PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Inferno Diffuculty'de bir Monkun Dramı (göz yaşlarınızı tutamayacaksınız)

thegosugamer
26/05/2012, 05:07
beyler öncelikle aranızda büyük bi kısmın diablo 3 oynadığını biliyorum. Ve belli bir kısmınızında infernoda acılar içinde olduğunu varsayıyorum. Umarım vardır kendimi başkalarınında acılarıyla teselli etmek istiyorum.

Oyunda bana kalırsa yüzlerce saçma sapan olaylar var. O konuya girsek tahmin ediyorum çıkamayız ama şunu soylemek istiyorum. Aç gozlu blizzard o açık arttırmadan para kazancam diye bi yerini yirtmış. Oyun zorlugu abartı yaparak ve degıs tokus sıstemını kendı elinde tutarak ordan ne koparsam cabasında benım fıkrım. Yakında gercek parayla item satmalar başlıcak sureklı yuzde alarak ordan 3 5 kurus koparır sevinir umuyoruz. Çok asabım bozuluyor ama gene de oynuorum tabi o daha garip

NEse şöyle ki oyunda kaliteli bir zorluk seviyesi oldugunu düşünmüyorum. mapte bosslar ve ekurileri gelior tek atıp gıdıor. Ozellikle İnferno Act 2 ve sonrasında yedigim teklerin sayısını tutcak olsam mapte beni kesen yaratıklar su anda diabloya ayaklancak kadar exp almıştı. build ve skiller araştırdık iyide takım oyunu oynuoruz denebilir. 65k hpm +200(%40 koruma) civari resistlerim ve 5k(%60koruma) armorum olmasına ragmen yedigim dayagın haddi hesabi yok . Surekli donup Act 1 i farmlamamıza ragmen pek kayda deger birsey de çıkmıyor. Bana durum baya saçma geldi ozellıkle melee classlar için.

Gavur forumlarımda sitem ettim rahatlayamadım burada yazdım iyi geldi.
Oynayan varsa fikri nedir onu merak ediyorum.

ViktorReznov
26/05/2012, 17:16
Ama söylemişlerdi inferno için.

"You will get your asses kicked" diye

WeRdeR WeReMeM
26/05/2012, 18:52
Daha gelemedim oralara 1 defa kestim Diablo'yu oda dün gece :(

BorisPeace
26/05/2012, 23:02
Ben Demon Hunter oynuyorum, biz şu an Hell'de oynuyoruz, zar zor da olsa ilerliyoruz ama teleporter/waller/jailer geldiğinde kaçma şansım olmadığı için %100 tek yiyorum :D

CoolStoryBro
26/05/2012, 23:44
Ama şöyle bir şey de var hocam. Gidip de inferno'ya yani diablonun mekanına girip bu neden bu kadar zor demekte biraz saçma. Yani infernonun çok zor olacağı söylenmişti, nedir bu daha 10 gün geçmesine rağmen oyunu hemen bitireyim çabası anlamadım. Bitirince ne olacak hem? PvP sistemi de aktif değil daha, yine aynı bölümlere girip item düşürmeye çalışacaksınız. Kaldı ki daha bunun hardcore seçeneği var oradaki zorluğu siz düşünün. Bir de oyun kolay bitseydi hem daha zevksiz olurdu hem de "bu ne böyle verdiğimiz paraya değmedi", "bu kadar kolay oyun mu olur yea" gibi muhabbetlerden geçilmeyecekti yani böylesi daha iyi bana göre, Hello kitty adventure island oynamıyoruz sonuçta.

Şöyle bir muhabbet dönmüştü oyun çıkmadan;

Member: Will you make inferno difficulty easier if people will start telling you that you made it too hard and they cannot beat it, even that it is beatable at this point? Cause I remember in 90s games required skill to beat them and it would be nice to have at least one that kind of game at this point, without life regenerating itself etc.

JasonBender: Inferno isn't for everyone. We would like to keep it as challenging as possible. Also, don't forget Hardcore mode. That's retro-hard!

Yani kısaca;
Member : Peki İnferno bu kadar zor ise herkes nasıl bitiricek infernoyu ?

Jason Bender (Diablo III tasarımcısı):"Biz zaten infernoyu herkes için yapmadık."

Yani diyeceğim kasmaya devam edin skill buildinizi ve fazla setiniz varsa item buildinizi karşınızdaki moblara göre sürekli değiştirin. Forumlardan, videolardan filan nasıl daha rahat kasabilmenizi sağlayacak taktikler stratejiler edinin. Özellikle inferno'da takım oyunu çok önemli olduğu için rahat anlaştığınız uyumlu olduğunuz partylerle kasmaya çalışın.

Bir de MF yani Magic Find bir set yapmanızı öneriyorum champions, rare monsters ve boss'ları keserken son cana getirdiğinizde takarsanız item düşürme oranınız yükselir. Yani atıyorum champion bir yaratığı keserken legendary bir item düşürme oranınız 5000 de 1 ise %100 MF veren bir setle bu oranı 2500'e düşürebilirsiniz ki bu çok önemli bir oran, bu şekilde bir çok güzel item çıkartabilirsiniz. Ama co-op kasarken tüm oyuculardaki MF'nin toplanıp kişi sayısına bölündüğünü unutmayın. Mesela sizde %100 arkadaşınızda hiç MF yoksa %50 orana düşüyor. Yani girdiğiniz partylerdeki MF oranını bir sorun derim.

BorisPeace
27/05/2012, 00:41
Bir de MF yani Magic Find bir set yapmanızı öneriyorum champions, rare monsters ve boss'ları keserken son cana getirdiğinizde takarsanız item düşürme oranınız yükselir. Yani atıyorum champion bir yaratığı keserken legendary bir item düşürme oranınız 5000 de 1 ise %100 MF veren bir setle bu oranı 2500'e düşürebilirsiniz ki bu çok önemli bir oran, bu şekilde bir çok güzel item çıkartabilirsiniz.

Tek çakal ben değilmişim :(

ViktorReznov
27/05/2012, 11:31
Taktiklere bak.

LazraiL
30/05/2012, 08:33
sorun infernonun zorluğu değil infernonun saçmalığı.Bazı yorumlara bakarak bazı arkadaşların diablo 2 yi hell de oynamadığını var sayıyorum. Elit yada champion mob çıktı mı 4 kişi kesmek neredeyse imkansız tek başıma çok daha rahat kesiyorum inferonada elitleri ayrıca threat- agro sistemi olmadığı için moblar direk kafası güzel saldırıyor demon hunter iseniz zaten tek yiyorsunuz diablo 2 hell de bütün yaratıklar güçlüydü hepsinin bi resisti bilmem nesi vardı inferno da ise elitler bosslardan daha güçlü. Biraz mantık istiyorduysa blizzard biri tanklayamadıkça oyuna kalkan koymanın amacı niye olsun ki?

Nighthawk
30/05/2012, 13:49
Oyuna bir şey koyup "bu sizin için değil, girmeyin buraya" diyemezsin. Her oyunun bir zorluk eğrisi vardır. Bir oyunun amacı oyuncuyu eğlendirmek. Zorluk eğrisi de tüm oyuncuların aldığı zevki maksimum düzeyde tutacak şekilde tasarlanır. Çok kolay gelmemeli ya da birden çok zorlaşmamalıdır. Bence Diablo 3'ün bariz en kötü yanı Blizzard gibi tecrübeli bir şirketin düzgün yapmayı beceremediği zorluk eğrisi. Normal zorlukta hikayeyi ilk kez oynuyorsun ama o kadar kolay ki, tam olarak zevk alamıyorsun. Diablo'yu öldürüyorsun, tattığın bir duygu yok. Çünkü gözün kapalı tıklasan öldürebileceksin nerdeyse. Infernoya geldiğindeyse "tek" yiyorsun. Ya mobları takmadan ileri tıklayacaksın öle öle gidebildiğin kadar gideceksin; ya da sürekli item ve gold kasacaksın, AH'den item alacaksın Allah gibi olup öyle gireceksin. Bunun adı "challenge" değil "bullshit". Çünkü skillini değil gearını check ediyor, ve bu "check"in thresholdu çok yüksek. Diablo 3'ü customizationı yoketmişler, oyunu renkli cıvıl cıvıl yapmışlar gibi argümanlarla eleştirenlere kızıyorum ama zorluk eğrisi konusunda tüm eleştirilere katılıyorum.

Alın bir de video:

http://www.youtube.com/watch?v=u8CBbeSAjVo

Emusnica
30/05/2012, 13:55
Inferno ile ilgili eleştirileri gördükten sonra elimi sürmedim açıkçası :) Bu yüzden normal modda tüm classlarla oyunu bitiyorum öncelikle. Zaman içerisinde bu tarz şikayetleri düzeltirler umarım. Diğer türlü nighthawk'ında dediği gibi eğlenmek için oynuyoruz, stres kazanmak için değil.

ViktorReznov
30/05/2012, 14:16
Bitiren nasıl bitiriyo :p

CoolStoryBro
30/05/2012, 16:36
Abi orada adamın "bu sizin için değil, girmeyin" dediği filan yok zaten. Yani orada biraz mizah kullanarak gear, strateji, build hakkında yeterince bilgisi olan ve bunları uygun biçimde kullanabilen kişiler hariç herkesin rahat rahat geçemeyeceğini anlatmak istiyor. Bu bilgili kişiler arasında olup olmayacağını belirleyecek olan sensin. Eğer sen yeteri kadar iyi olabilirsen zaten bir şekilde orayı da geçersin ama sen iki haftadır oynadığın oyunda sanki yapılabilecek en iyi skill ve item buildi yapmana rağmen geçemiyormuş gibi konuşursan da olmaz.

Şimdi diablo 3'ü başka bir MMORPG oyun gibi düşünün server açılalı daha iki hafta olmuş oyuncuların neredeyse hepsinin itemları daha doğru düzgün şekillenmemişken herkesin bir kaç kere denedi diye final boss için gerekli questleri rahat bir şekilde geçememesi normal değil mi? Yani herkes sanki oyunu yıllardır oynuyor ve çok iyi tanıyor, her yaratık için item-skill kombinasyonlarını aggro stratejilerini çok hakim şekilde biliyor da "çok zor yea", "tek yiyoruz rerörerö" şeklinde konuşuyor.

Şimdi her karakterde 6 aktif skill kullanma şansı var bu skillerin her biri kendi içinde 4'e(bazı skillerde 3'e) ayrılıyor ve hepsinin 5 tane rune özelliği var ve runelar skill tarzını çok değiştirdiği için her biri ayrı bir skill gibi denebilir. Bu açıdan bakarsak her karakterde ortalama 120 aktif 15 pasif olmak üzere 135 skill var. Ve bunların çoğu birbiriyle farklı şekillerde kombine olabiliyor bunun üzerine başka classlardaki oyuncuların skilleriyle de kombine olabiliyor ve yaratığı kesmek için gerekli olanağı sana sunuyor, tabi bu taktikleri bulup da düzgün uygulayabilirsen ve tabi ki zorluk seviyesine uygun ortalama bir gearın varsa! Ama şu an herkes olabilecek tüm kombinasyonları denemiş de geçememiş gibi bir tavırda eğer bu kadar kafa yormadan çok rahat geçmek istiyorsanız geldiğiniz yere göre gearınız üst düzeylerde olmalı. Kaldı ki diabloda her zaman için loot ve dolayısıyla gearın da ne kadar önemli olduğunu seriyi oynayan herkesin biliyor olması lazım. Skillerde gearla tamamen kombine halde çalıştığı için gearı doğru düzgün yapmadan yaratıklara kafa atman sana ölümden başka bir şey getirmez.

Yalnız zorluk eğrisi olayına bir yönden katılıyorum. Normal zorluk seriye hakim olanlar için çok kolaydı genel olarak ama yeni başlayanlar için düşünülmüş olarak yorumladım ben onu ne kadar doğru tartışılır. Ama her zorluk seviyesi değiştikçe ki mob özellikleri inanılmaz değiştiği için siz uyum sağlayana kadar dengesiz geliyor size. Örnek vermek gerekirse normal modu rahatça geçtiğin gearla nightmarede sürekli dayak yiyebiliyorsun. Bunun nedeni, tam gearını zorluk seviyesine göre ayarlamış rahat rahat dolanırken zorluk seviyesinin değişmesi böyle böyle gidiyor genelde üst seviye itemlar çıkartana kadar. Eğer erken çıkartır ya da AH'den alırsan daha erken ortama ayak uydurabiliyorsun ama bu olay zor olduğu ve çoğu kişi gerekli önemi göstermeden infernoya kadar geldiği için şimdi isyan ediyor.

O değil de herşeyi geçtim bu oyunu hardcore modda infernoda oynayan adamlar varken "oyun çok zor neredeyse imkansız geçmek" şeklinde konuşan insanları anlamıyorum. Açın hardcore oynayan taktik kasan adamların videolarını streamlerini izleyin bir kaç şey kapın.

Bir de NH o videodaki adam o yaratıklara; o class, o build ve o gearla sadece 2 skill kulanarak kafa atmaya devam ettikçe böyle video yapmaya da devam eder diyorum ve burayı dağıtıyorum.

Ne yazı yazdım be arkadaş nasıl dolmuşsam artık.:D Yazının tamamını okuyabilen varsa infernoda çok zorlanacağını sanmam belli ki adam zoru sevenlerden. Hadi kalın sağlıcakla başka bir uzun ve sıkıcı yazımda görüşmek üzere.:cool:

Nighthawk
30/05/2012, 16:45
Ben o söylenenlerden şuna katılıyorum: zorluk seviyesinde artış oyuncunun skillinden ve skillerini kullanmasından çok gearını check ediyor. Bu da iyi değil.

CoolStoryBro
30/05/2012, 16:57
Ben o söylenenlerden şuna katılıyorum: zorluk seviyesinde artış oyuncunun skillinden ve skillerini kullanmasından çok gearını check ediyor. Bu da iyi değil.

Videodaki elemanın söylediklerini diyorsan. O adamın videodaki hallerine bakarak daha skilleri kullanmayı bilmediğini ve gram taktik strateji belirlemeden dan dun ortama daldığını gördüm ben. O yüzden kullanmayı bilmediği skilleri beğenmemesi normal ha infernoda bir yerden sonra olay gearına kalıyor zaten buna bir şey dediğim yok ama bu diablo 2 hell'de de böyleydi bu yeni bir şey değil.

Gear her zaman önemliydi bu seride ve diablo 3 inferno'da diablo 2 hell'e göre daha avantajlı oyuncular bana göre, çünkü çok sayıda skill mevcut ve bunların çoğu gearla çok uyumlu. Onları bulmak, uygulamak ve takımla kombine hale getirmek senin becerine kalıyor biraz.

Nighthawk
30/05/2012, 17:19
Peki gear check olmasını (her ne kadar beğenmesem de) kabul edelim. Bu gearı kasmak için dönüp hell'de oynuyorsun. Ama dediğim gibi curve o kadar keskin ki, bir alt seviyede oynamak hiç zevk vermiyor, bayıyor (beni daha baymadı gerçi). Yani asıl önemli olan curve'ün nasıl olduğu. Curve düzgün olacak ki çok zorlaşsa bile oraya girmeye çalışırken zevk alabilesin.

CoolStoryBro
30/05/2012, 17:49
Ya abi inferno act 1 quest 1 de takıldıysa geri dönüp kassın hell'de ama ben infernoda championlar bosslarda takılanlardan, tek yiyenlerden bahsediyorum. Yani championda takıldı diye de hell'e dönüp kasmak mantıksız, ha arada bir boss kesmeye gidip şansını deneyebilir ama sadece bir yerinde takıldı diye tamamen hell'de tekrardan kasmak saçma olur illa kasacaksa infernoda kesebildiği şeyler arasında şansını denesin çünkü güzel loot oranı infernoda daha yüksek mantıklı olarak.

O curve olayında tamamen haklısın ama çok değişik olmuş seviye farkı. Yani kolaya alıştırıp bir an da çok zorlaştırdığı için insanlar isyan ediyor zaten az az yükseltse seviyeyi kimse bu kadar laf etmeyecek zorlanmayacaktı.

Şu resim aradaki dağlar kadar farkı açıklıyor zaten. Bu act 4 de çıkan yaratığın Minion hali için HP'si Hell'de 177k-228k iken Inferno'da 1284k-1651k'ya Minumum Damage Per Hit'i de Hell'de 14k iken Inferno da 170k ya çıkıyor.
2966

SarzAleti
30/05/2012, 22:47
Wizard 60 YEU
act1 gayet basit tek başıma bile baştan sona bitirebiliyorum hızlıca butcherin 2 dk lık olan achirvimenti de var..
act2 zaten sinir yapcak bişe yok orda farmlamıcaksınız direk act 3 e gecmeye calışın yanlız belial bela olcak haberiniz olsun :D
act3 farmlık range karakterler için uzun kaçma alanları var sürekli slow damage arkaya calışa calışa gidebilirsiniz taki reflect damage yada fast gelene kadar :D
Diablo ile ilgili ilk eleştirilerden canavarlardaki yapay zekanın 0 olduguydu
blizz buna sadece infernoya kadar bekleyin dedi

infernoda elitlerin kombinasyonlarına hayran kaldım işin acıkcası vortex jailer pauged ve teleport oldugu zaman tum melee karakterler gg
eksra healt ve reflect damage veya fast goruncede direk rangeler gg:)

monk olayına gelince bazı karakterler ilk lvllerde çok basit ilerliyor bazılarıysa oldukca zorlanıyor mesela monk helle kadar gık demiyor pot içmeden hell yapabilirsiniz monkla demonhunter baya zorlanıyor monka veya barbara göre
hatta şöyle söyleyeyim her hero için ayrı zamanlarda oyun zorlaşıp kolaylaşıyor mesela 55 60 lvl monka zor bence ama wizard için çok daha rahat

bir sürü arkadaş eklemiş siteden saolsunlar bende elimden geldiğince yardımcı olmaya calışıyorum
ayrıca bazı yerler varki solo rahat gidiliyor bazı yerlerde illaki takım gerekiyor.. yardım istemekten çekinmiyorum sizde çekinmeyin :)

SarzAleti
30/05/2012, 22:58
Ama co-op kasarken tüm oyuculardaki MF'nin toplanıp kişi sayısına bölündüğünü unutmayın. Mesela sizde %100 arkadaşınızda hiç MF yoksa %50 orana düşüyor. Yani girdiğiniz partylerdeki MF oranını bir sorun derim.
bu konudan eminmiyiz çünkü herkeze ayrı ayrı item düşüyor şanslarında ayrı ayrı belirleniyor olması gerekir...

SarzAleti
30/05/2012, 23:08

gear diabloda her zaman için önemli ama geardan çok daha fazla skill kullanımlarının önemli olduğunu söyleye bilirim
hell de kullandıgım skill ve gearlarımla inferno act1 de ilerleyemezken sadece spelleri değiştirmek butchere, act2 ye kadar ilerlememi sağladı yani gear çok da önemli değil aslında önem oyunculukta
mesela bir örnek vereyim
inferno act 2 monkla genelde herkez sol tuş için 2 yada 3 . spelin rune kombinasyonlarını kullanıyor ve act2 deki arılar 4 tane küçük arı gönderiyor piyasada 4 5 arı oldumu kaçacak yerde kalmıyor arılara yaklaşmadan çoğu monk ölüyor oysa
onlarda rakibe direk teleport olayı var sol tuş 1. spell 1. rune kalktan takıp healt armor kasana kadar 30 k dmg olsa direk tek atıcak arılara
act2 de onlarca monkla oynadım ve bunu yapan 1 kişi gördüm aradaki fark cidden oyunculuk yani

CoolStoryBro
31/05/2012, 07:08
bu konudan eminmiyiz çünkü herkeze ayrı ayrı item düşüyor şanslarında ayrı ayrı belirleniyor olması gerekir...

Evet eminim. http://www.diablowiki.net/Magic_find#Magic_Find_in_Group

SarzAleti
31/05/2012, 17:52
Evet eminim. http://www.diablowiki.net/Magic_find#Magic_Find_in_Group

bundan heralde benim şikayetçi olmam lazım buffla birlikte 140 mf ile geziorum :S

Ratz
31/05/2012, 18:06
bundan heralde benim şikayetçi olmam lazım buffla birlikte 140 mf ile geziorum :S

Senle neden takılıyorum sandın?:D

CoolStoryBro
31/05/2012, 18:29

İşte girdiğin partylerde adamların MF oranını sorup ona göre karar vermelisin ya da MF kasmış arkadaşlarınla takılmalısın. Bende buffsız 132 MF var şu an ama her zaman üstümde değil ayrı set olarak tak çıkar yapıyorum sürekli ve bana yakın bir yüzdesi olan arkadaşımla takılıyorum hiç sorun olmuyor.

Lundbeck
06/06/2012, 16:09
Gelecek olan 1.0.3 güncellemesiyle co-op modda yaratıkların extra hasar vermesi kalkacakmış.Ayrıca Flawless Square Gem'e kadar Gem craftingte fiyatları 20k golddan 200e kadar düşürmüşler.Ve 61-62-63 level itemler gelicekmiş bakalım nasıl olacak.