PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Değişim Fikirleri: Creep ve Kuleler

LauraBodewig
22/02/2014, 20:24
Birden kafama esti bayadır ağlamıyor millet amabir ara çok ağlıyordu herkes rat rat. Şimdi aysfrog nerfliyim derken heroları çok fazla nerflemiş oluyor. tadı tuzu kalmıyor. Creeplere veya kulelere duruma göre buff nerf atılsa nasıl olur mesela. Kafamda 2-3 fikir var.

2. bir glpyh mesela basınca 4saniyeliğine 300AoE'si %100 600 AoE'si %50 hasar olacak şekilde cleave attack'a sahip olsa... denge için uzun bir cooldown olabilir 8dakika mesela ve de daha üst denge için bu glyph cd iken fortify kullanılamasa.

Herhangi bir takımın creep+summoned unit sayısı bir sayıyı(oyun dakikasını göre değişebilecek bir sayı) aştığında o takımın creeplerinin canı ve hasarı %40 azalsa ve binaları fortified'den heavy armor'a düşüp 10 zırh kaybetse.

Şimdi oyunu başka bir oyuna çekmek istemiyorum para harcayarak kule bufflama gibi şeylerlede :) Güçlü olupta furion gibi, meepo gibi herolar karşısında çaresiz kalmak pek adil değil buna bir çare bulmak lazım bence.

Benim bulduğum çözüm olayları base yarışına götürebilecek bir seviyede. Fikirlerinizi bekliyorum +sı -si ile beraber.

KKROguz
22/02/2014, 21:52
Bence glyph etkinleştirildiğinde kullanan takımın creeplerine fazladan 1 dakikalığına 45 damage , 15 hp regen ve bonus olaraktan 150 hp verilebilir. Ve glyph cd 6 dk 30 sn olabilir.

Yeezer
22/02/2014, 22:32
Eskiden pudge'a dagger alınmazdı ya mesela furion'a chen'e necro kasılmasın olabilir

ScReaM0fPain
22/02/2014, 22:38
Rat dota iyidir ellmeyin furıonu falan.

Yeezer
22/02/2014, 22:44
Ben rat oynamıyorum sıkıcı geliyor ratdotanın bencd tek eğlenceli yani iki taraf da hard rat yapıyorsa base rage yaşanması. Birde ne zaman rat oynasam takım feedledi moralim bozuldu falan oynamıyorum

LauraBodewig
22/02/2014, 22:45
5 ay sonra ilk defa dota konusunda ciddi bir şeyler yazdım ty.

Ben anime ve müzik sayfalarına geri dönüyorum forum is dead.

Delete thread

Lexsarko
22/02/2014, 23:50
Hemen isyan etmeyin yahu. Lexsarko burada :)

Gereksiz mesajları sildim. Konu fikir yürütecek olanlar için açık. Fikir yürüt(e)meyecek olanlara tavsiyem; hiçbir şey yazmayın.

Krizalid
22/02/2014, 23:52
5 ay sonra ilk defa dota konusunda ciddi bir şeyler yazdım ty.

Ben anime ve müzik sayfalarına geri dönüyorum forum is dead.

Delete thread

Neye trip atıyosun ya ergen ergen :D

Kuleler ve creeplerle ilgili "sorun" taa 2010'a kadar giden bir geçmişe sahip. O kadar çok konuşuldu ki bu mesele artık insanlar aynı şeyleri söyleyip durmaktan sıkıldı diye düşünüyorum. Yapımcı açıkça oyunların kısa sürmesini istiyor, bu da sadece kulelerin kolayca alınabilir olmasıyla mümkün.

Kule alma sadece kombat kazanan takımın sahip olacağı bir hak olacaksa (oyunun ismi defense) sayısal bufflardan daha büyük değişiklikler gerekiyor. Bu konuda "creepler böyle olsa, kuleler şöyle olsa" falan demenin bir anlamı yok, konuyu okuyan herkes gelip bir fikir beyan edebilir ancak yazılanların kafadan %95'i uygulandığında daha da kötü sonuçlar doğuracak şeyler olacak nasılsa (kendiminkiler de dahil).

Özellikle "kuleler ve creepler"i dengelemek herhangi bir heroyu öylesine dengelemeye benzemiyor, adamın atacağı bir yanlış adım bir çuval inciri berbat edebilir. Çünkü kulelerin oyuna olan etkisi çok büyük. Kolayca da alınabiliyorlar. Böyle oldukça da bugün Furion ve Meepo'yu yarın başka bir şeyi nerflesen de değişen taktiklerle kuleleri almak için yeni yöntemler bulunacak ki bu oyun için iyi bir şey denilebilir. Hiç değilse pro takımların -örnek veriyorum- "ehh kuleler çok güçlü olmuş, doğru düzgün push yapabilene kadar 35 dakikamızı dar alanda farma ayıralım" demelerinden iyidir. Böyle bir şey düşünmeleri de picklerde tekrar mid-late game odaklı tercihler yapmalarına sebep olacak, uzun zamandır heroları birbirlerine yakın zaman diliminde (midgame) aktif hale getirmek için verilen çaba da boşa gidecektir.

Yani konunun tutmaması kadar doğal bir şey yok. Bu konuda konuşmayı (köken olarak mevcut harita yerine olası harita hakkında konuşmayı) hakikaten zaman kaybı olarak görüyorum. Sebebini umarım açıklayabilmişimdir.

LauraBodewig
23/02/2014, 00:09
Benim sıkıntım konunun tutmaması değil trollenmesi eğer kimse bir şey yazmazsaydı forum is dead delete thread demezdim. Ve trollere pek sabrım kalmadı kolaylıkla demoralize olabiliyorum :ninja:

Bu arada Ty lex

Kule alma sadece combat kazananın hakkı olmamalı kabul ediyorum. Ama Late game'de işler değişiyor. Herkes çekiyor travel'ı ayağına. Travel'dan gelen 100ms ve tp, creep temizleyici + mobilitysi yüksek herolarla gelince oyun sıkıcı oluyor kazanan taraf kombat girmekte zorlanıyor. Kaybeden takım işsizliğe bağlıyor vb vb. Bu haksızlık demem uygun düşmez ama bu dezavntajı yenmek için o takıma bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü iş o hale gelince iki takımda birbirinin hata yapmasını bekleyebiliyor. Eğlencesi, heyecanı kaçıyor, oyun yavaşlıyor kimse agresif olamıyor

Edit: Splash atacklı iki tane tier 4 kule gerçekten o şansı verir yani o takım raxini kaybedebilir tabiki ama oyunu alabilir de glyph'inin avantajını kullanıp hızlı yararsa

Yeezer
23/02/2014, 00:15
Late game'de insanlar bi yerden sonra sıkılıyor vede zaten oyun combatlar üzerine gidiyorsa ve çekişmeli ise kule almak da sıkıntı olabiliyor çünkü yeri geliyor 1hero bile kule pushlarken rahatsız edici ve geri teptiren güç olabiliyor. Ve oyun daha ileriki combatlara uzuyor ve çoğu combatta kule yakınlarında oluyor. Combatı alıp direk late de farm yapmak aşırı derecede sıkıcı ve insanlar artık "push push push" mantığında olduğundan önüne geçilmesini zor kılıyor

Edit:mesela creep olmadığı zaman backdoor'u engelleyen pasif var kulelerdd, ona ek olarak creep ve summonların kuleye vurduklarında kulelerin daha fazla vurmasini sağlayan bir armor kırma veya başka bir pasifi olabilir.

Raichox
23/02/2014, 00:33
http://www.youtube.com/watch?v=dPTBqxie2sw
Late Game severlere gelsin dünya tarihindeki en sıkıcı International maçı sunanlar bile sıkılıp laf yapmıştı bu maça o derece.

KONYALIYOBAZ
23/02/2014, 00:43
Bence kuleler ve creepler yeterince dengeli (en azından son bir kaç meta için). Kuleler senin dediğin gibi yapılırsa eğer oyun yine 60-90 dk süren Chinesse Doto'ya dönecek. Artık şunun kabul edilmesi lazım. Dota kuleleri ve akabinde ancientı yıkıp kazanılan bir oyun. Kombat alarak kazanmak bir yol olduğu gibi, rakibi kazanacağı kombatlarla meşgul edip NP gibi herolarla kulelere oynamakta kazanmanın bir yolu. Rat Doto'dan bende nefret ediyorum ama bunun oyunun bir parçası olduğunu anlamak lazım. Ki Rat Doto veya NP-Naga tarzı heroların pushu durdurulamaz da değil (Kombat kazanan takım için). Özellikle buyback nerfi bunu oldukça dengeledi diye düşünüyorum. Yani Furion geliyor rakip carry tp atıyor Furion'ı düşürüyor ve Furion 6 dakika boyunca eli kolu bağlı geziyor (bb attığını varsayarsak).

Yeezer
23/02/2014, 01:00
Ani solo gang atan herolar mesela barathum - storm spirit görünmez herolar ani gang atarak disable yada bash skiller ile rat'ı yapan heroyu rahat kesebiliyorlar. Yada gyronun 3.skili gibi leashracın ultisi bfsi olan bi carry ise o koca creep dalgasını koca bir hazine yapıp adam kaçırtabiliyor

Lsx
23/02/2014, 01:45
Off çok derin konu :D
Yani bir değişime ihtiyaç duyulduğu açık. 15-20 dakikada biten oyunlar oluyor. Ama işte bunun da dengesi çok önemli. Erken biten oyunların sebebi herolar ve itemler olduğu için o yönlü bir değişiklik daha iyi olabilir. Tower ve creep bazlı bir değişiklik tüm heroları etkiler.

L2ebel
23/02/2014, 02:07
t4 towerlere splash(triple attack) gerekli (3 saniye cooldown olup 1 %100 2-3crebe %80 dmg)
desolator ve ac binalara işlememesi lazım

KEREEEEEEEEEEEM
23/02/2014, 03:00
http://www.youtube.com/watch?v=dPTBqxie2sw
Late Game severlere gelsin dünya tarihindeki en sıkıcı International maçı sunanlar bile sıkılıp laf yapmıştı bu maça o derece.

Ne yapmislardi tam olarak merak ettim

Ac zaten islemiyo

Raichox
23/02/2014, 03:47

Ac zaten islemiyo

Tamamen farma dayalı oldugundan oyun herkesi baymıştı oyunun sonlarına doğru artık vodun sonunada bakarsan artık insanlar bitsin istiyor t2 kulesini alıyorlar zhou tam farma gidicekken seyirciler bi anca galyana geliyor tobi falan artık haritaya resim çiziyor zhouuu bu senin hedefin dercesine.(t3 kulesinden bahsediyorum zaten ondan sonra oyun bitiyor.)Daha bir çok şey mevcutta nerde ve ne zamanda olduklarını hatılamıyorum 4-5 tane caster i da izleyemem şimdi.

KEREEEEEEEEEEEM
23/02/2014, 04:06
O oyunlari izledim de ilk oyun efsaneydi yalniz. O oyunda da towerlik bi sey yoktu ama en zevkli 5 oyundan biridir. Bunu tam hatirlamiyorum ama bi izleyebilirim.

Ama ti2 metasi izlemesi en zevkli metaydi. Combatlar uzun suruyordu team fightlar ve combolar en plandaydi. Ne guzrl gunlerdi be

sehnoc
23/02/2014, 07:56
bence ratdoto çok iyi birşey eheegsd. http://dotabuff.com/matches/533421231

ayrıca bunun çözümü belli uzaklarda aramaya gerek yok. lol deki gibi belli bi süre sonra barrackslar tekrar devreye girecek.en azından ölümüne mega için bb atan furıon falan göt olur böylece.

Burakula
23/02/2014, 08:41
rat dotoyu durdurmak için bütün oyun dengesini bozucak tüm herşeye etki edicek bir şey yerine bakcdoor protection tarzı birşeyler düşünsek daha mantıklı olur bence. Kulelere buff ekstra def skili eski çin metasındaki gibi 40 dakika karşılıklı farmlara ve uzun sıkıcı oyunlara sebebiyet verecek bir durum olur. Early push diye birşey kalmaz high graunda çıkmak bir def takımı karşısında imkansıza yakın olur vs.

Onun yerine örneğin base sınırları içerisinde kimse yokken armorları ya da defansları artan binalar gibi şeyler düşünülebilir. Ya da en başta yapılması gerektiği gibi wisp relocate fade time ı nerflenir, roshan ı kesmek biraz daha zorlaştırılır böylece adamları wardlardan görünce kesmeden önce yetişebiliriz vs.

Krizalid
23/02/2014, 09:44

Ac zaten islemiyo

Negatif armor işliyor.

Raichoxunrefleksleri
23/02/2014, 10:23
RICING>UYGULAMAK İÇİN IQ GEREKMEYEN RATDOTO

Ricing'te en azından kombat görüyoruz ve late'e uzayan oyunları çoğu zaman efsane sitatüsü kazanıyor. Ratdota'da ise kombat görmüyoruz, oyun late'e gitse bile içine s*çılan bir oyunla karşı karşıya kalıyoruz. Ufak TF'lerle karşı takım oyalanırken, NP gibi herolarla split push/rat yapmak ne göz zevkine hitap ediyor ne de yapması zor olan bir şey.

O yüzden DotA'daki efsane oyunların %75'inin geçtiği Meta'ya (Ricing) b** atmak yerine, Hontrash Alliance ve Fnatic'in çıkardığı aptal stratejyi (Ratdoto) eleştirmeniz çok daha akıllıca olacaktır eğer ki DotA'yı gerçekten seven biriyseniz.

KEREEEEEEEEEEEM
23/02/2014, 12:24

Ricing'te en azından kombat görüyoruz ve late'e uzayan oyunları çoğu zaman efsane sitatüsü kazanıyor. Ratdota'da ise kombat görmüyoruz, oyun late'e gitse bile içine s*çılan bir oyunla karşı karşıya kalıyoruz. Ufak TF'lerle karşı takım oyalanırken, NP gibi herolarla split push/rat yapmak ne göz zevkine hitap ediyor ne de yapması zor olan bir şey.

O yüzden DotA'daki efsane oyunların %75'inin geçtiği Meta'ya (Ricing) b** atmak yerine, Hontrash Alliance ve Fnatic'in çıkardığı aptal stratejyi (Ratdoto) eleştirmeniz çok daha akıllıca olacaktır eğer ki DotA'yı gerçekten seven biriyseniz.

Hontrashlarin honda olmayan bir metayi bulmasi dahice.

Buff gostergesinde gorememistim sanki ac yi

Krizalid
23/02/2014, 14:53
Görmemiştim sanki de, olmamıştır belki de, halamın takımları, amcamın yakınları...

LauraBodewig
23/02/2014, 16:18
Özellikle creep değişiminin biraz dramatik bir şey olduğunun farkındaydım yazmasam diye düşündüğümde olmadı değil hani yorumlar için teşekkürler.

Yalnız 2. bir glyph'in iyi olacağını düşünüyorum. O kesin durumlarda, kuleleri fortified'dan heavy'e çekip -10 armor verme tartışılabilir ama glyph pasif olmadığı için oyuncunun kendi belirlediği bir şey olduğu için iyi olduğunu düşünüyorum

Dengelenmesi açısından o glyph'in kullanımı dk20'den sonra da aktifleşebilir. Konuyu açma şeklim yanlış aslında beni bağışlayın.

Amacım early-mid game'deki pushları engellemek değil. Oyun late'e uzasın değil. Late game'deki split push döngüsünü kırmak. Üstün takımın, zayıf takımdaki bazı sinir bozucu " natures prophet, tinker, wisp+herhangi bir hero vb" şeklindeki izleyenleri de oynayanları da sıkan push, geri ittir, tekrar push, tf yapmaya çalış, push ye, pushu ittir şeklindeki döngüsünü kırmak. İki takımda birbirinin hatasını bekliyor late-game'de. Eğer öyle bir glyph veya tower değişikliği olursa o üstün takıma bir pushlama şansı verilecek. Bu sayede onlar da pushlarsa bir base yarışı veya bir tf olasılığı artacak diye düşünüyorum.

Edit:

Ricing'te en azından kombat görüyoruz ve late'e uzayan oyunları çoğu zaman efsane sitatüsü kazanıyor. Ratdota'da ise kombat görmüyoruz, oyun late'e gitse bile içine s*çılan bir oyunla karşı karşıya kalıyoruz. Ufak TF'lerle karşı takım oyalanırken, NP gibi herolarla split push/rat yapmak ne göz zevkine hitap ediyor ne de yapması zor olan bir şey

Buna da +1

fikho
24/02/2014, 02:55
ratdotayı engellemek için bana göre yapılacak en güzel çözüm şu:
kulenin etrafında kendi crep in yok ise o kulenin canı hiç bir şekilde azalmasın ,

nedir abi bu: wisp+ck , furion ışınlanıp basenin ağzına sıcmalar felan ,