PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İyi, hoş ama...

Broccoli
26/07/2012, 20:58
JFA'yı yaklaşık bir haftadır oynuyorum. 2 tane akşam JFA'sına katıldım, yarım saat sonra 3.'süne katılacağım. Harita çok güzel yapılmış, şu ana kadar DotA'dakine benzer hero ya da item göremedim. Maden sistemi, Ana bina boşken duran gardiyan, yanlarda duran para kutuları, mekanikler, klan lordları, takım puanı ve sayamayacağım birçok özellik ile özgün ve kalıcı nitelikte bir proje diye düşünüyorum ben.

Ama JFA'da bulunan eksiklikler bana göre bir an önce gidelirmesi gerekiyor.

- 1. Liste

-Yeni başlayanlar için ayrıntılı bir klavuz yok. Oyuncular oyuna giriyorlar ve heroları itemleri öğrenmek istiyorlar. Bunun için sadece oyunun içinde birkaç bilginin yer aldığı bir kitapçık var. Eğer oyunda durup bunu okuyacaksak ve itemlere tek tek bakacaksak vakit kaybı olacaktır. DotA'da böyle bir sorun yok, çünkü elimizde playdota.com gibi genişce bir kaynak duruyor.

-Oyunda tam bir denge hakim değil. Herolardan biri gerçekten güçlü olurken diğeri onun yanında hiçbirşey kalıyor. Zaten bunu oyunun içinde bazı heroların ( Volcano gibi ) çok fazla seçilmesi ile anlıyoruz.

-Yer dekarasyonu gerçekten sade. Bu oyunun kalitesini oldukça düşürüyor. Küçük bir ayrıntı ama bence gerekli.

-Versiyonlar çok hızlı çıkıyor, ve her birinde hemen şu hata var deniyor. Bunların çoğu belirgin hatalar. Bence yeni bir harita çıkmadan önce onunla en az 3-4 tane oyun oynanması gerekir ve test etmeden en stabil harita bu denmemeli. Biliyorum bunun ekibe yeni alınan biri yüzünden oluşacak bir hata olduğunu söyliyeceksiniz fakat ben haritayı test etmeniz gerekirdi diye düşünüyorum.

-Herolarda bulunan çoğu yeteneğin sadece hasarı var onun yanında yavaşlatma ya da tutma gibi özellikleri var. En azından şu ana kadar gördüğüm 10-15 heronun yetenekleri o şekilde. DotA'da gibi ilginç yetenekleri göremedim. Mesela Sniper'ın range'inin artması, Huskar'ın canının daha az oldukça daha fazla vurması ya da Ursa'nın +%400 vuruş hızıyla x kadar vuruş yapabilmesi gibi.

- 2. Liste

-Birimlerin ve skillerin modelleri birbirinden çok farklı. Hepsinin yapımcısı farklı olduğundan farklı farklı şeyler çıkarıyorlar ve hiçbiri birbirine benzemiyor. Bu da oyunun grafiklerinin kalitesine yansıyor.

-Daha önce bahsetmiştim yeteneklerin çok sade ve birbirine benzer olduğundan. Hala öyle düşünüyorum. Önceki yazdığımda 3-4 karakterin yeteneklerini biliyordum. Şimdi ise en az 10 tanesinin. Şu ana kadar hasar vererek düşmana doğru giden en az 4 tane yetenek gördüm. Tabi ki sıra dışı yetenekler var ama şu anda anlatmak istediğim karakterlerin becerilerinin birbirlerine çok benzediği.

Not
Bunların hiçbirini JFA'yı kötülemek amaçlı yazmadım. Sadece bana göre eksik olan taraflarını yazdım. Eğer burada JFA'nın artılarını yazmış olsaydık bu listeden en az üç tane daha çıkarırdım.

Vulcan
26/07/2012, 21:08
Fikirlerini belirttiğin için teşekkür ederim söylediğin şeylere katılanlarda olacak katılmayanlarda olacak elbette benim görevim en mantıklı olanı yapmaktır. Bütün öneri, fikir ve eleştirileri göz önünde bulunduruyor, bir konu hakkında başka yorum yapan çıkmazsa kendi kafamda tartıyorum ve olabilecek en iyi şeyi yapıyorum.

JFA'nın gelişmesi için gösterdiğin katkıdan dolayı teşekkür ediyorum.
Not: Orjinal ve sıradışı skiller var fakat henüz denk gelmemiş olabilirsin :)

Gokotas
26/07/2012, 22:41
Ben de birkaç tane şey söylemek istiyorum :)

1-) Dediğin klavuz işini forum üzerinden yapmaya çalışıyoruz.Biz de istiyoruz ki güzel bir sitemiz olsun,bilgi paylaşımı yapalım detaylı resimli gösterelim ancak imkanımız forumdan rehber yapmaya yetiyor malesef..

2-)Dediğin durun heroların kasmasına bağlı. Ben eskiden int herolarıyla str leri kesiyordum agileri eziyordum bu biraz daha oynayış ve düzgün picklerin yapılmasına bağlı. Dotada 5 int e karşı 5 str olduğunu düşünsene ? toplu gezen str leri kimse kesemez ve karşıda kötü dandik intler varsa :)

3-)Yer dekorasyonunun sade olmasının en büyük sebebi mapte büyük bir boyut kaplamasıydı.Sırf yerde yüzlerce gül var diye oyun kasıyordu mapler bende duruyor paylaşabilirim eski mapleri :)

4-) Bu dediğinen ben de rahatsız oluyorum. Bu yüzden ekip kurmak istiyoruz ama yanaşan pek yok. Biz oyuncular da foruma mümkün olduğunca gördüklerimizi yazmaya çalışıyoruz.Ama bir ekip olsa inanıyorum ki 2. sürüme kalmadan basit şeyleri tak diye ortaya çıkartıp yazım olsun başka şeyler olsun bu gibi hataları hemen ortaya çıkartırlar..

LiFeFoRLiFe
10/08/2012, 03:10
- 1. Liste

-Yeni başlayanlar için ayrıntılı bir klavuz yok. Oyuncular oyuna giriyorlar ve heroları itemleri öğrenmek istiyorlar. Bunun için sadece oyunun içinde birkaç bilginin yer aldığı bir kitapçık var. Eğer oyunda durup bunu okuyacaksak ve itemlere tek tek bakacaksak vakit kaybı olacaktır. DotA'da böyle bir sorun yok, çünkü elimizde playdota.com gibi genişce bir kaynak duruyor.

jfa rehberi var genelde

-Oyunda tam bir denge hakim değil. Herolardan biri gerçekten güçlü olurken diğeri onun yanında hiçbirşey kalıyor. Zaten bunu oyunun içinde bazı heroların ( Volcano gibi ) çok fazla seçilmesi ile anlıyoruz.

denge tam olmasada var

-Yer dekarasyonu gerçekten sade. Bu oyunun kalitesini oldukça düşürüyor. Küçük bir ayrıntı ama bence gerekli.

terrain 2 kez değişti forumda tartısılabilir

-Versiyonlar çok hızlı çıkıyor, ve her birinde hemen şu hata var deniyor. Bunların çoğu belirgin hatalar. Bence yeni bir harita çıkmadan önce onunla en az 3-4 tane oyun oynanması gerekir ve test etmeden en stabil harita bu denmemeli. Biliyorum bunun ekibe yeni alınan biri yüzünden oluşacak bir hata olduğunu söyliyeceksiniz fakat ben haritayı test etmeniz gerekirdi diye düşünüyorum.

+1

-Herolarda bulunan çoğu yeteneğin sadece hasarı var onun yanında yavaşlatma ya da tutma gibi özellikleri var. En azından şu ana kadar gördüğüm 10-15 heronun yetenekleri o şekilde. DotA'da gibi ilginç yetenekleri göremedim. Mesela Sniper'ın range'inin artması, Huskar'ın canının daha az oldukça daha fazla vurması ya da Ursa'nın +%400 vuruş hızıyla x kadar vuruş yapabilmesi gibi.

daha neler var degişik

- 2. Liste

-Birimlerin ve skillerin modelleri birbirinden çok farklı. Hepsinin yapımcısı farklı olduğundan farklı farklı şeyler çıkarıyorlar ve hiçbiri birbirine benzemiyor. Bu da oyunun grafiklerinin kalitesine yansıyor.

alışan biri rahatlıkla ayırt edebilir

-Daha önce bahsetmiştim yeteneklerin çok sade ve birbirine benzer olduğundan. Hala öyle düşünüyorum. Önceki yazdığımda 3-4 karakterin yeteneklerini biliyordum. Şimdi ise en az 10 tanesinin. Şu ana kadar hasar vererek düşmana doğru giden en az 4 tane yetenek gördüm. Tabi ki sıra dışı yetenekler var ama şu anda anlatmak istediğim karakterlerin becerilerinin birbirlerine çok benzediği.

aynı şeyi yazmışın sanki ama daha baya şey var keşfetmedigin