PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pause Abuse ve Na'Vi

Nighthawk
22/03/2013, 01:43
Dota 2 sahnesinde günün olayı kuşkusuz pause abuse konusu ve Merlini ile Puppey arasında gerçekleşen sürtüşme oldu. Olay şu şekilde gelişti;

Merlini kendi hazırladığı video castlerden birinde kendisine Na'Vi'nin bir aksiyonu örnek gösterilerek pause abuse hakkında yönlendirilen soruyu cevapladı. Videoyu aşağıda bulabilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=YhzLK5K7uFA&feature=youtu.be&t=5m40s

Yani konu oyunda, özellikle competitive maçlarda, kombat sırasında ya da başlangıcından "sry lag" diyerek ya da hiçbir şey yazmayarak oyunu pauselamak.

Soru 5:40'ta. Na'Vi'nin aksiyonu 9:00'da başlıyor.

Puppey oyunu pauselamadan hemen önce, Puppey'nin ekranı:

4639

Arkasından Puppey'den profesyonellikten tamamen uzak ve terbiyesiz bir tweet geldi:

4641

Merlini'nin cevabı bana kalırsa Puppey'e insanlık öğretir nitelikte:

4640

Puppey'nin ikinci tweeti ise pause sebebinin LoH'un mouseunun bozulması olduğunu söylüyor (inandırıcı mı?).

4642

Eğer Na'Vi bu yıl Çin'de zaman geçirmek istiyorsa bol şans diyorum, Çin turnuvalarının çoğunda kurallara göre böyle bir anda oyunu pauselamanız hükmen malup olmanızla sonuçlanabiliyor. Ve bu "profesyonellik" ile ancak Çin takımlarına yenilmeye devam edip, "Avrupa'da iyi takım yok o yüzden kendimizi geliştiremiyoruz" diye kendilerini kandırmaya devam ederler.

Bu konuda sizin yorumlarınız neler?

ViktorReznov
22/03/2013, 01:49
He normalde kötüler de pause ile mi lehine çeviriyorlar olayları. Pek mantıklı gelmedi bana.

Nighthawk
22/03/2013, 01:53
He normalde kötüler de pause ile mi lehine çeviriyorlar olayları. Pek mantıklı gelmedi bana.

Kendileri de iyiler, oynadıkları takımlar da iyi. İyi oynamak farklı, fair play farklı.

Burakula
22/03/2013, 03:24
puppey nin bu durumu "puppey is always right, suck merlini!" diyecek olan şuursuz fanlarına olan güveninnden kaynaklı. Nasıl ki herhangi birisine herhangi bir yerin uzun süre iktidarını vermek onu giderek daha da sapkın hale getirirse bence uzun süre fan sayısı olarak en önde bulunmuş bir takım da böyle bir moda giricektir ve "ben en iyiyim ve en iyisini bilirim" hissine kapılıcaktır diye düşünüyorum. Tabi bu benim fikrim. Takımın en olgunu olarak bildiğimiz puppey nin böyle "çevir kazı yanmasın" tripleri de beni şaşırttı açıkçası. Belki çindeki trainlerde aldıkları mağlubiyeler asabiyet yapmıştır.

Olaydan biraz soyutlanıp pause mevzusuna bakarsak böyle durumlarda bence kesinlikle karşı takımın fikri çok önemli. Oyun bazen öyle yerlerde pauselanıyor ki düşmanın şaşırmasından veya bir anlık hatasından faydalanacağınız durumlar elinizde patlıyor. Tbiki de bunu maç sırasında farketmeniz bazen imkansız fog dan dolayı ama izleyicinin birisi araştırmış bulmuş bu düşük seviye hareketi, bundan sonrası puppey nin kendini korumak ve konuyu değiştirmek için saldırmasından ibaret olmuş get soma viewers falan:S

MrFoseptik
22/03/2013, 09:43
Bunun benzeri bir olay benim başıma gelmişti. Oyun altı üstü bir pub game idi ama yine de sinirden karşı takımın tamamını(5 arkadaşlar) reportladım. sonra bizim takımdan niye reportlayalım onların hakları cevabını duyunca bizim takımıda reporladım. Yanıma rus gelmesi kadar çok sinir olduğum bir şey bu pause olayı.
Burada da ayan beyan ortada puppeyin yaptığı çirkeflik. Zaten pauseden hemen önce lion'nun üzerinde mavi sinyal var.

napstar
22/03/2013, 12:35
Merlini'yi çok seviyordum, artık daha çok seviyorum. Na'Vi'den nefret ediyordum. Fakat KKy geldiği için biraz sempati ile bakar olmuştum, şimdi -KKy'ye rağmen- 2 kat daha çok nefret ediyorum.

Ayrıca Merlini'yi cesaretinden dolayı tebrik ediyorum. ADAMSIN LAN!!!

Ama Merlini'nin bahsettiği "3...2...1... pause" durumu olabilecek bir şey değil. Daha farklı bir çözüm bulunmalı ve bu bir forumda tartışma başlığı açılarak, insanların fikrini alarak yapılmalı.

Durumla ilgili değerlendirmem ise şu şekilde;

Bu çok belli bir şekilde "tactical pause" Aksini iddia eden de ağır Na'Vi fanboy'udur. Öyle ki pause'dan sonra "sry lag, 1 min, sec pls" gibi ifadeler bile görmüyoruz chat'te. Neden? Çünkü Puppey Windrunner'ın, Lion'a doğru olan ani hareketini gördü ve pause'a bastı. Shackle'ı görüp basmadı, sadece WR'nin bir anda Lion'a doğru yöneldiğini gördü ve (pause tuşunu ne olarak ayarladı bilmiyorum ama) bastı. Büyük ihtimalle elini pause tuşuna götürürken de WR'den shackle geldi. Sonra bütün takım olarak bir "hassiktir" oldular ve Puppey hemen durumu anlayıp takımı yönlendirdi; "Oh shit the shackle!! In Russian of course". O hengamede de, herhangi bir ifade yazamadılar chat'e çünkü meşguldüler. Sonrası malum zaten.

Stahli
22/03/2013, 14:31
Vaay dota camiasının ünlü yorumcuları toplanmış yine asdasdasdas :D
hll spr dvm .s

JrSouL
22/03/2013, 19:31
ilk okuduğumda kararsız kaldım bi pause ne kadar etki edebilir diye ama izleyince gördüm shackle gelince nyx'in etrafında olduğunu anlayıp direk wardlaması olayın bittiği andı

Krizalid
22/03/2013, 19:47
Merlini'nin araba iki ileri dört geri vites galiba. NaVi'nin yaptığında da yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum. Oyunu clienttan izlemeden yorum yapmak pek doğru değil. Olay sırasında LightOfHeaven hakikaten basede duruyor. Hiçbir takım da 4v5 kombat yapmak istemez. Pause NaVinin yararına olsa bile (olduğu çok bariz :D) tactical pause diyerek takımı linç etmenin bir anlamı yok. Turnuva kurallarını ihlal etmediğin sürece oyunun izin verdiği her şeyi yapabilirsin. Oyuncular kimbilir oyundaki hangi bugları kullanıyorlar veya kaç defa stream cheating vb yapıyorlar da insanların haberi olmuyor; 100 oyunda bir defa göz önünde güya "tactical pause" yapıldığı için kafa kesmeye gerek yok. Puppey'in tepkisi de aşırıya kaçmış ama pek şaşırmadım. Kuroky ile Puppey'in o kadar iyi anlaşmalarının sebebi flame ve trashtalk konusunda #1 olmalarından dolayı olsa gerek. Küfür ede ede dağıttılar Nirvana.Int gibi efsane bir takımı.

Ben Merlini'nin yerinde olsaydım kesinlikle geri adım atmazdım. Videoda anlattıklarında haksız değil, Puppey'e de taklasını attırmış; tükürdüğünü yalaması pek doğru olmadı. Zaten ismini de sadece oyunla alakasız olaylarla duyurabiliyor. Keşke aL'e katılsaydı da rakipsiz solo performansını daha çok izleyebilseydik. :\

Raichoxunrefleksleri
22/03/2013, 20:08
İlk olarak bu konuyu çok araştırdım ve Merlini'nin haklı olduğu sonucuna vardım . Fakat Puppey haklı olsa bile profosyenel bir oyuncuya yakışmayacak bir üslupla yaklaşmış olaya . Açıkçası benim saygımı kaybetti Puppey , ve çoğu DotA severin de benimle aynı tavırda olduğunu düşünüyorum . Bu olay karşısında bile Merlini üslubunu korumuş , cidden takdir edilecek bir davranış .

İkinci olarak , Na'Vi çin turnuvalarında isterlerse 3424543 kere taktik duraklatma yapsın yine de sökmez bu Çin takımlarına . Na'Vi çok low skill kalır . DK , LGD.cn LGD.int , IG , Çoook zor .

Nighthawk
22/03/2013, 20:12
Krizalid, Ar-Phàrazôn ikinize de katılıyorum. Yalnız Merlini geri adım atmamış bence (benim görmediğim başka bir mesajı varsa bilmiyorum). Hatta pennanttan bahsetmesi biraz ironi olabilir, çünkü Puppey viewer kazanmak için yapıyorsun demiş açıkça ki viewer = para. Pennant da Na'Vi takımına büyük paralar kazandırıyor (birkaç ay önce 250.000 dolar civarında bir sayı duymuştum). Yani ben para için yapıyorum da seninki farklı mı'ya getirmiş olabilir Merlini. Fakat bunu Puppey gibi kaba bir dille söylememiş.

MickThomson
22/03/2013, 20:19
Bu bi tek benim mi aklıma geldi?
http://www.vidivodo.com/video/barcelona-futbolcularinin-sakatlanma-numaralari/866021

TauHunter
22/03/2013, 20:23
Taktikal paus :0

Krizalid
22/03/2013, 21:29
Krizalid, Ar-Phàrazôn ikinize de katılıyorum. Yalnız Merlini geri adım atmamış bence (benim görmediğim başka bir mesajı varsa bilmiyorum). Hatta pennanttan bahsetmesi biraz ironi olabilir, çünkü Puppey viewer kazanmak için yapıyorsun demiş açıkça ki viewer = para. Pennant da Na'Vi takımına büyük paralar kazandırıyor (birkaç ay önce 250.000 dolar civarında bir sayı duymuştum). Yani ben para için yapıyorum da seninki farklı mı'ya getirmiş olabilir Merlini. Fakat bunu Puppey gibi kaba bir dille söylememiş.

Olabilir hatta iyi de olur. Twitter'ım yok çok da iyi bilmiyorum içeride ne dönüyor, "navipennantftw"yi NaVi'nin resmi hashtag'ı gibi algıladım bilmiyorum başka hashtaglar var mı NaVi'yle ilgili.

Nighthawk
22/03/2013, 21:36
İstediğin şeyi hashtagle yazabiliyorsun navipennantftw ile tweet atan sadece merlini imiş. Resmi olma ya da organize bir hareketin parçası olma durumu yok.

CoolStoryBro
22/03/2013, 21:55
Çoğu kişi doğru şeylerden bahsetmiş fakat yanlışa da düşmüşler biraz. İlk olarak o maçı canlı izlemiş biri olarak ben de benle beraber izleyip chat'te bulunan onca insan gibi bunun tactical pause olduğu konusunda hemfikirim. Puppey de bir ihtimal haklı olabilir, o sırada bir kaç saniyeliğine LoH'un mouse'u çalışmamış ve onlarda combata kadar düzeliceğini tahmin ettikleri için hemen pause almamış olabilirler. Ama Na'Vi'nin combata hazır pozisyonda olması ve bu pause sayesinde taktik kasması gerçeği daha göz önünde olduğu için Puppey biraz haksız gözüküyor. Yani Puppey "evet ben o sırada LoH hazır olmadığı için pause aldım ama olacakları da farkettiğim için takımımı neler yapması konusunda uyardım, biraz hatalıydım" gibi bir şey dese olay bu kadar büyümezdi sanırım. Ama zannediyorum ki Puppey'nin bir uyuzluğu var Merlini'ye karşı daha önce de bir kaç defa durduk yere Merlini'ye laf çarptığına rastlamıştım.

Ayrıca Nighthawk sondaki sözlerinde Na'Vi; Zaten Avrupada ve CIS'daki takımları çok fazla zorlanmadan yenebilecek kapasiteleri olduğundan fakat Çinlilerin onları daha zorladığı, onlarla olan maçlarının daha çekişmeli ve daha belirsiz olduğu için kendilerini onlara karşı hazırlamanın daha mantıklı olduğundan bahsediyordu asıl. Son zamanlardaki bazı kötü performansları yüzünden Na'Vi'nin avrupadakiler arasında bile kötü olduğunu düşünmen yanlış bence. Kim onlardan iyi VP mi, Fnatic.eu mu yoksa nth mi?

Aynı şekilde Ar-Phàrazôn da Çinlileri fazla yükseğe koymuş. Evet yüksekteler ama Na'Vi de onların yanında, aşağısında değil. TI'2'de grup maçlarından sonraki ilk 16, çeyrek final ve yarı final maçlarında iG, LGD ve DK'yı art arda yenmesi de bunun kanıtı. Fakat bunun yanında Puppey TalkDOTA'da "Şu an gözümü korkutan tek takım iG, Avrupadakiler ve DK, LGD.cn gibi diğer Çin takımları yenilmeyecek takımlar değil, onları yenebilecek gücümüz var fakat iG çok daha farklı, şu an herkesten daha üst düzeydeler." şeklinde bir şeyler söylemişti bunu da unutmayalım. Yani biraz da iG'yi daha fazla çözmeyi amaçlıyor olabilirler o geziyle.

Tekrar Tactical Pause meselesine dönmek gerekirse şu an bir çok takım sürekli yapıyor bunu. Bazıları çok bariz olup, etkileyici sonuçlar verirken fazla göze batmayanlar başarılı da başarısız da olsa anlaşılmıyor ve yapanın yanına kar kalıyor. Ayrıca Çinliler yapmıyor diye de bir şey yok onların da tactical pause ve trashtalk yaptığına rastlamıştım bir kaç kere fakat onlarınki genellikle ağır bir trashtalk halinde geçiyor tactical pause alana karşı. Hemen başlıyor bir Çince kavga, bence çok zevkli.:D

Mesela trashtalk ustası rOtk'den bir başyapıt;

http://www.youtube.com/watch?v=N47k9jolWdw

Bu da Bonus (https://www.youtube.com/watch?v=VICZQA3MsVE&feature=player_detailpage#t=665s) Tactical Pause, Empire fb verecekken pause sayesinde fb alıyor.

Nighthawk
22/03/2013, 22:06
Na'Vi'nin TI'12 ikinciliği büyük bir şans ve bunu kendileri de itiraf ediyor. Turnuvaya giderken kendilerinde hiçbir şampiyonluk şansı görmeyen bir takıma nasıl bir şeyin bir bölgenin en iyisi diyebilirsin ki. Avrupalı takımlarla kendimizi geliştiremiyoruz diyorlar ama kendileri tam Avrupalı takımların zihniyetinde. Yeri gelince daha ciddiye alıyorlar ve daha stabil takımla oynuyorlar ama, davranış hep aynı. Krizalidin dediği gibi küfür ede ede takım dağıttıkları var.

Tartışmalara böyle bir üslupla girmek şahsen bana bu oyundan milyon dolar kazancı haketmediklerini düşündürtüyor.

Dj.Kimimaro
22/03/2013, 22:06
öncelikle şunu belirteyim kesinlikle navi fanboyu değilim.
krizalide katılıyorum. benim fikrime göre pause kasıtlı bir olay değil (kesinlikle navi yararına bir pause) loh basede pausedan bir süre önce basede belli bir süre bekliyor. o süredede mouseun gittiğini anlama süresi olabilir gayet muhtemel bir şey.
gelelim pause anına lohun MOUSE GİTTİ BEYLER çığlığıyla beraber oyun pause oluyor. puppey de bir kaptan olarak (ki bence kaptanlığına laf dicek kimse yoktur) oyundaki oluşan olaya bakıyor ve shackleı görüyor (hatta bunu pausedan hemen önce gördüğünü düşünüyorum çünkü puppeyde o sırada ortaya yaklaşmakta ve mantıken ortaya bakıyor olması gerekir) sonrasında yorumunu yapıyo tek shacklela sadece wr ve yanında daggerlı panda varken lionu kesemez. nyx olduğunu anlamak çok zor değil. pub gamede bile insanlar tek yakalanmıyor nyx'e artık.
ayrıca öyle bir reflekse sahip olmak imkansız gibi bir şey aa shackle..f9 (veya neyse) bunu 1 saniyeden az sürede yapıyor olması lazım.
Kısaca benim fikrime göre bilerek yapılan bir pause değil, ama navinin yararına gerçekleşen bir olay.

MrFoseptik
22/03/2013, 22:21
ben 15 liralık mouse kullanıyorum bir problem olmuyor -_-

Raichoxunrefleksleri
22/03/2013, 22:49
Na'Vi'nin TI1'deki başarısının tek sebebi DotA 2'de diğerlerinden daha fazla train atmış olmasıdır .

TI2'de ise nasıl oldu bilmiyorum , 2.oldular . Fakat ondan sonra çöküşe geçtiler . Şu an toparlanmaya çalışıyorlar . Na'Vi asla efsane bir takım olamadı . Çin takımları Na'Vi'den kat ve kat üstünler . Bekleyin ve görün , Çin turnuvlarını veya TI13'ü . Şans 2 kere çaldı Na'Vi nin kapısını . Bir üçüncüsü olmayacak .

Burakula
22/03/2013, 22:51
Na'Vi'nin TI'12 ikinciliği büyük bir şans ve bunu kendileri de itiraf ediyor. Turnuvaya giderken kendilerinde hiçbir şampiyonluk şansı görmeyen bir takıma nasıl bir şeyin bir bölgenin en iyisi diyebilirsin ki. Avrupalı takımlarla kendimizi geliştiremiyoruz diyorlar ama kendileri tam Avrupalı takımların zihniyetinde. Yeri gelince daha ciddiye alıyorlar ve daha stabil takımla oynuyorlar ama, davranış hep aynı. Krizalidin dediği gibi küfür ede ede takım dağıttıkları var.

Tartışmalara böyle bir üslupla girmek şahsen bana bu oyundan milyon dolar kazancı haketmediklerini düşündürtüyor.

Ahanda kendi kafamı buldum ama böyle açıklayamıyorum malesef:D Ayrıca ben puppey nin sadece IG den korktuğundan bahsetmesini diğer takımların bireysel yetenekle elenebilecek olmasından kaynaklı buluyorum. Yani bi kuroky aşmış oynar, dendinin 40 yılda 1 oynıyacağı tutar alabiliriz diye düşünüyodur. Ya da şöhretten başı dönen puppey kendi takımına fazla güveniyor ya da çok yüksekte görüyordur. Navi çin takımlarından belki dk nın seviyesine yakın olabilir ancak diğerlerine erişebileceğini sanmıyorum. Dediğim gibi şansının çok yaver gitmesi gerekir(ki asya takımlarının -oranga mufc dahil- ne kadar stabil geliştiğini gest2 de 1 de ve malezya turnuvasında gördük)

Burakula
22/03/2013, 22:53
Na'Vi'nin TI1'deki başarısının tek sebebi DotA 2'de diğerlerinden daha fazla train atmış olmasıdır .

TI2'de ise nasıl oldu bilmiyorum , 2.oldular . Fakat ondan sonra çöküşe geçtiler . Şu an toparlanmaya çalışıyorlar . Na'Vi asla efsane bir takım olamadı . Çin takımları Na'Vi'den kat ve kat üstünler . Bekleyin ve görün , Çin turnuvlarını veya TI13'ü . Şans 2 kere çaldı Na'Vi nin kapısını . Bir üçüncüsü olmayacak .

aslıan bakarsan tüm başarıları şans olarak nitelemek çok güç. Ben T12 deki LGD maçlarını hatırlıyorum da, LGD nin bir faili ya da yetersizliğinden kaynaklı verilen kombatlar görmedim. Navi deki oyuncuların kendi performanslarının üstünde oynamalarının sonuçlarını gördüm ki bu bence şans değil. yinede şu anda o kadar iyi olmadıkları bir gerçek.

CoolStoryBro
22/03/2013, 23:18

Dediğin gibi bir röportaj hatırlayamadım, eğer ilgili bir röportaj linki verirsen daha iyi anlamamı sağlayabilirsin. Çünkü genellikle Puppey iddialı konuşmayı sevdiği için çoğu turnvuda o tarz konuşur. TI'2'de de turnuvanın eskisine oranla çok zor olduğu halde kazanma şanslarının ve güçlerinin olduğundan bahsetmişti diye hatırlıyorum. Şanslıydık ikinci olduk tarzı bir şey dediğini hatırlamıyorum.

Bir de tüm suçu Na'Vi üzerinde bırakmak ne kadar doğru bilemiyorum konuşan Puppey. Evet takımın kaptanı olabilir genellikle onlar adına konuşuyor da olabilir ama bu her zaman değil. Burada daha çok kendini savunmuş, her ne kadar sert bir üslupla olsa da. Merlini'ye de ne kini var anlamış değilim Merlini 'Puppey is the best player that I have played with' demiş bir insan, her ne kadar 3 sene önce olsa da. Ben gayet arkadaş canlısı bir kişi olarak görüyorum Merlini'yi ne sorunu var Puppey'nin anlamadım. Adam bir nevi Amerikanın syNderen'i. :D

Ayrıca size Na'Vi'nin TI'2'deki iG, LGD ve DK'ya karşı oynadığı ilk 16, çeyrek final ve yarı final maçlarını tekrar izlemenizi tavsiye ederim. Onlardan sonra bunun şans olup olmadığı konusunda tekrar konuşabiliriz. Evet turnuvaya kötü başlayıp kötü bitirmiş olabilirler ama o takımlara orada verdikleri mücadele sayesinde gönüllerin şampiyonu ilan edildiler azımsanmayacak bir kitle tarafından ve yine o yüzden hala DotA'daki en büyük fan kitlesine sahipler. Yani onlara LAN takımı, konsantre olunca oynuyorlar ya da aşmış performans gösteren oyuncuları olunca iyiler vb. bir çok tanım getirebilirsiniz ben onların Çin devlerine karşı neler yapabileceğine bir çok kez şahit oldum ve bu benim için yeterli.

Asya'ya gitmelerini de çok yerinde buluyorum. Eğer LGD.Int'in G-League'de yaptıklarına bakacak olursanız siz de hak vermelisiniz. Aşırı iyi oyuncuları olmaması ve yeni kurulmuş olmalarına rağmen sadece yeterince karşı taktik kullanarak iG'yi yeneceklerdi az kalsın. Bunu Na'Vi daha iyi bir şekilde hazırlanarak gerçekleştirebilir.

Raichoxunrefleksleri
22/03/2013, 23:26
Offff . Na'vi umarım gider de Çin'e rezil oluşunu burda birlikte seyrederiz .

CoolStoryBro
22/03/2013, 23:41
Offff . Na'vi umarım gider de Çin'e rezil oluşunu burda birlikte seyrederiz .

Saki ol dostum.:) Eğer eski kadroyla gidip TI'2'de onlara karşı verdikleri mücadelenin benzerini verseler çok daha fazlaydı şansları, şu an gitseler bile ilk baş bocalayacaklardır diye bekliyorum. Fakat yeni taktiklerle yine iyi sonuçlar elde etmeleri mümkün.

Ben Çin takımlarını küçümsemiyorum fakat sizin fazla büyüttüğünüzü düşünüyorum aşırı güçlü bi halleri yok yani, tecrübeleri yüksek, disiplinleri ve uyumları yerinde çoğunun bu da diğer takımlara oranla daha güzel, stabil oyunlar çıkarmalarına olanak sağlıyor. Na'Vi orada rezil olsa da bu değişmeyecek. Birilerinin onları yenememesi onların yenilmez olduklarını anlamına gelmiyor, anlatmak istediğim bu.

Krizalid
23/03/2013, 00:56
Misery, Pajkatt falan rezil olmadıysa NaVi'nin de rezil olacağını düşünmüyorum. Avrupa ile Asya/Çin arasındaki fark kişisel yeteneklerden değil, oyuna bakış ve disiplinden kaynaklanıyor. Çin'e gidecek kadar motive bir takımın alelade takılıp geri geleceğini sanmıyorum. EG iseniz o başka tabii :DD

Nighthawk
23/03/2013, 01:08
Şanslıydık kelimesini kullandıkları röportaj olmayabilir emin olamadım şu an; ama turnuva öncesinde oldukça kötü performans sergileyip kendileri de kötüyüz, şampiyon olabileceğimize inanmıyoruz dedikten sonra ikincilik elde edebilmek apaçık şanstır. "Yeterince ciddi olmama aptallığın kamuflajıdır" lafı Puppey'e ait, kendini ve arkadaşlarını ciddi görüyorsa çok ilginç.

Konuya dönecek olursak kombat başladığı sırada pause atmak fair playe girmediği gibi Çin'deki çoğu turnuvada da yasak olan bir hareket. Na'Vi Çin'e giderken bu hem suçlu hem güçlü davranışlarını da arkada bırakarak giderse olur ancak. Yasak olmayan turnuvalarda da %100 yasaklanması gerektiğini düşünüyorum ki apaçık oyunun adaletini bozuyor.

Grammar Nazi Not: ' işareti yılları kısaltmak için kullanılır örneğin '12 = 2012. TI'2 diye bir şey yok.

CoolStoryBro
23/03/2013, 03:57
Şanslıydık kelimesini kullandıkları röportaj olmayabilir emin olamadım şu an; ama turnuva öncesinde oldukça kötü performans sergileyip kendileri de kötüyüz, şampiyon olabileceğimize inanmıyoruz dedikten sonra ikincilik elde edebilmek apaçık şanstır. "Yeterince ciddi olmama aptallığın kamuflajıdır" lafı Puppey'e ait, kendini ve arkadaşlarını ciddi görüyorsa çok ilginç.

Konuya dönecek olursak kombat başladığı sırada pause atmak fair playe girmediği gibi Çin'deki çoğu turnuvada da yasak olan bir hareket. Na'Vi Çin'e giderken bu hem suçlu hem güçlü davranışlarını da arkada bırakarak giderse olur ancak. Yasak olmayan turnuvalarda da %100 yasaklanması gerektiğini düşünüyorum ki apaçık oyunun adaletini bozuyor.

Grammar Nazi Not: ' işareti yılları kısaltmak için kullanılır örneğin '12 = 2012. TI'2 diye bir şey yok.

Turnuva öncesinden kastın gerçekten turnuva öncesi mi, yoksa grup maçlarındaki tutarsızlıkları sırasından mı bahsediyordun tam anlamadım. Velhasıl ikisi içinde şöyle diyebilirim ki; evet belki kendileri de fazla inanmamışlardır kötü performansları sonrasında bunu başarabileceklerine, ama bunları dedikten sonra oynadıkları maçlarda güvenleri yerine gelmiş, başarabileceklerinin farkına varmış olabilirler diye düşünüyorum. Yani başarısızlık sonrası özgüven kırılması normal bir şeydir. Fakat iyi oynayıp kazandıkları maçları şans olarak nitelendireceklerini pek sanmıyorum.

Puppey konusuna gelince her ne kadar oyun dışında ve röportajlarında pek ciddi olduğunu düşünmesem de oyun esnasında gayet ciddi biri olduğunu tahmin ediyorum bu da oyununa stabillik katıyor zaten, ama takım olarak iniş-çıkışları olduğu doğru.

Çoğu noktada Pause'un fair playi bozduğuna katılıyorum fakat tamamen kaldırılması da fair playe girmez diye düşünüyorum, gerçekten lazım olan yerler oluyor. Nasıl olur bilmiyorum ama bir sınırlama ve kural getirilmesi lazım.

Ayrıca not için teşekkürler, bilmiyordum. Zaten emin değildim yazarken, aklımda öyle kalmış.:)

Scotchw
23/03/2013, 11:32
Tactical pause mu? kesin öyle! etik mi? hiç değil... ancak kurallarda onların aleyhine olan bir şey yok.(ancak yanlış anlaşılmasın böyle durumların önüne geçebilmek için bu tip davranışların kesin yasaklanması taraftarıyım) Ama çok uzamış bence bu konu. yazılanları okuyorum da Çin'e gidince rezil olurlar turnuvalardan atılırlar gibi yorumlar var. katılmıyorum. kaç kez gördünüz böyle bir durumu? evet belkide oldu ve ilk defa ortaya çıktı ama bazı yorumlar "Na'Vi sadece hile hurdayla kazanmasını biliyor nefret ediyoruz onlardan!" a kadar gelmiş. yapmayın lütfen. Çin'de de önce bocalayıp alışma evresinden sonra yeni taktiklerle çok başarılı olacaklar bence.Tek sorun bana kalırsa Puppey'in cevabı olmuş. Yakışmamış.. Özür dilemelidir..

napstar
23/03/2013, 11:52
Tactical pause mu? kesin öyle! etik mi? hiç değil... ancak kurallarda onların aleyhine olan bir şey yok.(ancak yanlış anlaşılmasın böyle durumların önüne geçebilmek için bu tip davranışların kesin yasaklanması taraftarıyım) Ama çok uzamış bence bu konu. yazılanları okuyorum da Çin'e gidince rezil olurlar turnuvalardan atılırlar gibi yorumlar var. katılmıyorum. kaç kez gördünüz böyle bir durumu? evet belkide oldu ve ilk defa ortaya çıktı ama bazı yorumlar "Na'Vi sadece hile hurdayla kazanmasını biliyor nefret ediyoruz onlardan!" a kadar gelmiş. yapmayın lütfen. Çin'de de önce bocalayıp alışma evresinden sonra yeni taktiklerle çok başarılı olacaklar bence.Tek sorun bana kalırsa Puppey'in cevabı olmuş. Yakışmamış.. Özür dilemelidir..

Sanırım bu kısım bana gelmiş. Veya ben üstüme alındım. Cevap vereyim.

Ben Na'Vi 'den tactical pause yaptığı için nefret etmiyorum. Hile hurdayla oyun kazandıklarını da düşünmüyorum. Na'vi 'ye olan nefretimin bir kaynağı yok. Sadece nefret ediyorum bu. :')

Scotchw
23/03/2013, 12:06

Ben Na'Vi 'den tactical pause yaptığı için nefret etmiyorum. Hile hurdayla oyun kazandıklarını da düşünmüyorum. Na'vi 'ye olan nefretimin bir kaynağı yok. Sadece nefret ediyorum bu. :')

yok lütfen alınmayın bir kişi için söylenmiş bir şey değildi. 3 sayfayı okuyup çıkardığım sonuç için genele söylenmiş bir şeydi. ayrıca tabi ki sevmek zorunda değilsiniz :) aynı durum bende de anlamadığım şekilde empire için var :D

Gray Fox
23/03/2013, 17:18

Herkez sevdiği için nefret ediyo olmayasın genellikle öyle oluyo :P

napstar
23/03/2013, 18:39

Bilmiyorum sanırım Barcelona'ya karşı olan nefretimle aynı sebepten, veya sebepsizlik :/

Burakula
23/03/2013, 21:39

herkesin sevdiğine karşı tam tersine empati duyarım genelde. Ancak hakettiğini görmeliyim bu sevgiyi. Ne yalan söyliyim Navi TI 12 de 2. olduğundadiğer takımlar için üzülmüştüm. Haketmeyip mi kazandılar? Buna evet diyemem ancak bu kadar şuursuz fanlığı haketmediklerini düşünüyorum. Diğer avrupa takımlarında çok da önde değiller her an her takıma yenilebiliyor veya yenebiliyorlar(bugun de gördük:D) ama en iyilermişcesine muamele görüyorlar.

Bi sebep yok ama barcelona konusuna da değinicem:D. Barcelonadan ben de nefret ederim ancak benimkinin sebebi belli. Futbol anlayışları gerçekten berbat. Barcelonanın başlattığı bu "kısa sık pas oyunu" ya da "4-6-0" muhabbeti gerçekten futboldan alınan keyfi en aza indirmeye yönelik berbat bir sistem. Hem seyir hem de oyun açısından futbolu giderek öldürüyor ve yayılıyor. Barcelona bunu yaptığında zaten sıkılıyoruz ancak küçük takımlar bile bunu denemeye bunu benimsemeye çalışıyorlar(bkz fenerbahçe bile denemeye çalışıyor) ve sonuç olarak maç izlerken kanalı değiştirmeye başlıyoruz. Çekişmeli, karşılıklı düello halinde maçları, bireysel yetenekli oyuncuları ve efsane uzun pasları özliyeceğiz böyle giderse, umarım biryerde çuvallar da daha fazla yayılmaz bu saçmalık:)

Nighthawk
24/03/2013, 00:36
http://gosugamers.net/dota2/news/23303-opinion-friday-manifold-pausing-rules-invite-for-so-called-tactical-pauses

Haberin en sonunda bazı turnuvalardaki pause kurallarına yer verilmiş.

napstar
11/04/2013, 19:33
Üzerinden baya zaman geçti, hatta Puppey'e nerf bile geldi ama; http://www.puppeypause.net/ (http://www.puppypause.net/)

Krizalid
11/04/2013, 20:11
Üzerinden baya zaman geçti, hatta Puppey'e nerf bile geldi ama; http://www.puppeypause.net/ (http://www.puppypause.net/)

One does not simply nerf Puppey.

Offlane/jungler Morphling ve roamer Tiny'nin mucidi Sir Clement Ivanov için bir dakikalık saygı duruşu istiyorum.