PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Counter Initiation Heroları

LauraBodewig
25/09/2013, 17:34
Selamlar.

Özellikle Abaddon'dan dolayı açtığım bir konu şimdilik biraz özensiz bir şey olacak boş vakit bulduğumda renklendirip biraz daha ayrıntı katabilirim.(Yurtta kalan bir tıbbiyeli :) )

Şimdi. Bir ayrım yapmamız gerekirse tabiki her Initiation hero'sunun bir Counter-initiate etme yeteneği var doğal olarak ama...

1) Bunu yapmalarını sağlayan skillerin cooldown'u fazla

2) Pozisyonlanma için bir ön eşya istiyor.

Initiation herolarının counter initiation herolarından en büyük farkı bu.

Herolarımıza girersek

1) Abaddon

TI3 öncesinde hele bir eklensin top pick hero'su olacak diye bir iddiada bulunmuştum ama Drdlrd'un beni cesaretsizlendirmesinden dolayı konu açma hevesim bir türlü oluşmamıştı. Navi Alliance oyunun izledim sonra tekrar gaza geldim.

Kişisel görüşüm oyunun en iyi counter initiation hero'su ve en iyi defansif supportlarından biri. Peki neden? 12 saniyelik bir süreç ele alalım. 2 aphotic shield = 400damage block/400damage 2 death coil = 500 heal. Ayrıca yanılmıyorsam Aphotic Shield'ı armor ve magic resistance'da etkiliyor (armorunuz %50 reduction sağlıyorsa sadece fiziksel hasar aldığınızı göze alırsak kalkan 300 damage'da patlıyor) yani o kadar da kolay patlamıyor = 12 saniyede 900 den fazla ehp artışı getirisi + 300 hasar. Ayrıca büyünün 6 sn cooldown'u olduğunu ve 15 saniye etki süresini olduğunu hatırlatırım. Kendiniz combata girmek istediğinizde de dostunuza Aphotic Shield atıp 6sn bekleyip ondan sonra kombata yollayabilirsiniz.

DotA'da bu kadar çok single target HPS(heal per second) atabilen hiç bir hero yok gibi (Undying'in nadiren 20 birim topladığını düşünürsek ve Enchantress'ın heal'ınında genelde bölündüğünü hesaba katarsak).

Hadi büyülerin avantajlarını range kısalığından dolayı yoksaydık. Amaa Aphotic Shield neredeyse her türlü debuff'ı silebilme yeteneğine sahip bu hero'yu gerçek bir counter initiate herosu yapan asıl özellik bu işte. Bir kaçına girersem

Flaming Lasso, Primal Roar, Shackleshot, Fiend's Grip, Open Wounds, Dragon Tail, Unstable Concontion, Chaos Bolt, Track, Shadow Strike gibi. Rakip takımın stunlarını harcayıp karşı saldırıya geçmek gerçekten paha biçilemez. Özellikle Meta-game'den saydım. Stun dispel olunursa bu heroların hiçbir cacığı kalmıyor. Karşı takımın tüm initiation gücünü 6sn cooldown'lu tek büyüyle yokedebilen bir kahraman.

Üstüne Abaddon ultisinden dolayı öldürmesi de ayrı bir çile olan bir hero. Tek yapması gereken Borrowed Time'in açılmasını beklemek. İşini yapmasını yapmasını engellemek için yapılabilecek tek şey Silence kullanmak çünkü ölmesi çok zor. Ayrıca ultisi tetiklendiğinde üstündeki tüm debuffları sildiği hatırlatırım ( Evet DOOM DAHİL) Meta-game'e de yavaş yavaş ama emin bir şekilde kendine yer bulan bir hero haline geldi.(Bknz Navi vs Alliance)

2) Undying

Undying'de Abaddon'un biraz daha agresif hali. Arkadaşı initiate olunduğu anda Tombstone, Soul Rip, Decay, Flesh Golem + Decay....... şeklinde skill kombosuyla hem agresif hem de defansif açılardan oldukça güçlü bir kahraman. Bir kere kombat hızlı bitmezse Undying'in oyunu Left4Dead'e çevirme potansiyeli var. Çaldığı strenght'ler ve ultisinin getirdiği damage amplification ve heal'ı ile biraz daha tank bir counter initiation herosu. Ama şunu belirtiyim Tombstone cooldown'da iken bu hero hiçbir şey. Meta-game'de modası geçti gibi ama Boris'in 6.79 buff'ı (Decay 5str) gelirse tekrar gözden geçirilebilir.

3) Omniknight

Aslında özellik olarak initiation herolarına yakın ama. O ultisi hangi oyunları çevirmedi ki. Vaktinde bir repel daha fazla stun alınmasını engellerken heal üstüne ultisi de fiziksel hasarları tamamen engelleyerek initiate olunan hero'nu sağlığını kesinleştiriyor. Kaç oyunum olmuşturki kombatın ortasına LEEEEROOOOY JEEEENKIIIINS çığlıklarıyla atlayıp ulti açarak team combatta iniate olunan arkadaşımı kurtarmışımdır. Bana öyle geliyorki Boris'in bahsettiği 6.79 buffları(Repel varken Purification atılabilme) gelirse az da olsa arada bir Omni mid görebiliriz çünkü Aghanim'li Omni hakikaten yadsınamayacak derecede güçlü. Hero'nun en zayıf yanı ise rakip takımdan biri Diffusal alırsa Repel=Çöp olabiliyor.

4) Naga Siren

Ultisi ve 2. büyüsünden dolayı güzel bir counter initiation herosu. Konudaki yorumlarda belirtildiği üzere Song of the Siren ile gerektiğinde takım arkadaşını kurtarabilir ve gerektiğinde de BKB'li rakip kahramanı açıkta bırakıp ardından Ensnare kullanarak izole edebilir. Roshan çalması'da zaten ayrı bir ünlü :)

5) Dazzle

Tek kelime Shallow Grave. 1000 range'den kullanılabilen ölümsüzlük rakibin tüm planlarını rahatlıkla alt üst edebiliyor. Initiate olunan heroya yönelik tüm çabaları çoğu zaman geçersiz kılıyor. Hele takımınızda bir de Chen varsa engellenemeyen base teleport oluyor. Ne yazıkki hero'nun işe yarar başka bir büyüsü yok :( Bence DotA'daki en zayıf suplardan biri şu an. Heal'ı çok az, zehri fullersen shallow grave fulleyemiyorsun o zamanda early game için zehrin potansiyelini kaçırıyorsun sup olduğundan da çok level alamıyor zaten. Ultisi'nin de etki göstermesi çok uzun zaman alıyor.

Özet: Bu heroları sevin öpün iyi kollayın. Nasıl split-push'un antisi wisp+bilinen kombolar ise. Gank ve small fight (3v3 gibi) ağırlıkla bir stratejinin antiside bu herolardır

Şimdilik bu kadar beğenemezseniz anlayışlı karşılarım çok fazla özenli anlatamadım ama beğenmediğiniz veya eklemek istediğiniz bir kısım varsa sebebiyle beraber güzel bir dille konu altına yazarsanız ben de düzeltmekten mutluluk duyarım. Sağlıcaklar kalın :)

ViktorReznov
25/09/2013, 17:43
]Aphotic shield reductiondan etkilenmez.

edit: etkileniyormuş.

ilhan998
25/09/2013, 17:46
bir de karşı initiationa yardımcı satıcı herolar var (panda alıp blackholeye daggerla atlamak gibi).

Krizalid
25/09/2013, 17:50
Aphotic shield reductiondan etkilenmez.

Bu ne demek?

LauraBodewig
25/09/2013, 17:56
Aphotic shield reductiondan etkilenmez.

DotA'da tier 2 kulelerin kaç vurduğunu bilmiyorum ama 100den fazla vurduklarından eminim.

Ne zaman tower dive yapsam patlaması iki vuruştan fazla alıyordu bu tecrübeyle sabit. Navi Alliance maçının kaçıncı dakikası hatırlamıyorum patlaması için 4 vuruş gerekti. Eğer bunun nedeni armor değilde bilmediğim ayrıntılı veya başka bir mekanik varsa onun için boris lazım.

MrFoseptik
25/09/2013, 18:39
listeye naga eklenmeli bence. Etkili bir ultisi var. Ensare'in bkbli herolarda da çalışması savaşı soğutup takımın pozisyon almasında etkili oluyor. Hatta 4 kişi uyurken bkbli carry ya da midin temizlenmesi rahat oluyor. (ultisi hem initiation hem de counter initiation bence)

Herolar hep healer düşünülmüş. O zaman dazzle da bu gruba girmeli.

Bir de sen hangi üniversitedesin? Bana sordun sen kendinkini söylemedin :)

88RoundsPerMinute
25/09/2013, 18:54
Rubick de olabilir yerine göre

ViktorReznov
25/09/2013, 19:13
Armordan etkileniyormuş; ben yanlışım.

napstar
25/09/2013, 19:29
Konusu açılmışken, Aphotic Shield ile Nuke'un range'leri tekrar değişmeli bence. Melee bir support için biraz fazla iyi positioning gerekiyor counter-initiate için. Çoğu zaman Flaming Lasso gibi skill'leri durduracak zamanı bulamıyorsun.

Krizalid
25/09/2013, 20:26
Witch Doctor bu işin ustasıdır yauv.

Nana
25/09/2013, 20:36
Rubick bence en iyi lane supportlardan biri her türlü hero ile uyum sağlayabiliyor bide abadonun ultisi otomatik olmaması lazım bence

napstar
25/09/2013, 21:33
Rubick bence en iyi lane supportlardan biri her türlü hero ile uyum sağlayabiliyor bide abadonun ultisi otomatik olmaması lazım bence

Neden?

Raichoxunrefleksleri
25/09/2013, 22:04
Neden?

Ya uff, sanane ya isterse tüm Dünya aynı kalsın desin banane ya bence otomatik açılmamalı ya.

Remember Group #3

Nana
25/09/2013, 23:23
Neden?

Ya uff, sanane ya isterse tüm Dünya aynı kalsın desin banane ya bence otomatik açılmamalı ya. ben belki 1 hp kala açmak istiyom banane yhaa

BorisPeace
26/09/2013, 06:39
Aphotic Shield'ın kaldırdıkları arasında Dismember ve Sacred Arrow yazmamışsın O: Bir de, biraz daha önemsiz ama Doom'u da kaldırıyor :3

Abaddon'u düşününce, Dota 2 Yolunda diye bir seri yapıyorduk, 3 ay olmuş O:

http://www.youtube.com/watch?v=vT1QCu_YK4M

Sercan<Michaell>
26/09/2013, 08:56
Aphotic Shield'ın kaldırdıkları arasında Dismember ve Sacred Arrow yazmamışsın O: Bir de, biraz daha önemsiz ama Doom'u da kaldırıyor :3

Abaddon'u düşününce, Dota 2 Yolunda diye bir seri yapıyorduk, 3 ay olmuş O:

http://www.youtube.com/watch?v=vT1QCu_YK4M

Harbi neden devam etmiyorsun ? Ember yaparmısın pls :( Yoksa bilmiyomusun O.o

KEREEEEEEEEEEEM
26/09/2013, 12:23
Bunu burada açıklıyorum. Ember Spiritin hiçbir şeyini bilmiyorum hiç oynamadım ve skillerini okumadım. Karşımdaki adamlar oynarken zıplıyodu tutuyodu falan sadece. Bi de büyü hasarı mı ne engelliyodu galiba onu okudum bak blogun birinde. Çok utanç verici tek bilmediğim heronun Ember olması :/

Lütfen başka heroyu yap boris, malzemeleri eklense de oyuna kendisinin eklenmesi 6 ayı bulur. (bkz: legion commander)

Jizy
26/09/2013, 13:38
shadow demon u da sayabiliriz

BorisPeace
26/09/2013, 15:11
Legion Commander'ı yapmıştık zaten, YouTube kanalımızda var. Yeterli ilgiyi göremediğimiz için ve yeni kahramanların girmemesi yüzünden kestik.

LauraBodewig
28/09/2013, 21:03
Konu güncellendi Naga ve Dazzle eklendi.

Rubick ve Witch Doctor ekleyemiyorum çünkü initiate olunan heroya kurtaracak yeteneklere sahip değiller. Witch Doctor'ın stunı güvenilir değil heal içinse dibine girmek gerekiyor. Rubick'in ise yapabileceği hiçbir şey yok zamanında telekinesis menziline girmesi çok zor.

Meta-game'den örnek verdiğim için o ikisini yazmadım.

Yanlış hatırlamıyorsun 6.60ların başlarında Aphotic Shield'ın Doomu silmesi kaldırılmıştı ve tecrübeyle sabiti olaraktanda geçen sene oynadığım oyunların birinde(DotA 1 oluyor yani) Doomlu birisine Aphotic Shield atmayı denediğimde oyun attırmamıştı.

Ha yeniden eklendiyse bilemiyorum tabi

SuicideBomber
16/10/2013, 14:21
meka+force furion eklenmeli ^^ her duruma müdahale edebilir ayrıca beastmaster bence en iyi counter-initiation herolarından biridir karşı taraf bbg evinde gibiyken combat başlatabiliyorsa ya beastmaster'da ya takımda sıkıntı vardır