PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Saldırı Hızı (Attack Speed) Mekaniği

Famera
17/03/2013, 09:51
4624

SALDIRI HIZI (ATTACK SPEED):

Atak hızı, birimlere karşı ne kadar sıklıkla vurulacağını “Atak Hızı” diğer anlamıyla “Saldırı Hızı” belirler. Atak hızını IAS Eşyaları, Yetenekler, Auralar ve Çevikliği artırarak geliştirilebilir.

TEMEL SALDIRI ZAMANI (BASE ATTACK TIME) :

Her kahramanın BAT (Temel Saldırı Zamanı) vardır. Her saldırı arası da saniye cinsindendir. Her kahraman
bu BAT’lara göre kendi saldırı hızını belirler. Örneğin Alchemist Kahramanı Ultimatesi 3.Seviyede olduğunu düşünelim Ultimatesini kullandığı zamanla beraber En fazla 0,2 Saniyede bir vurabilir.

Aşağıdaki Kahramanlar hariç her Kahramanın BAT’ı 1.7’dir.

Alchemist (Sadece Chemical Rage yeteneği ile) : 1.4(Seviye 1) / 1.2 (Seviye 2) / 1.0 (Seviye 3)

Anti Mage: 1.45

Huskar: 1.6

Juggernaut: 1.6

Lone Druid (Sadece True Form yeteneği ile): 1.6

Lycanthrope (Sadece Shapeshift Yeteneği ile): 1.5

Soul Keeper: 1.5

Troll Warlord (Sadece Berserker’s Rage Yeteneği ile): 1.55

Treant Protector: 1.9

Windrunner: 1.5

ARTAN SALDIRI HIZI (INCREASED ATTACK SPEED):

IAS (Increased Attack Speed) Kahramanın BAT’ını veya Saniyede vuracağı zamanı belirler. Aynı zamanda
1 Çeviklik 1 IAS eder. Ayrıca çeşitli Çeviklik veya IAS veren Eşyalar ile de bu miktarı artırabilirsiniz. Bazı
Kahramanların kendisine has Çeviklik veya IAS artırıcı Yetenekleri bulunmaktadır. Her Kahraman 100 Attack Speed ile başlar ve en fazla 400 IAS artırabilir. Bununla birlikte yani Kahramanın en fazla 500 Attack Speed olabilir. Siz her ne kadar 500 Attack Speed’ı geçebilecek bir durum yapsanız da Miktar belirtilen sınırı geçmez ve en fazla o belirtilen miktardan hesaplama yapılır. Aynı zamanda Attack Speed –80 Miktarının altına da düşemez.

SALDIRI HIZI (ATTACK SPEED) FORMÜLÜ:

Kahramanın hızı aşağıdaki formüllere göre belirlenir;

Atak Zamanı (Saniyede Saldırı): BAT / (1 + IAS)

Saniye Başı Saldırı: (1 + IAS) / BAT

Daha önceden 1 Çevikliğin 1 IAS Miktarı ettiğini söylemiştik. Aynı zamanda %1 Hız miktarı da 1 IAS eder.

2 Örnek ele alalım;

Bir kahramanın 160 IAS’ı olduğunu varsayalım ve Dost Kahramandan etki edecek bir miktar gelmediği sürece Saniye Başı Saldırı (1 + 1,60) / 1,7 = 1,53 olur.

Aynı zamanda Atak zamanı yani Saniyede Saldırı ise Bir kahramanın 300 IAS olduğunu düşünelim o halde 1,7 / (1 + 3,0) = 0,42 Saniyede bir vurur.

Burakula
17/03/2013, 12:07
Dota2 de de bu 400 atak speed sınırı şu anda mevcut mu? Ben atak speedi dota1 e göre çok çok artan kahramanlar gördüm mom kasan trolde ya da çok kasmış alchemistte 500 ün üstüne çıkan atak speedlere rastladım ve danıştığım birkaç kişi de henüz dota2 de ki sınırın 400 olmadığını söylemişlerdi. Sanırım bu en fazla 0.2 olma durumu var ama diğer kısım yok bu konuda aydınlatabilirmisin?

Famera
17/03/2013, 12:54
Dota2wiki bilgilerine göre en fazla 500 yazıyor,yani evet Oyunda Alchemiste 625 Attack Speed kısmı oluyor fakat Saniye saldırısı 0,2 olabiliyor Alchemist ztn o zaman 1 saniyede 5 kez vuruyor zaten ki 500 IAS ile hesaplanınca 0,2 saniyeye ulaşıyor Alchemist. Sadece oraya sınır yazılmaksın da olabilir. Ancak Tahminimce 500 ü geçmişse 600 700 de olsa 500 den hesaplıyor ki zaten saniyedeki sonuç hesaplamasında da onu gösteriyor. Tabi başka bir şeyde olabilir. Ama zannetmiyorum gibi.

Raichoxunrefleksleri
17/03/2013, 12:55
Dota2 de de bu 400 atak speed sınırı şu anda mevcut mu? Ben atak speedi dota1 e göre çok çok artan kahramanlar gördüm mom kasan
trolde ya da çok kasmış alchemistte 500 ün üstüne çıkan atak speedlere rastladım ve danıştığım birkaç kişi de henüz dota2 de ki sınırın 400 olmadığını söylemişlerdi. Sanırım bu en fazla 0.2 olma durumu var ama diğer kısım yok bu konuda aydınlatabilirmisin?

Attack speed mekaniği DotA ve DotA 2 için aynı şu an .

4624

ATTACK SPEED:

Atak hızı, birimlere karşı ne kadar sıklıkla vurulacağını “Atak Hızı” diğer anlamıyla “Saldırı Hızı” belirler. Atak hızını IAS Eşyaları, Yetenekler, Auralar ve Çevikliği artırarak geliştirilebilir.

BASE ATTACK TIME:

Her kahramanın BAT (Temel Saldırı Zamanı) vardır. Her saldırı arası da saniye cinsindendir. Her kahraman
bu BAT’lara göre kendi saldırı hızını belirler. Örneğin Alchemist Kahramanı Ultimatesi 3.Seviyede olduğunu düşünelim Ultimatesini kullandığı zamanla beraber En fazla 0,2 Saniyede bir vurabilir.

Aşağıdaki Kahramanlar hariç her Kahramanın BAT’ı 1.7’dir.

Alchemist (Sadece Chemical Rage yeteneği ile) : 1.4(Seviye 1) / 1.2 (Seviye 2) / 1.0 (Seviye 3)

Anti Mage: 1.45

Huskar: 1.6

Juggernaut: 1.6

Lone Druid (Sadece True Form yeteneği ile): 1.6

Lycanthrope (Sadece Shapeshift Yeteneği ile): 1.5

Soul Keeper: 1.5

Troll Warlord (Sadece Berserker’s Rage Yeteneği ile): 1.55

Treant Protector: 1.9

Windrunner: 1.5

INCREASED ATTACK SPEED:

IAS (Increased Attack Speed) Kahramanın BAT’ını veya Saniyede vuracağı zamanı belirler. Aynı zamanda
1 IAS 1 Çeviklik eder. Ayrıca çeşitli Çeviklik veya IAS veren Eşyalar ile de bu miktarı artırabilirsiniz. Bazı
Kahramanların kendisine has Çeviklik veya IAS artırıcı Yetenekleri bulunmaktadır. Her Kahraman 100 IAS ile başlar ve en fazla 400 IAS artırabilir. Bununla birlikte yani Kahramanın en fazla 500 IAS olabilir. Siz her ne kadar 500 IAS’ı geçebilecek bir durum yapsanız da Miktar belirtilen sınırı geçmez ve en fazla o belirtilen miktardan hesaplama yapılır. Aynı zamanda IAS –80 Miktarının altına da düşemez.

ATTACK SPEED (ATAK HIZI) FORMÜLÜ:

Kahramanın hızı aşağıdaki formüllere göre belirlenir;

Atak Zamanı (Saniyede Saldırı): BAT / (1 + IAS)

Saniye Başı Saldırı: (1 + IAS) / BAT

Daha önceden 1 Çevikliğin 1 IAS Miktarı ettiğini söylemiştik. Aynı zamanda %1 Hız miktarı da 1 IAS eder.

2 Örnek ele alalım;

Bir kahramanın 160 IAS’ı olduğunu varsayalım ve Dost Kahramandan etki edecek bir miktar gelmediği sürece Saniye Başı Saldırı (1 + 1,60) / 1,7 = 1,53 olur.

Aynı zamanda Atak zamanı yani Saniyede Saldırı ise Bir kahramanın 300 IAS olduğunu düşünelim o halde 1,7 / (1 + 3,0) = 0,42 Saniyede bir vurur.

Burası yanlış bir kahramanın en fazla 400 IAS'ı olabilir ve En az -80 IAS . Başta tüm kahramanlar doğal olarak 100 attack speed'e sahiptir . Demek istiyorum ki bir kahraman itemlerle , auralarla vb. en fazla 400 IAS'a sahip olabilir . Ve kendiliğinden de 100 attack speed'i olduğu için totalde 500 olur . Ve slow yerseniz Doğal attack speediniz slowlanmaz . Yani maksimum slow yemiş (-80 IAS) olan bir Void için saniyedeki saldırı sayısı = [1+(-0,8)] / 1,7 = 0,11

Famera
17/03/2013, 12:57
Attack speed mekaniği DotA ve DotA 2 için aynı şu an .

Burası yanlış bir kahramanın en fazla 400 IAS'ı olabilir ve En az -80 IAS . Başta tüm kahramanlar doğal olarak 100 attack speed'e sahiptir . Demek istiyorum ki bir kahraman itemlerle , auralarla vb. en fazla 400 IAS'a sahip olabilir . Ve kendiliğinden de 100 attack speed'i olduğu için totalde 500 olur . Ve slow yerseniz Doğal attack speediniz slowlanmaz . Yani maksimum slow yemiş (-80 IAS) olan bir Void için saniyedeki saldırı sayısı = [1+(-0,8)] / 1,7 = 0,11

Ben de senin demek istediğini kastettim aslında ancak yanlış cümle kullanmış olabilirim. Farklı bir şey demedim ki? IAS Yerine Attack Speed yazmam gerekiyordu sanırım düzeltiyorum Teşekkürler uyarı için.

Raichoxunrefleksleri
17/03/2013, 12:58
Bu arada görünür değer olarak 500'ü geçebilir fakat 400'den fazla IAS'ınız olamaz . Yani şu kısım (1+IAS) toplamı en fazla 5 olarak hesaplanır .

Edit : Fakat ifade yanlış :D ASlında o kadar da önemli değil .

MrFoseptik
17/03/2013, 15:21
valla ursa 2. yeteneğini kullandığında 50 basamaklı sayı gösteriyordu. bu sınırın oldu kesin.

Burakula
17/03/2013, 15:24
şimdi dediğinize göre oyundaki atak hızınız ursanın 2. skill basmış halinden daha çok olamıyor(skill%400 veriyo yanlış bilmiyosam) ben de alchemist veya momlu troll gibi kahramanlarda bundan fazlasını gördüm diyorum yanlış mı düşünüyorum ya da bana mı öyle gelmiş?? bir oyunda full slot ulti basmış alchemiste(yani kesn 0.2 ye indirmiştir) ogre maginin hızlandırma skilini atmıştım ve bildiğin daha da hızlandı gibi geldi bana makinalı tüfekten daha seri vuruyodu:S

aslında bunu denemek kolay 2 kişi loby girip karşılıklı ursa pikleyip birisinie 6 slot hyper alıp denemek lazm.

Krizalid
17/03/2013, 15:49
Troll ve Alchemist diyorsun ancak onların Ursa'dan daha küçük BAT'ları var.

Full slot olmanın her zaman %400 IAS verme garantisi yok. 6 Mjollnir'i mi vardı?

MrFoseptik
17/03/2013, 15:57
ursanın 2. skilli 400 AS vermiyor. Çok daha fazla veriyor. öyle olsaydı attack speed slowundan etkilenirdi. sınır 400 olduğundan bişey değişmiyor.

Burakula
17/03/2013, 16:05
Troll ve Alchemist diyorsun ancak onların Ursa'dan daha küçük BAT'ları var.

Full slot olmanın her zaman %400 IAS verme garantisi yok. 6 Mjollnir'i mi vardı?

aslına bakarsan mom mijo ve assoult vardı anciente vuruyoduk ben de acaba daha çok hızlanır mı diye (adını hatırlayamadım bloodcast mı neydi) ogreini 3. skilini atmıştım hızlandı gibi gelmişti bana. sonra trole mom kasma işini falan baya görünce arkadaşlarla tartışmıştık dota2 de sınır daha mı fazla acaba falan diye:S dota1 de 500 den yukarı çıkmadığını biliyordum çünkü.

edit:alchemistle atak speed kısmımda 500 den büyük değerler yazarken takımımdaki troll ulti bastığında da benzer bir hisse kapılmıştım en kısa zamanda deniycem bu işi

Krizalid
17/03/2013, 16:06
ursanın 2. skilli 400 AS vermiyor. Çok daha fazla veriyor. öyle olsaydı attack speed slowundan etkilenirdi. sınır 400 olduğundan bişey değişmiyor.

Etkileniyor zaten?

MrFoseptik
17/03/2013, 20:36
Etkileniyor zaten?
Yanlışın var.
www.dota2wiki.com/wiki/Attack_speed

Bu linkte çoğu sorunun cevabı var. Ursa'nın ve Windrunner'ın AS hızlanması basılınca hiçbir şekilde yavaşlatılamadığı yazıyor.

napstar
17/03/2013, 21:09
Yanlışın var.
www.dota2wiki.com/wiki/Attack_speed

Bu linkte çoğu sorunun cevabı var. Ursa'nın ve Windrunner'ın AS hızlanması basılınca hiçbir şekilde yavaşlatılamadığı yazıyor.

Ben öyle anlamadım ama, hayırlısı :')

Windrunner için;

This ability gives 400 IAS to Windrunner, but with enough attack speed slow debuffs it is possible to make her net IAS less than 400 even with this skill active.

Skill aktif olsa bile. Eller ayırsa bile. Yıllar ayırsa bile. Yollar ayırsa bile. Biz ayrılamayız. Biz iki çılgın sevgiliyiz. Delicisine sevdalıyız. Öyle büyük ki bu sevgimiz. Biz ayrılamayız.

Ursa için;

This ability grants Ursa enough attack speed that no amount of debuffs can drop his IAS to below 400.

Hiçbir debuff Ursa'nın IAS'ini 400'ün altına düşüremez yazıyor. Bilmiyorum Dota 2'de atack speed sınırı var mı yok mu. Varsa ve bu sınır 400 ise (ki hiçbir bilgim yok) senin dediğin doğru olur. Ama yoksa, bu skill toplam 400 Atack speed eklediği için... YOOOOOOO Vazgeçtim şu anda çünkü diğer skill'lere yaptıkları açıklamalarda, "Bonus Attack Speed" tanımını kullanmışlar ama Ursa için "Effect" demişler. Yani Ursa'nın ki harbiden düşürülmüyormuş galiba, sanırım, öyle ki, her halde.

MrFoseptik
17/03/2013, 21:16
Windrunner'ı yanlış okumuşum. Orada haklısın.

Krizalid
18/03/2013, 17:22
Sanırım yine bir DotA / Dota 2 ayrılığıyla karşı karşıyayız.

Çünkü ben DotA'da yeterince IAS slowu stackleyerek Ursa'nın yavaşlatılabildiğinden çok eminim.

Yine de DotA 6.77 test haritasında (http://www.playdota.com/forums/showthread.php?t=385709) iki farklı test yaparak haklı olduğum sonucuna vardım. İlkinde Ursa'ya -400 agility verdim, Overpower ile normal hızına döndü. İkincisinde ise IAS slowları (-%150 Fire Spirits, -%80 Viper Strike, -%55 Thunderclap, -%30 Shiva's Guard, -%110 Untouchable) stacklamayı denedim. Bazıları birbiriyle stacklenmiyor olabilir ancak yine de gözle görülür bir yavaşlama gördüm. Biraz önce de (çok şükür playdota fazla kapalı kalmadı) Overpower [A1N4] verilerine bakıp de sadece %400 IAS verdiğini okudum. (world editor ile aram çok iyi değildir)

Dota 2'yi çalıştıramadığım için test etme imkanım yok bu yüzden bir farklılık var mı yoksa skill açıklaması mı yanıltıcı bilemiyorum. Ancak Dota 2 buglist'te Overpower'ın verdiği saldırı hızı hakkında bir şeyler bulamadım. Dolayısıyla eğer varsa bir farklılık, kasıtlı olup olmadığını bilmiyorum.

İyi günler.

düzenleme: focus fire'da yanılmışım. o da tam aksine %1000 IAS veriyor. yani DotA'da olan, Dota 2 Wiki'de yazanın tam tersi.

BorisPeace
18/03/2013, 19:28
Aynı zamanda 1 IAS 1 Çeviklik eder.

\( ._.)/

Raichoxunrefleksleri
18/03/2013, 20:26
1 Agilty , Agility herosu için ; 1 IAS, 1 damage, 1/7 armor eder olmasın o ? :D

Famera
18/03/2013, 21:13
\( ._.)/

Düzeltildi :) 1 çeviklik Bir IAS eder pardon :>) Daha sonrası formülü anlatırken düzeltmişim :) biraz hızlı doldurmaya çalışınca karıştırma oldu :(