PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : International 3 İnteraktif Dergi

tranq
07/05/2013, 12:18
http://www.dota2.com/tournaments/international/compendium/

Dj.Kimimaro
07/05/2013, 16:07
fiyatı çok pahalı olmasa bari.
o değilde valve nasıl para kazanacağını iyi biliyor.

Scotchw
07/05/2013, 16:39
Pek gerekli bişey değil gibi geldi bana. tamamen kar amacı güdüyor. istediğin bütün istatistiklere erişebilirsin demiş de bunun için dergiye gerek yok zaten belli başlı sitelerde bu bilgiler sürekli sunuluyor izleyicilere turnuva boyunca.ama 10 kişi seçip gösteri maçı yaptırtma olayını beğendim.

Tabi en azından çalışıp yeni şeyler üretiyorlar bu güzel. Daha pek çok yeniliğin geleceğine inanıyorum.

berkbegins
07/05/2013, 16:47
Eğer 2-3 dolar bişey olursa almayı düşünürüm ama +5$ < olursa nonononono!!!111

Raichoxunrefleksleri
07/05/2013, 17:00
Gabe Newell'ın paranın köpeği olduğu tescillendi artık . (Tüm forum halkından özür diliyorum böyle bir kelime kullandığım için .) Eğer şu oyunu Blizzard yapsaydı belki free to play olmazdı ama oyunun hakkını verirdi . Umarım Valve en kısa sürede batar da , kurtuluruz bu illetten .

Scotchw
07/05/2013, 17:16
Gabe Newell'ın paranın köpeği olduğu tescillendi artık . (Tüm forum halkından özür diliyorum böyle bir kelime kullandığım için .) Eğer şu oyunu Blizzard yapsaydı belki free to play olmazdı ama oyunun hakkını verirdi . Umarım Valve en kısa sürede batar da , kurtuluruz bu illetten .

Durumun bu kadar olduğuna katılmıyorum. Oyun bence gayet güzel ve free oynama şansın var. Oyun hakkı veriliyor. Belki birkaç eşya daha ucuz olsaydı dediğimiz zamanlar elbette oluyor.
Bunun yanında göremediğimiz yer oyunun giderleri de var ve üretici firma bir şekilde bunu karşılamalı öyle değil mi?

Zaphart
07/05/2013, 18:02

keşke sen yapsaydın şu dota 2 yi la merak ettim nasıl olurdu xS

Nana
07/05/2013, 18:34

bencede f2p olması kötü ki artık oyunlarda görüyorum bilerek abandoned bile yiyenler oluyo ragequitler olmaya başladı valvenin bişeyler yapması lazım artık

Krizalid
07/05/2013, 18:39
bencede f2p olması kötü ki artık oyunlarda görüyorum bilerek abandoned bile yiyenler oluyo ragequitler olmaya başladı valvenin bişeyler yapması lazım artık

15 tane betakey'imi kullanarak 15 fake hesap açabilir miyim ki "Eurobattle style" olacak şekilde. Çok yardımcı olurdu >.<

Nana
07/05/2013, 18:41
15 tane betakey'imi kullanarak 15 fake hesap açabilir miyim ki "Eurobattle style" olacak şekilde. Çok yardımcı olurdu >.<

ne demek istediğini anlamadım

D1e-_-
07/05/2013, 18:42
Su valve batsin da bizde dota1 e donsek artik :(

tranq
07/05/2013, 18:57
10 dolar üstü olmadığı sürece almayı düşünüyorum iyi bir şeye benziyor

Raichoxunrefleksleri
07/05/2013, 19:48
keşke sen yapsaydın şu dota 2 yi la merak ettim nasıl olurdu xS

Anlatayım :)

Turnuvalar izlemesi paralı olmazdı . (En azından Valve replayleri ücretsiz yapsın , sadece canlı izlemek için para ödeyelim .)

Kozmetik itemler olmazdı . Bunun yerine heroları adam akıllı modellerdim

Paralı olurdu . 14.99$ yapardım fiyatını . Böylece oyunu trolleyen , katleden , sırf canı sıkıldığı için feedleyen , bile bile afk kalan , birbirinin ölmesine izin veren oyuncular olmazdı .

21432847238472394 tane bug olmazdı . Valve bu buglarla oyunu katlediyor .

LAN seçeneği olurdu .

Yeni başlayan oyunculara oyunu öğretmek için alıştırmalar hazırlardım . Ve bu alıştırmalardan geçtikten sonra da zorunlu olarak 3 tane botlu maça sokardım .

KONYALIYOBAZ
07/05/2013, 19:55
Anlatayım :)

Turnuvalar izlemesi paralı olmazdı . (En azından Valve replayleri ücretsiz yapsın , sadece canlı izlemek için para ödeyelim .)

Kozmetik itemler olmazdı . Bunun yerine heroları adam akıllı modellerdim

Paralı olurdu . 14.99$ yapardım fiyatını . Böylece oyunu trolleyen , katleden , sırf canı sıkıldığı için feedleyen , bile bile afk kalan , birbirinin ölmesine izin veren oyuncular olmazdı .

21432847238472394 tane bug olmazdı . Valve bu buglarla oyunu katlediyor .

LAN seçeneği olurdu .

Yeni başlayan oyunculara oyunu öğretmek için alıştırmalar hazırlardım . Ve bu alıştırmalardan geçtikten sonra da zorunlu olarak 3 tane botlu maça sokardım .

En önemlisi oyuna her hafta 20-30 tane kozmetik getireceğime şu (http://dev.dota2.com/showthread.php?t=13563) listedeki hataları gidermeye başlarım. Liste hazırlamakla olmuyor.

Berkantk
07/05/2013, 20:06
f2p olan bir oyundan hiç para kazanmadan veya cüzzi miktarda para kazanarak ne elde edersin? Kimse babasının hayrına yapmıyor oyunu. Oyna diye de zorlamıyor. Adam bu işi kâr için yapıyor. İster beğenirsin, ister beğenmezsin. Kaldı ki oyun programlamayı kolay bir şey sanıyorsunuz sanırsam ? Sırf 1 skillin çalışması için sayfalarca kod yazılıyor.

Adamlar daha oyunu bitirmeden alın oynayın dediler size ve siz hâlâ şikayetçi misiniz? Evet oyunun tamamlanma aşaması çok uzun sürdü belki ama sonunda mükemmel bir şey çıkmayacağını garanti edemezsin?

Hero modellemeleri saçma sapan diye kozmetik ürünler konmuyor, herkesin görsel zevki farklı olabilir vs. şeylerden dolayı konuyor (para kazanma olayının dışında).

Nighthawk
07/05/2013, 20:52
Ra1deN`bk senin verdiğin tepkiyi aynen ben de veriyorum bazı durumlarda. Yazılımcı olarak profesyonel yaklaşıyorum ve oyunculardan gelen bazı eleştiriler çok sinir bozucu ve mantıksız olabiliyor. Ancak Valve'in durumundan artık aklı başında oyuncular da rahatsız olmaya başladı. Oynanabilirliği ciddi şekilde arttıracak, yapılmayı bekleyen eklemeler/düzeltimler var. Ancak Valve çok yavaş ilerliyor. Dota 2 2011'de ilk çıktığında, 2014'e kadar çıkmaz şeklinde şaka yapılıyordu, şimdi gerçek oluyor. Aksattıkları şeyler var, her şirkette olabilir diyebilirsin. Indie yapımlar gibi, finansal açıdan küçük bir şirket olsa, yavaş olsa da iyi şeyler çıkıyor olsa komünitede anlayış ve takdir havası hakim olur. Ancak Valve şu anda çalışan sayısıyla küçük, finansal değerleriyle çok büyük bir şirket. Fakat geliştirmeyi aksatmayı resmen tercih ediyorlar. Bunu söyleyebiliyorum çünkü açıkça az emekle daha fazla para kazandıran şeyleri hiç aksatmıyorlar. Her hafta 5-10 tane yeni görsel eşya seti ekleniyor, bu hiç aksamıyor. Ancak 3 yıldır arttırılmayı bekleyen sunucu kapasitesi hala arttırılmıyor, 3 yıldır pick yaparken kim nereye gitmiş bakmak için haritayı göremiyoruz, 3 yıldır fixlenmeyen buglar var. Dev forumlarında sunucu konularıyla ilgilenen milton'a bunu sorduğumda sunucu yer seçimlerini çok ayrıntılı inceleyerek yaptıklarını, ve Valve'de bu işi yapan sadece kendisi (1 kişi) olduğunu söyledi. Ee kardeşim milyar dolarlık şirket bu işi sadece 1 çalışanını ayırmaya değer görüyorsa 3 yılda olmaması gayet normal. Yanılmıyorsam kahraman modelleriyle de 2-3 kişi ilgileniyor. Valve'de toplam çalışan sayısı hala 300 civarında geziniyor. Yazılım sektörünü bilenler Google, Amazon, Microsoft gibi şirketlere nasıl yazılım mühendisi alındığını bilir. Kazançları yüksek olduğu için işe alma politikaları, alabildikleri kadar çok yeteneği işe almak şeklinde. Valve'de ise durum çok farklı. Interviewe gidenlerin ortak yorumu Valve'in işe almamak için bir bahane arar şekilde davrandığı. E yıllardır çalışan sayısının 300'ü geçmemesi de bir fikir veriyor zaten.

Peki Valve napıyor? Gabe Newell'ın bu yılki konuşmalarına baktığımızda hep aynı 2 şeyden bahsediyor. Birincisi oynaması ücretsiz (f2p) oyunlardan, satın alınan oyunlara göre 10 kat daha fazla para kazandıkları. Yani sattıkları oyun içi eşyalardan elde ettikleri gelir ve buna paralel, oyunlar yoluyla yarattıkları sanal ekonomi, sanal ekonomide krizler çıkması (dota2 tradete fiyatı uçan veya çakılan eşyalar gibi). Olay eşyayı Valve'den satın almanla bitmiyor, markette sürekli devam eden alışverişte Valve aldığı payla sürekli net gelir elde ediyor. İşlem hacmi arttıkça Valve daha fazla para kazanıyor. Dahası eşya satıp kazandığın parayı yine başka bir Valve ürününü almak dışında bir şeyde kullanamıyorsun. Bahsettiği ikinci şey ise kullanıcılar tarafından geliştirilen içerik, yani Atölye. Gaben'a göre kullanıcılar kendilerinden daha iyi içerik geliştiriyor. Bunları kendi seçtikleri fiyatlarla piyasaya çıkarıp tamamen kendi keyiflerine göre belirledikleri bir oranı eşyayı geliştirene veriyolar. Örneğin Dota 2 takım flamalarında veya turnuva biletlerinde normalde kazancın bir kısmını Valve alırken, Na'Vi flamasının tüm kazancı Na'Vi'ye, The Defense biletlerinin tüm kazancı joinDOTA'ya veriliyor, ve bu tamamen Valve'in keyfine göre. Diğer eşyalarda Valve'in payı %75'e kadar çıkıyor.

Peki yarattığın sanal market sayesinde oturduğun yerden para kazandın, üstüne bir de contenti de kullanıcılara yaptırdın ondan da sen para kazandın, ya sen ne yapacaksın? Normalde beklediğim cevap hem Steam platformunu, hem Source motorunu hem de oyunların oynanabilirliğini geliştirmeye daha çok çalışmaları olur; ama işe alma politikalarına ve Dota 2'deki geliştirme takvimine bakarak Valve'in niyetinin bu olmadığını, en az uğraşla en çok para kazandıracak şeylerin üzerine gitmeye çalıştıklarını görüyorum. Eğer bu şekilde devam ederlerse oyun geliştiricisi imajları gitgide daha fazla zarara uğrar. Şu anda eksik olan, Steam'le rekabet edebilecek bir yenilikçi platform ortaya çıkarsa da çok büyük zarara uğrarlar. Şu anda Valve'in takdir ettiğim tek aktivitesi oyunlarını Linux'a portlama çalışmaları. Bunun dışında ne Dota 2'de ne de diğer ürünlerde takip ettikleri politikayı hiç oyuncu dostu bulmuyorum.

Lexsarko
07/05/2013, 21:25
Dota 2 Blizzard tarafından çıkarılsaydı; orijinalinin korunduğu çok daha keyifli ve kaliteli bir oyun olurdu.

berkbegins
07/05/2013, 21:32
International 3 İnteraktif dergi başlığı altında , adam akıllı bir bilgi verilmesini bekliyorum. saat 20.00 de geçti bildiğim kadarıyla .. ee buradaki modlarımız da işlerini yapmıyorlar diyebilir miyiz NH? -.-

Bence acımasız davranıyorsunuz.. DotA artık ömrünü doldurmuşken VALVE aldı ve resmen +5 yıl ömrünü uzattı. Şuan en basitinden GH ın ayakta durmasını buna borçlu değil miyiz? Acımasız olmayalım.

+ BLİZARD >>> VALVE bunu yeni öğrenmedik inşallah bu hayal kırıklığı niye?

Nighthawk
07/05/2013, 21:40
International 3 İnteraktif dergi başlığı altında , adam akıllı bir bilgi verilmesini bekliyorum. saat 20.00 de geçti bildiğim kadarıyla .. ee buradaki modlarımız da işlerini yapmıyorlar diyebilir miyiz NH? -.-

Bence acımasız davranıyorsunuz.. DotA artık ömrünü doldurmuşken VALVE aldı ve resmen +5 yıl ömrünü uzattı. Şuan en basitinden GH ın ayakta durmasını buna borçlu değil miyiz? Acımasız olmayalım.

+ BLİZARD >>> VALVE bunu yeni öğrenmedik inşallah bu hayal kırıklığı niye?

Ben yaptığım yorumla senin verdiğin cevabın hiçbir alakası yok açıkçası, okuduğundan bile emin olamadım.

berkbegins
07/05/2013, 22:01
okudum. :( sabahta sana 2-3 tane PM attım bu konu hakkında bilgi istedim. Bu başlığın altında yorumunu görüncede başlık hakkında yorum diye hevesle okudum bana cevap vermemiş olmana rağmen. Ama Başlık hakkında bir bilgi yok. Ben GH yi daha üstlerde görmek istiyorum birçok haberden TRDOTA tarafından haberim oluyor bunu istemiyorum.

Sırf DOTA2 hakkında haberler verilen bir site olduğumuz konuşulmuştu yakın zamanda , Boris de şöyle bi açıklama yapmıştı :

"Lucasart kapandı" haberini bilmem kaç kişi okudu , "DOTA2 GÜNCELLENMESİNİ" daha çok kişi okudu demiş ve bu yüzden DOTA2 haberlerini ÖN SIRAYA almamız normal demişti.

SONUÇ = DOTA2 FORUMUYUZ DİYEBİLİRİZ VE BEN BU HABERİ İLK BURADAN OKUMAK İSTİYORUM!!11

KÜÇÜK BİR EDİT : Yanlış anlaşılma olabilir biletler 7 MAYIS ( bugün ) saat 20.00 de satışa çıkıyordu. Bu haberi bile başka yerden öğrendim. Kaldı ki biletler yayınlandı TI'13 hakkında çok önemli bu gelişme saat 22.oo oldu hala haber yok forumda bunu kasteddim ilk postumda. "saat 20.oo yi de geçti" derken.

Nighthawk
07/05/2013, 22:07
Şunu anlamalısın ki burda farklı bir şeyden konuşuyoruz. Valve bu eşyanın özelliklerini ayrıntılı olarak açıklamadığı için yazacak fazla bir şey yok. Yine de ısrarından dolayı haber olarak yazacağım 5 dakika içinde.

berkbegins
07/05/2013, 22:09
Allah razı olsun.Teşekkür ederim beni dinlediğin için ve eleştirime anlayış gösterdiğin için. :3:

Nighthawk
07/05/2013, 22:20
Rica ederim. Bu kadar ısrar etmeseydin yazmayı düşünmüyordum çünkü Valve'in verdiği bilgi bana çok az geldi. Umarım daha fazla bilgi eklenir.

Nighthawk
07/05/2013, 23:58
Bazı yeni bilgiler edindim, habere ekledim: http://www.gamehonor.com/content.php/890-The-International-2013-%C4%B0nteraktif-Dergi

Axé Capoeira
07/05/2013, 23:59
TI 3 bileti daha ne kadar süre storede durur bilgisi olan var mı?

Nighthawk
08/05/2013, 00:03
TI 3 bileti daha ne kadar süre storede durur bilgisi olan var mı?

Süreyle değil sayıyla olacak. Geçen sene 1-2 hafta sürmüştü diye hatırlıyorum.

Bu arada tartışmamıza dönersek; eğer TI'13 ödülü 2.6 milyona çıkarsa ödülün yarısına yakınını oyuncular vermiş, Valve de arada kasasına 3 milyon dolar daha katmış olacak. Büyüklüğe dikkat!

berkbegins
08/05/2013, 00:52
Dergiyi aldım. 9.99$

Dergiyi aldığınızda 1 tane hero seti ( Witch Doctor Set ''' ilk ssdeki gözde kahramanda görünen """ ) ve 1 tanede kitap veriyorlar.Bunlar 15 Mayıstan sonra trade'e açılacaklar.Kitapı açtığınızda Dota Profilinizde görünüyorlar

4834

sayfayı çevirincede şöyle bir yazıyla karşılaşıyoruz. Tahminimce istatistikler sorular vs. haberler sırayla buradan yayımlanacak ve takip edilecek.

4835

ve ayrıca hediye olarakta 1 adet ölümsüz kurye smeevil hediye ediliyor.

4836

Dj.Kimimaro
08/05/2013, 00:56
o witch doctor setini ilk defa alışveriş yaptıysan storedan öyle veriyor :D

berkbegins
08/05/2013, 00:58
o witch doctor setini ilk defa alışveriş yaptıysan storedan öyle veriyor :D

hmm :) iyiymiş o zaman

not: 2. defa alışveriş yapana set yok beyler!!!!!!!!!111

Nighthawk
08/05/2013, 01:13
Ulen makale açtırdın hala buraya yazıyon berkbegins !!

WeRdeR WeReMeM
08/05/2013, 01:30
Sadece o kurye çıkıyor ve dergin oluyor. Bende aldım :)

Nighthawk
08/05/2013, 02:32
Çevirileri yapmaktayım, neredeyse bitti arkadaşlar.

Eğer Valve güncellemekte gecikirse ve Türkçesini isteyen olursa size elle değiştirmeniz için bir program yazabilirim.

Birkaç screenshot:

4837

4838

4839

tranq
08/05/2013, 13:18
400.000 dergi satılır mı? Bana göre zor 2.600.000'e ulaşmak zor olucak

tranq
08/05/2013, 13:20
Berk 5 dolar üstü olursa almıyodun :D

berkbegins
08/05/2013, 13:59
NH makaleye yorum yaptım. Çok teşekkür ederim. Neticede ilk kez DOTA2 de para harcayıp bişey de aldım.

Ama forumdaşlarım genelde " Forum " kısmını takip ettiği için orada verilebilecek bilgileri - yanlış - bildiklerimle (bknz:witch doctor set) bozmak yerine bu başlıkta paylaşmak istedim.

Makale için bir kez daha Teşekkür ediyorum. Bir kez daha teşekkür edeceğim bişey yapmamaya dikkat et çünkü öpmem gerekebilir o zaman seni NH.

Dj.Kimimaro
08/05/2013, 16:17
400.000 dergi satılır mı? hem de öyle bir satılır ki bak izle. 2.600.000$ daki ödül 1 immortal item hediye edicekler henüz çoğu kimse bunu bilmiyor ve bu immortalı duyanlar direk alıcaktır.
Farzedelim ki golden baby roshan çıkıcak. bunu duyan herkes almak ister. (baby roshan çıkmaz bence ama bakalım)

berkbegins
08/05/2013, 16:20
400.000 dergi satılır mı? hem de öyle bir satılır ki bak izle. 2.600.000$ daki ödül 1 immortal item hediye edicekler henüz çoğu kimse bunu bilmiyor ve bu immortalı duyanlar direk alıcaktır.
Farzedelim ki golden baby roshan çıkıcak. bunu duyan herkes almak ister. (baby roshan çıkmaz bence ama bakalım)

kendin ortaya bi yalan atıyorsun sonra kendin buna inanmıyorsun :d:d:d:d son cümleyi farzetmek bile neler yaptırır millete biliyor musun.. VALVE İHYA OLUR İHYA.

KEREEEEEEEEEEEM
08/05/2013, 16:42
Çevirileri yapmaktayım, neredeyse bitti arkadaşlar.

Eğer Valve güncellemekte gecikirse ve Türkçesini isteyen olursa size elle değiştirmeniz için bir program yazabilirim.

Birkaç screenshot:

4837

4838

4839

Diyelim ki tüm tahminleri tutturduk. Ne kazanıyoruz? Bilen var mı?

tranq
08/05/2013, 16:59

Valve bize sürpriz hazırlıyor sanırım. Bu arada kuryeler legendary olmuş.

tranq
08/05/2013, 17:00

Sen çok yanlış anlamışsın. Tamamen yeni yapılmış bir immortal item hediye edecekler.

Nighthawk
08/05/2013, 17:03

0/30 yazmasından 30 puanı yakalarsak bir şey kazanacağımızı anlıyoruz ama ne bilmiyoruz.

Dj.Kimimaro
08/05/2013, 17:42
abi ben yanlış okumuşum ya. gerçi rastgele immortal verseler bana golden greevil gelir iyi olmuş :D
30/30 yapmak zor elbet 1 tanesi tutmayabilir özellikle hiç picklenmeyen kaç hero olacak sorusunu bilmek çok zor. bence belli puan aralıklarıyla smeevillere efekt eklenicek. en çok picklenen ve banlanan herolar hemen hemen belli.
Bununla ilgili iddaa tahmini gibi bir grup mu açsak ne :D

Scotchw
08/05/2013, 17:48
abi ben yanlış okumuşum ya. gerçi rastgele immortal verseler bana golden greevil gelir iyi olmuş :D
30/30 yapmak zor elbet 1 tanesi tutmayabilir özellikle hiç picklenmeyen kaç hero olacak sorusunu bilmek çok zor. bence belli puan aralıklarıyla smeevillere efekt eklenicek. en çok picklenen ve banlanan herolar hemen hemen belli.
Bununla ilgili iddaa tahmini gibi bir grup mu açsak ne :D

yakında bu tahminler üzerinden item alışverişleri kesin başlar zaten

berkbegins
08/05/2013, 19:07
ayıptır.

Dün aldığımda İmmortal Smeevil şimdi Legendary olmuş. Yazık.

Lexsarko
08/05/2013, 19:10
ayıptır.

Dün aldığımda İmmortal Smeevil şimdi Legendary olmuş. Yazık.

Berk senin için program yazdıralım her kelimeni uğraşmana gerek kalmadan farklı renge boyasın :D

Berkantk
08/05/2013, 19:49
Ra1deN`bk senin verdiğin tepkiyi aynen ben de veriyorum bazı durumlarda. Yazılımcı olarak profesyonel yaklaşıyorum ve oyunculardan gelen bazı eleştiriler çok sinir bozucu ve mantıksız olabiliyor. Ancak Valve'in durumundan artık aklı başında oyuncular da rahatsız olmaya başladı. Oynanabilirliği ciddi şekilde arttıracak, yapılmayı bekleyen eklemeler/düzeltimler var. Ancak Valve çok yavaş ilerliyor. Dota 2 2011'de ilk çıktığında, 2014'e kadar çıkmaz şeklinde şaka yapılıyordu, şimdi gerçek oluyor. Aksattıkları şeyler var, her şirkette olabilir diyebilirsin. Indie yapımlar gibi, finansal açıdan küçük bir şirket olsa, yavaş olsa da iyi şeyler çıkıyor olsa komünitede anlayış ve takdir havası hakim olur. Ancak Valve şu anda çalışan sayısıyla küçük, finansal değerleriyle çok büyük bir şirket. Fakat geliştirmeyi aksatmayı resmen tercih ediyorlar. Bunu söyleyebiliyorum çünkü açıkça az emekle daha fazla para kazandıran şeyleri hiç aksatmıyorlar. Her hafta 5-10 tane yeni görsel eşya seti ekleniyor, bu hiç aksamıyor. Ancak 3 yıldır arttırılmayı bekleyen sunucu kapasitesi hala arttırılmıyor, 3 yıldır pick yaparken kim nereye gitmiş bakmak için haritayı göremiyoruz, 3 yıldır fixlenmeyen buglar var. Dev forumlarında sunucu konularıyla ilgilenen milton'a bunu sorduğumda sunucu yer seçimlerini çok ayrıntılı inceleyerek yaptıklarını, ve Valve'de bu işi yapan sadece kendisi (1 kişi) olduğunu söyledi. Ee kardeşim milyar dolarlık şirket bu işi sadece 1 çalışanını ayırmaya değer görüyorsa 3 yılda olmaması gayet normal. Yanılmıyorsam kahraman modelleriyle de 2-3 kişi ilgileniyor. Valve'de toplam çalışan sayısı hala 300 civarında geziniyor. Yazılım sektörünü bilenler Google, Amazon, Microsoft gibi şirketlere nasıl yazılım mühendisi alındığını bilir. Kazançları yüksek olduğu için işe alma politikaları, alabildikleri kadar çok yeteneği işe almak şeklinde. Valve'de ise durum çok farklı. Interviewe gidenlerin ortak yorumu Valve'in işe almamak için bir bahane arar şekilde davrandığı. E yıllardır çalışan sayısının 300'ü geçmemesi de bir fikir veriyor zaten.

Peki Valve napıyor? Gabe Newell'ın bu yılki konuşmalarına baktığımızda hep aynı 2 şeyden bahsediyor. Birincisi oynaması ücretsiz (f2p) oyunlardan, satın alınan oyunlara göre 10 kat daha fazla para kazandıkları. Yani sattıkları oyun içi eşyalardan elde ettikleri gelir ve buna paralel, oyunlar yoluyla yarattıkları sanal ekonomi, sanal ekonomide krizler çıkması (dota2 tradete fiyatı uçan veya çakılan eşyalar gibi). Olay eşyayı Valve'den satın almanla bitmiyor, markette sürekli devam eden alışverişte Valve aldığı payla sürekli net gelir elde ediyor. İşlem hacmi arttıkça Valve daha fazla para kazanıyor. Dahası eşya satıp kazandığın parayı yine başka bir Valve ürününü almak dışında bir şeyde kullanamıyorsun. Bahsettiği ikinci şey ise kullanıcılar tarafından geliştirilen içerik, yani Atölye. Gaben'a göre kullanıcılar kendilerinden daha iyi içerik geliştiriyor. Bunları kendi seçtikleri fiyatlarla piyasaya çıkarıp tamamen kendi keyiflerine göre belirledikleri bir oranı eşyayı geliştirene veriyolar. Örneğin Dota 2 takım flamalarında veya turnuva biletlerinde normalde kazancın bir kısmını Valve alırken, Na'Vi flamasının tüm kazancı Na'Vi'ye, The Defense biletlerinin tüm kazancı joinDOTA'ya veriliyor, ve bu tamamen Valve'in keyfine göre. Diğer eşyalarda Valve'in payı %75'e kadar çıkıyor.

Peki yarattığın sanal market sayesinde oturduğun yerden para kazandın, üstüne bir de contenti de kullanıcılara yaptırdın ondan da sen para kazandın, ya sen ne yapacaksın? Normalde beklediğim cevap hem Steam platformunu, hem Source motorunu hem de oyunların oynanabilirliğini geliştirmeye daha çok çalışmaları olur; ama işe alma politikalarına ve Dota 2'deki geliştirme takvimine bakarak Valve'in niyetinin bu olmadığını, en az uğraşla en çok para kazandıracak şeylerin üzerine gitmeye çalıştıklarını görüyorum. Eğer bu şekilde devam ederlerse oyun geliştiricisi imajları gitgide daha fazla zarara uğrar. Şu anda eksik olan, Steam'le rekabet edebilecek bir yenilikçi platform ortaya çıkarsa da çok büyük zarara uğrarlar. Şu anda Valve'in takdir ettiğim tek aktivitesi oyunlarını Linux'a portlama çalışmaları. Bunun dışında ne Dota 2'de ne de diğer ürünlerde takip ettikleri politikayı hiç oyuncu dostu bulmuyorum.
Yaklaşık olarak sanırım 20 aydır falan dota2 keylerle oynanabilir olmaya başladı. Belki valve bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemişti. Belki yakın bir zamanda birden bire bir hız kazanacaklar. Ama gerçekten de çok çok çok uzun sürdü. Bunun yanı sıra kozmetiklerden para kazanma olayları da daha 1 yılı bulmadı. Yani daha sadece 1 yıldır para kazanıyorlar. Şuan aylık ortalama 3.5 milyon oyuncu oynuyor sanırsam. Bence çokta fazla olan bir sayı değil. LoL de 12 milyon günlük aktif oyuncu varken. DotA2'de günlük aktif oyuncu sayısı (mm'de hep 200-300 bin arası gösteriyor) 1 milyon falan olsun. Bence fazla ağır eleştirilerde bulunmuşsun.

Berkbegins'e de katılıyorum. Ölmek olan bir oyunu adeta diriltti. DotApek fazla ilgi çeken bir oyundeğilken bayağı bir geniş kitleye adını duyurdu ve azımsanmayacak sayıda oyuncu çekti bence. DotA'nın her geçen gün girdiği turnuva sayısı azalırken, şimdi hemen hemen bütün e-spor organizasyonlarında en baş oyunlarda yer alır oldu.

Bence Valve büyük bir kumar oynadı ve kazandı. Belkim yakın zamanlarda müthiş bir hız alarak birden patlayabilirler.

Not: Çok fazla anlam düşüklülüğü ve cümleler arası anlam birliği olmayabilir. Ama ana düşünceyi kapacağınızı sanıyorum.

berkbegins
08/05/2013, 20:01
Berk senin için program yazdıralım her kelimeni uğraşmana gerek kalmadan farklı renge boyasın :D

hayır ben immortal bir itemim olsun istemiştim sadece :'((((

Raichoxunrefleksleri
08/05/2013, 21:37
O tahminler için daha çook erken . 6.78 gelecek , meta değişecek falan ...

Zaphart
08/05/2013, 22:08
beyler kurye ayrı dergi ayrı takas edilebiliyormu? milletin 5-6 keyden satmaya çalıştığı sadece dergimi yoksa kuryeyle beraber mi?

tranq
08/05/2013, 22:10
beyler kurye ayrı dergi ayrı takas edilebiliyormu? milletin 5-6 keyden satmaya çalıştığı sadece dergimi yoksa kuryeyle beraber mi?

valla ayrı ayrı gidiyor dergi 5 key ediyor kuryede şu an için 3-4

Zaphart
08/05/2013, 22:31
valla ayrı ayrı gidiyor dergi 5 key ediyor kuryede şu an için 3-4

ya elemanın birinden alcaktım 5 key 3 rare a satıyordu. kuryeyi 3 key 3 rare a geri alıyordu . Ama inventorysi kafayı üşütmüş trade atamıok :(

tranq
08/05/2013, 22:36
Kuryeyi ben strange furion shoulder verip aldım şimdi dergi alıyorum ekstradan bi kuryem daha olacak

Zaphart
08/05/2013, 22:50
Kuryeyi ben strange furion shoulder verip aldım şimdi dergi alıyorum ekstradan bi kuryem daha olacak

bende almış bulundum 2 keyden dergiyi şu an.3 key 3 rare a sattım kuryeyi.Çok fazla kurye olacağı için ortalıkta 3 key bu kurye için şu an bile fazla bi fiyat olur bence :)

Nighthawk
08/05/2013, 23:00
O tahminler için daha çook erken . 6.78 gelecek , meta değişecek falan ...

Şu an açık olan tahminler Batı ve Doğu elemeleri için. Ki bunlar Mayıs ayı içinde tamamlanacak. Zaten Batı Elemesi tahminlerini girmek için 4 gün kaldı.

berkbegins
08/05/2013, 23:51
bende almış bulundum 2 keyden dergiyi şu an.3 key 3 rare a sattım kuryeyi.Çok fazla kurye olacağı için ortalıkta 3 key bu kurye için şu an bile fazla bi fiyat olur bence :)

miiiiii acabaaa

http://www.youtube.com/watch?v=1bydzFnH59M

tranq
09/05/2013, 10:40
Kuryeleri saklayacağım çünkü ilerede değeri artabilir, bide kuryeler geliştirilecek daha acele etmeye gerek yok.

Nighthawk
09/05/2013, 11:37
Ilk hedefe ulasildi. Ödül 12 Ağustos'a kadar %225 battle point.

tranq
09/05/2013, 11:38

Sen bunu bilirsin acaba TI 3 bittikten sonra battle bonuslar duracak mı? Yani basmayıp saklasam ilerde iyi para eder.

ViktorReznov
09/05/2013, 12:33
Sen bunu bilirsin acaba TI 3 bittikten sonra battle bonuslar duracak mı? Yani basmayıp saklasam ilerde iyi para eder.

Tı sonuna kadar onlar aktif sonra biter.

berkbegins
09/05/2013, 13:20

yuuppii..

Sercan<Michaell>
09/05/2013, 13:36
Immortal hediyeler turnuva bitince mi düşecek ? Herkese aynı şey düşmeyecek sanırım ?

Zaphart
09/05/2013, 13:39
Immortal hediyeler turnuva bitince mi düşecek ? Herkese aynı şey düşmeyecek sanırım ?

2.600.000 e ulaşırsa herkese random immortal verecek sanırım dergi sahiplerine.

tranq
09/05/2013, 13:46
2.600.000 e ulaşırsa herkese random immortal verecek sanırım dergi sahiplerine.

Yok herkese yeni yapılmış aynı immortal item verecekler.

Sercan<Michaell>
09/05/2013, 13:48
Yok herkese yeni yapılmış aynı immortal item verecekler.

karar verin :D

Sercan<Michaell>
09/05/2013, 13:51
Bir de ben turnuva biletlerini bulamadım. Satışa çıkmadı mı hala ?

tranq
09/05/2013, 13:53
karar verin :D

Ben yazılanı söylüyorum. Newly created yazıyor

furkan_yav
09/05/2013, 14:22
beyler benim dergim ingilizce nasıl türkçe yapabilirim bir yerde türkçe görmüştüm

tranq
09/05/2013, 14:35
beyler benim dergim ingilizce nasıl türkçe yapabilirim bir yerde türkçe görmüştüm

Oyunu Türkçe yapman gerekiyor steam üzerinden

Nighthawk
09/05/2013, 15:43

Yeni eklenen özelliklerin Türkçe dil dosyasına eklenmesi 1-2 hafta sürüyor. Bu gecikmenin nedeni tamamen Valve. Bu durumlarda kullanılmak üzere bir program yazdım. Menümüzden Araçlar alıntındaki Dota 2 TDG programını indirip yapabilirsin. Daha fazla açıklama programın "Hakkında" bölümünde var.

Sercan<Michaell>
09/05/2013, 15:56
Yeni eklenen özelliklerin Türkçe dil dosyasına eklenmesi 1-2 hafta sürüyor. Bu gecikmenin nedeni tamamen Valve. Bu durumlarda kullanılmak üzere bir program yazdım. Menümüzden Araçlar alıntındaki Dota 2 TDG programını indirip yapabilirsin. Daha fazla açıklama programın "Hakkında" bölümünde var.

Güzel olmuş dil dosyasını güncelliyor :) Dota 2 launcheri hatalı dosya var diyip orjinaline eşitleme yapmıyor mu ? Yapmıyorsa oyun dosyalarında editleme yapılabileceği için bu bir açık değilmidir oyun açısından ?

Nighthawk
09/05/2013, 16:05
Güzel olmuş dil dosyasını güncelliyor :) Dota 2 launcheri hatalı dosya var diyip orjinaline eşitleme yapmıyor mu ? Yapmıyorsa oyun dosyalarında editleme yapılabileceği için bu bir açık değilmidir oyun açısından ?

Tabii ki oyun dosyalarını istediğin gibi editleyebilirsin. Kontrole gelince, birkaç farklı yolla değişebilir:

1. Oyun güncellenirken yeni dosya seninkilerin üstüne otomatik yazılır, editlerini kaybedebilirsin.
2. Steamden, oyun özelliklerinden dosyaları doğrula dediğinde farklı dosyaları bulup orjinal dosyaları üzerine yazar.
3. Dosya kontrolü oyun açıldığında yapılmıyor, oyun serverları tarafından yapılıyor. Bildiğiniz gibi sizin açtığınız Dota 2'ye client deniyor, bir de server var. Dota 2'de tüm oyunlar bir servera bağlanarak oynanır, local veya botlarla oyun olsa bile. Local oyunlarda server da sizin bilgisayarızda çalışıyor tek fark bu. Her halikarda bir servera bağlanılıyor. Server ayarlarında bağlanan clientların hangi dosyalarının kontrol edilmesini istediğini, fark bulunduğunda ne yapılmasını istediğini her dosya için tek tek ayarlayabiliyorsun. Örneğin Dota 2'de bir kahramanın skillini değiştirip oyuna girersen server bunu otomatik olarak override eder, değiştirerek oynayamazsın. Ancak dil dosyaları bu kontrol edilen dosyalara dahil değil. Yani dil dosyasını istediğin gibi değiştirip oyunlara girebilirsin.

Local oyunlarda serverı sen çalıştırdığın için birkaç trick ile heroların farklı skillerinin olduğu bir local oyun kurabilirsin. Aslında şu an bazı tricklerle LAN'dan oynama şansı var Dota 2'de, ben kurabiliyorum :)

Sercan<Michaell>
09/05/2013, 16:19
Tabii ki oyun dosyalarını istediğin gibi editleyebilirsin. Kontrole gelince, birkaç farklı yolla değişebilir:

1. Oyun güncellenirken yeni dosya seninkilerin üstüne otomatik yazılır, editlerini kaybedebilirsin.
2. Steamden, oyun özelliklerinden dosyaları doğrula dediğinde farklı dosyaları bulup orjinal dosyaları üzerine yazar.
3. Dosya kontrolü oyun açıldığında yapılmıyor, oyun serverları tarafından yapılıyor. Bildiğiniz gibi sizin açtığınız Dota 2'ye client deniyor, bir de server var. Dota 2'de tüm oyunlar bir servera bağlanarak oynanır, local veya botlarla oyun olsa bile. Local oyunlarda server da sizin bilgisayarızda çalışıyor tek fark bu. Her halikarda bir servera bağlanılıyor. Server ayarlarında bağlanan clientların hangi dosyalarının kontrol edilmesini istediğini, fark bulunduğunda ne yapılmasını istediğini her dosya için tek tek ayarlayabiliyorsun. Örneğin Dota 2'de bir kahramanın skillini değiştirip oyuna girersen server bunu otomatik olarak override eder, değiştirerek oynayamazsın. Ancak dil dosyaları bu kontrol edilen dosyalara dahil değil. Yani dil dosyasını istediğin gibi değiştirip oyunlara girebilirsin.

Local oyunlarda serverı sen çalıştırdığın için birkaç trick ile heroların farklı skillerinin olduğu bir local oyun kurabilirsin. Aslında şu an bazı tricklerle LAN'dan oynama şansı var Dota 2'de, ben kurabiliyorum :)

Anladm steam üzerinden oyun açılırken herhangi bir dosya kontrolü yok sadece yeni patch var mı onu kontrol ediyor. Fakat oyuna başlarkenki o ekranda oyuna etki edebilecek dosyaları kontrol ediyor. Açılırken o kadar bekleme sebebi o mu acaba merak ettim :) Oyuna girerken kontrol edeceğine oyunu açarken kontrol etse sanki o süre biraz daha azalır diye düşünüyorum ?

Nighthawk
09/05/2013, 17:14
Anladm steam üzerinden oyun açılırken herhangi bir dosya kontrolü yok sadece yeni patch var mı onu kontrol ediyor. Fakat oyuna başlarkenki o ekranda oyuna etki edebilecek dosyaları kontrol ediyor. Açılırken o kadar bekleme sebebi o mu acaba merak ettim :) Oyuna girerken kontrol edeceğine oyunu açarken kontrol etse sanki o süre biraz daha azalır diye düşünüyorum ?

Her serverda kontrol edilecek dosyaların farklı olabilmesi güzel bir esneklik. Farklı tür şeylerin oynanabilmesini sağlıyor. Bunu Dota 2'de henüz görmüyoruz, TF2 gibi oyunlarda görüyoruz, ancak Dota 2'de de yakında göreceğiz büyük ihtimalle.

Sercan<Michaell>
09/05/2013, 17:30
Hmm anladım üzerine çok konuşulabilecek birşey aslında bu ama yeri burası değl fazla uzatmamak lazım bilgilendirme için teşekkürler :)

KEREEEEEEEEEEEM
09/05/2013, 19:43
Her serverda kontrol edilecek dosyaların farklı olabilmesi güzel bir esneklik. Farklı tür şeylerin oynanabilmesini sağlıyor. Bunu Dota 2'de henüz görmüyoruz, TF2 gibi oyunlarda görüyoruz, ancak Dota 2'de de yakında göreceğiz büyük ihtimalle.

Oyun açılırken kontrol etse daha iyi olmaz mı? Sonuçta farklı tür şeyler anladığım kadarıyla farklı haritalar. Onlar da oyun dosyalarına bağlı olmasa gerek.

Nighthawk
09/05/2013, 20:06
Oyun açılırken kontrol etse daha iyi olmaz mı? Sonuçta farklı tür şeyler anladığım kadarıyla farklı haritalar. Onlar da oyun dosyalarına bağlı olmasa gerek.

Hayır farklı tür şeyler farklı haritalar değil :) Neyin customizable olup neyin olmadığı farklı serverlar arasında değişebiliyor.

Bu sistemin bu şekilde olması şart arkadaşlar ayrıca Dota 2 çok yeni bir oyun, aynı motoru kullanan oyunlarda 10 senedir bu sistemden faydalanıyoruz, memnunuz, eleştirilecek bir yanı yok.

NightStalker
09/05/2013, 23:49

Yani OMG kurup oynayabilirsin sen hacım?

Nighthawk
09/05/2013, 23:50
Yani OMG kurup oynayabilirsin sen hacım?

Yapıldı :) Aslında GameHonor olarak sunucu bile açabiliriz, ama arzu ettiğim kadar stabil değil şu anda.

Burakula
10/05/2013, 00:32
Yapıldı :) Aslında GameHonor olarak sunucu bile açabiliriz, ama arzu ettiğim kadar stabil değil şu anda.

Üzerinde çalşılıyor ve ya düşünülüyor mu demek bu? Böyle birşey olsa GH olarak 779623894565 lvl atlarız bence, hatta server a girekcekleri de GH belirlese falan...

Nighthawk
10/05/2013, 00:40
Üzerinde çalşılıyor ve ya düşünülüyor mu demek bu? Böyle birşey olsa GH olarak 779623894565 lvl atlarız bence, hatta server a girekcekleri de GH belirlese falan...

Benim bireysel olarak üzerinde çalıştığım şeyler hep oluyor. Farklı nedenlerle, daha kimseyle paylaşmadan vazgeçebiliyorum. Şu an bu konuyla ilgili türetilebilecek fikirlerde (fikirleri paylaşamam kusura bakmayın) en önemli etken Valve. Yapmaya başlamak üzere olduğum son 2 projemi (bunlar Dota 2 ile ilgili değil) Valve kendi sistemlerinde implement ederek işe yaramaz hale getirdi, bıraktım. Şu anda Valve'in 1-2 ay içinde yayınlamasnı beklediğim ve şu anki projelerimi işe yaramaz hale getirebilecek bir sistem var. O yayınlanıp tüm ayrıntılarını görene kadar beklemedeyim.

Gehenna
10/05/2013, 02:29
konuya dönüp şu soruyu sormak istiyorum.Bu dergiyi alına gelen exp boostlar stackleniyo mu?

Nighthawk
10/05/2013, 02:49
konuya dönüp şu soruyu sormak istiyorum.Bu dergiyi alına gelen exp boostlar stackleniyo mu?

Gelen şey normal battle point bonuslar gibi bir item. Kullanarak aktive ediyorsun. Zaten biri aktifken yenisini kullanamıyor olman lazım.

Gehenna
10/05/2013, 03:27
o kadğını üzerine normal exp bonus bastım,oldu :D adfsgdfgc

Nighthawk
10/05/2013, 10:00
o kadğını üzerine normal exp bonus bastım,oldu :D adfsgdfgc

Ne oldu stacklendi mi? Backpackte altta ne gozukuyor?

KEREEEEEEEEEEEM
11/05/2013, 17:19
Bir şeyi çok merak ettim. Ödül havuzu 2.600.000 olmaz ama oldu diyelim. 400.000 kişiye ölümsüz eşya düşse bile bunun ne değeri olacak ki? Online oyuncu sayısı 250.000 gibi oluyor ki bu da neredeyse oyuncuların yarısında aynı eşya olacağı anlamına geliyor (dünyanın diğer tarafındakileri sayarsak). Başka bir şey verseler belki daha güzel olurdu.

ViktorReznov
11/05/2013, 17:43
Bir şeyi çok merak ettim. Ödül havuzu 2.600.000 olmaz ama oldu diyelim. 400.000 kişiye ölümsüz eşya düşse bile bunun ne değeri olacak ki? Online oyuncu sayısı 250.000 gibi oluyor ki bu da neredeyse oyuncuların yarısında aynı eşya olacağı anlamına geliyor (dünyanın diğer tarafındakileri sayarsak). Başka bir şey verseler belki daha güzel olurdu.

Karlı çıkan her türlü valve oluyor velhasıl

MrFoseptik
12/05/2013, 10:55
o değil hedef 2'ye ulaşıldı.

tranq
12/05/2013, 13:24
2. hedefe ulaşıldı ben kuryede değişen bir şey göremedim.

Insomniac
12/05/2013, 14:00
update bekle abicim kaç aylıksın

m3lijh
12/05/2013, 17:00

Adam haklı beyler +1.

Sercan<Michaell>
12/05/2013, 17:05
HANİ KURYELER DEĞİŞMEDİ HANI HANI YALANCI VALVE HANİ !!!!!!111111bir

tranq
12/05/2013, 17:37

http://galeri4.uludagsozluk.com/113/allah-in-kamili_173277.jpg

MrFoseptik
12/05/2013, 21:38
west qualifer bahisleri ne zaman kapanıyor acaba?

berkbegins
03/06/2013, 21:30
bu dergiden gelen tauntların bir kere kullanım hakkı var diye yazıyor üstünde.

Bir kere kullanım derken kuşanılınca mı bitiyor o hak yoksa kullanınca mı?

Burakula
03/06/2013, 22:08
bu dergiden gelen tauntların bir kere kullanım hakkı var diye yazıyor üstünde.

Bir kere kullanım derken kuşanılınca mı bitiyor o hak yoksa kullanınca mı?

yalan o yalan. ben kuşanıp 100-200 kere kullanıp sonra da takas ettim

Nighthawk
03/06/2013, 22:15
Yazıyor ama sınırlama olması çok saçma olurdu, hata herhalde.