PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nedir, Ne değildir?: Guild Wars 2

Raudra
13/09/2012, 02:03
Bir çok kişinin bildiği üzere, Guild Wars serisinin devamı niteliğindeki oyunumuz, orjinal seriden 250 yıl sonrasında geçiyor. Oyunun hikayesini bozmamak adına hikayesini kısaca anlatalım, oyunumuz Tyria gezegeninin, aynı isimli kıtasında geçiyor. Aşırı yüzeysel bir şekilde, Ejderhalardan kurtulmak için Tyria'da yaşayan çeşitli ırklar güç birleştirmeye başlıyor. Ejderhaların gelişinin hepsine verdiği de farklı zararlar var.

Oyunun MMORPG dünyasına getirdiği bir çok değişiklik var. Bunların en büyüğü, kararlara göre kişiselleşen görevler, dinamik görevler, dodge mekaniği denebilir. Bunları biraz detaylandırmak gerekirse, kişiselleşen görevler de hikayenin detaylarını verdiğiniz kararlar şekillendiriyor, ancak tabi ki ilk levellarda hikaye görevleri biraz yüzeysel ve seçim istemiyor.

Dinamik görevler, oyunda haritalarda belirli olaylar üzerinden başlayan görevlerden oluşuyor. Bu görevlerin çoğu birbirini tetikleyerek devam ediyorlar, mesela, bir şehri işgal eden centaurları malup ettikten sonra o şehri geri almak için bir görev gelip, bundan sonra da belki de başka bir şehire giden NPC'ye eşlik etmek gelebiliyor. Bu görevler, bazen herkesin olduğu bir alanda olabildiği gibi bazen kimsenin olmadığı bir yerde olup, bazı NPC'lerin ölmesine ve o shoplardan yararlanılamamasına sebep oluyor.

Dodge mekaniği ise, aslında biraz daha hedef alma mekaniğine bağlı. Klasik tuş üzerine kurulu MMO'larda olduğu gibi klavyeye ve cooldownlara bakarak değil, yaratıklara bakarak oynamak, onların skill'lerine göre hareket etmek gerekiyor. En basit mantık ile, bir dungeon'ı temizlemek için tank heallamak değil de, boss'un attığı skill'lerden çeşitli yollarla kaçmanız gerekiyor. -En basit örnek olarak, duvar ya da sütunların arkasına saklanmak ya da en basitinden gelen projectile'ları dodgelamak denebilir.-

Bunun dışında, yüksek level olan insanlar tekrar düşük level haritalarına gelirse, kendi levelları haritanın levelına göre şekillendiriliyor. Yani 80 level birisi, ilk haritaya gelip, oyun ilk bosslarından birisi olan Shadow Behemoth kesmeye çalışırsa, bu boss'a 2 atamıyor, gayet 20 levellara yakın bir seviyeye çekilip, biraz uğraşması tekrar devam etmesi gerekiyor. Bu sistem, özellikle diğer ırkların başlangıç haritalarını tamamlamak isteyen insanların işini zorlaştırsa da oyunu kesinlikle çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Ayrıca, ilk guild wars'da olduğu gibi Guild Wars 2 de de level kasma eğrisi, pek eğri değil. Yani, level kasmak gittikçe çok zor bir hal alıp ölümüne grind yapmanızı gerektirmiyor.

Guild Wars 2'nin, ilk oyunla olan başka ortak yönleri ise Boya sistemi ve oyunun PvP ağırlıklı olması. Boya sistemi, oyunda bulduğunuz neredeyse sınırsız çeşitteki renkler ile zırhlarınızı boyamanızı sağlıyor. Karakterlerin kişisel ve özel görünmesini isteyen oyuncular için, özellikle güzel bir detay.

Oyundaki PvP 2'ye ayrılıyor. sPvP ve World vs World olmak üzere.
sPvP de oyundaki herkes eşit, herkesin itemları eşit. Oyunun e-spor modu. Basit olarak tamamen oyuncu yeteneğine bağlı olan bu modda, maç kazanmak Glory ile ödüllendiriliyor. Belirli Glory seviyelerinden sonra açılan Merchant'larda ise, daha güzel görünmenizi sağlayan setler mevcut.

World vs Wold ise oyunun bana göre en zevkli yanı. 3 tane server, her server'a birer kıta ve bir tane ortak ana karadan oluşan 4 kıtalık devasa pvp deneyimi. Açıkçası pek anlatılabilecek bir şey değil guild ile 200 kişi gidip, bir kaleyi basmak. Tabi kaleyi basmak derken, bunu yapmadan önce kaleye giden Supply kervanlarını basıp savunmalarını tamir etmelerini ve yeni savunma aletleri yapmalarını engellemek aynı zamanda da kendi saldırınız için çeşitli ekipmanlar yapmak.. Herkes sizin kapıya yüklenmeniz için çok ağır bir savunma kurmuş ise, dağın diğer tarafına kurulan mancınıklar ile duvarı kırıp ordan girmek, bunları yapıp kaleyi aldığınız da ise, oynadığınız servera puan kazandırmak. Bu puanlar öyle süper işlevsel olmasa da, detayda baya işe yarayan bonuslar veriyor tüm sunucuya, yani sadece exp ve item için adam kesmiş olmuyorsunuz. -Itemlar adamlardan düşen badge'ler ile alınıyor.-

Oyun hakkında genel bir açıklama yaptıktan sonra, gelelim benim oyunu beğenmemi sağlayan kişisel sebeplere.
Öncelikle oyunun inanırmaz güzel bir art stili var. Haritalar inanılmaz derece dolu ve hiç bir şey boş yere orda durmuyor. -Öyle güzel manzaralar var ki, oturup izlemek istemeniz çok da kötü bir seçim olmaz.-

Ufak detaylar, bu detaylar biraz daha oyunun art stiline benzese de, çok farklı ve ufak şeyler var. Mesela, Mail yolladığınız zaman ufak bir kuş yolluyorsunuz, ya da mail aldığınız da yanınıza geliyor o kuş. Biraz yüksek level olduktan sonra gezdiğiniz alanlarda oyunun hikayesi ile alakalı olarak uçan ejderler var, bunlar öyle kesilebilen şeyler değiller, ancak üstünüzden bir ejder geçip bunun gölgesinin haritayı bir anlığına karanlığa boğması gayet güzel bir his.

Ödüllendirme sistemi; Oyun basit olarak yaptığınız her şeyi ödüllendiriyor. Yaratık keserek level atlamak istemiyor musunuz? Harita da Craft malzemesi toplayıp, craft yaparak maksimum levela gayet rahat ulaşabilirsiniz. Etrafı gezmek mi istiyorsunuz? Haritalarda ki Waypointleri, Vistaları ve çeşitli noktaları açmak ve hatta görülmesi gereken olarak işaretlenmemiş bile olsa harita da bir yerleri açmak Exp veriyor. Aradığınız şey yap boz yapmak, biraz düşünmek ya da platform yeteneklerizi test etmek ise, bunu da yapabilir, en sonunda muhtemelen bir chest e ulaşıp item sahibi de olabilirsiniz. Tabi ki daha önce de söylediğim gibi, sadece PvP yapmak istiyorsanız bunu da yapabilirsiniz. Şu an için level kasmak için yapılamayacak tek şey, sadece hikaye görevlerini takip etmek. Çünkü hikaye görevleri 80'e kadar bir kaç levelda bir gelip 80 de baya toparlanıyor.

Ve belki de benim için en önemli artı yönü, oyuncu topluluğu. Oyunun sistemi dolayısıyla da olabilir, ancak oyunda herkes birbirine Revive atıyor, destek veriyor. Bunları siz de yaptığınız da insanlar üşenmeyip, nezaketen bile olsa bir "Thanks" yazmayı unutmuyor.

Not: Biraz büyük bir yazı topluluğu oldu sadece, farkındayım. Bir ara resim ekleyebilirim umarım.

nancilin
13/09/2012, 09:42
Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben almayı düşünüyordum Guild Wars 2'yi ama nedir ne değildir bilmiyordum. Sağol

PlanetX
13/09/2012, 19:40
Oldukca aciklayici olmus.

Axé Capoeira
13/09/2012, 19:43
şahsen yarısına kadar okuyabildim bir kaç tane fotoğraf koysaydın belki biraz daha akıcı olabilirdi ama yinede teşekkürler =))

Raudra
13/09/2012, 19:47
şahsen yarısına kadar okuyabildim bir kaç tane fotoğraf koysaydın belki biraz daha akıcı olabilirdi ama yinede teşekkürler =))

Ben de farkındayım en alta yazdım zaten ama resimleri ayarlamak upload etmek falan için zamanım yoktu, yakın zamanda eklicem umarım ^^

aranzabar
01/10/2012, 08:04
aciklama guzelde bence bir de yanina resimler eklemis olsaydiniz daha iyi olurdu.

bende oynamayi dusunuyorum ama once oynayan bir arkadasdan bir deneme yapacagim.

parayi saydiktan sonra hayal kirikligi olursa paralar gitmis olur.

yinede aciklama icin tsk ler.

Elit
01/10/2012, 13:29
ANLAŞILIR bir anlatım ve bilgi paylaşımı olmuş eline sağlık.

almayı düşünüyodum ama ben ejderha kesmek istiyodum :(