PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : League of Legend - Bir devin düşüşü

JeanValjean
24/01/2014, 10:27
Merhaba arkadaşlar :facepalm: öncelikle en başta belirteyim bu bir tartışma başlığıdır. Beyin fırtınası yapalım istiyorum. Herkesin düşüncesi farklı olabilir. Sonuçta herkesin popisi farklıdır, saygılar. :tick:

LoL moba tarzı bir oyun olduğu için ister istemez hepimizin ilgisini çekmiştir ya da bir dönem bu oyunu oynamış, en kötü yayınını takip etmişizdir. Başlıkta da belirttiğim gibi LoL moba oyunlar içersin de gerek oyuncu sayısı gerekse hitap ettiği topluluğun çeşitliliği bakımından sektörde birinci. Ancak Riot games' in üst üste daha fazla gelir elde etmek için yaptığı hamleler "profesyonel oyuncular için" oyunu oynanabilir kavramından epeyce bir uzaklaştırdı. Dikkat ederseniz LoL oynayan arkadaşlarınız bu dönem içersin de yeni oyunlara yöneldiler. Bu aralar özellikle s3-s4 dönemi arası ve s4 sezonunda bu sorun oldukça göze batıyor. Etkilerini az çok moba forumlarını takip edenler görebiliyorlardır. LoL camiasının en büyük yayıncıları ya LoL'e davalık oldu ya da tamamen LoL yayını yapmaktan vazgeçtiler. LoL'un bu ağır kan kaybının sonuçları ne olur bilemiyorum. Bir moba oyunun bu kadar basite indirgenmesini çokta anlamlı bulduğum söylenemez.. Söyleyeceklerim bu kadar. Ve soruları bir kaç madde ile sıralayacak olursam :

1. LoL aşırı yayılmacı bir politika izlediği için sürekli olarak tecrübesiz oyuncuları bünyesine çekiyor. Bundan dolayı oyunun kalitesi düşüyor.

2. Sık sık para kazanmak, RP satmak adına oyuna "OP" kahramanlar ekliyor. Rpler çekildikten sonra bu kahramanlar nerfleniyor.

3. Riot games' in oyunun metasını değiştirme çabalarının boşa çıkması.

4. LoL'ün Sponsorlarını kaybetmesi.

Rolling in the deep.

MadPandastic
24/01/2014, 11:57
daha önce de söylemiştim, riot games dünyaya bi e-sport sunmadı. bir valveye bakın bir riota. riotun vizyonunun zynga oyun grubunun politikasından hiçbi farkı yok, amaçları sadece para kazanmak. yani gerçekten her seyi bırakıp League of Legends hakkında suraya ya yazacağım tek yorum; lol.

Woolridge
24/01/2014, 12:06
amaçları sadece para kazanmak kısmına katılyorum
tecrübesiz oyuncular kısmına da katılıyorum

diğerleri hakkında bir bilgim yok bir fikrim de yok -.-

L2ebel
24/01/2014, 12:39
valve'de aynı durum valve where is my hl3!!! working for money not game or player

Darkelia
24/01/2014, 12:52
Ben bu konuda riota haksızlık yapıldıgını ve yazdıgın şeylerin abartı oldugunu düşünüyorum dota 2 oyuncularınının azımsanmayacak bir bölümü sırf lol komünitesi ve oyuncuya para kazandıran aktiviteleri daha fazla oldugu için lole geçtigini bliyorum yerli olarakta bunun bircok örneği mevcut , 2.maddenede katılmıyorum sık sık rp çektirmek icin yeni herolar gelmiyor bu zaten lol'ün dogasında olan birşey en az 2 ayda bir yeni hero ekliyorlar ve bu heroları da rp ile almaları için kimsenin bogazına yapısmıyorlar ki en fazla 1 hafta normal oyunda takılsan ya da aram oynayarak oyun ip'si kassan zaten heroyu cok rahat alıyosun yeni gelmiş bile olsa , 3 ve 4. maddenede katılmıyorum meta daha yeni değişti sezon 4 le beraber bunun hakkında birşey söylemek için daha çok erken ayrıca riot games 4 ve 5. sezonda oyunculara daha cok aktivite ve ödül sözü verdi bu parada havadan gelmiyordur sanırım sponsor artısı illaki olmustur en cok yapılan haksızlık bence para konusu riotun paraya okadar da önem verdigini sanmıyorum öyle olsaydı e-sporun e'si bile yapım aşamasında olan ülkemizde bile kominite kurup maaşlı eleman calıstırıp yılda en az 3 ,4 büyük etkinlik düzenlemezlerdi ben bir dota oyuncusuyum ama yaklasık 6 ,8 aydır lol oynuyorum gerek inceleme gerek dota 2 ile arasında farklar bakımından ve dota2 nin tek kaybettiği yer aslında valve nin riot 'dan daha para göz olması.Ayrıca riotun kurucularının bir röportajı vardı bulamadım suan para umrumuzda değil diyorlar bende buna katılıyorum acıkcası bunu örnekleyecek birşey olarak bir riot calısanı türkiyenin 81 ilini dolasarak gittigi kafelerde oyunculara bedava rp , hero ve kostüm dagıtıyor kücük caplı turnuva filan düzenliyor gittigi yerlerde Türkiye 'de e-sporun bu denli gelişmeye başlamasındaki en önemli etkende ne yazıkki LoL .Hayal edebiliyor musun ? Bir valve çalışanı osmaniyeye gelecekte oyunculara hook dagıtacak aagsfddfsas :D :D

JeanValjean
24/01/2014, 13:55
Ben bu konuda riota haksızlık yapıldıgını ve yazdıgın şeylerin abartı oldugunu düşünüyorum dota 2 oyuncularınının azımsanmayacak bir bölümü sırf lol komünitesi ve oyuncuya para kazandıran aktiviteleri daha fazla oldugu için lole geçtigini bliyorum yerli olarakta bunun bircok örneği mevcut , 2.maddenede katılmıyorum sık sık rp çektirmek icin yeni herolar gelmiyor bu zaten lol'ün dogasında olan birşey en az 2 ayda bir yeni hero ekliyorlar ve bu heroları da rp ile almaları için kimsenin bogazına yapısmıyorlar ki en fazla 1 hafta normal oyunda takılsan ya da aram oynayarak oyun ip'si kassan zaten heroyu cok rahat alıyosun yeni gelmiş bile olsa , 3 ve 4. maddenede katılmıyorum meta daha yeni değişti sezon 4 le beraber bunun hakkında birşey söylemek için daha çok erken ayrıca riot games 4 ve 5. sezonda oyunculara daha cok aktivite ve ödül sözü verdi bu parada havadan gelmiyordur sanırım sponsor artısı illaki olmustur en cok yapılan haksızlık bence para konusu riotun paraya okadar da önem verdigini sanmıyorum öyle olsaydı e-sporun e'si bile yapım aşamasında olan ülkemizde bile kominite kurup maaşlı eleman calıstırıp yılda en az 3 ,4 büyük etkinlik düzenlemezlerdi ben bir dota oyuncusuyum ama yaklasık 6 ,8 aydır lol oynuyorum gerek inceleme gerek dota 2 ile arasında farklar bakımından ve dota2 nin tek kaybettiği yer aslında valve nin riot 'dan daha para göz olması.Ayrıca riotun kurucularının bir röportajı vardı bulamadım suan para umrumuzda değil diyorlar bende buna katılıyorum acıkcası bunu örnekleyecek birşey olarak bir riot calısanı türkiyenin 81 ilini dolasarak gittigi kafelerde oyunculara bedava rp , hero ve kostüm dagıtıyor kücük caplı turnuva filan düzenliyor gittigi yerlerde Türkiye 'de e-sporun bu denli gelişmeye başlamasındaki en önemli etkende ne yazıkki LoL .Hayal edebiliyor musun ? Bir valve çalışanı osmaniyeye gelecekte oyunculara hook dagıtacak aagsfddfsas :D :D

En baştan başlamak gerekirse demişsin ki "dota 2 oyuncularınının azımsanmayacak bir bölümü sırf lol komünitesi ve oyuncuya para kazandıran aktiviteleri daha fazla oldugu için lole geçti" bende buna hayır demeyeceğim. Bu bilinen bir gerçek. Ancak LoL'e geçen dota oyuncularının ne kadarı gerçekten kendini bir moba oynuyormuş havasında hissediyor ve ne kadarı 20-30 dklık oyunlardan tatmin oluyor? Ben yukarıda sık sık gelen yeni herolardan yakınmadım. Demek istediğim X herosu geliyor geldiği hafta bütün oyunları domine ediyor. Sonra bu hero bir haftada herkesin gözdesi oluyor. Çünkü çoğu zaman FREE WIN. Ancak hero bu hafta içerisinde satıldıktan sonra ertesi salı günü hemen nerf yiyor. Örnek mi istersin Son gelen Herolara bak yeter :) Riot RP derdindedir yani para. Hiç bir zaman açılmayacak, satışı durdurlmuş skinleri tekrar satışa koyup "Bir kere açtık ama bir daha açmayacağız " diyebilecek bir anlayışa sahip. Oyunun metasının değişmiş olduğunu düşünmeni sadece altı aydır bu oyunu oynuyor olmana veriyorum. Bence LoL bu ülkede E-sportu öğretmedi. LoL'ün yaptığı sadece Türkiye için konuşuyorum ailelerinin paralarını Rp'ye yatıran ve küfür eden yüzlerce küçük velet yaratmak. Eğer senin dediğin gibi e-sport öncüsü, ekolü olmak isteseydi. Tribünal diye bir sistem var onu Türkiyede de devreye sokardı. Hile yapanlar, haksız win alanlar ve ya küfür edenler böylelikle ban yerdi. Ancak bunların hiç birisini yapmak istemiyormuş gibi görünüyor.

Nighthawk
24/01/2014, 14:16
1) Selam benim adım kapitalizm, şu anda dünyada egemen sistemim ve benim egemen olduğum yerde yapılan her şey daha çok para kazanmak için yapılır. Tanıştığıma memnun oldum.

2) Bir şirketin bir tek amacını saysan ne olur derseniz, o para kazanmaktır. Bu demek değildir ki para kazanmak için müşterisini memnun etmeyecek. Müşteri ne kadar memnunsa o kadar para kazanırsın. Ama müşteri hangi müşteri derseniz, işte o noktada kendisine daha çok para kazandıracak olanı diğerine tercih edip, diğerini mutsuz edebilir.

3) DotA'da da yeni eklenen kahramanlar sıklıkla imba oluyor, daha sonra dengeleniyor. Bunu Riot yapınca suç mu oldu derseniz, evet suç oldu. Çünkü DotA'da yeni çıkan heroyla oynamak için para vermiyorsun :) Eğer sen şampiyonu parayla satarsan, yeni şampiyonun imba olmasına daha çok para kazanmak için denebilir ve denir. Valve Dota 2 ilk çıktığında heroların ve oyunun oynanışını etkileyen herhangi bir öğenin kesinlikle parayla satılmayacağını açıkça belirtti. Valve ile Riot arasındaki fark da budur.

4) Medyada LoL ile ilgili gördüğüm yazılar son zamanlarda hep nerflerle alakalı oluyor. Hepsi de olumsuz. Bu kadar olumsuz geri bildirim alıyorlarsa bir şeyler yanlış demektir. Riot 1 ay önce WoW'un lead designerı (denge değişimlerinden sorumlu kişidir aynı zamanda) Ghostcrawler'ı bünyesine kattı ve LoL'un başına geçirdi. Riot da bunun bir sorun olduğunun farkında ve düzeltmeye çalışıyor demekki. İşin esprili yanıysa, Ghostcrawler WoW'daki dengenin en çok eleştirildiği zamanlarda bu işin başındaydı, ve Riot'a geçmesi haberini WoW oyuncuları "biz kurtulduk, şimdi LoL'cüler düşünsün" şeklinde karşıladı :)

Woolridge
24/01/2014, 15:21
sadece türkiyedeki oyuncular lole geçiyor çünkü türkiyede dotadan para kazanmak imkansız avrupada olsun asyada olsun oralarda böyle değil tabii :d

edit: ABİİİİİ PARA VARMIŞ diyip geçen kaç oyuncu para kazanıyor şuan onu da merak ediyorum

Burakula
24/01/2014, 16:12
competetive açıdan bakılırsa bana göre dota bir kaç adım önde çalışma felsefesi, denge, turnuvalar vs. bakımından. Ancak iş bizim gibi oyunculara indirgendiğinde dota nın sıkıntısı çok ama çok fazla. LoL ün iyi yanlarından birisi de competetive ve pub oyuncular arasında süper keskin çizgilerin olmaması dotadaki gibi. Dota da oyunun geliştiği ülkelerde bile competetive oyuncusu olmak profesyonel olmak falan fazla zor bana göre.

Berkantk
24/01/2014, 20:15
Başlığı açana da darkelia'ya da nh'ye de katılıyorum.
Ben KO'yu sırf serilik işin içinde, yetenek daha geri planda diye bırakıp, DotA'ya başlamıştım. DotA'dan artık zevk alamayınca, arkadaşlarım da LoL oynayınca LoL'e geçtim. Ama oyunu oynarken cidden başka oyunlar deneme isteği doğuyordu sürekli içimde. Ve gittim WoW'u alıp başladım. WoW'u oynayınca da DotA'nın değerini anladım.

Krizalid
24/01/2014, 20:26
Şu darkeilanın mesajını nasıl okuyabildiniz, bir de üstüne anlayıp, hak verip bir de cevap mı yazdınız?

Berkantk
24/01/2014, 20:37
Şu darkeilanın mesajını nasıl okuyabildiniz, bir de üstüne anlayıp, hak verip bir de cevap mı yazdınız?

Gözüm biraz patates oldu :D ama yine de haksız sayılmaz

Darkelia
24/01/2014, 22:37
Abi özür dilerim cok kısa zamanım vardı yazıp gönderiverdim o konuda haklısınız imlaya filan cok dikkat eden birisi degilim forumlarda , ama virgül koymustum asddffdh :D

hohmlec
24/01/2014, 22:38
Darkeila birkaç konuda haklı riot çalışanları sırf oyuncu kazanmak için internet kafelere tshirt , rp, wallpaper vb seyleri bırakıyor bunları bizzat (bknz elma kafe eskişehir) kendim gördüm.Dota oynayanların lol e geçmelerinin nedeni ise dota dan para kazanamıyacak olmaları (bknz elwind) ayrıca lolu oynayan kısım daha çok kucuk cocuklar kral oyunda bile lol reklamı var bu yüzden çok dengesiz bir oyuncu profili var bizim gibi dotadan lole geçenler bu kesım oyuncularla oyun oynayınca zevk almıyorlar

Zaphart
24/01/2014, 22:47
Evet lolde bi denge sıkıntısı yok değil.Heroların bi orasıyla bi burasıyla oynuyorlar ama sürekli bi dengesizlik çıkıyor.Hiç dokunmamaları gereken bazı herolara gereksiz değişiklikler falan yapıyorlar.Bi sorun var yani getirdikleri yamalarda.Ne yaparlarsa yapsınlar sürekli opi karakterler oluyor ve genelde de onlar pickleniyor.

Yeezer
24/01/2014, 23:29
Arkadaslarim lol oynuyor arada ayıp olmasın diye oynuyorum 10 maç anca atmış imdir botlardan sonra ama genel olarak küfürcü mid or feed veya ağır oyundan habersiz kişiler çok fazla seviyen yüksek olsa da pek farketmiyor 9 yaşındaki bi cocuk kanka 30 oldum suna buna girdim diyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

napstar
24/01/2014, 23:30
LoL = lowakill oyuncuları tatmin etme oyunu diyorum başından beri zaten be kardeşim :@

MartinEden
24/01/2014, 23:35
Çoğu lol cü kitle
6502

Yeezer
24/01/2014, 23:39
Bilmiyorum belki karşıdaki ezikti Lb diye hero varmış verdi elime arkadaş skilleri gösterdi midde adam rage attı zaten o günden sonra atmadim, Dotada da aynı sorun var takimda 2 3 kisi kötü oynuyor sende batiyorsun, zevkli oyun cok nadir geliyor ranked atatken bile çok hard adamlar geliyor, ya tam eziyosun yada tam eziliyosun takımca. Sen kassan da tek kişi o kadar kasmış adama birsey yapamıyosun. Lolden de Dotadan da soğudum zaten birde ygs lys vakti iyice gg oldum ben neyse yazın toparlarım artik

Awolnation
24/01/2014, 23:48
Ne yalan söliyim bi ara bende oynadım, hatta burda lol'ü savunmuşluğum bile vardır :kappa: Şuan dönüp baktığımda kendime kızıyorum niye oynadım diye çok leş bir oyun harbiden yaa.

Yeezer
25/01/2014, 00:05
Ben hala ayda 2 mac atıyorum arkadaşların hatırına yoksa önceden de soverdim lole hala da soverim lole. 5lvl bi hesap var o kadar :D

AloneOrDeaD
25/01/2014, 00:13
oyunun zevki yok nasıl desem lezzetsiz ben 3 oyun ya da 4 oyun bir oturuşta üst üste dota oynayıp sıkılmıyorum belki random girdiğimden sürekli farklı takımlar falan sarıyor beni

ama lol de öyle değil 2. oyundan sonra fenalık basıyor oyunun o kadar keskin bir pick çizgisi var ki 4 5 oyun üst üste aynı herolarla oynandığını görüyorsunuz bu heroların açık olmamsından kaynaklanan bir şey adam ben zaten işime yarar olan heroyu alırım gerisini de rün e harcarım diyor bu sefer etrafta hep aynı pickler ve hep aynı takımlar oluyor yeni bir şey denemek isteyense resmen oyun içinde afaroz ediliyor

lol bu pick mevzusunu ve hero dengesizliğini aşmadan skinleri ile 12 yaş kadrosunu etkileyen e-sport geliştiriyorum adı altında kafelerde t shirt dağıtan ve abi biz de sevmiyoz ama lol de para kazanma ihtimalimiz var oyunundan başka bir şey olamaz o da zaten çöker arkadaşın dediği gibi de çökmeye yüz tutmuştur zaten

kısaca bu moba ama lezzetli moba değil

Burakula
25/01/2014, 05:28
bir ara sırf ruslar yüzünden LoLe geçip ruslar yerine türklerle mi uğraşsam diye denemişliğim var. 9 yaşındaki veletlerle uğraşmak bile dota2 de ki ruslara katlanmaktan kat kat iyi ama oyun oynancak gibi değil.:/ Şahsen 3 hafta dayanabildim lole ve o kadar sıkılmayı bi tek üninin öğrenci işlerinde sıra beklemekle kıyaslayabilirim.

Lanet CIS takımlarının ve oyuncularının hepsinin düştüğü, en azından 2 solo oyunumuzdan birisini russuz tertemiz ve keyifli oynayabildiğimiz günler geldiğinde, işte o gün dota 10 milyon seviye birden atlamış olucak. O gün gerçek dota severlerin günüdür arkadaşlar, o gün mutluluktur, o gün özgürlüktür, o gün gerçekten dotanın günüdür.

Amerika ve çindeki insanlar gerçekten çok şanslılar. Pinoy dota mexican dota falan diyeceksiniz ancak bu dünya da rus dotasıyla kıyasalanabilecek başka bir lanet daha yok. Bu sorun bir şekilde çözülmedikçe dotanın gelişmesinin önünde bir engel olarak kalıcaktır.

Raichox
25/01/2014, 05:38
bir ara sırf ruslar yüzünden LoLe geçip ruslar yerine türklerle mi uğraşsam diye denemişliğim var. 9 yaşındaki veletlerle uğraşmak bile dota2 de ki ruslara katlanmaktan kat kat iyi ama oyun oynancak gibi değil.:/ Şahsen 3 hafta dayanabildim lole ve o kadar sıkılmayı bi tek üninin öğrenci işlerinde sıra beklemekle kıyaslayabilirim.

Lanet CIS takımlarının ve oyuncularının hepsinin düştüğü, en azından 2 solo oyunumuzdan birisini russuz tertemiz ve keyifli oynayabildiğimiz günler geldiğinde, işte o gün dota 10 milyon seviye birden atlamış olucak. O gün gerçek dota severlerin günüdür arkadaşlar, o gün mutluluktur, o gün özgürlüktür, o gün gerçekten dotanın günüdür.

Amerika ve çindeki insanlar gerçekten çok şanslılar. Pinoy dota mexican dota falan diyeceksiniz ancak bu dünya da rus dotasıyla kıyasalanabilecek başka bir lanet daha yok. Bu sorun bir şekilde çözülmedikçe dotanın gelişmesinin önünde bir engel olarak kalıcaktır.

Bence Rusla evlenmelisin.Bu nefret anca öyle geçer.