PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Razer DeathAdder mi SteelSeries Sensei mi ? ve daha bir çok soru

Leupold
05/07/2012, 20:13
Arkadaşlar benim size sorularım olacaktı. Yeni klavye - mouse ve mouse pad almak istiyorum. Ve gerçekten kararsızım. bu zamana kadar aldıgım klavye ve mouse ler hep setti ve 30 lirayı geçmiyordu. fakat şimdi böyle kalteli oyun klavyesi ve mouse u almak istiyorum.

Klavye olarak düşündüğüm Tt nin oyuncu klavyesi. hani şu küçük vantilatörler takılabiliyordu köşelerine. bunu ben daha önceden de düşünüyordum birde bir konu vardı forumda bunların videolu anlatımı. orda da beğendim ve sanırım büyük ihtimal bu klavyeyi seçecegim. tabi derseniz onu alcagına sunu al daha çok tab mevcut. daha konforlu falan çok çok iyi olur öneri sunun bana sebebleriyle.

MousePad olarak ta biraz bilgilendirme istiyorum yani ne farkı var iyi mouse pad in benim şu an dükkanda böyle bi cam parçasının üstüne gazete kagıtlarını geçirdim onu kullanıyorum evimdekinden iyi. evimdeki de bir yerden beleşe gelmişti reklam şeyi. Yani iyi mouse padin ne farkı var ve DotA 2 temalo mouse pad i nereden edinebilirim ?

Vee asıl sorum Razer DeathAdder mi SteelSeries Sensei mi ? Şimdi öncelikle Sensei nin işte 16 milyon farklı renk , mousenin altına istediğin şeyi yazman falan hoş çekeci ve albenisi arttıran bir olay ama , kalite olarak hangisi daha iyidir ? Yada 160 lira death addere vermek yerine logitech in 60 liralık gamer mouseleri var ve bir çok ta tabı falan var. size ne almalıyım.

Vee bir sorum daha var , Kulaklık. Ne gerek var gözüyle bakıyorum yine :D benim evimde şu an da 20 liraya teknosadan aldıgım bir kulaklık var Leece mi öyle bir marka. ve gerçekten çok rahat yeni. ben sesinden de memnunum. biraz dışarıyada çok ses veriyo ama yani hopörler gibi kulaklık ama 10 saat falan başımda kalıyo hiç kulağımda ağrı yapmıyor. gidip 100 lira vermek bir kulaklıga ne artısı olur ?

Vee çok önemli bir notum var :

Diyeceksiniz ki googleye yaz her yerde çıkıyo özellikleri falan diye ama benim buraya yazma amacım hani böyle uzun uzun ve müthiş ötesi okunalısı yazılar yazan arkadaşlar var burada. lexsarko olsun NightHawk olsun CoolStoryBro olsun ve daha bir sürü kişi var. böyle 500 sayfa kitap yazsalar yemin ediyorum satın alırım yani onlardan detaylı cevap istiyorum :D Vee tabiki burada bu ürünleri kullanan kişiler vardır onlarında görüşlerini önerilerini herkes bi el atsın :D teşekkürler.

Sprivia
05/07/2012, 20:23
Klavyem teknosadan aldığım 15tllik 4yıllık bir klavye. MousePad olarak yine eşantiyon bir şey var. Fakat mouse ve kulaklık olarak yardım edebilirim.

Mouse olarak deathadder tavsiye etmem razerin çok daha iyi mouseları var senseide çok düz bir mouse geliyo bana sevmiyorum. Sana tavsiyem ucuz bir şeyler istiyosan logitechin veya a4techin ihtiyacını karşılayacak kadar iyi mouseları var. Bende şu an a4 x7 var, sadece 2 tane macro tuşu olsada inanılmaz memnunum :D. Eğer diyosan pahalı olsun ama çok iyi olsun razer mambadan başka bir mouse alma derim.

Kulaklık ise steelseries siberia veya razer orca öneririm ikiside çok kaliteli kulaklıklar.

TNTacme
05/07/2012, 20:51
şahsen kendim 4 ay önce x7 mouse aldım çok memnum ve piyasadaki en yuksek dpi bu mous'ta bende tavsiye ederim

Nighthawk
05/07/2012, 21:33
Deathadder derim. Razer mouseların diğerlerinden daha kaliteli olduğu inancındayım.

Ayrıca tek başına DPI bir şey ifade etmez, steelseries mouselarda dpi daha yüksek görünür ama daha iyi değillerdir.

Axé Capoeira
05/07/2012, 22:00
mouse olarak bi x7 mouse'um var memnunum güzel mouse ama razer alıcam diyorsam mamba al diğerlerine hiç girme tabi ben wow oynuyorum falan diyorsam razer naga çok işine yarabilir =)

Nighthawk
05/07/2012, 22:08
Wireless istemiyorsan mambaya vereceğin paranın bir kısmının boşa gideceğini hesaba katmalısın.

Leupold
05/07/2012, 22:27
yok naga yı hiç düşünmüyorum. yani wow oynasam bile düşünmem diyebilirim. çünkü tuşları çok yakın ve küçük ayrıca ellerim büyük onu kullanmam imkansız =) DeathAdder - Mamba ve Sensei arasında kaldım gerçekten. nasıl karar vericem bilemiyorum. ama klavyede kesin kararım bu dur : http://www.vatanbilgisayar.com/Klavye/thermaltake-tts-kb-chu003tk-tt-esports-ultimate-oyuncu-klavyesi-turkce/productdetails.aspx?I_ID=59860#allImages

mambada çok pahalı ya :/

canifeto12
05/07/2012, 23:03
bence sen gene 30tl yi gecmeyen bi set al

Axé Capoeira
05/07/2012, 23:12
bence sensei gereksiz bir mouse ve x7 senseiden iyi şahsi görüşüm

hohmlec
05/07/2012, 23:16
yok naga yı hiç düşünmüyorum. yani wow oynasam bile düşünmem diyebilirim. çünkü tuşları çok yakın ve küçük ayrıca ellerim büyük onu kullanmam imkansız =) DeathAdder - Mamba ve Sensei arasında kaldım gerçekten. nasıl karar vericem bilemiyorum. ama klavyede kesin kararım bu dur : http://www.vatanbilgisayar.com/Klavye/thermaltake-tts-kb-chu003tk-tt-esports-ultimate-oyuncu-klavyesi-turkce/productdetails.aspx?I_ID=59860#allImages

mambada çok pahalı ya :/

bence bu klavyeyı alma ben test ettım ve begenmedım ona 250 lıra para vercegıne benım aldıgım logitech g510 dene o cok daha ıyı emın ol

hohmlec
05/07/2012, 23:17
mause ye gelırsek ben logitech g9x kullanıyorum mambayı terchıd ederim

Elit
06/07/2012, 07:32
komple en hardından razer setim var lycosa + mamba + chimeria 5+1 + ferox (kulaklık yerine bunuda alabılırsın minicik sey odayı yıkıyo resmen) :D ; eger o ürünlerin arasında kaldınsa klavyeye bişi diyemem denemeden alma her sey videoda göründügü gibi deil malesef bazı klavyeler cok şık görünüyo ama tuş eğimleri tuş sertliği insana klavyeden nefret ettiriyo sen bi tekno markete git aynı markanın farklı bir ürününü bile denesen karekteristigini anlarsın en azından .

mause içinse nerdeyse en üst seviye mausların hepsini kullandım şu andada mamba 2012 kullanıyorum .

içlerinde tercih yapıcaksan o saydıklarından deathhadder v2 eger elin orta ve büyük olculerdeyse senın ıcın en uygunudur.

elin küçükse kesinlikle logitech G9X al tipsiz bişi ama ergonomisi ele oturması filan süper o tipten öle bi kullanışlılık nası cıkmıs anlamadım ama 1 seneden fazla kullandım :D

mamba işin aslı deahhadder ın kablosuz hali gibi bişi dpi olayına takılma ne şimdi nede bundan 5 sene sonrasında bile 3000 dpi yi gecebılecegın bir oyun olmıcak görünüyo max kullanıcagın dpi 1500-1600 o yüzden 3000 civarı dpi verebılen her mause senın kategorınde olmalı .

hem steel series in tıklama sesinden gına gelir gece kullanırken clik sesi cok meretin aliminyum kaplama 5 liralık mause hissi veriyo insanın eline aldıgında , ama razer ı tuttugunda bırakmazsın merak etme.

son söz : kesinlikle deathhadder v2. (elin küçük deilse)

hohmlec
06/07/2012, 09:20
komple en hardından razer setim var lycosa + mamba + chimeria 5+1 + ferox (kulaklık yerine bunuda alabılırsın minicik sey odayı yıkıyo resmen) :D ; eger o ürünlerin arasında kaldınsa klavyeye bişi diyemem denemeden alma her sey videoda göründügü gibi deil malesef bazı klavyeler cok şık görünüyo ama tuş eğimleri tuş sertliği insana klavyeden nefret ettiriyo sen bi tekno markete git aynı markanın farklı bir ürününü bile denesen karekteristigini anlarsın en azından .

mause içinse nerdeyse en üst seviye mausların hepsini kullandım şu andada mamba 2012 kullanıyorum .

içlerinde tercih yapıcaksan o saydıklarından deathhadder v2 eger elin orta ve büyük olculerdeyse senın ıcın en uygunudur.

elin küçükse kesinlikle logitech G9X al tipsiz bişi ama ergonomisi ele oturması filan süper o tipten öle bi kullanışlılık nası cıkmıs anlamadım ama 1 seneden fazla kullandım :D

mamba işin aslı deahhadder ın kablosuz hali gibi bişi dpi olayına takılma ne şimdi nede bundan 5 sene sonrasında bile 3000 dpi yi gecebılecegın bir oyun olmıcak görünüyo max kullanıcagın dpi 1500-1600 o yüzden 3000 civarı dpi verebılen her mause senın kategorınde olmalı .

hem steel series in tıklama sesinden gına gelir gece kullanırken clik sesi cok meretin aliminyum kaplama 5 liralık mause hissi veriyo insanın eline aldıgında , ama razer ı tuttugunda bırakmazsın merak etme.

son söz : kesinlikle deathhadder v2. (elin küçük deilse)
kanka bısey dıcem ben basta 2000 dpı kullanıyodum 2 ay ıcınde 5700 dpı gecmıstım valla 1 sene fln deıl yanı alısma suresı

Elit
06/07/2012, 09:29
windows ayalarından cok kısarsan aynı hızı yakalamk ıcın dpi yi yükseltmıssındır baska turlu hemen hemen kımse 2000 dpi de rahat oynayamaz 5700 mu o imkansız otesı sen baska ayarları kısarak 5700 dpi yi gormek ıstemıssındır dpi nin ne demek oldugunu bıldıgını varsayarak soluyorum bunu ki 1600 uzerı dpi tamamen gereksız ve yersız tabi günümüzde. illa yuksek dpi de oynuyorum dıyosan bıle 3500 dpi neyine yetmıyo yahu :D

bide 1 sene nerde yazıyo alısma fılan ?

ne dersen de cevabını verırım cok ugrastım bu ıslerle cok many doktum bu yollara coguda bosa gıttı :D

velhasıl : al deathhader v2 keyfıne bak.

Leupold
06/07/2012, 10:21
Mouse olarak DeathAdder v2 alıcam kesin. ama klavye için karar veremedim tam. Şu an net olarak karar verebileyim anında vericem siparişi.

1- http://www.sanalmarketim.com/urun/7465b41493c721d7411062f1442b3f7a/RAZER-LYCOSA-Gaming-Klavye-Blue-Q-TURKCE

2- http://www.sanalmarketim.com/urun/bfaa80e471a292ec91cfda4deb0f4007/THERMALTAKE-Tt-eSPORTS-Challenger-Ultimate-Oyuncu-Klavyesi-TTS-KB-CHU003UK

Bunlar zaten yakın fiyat. Hangisini alayım karar veremedim :/ ThermalTake de böyle küçük fanlar falan varya , albenisi çok arttırıyo. ama birde şu bileklik uzun olsun istiyorum. Lycosa çok çabuk tuşları soyuluyo diyolar doğrumu ? Alcagım mouse de şu hazır mouse pad de hediye ediyo işte gamer diyo öyle 70 lira bide QcK falan para vermek istemiyorum =)

http://www.sanalmarketim.com/urun/a266b7548548e23bfdac4851c10bc036

notorious
06/07/2012, 10:22
arkadaşın dedigi gibi (ben tamamen katılmıyorum fakat) , elinn büyük ise deathadder veya sensei alabilirsin.Şahsen benim elim büyük ve sensei çok rahat ettiriyor beni , zaten sensei en iyi oyuncuların kendi isteklerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir mouse (Na'Vi - Sk gaming - fnatic daha var saymıyım).Eğer ki elin küçük ise steelseries kinzu veya kanayı tercih edebilirsin bunlarda çok güzel mouselardır.ben şahsım için konusursam deathadder da rahat edemiyorum elim oturmuyor.Mousepad de alacagını soyluyorsun onada bir tavsiye vereyim yine steelseries'in Qck+ padlerinden alabilirsin.(tyloo tavsiyemdir :D)

Klavyeye gelirsek , ben klavyeye 50 tl den fazla verilmesi taraftarı degilim oyuzden birşey diyemeyecegim ( 200 tl gibi rakamlar çok gereksiz bir klavye için)

hohmlec
06/07/2012, 11:25
windows ayalarından cok kısarsan aynı hızı yakalamk ıcın dpi yi yükseltmıssındır baska turlu hemen hemen kımse 2000 dpi de rahat oynayamaz 5700 mu o imkansız otesı sen baska ayarları kısarak 5700 dpi yi gormek ıstemıssındır dpi nin ne demek oldugunu bıldıgını varsayarak soluyorum bunu ki 1600 uzerı dpi tamamen gereksız ve yersız tabi günümüzde. illa yuksek dpi de oynuyorum dıyosan bıle 3500 dpi neyine yetmıyo yahu :D

bide 1 sene nerde yazıyo alısma fılan ?

ne dersen de cevabını verırım cok ugrastım bu ıslerle cok many doktum bu yollara coguda bosa gıttı :D

velhasıl : al deathhader v2 keyfıne bak.

pardon onu sonradan fark ettım 1 sene olayını valla butun ayarlarım 5700 dpı hem fps oynuyorum ıyı oluyor ıstersen ayarlarımın bı sc koyayım

hohmlec
06/07/2012, 11:51
size bi soru razer tiamat 7.1 nasıl kullanan varmı ?

Elit
06/07/2012, 12:00
TİAMAT kullanan cok nadir cıkar ve cıkmayabılırde henuz fuarlarda fılan yenı yenı boy gosterıyo dıyebılırz urun cıkalı 6-7 ay cıvarında oldu lakin tr ye henuz girmedı kapalı sistem bı yapısı var 7+1 ses olayı mevcut ben daha oncekı kullandıgım senheıser pc33d ve megaladon da cevresel ses olayını ıyıce cozdugum ıcın bence fıyatı ıle dogru orantılı olmayan bı urun (tr den aldıgını varsayarak) cok şık ve cok albenisi var o ayrı tabı kablosuz deılde kablolu dusunseydım buyuk ıhtımal bekler onu alırdım bende :D cok fena bı havası var begenırdım yada begenmezdım ama en azından bı denemek ısterdım :D

lycosa yı 8 aydır filan kullanıyorum tuslarında soyulma yok ama şu var hoşuna gidermi bilmem tuslar cok yumusak zarif bi yapısı var hiç makro ayarlarını karıstırmadım ama ne bilim bana hitap ediyo ama yanlarda extra makro tusları fılan yok cok para verıpte bunları gorememek senı rahatsız edebılır yok sade şık ve tusları yumusak performanslı bir ürün olsun dersen zaten lycosa iyi bir ürün , klavyede pro takılcam dersen bence mekanik klavyelerede bir bak en saglam ve performanslı ürünler mekanik klavyelerdir tipsizdirler ama en düzgünleri onlardır.

CoolStoryBro
06/07/2012, 17:27
Öncelikle daha önce başka bir başlıkta dediğim gibi, ekipman çok önemli ama bir yere kadar oradan sonrası oyunculuk tamamen. Ekipman yapmayı düşündüğünüz şeyleri oyuna yansıtmanızı kolaylaştırıyor sadece. Neyi nerede ne şekilde yapacağınızı ekipman belirlemiyor yani. Bunu benimseyip ondan sonra almaya karar verin.

Benim kullandığım ekipmanlar: QPAD®|CT™ Grin Edition Large 4mm Mousepad - Razer DeathAdder v2 Mouse - SteelSeries 6Gv2 Keyboard - Razer Orca Headphone

--Mousepad--
Mousepad, mouse hareketini hassasiyetini ve işleyişini uyumlu bir şekilde yükselettiği için bir hayli önemli sayılır. Yani güzel bir mouse alıyorsanız yanında en azından ortalama bir de mousepad almanız gereklidir. DeathAdder alıp altına kese kağıdı veya ders kitabı koymak iskarpin ayakkabılarla futbol ve basket oynamaya benzer.:)

Mousepad alırken kullandığın sensivity yani hassasiyete uygun olan boyutu almanız önemlidir. Mesela ben mouse'u düşük hassasiyette tuttuğum için çok savurarak kullanırım o yüzden bir hayli büyük bir mousepad'im var laptopdan büyük yani öyle düşün.:D

Bunun haricinde mousepad yapısı (kauçuk, kumaş vb.) ve alacağın mouse ile uyumlu olması ve hatta şekli bile ayrı bir etken sayılır. O yüzden sen kendin uygun gördüğün hoşuna gideni seçsen daha iyi olur. Önerebileceklerim; SteelSeries QcK+ serisi, Razer Goliathus ve QPAD®|CT™ Large KODE5 Dota Limited edition (Bu sondaki limitli sayıda olduğu için kolay bulamayabilirsin)

--Kulaklık--
Kulaklık için uzun saatler kullanacağın için konforlu, ses kalitesi için empedans değeri en az 32 olan ve dışarda kullanacaksan da şık, estetik bir kulaklık almanı tavsiye ederim. Ben müzik dinlemeyi çok sevdiğimden dışarda da rahat bir şekilde kullanbilmek için Razer Orca aldım ve memnunum. Bunun haricinde SteelSeries Siberia v2 ya da Sennheiser'dan kendine uygun bir model de bakabilirsin.

--Mouse--
Mouse olarak ben 2 senedir DeathAdder v2 kullanıyorum ve DotA ve çoğu oyun için gayet kullanışlı buluyorum. Ergonomik, tasarımı şık, kullanımı rahat ve hassasiyeti güzel. Fakat gel gör ki Adeks'te Microsoft Wheel Mouse Optical 1.1a mouse ile oynadığım kadar iyi CS oynayamıyorum ve bu fark azımsanmayacak kadar fazla olduğu için CS oynamak için Adeks'e gider hale geldim. Neden bu kadar fark olduğunu da hala çözebilmiş değilim.

Ve şu an mouse'un sol tık'ı tecavüzlerimden dolayı sorunlu durumda. Diablo'yla artan tecavüzleri de kaldıramayarak genelde bir ker tıklasam bile çift tık algılar hale geldi ki bu da büyük bir sorun oluşturuyor özellikle item alır ve skill kullanırken.:D

Zaten CS sorunum yüzünden de biraz uyuz olduğum için garantisinin de geçmesi nedeniye yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum ve aklımda SteelSeries Sensei ile bulabilirsem eski efsane Microsoft Intellimouse Explorer 3.0 var.

DeathAdder'la Sensei arasında çok büyük bir fark yok aslında hangisi hoşuna gidiyorsa onu al derim. Ben Sensei kullanmadığımdan bilmiyorum ama daha önce DeathAdder ve Sensei kullanmış bir kaç kişiden eğer DeathAdder'ı sevdiysen Sensei'e aşık olursun benzeri yorumlar duydum.:) Bunun yanında yine eski efsane mouselardan Logitech MX518'in yeni sürümü G400'ler var onları da düşünebilirsin.

Ayrıca DPI'a çok takılma muhtemel çok yüksek kullanmayacaksın.

--Klavye--
Klavye olarak eğer WPM'in sağlamsa yani hızlı yazabiliyorsan, hızlı klavye kullanabiliyorsan ve oyunlarda micron, APM'in iyiyse ya da bunları iyi yapmayı amaçlıyorsan kesinlikle mekanik bir klavye almalısın. Mekanik klavyeyi kısaca açıklamak gerekirse;

"Eğer 2000′li yıllardan önce bilgisayar ve doğal olarak klavye kullandıysanız, eski klavyelerden “klik” sesine benzer sert ve tok bir ses geldiğini ve bugünkü klavyenizden farklı hisler yaşattığını kolaylıkla hatırlayabilirsiniz. Adeta daktiloda yazıyormuşçasına bir his veren eski mekanik klavyeler, günümüzde düşük maliyet ve üretim kolaylığı nedeniyle yerini zar benzeri bir yapıya sahip “rubber dome switch” klavyelere bıraktı.

Mekanik klavyeler ise, günümüzde sıkça kullanılan klavyelerin aksine her klavye tuşuna ait bağımsız bir switch bulunmaktadır. Bu da mekanik klavyeye kendine has bazı avantajlar kazandırmaktadır.

Mekanik klavyeler, diğer klavyelere oranla daha sağlam ve daha uzun ömürlülerdir. Arıza çıkarma oranları son derece düşüktür.

Normal klavyelerde bastığınız tuşu aktif etmeniz için 60-80g arası bir güç uygulamanız gerekirken, mekanik klavyelerde sadece 45-50g arası bir güç uygulamanız yeterlidir. Ayrıca mekanik klavyelerde, bastığınız tuş 2mm ( yarım mesafe ) ittirildiğinde aktif olurken, normal klavyelerde tuşu aktif etmek için sonuna kadar itmeniz gereklidir. Buda tepkime süresi olarak oyun performansınıza yansımaktadır.

Mekanik klavyelerde yazı yazmak adeta bir keyiftir. Bastığınız her tuştan harika bir ses dönüşü alırsınız. Birçokları için mekanik klavyede yazmak bir keyiftir."

Çok daha ayrıntılı bilgi istiyorsan şuraya bakmalısın; http://www.overclock.net/t/491752/mechanical-keyboard-guide

Önerilerime gelince ben sana nickine uygun olan Leopold FC200R Tenkeyless'i önerecektim de çoğu mekanik klavye gibi Türkiye de bulamazsın, getirtmen lazım.

Aha şöyle bir şey;

http://www.youtube.com/watch?v=yxupTvYnSeU

Onun haricinde çoğu geek ve pro gamer'ın kullandığı mekanik klavye markaları ve modelleri genellikle şunlardır; Das Keyboard, Happy Hacking Keyboard, Zowie, Topre, Filco Majestouch, SteelSeries 6Gv2, Razer Blackwidow

Türkiye de hatırladığım kadarıyla mağazalarda Razer Blackwidow harici mekanik klavye satılmamakta şu an için. Bu yüzden bence beğendiğin bir klavye'yi yurtdışından getirtmeye çalış, free shipping sayesinde eBay'den Amozon'dan filan getirtebilirsin çok az bir gümrük parası ödeyerek. Olmadı forumlarda yurtdışından getirip sıfırını ya da 2. elini satanlar filan oluyor onları takip edebilirsin. Hiç uğraşamam diyorsan da blackwidow'u öneririm ona da fena değil diyorlar. Işıklı mışıklıymış da hem.:D

----

Kitap yazsam okurmuşsun diye ufak bir tanıtım kitapçığı kadar yazdım.:D Şu siteye bir karakter sınırlaması gelse de bu kadar yazamasam keşke..:confused:

Zaphart
06/07/2012, 19:46
Öncelikle daha önce başka bir başlıkta dediğim gibi, ekipman çok önemli ama bir yere kadar oradan sonrası oyunculuk tamamen. Ekipman yapmayı düşündüğünüz şeyleri oyuna yansıtmanızı kolaylaştırıyor sadece. Neyi nerede ne şekilde yapacağınızı ekipman belirlemiyor yani. Bunu benimseyip ondan sonra almaya karar verin.

Benim kullandığım ekipmanlar: QPAD®|CT™ Grin Edition Large 4mm Mousepad - Razer DeathAdder v2 Mouse - SteelSeries 6Gv2 Keyboard - Razer Orca Headphone

--Mousepad--
Mousepad, mouse hareketini hassasiyetini ve işleyişini uyumlu bir şekilde yükselettiği için bir hayli önemli sayılır. Yani güzel bir mouse alıyorsanız yanında en azından ortalama bir de mousepad almanız gereklidir. DeathAdder alıp altına kese kağıdı veya ders kitabı koymak iskarpin ayakkabılarla futbol ve basket oynamaya benzer.:)

Mousepad alırken kullandığın sensivity yani hassasiyete uygun olan boyutu almanız önemlidir. Mesela ben mouse'u düşük hassasiyette tuttuğum için çok savurarak kullanırım o yüzden bir hayli büyük bir mousepad'im var laptopdan büyük yani öyle düşün.:D

Bunun haricinde mousepad yapısı (kauçuk, kumaş vb.) ve alacağın mouse ile uyumlu olması ve hatta şekli bile ayrı bir etken sayılır. O yüzden sen kendin uygun gördüğün hoşuna gideni seçsen daha iyi olur. Önerebileceklerim; SteelSeries QcK+ serisi, Razer Goliathus ve QPAD®|CT™ Large KODE5 Dota Limited edition (Bu sondaki limitli sayıda olduğu için kolay bulamayabilirsin)

--Kulaklık--
Kulaklık için uzun saatler kullanacağın için konforlu, ses kalitesi için empedans değeri en az 32 olan ve dışarda kullanacaksan da şık, estetik bir kulaklık almanı tavsiye ederim. Ben müzik dinlemeyi çok sevdiğimden dışarda da rahat bir şekilde kullanbilmek için Razer Orca aldım ve memnunum. Bunun haricinde SteelSeries Siberia v2 ya da Sennheiser'dan kendine uygun bir model de bakabilirsin.

--Mouse--
Mouse olarak ben 2 senedir DeathAdder v2 kullanıyorum ve DotA ve çoğu oyun için gayet kullanışlı buluyorum. Ergonomik, tasarımı şık, kullanımı rahat ve hassasiyeti güzel. Fakat gel gör ki Adeks'te Microsoft Wheel Mouse Optical 1.1a mouse ile oynadığım kadar iyi CS oynayamıyorum ve bu fark azımsanmayacak kadar fazla olduğu için CS oynamak için Adeks'e gider hale geldim. Neden bu kadar fark olduğunu da hala çözebilmiş değilim.

Ve şu an mouse'un sol tık'ı tecavüzlerimden dolayı sorunlu durumda. Diablo'yla artan tecavüzleri de kaldıramayarak genelde bir ker tıklasam bile çift tık algılar hale geldi ki bu da büyük bir sorun oluşturuyor özellikle item alır ve skill kullanırken.:D

Zaten CS sorunum yüzünden de biraz uyuz olduğum için garantisinin de geçmesi nedeniye yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum ve aklımda SteelSeries Sensei ile bulabilirsem eski efsane Microsoft Intellimouse Explorer 3.0 var.

DeathAdder'la Sensei arasında çok büyük bir fark yok aslında hangisi hoşuna gidiyorsa onu al derim. Ben Sensei kullanmadığımdan bilmiyorum ama daha önce DeathAdder ve Sensei kullanmış bir kaç kişiden eğer DeathAdder'ı sevdiysen Sensei'e aşık olursun benzeri yorumlar duydum.:) Bunun yanında yine eski efsane mouselardan Logitech MX518'in yeni sürümü G400'ler var onları da düşünebilirsin.

Ayrıca DPI'a çok takılma muhtemel çok yüksek kullanmayacaksın.

--Klavye--
Klavye olarak eğer WPM'in sağlamsa yani hızlı yazabiliyorsan, hızlı klavye kullanabiliyorsan ve oyunlarda micron, APM'in iyiyse ya da bunları iyi yapmayı amaçlıyorsan kesinlikle mekanik bir klavye almalısın. Mekanik klavyeyi kısaca açıklamak gerekirse;

"Eğer 2000′li yıllardan önce bilgisayar ve doğal olarak klavye kullandıysanız, eski klavyelerden “klik” sesine benzer sert ve tok bir ses geldiğini ve bugünkü klavyenizden farklı hisler yaşattığını kolaylıkla hatırlayabilirsiniz. Adeta daktiloda yazıyormuşçasına bir his veren eski mekanik klavyeler, günümüzde düşük maliyet ve üretim kolaylığı nedeniyle yerini zar benzeri bir yapıya sahip “rubber dome switch” klavyelere bıraktı.

Mekanik klavyeler ise, günümüzde sıkça kullanılan klavyelerin aksine her klavye tuşuna ait bağımsız bir switch bulunmaktadır. Bu da mekanik klavyeye kendine has bazı avantajlar kazandırmaktadır.

Mekanik klavyeler, diğer klavyelere oranla daha sağlam ve daha uzun ömürlülerdir. Arıza çıkarma oranları son derece düşüktür.

Normal klavyelerde bastığınız tuşu aktif etmeniz için 60-80g arası bir güç uygulamanız gerekirken, mekanik klavyelerde sadece 45-50g arası bir güç uygulamanız yeterlidir. Ayrıca mekanik klavyelerde, bastığınız tuş 2mm ( yarım mesafe ) ittirildiğinde aktif olurken, normal klavyelerde tuşu aktif etmek için sonuna kadar itmeniz gereklidir. Buda tepkime süresi olarak oyun performansınıza yansımaktadır.

Mekanik klavyelerde yazı yazmak adeta bir keyiftir. Bastığınız her tuştan harika bir ses dönüşü alırsınız. Birçokları için mekanik klavyede yazmak bir keyiftir."

Çok daha ayrıntılı bilgi istiyorsan şuraya bakmalısın; http://www.overclock.net/t/491752/mechanical-keyboard-guide

Önerilerime gelince ben sana nickine uygun olan Leopold FC200R Tenkeyless'i önerecektim de çoğu mekanik klavye gibi Türkiye de bulamazsın, getirtmen lazım.

Aha şöyle bir şey;

http://www.youtube.com/watch?v=yxupTvYnSeU

Onun haricinde çoğu geek ve pro gamer'ın kullandığı mekanik klavye markaları ve modelleri genellikle şunlardır; Das Keyboard, Happy Hacking Keyboard, Zowie, Topre, Filco Majestouch, SteelSeries 6Gv2, Razer Blackwidow

Türkiye de hatırladığım kadarıyla mağazalarda Razer Blackwidow harici mekanik klavye satılmamakta şu an için. Bu yüzden bence beğendiğin bir klavye'yi yurtdışından getirtmeye çalış, free shipping sayesinde eBay'den Amozon'dan filan getirtebilirsin çok az bir gümrük parası ödeyerek. Olmadı forumlarda yurtdışından getirip sıfırını ya da 2. elini satanlar filan oluyor onları takip edebilirsin. Hiç uğraşamam diyorsan da blackwidow'u öneririm ona da fena değil diyorlar. Işıklı mışıklıymış da hem.:D

----

Kitap yazsam okurmuşsun diye ufak bir tanıtım kitapçığı kadar yazdım.:D Şu siteye bir karakter sınırlaması gelse de bu kadar yazamasam keşke..:confused:
Eline sağlık ne diyek.beni alakadar eden bi konu olmamasına rağmen okudum takipçinim hacı :D

Suxlike
10/07/2012, 20:15
istersen sana adekste kazandıgım sadece 1 kere denemek icin kullandıgım dota2 temalı steelseries mouspadimi çok uygun fiyata bırakabilirim
bu arada dav2 kullanıyorum gayet iyi sana da tavsiye ederim ek olarak klavye için yok lcdliymiş ışıklıymış fanlıymış boyle gereksiz özelliklere para verip de dandik tuş takımları kullanma para harcayacaksın mekanik klavye tercih et
öptüm bay'S