PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boş oy pusulasını AKP'den saymak

Vulcan
02/04/2014, 08:25
https://www.facebook.com/photo.php?v=590379261059226

Sırf AKP'li arkadaşların bunu nasıl savunacağını merak ettiğim için konuyu açtım. Bu olayı nasıl açıklayacaklar ÇOK merak ediyorum.

Lütfen bizleri ikna edin eğer yanlış biliyorsak yanlışımızı gösterinde bilelim. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

AloneOrDeaD
02/04/2014, 08:38
en iyisi oy vermemek vermedim kafam rahat

Vulcan
02/04/2014, 08:59
en iyisi oy vermemek vermedim kafam rahat

Biz buna halk arasında AKP'ye oy vermek diyoruz. Sizler oy vermediğinizi sanıp vicdanınızın rahat edeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

AloneOrDeaD
02/04/2014, 09:14
neden oy vermeyince akp ye veriliyormuş sayılıyor anlamıyorum? benim vicdani bir sorunum yok ayrıca yani oy vererek akp yi düşürmek ya da vermeyerek akp yi yüceltmek gibi amacımda yok

Vulcan
02/04/2014, 09:26
neden oy vermeyince akp ye veriliyormuş sayılıyor anlamıyorum? benim vicdani bir sorunum yok ayrıca yani oy vererek akp yi düşürmek ya da vermeyerek akp yi yüceltmek gibi amacımda yok

Anlatayım. AKP şu an iktidar partisi ve oy oranları yüksek bu yüzden oy verilmemesi veya abidik gubidik oy oranı olan partilere oy verilmesi AKP'nin işine geliyor ve oy vermeyen insanlar aslında tarafsız kaldığını sanarak AKP'nin ekmeğine yağ sürüyorlar. Paylaştığım video'nun sorumlusu sizlersiniz.

AloneOrDeaD
02/04/2014, 09:33
sorumlu falan diyorsun da başta dediğim gibi benim oy atmayarak ak partiye destek olmak gibi bir amacım yok atmadığım oyun ak partiye yaraması da benim sorunum değil

sen oyatmadığımın ak partiye yaramasından ötürü bana sorumlu suçlu diyorsun ama senin karşıt görüşün öyle düşünmüyor e ne anladım bu işten ben

ayrıca oy kullanmayışımın sebebi dediğim gibi ne akp yi yüceltmek istediğimden ne de diğer görüşe olan tepkimden

ben sadece oy atmıyorum ondan

Vulcan
02/04/2014, 09:41
sorumlu falan diyorsun da başta dediğim gibi benim oy atmayarak ak partiye destek olmak gibi bir amacım yok atmadığım oyun ak partiye yaraması da benim sorunum değil

Oy vermemek = AKP'ye oy vermektir. Bunu sana daha nasıl açıklayabileceğimi bilmiyorum fakat ben pes ediyorum. Başka arkadaşlar konuyu görüp bunu sana anlatmaya çalışacaklardır.

Woolridge
02/04/2014, 09:46
Anlatayım. AKP şu an iktidar partisi ve oy oranları yüksek bu yüzden oy verilmemesi veya abidik gubidik oy oranı olan partilere oy verilmesi AKP'nin işine geliyor ve oy vermeyen insanlar aslında tarafsız kaldığını sanarak AKP'nin ekmeğine yağ sürüyorlar. Paylaştığım video'nun sorumlusu sizlersiniz.

Hangi kafayla birilerini bundan sorumlu tutabiliyorsun? Bunun tek sorumlu orda bunu söyleyen başkandır başkası değil.

Eğer o şerefsiz seçmenin hiçbirini desteklemek istemediğini anlamayıp oyu iktidar partisine veriyorsa bu seçmenin değil o şerefsizin suçudur. Ama sen o başkan ile oy vermeyen adamı aynı kefeye koyacak kadar garip bir kafadasın.

Ayrıca kimse iktidar değişsin diye istemediği birine oy vermek zorunda değil, pek anlamamışsın sen demokrasiyi.

AloneOrDeaD
02/04/2014, 09:51
kardeşim sen hala beni anlamıyorsun bak woolridge güzel söyledi ben oy atmak istemiyorum oy atmayarak bile olsa birini destekliyorsam bu benden dolayı değil demokrasi denilen sistemin işlemiyor olmasından kaynaklanıyordur

system eror yani

Vulcan
02/04/2014, 10:00
Hangi kafayla birilerini bundan sorumlu tutabiliyorsun? Bunun tek sorumlu orda bunu söyleyen başkandır başkası değil.

Eğer o şerefsiz seçmenin hiçbirini desteklemek istemediğini anlamayıp oyu iktidar partisine veriyorsa bu seçmenin değil o şerefsizin suçudur. Ama sen o başkan ile oy vermeyen adamı aynı kefeye koyacak kadar garip bir kafadasın.

Ayrıca kimse iktidar değişsin diye istemediği birine oy vermek zorunda değil, pek anlamamışsın sen demokrasiyi.

Peki o şerefsiz dediğin adama boş oy pusulası sunarak bu imkanı veren kim? Birazcık kafanızı çalıştırın mantıklı düşünün biliyorum sizi zora sokuyorum bunu isteyerek fakat elimizdeki mevcut seçim sistemi ile yapılabilecek EN İYİ şey bu...
#direnmantık

DreadfuL
02/04/2014, 10:06
Demokrasi de halk kendini yönetir çünkü demokrasi demek çoğunluğun yönetmesinin yanında azınlığında yönetmesidir, fakirinde yönetmesidir, çoğunluk olan partinin üyelerinin asıl hitap etmesi gerekenler azınlık olanlardır, demokrasi cebren ve hile ile yönetilmez, oy çalarak yönetilmez, para AKlayarak yönetilmez, oy pusulalarını yakarak yönetilmez, demokrasiye inanan kişiler bunların resmi olarak yapıldığı bir ülkede o hükümeti indirmekle yükümlüdür ve bunu seçimle yaparlar, bizim gibi seçimle yapılamayan ülkelerde de sandığının başında durursun veya farklı yollar ararsın. Siz eğer bunlara doğru bir hareket yapamayacak kadar korkak, bunlara doğru yönelemeyecek kadar tutucu bir insansanız zaten hükümeti yüceltmişsinizdir. Bir devlette yaşayan bireylerin her birinin sorumlulukları vardır, bu sorumlulukları sallamayan insanların Vulcan'ın dediği gibi oy kullanmayanlardan farkı yoktur. Bir alıntıyla bitireyim sözlerimi;
"Bir vatansever, devletine karşı ülkesini savunmaya daima hazırlıklı olmalıdır." John F. Kennedy.
Bazı şeyleri sadece izlemek senin dışındaki tüm insanlara yaptığın bir kötülüktür.

Lexsarko
02/04/2014, 10:12
Arkadaşlar sakin olun. İstediğine oy vermek reşit olan herkesin demokratik hakkıdır. Oy vermemek de yine kişinin hakkı ve tercihidir.

İnsanların anlaması gereken bir şey var. Bu iş oy vermeyenleri suçlamakla, iktidar partisine oy verenleri koyun, düşük zeka, şakirt vb. benzetmelerle aşağılamakla olmadı, olmuyor ve olmayacak. Kaçıncı seçim oldu bu kanıtlandı. Bu insanlara karşı yaptığınız her itici, saldırgan tutum, yaptığınız her aşağılama vs. antipati yaratarak ters tepiyor ve fikirlerini pekiştiriyor. O kitleye fikrinizi kabul ettirmek istiyorsanız ilk olarak onlara saygı duymanız ve onların saygısını kazanmanız gerekiyor ki sizin fikirlerinizi düşüncelerinizi kaale alsınlar. Bir insan için kendisini aşağılayan ve kendisine hakaret eden birinin haklı bile olsa fikrinin bir önemi yoktur.

Madem bu kadar zekisiniz ve gerçekleri birilerinden daha iyi görüyorsunuz; ilk olarak anlamanız gereken şey bu.

Hile konusuna gelirsek: O konuda vidyoyu çeken eleman gibi herkesin sandığa sahip çıkması tek doğru hareket. Burada boş oy atanın suçu yok. Desteklediği bir parti yoksa "Birileri boş pusulaya akp oyu basabilir." diye herhangi başka bir partiye oy vermek zorunda değil.

AloneOrDeaD
02/04/2014, 10:16
ben de kendi düşüncelerimi yazıyor ve söylüyorum oy vermek istemiyorum düşüncem bu kadar basit ve net

ama bunu söylediğimde nedense hemen suçlu damgası yiyoum çünkü beni suçlayan kişi baştaki ile aynı görüşte değil ve bunun yüzünden tarafsızlığım o kişinin gözünde suçluluğa dönüşüyor

ziyahan
02/04/2014, 10:26
ben de kendi düşüncelerimi yazıyor ve söylüyorum oy vermek istemiyorum düşüncem bu kadar basit ve net

ama bunu söylediğimde nedense hemen suçlu damgası yiyoum çünkü beni suçlayan kişi baştaki ile aynı görüşte değil ve bunun yüzünden tarafsızlığım o kişinin gözünde suçluluğa dönüşüyor
farklı bir bakış açısı . Oy vermek hem hak hem de zorunluluk değil mi?(zorunlu olması tartışılır da). Sonuçta suç işliyorsun oy vermeyerek:) ha sistem saçma katılıyorum, ne demek zorla. gidip oyunu geçersiz kılarsın çok mu zor. bu ülkedeki saçma şeylerden birisi.Sözde demokrasi.

Vulcan
02/04/2014, 11:03
Arkadaşlar sakin olun. İstediğine oy vermek reşit olan herkesin demokratik hakkıdır. Oy vermemek de yine kişinin hakkı ve tercihidir.

İnsanların anlaması gereken bir şey var. Bu iş oy vermeyenleri suçlamakla, iktidar partisine oy verenleri koyun, düşük zeka, şakirt vb. benzetmelerle aşağılamakla olmadı, olmuyor ve olmayacak. Kaçıncı seçim oldu bu kanıtlandı. Bu insanlara karşı yaptığınız her itici, saldırgan tutum, yaptığınız her aşağılama vs. antipati yaratarak ters tepiyor ve fikirlerini pekiştiriyor. O kitleye fikrinizi kabul ettirmek istiyorsanız ilk olarak onlara saygı duymanız ve onların saygısını kazanmanız gerekiyor ki sizin fikirlerinizi düşüncelerinizi kaale alsınlar. Bir insan için kendisini aşağılayan ve kendisine hakaret eden birinin haklı bile olsa fikrinin bir önemi yoktur.

Madem bu kadar zekisiniz ve gerçekleri birilerinden daha iyi görüyorsunuz; ilk olarak anlamanız gereken şey bu.

Hile konusuna gelirsek: O konuda vidyoyu çeken eleman gibi herkesin sandığa sahip çıkması tek doğru hareket. Burada boş oy atanın suçu yok. Desteklediği bir parti yoksa "Birileri boş pusulaya akp oyu basabilir." diye herhangi başka bir partiye oy vermek zorunda değil.

Oy vermemeyi mi savunuyorsun sen?
Oy vermemek = "ülke ne olursa olsun bana ne"

Burada insanlar oy vermeyerek hiç bir şeye etki etmediklerini düşüyorlar ve bizler bu insanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Böylesi daha iyi değil mi?

Lexsarko
02/04/2014, 11:49
Benden hesap sormaya mı çalışıyorsun sen?
Benden hesap sormaya çalışmak = "güneşe sihirli değnekle ateş etmek istemek"

Üslubunun farkına var diye yazdım.

Oy vermemeyi savunmuyorum; verilmesi taraftarıyım. Savunuyor olsam gidip oy vermem(ve bunu yaptığımda da bana kimse karışamaz). Oy vermemek kişinin hakkıdır diyorum(Sembolik bir para cezasıyla zorunlu kılınmış olsa da). Desteklediği bir parti olmayan birini gidip iktidardaki parti dışındaki bir partiye oy vermeye zorlayamazsın. Buna hakkın yok. Herkes siyasi bir görüş sahibi olmak zorunda değil. Siyasi görüşü olmayanlar da senin görüşün paralelinde oy kullanmak zorunda değil.

Bilinçlendirmek ilk önce bilinçli olmayı gerektirir. Sen daha demokrasi, hak ve özgürlük kavramlarını kavrayamamışsın. Bilinçlendirmek ile suçlamak farklı şeyler. Şu ana kadar konuda yazdıklarında bilinçlendirmeden ziyade suçlama var.

laohl
02/04/2014, 12:03
Oy vermemeyi mi savunuyorsun sen?
Oy vermemek = "ülke ne olursa olsun bana ne"

Burada insanlar oy vermeyerek hiç bir şeye etki etmediklerini düşüyorlar ve bizler bu insanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Böylesi daha iyi değil mi?

zorlama kardeşim boşuna lexin orada yazdıklarını anlayacak kapasiten yok, senin mantıkla BDP'ye oy vermek haktır desek pkkyımı savunuyorsun sen diye çıkışırsın.

Vulcan
02/04/2014, 12:20
Üslubunun farkına var diye yazdım.

Oy vermemeyi savunmuyorum; verilmesi taraftarıyım. Savunuyor olsam gidip oy vermem(ve bunu yaptığımda da bana kimse karışamaz). Oy vermemek kişinin hakkıdır diyorum(Sembolik bir para cezasıyla zorunlu kılınmış olsa da). Desteklediği bir parti olmayan birini gidip iktidardaki parti dışındaki bir partiye oy vermeye zorlayamazsın. Buna hakkın yok. Herkes siyasi bir görüş sahibi olmak zorunda değil. Siyasi görüşü olmayanlar da senin görüşün paralelinde oy kullanmak zorunda değil.

Bilinçlendirmek ilk önce bilinçli olmayı gerektirir. Sen daha demokrasi, hak ve özgürlük kavramlarını kavrayamamışsın. Bilinçlendirmek ile suçlamak farklı şeyler. Şu ana kadar konuda yazdıklarında bilinçlendirmeden ziyade suçlama var.

Hayır sen sadece üslubumu beğenmediğin için benim siyasi bilgimi küçük görmeye çalışıyorsun hepsi bu fakat izlediğin yol yanlış.

İnsanlar kişisel sıkıntılarını, problemlerini bir kenara bırakıp sadece konuya odaklanmadıkça senin gibi karşısındaki insanları ilk önce küçük görüp görüp ondan sonra yine sırf üslubunu beğenmediği için bilinçsiz olarak damgaladıkça bu ülkede hiç bir sorun çözülmeyecek

çünkü söylenen şeyin içeriğine değil, nasıl söylediğine kafa yoran bir milletiz ve senin tek derdin "oy vermemeyimi savunuyorsun sen" demem, bunu ikimizde biliyoruz.

zorlama kardeşim boşuna lexin orada yazdıklarını anlayacak kapasiten yok, senin mantıkla BDP'ye oy vermek haktır desek pkkyımı savunuyorsun sen diye çıkışırsın.

Kişilerin kapasitelerinin ne olduğuna karar veren bir yetkili olduğunu bilmiyordum. Hayır benim mantığıma göre BDP'ye bile oy vermek oy vermemekten iyidir.

Lexsarko
02/04/2014, 12:53
Seninle kişisel bir problemim yok. Bunu sen de biliyorsun.
Seni veya siyasi bilgini/düşüncelerini küçük görmüyorum.
Söylediklerinin içerik olarak yanlış olduğunu düşünüyorum.
Söylediklerinin üslûp olarak daha da yanlış olduğunu düşünüyorum.
Bir insanı oy vermek istediği bir parti olmadığı halde, senin görüşüne paralel oy kullanmadığı için suçlayarak; demokrasi, hak ve özgürlük kavramlarını kavrayamamış biri gibi konuşuyorsun.

Her konuda yanılıyor da olabilirim. Belki de demokrasi, hak ve özgürlük kavramları benim düşündüğümün çok dışındadır. Belki de insanlar senin siyasi görüşün paralelinde oy kullanmak zorundadır. Kim bilir...

Edit: Bu başlıktaki son mesajım. Kendimi yeterince ifade ettiğimi sanıyorum.

Hex
02/04/2014, 13:06
boş oylar seçim sonunda aradaki farkı açmak için 1. olan parti üzerine eklenir.
sonucu etkilemez ama seçim sonucunda en çok oy alan parti fark yapmış gibi gözükür.

aynı zamanda oylar yakılıyor diyenler var; bunlarda sandıktan çıkan zarf sayısı seçmen sayısından fazla çıkarsa salon başkanı rastgele zafı yakması gerekiyor.

ama burda durum farklı, amcanın yüzü akpliyim diye haykırıyor zaten. :D

Vulcan
02/04/2014, 13:06
Olabilir ve farkındaysan benim derdim bir insanın oy kullanmaması yani vatandaşlık görevini yerine getirmemesi ve oy kullanmayarak seçimlere etki etmediğini sanması.

1. maddede haklısın
2. maddede yanılıyorsun, kendi yazdığına başkasının gözünden bakarsan fark edeceksin
3. maddeye birşey diyemem çünkü bir insanın bir insanın söylediklerinin doğruluğu veya yanlışlığı o kişinin bakış açısıyla alakalıdır kimse birşey diyememz
4. maddede haklı olabilirsin fakat ben burada en azından millete laf sokup hakaret etmiyorken üzerinde birde sizli bizli konuşmayı çekemem.
5. maddede dediğim şey konuyu açtığım video'da bahsedilen şeye yapılan yorum.

5. madde zaten açtığım konu ile ilgili. Birileri oy kullanmayıpta sanki ülkenin kaderini değiştirmediğini sandığında dediğim şu şeyden dolayı benim üzerime geliniyor

"Biz buna halk arasında AKP'ye oy vermek diyoruz. Sizler oy vermediğinizi sanıp vicdanınızın rahat edeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz."

Yanlış birşey dediğimi sanmıyorum. Burada konu particilik değil. Anlamayanlar için AKP yerine CHP iktidar varsayalım ve cümlemdeki AKP'yi CHP ile değiştirelim

Benim demek istediğim bu.

KEREEEEEEEEEEEM
02/04/2014, 13:20
boş oylar seçim sonunda aradaki farkı açmak için 1. olan parti üzerine eklenir.
sonucu etkilemez ama seçim sonucunda en çok oy alan parti fark yapmış gibi gözükür.

aynı zamanda oylar yakılıyor diyenler var; bunlarda sandıktan çıkan zarf sayısı seçmen sayısından fazla çıkarsa salon başkanı rastgele zafı yakması gerekiyor.

ama burda durum farklı, amcanın yüzü akpliyim diye haykırıyor zaten. :D

Basina dert almamak icin yakmiyorlar miydi? Boyle bi kural gibi bi sey yok herhalde.

Lexsarko gayet iyi bir sekilde ifade etmis. Ne demek oy vermemek en cok oy alana destektir. Destekledigi bir parti ya da aday yoksa niye birine evet basmak zorunda ki. Su sacma oy kullanmama cezasini da kaldirsalar bi an once. Zaten uygulanmiyor

Ayrica kim daha cok oy aliyorsa oy vermemek onu desteklemek degildir. Kimseyi desteklememektir. Bu da secimin sonucunu degistirmeyecek ki. Buradan nasil akp destekleniri cikariyorsun anlamadim.

Vulcan
02/04/2014, 13:25
Basina dert almamak icin yakmiyorlar miydi? Boyle bi kural gibi bi sey yok herhalde.

Lexsarko gayet iyi bir sekilde ifade etmis. Ne demek oy vermemek en cok oy alana destektir. Destekledigi bir parti ya da aday yoksa niye birine evet basmak zorunda ki. Su sacma oy kullanmama cezasini da kaldirsalar bi an once. Zaten uygulanmiyor

Ayrica kim daha cok oy aliyorsa oy vermemek onu desteklemek degildir. Kimseyi desteklememektir. Bu da secimin sonucunu degistirmeyecek ki. Buradan nasil akp destekleniri cikariyorsun anlamadim.

İşte bu tavırda beni mahvediyor. Bu mantığa göre elbette hiç birimizi destekleyen bir parti yok fakat emin olduğum şey şu an başımızdaki parti benim düşüncelerimi kesinlikle desteklemiyor ve onların gitmesini istiyorum.

Bunu oy kullanmayarak mı başaracağız?

Zaphart
02/04/2014, 13:32
İşte bu tavırda beni mahvediyor. Bu mantığa göre elbette hiç birimizi destekleyen bir parti yok fakat emin olduğum şey şu an başımızdaki parti benim düşüncelerimi kesinlikle desteklemiyor ve onların gitmesini istiyorum.

Bunu oy kullanmayarak mı başaracağız?
Lexsarkonun dediğine geldin yine :D Benim düşüncelerimi desteklemiyor, ben gitmesini istiyorum diyorsun.İyi senin istediğin gibi olsun bi dahaki seçimlerde boş oy atmayıp senin desteklediğin partiye veririz emi :D Sen yeter ki saçmalamayı bırak :D

AloneOrDeaD
02/04/2014, 13:33
ya abi kusura bakma da hala yok akp ye yok chp ye neyi anlamıyorsun acaba ya oy vermemek demek oy vermemek demek yani bunun altında bir anlam vicdan rahatlatma seçim kazandırma taktiği yok oy vermiyorum bu kadar neden hiç bir siyasi ilgim olmadığı halde senin ideolojine yardım etmek için akp yi düşsün diye gidip bir partiye oy vereyim benim akp ile de derdim yok chp ile de derdim yok neyi anlamıyorsun acaba

Vulcan
02/04/2014, 13:33
Lexsarkonun dediğine geldin yine :D Benim düşüncelerimi desteklemiyor, ben gitmesini istiyorum diyorsun.İyi senin istediğin gibi olsun bi dahaki seçimlerde boş oy atmayıp senin desteklediğin partiye veririz emi :D Sen yeter ki saçmalamayı bırak :D

Soru 1-) Saçmaladığım kısım hangisi?
Soru 2-) Mevcut sistemde yapabileceğim daha iyi bir şey var mı?

Vulcan
02/04/2014, 13:34
ya abi kusura bakma da hala yok akp ye yok chp ye neyi anlamıyorsun acaba ya oy vermemek demek oy vermemek demek yani bunun altında bir anlam vicdan rahatlatma seçim kazandırma taktiği yok oy vermiyorum bu kadar neden hiç bir siyasi ilgim olmadığı halde düşünce tarzına yardım etmek için akp yi düşsün diye gidip bir partiye oy vereyim benim akp ile de derdim yok chp ile de derdim yok neyi anlamıyorsun acaba

İktidar partisi ile bir derdin yok ise evet oy kullanmana gerek yok. Şunu en başından söyleseydin keşke. Benim sorunum AKP'den memnun olmayıpta oy kullanmayan insanlar.

Zaphart
02/04/2014, 13:40
Soru 1-) Saçmaladığım kısım hangisi?
Soru 2-) Mevcut sistemde yapabileceğim daha iyi bir şey var mı?

Saçmaladığın kısım; herkesi kendi düşüncende sanıyorsun .Hadi beyler benim dediğimi yapalım, işte biz boş oy atarak mı bu iktidarı göndereceğiz falan gibi söylemlerin.İkincisi birşeyler yapmak , başarmak istiyorsan sanki burası pek yeri değil gibi?

Vulcan
02/04/2014, 13:42
Saçmaladığın kısım; herkesi kendi düşüncende sanıyorsun .Hadi beyler benim dediğimi yapalım, işte biz boş oy atarak mı bu iktidarı göndereceğiz falan gibi söylemlerin.İkincisi birşeyler yapmak , başarmak istiyorsan sanki burası pek yeri değil gibi?

1-) Herkes benim düşüncemde olsaydı tartışmanın bir anlamı kalmazdı ayrıca evet dediğim doğru iktidarın gitmesini isteyen adam oy kullanmayarak sadece iktidara yardım eder
2-) Burası bir çok şey için pek yeri değil o zaman bütün siyası konular kapatılsın

Siz bu mantıkla daha çok sataşırsınız benim gibi insanlara.

AloneOrDeaD
02/04/2014, 13:45
İktidar partisi ile bir derdin yok ise evet oy kullanmana gerek yok. Şunu en başından söyleseydin keşke. Benim sorunum AKP'den memnun olmayıpta oy kullanmayan insanlar.

en başından söylemek mi hocam sabahtan beri tarafsızlık diyorum vicdani sorunum yok diyorum boş oyum iktidara gidiyorsa bu benim derdim değil sistemin hatasıdır diyorum e sen de buradan benim iktidarla veya herhangi bir partiyle derdim olmadığını anlamıyorsan 3 sayfa neden konuştuk burada

Zaphart
02/04/2014, 13:48
1-) Herkes benim düşüncemde olsaydı tartışmanın bir anlamı kalmazdı ayrıca evet dediğim doğru iktidarın gitmesini isteyen adam oy kullanmayarak sadece iktidara yardım eder
2-) Burası bir çok şey için pek yeri değil o zaman bütün siyası konular kapatılsın

Siz bu mantıkla daha çok sataşırsınız benim gibi insanlara.
Senin yaptığın tartışmaktan çok,Doğrusunu ben biliyorum "hadi ama neden fikirlerimi kabul etmiyorsunuz" tarzı söylemler.
Yoksa burada 20 tane siyasi konu açıldı tartışma yapıldı.Bir tane postumu göremezsin.Neden sana "sataştım" acaba durup dururken :D

Vulcan
02/04/2014, 13:49
en başından söylemek mi hocam sabahtan beri tarafsızlık diyorum vicdani sorunum yok diyorum boş oyum iktidara gidiyorsa bu benim derdim değil sistemin hatasıdır diyorum e sen de buradan benim iktidarla veya herhangi bir partiyle derdim olmadığını anlamıyorsan 3 sayfa neden konuştuk burada

Çünkü ben her insanın "beni destekleyen parti yok" diyipte %50 küsür oy almış partinin olduğu memlekette oy kullanmayıp "ben tarafsızım ağa" demesini hazmedemiyorum, katlanamıyorum, çıldırıyorum. Görüyorsun boş oyları alıp başka partilere yazıyorlar ve bu ülkenin geleceğini etkiliyor.

Vulcan
02/04/2014, 13:50
Senin yaptığın tartışmaktan çok,Doğrusunu ben biliyorum "hadi ama neden fikirlerimi kabul etmiyorsunuz" tarzı söylemler.
Yoksa burada 20 tane siyasi konu açıldı tartışma yapıldı.Bir tane postumu göremezsin.Neden sana "sataştım" acaba durup dururken :D

Doğrusunu biliyorum dediğim şey şu; iktidarın gitmesini isteyen adam oy kullanır. Buna gerçekten yanlışmı diyorsunuz?

Ya tamam lanet olsun pes ediyorum ben sustum.

ziyahan
02/04/2014, 14:10
belediye seçimlerinde oy vermemenizin bir şeye etkisi yok diye biliyorum. O genel seçimlere özgü bir durum olduğunu hatırlıyorum. onun da sebebi aynı oy sayısıyla millet vekili sayısının artmasıydı sanırım fakat hala anlayabilmiş değilim bunun mantığını. 100 m.v olsa. 100 kişide oy kullansa x partisi 60 oy olsa 60 mv çıkarır. 10 kişi oy kullanmamış olsun. şimdi bunlar x partisine verirse 63.63 oranında x partisinin m.v.'si olur. vermezse 54. kusur olur. sanırım bu oy kullanmama olayı x partisime muhalefet olanlar için geçerli. Sonuç olarak saçma.

KEREEEEEEEEEEEM
02/04/2014, 14:21
belediye seçimlerinde oy vermemenizin bir şeye etkisi yok diye biliyorum. O genel seçimlere özgü bir durum olduğunu hatırlıyorum. onun da sebebi aynı oy sayısıyla millet vekili sayısının artmasıydı sanırım fakat hala anlayabilmiş değilim bunun mantığını. 100 m.v olsa. 100 kişide oy kullansa x partisi 60 oy olsa 60 mv çıkarır. 10 kişi oy kullanmamış olsun. şimdi bunlar x partisine verirse 63.63 oranında x partisinin m.v.'si olur. vermezse 54. kusur olur. sanırım bu oy kullanmama olayı x partisime muhalefet olanlar için geçerli. Sonuç olarak saçma.

Bir yerde 100 kisi olsun ve 3 milletvekili cikacak. A partisi 60 b 19 oy almis olsun. Ilk milletvekili a ua gidiyor. Sonra a yi ikiye boluyolar 30 buyuk oldugu icin 2.de a aliyor. Sonuncu icin de 3 e boluyolar. Eger a partisine veren biri b ye vermis olsaydi milletvekili degisecekti. Sistem boyle yanlis bilmiyorsam

Raichox
02/04/2014, 14:30
Bir yerde 100 kisi olsun ve 3 milletvekili cikacak. A partisi 60 b 19 oy almis olsun. Ilk milletvekili a ua gidiyor. Sonra a yi ikiye boluyolar 30 buyuk oldugu icin 2.de a aliyor. Sonuncu icin de 3 e boluyolar. Eger a partisine veren biri b ye vermis olsaydi milletvekili degisecekti. Sistem boyle yanlis bilmiyorsam

BİR SEÇİM ÇEVRESİNDE SİYASİ PARTİLER VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN KAZANACAĞI MİLLETVEKİLİ SAYISININ HESABI

Madde 9- Genelgenin 7 nci maddesi uyarınca, Türkiye genelinde geçerli oyların % 10’ u aştıkları Yüksek Seçim Kurulunca belirlenen ve ilan edilen siyasi partiler ile bağımsız adayların bir seçim çevresinde elde edecekleri milletvekili sayısı aşağıdaki şekilde belirlenir.

1- Gümrük kapılarından yansıyanlar da dahil olmak üzere seçim çevresinde kullanılan geçerli oyların toplamı, çevrenin çıkaracağı milletvekili sayısı çizelgenin işaretli bölümüne yazılır.
2- %10 genel barajı aşan siyasi partilerle o seçim çevresinde seçime giren bağımsız adaylar, çizelgenin işaretli bölümüne, önce birleşik oy pusulasındaki sıraya göre siyasi partiler, daha sonra da alfabe sırasına göre bağımsız adaylar olmak üzere alt alta yazılır; her birinin karşısında aldıkları geçerli oyların sayısı belirtilir.
3- Siyasi partilerin seçim çevresinde aldıkları geçerli oylar önce bire, sonra ikiye … seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısına ulaşıncaya kadar bölünür. Bulunan bölüm sonuçları çizelgenin isaretli bölümüne yazılır.
Bu sonuçlar, siyasi parti ve bağımsız aday farkı gözetilmeksizin büyüklük sırasına göre çizelgenin işaretli bölümüne yazılır.
Seçim çevresinden çıkacak milletvekili sayısı kadar, bu payların sahibi olan partilere ve bağımsız adaylara, rakamların büyüklük sırasına göre milletvekillikleri tahsis edilir.
Siyasi partilerin ve bağımsız adayların kazandığı milletvekili sayısı çizelgenin , milletvekili seçilenlerin adları da işaretli bölümüne yazılır.

Daha detaylı olarak : http://abdullahbicer.com.tr/nasil-bagimsiz-secilir/

Birde şöyle bir durum var siyasi partiler bu seçimlerde sıra belirler Milletvekilleri için 1. , 2. , 3. sıradan seçilecektir diye.

Fingolfin
02/04/2014, 14:59
Ya zaten şu videoya yorum yapılamaz denecek söz bırakmamışlar videoyu çeken arkadaşa helal olsun denir sadece. Daha kim bilir neler dönüyorda göremiyoruz. Boş oy vermekle yada oy kullanmamakla akp ye oy vermek arasında bir fark yoktur. Ama şunuda hatırlatayım bu yıl ilk defa rekor kırıldı oy kullanma sayısı Türkiye geneli %91 daha önce hiç bu kadar yüzdeye ulaşılmadı. Sonuca gelecek olursak hile hurdayla adamlar yine yolunu buldu. Enerji bakanı bile ne kadar kolay yalan söylüyor adamın umrunda değil Türk halkı. Zaten bizi seçtiler diyor. Ha ikinci bir örnek daha vereyim balkon konuşması; tayyep çok rahat bir şekilde tüm sülaleyi daha doğrusu para eriticileri çıkardı hiç ama hiç utanmadan. İşte inlerine gircez falan filan. Adamlar sandıklara koyu akplileri getirince hal bu oluyor isterseniz tüm Türkiye chpli yada mhp li olsun yine akp kazanır. Bunu kavramak gerek artık. Saygılarımla.

Woolridge
02/04/2014, 18:14
Şimdi ben CHP'liyim ama AKP düşsün diye MHP'ye vereyim sonraki seçimde MHP düşsün diye başka bir partiye veririm ee elbet bir gün sıra birileri düşsün diye CHP'ye de gelir bu döngüde herkes mutlu olur ehehe? Böyle bir sistemi kendinizin oluşturduğunu ve buna BİZ DEMOKRASİ İSTİYORUZ sloganıyla yaklaştığınızı fark etmiyor musunuz?

Berkantk
02/04/2014, 18:36
Abi konu neydi nereye geldi. Yine kişisel atışmalar, yine kişisel atışmalar... Şurada bir tek fingolfin adam gibi mesaj atmış.

Konumuza geleceksek, ben artık şaşırmıyorum bunlara. Bunları izleteceğim AKP'liler de genelde -kimse kusura bakmasın da aşağılama falan değil- cahil kesim oldukları için direk "montaj olmadığını nereden bilicem?" diyip gönüllerini rahatlatacak. Veya inanmak istemeyecek falan. Yani bu tip videolar kocaman bir "HİÇ" tir. Boşuna bu tip şeylerle k.ç yırtmaya gerek yok. Bu adamlar gidemez arkadaş. Hırsızlıkları, yolsuzlukları, dinsizlikleri, vicdansızlıkları her şeyleri ortaya çıkmasına rağmen ve cemaat gibi bir etkiyi kaybetmelerine rağmen oyları yükselmişse ben artık bir şey bekleyemem bu halktan. Yaklaşık bir 10-15 yıl sonra durum farklı olabilir. Çünkü yeni gelen nesil dinden biraz uzak yetiştiği için daha serbest düşünebiliyorlar. Ha ben burada din "yanlış düşündürüyor, dar düşündürüyor, düşündürmüyor" demiyorum. Aksine din daha geniş düşünülmesini, daha vicdanlı davranılmasını sağlar fakat Türkiye'de yanlış öğretilen bir din var, bundan dolayıdırki tayyip böyle oylar alıyor. Neyse daha fazla dağıtmayayım konuyu :D

Fingolfin
02/04/2014, 18:40
Şimdi ben CHP'liyim ama AKP düşsün diye MHP'ye vereyim sonraki seçimde MHP düşsün diye başka bir partiye veririm ee elbet bir gün sıra birileri düşsün diye CHP'ye de gelir bu döngüde herkes mutlu olur ehehe? Böyle bir sistemi kendinizin oluşturduğunu ve buna BİZ DEMOKRASİ İSTİYORUZ sloganıyla yaklaştığınızı fark etmiyor musunuz?

Ne dediğini anlayamadım da akp düşsün diye mhp ye verirsen akp dahada güçlenir. Bir döngü falanda yok sen tüm sınavlarda kopya çekersen yüksek alırsın gibi düşün adamlar her işte hile yaparsa hep başarılı olur. Burda sana lafım yok yani demek istediğim Türkiyede çoğu kişi senin gibi düşünsün ak düşsün diye chp ye versin yine akp kazanır eminim.

Abi konu neydi nereye geldi. Yine kişisel atışmalar, yine kişisel atışmalar... Şurada bir tek fingolfin adam gibi mesaj atmış.

Konumuza geleceksek, ben artık şaşırmıyorum bunlara. Bunları izleteceğim AKP'liler de genelde -kimse kusura bakmasın da aşağılama falan değil- cahil kesim oldukları için direk "montaj olmadığını nereden bilicem?" diyip gönüllerini rahatlatacak. Veya inanmak istemeyecek falan. Yani bu tip videolar kocaman bir "HİÇ" tir. Boşuna bu tip şeylerle k.ç yırtmaya gerek yok. Bu adamlar gidemez arkadaş. Hırsızlıkları, yolsuzlukları, dinsizlikleri, vicdansızlıkları her şeyleri ortaya çıkmasına rağmen ve cemaat gibi bir etkiyi kaybetmelerine rağmen oyları yükselmişse ben artık bir şey bekleyemem bu halktan. Yaklaşık bir 10-15 yıl sonra durum farklı olabilir. Çünkü yeni gelen nesil dinden biraz uzak yetiştiği için daha serbest düşünebiliyorlar. Ha ben burada din "yanlış düşündürüyor, dar düşündürüyor, düşündürmüyor" demiyorum. Aksine din daha geniş düşünülmesini, daha vicdanlı davranılmasını sağlar fakat Türkiye'de yanlış öğretilen bir din var, bundan dolayıdırki tayyip böyle oylar alıyor. Neyse daha fazla dağıtmayayım konuyu :D

Kesinlikle katılıyorum. Eyv bu arada,

CoolStoryBro
02/04/2014, 20:40
Vulcan'ın anlamadığı şey adam AKP desteklemiyor diye doğal olarak gitmesini istiyor yorumunda bulunabilirsin fakat yerine gelecek partileri de desteklemiyor adam. Yani CHP'yi sevmediği halde AKP gitsin diye CHP'ye basan ve onu hükümet yapan herkes bir dahaki seçimde CHP gitsin diye AKP'ye basar aynı mantıkla. Ki bunu AKP gitsin diye CHP'ye basan biri olarak söylüyorum, ama ben arkadaşın aksine CHP'nin iktidara gelmesini istiyorum. Bunun sebebi de onların benim düşüncelerimi çok iyi yansıtacağından filan değil, diğerlerine oranla bana biraz daha yakın görüşte oldukları ve AKP karşısında durabilecek en makul aday olmaları.

Ha adam AKP'den nefret ediyordur diğerlerini pek sevmiyordur nefret ettiği gitsin diye başka partiye basar, ama adam hepsine karşı nötrse bir seçim yapmasında mantık yok. Tabi bana kalsa ben de sürrealistliği bırakıp en azından kötünün iyisi mantığıyla birini seçmeleri tavsiyesinde bulunurum.

Verilmeyen oyların AKP'ye belli oranda katkı sağladığı doğru, zaten onlara katkı sağlamayan birşey yok, zira biliyoruz ki sadece boş oylar değil dolu oylar da AKP'ye yazılıyor. Bu yüzden oylarının değiştirilebileceğini bildikleri halde boş oy attı diye insanları suçlamanın, Ankaradaki gibi %70 CHP çıkması gereken yerde %0 CHP çıkan sandıkta CHP'ye oy verenleri suçlamaktan pek bir farkı yok diyebiliriz. Sonuçta onlar da AKP'nin verilen oyları değiştirebileceğinin farkındaydı.

Woolridge
02/04/2014, 21:16
Anlatmaya çalıştığım şeyi csb de söylemiş, " Yani CHP'yi sevmediği halde AKP gitsin diye CHP'ye basan ve onu hükümet yapan herkes bir dahaki seçimde CHP gitsin diye AKP'ye basar aynı mantıkla "

Fingolfin
02/04/2014, 21:43
Sizin bakış açınzda güzel, ilginç. bende farklı bir yorum yapayım; ne kadar az akp oyu olursa adamlar daha çok inat yapıp daha çok hile yapacak. Kısacası ters orantılı. Bir bakıma adamlar ülkeye kendilerinin hükümetten düşmesinin imkansız olduğunu kabullendirmeye çalışıyor.

Vulcan
02/04/2014, 22:08
Vulcan'ın anlamadığı şey adam AKP desteklemiyor diye doğal olarak gitmesini istiyor yorumunda bulunabilirsin fakat yerine gelecek partileri de desteklemiyor adam. Yani CHP'yi sevmediği halde AKP gitsin diye CHP'ye basan ve onu hükümet yapan herkes bir dahaki seçimde CHP gitsin diye AKP'ye basar aynı mantıkla. Ki bunu AKP gitsin diye CHP'ye basan biri olarak söylüyorum, ama ben arkadaşın aksine CHP'nin iktidara gelmesini istiyorum

Şu konuya her baktığımda birisine YUH diyorum. CHP'yi savunmadığım ve desteklemediğim kanısına nereden nasıl vardın? CHP dışında hiç bir partiye oy vermemiş bir insanım üstelik.

CoolStoryBro
02/04/2014, 22:31
Şu konuya her baktığımda birisine YUH diyorum. CHP'yi savunmadığım ve desteklemediğim kanısına nereden nasıl vardın? CHP dışında hiç bir partiye oy vermemiş bir insanım üstelik.

LOL. Asıl sana yuh be, ben Vulcan CHP'yi savunmuyor diye bir şey demedim onu nereden çıkardın :d Anlamada sorun yaşamıssın sanırım. Orada adam diye bahsettiğim kişi AloneOrDeaD sen değilsin. Senden bahsetmek istesem zaten başta ismini zikrettiğim için "kendisi" ya da "sen" şeklinde yazardım.

Yani bahsettiğim şey sen AloneOrDeaD'e AKP'yi sevmiyor diye başka sevmediği partiye oy atmasını söylüyorsun. Fakat adamın(AloneOrDeaD :d) sevmediği bir partiyi hükümetten alıp yerine sevmediği başka bir partiyi getirmesindeki mantık nedir onu soruyorum. Adam sadece AKP'yi sevmese haklısın ama adam tüm partilere karşı nötrüm diyorsa yapacak bir şey yok. Ayrıca onun yaptığının da bana göre sürrealistlik olduğunu ve kötünün iyisi mantığıyla bir parti seçmesi tavsiyesinde bulundum.

Berkantk
02/04/2014, 22:43
Panpa muhtemelen sadece sen anlamadın o kısmı :/ Bence bunu daha fazla uzatma konu dağılmasın.

Vulcan
02/04/2014, 22:49
Mesajlarımda belirtmek istediğim şuydu, bende CHP'ye seve seve oy basmıyorum fakat bana sunulan seçenekler arasında en azından benim mantığıma en yakın parti CHP bu yüzden başta Vulcan diye cümleye girip hemen ardından sonra adam AKP desteklemiyor diye gitsin istiyor diyince benden bahsediyorsun sandım -_-

Yeezer
02/04/2014, 22:51
Siyaset kusuyorum artık sizde kusmuyor musunuz :(

Vulcan
02/04/2014, 22:51
Panpa muhtemelen sadece sen anlamadın o kısmı :/ Bence bunu daha fazla uzatma konu dağılmasın.

Sanki çok yerindeydide boşver. Bahsettiğim video üzerinde tartışmak istemiştim fakat oy vermeyerek bir şeye etkisi olmadığını düşünen insanlar, oy vermemeyi savunmalar falan filan iyice karıştı zaten konu.

Fingolfin
02/04/2014, 23:09
Mahqeme qararı ile sandıklara el koyuyorum

nplm_death
02/04/2014, 23:09
Anlatmaya çalıştığım şeyi csb de söylemiş, " Yani CHP'yi sevmediği halde AKP gitsin diye CHP'ye basan ve onu hükümet yapan herkes bir dahaki seçimde CHP gitsin diye AKP'ye basar aynı mantıkla "

Ülkemizde adil bir seçim sistemi, düzgün işleyen bir hukuk sistemi yok. Bunun sorumlusu da AKP. Temsilde adalet yok, hesap verilebilirlik yok. İstedikleri gibi at koşturuyorlar. Eğer tepki oylarıyla iktidarı değiştirirsen, sonraki hükümet aynı durumla karşılamamak için bu tepki oylarına sebep açan mağduriyetleri gidermek zorunda kalacak. Böylece aynı şeyi tekrar yapman gerekmeyecek.

Ratz
02/04/2014, 23:19
Partileri tipine göre yargılar olmuşuz haberim yok-_-

FeedGuaranteed
03/04/2014, 03:30
abi normalde oy vermemek çok normal bi şey ama bu boktan düzende güçlü olana fırsat vermiş oluyo ki memnunsa bundan gene vermez. Bu yüzden vermeyen adamı suçlayamazsın

KEREEEEEEEEEEEM
03/04/2014, 13:02
Arkadas belki izmirin bornova ilcesinde oy kullanacakti. O zaman chp ye yardim etmis olacak bu mantikla. Neyi tartisiyonuz ki

Krizalid
03/04/2014, 16:47

Şartlara adapte olmaktır bunun adı. İdeal bir demokraside değiliz ki, sadece bazı koşullar altında çalışan şartlı bir demokrasimiz var. Dolayısıyla da halk bu koşullara kendini adapte ediyor. Mesela seçim barajına adaptasyon sonucunda kullanılan oyların %95'inin barajı geçecek partilere yığılması gibi. Bu son seçimlerde de sadece bir kazananın olduğu bir oylamada 3. 4. partilere vermek de 1. partilere vermek ile aynı kapıya çıktığı için insanlar 2. partiye yüklendiler ki onu da bazı yerlerde yaptılar, her yerde değil. Bunun suçunu insanlarda aramamak lazım, hatta bu kadar esnek davranabildikleri için onları tebrik etmek lazım.

Ki bu "basıp geçme" fikri sırf AKP gitsin diye yapılmadı. AKP'nin her şeyi dört dörtlük olsa bile muhalefet; insan ve doğa düşmanı, her metrekareden maksimum rantı çıkarmayı hedef bilmiş AK belediyeciliğin karşısında durmak için bazı yerlerde belli başlı adaylarda birleşirdi. Ha tabii ki AKP öyle bir parti ki ülkenin yönetiminde olduğu her bir gün zarar ve ülke artık kaynama noktasına yaklaşıyor, dolayısıyla insanlar bazı yerlerde güçbirliği yapmanın ivedilik gerektirdiğine karar verdiler, onları suçlamamak lazım yine. Ki genel seçimlerde de bize verin demiyor kimse, sadece oyunu barajı geçecek bir partiye atacaksın o kadar.

Öyle olması lazım zaten. Memnun değilse değiştirir tercihini. Sıradışı bir şey değil yani memnun kalmadığı iktidara oy vermemesi. Nesi yanlış anlamıyorum. Asıl anormallik "biz babadan dededen şu partiliyiz" diyenlerde.

Çünkü yeni gelen nesil dinden biraz uzak yetiştiği için daha serbest düşünebiliyorlar. Ha ben burada din "yanlış düşündürüyor, dar düşündürüyor, düşündürmüyor" demiyorum. Aksine din daha geniş düşünülmesini, daha vicdanlı davranılmasını sağlar fakat Türkiye'de yanlış öğretilen bir din var, bundan dolayıdırki tayyip böyle oylar alıyor. Neyse daha fazla dağıtmayayım konuyu :D

Semavi dinler insanları ebedi azapla tehdit ediyor. Bunun sonucunda insanların birinci önceliği din haline geliyor, böylece de gelişim anında duruyor. Adama "sen nesin?" diye soruyorsun, "ben Müslüman'ım" diyor. Eee abi, herifler insanlığı ikinci plana atmış; o zaman bunlardan adil olmalarını, yanlışların karşısında durmalarını bekleyemezsin ki. Dini "doğru şekilde öğreterek" üstesinden gelinecek bir problem değil yani var olan problem.

KEREEEEEEEEEEEM
03/04/2014, 17:19
Semavi dinler insanları ebedi azapla tehdit ediyor. Bunun sonucunda insanların birinci önceliği din haline geliyor, böylece de gelişim anında duruyor. Adama "sen nesin?" diye soruyorsun, "ben Müslüman'ım" diyor. Eee abi, herifler insanlığı ikinci plana atmış; o zaman bunlardan adil olmalarını, yanlışların karşısında durmalarını bekleyemezsin ki. Dini "doğru şekilde öğreterek" üstesinden gelinecek bir problem değil yani var olan problem.

İslamda kötü bir şey yaparsan onun cezasını çekeceksin. Kafirsen bu "ebedi azap" haline geliyor. Yani Allah'a ve Hz. Muhammed'e inanmazsan. Neyse senin düşündüğün biçimiyle Allah adaletli olun kul hakkı yemeyin diyor ve insanlar da azaptan korktuğu için dini daha ön planda tutuyorlarsa nasıl "bu insanlardan adil olmalarını bekleyemezsin" diyorsun anlayamadım.

Ayrıca gelişimden kastın ne tam olarak ?

Berkantk
03/04/2014, 18:27

Panpa sen beni yanlış anladın. Din ahlak öğretisidir. Ahlaklı olan bir birey zaten doğru dürüst düşünür. Ama ülkemizde ne yazık ki "korku dini" öğretiliyor. Yani dini sevdirerek değil, ölünce oluşabilecek şeylerin korkusuyla öğretiyorlar. İyilik ve ahlak'ı gönülden değil, bir nevi zorla yaptırıyorlar. Ben bunu kastetmek istemiştim. Ahlaklı olan bir insandan her konuda doğru yolu bulmasını bekleyebilirsin, ama ötekinden bekleyemezsin.

Fingolfin
03/04/2014, 18:35
Panpa sen beni yanlış anladın. Din ahlak öğretisidir. Ahlaklı olan bir birey zaten doğru dürüst düşünür. Ama ülkemizde ne yazık ki "korku dini" öğretiliyor. Yani dini sevdirerek değil, ölünce oluşabilecek şeylerin korkusuyla öğretiyorlar. İyilik ve ahlak'ı gönülden değil, bir nevi zorla yaptırıyorlar. Ben bunu kastetmek istemiştim. Ahlaklı olan bir insandan her konuda doğru yolu bulmasını bekleyebilirsin, ama ötekinden bekleyemezsin.

Bu din meselesi öncelikle ailede başlıyor sonra ilkokul lise devam ediyor. Mesela küçükken hatırlıyorum bir arkadaşımın evine gitmiştik ben ıstık çalıyordum arkadaşım ıstık çalma günah demişti daha o yaşta annesi, babası yada her kimse çok yanlış şeyler öğretmiş. Din düzgün düşünmedir, akıl, mantık çerçevesinden çıkmamaktır, benim lise yıllarımda aldığım din dersi bana kalırsa hocanın kendi düşünceleri yani kendi kişisel düşüncelerini bize anlatıyor yok işte şöyle yaparsan Allah çarpar falan.
Neyse konu nerden nereye geldi bence artık bi son verilmesi lazım :) son olarak konuyu açan arkadaş çol iyi bir noktaya değindi. Ülkemizde işleyen siyaset budur arkadaşlar AÇIK ve NET!

L2ebel
03/04/2014, 18:36
bkz: boş oy pusulasını chp'den saymak

canifeto12
03/04/2014, 18:38
montaj bu !!1 1111

ilhan998
03/04/2014, 18:59
Sakla samanı gelir zamanı