PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fare tekerleğini Inventory için ayarlamak

Krizalid
02/07/2013, 01:08
Dota 2'deki en büyük eksikliklerden biri, Mousewheel'a tuş atıyamıyor olmamız. Farenin tekerleği zoom-in zoom-out'a ayrılmış durumda. DotA'da tekerleği sıkça kullanan biri olarak bu işe bir çözüm getirdim.

Öncelikle hangi skill/itemları tekerleğe atayacaksak onların tuşlarını oyunun içinden belirlemeniz gerekiyor. Ben 3 Inventory slotuna hotkey olarak Numpad 3, 6 ve 9'u atadım. İkinci olarak, tekerlek zoom'unu kapatmamız gerekiyor. O da "dota_camera_disable_zoom 1" komutuyla yapılıyor.

Daha sonra Autohotkey isimli programı http://autohotkey.com adresinden kurmanız gerekiyor. İndirmesi ve kurması son derece kolay bir programdır, bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Kurulum tamamlandıktan sonra AutoHotkey'i çalıştırın. Yeşil arkaplan üzerine beyaz H ikonu hemen görev çubuğunuza yerleşecektir. Görev çubuğundaki sembole sağ tıklayıp "edit this script" diyin. Bir notepad dosyası gelecek. Açılan notepad dosyasında yeni bir satıra geçin ve şu aşağıdakini yapıştırın (dosyanın ihtişamına kapılıp başlarına noktalı virgül koymayın)

WheelUp::
SendInput, {Numpad3}
return

WheelDown::
SendInput, {Numpad6}
return

MButton::Numpad9
return

Burada Numpad3, Numpad6 ve Numpad9 ; benim belirlediğim hotkey'ler. Siz onları silip yerine kendi istediğiniz hotkey'leri atayacaksınız ancak { ve } işaretlerini silmemeniz gerekiyor. Düzenleyip kaydettikten sonra görev çubuğundaki Autohotkey ikonuna sağ tıklayıp "reload this script" yapın. Bu kadar. Buradan sonra oyuna başlamadan önce Autohotkey'i çalıştırarak fare tekerleğinizi rahatlıkla item veya skiller için kullanabilirsiniz.

-Şu anki haliyle bunu uygularsanız tekerleğinizin scrollup-scrolldown yapmasına engel olacaktır. Buna mani olabilirdim belki ama vallahi üşeniyorum. Autohotkey'e sağ tıklayıp "Suspend hotkeys" ya da "Exit"i kullanabilirsiniz :O

-Faremin orta tuşu basmıyor. Sadece Wheelup/down kullanıyorum. MButton kısmını eksiklik olmasın diye kendim ekledim. Tam çalışmıyor olabilir, bakarız. Gerçi test edemiyorum, bilmiyorum ne olacak. Farenin diğer tuşları için MButton kısmını XButton1 ve XButton2 ile değiştirip tekrar yazabilirsiniz.

-Hotkey tercihlerini sıradışı tuşlardan yana kullanmak isteyenler için Autohotkey programı kendi rehberiyle geliyor. "Autohotkey Help"i çalıştırıp "key list" kelimeleriyle arama yaparsanız tüm tuşların listesini bulabilirsiniz.

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz. Cevap verme garantim yok :) 36336363636

D1e-_-
02/07/2013, 01:11
Helal olsun ne diyim, çok şaşırtıcı bence.

ViktorReznov
02/07/2013, 16:27
Zamanında ben de çok araştırmıştım bunu ve tek yolu bu gerçekten. Biraz yarım yamalak gibi ama işe yarıyor ve başka şansımız da yok. Özellikle stick / wand tuşunu atasak çok tatlı olur mesela.

hohmlec
02/07/2013, 22:41
yanlış bilmiyorsam dota 2 open beta olduğundan beri anti cheat ve illegal program kullanımı engelleyen bir sistem kullandı bir kaç tanığım süresiz ban yedi invoker hotkey kullanmaktan tavsıye etmıyorum

Krizalid
30/07/2013, 19:29
yanlış bilmiyorsam dota 2 open beta olduğundan beri anti cheat ve illegal program kullanımı engelleyen bir sistem kullandı bir kaç tanığım süresiz ban yedi invoker hotkey kullanmaktan tavsıye etmıyorum

Bir şey olmuyor.

Rehberlere taşıyabilirseniz belki insanlar faydalanır. :|