sana para yap beni %49 ortağın" dese nasıl sevinirim anlatamam.

WeRdeR WeReMeM
13/02/2012, 14:24
Ben ise 2.5 yıl boyunca JFA'yı oyun yapmak için 3 ayrı yerle görüştüm hiç birisi destek veremeyeceğini söyledi. Şöyle hayrına zengin birisi çıkıp "tamam ben senin ortağın olacam al sana para yap beni %49 ortağın" dese nasıl sevinirim anlatamam.

Ya yanlış anlama param olsa verirdim çok ayrı bir konu orasıda. Sen hazır oyunu kullanarak sadece map geliştiriyon sonuçta o oyun Warcraft III'ün eseri. Senin yaptığın bir oyun değil yani JFA gerek grafik olsun gerek oynanabilirlik olsun herşeyiyle Warcraft III'ün eseri yani. Ama bu adam kendi yapmış yepyeni birşey çok farklı senin durumunla onunki :) He bu demek değilki sana destek çıkmasınlar keşke çıksalar ama çok zor senin işin...

Vulcan
13/02/2012, 14:36
Bende uzun süredir bu işin peşindeyim Werder Weremem ve gerçekten birileri kabul eder ve düğmeye basılırsa gereken her şeyi yaparım çünkü bende JFA konusunda çok fazla azim hırs ve sabır var.

JFA Warcraft'ın bir parçası diyorsunda DotA epic bir eser olarak Valve tarafındanmı yapıldı ? League of Legends veya Heroes of Newerth'tenmi esinlendi ? Dota'da JFA'da Warcraft'ın bir parçası ve Dota 3 ayrı oyun olarak yayınlandı JFA'da ise hala ben olduğum yerde sayıyorum.

Para durumum iyi olsaydı 4 5 kişilik bir ekip kurup en başta amatör bir şekildede olsa JFA'yı birebir oyun olarak çıkartmak isterdim'ki hala istiyorumda. Malesef işim çok zor biliyorum

Hani derler ya "hayallerinin peşinden koş" ben 17 yaşımdan beri koşuyorum ve şu an yaşım 27 ve koşmayada devam ediyorum. Benimle bu JFA yüzünden alay edenlerde var "10 yıl başka bir şey yapsaymışsın ya" falan diye ama umursamıyorum ben bu işe 17 yaşımda Warcraft III Reign of Chaos'un çıkmasıyla beraber başladım ve hala buradayım ve hep olacağım.

WeRdeR WeReMeM
13/02/2012, 15:14
İşte sorunda orda Valve aldı İce Frog'dan. İnş. seninde elinden tutan biri olur ama o tarz oyunların kralı Dota yapcak birşey yok. Ama inş. emeğinin karşılığını birgün alırsın ve seni buralarda tekrar görmek isteriz o konumdayken bile :) Hayallerin peşinde koşmak gerçekten çok güzel biz yapamadık bari siz yapın :)

KONYALIYOBAZ
13/02/2012, 16:03
Ben bu oyunu 0.808'de falan oynardım çok keyifli bir oyundur. Tabiki Türkçe olması ve yapımcılarının Türk olması oyunu güzel yapan ayrı bir etken.

Ve Volkan dediğin şeye cevap haberde yazıyor:

Bilgisayar mühendisi olan eşiyle birlikte geliştirdiği oyuna "Mount&Blade" adını vererek demo haline getirip uluslararası oyun dağıtım şirketlerine gönderdiğini belirten Yavuz, daha sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: "Oyun dağıtım şirketleri oyunumuza ilgi göstermedi. Bunun üzerine madem onlar dağıtmayacak kendi oyunumu ben dağıtırım diyerek önce bir internet sitesi açtım. O sitede oyunun ne olduğunu, nasıl oynandığını anlatmaya başladım. Daha sonra ziyaretçilerin oyunu dilerlerse o site üzerinden, dilerlerse bilgisayarlarına indirerek oynamalarını sağlayacak alt yapıyı oluşturdum. Forum sitelerinin de katkısıyla oyun 1 yıl içinde tanınmaya ve sevilerek oynanmaya başladı. Böyle olunca daha önce oyunla ilgilenmeyen oyun dağıtıcılarının oyuna karşı algıları değişti. Bu gelişmeler üzerine oyunun gerçeğini yapmaya başladım."

Yani bu dünyada kendi başarını kendin yakaladıktan sonra senin yanında olurlar. Kimse kimseye bedava başarı vermez. Yani kimse sana para al oyunu geliştir demeyecektir. Dotada da öyle olmadı hiçbir şeyde öyle olmadı aslında. Birşeyi geliştirmek çok büyük bir meziyettir. Sıfırdan olmasada sıfıra yakın birşeylerden bir oyun çıkartmakta buna dahil. Ancak sen elindekini iyi pazarlayamazsan sahip olduğun meziyette hiçbir işe yaramaz.

Gokotas
13/02/2012, 16:07
LAtyos şöyle bir durum da var bilgisayar müh ü olupta bu iş üzerinden ilerleyecek olan adamı noobofturkey in bulması ya da bizlerin bulması zor.Bu oyuna gönül veren bir bilgisayar mühendisi '' dostum birlikte yapalım şunu '' demesi lazım ki hayaller gerçeğe dönüşsün.Problem burada :) o yüzden bir işinin elinden tutması gerekiyor.

KONYALIYOBAZ
13/02/2012, 16:14
LAtyos şöyle bir durum da var bilgisayar müh ü olupta bu iş üzerinden ilerleyecek olan adamı noobofturkey in bulması ya da bizlerin bulması zor.Bu oyuna gönül veren bir bilgisayar mühendisi '' dostum birlikte yapalım şunu '' demesi lazım ki hayaller gerçeğe dönüşsün.Problem burada :) o yüzden bir işinin elinden tutması gerekiyor.

Sen yazdıklarımdan sonucu tam net çıkaramamışsın :) demek istediğim şu ki Volkan'ın elinde bir oyun bir map var değil mi? Adamın elinde Volkanın mapine karşılık gelen bir demosu varmış. Adam demoyu insanlara tanıtmış-dağıtmış. Reklam olayı çok önemli. Zaten Volkan'ın JFA mapi binlerce kişi tarafından oynanıyor olsaydı bunu değerlendirecek mühendisler ve oyun şirketleri olurdu. Ama oynanmıyor. Sebebi ne? REKLAM.

Olay şu yani birşeyler yaratabilmek için illaki mühendis bulmasına gerek yok. Warcraft III mapi olarak başarılı ve çok oynanan bir map olsa zaten bu iş alır başını giderdi :)

Edit: Yazdıklarımı okuyunca kafalarda soru işareti kalacağını düşündüm: Map başarısız değil gayet başarılı ama reklam bölümünde sıkıntı var

Gokotas
13/02/2012, 16:32
Evette adamın elindeki oyun ''Bilgisayara yüklenebilen bir oyun'' yani canlı bir oyun.Elimizde bir cd olsa gittiğimiz her internet cafeye her bara bu oyunu bırakırız yayarız bunda problem yok.W3 ün içindeki bir oyunu yaymak inan çok zor.Reklam yapıyorsun yaptığın zaman öyle tepkiler alıyorsun ki bir ara sana anlatalım olanları volkan da anlatsın.Radyosuydu bloguydu twitter dı çoğu yolu denedik ama olmuyor.Rakipler çok sağlam.Bu yolda çok ilerleyemediğiizden Volkan '' Dota2 Diablo 3 GTA Vice city Battefiled'' gibi bir oyun yapabilirsem rakiplerinin çoğunu kafadan eleyip zaten piyasaya çıkabilecek.Düşünsene JFA nın dota 2 gibi olduğunu.Ben düşününce yerimde duramıyorum problem burada ben bunun üzerinden gittim.

Dediğin de de haklısın çok oynanması için çok reklama ihtiyaç var ama kimseyi de elinden tutup zorla oynatamazsın.Bizim de sahici bir demomuz olsa bak burada türkiyenin her yerinden oynayan JFA oyuncusu var.İllerinde öyle bir dağıtırlar ki 1 haftada 1 milyon kişi demoyu yükler oynar ve aramıza katılır.Bilemedin 8 gün fena iddialıyım o konuda :)

KONYALIYOBAZ
13/02/2012, 16:44
Evette adamın elindeki oyun ''Bilgisayara yüklenebilen bir oyun'' yani canlı bir oyun.Elimizde bir cd olsa gittiğimiz her internet cafeye her bara bu oyunu bırakırız yayarız bunda problem yok.W3 ün içindeki bir oyunu yaymak inan çok zor.Reklam yapıyorsun yaptığın zaman öyle tepkiler alıyorsun ki bir ara sana anlatalım olanları volkan da anlatsın.Radyosuydu bloguydu twitter dı çoğu yolu denedik ama olmuyor.Rakipler çok sağlam.Bu yolda çok ilerleyemediğiizden Volkan '' Dota2 Diablo 3 GTA Vice city Battefiled'' gibi bir oyun yapabilirsem rakiplerinin çoğunu kafadan eleyip zaten piyasaya çıkabilecek.Düşünsene JFA nın dota 2 gibi olduğunu.Ben düşününce yerimde duramıyorum problem burada ben bunun üzerinden gittim.

Dediğin de de haklısın çok oynanması için çok reklama ihtiyaç var ama kimseyi de elinden tutup zorla oynatamazsın.Bizim de sahici bir demomuz olsa bak burada türkiyenin her yerinden oynayan JFA oyuncusu var.İllerinde öyle bir dağıtırlar ki 1 haftada 1 milyon kişi demoyu yükler oynar ve aramıza katılır.Bilemedin 8 gün fena iddialıyım o konuda :)

Ilk paragrafta yazdıkların açıkcası bana mantıksız geldi. Nedenini soracak olursan karşımda canlı örnek Dota var :) dota senelerce milyonlarca kişi tarafından oynandı ve daha yeni bilgisayar oyunu haline getirildi. (HoN ve LoL dışında orjinal herolarıyla dota)

Ki adam bunun reklamını orda burda dağıtarak yapmamış :) internet sitesi üzerinden oyunu öğreterek yapmış. Diyorsun ki oyun canlı bir oyun değil. Yani Warcraft III mapi. Dağıtmak istersek internete bir warcraft III upload ederiz. İçinde sadece JFA mapi olur. Warcraft III gibi birşeyden haberi olmayan insanlar bile oynayabilir. Ya da dediğin sokakta dağıtma işini bu şekilde yaparız içine bir kağıt gibi anlatım yapan birşey koyarız. Yani herşey parayla olacak illa birileri elimizden tutacak diye bir kaide yok. Paradan daha üstün birşey varsa o da bedavayı yada uygun fiyatlıyı kullanabilme becerimizdir diye düşünüyorum :)

Vulcan
13/02/2012, 17:12
Sonuçta M&B bir oyun modifikasyonu değil. Ortada bir oyun motoru var, tescil var, geliştiren bir kaç kişi var (kaç kişi bilmiyorum) ve bu yüzden bağımsız bir şekilde tanıtım yapabiliyorlar. Şahsen ben çok takdir ettim bu oyunun yapımcılarını ama dediğim gibi benim durumum o aşamaya bile gelmedi yani basitte olsa bir oyun motoru bulmak ve kod öğrenmek gerekiyor (zaten imkan olduktan sonra oturup programlama dillerini çok rahat ve büyük bir hırsla öğrenirim)

Mount and Blade'i hiç oynamadım sadece haberlerde görmüştüm ve bu kadar çok yayılacağınıda tahmin etmemiştim ama azimle çalışmışlar ve artık bir çok yerde adı geçmeye başladı. Oyun ne şekilde olursa olsun nasıl olursa olsun bir Türk olarak gurur duydum.