PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Erdoğan'dan Obama'ya Hediye

BorisPeace
16/05/2013, 20:25
"Başbakan Tayyip Erdoğan, şu dakikalarda Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama'yla gerçekleştirdiği görüşmeye eli boş gitmedi. Erdoğan, Obama'ya hediye olarak üzerinde Arapça hat ile "Barack Huseyin Obama" yazılı bir levha hediye etti."

http://www.hurriyet.com.tr/_np/4979/20174979.jpg

Kaynak (http://www.hurriyet.com.tr/planet/23300558.asp)

...şeklinde bir haber. Başbakanımızın ne kastettiği ortada gibi. Fransız başbakanı ABD başkanını ziyarete gidip "Biz size İtalyanca bir levha getirdik." dese ne olur acaba ._.

Nighthawk
16/05/2013, 20:28
ماذا بحق الجحيم أنت تقول

berkbegins
16/05/2013, 20:45
Arapça hat ile "Barack Huseyin Obama" yazılı bir levha hediye etti.

burada es geçilen nokta şu :

fransızca veya italyanca (latin harfleriyle) hat sanatını icra edemezsin..

Hat bir sanattır. Yazı sanatıdır. Günümüzde sanatçı diye tabir edilen sınıfa girer hattatlar.

Dolayısıyla resim veya heykel değil de bizim kültürümüzden ebru veya hat gibi bir sanat eserinden seçim yapması aslında milliyetçiliktir. Bence

@NH " sen ne diyorsun? "

napstar
16/05/2013, 20:59
Gol olur.

Nighthawk
16/05/2013, 21:12
berkbeginsin söyledikleri önce mantıklı geldi. Sonra dur dedim bir dakika.

Hat sanatı (Arapça) veya kaligrafi (Yunanca) (ikisi aynı şey) yani yazı öğeleriyle icra edilen görsel sanat; aslen Arap, Pers, Japon ve Çin kültürlerinde bolca bulunan bir sanat. Resim ve heykel sanatları ne kadar "Türk Kültürü"ne aitse, Arapça harflerle yapılan hat sanatı da o kadar "Türk Kültürü"ne aittir bence. Ben yabancı biri olarak bu esere baksam aklıma Türkler gelmez, Araplar gelir. Akıllara Türklerden önce başka bir milleti getiren hediye de milliyetçi olamaz bence.

Ki zaten Sayın Erdoğan milliyetçiliği ayaklar altına aldığını söylemişti, milliyetçi bir harekette bulunması çelişki olur kendisi adına.

napstar
16/05/2013, 21:14

Hat sanatı (Arapça) veya kaligrafi (Yunanca) (ikisi aynı şey) yani yazı öğeleriyle icra edilen görsel sanat; aslen Arap, Pers, Japon ve Çin kültürlerinde bolca bulunan bir sanat. Resim ve heykel sanatları ne kadar "Türk Kültürü"ne aitse, Arapça harflerle yapılan hat sanatı da o kadar "Türk Kültürü"ne aittir bence. Ben yabancı biri olarak bu esere baksam aklıma Türkler gelmez, Araplar gelir. Akıllara Türklerden önce başka bir milleti getiren hediye de milliyetçi olamaz bence.

Ki zaten Sayın Erdoğan milliyetçiliği ayaklar altına aldığını söylemişti, milliyetçi bir harekette bulunması çelişki olur kendisi adına.

Gol oldu :d

berkbegins
16/05/2013, 21:56
Yapmayın HAT sanatını tartışmayalım.

Hangi camii ye gidersen git.
Hangi saraya gidersen git.

Tarihi hiçbir mekan yoktur ki hat sanatıyla yazılmış bir eser bulunmasın.

Padişahların isimleri ve imzaları olan tuğra bir kere başlı başlına bir hat eseridir. Hat - ebru - ney üflemek bunlar bizim kültürümüzün daha ilk seferde akla gelen sanatlarıdır.

MESELA:

4885

Selim-Sah bin Bayezid han el-muzaffer daima Yazıyor. ( Cennet Mekan Yavuz Sultan Selim Han'ın tuğrasıdır )

O güzel mermerlere incelikle oyulan ve sonra boyanan eserler vs. Nasıl olur bizim kültürümüz olmaz.

Ayrıca ben milliyetçi biri değilim. Orada Boris şunu söyledi Hiçbir Fransız italyanca levha hediye etmez dedi. Milliyetçiliği kasteddi. Ona cevaptı bu.

Bana sorarlarsa Türküm derim. Bununla tarihimle övünürüm. Ama aslında gerçekte söylemem gereken şudur : Arap kökenli Türkiye Cumhuriyet i vatandaşıyım. Milliyetçilik bu kadar benim için

Gerisi benim atalarımın yaptığı ,elde ettiği başarılar vs. onlar benim tarihim ve kültürümdür.

Dolayısıyla eğer dış bir ülkeye gidecekseniz Türkiyeden götürülecek en manalı sanat eseri HAT-EBRU-NEY vs vs. Bir resim değil.

Darkelia
16/05/2013, 21:58
Bence akıllıca bir hamle obamanın babası müslümandı galiba böyle bir hediye onda farklı izler bırakabilir her nekadar müslüman olmasada kendisi , bundan etkileneceğini düşünüyorum , birde kılıçdaroğlunun rezil oluşu var oda ayrı bir komedi adamın tek politikası tayyip erdoganı devirmek ahh ahh kendini geliştirmiş , şu topçu erdoganla başa çıkacak bir muhalefet çıkmadı ben ona yanarım

TauHunter
16/05/2013, 23:21
çok iyi oldu çok güzel oldu

KEREEEEEEEEEEEM
17/05/2013, 00:49
"Başbakan Tayyip Erdoğan, şu dakikalarda Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama'yla gerçekleştirdiği görüşmeye eli boş gitmedi. Erdoğan, Obama'ya hediye olarak üzerinde Arapça hat ile "Barack Huseyin Obama" yazılı bir levha hediye etti."

http://www.hurriyet.com.tr/_np/4979/20174979.jpg

Kaynak (http://www.hurriyet.com.tr/planet/23300558.asp)

...şeklinde bir haber. Başbakanımızın ne kastettiği ortada gibi. Fransız başbakanı ABD başkanını ziyarete gidip "Biz size İtalyanca bir levha getirdik." dese ne olur acaba ._.

Latince bir levha getirse kimse bir şey demezdi. Onlar eski dillerini, dinini ve latin milletini görmezden gelmiyorlar. Dolarda "In God We Trust" yazıyor, ama hiç karşı çıkan yok. Ayrıca ABD'nin "E Pluribus Unum" gibi latince bir sloganı var.

Tamam belki onların ataları latinler olabilir ancak Türklerde de Arap kültürünün ve Arapçanın etkisi olmadığından bahsedemeyiz ve onu bir kenara koyamayız. Arap kültürünün etkisiyle yazımız Arap harfleriyle yazılmaya başlandı ancak Hat San'atı Türklerde zirveye ulaştı.

Sözün özü yabancılar o levhayı görünce aklına Araplar gelebilir ama Türk ve Arap dünyasında onu görenlerin aklına Türkiye gelecektir. Araplarda hat yazısı gibi bir şey yok neredeyse, Osmanlıdan sonra Kabe'ye eklenen yazıları gördüğünüzde estetikten uzak yazılar görürsünüz. Erdoğan büyük ihtimalle Osmanlıyı çağrıştırmak istedi bence.

Bu arada milliyetçiliği karıştırmasak iyi olur. Bizim alfabemiz LATİN ALFABESİ. Başbakan eski yazımızla bir levha verince "Nerede milliyetçilik" diye bağırmaya lüzum yok Göktürk alfabesiyle mi verseydi? Yani Erdoğan kaligrafili bir şey verse ne Türkçe ne Arapça gelirdi kimsenin aklına.

Maalesef üzerinde Türk bayrağı olmayan neredeyse hiçbir şey akıllara Türkleri getirmez. Yoğurdu, lokumu bile yunan yiyeceği sanıyorlar.

Hapkido
17/05/2013, 08:25
Obama gayet ciddi duruyor. Manalı ve manidar bir hediye olduğu belli. Sonuçta ismi yazıyor orada. O ciddi olmayacak ta kim ciddi olacak.

Berkantk
17/05/2013, 18:36

Padişahların isimleri ve imzaları olan tuğra bir kere başlı başlına bir hat eseridir. Hat - ebru - ney üflemek bunlar bizim kültürümüzün daha ilk seferde akla gelen sanatlarıdır.

MESELA:

4885

Selim-Sah bin Bayezid han el-muzaffer daima Yazıyor. ( Cennet Mekan Yavuz Sultan Selim Han'ın tuğrasıdır )

O güzel mermerlere incelikle oyulan ve sonra boyanan eserler vs. Nasıl olur bizim kültürümüz olmaz.

Ayrıca ben milliyetçi biri değilim. Orada Boris şunu söyledi Hiçbir Fransız italyanca levha hediye etmez dedi. Milliyetçiliği kasteddi. Ona cevaptı bu.

Bana sorarlarsa Türküm derim. Bununla tarihimle övünürüm. Ama aslında gerçekte söylemem gereken şudur : Arap kökenli Türkiye Cumhuriyet i vatandaşıyım. Milliyetçilik bu kadar benim için

Gerisi benim atalarımın yaptığı ,elde ettiği başarılar vs. onlar benim tarihim ve kültürümdür.

Dolayısıyla eğer dış bir ülkeye gidecekseniz Türkiyeden götürülecek en manalı sanat eseri HAT-EBRU-NEY vs vs. Bir resim değil.

Camilere arapça yazılarla hat sanatının icra edilmesi ne Arap kültürü, ne de Türk kültürü. "İslam Kültürü" ile alakalı bir durum. Bunu hiçbir millete indirgeyemezsin.

Saraylarda vb. yerlerde, yani tarihi mekanlarda da yine hat sanatının olması yine İslam kültürünün etkisinden dolayı.

RTE'nin hediyesinin de bence Türklükle alakası yok. Tamamen İslam ve Osmanlı'yı çağrıştırmak istediğini düşünüyorum. Zaten TC için emellerinin de bu olduğunu düşünüyorum. Önce başkanlık sonra padişahlık ( ki şuan zaten kısmen bu durumları yaşıyor ) getirip eskiyi canlandırmak istiyor. Bi' Osmanlı hayranlığıdır gidiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşadığımızı unutuyoruz. Hayaller hayeller.

berkbegins
17/05/2013, 19:27
ne içiyorsun aga sen ya :) Azıcık uzun olacak zahmet edip okursan ve cevap verirsen ne düşündüğünü merak ediyorum.

İslam Kültürü diye birşeyden bahsediyorsun - ki benim bunun ne olduğu hakkında fikrim yok - sonra diyorsun ki Osmanlı'da vardı bu.

Kurduğun cümlenin Türkçe açıklaması şu :

Osmanlı Türk değildi İslamdı. ?

İslam bir kültür değildir. İslam bir dindir. İslamda yazıyı şöyle yazın şekiller çizin diye birşey olmaz.

Kültür ise bir milletin geçmişinden(tarihinden) gelir. Misalen

Türkler çok misafirperverdirler. Bunun sebebi Türklerin Müslüman olması vs. değildir.

Atalarımızın yaşam tarzları dinleri doğrultusunda değişmiş olabilir farz-ı muhal Kilise değilde Camii inşa etmeleri gibi.Ama camii yi nasıl inşaa ettikleri tamamen kültürümüzden gelir.

Dünyanın neresine gidersen git hiçbir müslüman ülkede birebir aynı camileri göremezsin.

1. Şah Fayzal Camii ( PAKİSTAN / Islamabad )

4891

2 Jame Asr Hassanil Bolkiah camii ( BRUNEİ / Begawan )

4892

3 Süleymaniye camii ( TÜRKİYE / İstanbul )

4893

SONUÇ:

İslam bir kültür değildir "Dindir". Sana hayrı emreder şerri nehyeder. -Emirlerine uyarsın yasaklarından sakınırsın- Verdiğim örneklerden de görebileceğin üzere cemaat ile namaz kılmak ihtiyacı camii yi doğurdu. Ama camiinin nasıl yapılacağı tamamen senin kültüründür. İslam sana şuna benzeyen camiiler yap demez.Diyemez çünkü İSLAM KÜLTÜR DEĞİL DİN .. Çokca söylüyorum ki iyi anlaşılsın diye. BAZI KAVRAMLARI KARIŞTIRIYORUZ VE ÇOK TEHLİKELİ BİR SUDA YÜZÜYORUZ.

Tıpkı NHnin örneğindeki gibi dünyada " genelde doğu halklarında " yazı sanatı gelişmiştir. Neticesinde yazı sanatlarından birisi de HATtır ve Türklerin bu sanatda en iyiler olduğu tasdikli bir gerçektir. Hatta şöyle bir söz vardır.

"Kuran Mekke de indi , Kahirede okundu , İstanbulda yazıldı." ( Kuran Mekke'de indikten sonra en güzel Kahirede okundu - meşhur hafızlardan Abdüssamed yakın tarihin en büyük örneğidir - İstanbul'da en güzel yazıldı çünkü kültürümüzde HAT diye bir sanat var ve bunu en iyi Türkler icra ediyor anlamında bir sözdür.)

Osmanlı bizim atalarımızdır. Türkiye Cumhuriyeti uzaydan yeryüzüne inmedi dolayısıyla kendi tarihimizden ve kültürümüzden uzaklaşmamak adına Osmanlıdan korkmamalı aksine onların ve dahi Selçukluların ve dahi Karahanlıların nasıl yaşadıklarını öğrenmeye ve bilmeye çalışmalıyız. Dersler çıkarmamıza yardımcı olur.

Hat - Ebru - Ney üflemek vs. bunların hepsi günümüzde sanattır. Türkiye'nin has kültürünün sanatıdır. Bunu kabul etmek korkunç birşey değildir aksine tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmaktır.

Başkanlık sistemi - Padişahlık bunlara hiç değinmedim. Aşırı siyaset aşırı nefret aşırı cehalet içeren bir sözdür. Demogojidir vesselam.

canifeto12
17/05/2013, 20:51

MESELA:

4885

+1 5krk