PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mists of Pandaria Hakkında Görüşlerim

Nighthawk
27/10/2012, 16:27
Merhaba arkadaşlar.

MoP çıktığından beri WoW'a biraz dönüş yaptım, eskisi kadar zaman ayırmasam da oynuyorum.

Forumda MoP hakkında görüşlerini yazan olmamış şimdiye kadar. Ben çok kısaca yazmak istedim. Umarım ilginizi çeker.

WoW 2004 yılında çıktı, yıl 2012. 8 yıllık bir oyun olmasının etkisiyle son yıllarda "WoW çok bozdu" sesleri de gittikçe arttı. Buna karşılık "WoW hala en iyi MMO" diyen sesler de azımsanamayacak kadar çok. Sayılara bakacak olursak WoW'un aktif oyuncu sayısı 11 milyon rekoruna yaklaşmıştı. Cataclysm zamanında ilk kez bu sayı artmayı bırakıp azalmaya başladı ve 9 milyona kadar geriledi. Blizzard adına üzülen varsa güzel haberi vereyim; MoP ile birlikte tekrar 10 milyonun üzerine çıkılmış durumda.

Biraz MoP'un anonsunu hatırlatmak istiyorum. Tam 1 yıl önce, Ekim ayında BlizzCon 2011'de duyurdu MoP'u Blizzard: Pandarenler, Monk sınıfı ve yeni kıta Pandaria. Ve Blizzard'ın bir oyun duyurusunda ilk kez farklı bir şey yaşandı: Birçok oyuncu bunu Blizzard'ın şakası sandı! BlizzCon'un son gününe kadar MoP'un şaka olduğunun açıklanıp gerçek expansionın duyrulmasını bekleyenler oldu. MoP'un gerçek olduğu anlaşılınca da Kung Fu Panda çakması, oyunun suyunu çıkardılar, bozdular, oyuncu kaybediyorlar diye Doğu kültüründen oyuncuları çekmek için bunu yapıyorlar yorumları geldi.

WoW'u vanilla zamanı, The Burning Crusade ve Wrath of the Lich King zamanları private serverlarda oynadım. Cataclysm itibariyle ve Mists of Pandaria'yı da orjinal alarak oynuyorum. Sonuçta tüm expansionları görüp oynama şansım oldu. TBC Blizzard için de bizim için de bir ilkti. İyiydi güzeldi, ama çok da bir numarası yoktu bence. Bunu ilk exp olmasına bağladım ben hep. Daha sonra WotLK geldi. Tamam hikaye devam ediyor, farklı şeyler yaşanıyor ama, içinde Lich King olunca her şey aynı geliyor bana. Yani sonunda Arthas'ı öldürüyoruz ve Lich King'in yerine bizden biri geçiyor, bunlar büyük olaylar, ama oyunda çevrene baktığında, konsepte baktığında bildiğiniz Northrend; kar, buz, nagalar, nerubianlar, lich king'in yanında ve lich king'e karşı savaşanlar. WotLK'a en sevilen exp denebilirdi, iyiydi. Pekiii Lich King öldü, şimdi ne olacak? Hikaye nasıl devam edecek merak ediyorduk. Malzeme kalmamış gibiydi. Ve Cataclysm geldi. On binlerce yıllık düşman, Deathwing, son kayboluşunun ardından oldukça garip olaylar yaşayıp bir nefesiyle dünyayı yıkacak kadar güçlenmiş ve gerçekten de dünyayı yok etme amacıyla geri dönmüş. Sırasıyla 4 Elemental Plane'i ziyaret ederek görevlerimizi yapıyoruz. Deathwing'e yardım edenleri yeniyoruz. Zamanın sonuna gidip Deathwing'i durduramazsak dünyanın ne hale geleceğini görüyoruz. Daha sonra on bin yıl geriye, the Great Sundering'e dönüp Deathwing'e karşı kullanmak için Demon Soul'u araklıyoruz. Ve sonunda kendi zamanımıza dönüp Deathwingle savaşıyor ve kazanıyoruz. Hikaye fena değildi. Yine oynadık. Ama hikayenin her yerinde bir şeyler yazabilmek için çok zorlanıldığı, çok kasıldığı havası vardı. Sanıyorum Cataclysm en beğenilmeyen exp olarak WoW tarihine geçti. Ve tekrar aynı soruya geldik. Şimdi ne olacak? Blizzard Cataclysm'de bir şeyler üretebilmek için bu kadar zorlanmışken yeni bir expansionı nasıl çıkarak. Ve sanıyorum MoP'un anonsunda insanların o kadar da sevinmemesinin sebebi MoP'un da böyle zorlama bir exp olacağı düşüncesiydi.

Ve Eylül 2012. MoP yayınlandı. Oyunu oynamasanız bile birkaç hafta içinde forumlarda oluşan mesajlardan bir çıkarım yapabilirsiniz: "Kung Fu Panda gibi olacak sandım, yanılmışım, bu şimdiye kadarki en iyi expansion". Evet bence de MoP WoW tarihindeki en iyi expansion. Talent sistemi sil baştan düzenlendi. Pokemonun tıpatıp aynısı olan bir Pet Battle sistemi geldi. Bunların iyi ve kötü yanları tartışılır. Ancak Pandaria... Pandaria kıtası tek kelimeyle mükemmel olmuş. Pandarenler, hikayeler, görevler son derece yaratıcı, sürükleyici ve tatmin edici. PvP'de büyük değişiklikler gerçekleşmedi. Dungeonların kolaylaştığı görüşüne ne yazık ki katılıyorum. Raiding'in ise yine doyurucu olduğunu düşünüyorum. Raiding ve PvP'yi bir kenara bırakırsak, özellikle oyunu Lore için oynayanlar için MoP uzun sürecek bir eğlence.

Son söz olarak; "WoW çok bozdu" diyenlere fazla aldırış etmemenizi öneriyorum. Eleştirilecek yanları elbette ki var. Ancak WoW hala çok iyi bir MMO ve MoP harika bir expansion. Pandaları seviyorsanız bu oyunu mutlaka denemelisiniz :)

MoP sinematiğini de eklemeden edemeyeceğim.

http://www.youtube.com/watch?v=LGhhtInyJE4

Nighthawk
27/10/2012, 16:41
Müziklerle ilgilenenler için

http://www.youtube.com/watch?v=JaqXJiUxsgA

Benim bayıldığım kısım 5:40.

canifeto12
27/10/2012, 17:12
Ben çok kısaca yazmak istedim.

evet. hepsini okudum . yarısını anladım ama olsun güzel bir yazı olmus .
not:kısası buysa uzununu merak ediyorum
not2: sakın gaza gelip uzununu yazma okumam :)

Stahli
27/10/2012, 17:23
Müzik için epic diyorum çok iyiymiş dota playlistime ekledim bunu :D

MrFoseptik
27/10/2012, 17:57
Pandaları seviyorsanız bu oyunu mutlaka denemelisiniz :)

Lexsarko seviyordu sanırım :D

ben biraz kung fu pandaya benzettim :D

WeRdeR WeReMeM
02/11/2012, 12:08
Gerçekten güzel özetlemişsin Nh :) Mop deneme fırsatım bir türlü olmadı :( Sadece betasında biraz bakabilmiştim. Nh iyi diyorsa iyidir. Zaman bulunca bende deneyeceğim. Bütün paketlerinde gün saydım ama Mop'a bakamadım bile. Dünyanın sonu benim için :P Ortam bulsam direk başlarım da, bütün arkadaşlarım bıraktığı için tek canım sıkılıyor. :D

The_AnesTeZisT
30/01/2014, 15:17
müzik linki telif hakkı olmus başka varsa yükelermisin.? admin.

TypeR
30/01/2014, 15:20
MoP + Blizzard olunca söze gerek kalmıyor Blizzard cinematic ile oyuncuların akıllarıyla oynuyorlar ki bu oyun içerisindede aynı oyun daha piyasa sürülmeden bir tane Trailer yani cinematic cıkarttıyorlar yukarda '' MoP '' gibi gelde oynama :)