PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : oyunda sayıları artan "broken" herolar?

Burakula
21/01/2014, 23:12
evet malumunuz son 1-2 senelik süreçte bu heroların sayısı dotada hiç olmadığı kadar artmış vaziyette. Competetive açıdan pek fazla zarar vermiyo zira çoğu oto banlı bu heroların ancak e-spor adına gittikçe yükselen bir oyunun non-competetive kısmının dengesinin bu akdar bozuk olması sizce normal mi?

An itibariyle broken olarak tanımlayabileceğim herolar(tartışarak yenilerini ekleyebilir veya çıkartabiliriz)

-earth sprit: completely broken. Diyecek fazla bir söz yok

-legion commander:sahip olduğu fazladan damage i kulelere de vurması çok dengesiz. ortalama damage çalmış bir legiye karşı kombat kaybetmek 2 yolun barakasını da kaybetmek demek.

-broodmother:harita dışına çıkan ölümsüz pusher. Çok çok az counter ı var.

-bristlebakc:ultisinden gelen damage kısmı hariç bi problemi yok aslında. Ancak sırf defans itemi kasarak bu kadar damage e sahip olması heroyu biraz dengesiz yapıyor.

-zet:dota2 ye geldiğinde "lan 4 tane necro var durmuyo pezevenk" ya da "8 levelim 2 dagonla tek yiyorum" laflarıyla şenlenicez.

-winter wyvern:gelsin lane domineler, kombatta 2-3 kişi birden tek yemeler.

-azgalor:gelsin 15 dk da biten oyunlar.

-oracle:imba bir hero bulun ve ona daha da imba olması için yardım edin.

-destroyer: aralarında en az broken olan hero, ancak hem bu kadar fazla lane dominator hem de bu kadar late game gücünün olması mantıktan uzak. Oyunun her safhasında bu kadar etkili hero olmamalı.

aralarına eklemek çıkartmak istedikleriniz varsa sebepleriyle beraber dinlerim. Ben hepsini çok kısa açıkladım.

Bu arada saçmalayacaklardan önce şunu belirteyim: Bu herolara karşı oyun kazanılamaz falan diye iddia etmiyorum. Bu heroların açık şekilde dengeyi bozduğunu kastediyorum. Yoksa elbetteki zayıf yönleri var hepsi birer boss değil. Sadece güçlü yanları falza güçlü veya zayıf yönleri çok daha az.

Lütfen konu hakkında tartışmak isteyenler post yazsınlar, kuduz gibi saldırmak istyenlere özel mesaj yoluyla açığım.

MartinEden
21/01/2014, 23:19
Earth Spirit ve Legion Commander' e katılıyorum, güçlü yönleriyle çok can yakıyorlar ve yeni bir patch gelmeden de can yakacaklar gibi.Hele şu sıralar girdiğim her oyunda Legion picki var, bıkkınlık geldi :D
Listeye Nyx eklensin. Bu heroyla orta oynayan birisi zor ölüyor, nerflenmesi taraftarıyım (3-cü skili kullana bilen birisini öldürmek tam bir müşkil oldu).

KEREEEEEEEEEEEM
21/01/2014, 23:32
Legion Commander, Bristleback ve Destroyer listeden çıkartılmalı.

LC her ne kadar çok güçlü bir ultisi olsa da competitive oyunlarda pub gamelerdeki gibi dakkada bir ultiden daamge alamayacak Alabileceği azami hasar 45dklık bir oyunda 100 olur. Bu da azıcık bi disable ile heronun gg olmasına sebebiyet veriyor. (60dklık bi oyunda normal vuruşu 700 olan lc vardı takımda ve kaybettik)

ODye gelirsek artık oyun başında (15. dklarda) çok güçlü dğeil. Yeni metadaki herolarla çok kolay eriyip gidebiliyor. Ciddi bir nerf gelmeden pick sayısı hatrı sayılır şekilde azalmaya başladı.

Mostar
22/01/2014, 00:02
az önce takımımda lc vardı, rakip supportlar ilk 5 dk 2 kez gank attı nc'ye adam oyunu 250 gpm ile mi ne bitirdi. ama +'ları ms si zaten 2. en yüksek ms ye sahip olan herolar grubunda + 1. skill ile uçuyor. 2. skilin as + heal + debuff silmesi biraz op. onun dışında skilleri normal. 1 lvlde nc kasmasını engelleyecek bir nerf gelirse - ki bu 3. skill oluyor - gayet normal olur. hani nc'lerde heal vuruş şansı yarıya inse gibi ki bilmiyorum böyle kodlanabilir mi.

- es e geldiğinden beri ben de küfür ediyorum.

- rakip brood picklediğinde oto tinker çekiyorum. travel bitene kadar kule vermezseniz tk yiyene kadar bir daha vermiyorsunuz. tinker dışında lc ile de counterlayabilirsin. + olarak laneleri pushlayıp 5 kişi bir yerden girdiğinizde brood gereksiz bir hero oluyor. def yapabilme imkanı yok.zaten heronun op yanı dağa taşa kolayca çıkması. web buff'ından önce aylarca en düşük win ratesi olan herolardan biriydi bırak da nerfe kadar sefasını sürsün :D

- dota 1 epeydir oynamıyorum ama oynadıgım zamanlar zet ve oracle otopark mafyası gibi her oyun musallat olmuşlardı.

- bunların dışında od bristle vs op değiller. 100 küsur heronun hepsinde kendince op skilleri var. enc nc kasıp düz vuruşla +250 vuruyor, doom 4 kişi combat yaptırıyor, pugna intlere tek atıyor + 2 dkda 3 tower alabiliyor, sven %65 cleave, magnus 5 man rp + free bfury, timber offlane dağıtıp her 10 saniyede bir sup tekleyebiliyor, voker zaten başlı başına vs vs vs.

hani herhangi bir heroyla yeteri kadar train attıktan sonra pub'da rakibe bu hero da ne op dedirtebiliyorsun

Lexsarko
22/01/2014, 00:11
Sıkıntılı kahramanlar var hakikaten. Özellikle Earth Spirit çok ilginç bir kahraman. Stun, silence, mobilite, aoe hasar, itme-çekme... bu kadar özelliği bir arada bulunduran kahraman hatırlamıyorum Dota'ya başlayalı beri. Bunun dışındaki kahramanlara çok değinmeye gerk görmüyorum. Earth Spirit'in yanında oyuncak kalıyorlar.

Bu sefer mantıklı bir noktaya parmak basmışsın. Bu ilk kez oluyor sanırım :P Bu arada kırmızı yazdığın kısım gülümsetti(BEN EARTH SPIRITE KARŞI MAÇ GAZANMIŞTIM YEAA) :D

napstar
22/01/2014, 00:43
Bristle, Legion Commander ve OD'ye katılamayacağım. DotA'dakileri bilmiyorum zaten.

Earth Spirit zaten efsane broken artık. Yani EFSANE yani. Ayıp lan o hero hala o şekliyle oyunda. Hero'da yok yok.

Armor, MS, HP, mana, silence, stun, 561591 range initiate, escape, kurtarma?, YOK YOK AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.

Broodmother'ın haritanın dışına çıkmasına da EFSANE denilebilir.

Senin değinmediğin iki hero daha var ben bunlardan birinin nerf yiyeceğini düşünüyorum. Slark ve Ember. Ember'in laning'ine nerf gerekli.

Burakula
22/01/2014, 01:30
Listeye eklemeyi unuttuğum: Slark. Başı küçükken ezmezseniz o baş bi büyüynce var yaa... ki laningi de zayıf olmayan bir hero başı küçükken ezmek hiç kolay değil.

Legion konusundaki imba kısım bence kuleye verilen hasarda sadece. Kendine 2. skl atan legion kuleyi 4 sn de temizliyor. Nc de de çok hzılı kastığını ve çok iyi gank atabildiğini de hesaba katınca bence çizginin üstünde kesinlikle. Kombat gücü normal oraya lafım yok.

Destroyerin bence gücü kuvveti halen yerinde competetive de gözden düşmesine anlam veremiyorum. 5 man dotaya da, late game e de gayet uygun tek eksiği push. Ayrıca laningi en güçlü hero bile olabilir, dendinin 60 deny attığı starladder finallerine bi bakın isterseniz.

Bristleback: o defansın yanına o damage olmaz be kardeşim valla olmaz bak.

Simita
22/01/2014, 02:20
Wyven ulti atınca takım arkadaşları filan ona daldıran, oracle da ultisi kopyasını çıkarandı değil mi?

Burakula
22/01/2014, 03:01
Wyven ulti atınca takım arkadaşları filan ona daldıran, oracle da ultisi kopyasını çıkarandı değil mi?

wyvernin aynı zamanda 260 vuran ve lichin ultisi gibi seken çabuk dolan bir skili ve range ini 600 arttıran va alana buzlu vurmasını ve uçmasını sağlayan da bir skili bulunmakta.

öbür dediğin hero zet, itemleri ve skilleri ayrıca kullanabildiğin bir kopyanı çıkartıyor ultisi. kopyaya vurulamıyor cd si ile durationu arasındaki fark az.

Krizalid
22/01/2014, 09:04
Dota 2'de bir hero OP gibi duruyorsa büyük ihtimalle bir bug mug falan vardır. Ben Legion Commander'ın o kadar rahatsız edici bir güçte olduğunu hatırlamıyorum/düşünmüyorum. Zaten öyle bir liste olmuş ki OD bile yer almış. Tek tek seçimlerini beğenmedim Burakula'nın ama son zamanlarda (belki dota2 ismi duyulduğundan beri) Icefrog'un buff mantığı ortalama bir heroya/itema manyakça bir buff verip profesyonel oyuncular tarafından fark edilmesini beklemekten ibaret olduğu, yeni versiyonlar nadiren çıktığı ve değişiklikler büyük olduğu için oyundaki orantısızlıklar ergenlik sivilcesi gibi artıyor.

6.69'dan 6.79'a changelogları okuyun bir, daha önce olsa "hayır bu oyuna bu eklenmez, dengesiz ve saçma olur" denilecek pek çok şeyi yıllardır kullanıyoruz.