PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden LoL oynamalısın ? (Dotacılar konuya bekleniyor)

DOTA_BIRAKTIRAN
12/02/2014, 05:42
Merhaba arkadaşlar, yıllardır tartışılan Dota mı yoksa LoL mü sorularına kendimce net bir cevap vermek istedim o yüzden bu konuyu açıyorum.

Eğer Dota 2 oyununu sadece Eğlenmek ve zaman geçirmek için oynuyorsanız ;
Dota 2'nin League of Legends'a göre daha iyi bir oyun oldugunu söyleyerek baslamalıyım sanırım, neye göre iyi sorusuna vericeğim cevaplar sadece : grafikler , arayüz , ses efektleri , steam üzerinden oynanabilmesi ,ve bu tarz ekstra özellikler olucak. Eğer bu oyunu eğlenmek için arkadaşlarınızla vakit geçirmek için falan oynuyosanız devam edin, sizin için Dota 2 daha iyi.

Ama eğer bu oyuna çok fazla zamanınızı harcayıp profesyonel oyuncu olma para kazanma gibi amaçlarınız varsa boşuna Dota 2 de zaman kaybetmeyin beyler. Çünkü Dota2 oynayarak bu amacınızı sadece Avrupa da düzenlenen turnuvalara katılarak yerine getirebilirsiniz, oda gerçekten zor.

Benim düşüncem eğer Dota 2 yi eğlenmek için oynuyorsanız sizin için doğru bir tercih ama sabah akşam Dota 2 oynayan bi insan ister istemez iyi bir oyuncu olur, sabah akşam Dota 2 oynayacağına gelip LoL oyna Türkiye'de düzenlenen turnuvalara katıl,para kazan,cebine ekstradan para girsin. Ülkemiz de Avrupada düzenlenen Dota 2 turnuvalarından farkı olmayan LoL turnuvaları düzenleniyor ve ödüller de gerçekten çok yüksek, konuyu açma amacım sabah akşam Dota 2 oynayan işsiz tayfaya seslenmekti, boşuna zamanını Dota 2 oynayarak harcamasınlar (bence).

Haberi olmayan,duymayan,bilmeyen insanlar için açtım bu konuyu.. LoL'de yeteneksiz insanlar (ben bile anlıyorum kötü olduklarını) mükemmel turnuvalar da oynuyor paralar kazanıyor, sporcu lisansı çıkartıyorlar,klüplerden maaşlar primler alıyolar, Riot Games Türkiye şirketi oyunculara 2015 yılında kendilerinin maaş vericeklerini açıkladı ve bu sene turnuvalarda 550 bin tl değerinde ödül havuzu olucağını belirtti, (detaylı bilgi için http://lolespor.com/bilgi) 1-2 hafta önce düzenlenen son turnuvanın biletleri biletix'te satıldı 1-2 günde tamamı tükendi, televizyonlarda falan yayınlandı, sadece Türkiye'den 30-40 bin kişi twitch.tv den canlı olarak izledi,birinci olan takım kişi başı 5 bin tl falan aldı ve bu turnuvalar çok sık yapılıyor (her mevsim başı yani 2-3 ayda bir ve sonunda türkiye büyük finali) yani demek istediğim şu an Dota 2 de hayranlık duydugunuz, International gibi turnuvalara katılan takımların oyuncuları gibi olabilirsiniz, yıllardır oynadığınız moba türü bi oyundan para kazanıp fan toplayıp egonuzu tatmin edebilirsiniz.

Ben işi gücü olan biri olarak boş vakitlerimde DOTA 2 oynuyorum, ama eğer bazı arkadaşlarım gibi işsiz olsaydım kesinlikle League of Legends oynardım.

Yukarıda bahsi geçen turnuvaların hepsi Türkiye'de Riot Games şirketi tarafından yapılmakta ve oyuncuların bütün masrafları (yol,otel,yiyecek içecek gibi) yine Riot Games tarafından karşılanmakta, çıkıpta bazı insanlar şimdi Dota 2 de International var en çok para orda dağıtıldı gibi cevaplar verebilir, bende onlara eğer LoL'de ,Türkiye'de düzenlenen en büyük turnuvada yani Türkiye Büyük Finalinde 1. olursanız binlerce lira para ödülünün yanında

League of Legends World Championshipe gitmek için, International Wildcard Turnuvasına katılmaya hak kazandığınızı söylemeliyim.

(2013 yılında düzenlenen Türkiye Büyük Finali)

http://i.hizliresim.com/xEDAoA.png (http://hizliresim.com/xEDAoA)

CNN TURK özeti : http://www.youtube.com/watch?v=z8nsT-QiAXQ

En iyisi 1-2 Şubat tarihinde düzenlenen 2014 sezonunun ilk turnuvasının kısa bi videosunu koyayım,hem sizde nasıl oluyormuş bu turnuvalar görmüş olursunuz ..

http://www.youtube.com/watch?v=LpHiBbchVvE

Turnuva ödülleri

6649

Turnuva için infografik : http://riot-web-static.s3.amazonaws.com/images/news-tr/2014-February/kmf%20infografik/kmf_infografik.jpg (kaç kişi izlemiş,kaç oy kullanılmış falan filan)

Aklıma yattı ama ben bu seviyeye gelene kadar para kazanmaya başlayana kadar çok zaman geçer diye düşünenler için konuşuyorum Dota'dan LoL'e geçen bütün oyuncular kısa zamanda uyum sağlayıp iyi yerlere geldiler, bunun dışında lole başladıktan 2-3 ay sonra katılıp derece yapabileceğiniz,bu turnuvaların daha küçük ödüllü versiyonlarıda var,profosyonel olmaya yeni adım atmış oyuncular için düzenlenen şampiyonluk liginde olan takımların katılmasının yasak olduğu turnuva,birinci olan takım yanlış hatırlamıyorsam 10 bin tl falan alıyordu genelde dandik takımlar katılıyordu, http://lolespor.com/bilgi burdan okuyup merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz.

Unutmayın E-Spor Türkiye'de gelişmekte olan bir spor ve 2014 yılı sadece bir başlangıç

EDİT : Dota 2'den League of Legends'a geçmeyi düşünen arkadaşlar için LoL hakkında kısa bilgiler ve Dota 2 ile olan benzerlik ve farklılıklar eklendi.

LoL'de rol dağılımı şu şekilde : Top , Jungle , Mid , AD Carry , Support

Top : Genelde tank ve fighter şampiyonlar oynanıyor,oyuna ilk dakikalarda fazla bir etkileri olmuyor karşısındakiyle 1v1 atıyorlar,oyun ortalarında diğer koridorlara roam atıp team fightlara katılıyorlar.

http://i60.tinypic.com/5b7amq.jpg

Jungle : tank,fighter ve assassin herolar oynanıyor. Ormanda takılıp bütün koridorlara gank atmaya uğraşıyorlar ama karşıda da bir jungler olduğu için dikkatli olunması lazım,çok tecrübe isteyen öngörü ve zamanlaması iyi olanların tercih edebileceği bir rol, oyun başları diğer koridorlara gank atıp rakibi çok rahatsız edebiliyor hatta kill alabiliyorlar ama karşıdaki jungle oyuncusu senin gank atıcağın koridoru önceden tahmin edip counter gank atarsa sıkıntı yaşayabiliyorsunuz bunun dışında bir çok olayları var. oyunun başlarında en etkili rollerden biri.

http://i59.tinypic.com/29x05d.jpg

Mid : Genelde mage ve assassin herolar oynanıyor, midde oynanan heroların genel bi tanımı yok bazıları roam bazıları farm atabiliyor, çok fazla damageleri oluyor oyunun ortalarında ve sonunda çok etkili oluyorlar, oyundaki en önemli ve en güçlü rollerden biri.

http://i60.tinypic.com/343j5ly.jpg

AD Carry : Attack damage carry demek uzaktan vuran range herolara deniyor damage kasıp arkadan vuruyosunuz,vur kaç yapıyosunuz sürekli (mirana gibi) çok vuruyor ama kırılgan olduğunuz için güzel pozisyon alıp korunmanız lazım, genelde AD Carrylerin çoğunda birtane kaçma skili var , çok vurduğunuz için herkes sizi öldürmeye çalışıyor tanklar önünüze geçip sizi team fight dışına atmaya middeki sizi teklemeye falan çalışıyor,oyundaki bana göre en zor ve en önemli rol.

http://i60.tinypic.com/14sckqs.jpg

Support : Supportluyor işte alt koridora carry ile gidip 2v2 atıyosunuz mapi wardlayıp carryi kastırıp koruyosunuz bazı supportlar tank, bazıları damage vuran, bazılarıda shield , speed veren utilty herolar olabiliyor. Supportlar için özel para itemleri var oyun ilerledikçe üstünüze item alabiliyorsunuz ,Dotadaki suplar gibi 40 dakika bitek bot ile gezmiyorlar (örn: support shadow demon alıp meka force staff shiva falan kasabilecek paranız oluyor)

http://i58.tinypic.com/2m2bdxe.jpg

LoL Dotaya göre çok daha hızlı bir oyun, kuleler çok vuruyor, çabuk düşüyor, bu sebepten dolayı oyunlar bir teamfight sonrası hemen bitirilebiliyor. Teamfightlar oyunun en önemli olayı gibi bişey.

Dota'da skilleri kullanmak daha kolay,ama LoL'de genelde skillerin büyük bir kısmı skill shot yani yetenek atışından ibaret .. tutturması beceri istiyor dotadaki gibi adamın üstüne tıklayıp atılmıyorlar,bu yüzden bazı heroları oynaması tecrübe ve yetenek istiyor.

LoL tamamen takım oyunu ve belkide bazı insanların en beğendiği bazılarınınsa en nefret ettiği nokta, LoLde oyunu Dotada ki gibi tek başınıza alıp taşıyamıyorsunuz 5v1 atamıyorsunuz (en azından yüksek seviye oyunlarda), oyunlar tek bir oyuncunun yeteneği ve becerisiyle kazanılmıyor.

Summoner spellleri : Dotadan LoLe geçenlerin belkide ilk alışması gereken nokta, her heroyu iki adet ekstradan skill ile oynuyorsunuz yani dotada çoğu hero 4 skill ile oynanırken lol de 6 skill ile oynanıyor.

LoL de her heronun diğer 4 skilinin yanında ekstradan bir adet özel pasif skilli var bunun dışında LoLde skillerin resetlenme olayı var, eğer bir kill yada assist alırsanız bazı heroların bazı skilleri refreshleniyor (dotadan örnek: Mirana ile arrow tutturdunuz E ile zıplayıp starfall açtınız kill aldığınız zaman E refreshleniyor bir daha zıplayabiliyorsunuz) bu olay çok mükemmel bir olay ve kesinlikle Dotada da bazı herolara gelmeli diye düşünüyorum.

LoL de inibitör yıkıldığı zaman, süresinden tam emin değilim ama 6-7 dakika gibi bir süre içerisinde tekrar doğuyor. yani iyi bir takım oyunuyla her zaman comeback şansı var.

Dota'nın haritası LoL'e göre çok büyük, Dota da nerdeyse bütün herolar global skillere,haritanın bir ucundan diğer ucuna uçan zıplayan skillere sahip ve teleport diye bir eşya var,koridordan baseye genelde yürüyerek gidip teleport atarak lane'e dönülüyor,smoke basıp wardlara görünmeden dolaşıp çok rahat gank atabiliyorsunuz,tüm takım aşağıdayken 10 saniye içinde hepsi birden yukarıda olabiliyor,yine teleport sayesinde çok rahat counter-gank atılabiliyor,ama LoL'de bunlar yok adam middeyse ordadır ve sana gelmesi zaman alır, ward varsa seni görüyordur, haritanın bir ucundan diğer ucuna uçamaz (1-2 şampiyon hariç).

LoL'de ormanda mavi güçlendirme,kırmızı güçlendirme ve ejderha olmak üzere Dota'dan farklı objektifler var,

Ejderha : Dragonu alan takım kişi başı 150-300 gold arası para kazanıyor. Bu önemli bi para miktarı oldugundan takımlar dragonu almak yada rakibin almasını engellemek için fight yapıyorlar, kısaca oyuna aksiyon katan güzel bi objektif.

Kırmızı / Mavi Güçlendirme : Ormanınızda 6-7 dakikada bir çıkan golemi öldürdüğünüzde mana regen ve skillerin bekleme süresini düşüren mavi bir buff alıyorsunuz,bu koridorda daha uzun süre kalmanıza mananızın bitmemesine yarıyor. Diğer tarafta bulunan yine aynı sürede bir çıkan Kertenkelemsi canavarı öldürdüğünüzde ise Kırmızı güçlendirme almış oluyorsunuz buda size saldırılarınızda ekstra hasar ve slow etkisi sağlıyor,oyun başı ormancılar alıyor ama sonradan genelde orta koridordaki şampiyona yada ad carrye bırakıyorlar.

Boş zamanlarımda genişletmeyi daha fazla içerik eklemeyi düşünüyorum, şimdilik bu kadar.

Herkese iyi geceler okuduğunuz için teşekkürler.

KKROguz
12/02/2014, 09:52
bunları bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Böyle açılan dolu konu var etrafta.

AloneOrDeaD
12/02/2014, 09:59
özet geçiyorum beyler

dotayı eğlence için oynuyorsunuz ama turnuvalara katılıp para kazanamazsınız

ama lol de tr turnuvalarında bile iyi para kazanırsınız hede hödö falan filan

kısacası 67 yıldır duyduğunuz şeylerden farklı bir şey yazmıyor

gözlerim yandı zaten okurken renk paleti çok sıkıcı :(

Sercan<Michaell>
12/02/2014, 11:01
işsiz olsam vaktim olsa samimi söylüyorum çoktan geçmiştim. Ama şimdi ztn haftada 1 2 gün dota oynuyorum lolü öğrenmek ciddi uzun zaman alacaktır. Zaten öğrensem de bi işe yaramaz turnuvaya falan vakit ayırmam zor.

annil
12/02/2014, 11:21
Öğrenmesi zor değil, ki dotadan geçiyorsan zaten daha kolay, itemlar da çok zor değil, tek problem olabilecek şeyler hero pool ve last hit alışması, onlar da çok vakit almadan hallolur; ama lol yani, lol...

Sercan<Michaell>
12/02/2014, 12:12
abi zorluktan kastım oynanış değil 1 2 saatlik oynamıslıgım da var zaten. Hero pool mevzusu var dediğin gibi baya da hero var sanırım. Ki bunları geçtik turnuvalara vakit yok. Ben geri Ultimaya dönecem ya mobasını yerim.

ViktorReznov
12/02/2014, 15:24
Nedir şu herkesdeki profesyonel oyuncu olma isteği ben anlamıyorum.

Woolridge
12/02/2014, 15:27
Nedir şu herkesdeki profesyonel oyuncu olma isteği ben anlamıyorum.

sanıyorlar ki oyun oynayarak hayatlarını devam ettirecekler ehehe

Burakula
12/02/2014, 17:12
Her şey iyi güzel ama bir de şu oyunun bok gibi olma olayını çözse riot, o zaman belki oynanır. LoL gibi bir oyun bir dotacıyı tatmin etmekten çok uzak.

Ayrıca tam zamanlı dota oynayan birisi zaten neredeyse yoktur bu forumda herhalde. Herkesin senin tabirinle "işi gücü var". Burada iyi oynadığını bildiğim insanlar zaten tam zamanlı oynasalar dota2de de avrupanın kapılarını zorlarlar. Bence bu LoL Türkiye de ses getirmekten daha değerli bir şey .

L2ebel
12/02/2014, 18:11
Riot Türkiye ofisinden birisi galiba bu :/

accbets
12/02/2014, 18:21
güzel yazı olmus

accbets
12/02/2014, 18:23
dayı aklımı celdi ama elimizden tutcak bir abimiz yok bizi bu oyuna yönlendircek :) beraber kascagımız bır takımım yok

JrSouL
12/02/2014, 18:25
LoL geçen herkes tüm turnuvaları kazanıyo mu onu anlamıyorum ki -.-

ilhan998
12/02/2014, 18:33
Çok boş vaktin varsa ve bunu lol ile ADAM gibi trainleyebiliyosan ve en az bronz-silver sc2 oyuncusu gibi oynayabiliyorsan lolde competitive arenada güzel şeyler başarabilirsiniz.

Zed.
12/02/2014, 23:55
Dp bütün turnuvaları kazanıyor zaten kadro değişikliğinede gitmezler..Ee nerden kazancaz parayı

Hex
13/02/2014, 01:16
0-15 yaş arası : çizgi film izleyin
15-22 yaş arası : çizgi film oynayın
22+ : artık dotaya hazırsınız.

ilhan998
13/02/2014, 02:02
0-15 yaş arası : çizgi film izleyin
15-22 yaş arası : çizgi film oynayın
22+ : artık dotaya hazırsınız.

Dotada lolde veletlerin oynayabileceği bir tür oyun.

Woolridge
13/02/2014, 16:16
bu forumda dotada para yok yeaa diyip lole geçen bütün arkadaşların geçtikleri günden yana ne kadar para kazandığını merak ediyorum... Geçenler bi yazsa çok güzel olur....

berkbegins
13/02/2014, 16:38
Dotada lolde veletlerin oynayabileceği bir tür oyun.

bana 16-17 yaşından küçük bi dotacı bulsana ben 20 kişi bulurum 12 yaşında LoL oynayan.

Ratz
13/02/2014, 16:41
Edit: Neyse-_-

Tony
13/02/2014, 17:14
Sonuna kadar dota

FafraGa
13/02/2014, 18:16
bana 4-5 arkadaşım dedi gel lole geç bak takım kurarız öyle oynarız hem daha zevkli felan filan diye bende yok dedim neden çünkü vakit geçirmek için dota daha güzel bri oyun zaten yazının başında da belitmişsin bu konuda hakılsın
+suppp ViktorReznov : herkes takım kurup para mı kazanıyor?

D1e-_-
13/02/2014, 18:40
bu forumda dotada para yok yeaa diyip lole geçen bütün arkadaşların geçtikleri günden yana ne kadar para kazandığını merak ediyorum... Geçenler bi yazsa çok güzel olur....
Elwind hariç geçen var mı para yüzünden bilmiyorum da o, 8-9 aydır oynamasına rağmen ilk turnuvasında ikinci oldu şimdi her hafta sonu da maçları var.

ilhan998
13/02/2014, 19:54
bana 16-17 yaşından küçük bi dotacı bulsana ben 20 kişi bulurum 12 yaşında LoL oynayan.

Ben lolü falan savunmuyorum sadece diyorum ki yaptığın çok boktan bir şey. Ayrıca dotada da velet bol, lolde de ve hiç umurumda değil. Sadece şu forumun yarısını göstererek seni dotadan soğutabilirim.

DOTA_BIRAKTIRAN
14/02/2014, 06:07
biraz abarttım rehbere çevirdim konuyu kaldırsam mı bilemedim :D

KKROguz
14/02/2014, 10:05
bizim okulun orada ki internet kafe de 70 pc var çoğunda lol oynanıyor ve oynayanlar genellikle 12-16 yaş arası en fazla 5 kişi 17+

DOTA_BIRAKTIRAN
14/02/2014, 21:39
DotA LOL e gore daha zor ve karmasiktir. DotA da olmek cidden kaybetmektir cunku o an uzerindeki paranin onarina gore kayip yasarsin ama lolde 10000 altinla da olsen rakip en fazla senden 500 kazanir. LOL de basit bir harita uzerinde belirli kriterlerde dolasirsin ama DotA da haritayi ne kadar bilirsen bil yine bir tuzaga yakalanma sansin vardir.
LOL de oyun itemlara bakarken DotA da heronun yeteneklerine bakar. Onlarca skill yadirip hasar vermek yerine dogru yerde dogru hareketler ile oynamani gerektirir.
DotA da oyuncu kitlesi oyun mekaniginden oturu biraz daha kalbur ustudur, fakat lol hem turkce olmasi hemde yapidan dolayi daha genis bir oyuncu kitlesine hitap eder.

Ozetle;
DotA, LOL den daha iyi degildir, daha kotu de degildir ama LOL den daha zor oldugu asikardir.

Hex
14/02/2014, 21:49
Ozetle;
DotA, LOL den daha iyi degildir, daha kotu de degildir ama LOL den daha zor oldugu asikardir.

O kadar oyun türü varken madem mobayı seçmişiz, bırakta Dota oynansın.
Dotacılar lole her zaman zavallı gözle, acıyarak, nefret dolu gözlerle bakar, ama lolcüler dotaya her zaman aşıktır ve zorluğundan dolayı oynayamamaktan yakınır...

Krizalid
14/02/2014, 22:08
DotA LOL e gore daha zor ve karmasiktir. DotA da olmek cidden kaybetmektir cunku o an uzerindeki paranin onarina gore kayip yasarsin ama lolde 10000 altinla da olsen rakip en fazla senden 500 kazanir. LOL de basit bir harita uzerinde belirli kriterlerde dolasirsin ama DotA da haritayi ne kadar bilirsen bil yine bir tuzaga yakalanma sansin vardir.
LOL de oyun itemlara bakarken DotA da heronun yeteneklerine bakar. Onlarca skill yadirip hasar vermek yerine dogru yerde dogru hareketler ile oynamani gerektirir.
DotA da oyuncu kitlesi oyun mekaniginden oturu biraz daha kalbur ustudur, fakat lol hem turkce olmasi hemde yapidan dolayi daha genis bir oyuncu kitlesine hitap eder.

Ozetle;

Yanlışların var.

Ölünce kaybettiğin parayla üstündeki paranın alakası yok. Ne kadar para gideceğini heronun seviyesi belirliyor. Giden parayı da sadece farmdan aldığın paradan ve saniyelik paradan kaybediyorsun. Killden alacağın parayı da öldürdüğün heronun seviyesi ve "killing streak"i belirliyor. Asistten alacağın para da ek olarak asist mesafesindeki hero sayısıyla alakalı.

LOL'de oyun neye bakıyor bilmiyorum ama DotA'da itemların önemsiz olduğunu söylemek çok yanlış. Tüm oyun boyunca yaptığın her şeyi herolarının üzerinde daha kısa sürede daha iyi itemlar olması için yapıyorsun. Yani yaptığın itemlar kadar, itemların zamanlaması da çok önemli. Ha LOL'de çok geniş bir item çeşitliliği varsa, sürekli farklı farklı itemlar kasılıyorsa, "Dota'da sürekli BKB, Manta kasılıyor" falan demek istiyorsan kısmen haklı olabilirsin ama söyleyişinden bunu pek çıkaramadım.

Son olarak; neden bilmiyorum ve galiba bir tek ben böyle düşünüyorum ama, DotA oynamayı azaltıp üç beş ay için de olsa LOL'ü deneyen arkadaşlarım DotA'ya döndüklerinde çok daha iyi oynamaya başladılar. Kendim LOL'ü pek bilmediğim için bu ne anlama geliyor söyleyemeyeceğim ama oyunun DotA'da eksik olan çeşitli yönleri olduğu kesin.

Zaphart
14/02/2014, 22:15

Ozetle;

Donanım haberdeki aynı yorumu yapan kişilik senmisin yoksa aynı mesajı mı kopyalıyorsun qnq?

DOTA_BIRAKTIRAN
14/02/2014, 23:19
ben direk kopyaladım yazıyı ben yazmadım

Krizalid
14/02/2014, 23:21
ismi LOL_BAŞLATAN diye alsan daha iyiymiş :)

venom53
15/02/2014, 15:10
Donanım haberdeki aynı yorumu yapan kişilik senmisin yoksa aynı mesajı mı kopyalıyorsun qnq?

aynısını ben soracaktım, donanimhaberde de aynı şaçma düşüncelere sahip birisi vardı, birebir aynı yazı..

JrSouL
15/02/2014, 15:39
Dota hakkında bilgisi sadece duydukları olan birinin böyle bi konu açması çok normal aslında. Bire bir kopyalamak yerine 2-3 ay oyunu anlamaya çalışıp oynasa böyle bi konu açılmamış olacaktı büyük ihtmalle..

DOTA_BIRAKTIRAN
16/02/2014, 00:52
ben sadece hosuma giden bi yorumu kopyaladım, ve dotayı uzun süredir oynuyorum

JrSouL
16/02/2014, 01:18

Bu mesaj üzerinden konuşcak olursak oynadığına inanmıyorum sorry gg wp :/

DOTA_BIRAKTIRAN
16/02/2014, 21:13
yaklasık 4 senedir moba tarzı oyunlar oynuyorum ;)

Yeezer
16/02/2014, 21:16
yaklasık 4 senedir moba tarzı oyunlar oynuyorum ;)

Helalsin kardeşim

Tony
16/02/2014, 21:23
Bu turnuva konusunda dota turnuvaları türkiye gayet yeterli sayıda oluyor zaten

DOTA_BIRAKTIRAN
16/02/2014, 22:20
Bu turnuva konusunda dota turnuvaları türkiye gayet yeterli sayıda oluyor zaten

sadece ekipman ödüllü internet cafe turnuvalarını falan diyosan evet , yılda 1-2 tane yapıyorlar :D

hohmlec
17/02/2014, 01:23
Bir su dotaya artik moba demeyi kesin cunku lolculerin buldugu birsey onun yerine RTS daha iyi gider dota icin.
Ikincisi 2 oyunun farkli yonleri var fakat bana gore oynanis olarak lol dotadan daha basit

Ayrica diger arkadaslarimin dedigine katiliyorum kim dotadan para kazanamiyorum diye lole gecip para kazanmis.

Bunu hakaret olarak algilama ben sadece elestiriyorum
Sen bence bu konuyu kilitlettir , cok sacma seyler soylemissin yani hakli olmadigin yerler yok degil ama dediklerinin cogu alakasiz

gurugamer
17/02/2014, 14:31
Çok taraflı yazılmış Açık Mert Korkusuz.

DOTA_BIRAKTIRAN
17/02/2014, 23:39
ben olaya ülkemizdeki e spor durumunu ele alarak yaklastım ve böyle bi yazı yazdım iki oyunun popülerliklerini türkiyeye göre değerlendirdim sonuc olarak lol ağır bastı nesi yanlış bunun ?

KoMuTaN_MG
18/02/2014, 01:39
lol basitse neden oynayayım

ilhan998
18/02/2014, 02:12
lol basitse neden oynayayım

dota da çok zordu

KKROguz
22/02/2014, 18:11
dota da çok zordu

lolden kat kat daha zor

Raichoxunrefleksleri
23/02/2014, 10:02
sc2 da çok zordu

DOTA_BIRAKTIRAN
23/02/2014, 16:13
türkiyede e-spor açısından her türlü lol > dota2

Yeezer
23/02/2014, 16:27
Türkiye e-spor açısından gelişmemiş bir ülke ve gelişmemiş olan bir dalda isterse 1turnuva dahi yapılmasa dota hakkında bu "hadi lol atak" kıvamına gelmez Dotacıların çoğu için. Oyunu oynayan herkes takım kurup turnuva turnuva gezmek istemiyor. Ki zaten takım maçı istiyosan kurup yine bi yolunu buluyorsun

Vulcan
24/02/2014, 05:50
Dota, Dota2, HoN, LoL oynamış birisi olarak bir sıralama yapmak istiyorum

HoN > Dota2 > LoL

HoN'u en baş sıraya almamın sebebi, dota'yı Warcraft dışında bir platforma uyarlama işini en iyi yapan oyun olmasıdır.

Dota2'yi HoN'dan düşük görmemin sebebi ise HoN ile kıyasladığımda atmosferinin çekici olmaması ve oyunun hızlı ve akıcı olmamasıdır

LoL'ü en son sıraya almamın sebebi ise komik grafikleri, komik creep'leri, deny ve courrier olmaması, komik heroları olmasıdır ve bu çocuksu grafikler ve heroların hitap ettiği "velet" kesim için resmen oyuna çağrı yapmasıdır.

FeedGuaranteed
24/02/2014, 06:15
Hon 1 hafta oynadım ama o kadar leş geldi ki bana koşarak dotaya döndüm sonuçta aynısını almış sorun çıkınca da sikimsonik şeyler ekleyip yoluna devam etmiş bi oyun
Dota2=mhsiz Dota>LoL>Mhli Dota>HoN .s.s

KEREEEEEEEEEEEM
24/02/2014, 15:46
Dota2 oynadiktan sonra hon cok itici geliyor insanin gozune. Lol grafik olraka daha boktan olmasina karsin acik renkten kazaniyo. Hondaki koyu renkler ve biraz da muzik sogutuyo oyundan. Ancak oyunculuk acisindan dota2yi ezer gecer

Blizzardin grafiklerine cok benziyor hon da sirket farkettirmis azicik rötuş hots u one cikarmis

Mhli dotadan kötü diyeni var ya

DOTA_BIRAKTIRAN
25/02/2014, 01:20
hon bildiğin dotanın yarım yamalak kopyalanmış dandik versiyonu oynayanlara anlam veremiyorum, lolde hiç olmassa hikayeler ve farklılık var grafiklerini beğenmesenizde

Yeezer
25/02/2014, 01:41
Lexsarko o kadar konuya ban atıyor bunada atsın da kurtulalım şu illet konudan gına geldi

Raichoxunrefleksleri
25/02/2014, 09:44
HoN=Trash
LoL=Trash

DotA dışında trash olarak değerlendirelemeyecek tek ARTS oyun SC.

KEREEEEEEEEEEEM
25/02/2014, 10:18
hon bildiğin dotanın yarım yamalak kopyalanmış dandik versiyonu oynayanlara anlam veremiyorum, lolde hiç olmassa hikayeler ve farklılık var grafiklerini beğenmesenizde

Zaten % 100 kopyalayamazlardi sonucta bir anlasma yok icefraudla da yine de 2001den kalmis bir oyunu 2010da da oynamak yerine yeni bir sey yapmak istemisler acaba dota2 olmasa simdi dotada mhden bikanlarin fikri nolurdu merak ediyorum trash diyenler yine mi trahsh olurdu 15 sene onceki oyunla moba oynamak

Raichoxunrefleksleri
25/02/2014, 10:29
DotA 2 olmasaydı da, MH'ye çözüm bulunmasaydı da...

Top çizgiyi geçse gol oluyordu :kappa:

KEREEEEEEEEEEEM
25/02/2014, 13:09
DotA 2 olmasaydı da, MH'ye çözüm bulunmasaydı da...

Top çizgiyi geçse gol oluyordu :kappa:

Adamlara yazık oldu ama ya. Dota 2 nin çıkcanı bilseler yapmazlarmış. Sivri zekalık yapayım demişler tutmamış : ( Hepsi doto2 nin suçu damn volvo

ilhan998
03/03/2014, 18:46
HoN=Trash
LoL=Trash

DotA dışında trash olarak değerlendirelemeyecek tek ARTS oyun SC.

Ağzının tadını biliyorsun delikanlı ;)))))))))))))

AwayFromMouse
14/03/2014, 03:04
Lel of LesbianS adlı oyunu bana da çok övdüler maalleden arkilerim. Acaba Geçmelimi yim lütfen yardım edin abilerim ve bayan ablalarım, dotada profesyonel olamayacaksam bırakıcam çünkü yaşımdan dolayı takımlara beni almıyolar. Acil cevap bekliyorum, olmazsa wolf team oynayacağım o da çok güzel oyun
6791

Melkor
14/03/2014, 03:19
''perfect hair'' asdA:SD:ASd.hh:aS:DA:Shg:qw:ESA:DaD:

Yeezer
14/03/2014, 07:16
Lel of LesbianS adlı oyunu bana da çok övdüler maalleden arkilerim. Acaba Geçmelimi yim lütfen yardım edin abilerim ve bayan ablalarım, dotada profesyonel olamayacaksam bırakıcam çünkü yaşımdan dolayı takımlara beni almıyolar. Acil cevap bekliyorum, olmazsa wolf team oynayacağım o da çok güzel oyun
6791

Wolfteam, yaş, lol, profesyonellik. Rüyalanma başladı mı delikanlı :d

KEREEEEEEEEEEEM
14/03/2014, 12:56
6791

Diger liselilerden once hona basla genç. Turkiyede pro olursun kimsi bilmiyo zati

TypeR
14/03/2014, 18:05
Diger liselilerden once hona basla genç. Turkiyede pro olursun kimsi bilmiyo zati

mustafa yeterlan bu kadar post kasmak yeter :D

KEREEEEEEEEEEEM
14/03/2014, 19:55
mustafa yeterlan bu kadar post kasmak yeter :D

fırat yeterlan bu kadar post kasmak yeter :D

ilhan998
14/03/2014, 20:38
6791

qmq xdxdxdxdxdxdxXDddddddddddddddddddddddddddddddddddd dddddddddddddddddddddddddddüüüüÜÜüvvv

6794