PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünyanın sonu için son 9 gün!

koparcan
03/09/2008, 12:54
Evrenin oluşumunun sırlarını aydınlatmayı amaçlayan deney için dünya nefesini tuttu

İsviçre CERN laboratuvarındaki ATLAS Projesi'nin startına 9 gün kaldı. Fizikçiler ‘yüzyılın deneyi'nin evrenin sırlarını çözeceğini söylüyor

KIYAMET MAKİNESİ!

Evrenin oluşumunun sırlarını aydınlatmayı amaçlayan, dünyada bugüne kadar yapılacak en büyük deney için artık geri sayım başladı. Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) bünyesinde, AB ve diğer ülkelerden gelen onlarca bilimadamı, 9 milyar dolara malolan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHG) deneyi 10 Eylül'de gerçekleşecek. Fransa-İsviçre sınırındaki bir bölgede yerin 150 metre altındaki 27 kilometrelik bir tünelde gerçekleştirilecek bu deneyde, her maddenin yapı taşı olan atomun çekirdeğinde bulunan proton parçacıkları, LHG adlı bir makinede ışık hızına yakın bir hızla birbirlerine çarptırılacak. Bu parçacıklar saniyede 11 bin kez birbirlerine çarpacak.

Büyük enerji çıkacak

Ortaya büyük bir enerjinin açığa çıkması bekleniyor. Örnek vermek gerekirse, deney sırasında bir toz parçacığının 1 milyarda biri boyutlarında bir alanda, güneşin 100 bin katı sıcaklığında ısı oluşacak.
KIYAMET MAKİNESİ!
Bilim adamları çarpışmalar sonunda şimdiye kadar keşfedilmemiş yeni parçacıkların açığa çıkmasını bekliyor. Böylece, evrenin oluşumuna neden olduğu iddia Büyük Patlama'nın (Big Bang) ilk saniyelerine benzer bir ortam yaratılacak. Böylece evrenin kökeni ilgili daha çok bilgi sahibi olacaklar.

Ziyaretçiler gelebilir

Tüm buraya kadar her şey “ileri fiziğin” alanı gibi gözüküyor. Ancak bir çok bilimadamı da bu deneyin çok büyük bir tehlike taşıdığını ve aslında tüm insanlığı ilgilendirdiğini söylüyor. Viyana Üniversitesi'nden Markus Goritschnig, deney sonucu dünyayı yutabilecek mini kara delikler ortaya çıkabileceğini söyleyerek, bunun sonucunda dünyanın dört yıl içinde yok olabileceğini öne sürdü.
KIYAMET MAKİNESİ!
Mini kara deliklerin, bilinen en tehlikeli nesneler olabileceğini söyleyen Goritschnig, deneyin 'ateşle oynamak' olduğunu savundu. Moskova'daki Steklov Matematik Enstitüsü'nden iki matematikçi Irinia Arefava ve Igor Volovich'e göre ise bu deney sırasında ortaya çıkan yüksek enerji, zamanda bir kırılma yaratacak. Buna göre açılacak zaman koridorunda geçmişe yolculuk yapılabilecek.

ERN'DEKİ deneye karşı olan bilim adamlarının başında Almanya'daki Eberhard Karls Üniversitesi Kimya Profesörü Otto Rössler geliyor. Rössler'e göre, deney sırasında açığa çıkan enerji, kara deliklerin açılmasına neden olacak.
KIYAMET MAKİNESİ!
Ve tüm insanlık tehlikeye atılacak. Einstein'ın ünlü E=mc2 denklemine göre açığa çıkan büyük enerji uzayda ve zamanda kırılma yaratabiliyor. Rössler deneyi durdurmak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.

caddedeki adam
04/09/2008, 01:06
baska bır forumdada bu verılmıstı oraya sunları yazmıstım;

''4 yıl ıcınde yok olacak demıste aklıma geldı
deney 2008de yapılıyor 4 yıl sonrası 2012
2012 ıle ılgılı soylentılerı bılırsınız dunyanın sonu fılan dıye bagırıyorlardı.
hatta mayalarmı ne(salladım mılletı neyse ne.)bı takvım yapmıstıda 2012 de bıtıyordu.

zıng! zıng! zıng! zıng! haaaaaaaaağh!!!
hayıııııııır dunyanın sonu gelecek!hepımız olcez!!!

ben paranoyak degılım ulen ,degılım diyorum bıraksana guzel kardesım delı degılım ben.
aagh!!! ''

Tr_Ulq
04/09/2008, 10:49
Dünyanın sonu gelecek ama engelleyemeyeceksek üzümeye gerek yok
Her canlı ölümü tadacaktır^^

UnSighTeD_
10/09/2008, 18:25
Yaf bu kdr kritik bişeyse nasil ellerini kollarını sallaya sallaya tüm insanlığı tehlikeye atabiliyorlar çok saçma bişey inş durur yoksa sonu kötüye benziyor :(

travel
10/09/2008, 19:59
oğlum oyun gg oluyo o bile üzüyo:D
hayat gg olunca napcaz:D

kazma47
13/09/2008, 16:52
oğlum oyun gg oluyo o bile üzüyo:D
hayat gg olunca napcaz:D

travel abi sende tutturmuşun gg de gg asdssasda :D

NICKolas
13/09/2008, 17:48
Ben bu deneyin tehlikeli olduğuna inanmıyorum. İnsanoğlu her zaman için daha fazlasını bilmek ister ve isteyecektir, ki bu çok doğaldır.
Bu deneyi yapanlar bizlerden daha çok şey biliyor elbet, gerekli önlemleri almadan bu işe girişileceğini kim söyledi??
Bu deney pek çok olaya ışık tutacaktır. Alınan sonuçlar sonunda teoriler kanıtlanacak ya da terk edilecek. Bir düşünsenize big bang teorisi geçersiz kılınırsa neler olacak. Ne teoriler ortaya atılacak, ya da gerçekten doğruysa nelerle karşılaşılacak. Karşı madde nasıl birşey?

Bu deneyin gerçekten de çöllerde yapılan atom bombası denemelerinden daha mı fazla riskli olduğunu sanıyorsunuz?

DeathRoll
13/09/2008, 19:04
Ben bu deneyin tehlikeli olduğuna inanmıyorum. İnsanoğlu her zaman için daha fazlasını bilmek ister ve isteyecektir, ki bu çok doğaldır.
Bu deneyi yapanlar bizlerden daha çok şey biliyor elbet, gerekli önlemleri almadan bu işe girişileceğini kim söyledi??
Bu deney pek çok olaya ışık tutacaktır. Alınan sonuçlar sonunda teoriler kanıtlanacak ya da terk edilecek. Bir düşünsenize big bang teorisi geçersiz kılınırsa neler olacak. Ne teoriler ortaya atılacak, ya da gerçekten doğruysa nelerle karşılaşılacak. Karşı madde nasıl birşey?

Bu deneyin gerçekten de çöllerde yapılan atom bombası denemelerinden daha mı fazla riskli olduğunu sanıyorsunuz?

Katılıyorum..

kazma47
17/09/2008, 20:34
beyler deney gerçeklestimi son durum ne söler misiniz? kaç gün oldu bi sonuç yok. galiba ii gidiyo (ölmedik :D)

bacstyle
20/09/2008, 21:28
arkadaşlar biliyormusunuz ama ben yinede söylüyorum isveçre-fransa arasındaki bir boş araziye kara deilk yapılıormus karadelik içine giren herşeyi yuttuğu için dünya cok büyük bir tehlike altında bu yüzden dünyanın bir önlem alması gerekior ister inanın ister inanmayın ama dediklerim kelimesi kelimesine doğru bunun resmi de var helikopter tarafından çekilmiş şimdiden kuş bakışı bakınca gerçekten iç ürkütücü bir resim ortaya cıkıor ve her geçen gün büyüyor bunu içinde dünyanın bu tehlikeyi önlemesi gerekior.....!!!

bora
20/09/2008, 21:34
arkadaşlar biliyormusunuz ama ben yinede söylüyorum isveçre-fransa arasındaki bir boş araziye kara deilk yapılıormus karadelik içine giren herşeyi yuttuğu için dünya cok büyük bir tehlike altında bu yüzden dünyanın bir önlem alması gerekior ister inanın ister inanmayın ama dediklerim kelimesi kelimesine doğru bunun resmi de var helikopter tarafından çekilmiş şimdiden kuş bakışı bakınca gerçekten iç ürkütücü bir resim ortaya cıkıor ve her geçen gün büyüyor bunu içinde dünyanın bu tehlikeyi önlemesi gerekior.....!!!

yhaw yok öle bisi :mad: herkes atıor bi tarafından.2 tane mal bilim adamı gelmis 5000 bilim adamına dava açıyor.Sizce mantıklı mı bu?yok kara delik yok ölücez.Mal mal şeyler.deli oluyorum.insanlar (bilim adamları) bizim dedelerimizi annelerimizi babamızı kurtrmak için yapıyor bu deneyi.sadece dünyanın varoluşunu deil.kanser'le ilgili araştırma da yapıyorlar!!!

bacstyle
20/09/2008, 23:07
bora ister inan ister inan ma biras arastırma yap ozmn görürsün

NICKolas
21/09/2008, 14:26

Komik...

Kara delik nasıl yapılır? Öncelikle kara deliğin ne olduğu hakkında biraz olsun fikrin var mı? Ya da photoshop hakkında...

Sven - Rogue Knight
21/09/2008, 14:43
Kara delik dediğin uzay boşluğunda olur ki bu gerçek kara deliklerin dünyaya yaklaşması bile çok büyük bir tehlikedir, bu durumda da dünyanın içinde bir kara delik olması söz konusu değil..

bora
23/09/2008, 14:01
http://www.ntvmsnbc.com/news/275087.jpg bariz photoshop

koparcan
24/09/2008, 13:31
media playerdeki resimlere benzio :D

kazma47
25/09/2008, 16:26
photoshop lan bu.hem gercekse gider yanına bakarım. Madem ölecez onu görmeden ölmem asdad :)

umutcf
29/09/2008, 14:13
off ya dnyanın sonu için son9 gün diye cümle mi olur? sizin türkçe dersinize kim giriyordu?

kazma47
29/09/2008, 23:36
ben bu resmi paint te yaparım adasdsa d:D:D:D

koparcan
14/10/2008, 15:50
off ya dnyanın sonu için son9 gün diye cümle mi olur? sizin türkçe dersinize kim giriyordu?

bizim dersimize ahu hoca giriyo

bu cümle anlam olarak kulaa hoş gelmio ama dilbilgisi olarak doğru xD

kazma47
17/10/2008, 16:34
evt beyler son 9 gün dediniz 1aydır bi haber yok ölmedik :):):)

cemo
01/12/2008, 10:48
Olmedikde son 1-2 ay flansa son gun trdota.com ca dota atak :D [ oha yani dota askına bak ] xD

Moo-gol
27/12/2009, 12:23

+1................

cccsoul
27/12/2009, 22:35
ya arkadaslar kim bilebilir dünyanın yok olacagını .. sadece ALLAH bilir !!!!

imported_Storm
27/12/2009, 22:46
9 gün olmadıysa 9un kuvvetleri olabilir :C

imported_Storm
27/12/2009, 22:47
ya arkadaslar kim bilebilir dünyanın yok olacagını .. sadece allah bilir !!!!

oha ALLAH(c.c) nin adını küçük yazmış. çöp kilit bam pls

cccsoul
27/12/2009, 22:51
deiştirdim mutlu oldunmu :D

FeeLPaiN
27/12/2009, 23:24
Yok olan gezegenler kara delik olusturur..Bilim adamlarına göre karadelik boyutlar arasi bir geçittir.Ancak emiş gücü kuvvetlidirki paris hiltonun saxosundan bile fazla emer.Işık hızı bile karadelikten kurtulamaz.

sayko99
28/12/2009, 16:33
yalan bunların hepsi inanmayın...

cccsoul
28/12/2009, 18:16
Yok olan gezegenler kara delik olusturur..Bilim adamlarına göre karadelik boyutlar arasi bir geçittir.Ancak emiş gücü kuvvetlidirki paris hiltonun saxosundan bile fazla emer.Işık hızı bile karadelikten kurtulamaz.

yanlış...

karadelik sönmüş güneş yada sıcak yldızlardan oluşur ve gezegenleri yutar

gezegenler yutulurken parçalanmassa başka bir yere tp olur diye biliyorum :D

cemo
28/12/2009, 18:18
sanki karadelik yuttu yaşamış gibi anlatıonz vay be

Stahli
04/03/2013, 11:46
Beyler ben hala ölmedim hayırdır?

TauHunter
04/03/2013, 19:06
stahli konuları hortlattığ ıçin mi banlandı

Burakula
04/03/2013, 19:19
stahli konuları hortlattığ ıçin mi banlandı

evet konu hortlatmayı spam olarak yaptığı için aslında.