PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyin Fırtınası Vol.1 Lycan

LauraBodewig
14/08/2012, 12:34
* Yazarın Notu: Renklendirme kötü biliyorum ama dikkat çeksin diye yaptım. Görsel bir facia olabilirim *

Bazı abartılmış veya olduğundan zayıf sanılan herolar hakkında bunun gibi bir seri yapmak istedim. Başlayacağım heroda meta-game'in top pick-ban larından olan Lycanthrope. + ve - lerden başlarsam

+ Ormanda çok hızlı farmlayabiliyor.
+ Lane'de kasarsa kurtlar sayesinde koridor kontrolü çok fazla.
+ 6. Level'dan sonra öldürmesi çok zor
+ Push'a Howl ve Kurtlarla çok fazla yardımcı olabiliyor
+ BKB kasarsa ön safları yarıp supportları sorunsuzca tekleyip kombata devam ediyor.
+ Necro3 kasarsa çok daha fazla push yapıyor
+ Kolayca roshan kesiyor.
+ Neredeyse her durumda çok iyi 1v1 herosu.

- 6. Levela kadar çok zayıf
- Takımı push yerse ve kuleler çabuk giderse ormanda can güvenliği tehlikeye düşüyor.

Ben böyle gördüm şimdi Lycan alan bir takımın yapması gereken şey.

* Early Game'de push yapabilen ve early game gücü fazla olan bir takım hazırlayarak buna Lycan'ın push gücünü de koyarak rakip kuleleri alarak rakibin lojistik desteğini yokederek Lycan'a ncde rahat farm imkanı sağlamak. Örnek verirsem takımınıza bir Prophet, Rhasta, Chen, Broodmother vb alırsanız bunu çok rahat sağlayabilirsiniz. Early game gücü yüksek bir takım hazırlarsanız rakip sizle uğraşmaktan Lycan ile uğraşacak vakit bulamayabilir toplandığınızda da rahatça pushlar ve kuleyi alırınız. Daha sonrada Lycan ilk büyük eşyasını kastıktan sonra (duruma göre BKB veya Necro3) Aegis'i de alır ölümüme kombat ve pushlar başlar Tabi ölümüne olmayabilir ama genelde öyledir oyunun durumuna göre.

Lycan'a karşı oynayan bir takımın yapması gereken şey.

* First pick Lycan alındıysa acımayın. First Pick Lycan GENELDE bir hatadır. Tüm güzel push herolarını rakibe vermek ve ikinci ban aşamasınada rakibe güzel banlar bırakmaktır. Furion alın, Leshrac alın, Axe(Berserker's Rage BKB'yi aşan bir büyü), Naga Siren alın, Venomancer alın, Enchantress alın vb vb. Acımayın. Hard lane'e gidip pushun dibine vurun. İlk kuleyi oldukça hızlı alın sonra Lycan'ı ezin ormanda rahat kasmasın. Lycan'ı rahatsız etmekle Mid ve Hard Lane'deki kuleleri pushlamak arasında bir denge kurun. Eğer kuleleri alırsanız Lycan'a ormanda yakalanma durumunda TP ile lojistik destek gelemez ve kulenin güvenliğine de kolay kolay kaçamaz. Ayrıca Lycan gold'unu geçtim level da aldırtmazsanız Howl'a veremeyeceğinden olası bir Push'a da yardımcı olamaz ve kombatlarda takıma ve kendine +50 küsür damage veremez.

Özetle Lycan güçlü bir hero ama overrated, abartılmış. Her oyun her oyun her türlü takımda her türlü herolarla first pick alınabilecek bir kahraman değil evet güçlü olmasını sağlayan durum çok ama öyle olmamasını sağlayan durumlarda çok. Ne yaptığını bilen bir takımın ellerinde Lycan çok güçlü bir hero olabilir. O zaman garantili ban olabilir. Fakat öbür durumlarda boşu boşuna harcanmış bir bandır veya pickdir. Ayrıca Lycan bir late game carry'si değildir. Lycan bir mid-game carrysidir. Bu böyle biline :)

Hero olarak anti heroları

* Axe: Berserker's Rage BKB'yi aşıyor ve de hero iyi bir tank 3saniye boyunca sıkıntısızca tanklayabilir. Ayrıca bir Lycan'ı early game'de en çok rahatsız edebilecek hero çünkü vursa bir bela vurmasa bir bela. Kurtların gücünün geri teptiği nokta.
* Omniknight: Guardian Angel= Seviyesine göre 5/6/7 saniye boyunca işe yaramayan bir hero ve BKB süresinde de götürebilir.
* Naga Siren: Ensnare BKB'yi aşıyor ve İlüzyon carryleri>Single Target carryler.
* Atropos: BKB'li olsa bile 5 saniye durdurma potansiyeli ayrıca hasar düşürme de var.
* Enigma: Omaygad it's a BLACK HOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLE.

PS: Dire tarafının Lycan'c counterlaması daha kolaydır çünkü 5 creep campden üçü yanyana ve kare şeklinde olduğu için ve wardlarda yuvarlak sight verdiği için NC'ye daha rahat hakim olunabiliyor. Radiant counter'ı daha zor çünkü jungle düz bir çizgi gibi tek ward yetmeyebilir ve creep campler arası mesafe uzak.

Bunu hem kendi takımım için hem de diğer takımlar için hazırlamış bulunmaktayım. Vol. 2 Storm Spirit veya bugünlerde görmeye başladığımız Axe olabilir emin değilim

ViktorReznov
14/08/2012, 13:15
Vol 2 Darkseer veya Lesrac olsun.

ToreX
14/08/2012, 13:16
Omni Çok güçlü :)

KONYALIYOBAZ
14/08/2012, 13:17
Öncelikle kırmızı partlar dışında renklerde problem yok bana sorarsan :) Onun dışında güzel bir ''anlatım'' olmuş. Anlatım dedim çünkü beyin fırtınasına benzetemedim pek :/ konuyu açıp insanların hiç bilgilendirilmeden bu konu hakkında düşünmelerini istemek beyin fırtınasına daha çok yakışırdı sanırım :)

Berkantk
14/08/2012, 13:18
elcağcıklarına sağlık. Çoh küsel olmuş. Şukunu verdim

LauraBodewig
14/08/2012, 13:24
Öncelikle kırmızı partlar dışında renklerde problem yok bana sorarsan :) Onun dışında güzel bir ''anlatım'' olmuş. Anlatım dedim çünkü beyin fırtınasına benzetemedim pek :/ konuyu açıp insanların hiç bilgilendirilmeden bu konu hakkında düşünmelerini istemek beyin fırtınasına daha çok yakışırdı sanırım :)

Başta planım oydu sonra başlığı değiştirmeyi unutmuşum, sandığımdan daha çok yazabileceğimi farkettim.

SpiRit
14/08/2012, 13:29
Güzel Yazmışsın valla eline sağlık

NaxvelaS
14/08/2012, 13:37
sexy bilgiler teşekkür ederiz .D

ciyırs
14/08/2012, 13:45
OOO çoh gözel. Devamını bekliyoruz!
Teşekkürler.
Edit:
Enigma: Omaygad it's a BLACK HOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLE.
Bu çok hoş olmuş :D

BorisPeace
14/08/2012, 13:45
Öncelikle, çok güzel bir konu açmışsın. Türkler nedense bu tür konular açmaktan çekinirler. Lycan abartılan bir kahraman değil bunu söyleyebilirim. Gerçekten çok güçlü. Bunu sağlayan birkaç şey var. Birincisi dediğin gibi ormanda çok rahat kasabilmesi. Sadece onu etkileyen bir şey değil bu gerçi, ormanda kasmak eskiye göre daha kolay. Frost Armor, Purge, Mana Burn, Chain Lightning gibi büyülerin kullanılması engellendiğinde böyle oldu. Ayrıca Ursa, Satyr Hellcaller ve Centaur bence karşılarında tek kişi olsalar da büyülerini kullanmalılar, ama o wc3 motoru ile ilgili, her ne kadar özellikle kodlanabilse de o yüzden es geçebilirim. İkincisi ise, Ultimate'i çok güçlü. Max MS, +HP, +Crit, ve -BAT vermesi ile Lycan'ın neredeyse hiçbir şeye ihtiyacı kalmıyor. DPSsi çok fazla, sadece vlad + bkb ile kahramanları ve kuleleri eritiyor.

Son birkaç patchde çok fazla buff gelen bazı kahramanlar var: Leshrac, Lanaya, Chaos Knight, Naga, Brewmaster, Tiny, Morphling, QoP, DS. Bu gibi kahramanlar olabilir vol 2'de.

MrFoseptik
14/08/2012, 13:46
lycana karşı eul, force ve ghost specter itemleri supportların kendini kısa da olsa güvenceye almalarını sağlar. Zaten first pick alınırsa yazdığın ss,venom, furion gibi heroların bu itemlere ihtiyacı olacaktır

LauraBodewig
14/08/2012, 14:12
Birincisi dediğin gibi ormanda çok rahat kasabilmesi. Sadece onu etkileyen bir şey değil bu gerçi, ormanda kasmak eskiye göre daha kolay. İkincisi ise, Ultimate'i çok güçlü. Max MS, +HP, +Crit, ve -BAT vermesi ile Lycan'ın neredeyse hiçbir şeye ihtiyacı kalmıyor. DPSsi çok fazla, sadece vlad + bkb ile kahramanları ve kuleleri eritiyor.

NClerin çıkması için eskiden ortamda ceset olmaması gerekiyordu şimdi o kalktığı için dediğin gibi Enigma hariç tüm diğer heroların nc kasması oldukça kolaylaşırken enimga'nın ki değişmedi.

İkincisi evet doğru da.

Farkettiysen ne yaptığını bilen ellerde Lycan çok güçlü dedim. Eğer imba bir hero olsaydı her durumda ezerdi ve nerf yerdi. Bu yüzden abartılmış dedim. İnsanlar meta-game'den mantığını bilmediğineden bir şeyler yapıyor büyük takımların picklerinin aynısını yapıp bilinçsizce oynuyorlar veya Lycan her oyun ban veya pick diye onlarda yapıyorlar. Lycan'ı da nerflenmemiş imba hero sanıyor çoğu kişi.

lycana karşı eul, force ve ghost specter itemleri supportların kendini kısa da olsa güvenceye almalarını sağlar. Zaten first pick alınırsa yazdığın ss,venom, furion gibi heroların bu itemlere ihtiyacı olacaktır

Eğer bir takım Lycan aldıysa push yemekten pushlamaya vakit ayırıp da kule goldarıyla suplara Lycan'ın BKB'sinden önce onları aldırtman lazım. Çok zor. Mid-Solodaki hero bir türlü kasabilir ama öbürlerinin işi yaş.

MrFoseptik
14/08/2012, 15:51
burada furiondan shadow shamandan bahsediyoruz. early game de kötü kasmayan bir takımda 1 force 1 ghost lycanın bkbsine kadar kasılabilir.bunun gibi adamlar kasamazsa zaten oyun gg

napstar
14/08/2012, 16:09
Pub oyunlarda %90 Pudge aldığım için bizim takımdan birine Lycan aldırmaya çalışırım. Karşı takım aldığı zaman çok vuruyor. :(

MrFoseptik
14/08/2012, 16:26
Pub oyunlarda %90 Pudge aldığım için bizim takımdan birine Lycan aldırmaya çalışırım. Karşı takım aldığı zaman çok vuruyor. :(

Doksandan sonra yüz mü geliyordu?

TauHunter
14/08/2012, 18:02
Sadece lycana göre anti-pick yaparsanız başınız belaya girebilir.

Pr0.
14/08/2012, 21:17
Şimdi öncelikle sevgili beyin fırtınası konusunu açan klan kaptanımızla aynı takımda bulunduğum için beratında oyun bilgisini zekasını bildiğim için konuya yorum katabileceğimi düşünüyorum. Pmden yeterince konuştuk ama birde burdan fikirlerimi söyleyeyim ben. Şimdi öncelikle sevgili kaptanımız gerçekten düşüne bilen bir insan çok güzel counter pickler yaptığına şahit oldum şu ana kadar ama bir olaya takınca pek vaz geçmiyor bizide geçirmemeye uğraşıyor.Örneğin bu haftaki gh turnuvasında ilk maçta rakibimize lycan bıraktık onlar farklı bişi denediler gerçi lycan gene lycandır orda lycanı da ezince (ki stormla tokatladığım gerçeği de var :P) (3 kişi üstten kule alıp mide yöneldiler aslında üstte kule aldıktan sonra 2 si devam edip lycanıda mide yahut aşağı veya nc girseydi baş belası ola bilirdi neyse) heralde umutlanıp 2. oyundada vos karşısında lycanı banlamamak gibi bir hata yaptı o kadar söylememize rağmen. Ki lycanın gücünü bir kez daha gördük gerçi tam olarak karşıda lycan olduğu için kaybettiğimizi söyleyemeyiz gereksiz 2 pick yapmıştık necro pudge gibi ki necro cary olmasına rağmen wr karşısında hiç bir şey yapamadım resmen (pam oynuyordu zaten :D) frasty nin üstüne (lycan) konunun ana fikiri olarak ta şuraya gelmek istiyorum o gün gosudaki her türlü maça baktım tek tek istisnasız her oyunda lycanı gördüm ban ya da pickti. Kendinde söylediğin gibi + ları çok üstün. Kasmış lycanın speci dövdüğünü hatırlıyorum dota1 de hatta batraider spec (80 dk lık oyunda) ikilisine rağmen lycan dövmüştü speci ve kazanmışlardı. Böyle çok örnek var hele dota2 gibi dota1e göre hero poolu yarı yarıya olan sanırım yarı yarıya yani hala çok eksik var lycanın ban ya da pick olmaması çok saçma ki fp 2 oyundada bizde değildi. Lycan'ın counterının olmadığına inanıyorum. Ezilmiş, kasamamış lycan yoktur, kötü lycan oyuncusu yada kötü takımı vardır diyerek sözlerimi bitirmek istiyorum. (konu çok yararlı bu arada başka bilenlerinde fikrini almak önemlidir her zaman biz uygarla beğenmemiştik ama ben kendi adıma konuşayım çıkacak fikirleri merak ediyorum lycan gerçekten counterlanacağını düşünen varsa (berat hariç onu dinledim) anlatırsa sevinirim.)
Bir de lycanın first pick olması hatadır lafına takıldım. Seni küçümsemediğimi biliyosun da şunu söylemeden geçemicem gosudaki dünyanın en iyi kaptanalrı first pick kendilerinde değilse lycan banlıyolar, fp kendilerindeysede banlı değilse lycanı alıyorlar. Milyon tane örnek göstere bilirm ama sen hala bana ban yada pick olmadığı dota2 oyunu gösteremedin :)

WHY YOU LITTLE
14/08/2012, 22:02
özet geç ilhan pls ? -.-'

mayyakmuyyak
14/08/2012, 22:06
burada furiondan shadow shamandan bahsediyoruz. early game de kötü kasmayan bir takımda 1 force 1 ghost lycanın bkbsine kadar kasılabilir.bunun gibi adamlar kasamazsa zaten oyun gg

o gg nin içinde oyun var zaten :D

Pr0.
14/08/2012, 22:06
Özet: Roof alıp kantır inişeyşın yapalım

MrFoseptik
14/08/2012, 22:49
o gg nin içinde oyun var zaten :D

"g*te gelmek" te oyun görmedim

nancilin
15/08/2012, 01:09
Karsi takimda lycan varsa sizde mutlaka brewmaster olmali cunku drunken haze lycani bitiriyo nerdeyse. Bi de oyun basinda ormana 2 ward koyun. Lycan o oyun bitmistir...

Sprivia
15/08/2012, 01:22
antilerine ultileri dolayısıyla bm ve batriderı eklemelisin. Birde pandayıda eklemelisin kesinlikle hem drunken haze hemde ultisiyle tornado 6sn küçümsenicek gibi değil.

nancilin
15/08/2012, 02:06
Antilerine Troll Warlord kesinlikle yazilmali daha cikmadi ama bekliyoruz...

Specy
15/08/2012, 06:56
dostlara karşı takımdaki ilhan yazılabilir

ViktorReznov
15/08/2012, 07:41
özet geç ilhan pls ? -.-'

Kötü Lycan picki yoktur. Kasamayan Lycan picki vardır.

Kurt çıkartamayan Lycan yoktur. Kurt çıkartmaya vermemiş Lycan vardır.

Bi de LYCAN(Laykan diye okunuyor)

WHY YOU LITTLE
15/08/2012, 12:44
Kötü Lycan picki yoktur. Kasamayan Lycan picki vardır.

Kurt çıkartamayan Lycan yoktur. Kurt çıkartmaya vermemiş Lycan vardır.

Bi de LYCAN(Laykan diye okunuyor)
bana bi ara laykın diyodun :DDDDDDDDD

dostlara karşı takımdaki ilhan yazılabilir
sağlam feedlio :S:S

ViktorReznov
15/08/2012, 13:29
Herkes Hand of Midas yapsın, kurtlar çıkınca kurtalı alırız tekte. Ya da Dif de olur.

LauraBodewig
15/08/2012, 19:38
antilerine ultileri dolayısıyla bm ve batriderı eklemelisin. Birde pandayıda eklemelisin kesinlikle hem drunken haze hemde ultisiyle tornado 6sn küçümsenicek gibi değil.

Antilerini yazarken iki şeye öncelik aldım.

1) Büyünün BKB'yi aşması lazım
2) Hero'nun anti büyüsünü Lycan üzerinde kullandıktan sonra da combatta etkin olması lazım.

Axe: Belki 2 numarayı çok sağlamıyor Battle Hunger la 3 kişi üzerinde sağlayabilir ama garantili değil. Asıl koyma sebebim Lycan'ı ormanda rahatsız etme gücü

Omniknight: Yine 2 numarayı çok sağlamıyor ama Guardian's Angel çok fazla güçlü.

Naga Siren: Ensnare attıktan sonra ağın içinde Lycan'ı tokatlayabilir

Atropos: Ultiyi BKB'li Lycan'a atarken başka bir düşmana Nightmare, başka bir tanesine de damage kırma koyabilir

Enigma: Black Hole birden çok fazla kişiye atabilir.

Yani bu herolar ya ultileri çok fazla güçlü ya da ultiyi kullandıktan sonra bile çok güçlü herolar. O herolara bakarsak

Rexxar: Ultisini kullandıksan sonra kalan büyüleri çok az işe yarıyor ki ultiside çok güçlü değil öbürlerine kıyasla. Kombatta yeteri kadar faydalı olamıyor

Batrider: Aynı şekilde ultisini kullandıktan sonra kalan büyüleri çok az işe yarıyor ki ultiside çok güçlü değil öbürlerine kıyasla. Kombatta yeteri kadar faydalı olamıyor

Pandaren: Cyclone ve Drunken Haze BKB'yi aşmıyor

Sprivia
15/08/2012, 20:11
Nagayla ag attiktan sonra bkb basarsan ag bozulur. Enigmayla ultiyi basarili bir bicimde atmak ciddi anlamda zor. Rexar ve batriderın 6lvldan sonra asiri iyi bkbyi disable eden 3er saniyeleri var. Ustune hicbirisi chanel gerekyirmiyo. Ncde rahatsiz etmek mantiksa lesh sd veya herhangi 2heroyla cok rajat ganglayabilirsin. Combatta lycani 3sn kendine cekmek icin ise yaramayan axe gibi bi hero picklemek saçma. Pandada bkb bitene kadar agzina vurabilen bir hero. Hersekilde chanel ultili bane ve axeden daha iyi antiler. Bu dediklerim bkb kasmasi halinde gecerliydi tabi.

Ncde antilerken dedigim gibi 2hero ama en iyisi harda veno gibi rahat babysit yapabilocek yaninada ncde encle cok rahat rahatsiz edebilirsin. Bide hizli push yapmak var 5v4avantajindan ama onu zaten yazmissin

napstar
15/08/2012, 20:15
Sanırım konu başlığı şu an daha anlamlı hale geldi.

Bu arada, neden Void'den kimse bahsetmedi? :(

TauHunter
15/08/2012, 20:18
Sanırım konu başlığı şu an daha anlamlı hale geldi.

Bu arada, neden Void'den kimse bahsetmedi? :(

ya da pudgeden :O

TauHunter
15/08/2012, 20:20
Beyler en iyisi 5 carry pickleyin dakka 100'e kadar oyunu tutarsanız kazanabilirsiniz :O.

Bu arada;

"g*te gelmek" te oyun görmedim

"GG= Good Game." demektir. -.-

MrFoseptik
15/08/2012, 21:40
"GG= Good Game." demektir. -.-

Bende yıllardır yabancıların niye gg kısaltmasını kullandıklarını anlamaya çalışıyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim -_-

Myura
20/07/2013, 16:04
Güzel incelemişsin ama bence lycan team fightlarda abarttığın kadar etkili bir hero değil. Dediğin gibi lane kastı diyelim. Easy lanede lycana fazla güvenmem, o yüzden offlane olarak söyleyecem.6 levele kadar kaçış mekanizması yok, 2 chain stun azıcık bir burstle indirilebilir kolayca. Easy lanede kastı desek. Vlad bkb çıktı. Ultisi olmadan yeteri kadar tanky degil. Bkb basmadan, abyssal initiation veya batrider lassoyla cok rahat burstlenebilecek bir hero. Competitive de lycan benim icin alchemistle aynı kategoriye giriyor ve aralarında fark çok fazla. Jungleda da aggresive warding ve smoke roamla cok güzel kilitlenilebilir. Jungle da kastırılmadıktan sonra lycan zaten hiç bir şey yapamaz hale gelir mid game baskısını yaratmak zorunda ama onu da yaratamaz. Aegis zaten isine yaramıyor o heronun ordan bi eksisi var benim için.

fikho
20/07/2013, 16:11
Güzel incelemişsin ama bence lycan team fightlarda abarttığın kadar etkili bir hero değil. Dediğin gibi lane kastı diyelim. Easy lanede lycana fazla güvenmem, o yüzden offlane olarak söyleyecem.6 levele kadar kaçış mekanizması yok, 2 chain stun azıcık bir burstle indirilebilir kolayca. Easy lanede kastı desek. Vlad bkb çıktı. Ultisi olmadan yeteri kadar tanky degil. Bkb basmadan, abyssal initiation veya batrider lassoyla cok rahat burstlenebilecek bir hero. Competitive de lycan benim icin alchemistle aynı kategoriye giriyor ve aralarında fark çok fazla. Jungleda da aggresive warding ve smoke roamla cok güzel kilitlenilebilir. Jungle da kastırılmadıktan sonra lycan zaten hiç bir şey yapamaz hale gelir mid game baskısını yaratmak zorunda ama onu da yaratamaz. Aegis zaten isine yaramıyor o heronun ordan bi eksisi var benim için.

amacın ne ?

Myura
20/07/2013, 16:12
Görmedim kardesim kusura bakma :)

Raichoxunrefleksleri
20/07/2013, 17:54

İyi saçmalamışsın.

ViktorReznov
20/07/2013, 18:57
Beynim yandı o yorumdan sonra.

fikho
05/08/2013, 09:42
beyler herifi bi kötülediniz 2 mesajdan sonra foruma ugramaz oldu :D

Pr0.
05/08/2013, 11:00
Beratla beraber sattığımız günler aklıma geldi beyler şimdi lolde satıcak kimsem yok :SSS