PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lightofheaven the Wise

Krizalid
17/03/2013, 19:24
Roles are just 5-6% of success, you shouldn't forget about the rest. In modern Dota a lot of truly talented players limit themselves to just two-three heroes and always stay at the same lane. The game turns into elementary tactics with the complete absence of strategy. It's obvious, if a system error occurs - team ends up at a dead end, because they are only used to play on a pre-established pattern. This style of play has come from another discipline - Counter-Strike. Initially, only one team played like this, it was Na`Vi, but afterwards a lot of teams adopted this style of play. Perhaps this style is not so bad, but you should be able to switch in every possible situation as we have done in from time to time. Such a model oversimplifies the game, not allowing good players to realize their full potential and opportunity. People have played differently before, it was much more interesting to watch the game in terms of strategy - everyone was playing according to the situation. Now everything is just much easier and more predictable. That is why the best players are from the "old school", who played a lot in those days, then Dota wasn't put within the framework, they were able to teach themselves to think with their own head and have become versatile players.

Hadi bakalım. Rollerin ve koridorların sabitleşmesi uzun vadede oyuncuların "skill level"ını düşürüp oyunun gelişmesini engelledi mi?

Stahli
17/03/2013, 19:47
Keşke forumdaki herkes ingilizce bilseydi

Nighthawk
17/03/2013, 20:05
Bence çok haklı. LoH'ın haksız olduğunu en son ne zaman gördüm hatırlamıyorum zaten.

CoolStoryBro
17/03/2013, 21:49
Öncelikle;

4627

Şimdiki durumu çok güzel özetlemiş. Şu anki oyun metası, pickler, roller, stratejiler çok basitleşti, aza indirgendi ve kolay tahmin edilebilir hale geldi fakat bu tarz metalar o kadar öngörülebilir olduğu halde oyunun onlara büyük olanak sağlaması, karşılarında durmayı zorlaştırdığı gibi farklı olanları da asimile olmaya zorluyor.

Ve evet bu tarz oyun anlayışları yetenekli ve çok yönlü oyunculardan da alınan faydayı düşürerek onları kısıtlıyor. Zaten Na'Vi'nin son zamanlardaki düşüşünde bunun da payının yüksek olduğunu düşünüyorum. Her şey o kadar bariz ki counterlamak karşı taraf için çok kolay hale geliyor ve strateji olayını bir nevi öldürüyor.

Ayrıca yazı (http://issuu.com/dota2magazine/docs/dota2magazine_eng)nın tamamını okumanızı öneririm, bir çok merak edilen konuya değinmiş. Hatta bu aralar budistlikle ilgelendiğini ve doğuya gitmeye karar verdiğini filan bile söylemiş, harbiden bilgelik yolunda ilerliyor adam ahah.

Woolridge
18/03/2013, 09:43
In modern Dota a lot of truly talented players limit themselves to just two-three heroes and always stay at the same lane

Bunu joindotada okuduğumda adam ince görmüş demiştim, ama anlamadığım nokta şu: Oyuncunun oynadığı lanenin aynı olması onu o konumda iyi yaparken, aynı heroları oynaması da kötü yapıyor olmalı. Benim düşünceme göre oyuncuları kötü yapanın sabit lanelerden çok picklerin sıradanlaşması olmalı. Yanlış mıyım?

Lexsarko
18/03/2013, 18:58
Roller başarının yalnızca %5-6'sını getirir, gerikalanını gözardı etmemelisiniz. Modern Dota'da birçok gerçekten yetenekli oyuncu, kendilerini 2-3 kahramanla sınırlayıp, aynı koridorda kalmaya devam ediyorlar. Oyun, stratejiden tamamen yoksun bir şekilde, temel taktiklerden ibaret hale geliyor. Basitçe, sistemde bir hata olduğunda takım çıkmaza giriyor. Çünkü onlar sadece önden kurulmuş olan düzene göre oynamayı biliyorlar. Bu oyun stili farklı bir disiplinden, Counter Strike'tan geliyor. Başlangıçta yalnızca bir takım, Na'Vi, bu şekilde oynadı. Ancak devamında birçok takım bu biçimi benimsedi. Bu biçim kötü sayılmayabilir ancak zaman zaman bizim de yaptığımız gibi muhtemel olan her duruma uyum sağlayabilmelisiniz. Böylesine bir model oyunu aşırı basitleştirip, iyi oyuncuların potansiyellerinin ve fırsatlarının farkına varmasına engel oluyor. İnsanlar bu oyunu eskiden farklı oynardı. Herkesin mevcut duruma göre oynadığı, stratejinin ön planda olduğu dönemlerde oyunu izlemek çok daha ilginçti. Şimdi ise herşey çok daha kolay ve tahmin edilebilir. "Eski kafa" tabir ettiğimiz, Dota'nın kalıplaştırılmadığı, kendi kendilerine bir şeyler öğrenebildikleri ve kendi zihinlerini kullanarak çok yönlü oyuncular haline gelebildikleri zamanlarda sıkça oynayan oyuncuların en iyiler olmalarının sebebi de bu.

İlk posta eklenebilir.

Nighthawk
18/03/2013, 21:03
Bunu joindotada okuduğumda adam ince görmüş demiştim, ama anlamadığım nokta şu: Oyuncunun oynadığı lanenin aynı olması onu o konumda iyi yaparken, aynı heroları oynaması da kötü yapıyor olmalı. Benim düşünceme göre oyuncuları kötü yapanın sabit lanelerden çok picklerin sıradanlaşması olmalı. Yanlış mıyım?

Aslında ikisi de.

Retired
18/03/2013, 21:10
Çevirenden Allah razı olsun. Bu çok önceden de hep konuşulmuyor muydu? Yoksa bu problem yeni yeni mi çıkmaya başladı? Çok öncesinde de oyunun turlingi değişti diye gezen tipler görüyordum. O turling bu turling mi, bu bahsettiğiniz turling mi bilmiyorum da. Neyse işte. Picklerin sıradanlaşması ve sabit stratejiler sıkmaya başladı.

Stahli
18/03/2013, 21:23
İlk posta eklenebilir.
Sağol şekerim