PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dota 2 Spikerliği

yakuli
24/03/2013, 01:47
Merhaba arkadaşlar ben Yakup . 21 yaşındayım ve orta okuldan beri dota oynuyorum . Dota 2 nin çıkmasıyla bütün turnuvaları rahatça takip etme imkanım oldu ve neredeyse bütün turnuvaların ticketlarını alıp çoğu maçları izledim . Maçları izlerken dikkatimi çeken rusça , japonca , ukraynaca , ingilizce , ispanyolca , almanca gibi bir çok dilde spiker olmasına rağmen hiç bir turnuvada türkçe spikere rastlamadım . Maçlar esnasında izleyiciler arasında chat bölümünde durmadan türkçe muhabbet dönüyor yani maç izleyen türk oyuncu sayısı çok fazla . Bende bu konuda girişimde bulunmak istiyorum ama kime nasıl müracaat etmem lazım veya nasıl bir referansa ihtiyacım var bilmiyorum . Bu konuda bana yardımcı olmak isteyen varsa steam id:yakuli buradan ulaşabilirsiniz. veya bu konu altına da yorum yazabilirsiniz.Eğer organize ve profesyonel bir şekilde yaklaşırsak olaya turnuvada türk spikerler görebiliriz gibi geliyor bana.

Burakula
24/03/2013, 05:21
aslında bana kalırsa bu daha çok organizasyonu düzenleyenlerle alakalı dota2 den çok. Yani örneğin dreamhack i düzenleyen kişi ya da kurumlar karar veriyordur hangi dilde spiker olucağına ya da hangi streamer in dota2 üzerinden izlenen oyunlara konulacağına. Senin dediğin olayın gerçekleşebilmesi için önce Türkiye nin competetive arenada seyircisiyle ya da takipçisiyle ya da takımıyla dikkate değer duruma gelmesi gerekir. Demek istediğim turnuvanın gruplarından takip edebileceğimiz bir Türk takımı çıksa o zaman Türk spiker akıllarına gelebilir ama öyle birşey yok ve olması da zor.

Moralini bozmak gibi oldu ama dediğin şeyden umutlanma bence.

yakuli
24/03/2013, 14:05
Söylediklerinde haklısın . Bazı turnuvalarda 4 spiker slotu varken 1 veya 2 spiker oluyor diğer slotlar boş kalıyor . Eğer 30-40 kişi turnuvayı yapan firmaya talepte bulunursak düşük bir ihtimal olsa da bir slot verebilirler bize .

Nighthawk
24/03/2013, 14:34
Gayet mümkün. 2 şey gerekli. Birincisi halihazırda büyük bir izleyici kitlesine sahip stream kanalın olacak. İkincisi İngilizcen iyi olacak ve organizatörleri ikna edebileceksin.

Bu işte gerçek sayılar konuşuyor açıkçası. Mesela "Dota 2 Türkiye sunucuları açılsın" muhabbeti de aynı şekilde. Sanıyorlar ki 1000 kişi Valve'e yazarsa ne kadar kalabalık olduğumuzu görürler. Oysa yapımcı ve yayıncı Valve, zaten Türkiye'den kaç oyuncu girdiğini net olarak görebiliyor. Streamde de aynı şekilde. Organizatöre 30-40 kişinin yazmasının hiçbir anlamı yok. Senden varolan stream kanalını göstermeni isterler ve altında yazan view sayısına bakarlar, bu kadar basit. Bu şekilde hem senin ne kadar kaliteli yayın yaptığın hakkında hem de kaç kişinin izleyeceği hakkında fikir sahibi olabiliyorlar.

Eğer ben bir kere turnuva sunmaya başlarsam izleyen olur diyorsan, öncelikle organizatöre ulaşıp Türkçe re-cast için izin al. Re-cast demek canlı yayınla sunan birinin streami üzerinden tekrar sunman demek. Kendine izleyici kitlesi oluşturmaya çalış. Başarırsan daha sonra canlı sunmak için izin isteyebilirsin.

Woolridge
24/03/2013, 18:12
Nh değinmiş mi bilmiyorum ( okumadım ) ama talepte bulunan kişi sayısı değil talep edenin izleyici sayısı önemli.

KodiaK
24/03/2013, 19:43
Nh değinmiş mi bilmiyorum ( okumadım ) ama talepte bulunan kişi sayısı değil talep edenin izleyici sayısı önemli.

değindi.