PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ancient apparation

Krizalid
21/12/2013, 03:30
Ey solo oyuncuları

Neden solo Ancient Apparation oynamadığınızı anlatabilir misiniz? (sebepleri biliyorum az çok da maksat tartışma olsun)

Woolridge
21/12/2013, 03:52
supportken de aynı işleri yapıyor

napstar
21/12/2013, 04:01
Solo derken mid solo'yu kastettiysen;

Rune kontrolü yok.

Play-making (stun'dır, sağdan girip soldan çıkmadır, bi takım atraksiyonlardır) özelliği yok.

Mobilty yok.

Escape mechanism yok.

berkbegins
21/12/2013, 04:07
Ben daha önce böyle bir soru görmüştüm sanki şimdi sen sorunca da aklıma direk Clockwerk Goblin geliyor. Füzelerle lane , rune , jungle kontrol edebiliyor , karşıdakini etkisiz hale getirmek konusunda da 2 tane çok nadir ve güzel skilli var , yani AA ile yapabileceğin şeyleri yapabilir rahatça ve ekstrası da var ; mana yakabilir kolayca ganga girebilir daha çok HP si var vs. yani tam olarak neden AA seçilmiyor sorusunun cevabı olmadı ama daha iyi bir seçenek varken düşünmeye bile gerek yok.

KEREEEEEEEEEEEM
21/12/2013, 04:17
Ultisi heal yaptırmadığı için çok işe yarıyor.Yani yarama potansiyeli var. Ancak ultisi gelen ganglarla beraber fazlaca kasılarak aghanimle güçlendirilmişse hafiften bi combo oyununda supportları direk avlayabilir. Hatta oyunun birinde basede doğan lionu direk öldürüyorduk takım oyununda :D

Mostar
21/12/2013, 05:38
ultisinin alanına nerf geldikten sonra o hero bitti. kafa kafaya girseniz tek adamı anca ultileyebiliyorsun. 5 kişiyi vurman için de combata 3 günlük mesafede olman gerekiyor . ulti alana buff gelip diğer skillere küçük nerfler gelse dengeli olur ve yine her oyun picklenir gibime geliyor.

** 3 sene falan oldu herhalde es ile birlikte ne pickleniyordu öyle. hem mid hem support olarak

Burakula
21/12/2013, 06:59
tek bir disable ı var onun da stun yapması için sabah kadar bekliyorsunuz. Hatta aşırı slow değilseniz o skill stun yapana kadar ancyi kesip sonra kaçarak kurtulabilirsiniz.

2. ve 3. skilleri güzel skiller ultisi de şu anda imbalanced durumda olan ve oyunlarda frst banlanan alchemiste güzel bir counter olabilir. Ancak statları gerçekten berbat hele canı hiç artmıyor oyun sonu 1k canla 0 armorla supportların 1v1 de alabileceği bir mid herosu hoş bir fikir değil.

Mid anc: atak bas slow koy ulti at ve öl.

suport acn:atak bas slow koy ulti at ya da bazen atamadan öl. pek fark yok.

fikho
21/12/2013, 08:28
lifestealer ve alchemist in en belalı antisi

Simita
21/12/2013, 12:57
Tipi de kötü

Lexsarko
21/12/2013, 13:01
Midde değil de offlanede biraz pasif oynarsa iyi iş yapabiliyor.

Woolridge
21/12/2013, 14:25
Midde değil de offlanede biraz pasif oynarsa iyi iş yapabiliyor.

yok öyle bi dünya :D

f4f'de artstyle mid ancient oynamıştı burakula'nın dediklerinden çok daha fazla iş yaptı :((((

http://www.youtube.com/watch?v=iOJ02EeJPvo

napstar
21/12/2013, 15:02
http://www.youtube.com/watch?v=H9jRYBmPoog

Simita
21/12/2013, 15:02
yok öyle bi dünya :D

f4f'de artstyle mid ancient oynamıştı burakula'nın dediklerinden çok daha fazla iş yaptı :((((

http://www.youtube.com/watch?v=iOJ02EeJPvo

Bir zamanlar orta solo AA modası vardı zaten.

Woolridge
21/12/2013, 15:03
ben yoktu mu dedim :D

Simita
21/12/2013, 15:05
Hani burakulanın dediklerine 1231273127321 sene öncesinden video ile cevap vermek saçma geldi de ondan dedim -.-

Lexsarko
21/12/2013, 15:05
ben yoktu mu dedim :D

Bana demişti.

Woolridge
21/12/2013, 15:11
Demedim :3

Skillleri boşalıp hemen ölmediğini göstermek için o videoyu koydum, ilk aklıma gelen aa mid oyunuydu.

Krizalid
21/12/2013, 16:40
Hani burakulanın dediklerine 1231273127321 sene öncesinden video ile cevap vermek saçma geldi de ondan dedim -.-

2011 alt tarafı :D

FroStly
21/12/2013, 16:50
Mide AA yollamanın bence en önemli sebebi seri bir şekilde ultisini aktif etmesidir. Takımda Clock, Prophet gibi global damage sağlayabilen herolar varsa seri bir şekilde ultisini açan bir AA harika işler başarabilir ama bana kalırsa takımında böyle global etki sağlayan herolar yoksa Tri lanede SD, Rubick, Cm gibi herolarla çok çok daha iyi işler başarabilir. Tabi böyle disable yeteneği olan herolarla roam şeklinde oynarsa da mükemmel işler başarır. Durumuna göre yaneeee.

KEREEEEEEEEEEEM
21/12/2013, 17:24
3. skilindeki saldırı hızı azaltma kaldırılmalı. İlk skili için o kadar bekledikten sorna bile 3 saniye mi ne stunluyor. Diğer supportlar ve alchemist çok çok daha iyi.

Bu arada eğer meepo ile çalışıyorsa çok pis bi dps artışı anlamına geliyo (tabi çalışırsa) bi denicem cm attığımda.

FroStly
21/12/2013, 17:28
3. skilindeki saldırı hızı azaltma kaldırılmalı. İlk skili için o kadar bekledikten sorna bile 3 saniye mi ne stunluyor. Diğer supportlar ve alchemist çok çok daha iyi.

Bu arada eğer meepo ile çalışıyorsa çok pis bi dps artışı anlamına geliyo (tabi çalışırsa) bi denicem cm attığımda.

Lobiden kurupda deneyebilirsin. Cm'de milleti dövmene gerek yok şampiyon.

Burakula
21/12/2013, 17:42
sırf dota1 den dota2 ye geçişte ve sonrasında dota2 de mid rolunun ne kadar fazla geliştiğini ve niteliğini arttığını görebilirsiniz. Eskiden mid rolunun temel amacı level dependend semi-carrylerin daha hızlı level almasıyken şimdi çok daha geniş amaçları var ve bana göre oyundaki en zor rol. En basitinden artık lane de dururken rune kapmak için runeyi gören skilinizin olması yeterli değil onu wardlar zaten görüyor, karşı oyuncuya tehdidiniz olması gerekiyor. Şahsen ben stormla, alchle ya da dkyla lvl4 te rune a koşarken anc nin benden önce koştuğunu görsem önce anc yi keser sonra rune u alırım ancak anc beni görse bana slow bi de ilk skill atar ben de rune a koşmaya devam eder rune u alır sonra döner yine anc yi keserim. Tek başına bir tehdit olmaktan çok uzak o ilk skille.

6 level a kadar kule altından low gorund a inmeye bile korkması gerekn bir herodan mid yapabilmeniz için diğer laneleri kazanmayı epey bir garantiye almış olmalısınız bence.

En efektif kullanımı easy ve offlane i dual yaparak offlane deki bir slark, bir windrunner ın falan yanına vermek olur bence. Hem trilane deki kadar az exp almaz, hem yakalandığında hiçbirşey yapamayan bir heroyu level alması için nc nin kucağında tek başına atmamış olursunuz, hem de offlane de tek kasamayan ama easye gönderilmeyecek heroalra epey yardımı dokunmuş olur bence.

daha fazla solo potansiyeli olması için daha düzgün bir disable+en azından normal statlar şart.

Lsx
21/12/2013, 19:22
sırf dota1 den dota2 ye geçişte ve sonrasında dota2 de mid rolunun ne kadar fazla geliştiğini ve niteliğini arttığını görebilirsiniz. Eskiden mid rolunun temel amacı level dependend semi-carrylerin daha hızlı level almasıyken şimdi çok daha geniş amaçları var ve bana göre oyundaki en zor rol. En basitinden artık lane de dururken rune kapmak için runeyi gören skilinizin olması yeterli değil onu wardlar zaten görüyor, karşı oyuncuya tehdidiniz olması gerekiyor. Şahsen ben stormla, alchle ya da dkyla lvl4 te rune a koşarken anc nin benden önce koştuğunu görsem önce anc yi keser sonra rune u alırım ancak anc beni görse bana slow bi de ilk skill atar ben de rune a koşmaya devam eder rune u alır sonra döner yine anc yi keserim. Tek başına bir tehdit olmaktan çok uzak o ilk skille.

6 level a kadar kule altından low gorund a inmeye bile korkması gerekn bir herodan mid yapabilmeniz için diğer laneleri kazanmayı epey bir garantiye almış olmalısınız bence.

En efektif kullanımı easy ve offlane i dual yaparak offlane deki bir slark, bir windrunner ın falan yanına vermek olur bence. Hem trilane deki kadar az exp almaz, hem yakalandığında hiçbirşey yapamayan bir heroyu level alması için nc nin kucağında tek başına atmamış olursunuz, hem de offlane de tek kasamayan ama easye gönderilmeyecek heroalra epey yardımı dokunmuş olur bence.

daha fazla solo potansiyeli olması için daha düzgün bir disable+en azından normal statlar şart.
Keserim diyor ya :D Lwl 4 alch diyor keserim diyor :D

Burakula
21/12/2013, 19:31
Keserim diyor ya :D Lwl 4 alch diyor keserim diyor :D

sadece 2. skille yarı can atar????

KEREEEEEEEEEEEM
21/12/2013, 19:33
anc deyor alch değil

CoolStoryBro
21/12/2013, 21:35
sadece 2. skille yarı can atar????

Yarı can atamaz, 4 lvl Alc'te en fazla 2 lvl Stun olacağına göre; AA'nın lvl 4'deki ortalama HP'si 600-650 civarıdır, 2 lvl Concoction'un ise %25 Magic Res.li AA'ya vuracağı damage 200 civarı olur, bu da çeyrek canı ya da biraz daha fazlasını kaybetmesi demektir. Ayrıca Alc Acid atıp, AA'nın yanına gidene kadar Stun süresinin yarısı(full stun attığını düşünsek bile) hatta daha fazlası geçmiş oluyor, yani lvl 4'te pek IAS'si olmayan Alc'in AA'ya vuracağı vuruş sayısı 2 ya da 3 olur. Bu da onu öldürmeye yetmez, 100-200 can arası bir yerde kaçar.

Ha bir de rune'u önce alıp gireceğim demişsin öyle olursa da, stun süresini adamı dövmek için değil de yanından geçip rune almak için kullanacağın için en iyi ihtimalle vuracağın vuruş sayısı 1, belki stundan bittikten sonra 2. yi de atma fırsatı yakalarsın. Bu durumda da şansına DD gelmiş olması lazım fakat 1 hit yeterli olmaz, ikinciyi de vurman gerekir fakat bu da düşük ihtimal. Regen, Invis, Ilu. zaten yeterli olmaz, en iyi seçenek Haste olur. Kule altına kadar kovalayarak kesme şansın var, fakat kule altında fog yapıp aynı alanda seni döndürerek stunlarsa yatarsın, bu da düşük ihtimal anlayacağın. Velhasıl full can lvl 4 Alc ile AA kapışmasında işler senin istediğin gibi gelişse bile kesmen şansın %10-15

Bu senin anlattığın durumda gerçekleşecek olaydı, bana kalsa zaten öyle bir duruma gerek kalmaz. Çünkü AA ve Alc'in MS'leri aynı(295) ve AA'ya oranla Alc'in lvl 4'te bot alması daha zor, ha bottle'dan sonra bot parasını da yapsa bile skill spam yüzünden stick seçeneğine gidebilir. Yine ikisinde de bot var kabul edelim, aynı MS'le AA yola daha önce çıkıyor ve lvl 4'te muhtemel 1 ya da 2 lvl ice vortex'i var. Alc'in ondan sonra ayrıldığını görünce geliş yoluna slow(%18-22) koyarak avantajını ikiye katlıyor. Bu da Alc'in geriden onu yakalaması için tek şansı olan stun range'ini kullanmasını engellemeye yetecek bir mesafe yaratmasını sağlıyor. Alc'in kendi stunladığını varsayarsak da rune'lu AA'nın Alc'i kesme şansının çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Bahsettiğin Storm ve DK'nın stun mesafelerinin Alc'e oranla çok daha kısa olması yüzünden AA'yı yakalama şansları çok daha düşük.

CoolStoryBro
21/12/2013, 21:40
CSB +1, Mesaj uzun gözüküyordu hem göz yormasın hem de konular ayrı diye ikiye böldüm :p

Bence AA, dikkatli olunduğu takdirde gayet Mid oynanabilecek bir hero. Oyun başında biraz mana pool, regen ve clarity gibi itemlar gidilerek Cold Feet spam yapmak çoğu zaman lane kontrolünü elinize geçirir. Bunun nedeni Cold Feet'in efsane damage atması değil de stun ve daha fazla damage yememek için skill range'inden çıkmaya zorlamasıdır. Yani siz skili adama atıp LH ve Deny'a fokuslanırken karşı hero 4 saniye boyunca ileri geri tepinip durur ve creeplere odaklanamaz.(range'den kolay çıkıyorsa slow da koyun) Bunu sürekli kullanıp bu şekilde cs/exp/item farkıyla lane'i alabiliyor. Fakat bunları yaparken pozisyonunuzu iyi almalısınız çünkü oyun başı çok kırılgan bir hero ve burst damage'i olan bir Mid hero bu ufak hatalarınızı affetmeyebilir.

Mobility'si, Escape Mechanism'i bir Qop, Puck, Magnus filan değil fakat Ice Vortex sayesinde yerine göre şu an Mid'de oynanan çoğu herodan iyi hale gelebiliyor. Bence en zayıf noktalası kırılgan ve gank'e açık olması, bu yüzden güvenli pozisyon almaya dikkat etmek zorundasınız ve Obs yardımı gerekiyor. Haritada eksiler filan varsa da obs dahi olsa smoke seçeneği yüzünden kule altından çıkmamanız daha yararınıza olur, çünkü öyle bir durum için yapacak hiçbir şeyi yok. Bunun yanında ortaya kendi takımından disable'ı olan biri gank gelirse kill alma şansı var eğer ultisi de varsa %90'a kadar çıkıyor bu yüzde. Aynı şekilde başka lanelere gank gidildiği takdirde bir disable yardımıyla Cold Feet + Ice Vortex + Ulti yetmezse üstüne bir de Urn atarak çok çok kolay kill alınabiliyor.

Evet, combatta yakındayken ulti range'ini ayarlaması zor. Böyle durumlarda fokus verilmesi gereken BKB'si olmayan herolara odaklanın diğerlerine de tutturmaya çalışıp skili boşa harcamayın. Eğer hala kendinizden emin değilseniz Magnus, Enigma gibi ortaya toplayan herolarla seçildiğinde pickleyin. Fakat özellikle son gelen Aghanim upgrade'i ile birlikte sırf tüm herolara etki etmesi için base oturmanız ya da combatı 3-4k range geriden takip etmeniz yeterli olabiliyor. Bunun yanında ben mesela combat olacak gibi görünen noktalarda baseden ulti ve ardından TP atarak combata yetişip ultiyi kullanıyorum bazen, Travel kasıldığı takdirde bu çok daha kolay oluyor. Bir de takımda Veno, Warlock filan varsa ultiler birleşince değme keyfine, cayır cayır yanıyor ibibikler :d

Burakula
22/12/2013, 00:43
1. si alchemist in 2. skili fiziksel vurduğundan magic resiste değil armora göre vurur. İlk levellerde herkesin armoru düşük olduğundan fullediğiniz takdirde ilk skillin armor kırması + madalyon ile çok fazla vurabildiğiniz için imbalanced durumda şu anda. 4 levelde de 2 level acidle birlikte anc ye rahat yarı cana tar, upuzun stun suresiyle de kesersiniz.

2.dediğin şekilde oynansa bile intçi bir hero olmasına rağmen mana poolu da çok düşük olan anc bunu spamlayacak manayı ilk 3 dakikada küçük kuryeyle yapacağı crowla bile sağlayamaz. Aksien alchemist dk gibi heroalrın anc yi haraslaması çok daha muhtemeldir çünkü ya aynı ya da daha yüksek mana poola sahip olucaklar. Anc nin avantajı 2. ve 3. skill acank 2. skili sadece kendini korumak için kulalnsda bile azıcık mana poolu haşlanmış olucak. Yani middeki her hareketi kendine zarar bir hero.

Çok düşünmeye kasmaya gerek yok, sadece düşünmek yeterli aslında, herhangi bir mid herosunuyla karşılaştırdığınızda karşısında aşırı pasif oynamadan duramaz anc. Aşırı pasif oynamak da midi vermeyi kabullenmek demektir. Yani öyle bir takım yapıcaksınız ki anc 6 olduğunda takımınız aniden fişeklencek verdiğiniz mide de değecek.

Woolridge
22/12/2013, 00:51
karşına hep maymunlar gelmiş olacak ki aa'nin midi her türlü kaybedeceğini düşünüyorsun :(

CoolStoryBro
22/12/2013, 05:12
1. si alchemist in 2. skili fiziksel vurduğundan magic resiste değil armora göre vurur. İlk levellerde herkesin armoru düşük olduğundan fullediğiniz takdirde ilk skillin armor kırması + madalyon ile çok fazla vurabildiğiniz için imbalanced durumda şu anda. 4 levelde de 2 level acidle birlikte anc ye rahat yarı cana tar, upuzun stun suresiyle de kesersiniz.

2.dediğin şekilde oynansa bile intçi bir hero olmasına rağmen mana poolu da çok düşük olan anc bunu spamlayacak manayı ilk 3 dakikada küçük kuryeyle yapacağı crowla bile sağlayamaz. Aksien alchemist dk gibi heroalrın anc yi haraslaması çok daha muhtemeldir çünkü ya aynı ya da daha yüksek mana poola sahip olucaklar. Anc nin avantajı 2. ve 3. skill acank 2. skili sadece kendini korumak için kulalnsda bile azıcık mana poolu haşlanmış olucak. Yani middeki her hareketi kendine zarar bir hero.

Çok düşünmeye kasmaya gerek yok, sadece düşünmek yeterli aslında, herhangi bir mid herosunuyla karşılaştırdığınızda karşısında aşırı pasif oynamadan duramaz anc. Aşırı pasif oynamak da midi vermeyi kabullenmek demektir. Yani öyle bir takım yapıcaksınız ki anc 6 olduğunda takımınız aniden fişeklencek verdiğiniz mide de değecek.

Tek doğru dediğin şey Stun'ın damage tipinin physical olması. Benim aklımda diğer benzer target stunlarındaki gibi magical olduğu kalmış. Herneyse bu pek bir şey değiştirmiyor. Üstünde 3 branch olan bir AA'nın 4 lvl'da canı 625, armoru 3 oluyor ve Alc'in 2 lvl acid ve 2 lvl concoction ile birlikte AA'ya vurduğu damage 231 oluyor. Bu da benim dediğim gibi çeyrek canının biraz daha fazlasını kaybetmesi demektir, yarı canı olması için 312 damage lazım fakat 2 lvl concoction 4 lvl acid spreyle birlikte bile o kadar damage vuramaz. Upuzun stun süresi dediğinin de 2 lvl'daki max. süresinin 2,5 sn olduğunu biliyorsun herhalde. Bunun yarısını adama yaklaşmanın ve Acid atmanın aldığını, geri kalan sürede vurabileceğin hit sayısının 2 ya da 3 olduğunu, bunun da onu öldürmeye yetmeyeceğini ve 100-200 arası bir HP ile kaçacağını söylemiştim.

Söylediklerimize inanmıyorsun diye bu sefer bir de resimle sunayım dedim;

6298
Ayrıca bu sonucu, Burakula'nın anlattığı şekilde gelişen bir olay sonucu aldım. AA'ya hiç ellemedim Alc'i stun mesafesinde bıraktım ve stun havadeykende Acid attım. Bana kalsa AA Ice Vortex kullanır, stun mesafesinden çıkarak Alc'in kendisini stunlamasını sağlar ve geri dönüp stunlı Alc'e Cold Feet atarak kendi pozisyonunu yaratır ve eğer Alc bu süre içerisinde Rune'u almayı başaramamışsa da AA'nın o rune ile birlikte Alc'i öldürme şansı büyük oranda artar, fakat tabi bu Rune'un cinsine bağlı biraz. Normalde böyle bir durumda ikisi de birbirini öldüremez Alc'in yapacağı en mantıklı şey eğer range'i yeterliyse stun atıp rune'u almaktır.

Zaten Alcemist sadece bu comboyla AA'yı çok rahat öldürebilecek olsa bunu neden sadece rune'un orada yapıyor anlamış değilim. Lanedeyken çalışmıyor mu bu combo? Yoksa Alc rune'un orada daha fazla damage mi atıyor ya da lanede creepler AA'yı mı healliyor? Madem bu comboyla çok rahat kesebiliyor, seri kesmesi lazım her yerde. Sonuçta: Concoction damage + Acid + upuzun stun = ez kill

---------

Cold Feet spam olayına gelirsekte, spam demek aptal gibi skill cd doldukça atmak demek değil ki, kendinin veya onun LH alımlarına yakın noktalarda dikkat dağıtma ve harass amaçlı atacaksın. Ayrıca mana poolu çok düşük değil. 3 branch ile birlikte 2 lvl'da 390, 3 lvl'da 429 manası var. Cold Feet mana bedeli her level'da 150. Oyun başı 3xBranch+1 tango+1 clarity başlarsan 297 gold kalıyor geriye, yani 5-6 creepte bottle bitirebiliyosun, bottle kullanmadan bile düzgün aralıklarla ve clarity ile beraber o skili 3-4 dakika içinde 5-6 defa kullanabilirsin üstüne bottle + runelar da girince bu sayı çok daha artıyor.

Bütün herşeyi competitive scene'e göre değerlendirmeyin. Orada picklenmiyor oluşu illa kötü olduğu anlamına gelmiyor, picklenmiyor çünkü kırılgan ve riskli bir hero, ayrıca her taktiğe uymuyor ve bazı mid herolarına karşı avantajını biraz kaybedip öldüğü zaman ekmek olma potansiyeli fazla. Onun yerine çok daha güven veren, risksiz herolar tercih edilir. Yani main olarak bir Mid herosu değil ve bu şekildeyken olamaz fakat, dikkatli olunduğu takdirde Mid'de çok sırıtmayan bir hero bana göre.

Insomniac
22/12/2013, 05:17
Saat 4'te bu kadar yazı yazacak enerjiyi nereden buluyorsun? 'Tek doğru dediğin şey...' den sonrasını okuyamadım. :d

CoolStoryBro
22/12/2013, 05:22
Bilgi vermenin saati olmaz :p Bu aralar biraz ters yaşıyorum o yüzden şu an için enerjiyle bir sıkıntım yok (:

Fakat neden okumadın, yazık değil mi yazmışım o kadar :/

Insomniac
22/12/2013, 05:29
Bilgi vermenin saati olmaz :p Bu aralar biraz ters yaşıyorum o yüzden şu an için enerjiyle bir sıkıntım yok (:

Fakat neden okumadın, yazık değil mi yazmışım o kadar :/

Okuyamadım çünkü (http://tr.twitch.tv/nl_kripp) öğrenmem gereken çok şey var. Ee öğrenmenin saati olmaz. :p (=

Burakula
22/12/2013, 05:46
söylenenler arasından tek doğru olan kısım:Sonuçta: Concoction damage + Acid + upuzun stun = ez kill

lanede de rahatça kesebilir haklısın. Sonucta heroların sürekli full hp olamaması ve alchemistin rune avantajıyla lanedeki ancnin canıdanki en ufak azalamyı değerlendirmesi gibi durumlar var. Ayrıca hesaplamalarına göre alchemist stunu en uzaktan atıp 2.5 saniyeni yarısında yürüse bile zar zor kurtuluyor elinden anc, bu da ya alchemistin anc refill olana kadar daha da rahat kasması, ya da cd si az olan stunu bir daha kurarak ancyi kesmesiyle sonuçlanıcaktır.

alchemistin acid+stun harasıyla anc nin ilk skillve 3. skill harasını karşılaştırmak saçma. Alch ya da herhangi bir hero üstün gelir, canı 3/4 kalmış bir anc yeterince yakında gördüğünüzde ise tek yapmanız gereken 2. skile basıp adama doğru koşmak ve killinizi almak.

doğru olduğunu kendiniz de bildiğiniz şeyleri sırf burakula savundu diye tersinim savunmak forumda yeni "cool" olma yöntemiymiş öyle duydum:)

CoolStoryBro
22/12/2013, 06:54
He kanka he çevir yanmasın. Onları hesaba katmadım çünkü sen şimdiye kadar onlardan bahsetmedin. Sen full candaki AA'yı Conc. + Acid'le yarı can yapar, rune'u alır ve AA'yı keserim diyorsun. Bende kesemezsin dedim ve hesabını koydum. Kaldı ki AA'ya lane sırasında ne kadar çok damage atacağını sanıyorsun ki? Zaten 140 mana isteyen bir Acid skilin var ve bunu creepler için spamladığından mana sıkıntısı çekiyorsun, o yoklukta mana bulup bir de 120 mana isteyen Concoction'ı da 2-3 defa atsan bile bir iki tango ve bottle chargelar ile AA onları kapayabilir.

Ayrıca ben o hesabı dediğim gibi sadece AA'nın mal gibi beklediği bir anda ve Alcemist'in rune almakla vakit kaybetmeden stun süresini AA'ya fokuslayarak harcadığı bir şekilde elde ettim, max range dediğin de 700 range ve ben 500'e kadar filan yaklaştım atarken. AA'da o sırada hiç kaçmaya çalışmadı, hep öyle oluyormuş çünkü (:

Normalde; dediğim gibi AA o stunu salak gibi yemeyi beklemez, ya Alc'e yedirtir ve üstüne Cold Feet atarak lehine çevirir durumu ya da rune almak için stun yemeyi göze alır ki bu da bottle regeniyle kendini kapar. Eğer Alc rune almayla uğraşırsa da daha fazla vakit kaybı yapacağından vuracağı hit sayısı en fazla 1 olur diye ilk mesajımda yazmıştım zaten. Ha bir de stun yiyeceğini anladığı zaman AA'nın Cold feet ve Ice Vortex attığı bir olasılık daha var. Ya AA'ya devam eder 1 hit vurur stunlanırsın ya da stun range'inden çıkarsın ve yine geri dönüp 1 hit vurursun, ama sen oynarken herşey tamamen farklı şekilde oluyordur eminim.

Bir de ben eşit bir Alc vs AA'da "AA siqer atar filan" demedim, AA'nın kırılgan bir hero olduğunu ve yanlış bir hareketinizde ekmek olabileceğinizi yazdım. Fakat iyi oynandığı takdirde de Alc de dahil çoğu heronun verdiği harass'ın fazlasını Early Game'de vererek Cs/Exp/Item avantajı elde edebilir de dedim. Yani siz Alc'i regen için laneden uzaklaştırdığınızda kalan cs'ler ile durabilty itemları alabilirsiniz ve bunun yanına Exp farkı da eklenince VS'de avantajlı konumda olursunuz. Yani normalde AA iyi bir şekilde agresif oynadığı takdirde o rune kavgasına 4 lvl ve botla giderken Alc 3 lvl ve botsuz durumda olabilir. Böyle bir durumda da kesme ihtimali olmayan bir heroyu kovalamak yerine onun lane'de olmayışından yararlanarak cs kasmaya koyulur ve Bot ile diğer itemlarını bitirmeye çalışır.

Anlamıyorsun diye yine yazıyorum, ben o hesabı her şeyin eşit olduğu bir konumda ve AA'nın mal olduğunu varsayarak yaptım ve o şekilde bile sana ölmeyeceğini gösterdim, normal koşullar altında AA iyi oynandığı vakit zaten öyle bir durum oluşmaz, ama zayıflık gösterir ve dikkatsiz davranırsa cezasını çeker.

Burakula
22/12/2013, 11:42
bence AA imba alch yerine AA yı banlasınlar first. Hele mid alınırsa var ya off iyi oynanırsa bütün mid herolarını ezer geçer abi. Burakula tersini mantıklı bir şekilde açıkldaı çünkü.

FeedGuaranteed
22/12/2013, 12:31
Burakula haksız olduğun ortaya çıkınca da ya abartıyosun ya da olayın boyutunu değiştiriyosun. Haklısın demek zayıflık değil. Neyse şimdi git bi mesaj yaz, gene herkes bana karşı diye. Kenarına da "he he tamam he sizin dediğiniz gibi he" temalı bi cümle ekle.

Woolridge
22/12/2013, 14:33
< Bütün herşeyi competitive scene'e göre değerlendirmeyin. Orada picklenmiyor oluşu illa kötü olduğu anlamına gelmiyor >

Bu cümlenin üstüne gidip < bence AA imba alch yerine AA yı banlasınlar first. Hele mid alınırsa var ya off iyi oynanırsa bütün mid herolarını ezer geçer abi. Burakula tersini mantıklı bir şekilde açıkldaı çünkü > demen gerçekten güldürüyor :D

Krizalid
22/12/2013, 15:05
< Bütün herşeyi competitive scene'e göre değerlendirmeyin. Orada picklenmiyor oluşu illa kötü olduğu anlamına gelmiyor >

Bu cümlenin üstüne gidip < bence AA imba alch yerine AA yı banlasınlar first. Hele mid alınırsa var ya off iyi oynanırsa bütün mid herolarını ezer geçer abi. Burakula tersini mantıklı bir şekilde açıkldaı çünkü > demen gerçekten güldürüyor :D

Hakikaten ya, her mesajında sanki her sürekli CW atıyormuş sanki CM modundan çok bir şey anlıyormuş gibi konuşan da kendisi, sürekli Matchmaking'den ve Matchmaking'de karşılaştığı Ruslardan yani attığı publardan bahsedip ağlayan da kendisi. Nasıl bir ilişki çözmek zor.

napstar
22/12/2013, 15:49
Burada pratik Dota bilgisi en yüksek kişi ben olduğumdan bir sorunla karşılaşırsanız veya aranızda çözemediğiniz bir problem olursa hiç çekinmeden bana sorabilirsiniz. "Best theory-crafter ever" madalyamla sorularınıza cevap vermeye çalışabilirim bu tatil günümde.

edit: Şimdi bakıyorum neler tartışılmış, neler konuşulmuş. Ona göre kimsenin karşı çıkmayı dahi düşünemeyeceği kesin sonuçlar ve analizler sunacağım.

Öncelikle şunu söylüyorum; burada yazacağım her şey KESİN doğru. Aksi KESİNLİKLE düşünülemez veya ispat edilemez. Bana karşı çıkacak herkes KESİNLİKLE gaflet içindedir. Yanlış düşünüyordur.

İkinci olarak yazıyı şu (http://iblogbox.com/pig/watch/?v=BmZjPGlJNEs&title=DJ%20Army%20%26%20DJ%20Muro%20-%20Extacy%20'HD'&prefix=Lyrics) müziği dinleyerek yazdım. O yüzden siz de dinleyin ki tam performans alın yazıdan. Hatta arada böyle kafamı falan sallayıp, kollarımı ellerim ile iyi bir şekilde kombinleyip "pompapompapompa" dediğimiz hareketi yaptım. Bazen de "ölüel" dediğimiz kolları saçma sapan sallarken ellerimizi kendi haline bıraktığımız hareketi yaptım. Siz de yazıyı tam anlamıyla anlamak istiyorsanız bu şekilde beyinsiz danslar etmek ZORUNDASINIZ.

Sorularla ilerleyeceğiz.

AA neden mid'e geçer?

Takımınızı erken rotationlar üzerine kurduysanız ve Ice Blast'ten daha erken yararlanmak istiyorsanız AA'i mid lane için seçebilirsiniz. Fakat böyle bir durum olması için karşıdaki mid herosunun kim olduğu da önemli. Yani bir OD gibi, Puck gibi veya QOP gibi her türlü mid'i domine edecek bir hero olmadığından sizin taktiğinize mükemmel uyuyor bile olsa karşı takımın mid herosunu tahmin edebilmelisiniz veya kesin olarak bilmelisiniz.

Karşıda AA'i kesinlikle dövecek bir hero varsa -OD gibi- seçmemeniz önerilir. Çünkü zaten dakika 8-9 olduğunda OD'de 50 deny olacağından istediğiniz seviyeye gelemeyecek hero. Öyle öküz gibi gezer ortada sadece. Eğer eşit şartlarda takılacak bir hero varsa ve taktiğinize uyuyorsa KESİNLİKLE alınması gerekir.

Bir diğer mesele de melee-range olayı. AA gayet iyi bir range'i olan bir hero. (unuttum şimdi tam olarak isteyen baksın aq :@) Ve Cold Feet denen mükemmel skill sayesinde melee heroları çok fena yakıyor mid lanede. Hatta öyle ki her wave de iki creep kaçırmasını sağlayabilirsiniz karşıdaki melee herosunun. Mana sıkıntısı falan denmiş. Yok öyle bir şey. Mid lanede int bir hero mana sıkıntısına giriyorsa sorun heroda değil, oynayandadır arkadaşım. Zaten AA'i bir melee'ye karşı mid'e yolluyorsanız ondan beklediğiniz şey kill alması değil, karşıdaki hero'nun item'larını olabildiğince geciktirmesidir. Artık karşısında alchemist varsa mek'ini, DK varsa ShadowBlade'i falan neyse ne.

Burada bir anti parantez açıp tartışılan konuya değinmek istiyorum;

Alchemist AA'i keser, yok onun babası onu döver gibi saçma bir muhabbet açılmış ki akıllara zarar. Melee vs Range bir durumda melee hero TEK BAŞINA kill alıyorsa range'den (Pudge ve yeni haliyle Balanar hariç) yine oynayanda sorun vardır. Bak daha hero özelliklerini bile saymadım. Sadece melee ve range diyorum. Alchemist rune'a koşacakmış da AA da koşacakmış. Bir kere teori baştan yanlış. Mid lane'de iki hero aynı rune'a koşmaz arkadaşım. Biri diğerinin alacağını önceden bilir, çağırır tavuğunu bottle crowing yapar. Alamayacağını bile bile rune'a gitmez kimse. Hele yeni gelen patch'le artık hiç kimse gitmez. Hatta ben canlı izlediğim maçlarda iki oyuncunun da tır (http://hydra-media.cursecdn.com/dota2.gamepedia.com/0/0f/Appa_rare_01.mp3)sıp rune'a gitmediğini ve ikisinin de crowing yaptığına şahit oldum. AA zaten dezavantajlı olduğundan koşmaz o rune'a. NEYSE.

AA'in mid lanede dezavantajları nelerdir?

Bir kere kesinlikle lane push'layabilecek bir skill'i mevcut değil arkadaşımızın. Bu yüzden pasif oynayarak sadece lane'ine konsantre olması gerekiyor. Öyle rune'lara koşup heyecan ararsa patates olma şansı çok yüksek. Çok garanti bir durum yoksa rune'a koşmaması gerekir. Koşan YANLIŞ YAPAR VE HATASININ BEDELİNİ KELLESİYLE ÖDER WHOUAAA.

En az iki kişilik gank'ler ile yatması çok kolay. Hatta çok iyi gitmeyen bir gank ile bile ölebilir. Hatta böyle dururken bir anda ölebilir. Nedenini anlayamadığ (http://i.imgur.com/32E1hDf.png)ınız bir şekilde ölebiliyorsunuz heroyla çok garip. Yeni gelen patch'le dururken bir anda ölen AA'lere şahit oldum.

Mobil değil. Blink'dir şudur budur, hız artıran skill'dir, hede hödö'dür, böyle çılgın atmalı skill'leri yok. Bu da play-making özelliğini bitiriyor hero'nun. Böylece az seçilen ve sadece bir kaç stratejiye uyan özel bir hero olmuş oluyor sevgili AA. (Mid role için)

AA'in mid lanede anavtajları nelerdir?

Erken ulaşacağı 6. seviye ile alacağı ultisi sayesinde 4v5 fight'lar bile 4 kişi olan takımın lehine dönüyor genellikle. Hatta orada olmaması veya ultiyi attıktan sonra TP ile katılması çok daha fazla yarar sağlıyor, malum ultinin alanı büyüyor falam filam.

Melee hero'lara karşı Storm - Static Remnant (BAYA İYİ GRUP - ŞARKI İSMİ GENÇ ROCKERLAR DÜŞÜNSÜN DERİM) gibi bir etki yaratıyor. Sağlayacağınız Lasthit üstünlüğü ile karşı heroyu deli edebilir, üstünüze gank çekebilir, geberebilir veeee SPACE = CREATED MOTHERFUCKERS diye bağırabilirsiniz. Yani karşıdaki heroyu belli bir seviyenin altında tutmak ve itemlarını geciktirmek ana göreviniz olacak mid lane için. (melee ise)

Evet benim söyleyeceklerim bu kadar. Kesinlikle yanlış bir şey yok bunlarda. Bazen böyle pokemonlar çıkıyor burası yanlış olmuş diyor, ağzınızı yüzünüzü si

Hex
22/12/2013, 20:05
Az mı rampage çekmedim be o muazzam ultisiyle.

CoolStoryBro
22/12/2013, 22:59
Öncelikle yazıyı şu (http://iblogbox.com/pig/watch/?yurl=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D6 vdWciD304g) şarkıyı dinleyerek yazdım. Hatta arada, elleri iki yana açarak etrafımızda dönmek suretiyle yaptığımız "helikopter" denilen hareketi yaptım ve bunu yaparken tüm vücudumla bir vibrasyon oluşturup kendime özgü bir kombinasyon elde ettim.

Herneyse, napstar benden bile uzun yazarak kendisinin bu alanda unutulmaması gerektiğini hatırlatmış. Buradan kendisine "hll spr dwm knk" diyorum. Forumda Mid rolünde pratik Dota bilgisi en yüksek kişi olarak da olabileceklere dair gayet güzel teoriler yazmış. Ve aralara müzik, komikli resimler filan serpiştirerek eğlendirerek öğretmiş.

Fakat Burakula olayı "mantıklı" şekilde açıkladığı halde napstar'ın aksini mantıklı bir şekilde dile getirmesi sebebiyle napstar'ın Burakula'dan hoşlanmadığı, hatta nefret ettiği kanısına vardım. Keza Woolridge, Feed ve Krizalid de Burakula'ya karşı söylemlerde bulunarak fırsatını bulsalar Burakula'yı bir kaşık suda boğabileceklerinin sinyalini vermiş. YETHER ARTIK UĞRAŞMAYIN ŞU ÇOCUKLA!

Burakula arkadaşımız Mid rolünü competitive scene'de sürekli picklendiğini gördüğü 10-15 herodan ibaret sanıyor olabilir. Dalga geçmeyin, sizin de başınıza gelebilirdi. Eğer bu yüzden bu çocuğa laf eden olursa karşısında beni bulur!

Yazıya şarkıyla başlayınca uzun yazacağım sandınız di mi? Ahah saflar yaa, şaqa yaptım xd

Mostar
22/12/2013, 23:12
--> bpi pickledi aa. şimdilik epey efektif kullanıyorlar

Nymphe
23/12/2013, 00:07
random atsam bile gelen heronun midde aa yi ezme olasiligi %60 dan fazla

uzun uzun yazdırmayın