PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Nesil Sporcular: eSporcu Olmak

DOTA_BIRAKTIRAN
28/04/2014, 05:03
http://www.youtube.com/watch?v=BNESOTEEJfA

TÜRKİYE BÜYÜK FİNALİ TRAİLER : https://www.facebook.com/photo.php?v=627510277329863&set=vb.161626263918269&type=3&theater

hohmlec
28/04/2014, 10:55
he ok heee bu arada rıot bu ısten sana kac para verıyor

Sercan<Michaell>
28/04/2014, 12:00
Ya biz bunları görünce Dotayı bırakıp Lole geçmeyiz. Riottan birileri bunları görüyorsa haberleri olsun :)

Riotu yaptıkları etkinliklerden ve e-spora verdikleri destekten ötürü tebrik ederim. Darısı valvenin başına.

FafraGa
28/04/2014, 12:14
öncelikle videoyu izlemedim izlememde (zaten utube kapalı)
benim çok yakın bir arkadaşım EA nın lisanlı oyuncusu kendisi crysis adlı oyunda kendini bayağı bayağı kanıtlamış birisi yani bu lisans olayı türkiyede yeni değil.
Ayrıca merak ederek soruyorum RİOT MEMURU KARDEŞ sigortan varmı aylık ne kadar para veriyor sana riot ?

Sercan<Michaell>
28/04/2014, 12:24
Neden bu olaya bu kadar kötü gözle bakıyorsunuz ki ben onu anlamadım. Nick fail tamam da, ortada güzel bir icraat var. Ben izlerken Free To Playi izlermiş gibi oldum. Ve bunun Türk versiyonunu izlemek de beni çok mutlu etti. Valvenin umrunda olmayan birşeyi Riot Türkiye için yaptı. Böyle birşeyi sırf LOL olduğu için karalamanız çok ahmakça. Ben ki 1 oyun lol oynadıktan sonra "ben bunu oynamam" diyip silen bir insanım.

Nana
28/04/2014, 12:36
Valvenin umrunda olmasaydı ''INTERNATIONAL'' gibi bir turnuva olmazdı ya niye anlamıyosunuz valve önemsemeseydi eğer yerel çaplı 3-5 turnuva yapar geçerdi niye hep türkiye olarak bakıyosunuz olaya napıcaktı valve dota 2 şubesi felan mı açıcaktı ne bekliyosunuz yani şu gerizekalı oyunda kıçını yırttıkları kadar dota 2 de kassalar şimdiye kadar 500 kere internationala giderdi başta hwa olmak üzere ama hep işin kolayına kaçıyolar anca böyle kendinizi avutursunuz özentilik diz boyu zaten bu millette nedense

Sercan<Michaell>
28/04/2014, 12:43
Valvenin umrunda olmasaydı ''INTERNATIONAL'' gibi bir turnuva olmazdı ya niye anlamıyosunuz valve önemsemeseydi eğer yerel çaplı 3-5 turnuva yapar geçerdi niye hep türkiye olarak bakıyosunuz olaya napıcaktı valve dota 2 şubesi felan mı açıcaktı ne bekliyosunuz yani şu gerizekalı oyunda kıçını yırttıkları kadar dota 2 de kassalar şimdiye kadar 500 kere internationala giderdi başta hwa olmak üzere ama hep işin kolayına kaçıyolar anca böyle kendinizi avutursunuz özentilik diz boyu zaten bu millette nedense

Oha !
Bir dakika doğru mu anlamışım bakalım.
Yani diyorsun ki ;
E-Spor Türkiyede 3-5 takımdan sorulsun. Her sene 1 tanesi Internationala gitsin. Sonra bu adamlar profesyonel e-spor oyuncusu olsun. Ama senede sadece 1 tanesi gittiği için diğerleri 5 kuruş kazanamasın. Hoş gidenlerin de derece alacağının garantisi yok.

Doğru tabi futboldur, basketboldur ne gerek var Türkiye liglerinin olmasına :D Gitsinler direk şampiyonlar ligine oynasınlar :S

Yani neresinden tutarsan tut çok saçma söylediğin şey. Bunun yerine resmi anlamda bir yerel düzenleyici şirket olsa. Türkiyede bu işi sponsorluklar altında düzenlese. Türkiyede bu işin peşinden koşan, bu işe saygı duyan, bu işten haberi olan insan sayısı artsa ? Daha iyi gibi sanki ha ;)

Sercan<Michaell>
28/04/2014, 12:55
Ayrıca bu işi profesyonel hale getirmediğin sürece DK Navi gibi takımlarla hiçbir Türk takımının baş etme şansı yok kusura bakma da . HWA demişsin Navi karşısında 15 dk dayandılar. Çalışsalardı diyorsun ama maddi getirisi olmadığı için HWA kapattı. AMa yerel turnuvalar olsaydı hem maddi getirisi olacaktı hem daha fazla Türk takımı olacaktı hem de çalışmaya fırsatları ve inançları olacaktı. Dp, Turquality, Ant. Bu takımların hepsi maddi getirisi olmadığı için Dota 2 takımlarını kapattılar. Ve Valve yerel anlamda destek vermeden açmayı da düşünmüyorlar. Şuan Türkiyenin en iyi takımı diyebileceğin COF takımını çıkar Dk karşısına, çıkar Navi karşısına ? Anca konuşun arkadaş icraat sıfır. Bir de birşeyler yapmaya çalışan insanları baltalayın. Bi bitin arkadaş !

sehnoc
28/04/2014, 13:17
zamanında futbolda böyleymiş. para yokmuş falan sonra patldı gitti bu esporda böle olcak bence.bi 50 yıl sonra falan kulüpler transferler.gerçi çinde bu olay var gibi ama tam da bılmıyorum.

Raichox
28/04/2014, 13:29
Oha !
Bir dakika doğru mu anlamışım bakalım.
Yani diyorsun ki ;
E-Spor Türkiyede 3-5 takımdan sorulsun. Her sene 1 tanesi Internationala gitsin. Sonra bu adamlar profesyonel e-spor oyuncusu olsun. Ama senede sadece 1 tanesi gittiği için diğerleri 5 kuruş kazanamasın. Hoş gidenlerin de derece alacağının garantisi yok.

Doğru tabi futboldur, basketboldur ne gerek var Türkiye liglerinin olmasına :D Gitsinler direk şampiyonlar ligine oynasınlar :S

Yani neresinden tutarsan tut çok saçma söylediğin şey. Bunun yerine resmi anlamda bir yerel düzenleyici şirket olsa. Türkiyede bu işi sponsorluklar altında düzenlese. Türkiyede bu işin peşinden koşan, bu işe saygı duyan, bu işten haberi olan insan sayısı artsa ? Daha iyi gibi sanki ha ;)

O zaman daha çok beklersin Valve'den yerel destek.Şimdi Dota 2 deki yerel turnuvalar var demeyin onlar bildiğim kadarıyla organizatörler sayesinde oluyor.Valve'de biletten pay alıyordur belki kendine.Türkiye'de bu işe para yatıran çıkmaz , zaten çıkmadığı için bu kadar berbat bi halde.Açık konuşmak gerekirsede Türkiye'de zaten o seviyeye gelecek oyuncu yok şuanda ister kabul et , ister kabul etme.Topu topu HWA , The Defence turnuvasında onlarda 2 tane güçlü ekibin olduğu gerisi HWA dengesinde dediğimiz gruptan çıkamadılar.Bizde çalışma 0 , sabit kadro yok , devamlı arkadaş arasında turnuvadan turnuvaya kadrolarla bu işler yürümez , bizdende bi halt olmaz.

Sercan<Michaell>
28/04/2014, 13:33
Dimi Türkiyedeki lol oyuncuları über yetenekli Dota 2 dekiler yeteneksizler :) Dostum sen insanlara birşeyler sunmazsan, onları teşvik etmezsen kimse profesyonel anlamda o işle ilgilenmez. Ben de seninle aynı fikirdeyim Valvenin yerel anlamda şirketleşeceği, destek vereceği yok. Benim söylediklerimle aynı şeyi söylemişsin zaten şuanda ciddi anlamda yetersiz Türk oyuncuları. Fakat bu ilerde olmayacağı anlamına da gelmiyor :) Yapılacak birkaç düzgün atılımla herşey düzene girer. Türkiye Lole gelince sponsor buluyor Dota 2 ye gelince bulamıyorsa burda problem Türkiyede değil Dota 2'de dir.

KEREEEEEEEEEEEM
28/04/2014, 13:47
Hwa nin son maçlarından biriydi tobi yapyordu stream galiba yenebilecekleri oyumda pl her seyi kasmisken bunlarin hicbirinde tp yoktu adamlar geldi bitirdi. Sonra all dan "XD, ahahahha" yazdilar. Navi ile olan macta "ff" yazip disconnect atiyor arkadaş. Sonra gecenlerde "yarraq" tagiyla cikmislardi. Bu ciddiyet ile nah basari gelir.

DOTA_BIRAKTIRAN
28/04/2014, 15:34
Türkiye'de League of Legends oynayarak her ay düzenli maaş alabilen ve her ay düzenlenen turnuvalardan ödüller kazanan oyunculardan biri olmak varken neden hala zamanınızın çoğunu Dota 2 oynayarak harcıyorsunuz anlamıyorum.

Sercan<Michaell>
28/04/2014, 15:37
Türkiye'de League of Legends oynayarak her ay düzenli maaş alabilen ve her ay düzenlenen turnuvalardan ödüller kazanan oyunculardan biri olmak varken neden hala zamanınızın çoğunu Dota 2 oynayarak harcıyorsunuz anlamıyorum.

Seninde bir saatir laf anlatmaya çalıştığım Dota 2 oyuncularından bir farkın yok. Memleketimin insanı işte nolcak. Ben ne diyorum adam hala ne diyor. WTF !

preator
28/04/2014, 15:38
6994
bence bu bu

Berkantk
28/04/2014, 18:17
Ya abi çok şey söylemişsiniz de boş konuşuyorsunuz kusura bakmayın. Yerel ligler olmuş olmamış ne fark eder? Yetenekli adam her yerde oynayacak arkadaş. Ben ülkemde 2-3 tane bebeyi ezeyim de para kazanayım, sonra oyuncu olayım. Hassiktir oradan! DotA 2'de turnuvaların haddi hesabı yok artık. Her gün 5-6 turnuvanın sürekli canlı yayını var izle sekmesine girince. Oynayacak olan adam her türlü oynar. Hee sıkıntı nerede? Oyuncularda. Doğru dürüst takımlar çıkmıyor falan filan. Yerel ligler olsaydı belki bunlar daha kolay olurdu ama mesele orada değil. Siz sürkeli naviyle dk'yla falan kıyas yapıyorsunuz. Bu adamlar yerel liglerde oynayıp mı geldiler buralara?

Veya Counter'da. Yerel lig mi var da millet bu işten para kazanıyor? Yurtdışı turnuvalarına gidip tokat yiyorlar. Evet ama bu başka sebeplerden. Yerel liglerden değil.

Yani sözün özü yerel lig olayları falan hikaye. Sen yerel ligde 1. oluyorsun diye yurt dışında wolrd best olacak değilsin. 2 tane babayiğit çıksa şurada 1-2 turnuvada başarı gösterse her türlü sponsor bulunur, başarı arttıkça destek artar, o zaman Türkiye'de DotA adına e-sporculuk olayı oluşur. Suçu Valve'a bulmayın.

Mostar
28/04/2014, 18:37
Ya abi çok şey söylemişsiniz de boş konuşuyorsunuz kusura bakmayın. Yerel ligler olmuş olmamış ne fark eder? Yetenekli adam her yerde oynayacak arkadaş. Ben ülkemde 2-3 tane bebeyi ezeyim de para kazanayım, sonra oyuncu olayım. Hassiktir oradan! DotA 2'de turnuvaların haddi hesabı yok artık. Her gün 5-6 turnuvanın sürekli canlı yayını var izle sekmesine girince. Oynayacak olan adam her türlü oynar. Hee sıkıntı nerede? Oyuncularda. Doğru dürüst takımlar çıkmıyor falan filan. Yerel ligler olsaydı belki bunlar daha kolay olurdu ama mesele orada değil. Siz sürkeli naviyle dk'yla falan kıyas yapıyorsunuz. Bu adamlar yerel liglerde oynayıp mı geldiler buralara?

Veya Counter'da. Yerel lig mi var da millet bu işten para kazanıyor? Yurtdışı turnuvalarına gidip tokat yiyorlar. Evet ama bu başka sebeplerden. Yerel liglerden değil.

Yani sözün özü yerel lig olayları falan hikaye. Sen yerel ligde 1. oluyorsun diye yurt dışında wolrd best olacak değilsin. 2 tane babayiğit çıksa şurada 1-2 turnuvada başarı gösterse her türlü sponsor bulunur, başarı arttıkça destek artar, o zaman Türkiye'de DotA adına e-sporculuk olayı oluşur. Suçu Valve'a bulmayın.

+1

ek olarak da lol'den daha fazla para kazanılabileceği bir gerçek ( yurt içinden bahsediyorum ) ama bir dönem dotayı bırakıp para kazanıcaz diye lol'e geçenler vardı onlardan haber var mı ? sormak istiyorum umduklarını bulabildiler mi ?

KEREEEEEEEEEEEM
28/04/2014, 19:10
+1

ek olarak da lol'den daha fazla para kazanılabileceği bir gerçek ( yurt içinden bahsediyorum ) ama bir dönem dotayı bırakıp para kazanıcaz diye lol'e geçenler vardı onlardan haber var mı ? sormak istiyorum umduklarını bulabildiler mi ?

Elwind ve stansfield 3 ayda hwanın as takımına yükseldi ve bir turnuvada final oynadılar dp ile. En son stansfield 1 yıl men edildi turnuvalardan eloboost yaptırdığı için.

Krizalid
28/04/2014, 19:17
O zaman daha çok beklersin Valve'den yerel destek.Şimdi Dota 2 deki yerel turnuvalar var demeyin onlar bildiğim kadarıyla organizatörler sayesinde oluyor.Valve'de biletten pay alıyordur belki kendine.Türkiye'de bu işe para yatıran çıkmaz , zaten çıkmadığı için bu kadar berbat bi halde.Açık konuşmak gerekirsede Türkiye'de zaten o seviyeye gelecek oyuncu yok şuanda ister kabul et , ister kabul etme.Topu topu HWA , The Defence turnuvasında onlarda 2 tane güçlü ekibin olduğu gerisi HWA dengesinde dediğimiz gruptan çıkamadılar.Bizde çalışma 0 , sabit kadro yok , devamlı arkadaş arasında turnuvadan turnuvaya kadrolarla bu işler yürümez , bizdende bi halt olmaz.

Merakımdan soruyorum ha, küçük ya da büyük herhangi bir turnuvaya katıldığın bir takımın var mı?

Raichox
28/04/2014, 19:45
Merakımdan soruyorum ha, küçük ya da büyük herhangi bir turnuvaya katıldığın bir takımın var mı?

Var.

KEREEEEEEEEEEEM
28/04/2014, 20:57
Var.

Pırasa, csb, tima, elite ve kendisiyle birlikte JD turnuvasına katıldılar. İlk oyunlarında first levelde pasife veren odye karşı midde sf ile kasan pırasa freewin alarak kendisini tatmin etti.

Raichox
28/04/2014, 21:41
Pırasa, csb, tima, elite ve kendisiyle birlikte JD turnuvasına katıldılar. İlk oyunlarında first levelde pasife veren odye karşı midde sf ile kasan pırasa freewin alarak kendisini tatmin etti.

Yani ?Sen bunu söyleyerek tatmin oluyorsun heralde.Siz kaybettiyseniz biz napabiliriz.

KEREEEEEEEEEEEM
28/04/2014, 22:18
Yani ?Sen bunu söyleyerek tatmin oluyorsun heralde.Siz kaybettiyseniz biz napabiliriz.

Aslında takım hakkında bilgi vermek istemiştim :)

napstar
28/04/2014, 22:22

Sana ne aq?

Yeezer
28/04/2014, 22:26

http://img.tapatalk.com/d/14/04/29/8asy9eqy.jpg

napstar
28/04/2014, 23:13
Ya bu bize dota'yı bıraktırmak gibi kutsal bir misyonla yüklenmiş arkadaşın garip heyecanını bir yere kadar anlayabiliyorum ama sizin Türkiye'de competitive Dota'nın gelişmemesini Valve'e bağlayabilmenizi anlayamıyorum. Yaklaşık bir sene önce başımdan geçen bir olayla nedenini açıklayayım bunun.

Geçen yaz competitive arenada tanınmış bir takım koçuyla tanıştım pubstar Wagamama aracılığıyla. O zamanlar mouz takımının koçluğunu yapıyordu. Bu Qpadredpandas takımının olduğu zamanlar işte. Biz bu adamla muhabbeti baya ilerlettik sonra kendisinin Türk bir arkadaşı bana yakın zamanda bir Türk takımı kuracağını beni de offlane rolünde takımda görmek istediğini söyledi. Baya sponsorlu takım işte. Mid oyuncusu hariç diğer oyuncular tamdı.

Daha sonra bize işin ciddiyetini göstermek için yanlış hatırlamıyorsam bir Ukrayna takımıyla scrim ayarladı. Mid oyuncumuz olmadığından Singsing'i standin olarak çağırdı hatta. Lobiye girdik Sing falan da geldi ama karşıdaki takım nedense gelmedi. Scrim yattı ama ben ordan sonra olayın ciddiyetini anladım. (Anladığımı sandım)

O zamanlar LazShorty'yle tryhard publara giriyorduk. Takımın menajeri LazShorty'nin mid oynayabileceğini söyledi. Ben de dedim böyle böyle takım kuruldu falan. LazShorty direk terso yaptı :d "Ben böyle şeyleri çok duydum. O takım bir aya kalmaz dağılır. Türk takımlarına güven olmaz." Falam filam... Ben de Laz'ın tecrübesine güvenerek teklifi reddettim. Böylece bir ciddi Türk competitive Dota takımı daha kurulum aşamasında patates olmuş oldu.

Bu olayda bir şey fark ettiniz mi? Gördüğünüz gibi Valve vodoo büyücüleriyle takımı jinxleyip dağıtmadı. Olay tamamen menajerlerin ve bazı oyuncuların şu ana kadar sergilemiş olduğu gayriciddi tavırlar sonucu işe gerçek bir meslek olarak bakan oyuncuların illallah etmesinden ibaret. Türkiye'de beş tane ciddi oyuncu + bir tane adam gibi menajer bulabilmeniz için 3 sene oradan oraya sürüklenmeniz gerekiyor. Yine de bir sonuç çıkmama ihtimali var. O yüzden LazShorty PGG'lerle falan takılıyor.

Valve'e suç atmak ne kadar kolay. Ayrıca ben Valve'in yerel turnuvalara önem vermemesini sonuna kadar destekliyorum. Türkiye'de 10-18 yaş arasındaki "e-sporcu"lar LoL ile tatmin etsinler kendilerini Dota'ya bulaşmasınlar. Gelip Dota oyuncusu ağırlıklı forumlarda millete LoL'ün aslında ne kadar iyi melllllek gibi bir oyun olduğunu falan anlatsınlar. Hem aramızda meyilliler varsa temizlenir hem de biz sağlam eğleniriz.

hohmlec
28/04/2014, 23:25

Bak kardeşim varsayalım bu forumdakilerin hepsi lol e geçti.Takım kurdu.Sanki takım kuran herkes çok profesyonel oyuncu, dota de , direk turnuvalardan para kazanacak. Öyle kaç kişi geçti de para kazanan var, var ama 2 elin parmaklarını geçmez o sayı.

Ayrıca amacın ne bana onu bir söylermisin, söylediklerinde tezatlık var

Raichox
28/04/2014, 23:31
Ya bu bize dota'yı bıraktırmak gibi kutsal bir misyonla yüklenmiş arkadaşın garip heyecanını bir yere kadar anlayabiliyorum ama sizin Türkiye'de competitive Dota'nın gelişmemesini Valve'e bağlayabilmenizi anlayamıyorum. Yaklaşık bir sene önce başımdan geçen bir olayla nedenini açıklayayım bunun.

Geçen yaz competitive arenada tanınmış bir takım koçuyla tanıştım pubstar Wagamama aracılığıyla. O zamanlar mouz takımının koçluğunu yapıyordu. Bu Qpadredpandas takımının olduğu zamanlar işte. Biz bu adamla muhabbeti baya ilerlettik sonra kendisinin Türk bir arkadaşı bana yakın zamanda bir Türk takımı kuracağını beni de offlane rolünde takımda görmek istediğini söyledi. Baya sponsorlu takım işte. Mid oyuncusu hariç diğer oyuncular tamdı.

Daha sonra bize işin ciddiyetini göstermek için yanlış hatırlamıyorsam bir Ukrayna takımıyla scrim ayarladı. Mid oyuncumuz olmadığından Singsing'i standin olarak çağırdı hatta. Lobiye girdik Sing falan da geldi ama karşıdaki takım nedense gelmedi. Scrim yattı ama ben ordan sonra olayın ciddiyetini anladım.

O zamanlar LazShorty'yle tryhard publara giriyorduk. Takımın menajeri LazShorty'nin mid oynayabileceğini söyledi. Ben de dedim böyle böyle takım kuruldu falan. LazShorty direk terso yaptı :d "Ben böyle şeyleri çok duydum. O takım bir aya kalmaz dağılır. Türk takımlarına güven olmaz." Falam filam... Ben de Laz'ın tecrübesine güvenerek teklifi reddettim. Böylece bir ciddi Türk competitive Dota takımı daha kurulum aşamasında patates olmuş oldu.

Bu olayda bir şey fark ettiniz mi? Gördüğünüz gibi Valve vodoo büyücüleriyle takımı jinxleyip dağıtmadı. Olay tamamen menajerlerin ve bazı oyuncuların şu ana kadar sergilemiş olduğu gayriciddi tavırlar sonucu işe gerçek bir meslek olarak bakan oyuncuların illallah etmesinden ibaret. Türkiye'de beş tane ciddi oyuncu + bir tane adam gibi menajer bulabilmeniz için 3 sene oradan oraya sürüklenmeniz gerekiyor. Yine de bir sonuç çıkmama ihtimali var. O yüzden LazShorty PGG'lerle falan takılıyor.

Valve'e suç atmak ne kadar kolay. Ayrıca ben Valve'in yerel turnuvalara önem vermemesini sonuna kadar destekliyorum. Türkiye'de 10-18 yaş arasındaki "e-sporcu"lar LoL ile tatmin etsinler kendilerini Dota'ya bulaşmasınlar. Gelip Dota oyuncusu ağırlıklı forumlarda millete LoL'ün aslında ne kadar iyi melllllek gibi bir oyun olduğunu falan anlatsınlar. Hem aramızda meyilliler varsa temizlenir hem de biz sağlam eğleniriz.

Ben senden biraz kısa yazdım ama anlatamadım yada anlamak istemediler.Büyük ihtimalle bu yazıyı okuduktan sonra bile hala anlamak istemeyen ve Türkiye'deki dotanın ne hallerde olduğunu göremeyenler için zaten uğraşmaya gerek yok.

NightCrawLeR
29/04/2014, 03:11

Daha sonra bize işin ciddiyetini göstermek için yanlış hatırlamıyorsam bir Ukrayna takımıyla scrim ayarladı. Mid oyuncumuz olmadığından Singsing'i standin olarak çağırdı hatta. Lobiye girdik Sing falan da geldi ama karşıdaki takım nedense gelmedi. Scrim yattı ama ben ordan sonra olayın ciddiyetini anladım. (Anladığımı sandım)

Bende sana şöyle bi örnek vereyim.Taa dota 1 zamanında malum dota espor babında dünyada çok düşük bi seviyedeydi.Yani Türkiyede E-Spor e si dahi yoktu.Neyse asıl konuya gelirsek benim dtw den eu dan ggc den tanıdığım maç attığım adamlar vardı.Kötü bi oyuncu değilim o zamanlarda değildim ama benim karşımda midde kasamayıan ve ya benden kötü oynayan adamlar competitve girmeye çabaladı.Baya uğraştılar açıkcası.Turnuvalara katıldılar dota 1 zamanında.Benden çok çok iyi olup hiç competitve uğraşmayanlarda vardı.Sonra dota 2 nin tam başlarında bazıları lole geçti bazılarıda bıraktı uğraşmayı.Aslında şu an da durum böyle.Çabuk pes edenler ve etmese bile bişey çıkartamayanlar vardı.Ama bence artık bu 1-2 yıl içerisinde Türkiyede de ufak ufak atılılımlar olacaktır.Yani Valve yada Riot la alakalı bi durum değil bu.Genel yargı olarak menajerlerin türkiyeye olan bakış açısı değişecektir.Yani bana kalırsa 3 tane en azından Tİ elemelerinde olabilecek yada çıkabilme şansı olacak 10 15 tane de alt liglerde oynayacak takım olmadan Türkiyede E-Spor dan bahsetmek DOTA 2 adına abes kaçıcaktır.Ama bu durumun değişeceğini düşünüyorum açıkcası

Ratz
29/04/2014, 06:43
Arkadaşların da dediği gibi Türklerde bu kafa olduğu sürece pub gamelere devam-_- LoL'de de aynı aslında en iyi takımlar bile haftada bir kez oyuncu değiştiriyor ama turnuva bolluğundan herkes kazanıyor. Benim fikrime göre lol'de mahallende en iyisi olman yeterken, Dota'da dünyanın en iyileri arasına girmen gerekiyor. Konuyu açan arkadaş da bunu belirtmek istiyor bence ama nickinden kaynaklı bir ön yargı var:/

Raichox
29/04/2014, 06:50
Arkadaşların da dediği gibi Türklerde bu kafa olduğu sürece pub gamelere devam-_- LoL'de de aynı aslında en iyi takımlar bile haftada bir kez oyuncu değiştiriyor ama turnuva bolluğundan herkes kazanıyor. Benim fikrime göre lol'de mahallende en iyisi olman yeterken, Dota'da dünyanın en iyileri arasına girmen gerekiyor. Konuyu açan arkadaş bunu belirtmek istiyor bence ama nickinden kaynaklı bir ön yargı var:/

Zaten herkes bunu diyor :D :D .Geçen izliyorum DP.LOL takımını adamlar TR'de best ama gel gelelim avrupaya gidince feed manyağı oluyorlar :D :D.Bide TR'deki maçları izleyin birde Avrupa yada Amerika LCS bak korelileri izleyin demiyorum :D :D onları izlerseniz bunlarda lol oynuyorsa ben oynamayım dersiniz :D :D.

Sercan<Michaell>
29/04/2014, 10:33
Bu ergen tavırlarınızla takımların uzun ömürlü olmaması çok normal. Ben profesyonelleşmekten bahsederken hala bazı arkadaşlar bunu "yhaa oynayacak adam zaten oynar ne alakası var" olarak algılıyor. En basitinden Napstarın verdiği örnek çok bariz değil mi ? Oyuncular ne kadar iyi olursa olsun ciddiyetsizlik nedeniyle takım dağılıyor.

Profesyonel firmaların bu işe el atması durumunda ciddiyetsizlik vs olmaz. Sen bir işe girdiğin zaman şımarıklık yapıp ciddiyetsizlik yapıp düzeni bozabiliyor musun ? Hayır. Çünkü para kazanıyorsun. Eğer bu işten de seni tatmin edecek bir şeyler kazanabilirsen ciddiyetsizliğini rafa kaldırırsın ve elinden geleni yapmak için mücadele edersin. Bunun için ya imba olacaksın büyük yabancı takımlardan birine gireceksin. Ya da bu ülkede bu işlerde sana destek olacak sponsor veya büyük bir e-spor kulübü bulacaksın. Sponsor dediğim de öyle tırışkadan olmayacak. Oyunculara bir şey verecek ki, oyuncu ciddiyetle yapabilsin bu işi. Var mı Türkiye de Dota 2 takımına ciddi anlamda maddi destek sağlayabilecek sponsor ? Ben VESC için bulamadım. Bulan varsa olurum diyen varsa görüşelim.

Gelelim E-Spor Kulüplerinin desteklerine. E-Spor külüpleri bir sponsor ile bütçe oluşturur iki turnuvalardan elde ettikleriyle bütçe oluşturur. HWA, Dp üzerinden örneklendireceğim. VESC oluşumu için hem HWA ile hem DP ile görüştüm. Bunun dışında adı sanı duyulmuş 3-4 e-spor kılübüyle daha görüştüm. Tek duyduğum şey bütçelerin sınırlı olduğu ve sadece ülkemizde aktif bir şekilde turnuvası düzenlenen oyunları bünyelerinde tutabileceklerini söylediler. Özellikle HWA bu konuda çok yakındı çünkü Dota 2 takımları The Defense seviyesine gelmesine rağmen 5 kuruş kasaya para atamamasının yanında en ufak sponsor desteği de çekemedi.

Türkiye'de yerel liglerin olmasına gerek yokmuş :) Hayır bu sığ düşünce nedir inanın anlayamadım. Sen ödüllü bir yerel lig koymadığın sürece hiçbir profesyonel e-spor kulübü bu işe girmeyecek. Ama sen ne zaman kesenin ağzını açarsan bu oyun için. HWA'sı, DP'si bilmemnesi hepsinin Dota 2 takımını göreceksin. Türkiye'de ki ilk 5 içerisinde sayabileceğin tüm e-spor kulüplerinin dota 2 takımı olacak. Takımlar oyuncularına para vermese bile, ekipman, forma ve tanınma fırsatı veriyor. Birlik duygusunu bir örgütün parçası olduğu hissini kazandırıyor. Bunlar beraberinde ciddiyeti ve çalışma duygusunu getiriyor. Şimdi sen bana ordan çıkmış ergen ergen "iyi oynayan adam zaten oynar" dersen komik olur. Bireysel yetenek ile takım olmak farklı şeyler. Önce bir bunu idrak etmeniz lazım.

Pek birşey başarabilmiş değiliz. ( Hoş gene Türkiye potansiyeline göre gayet iyiyiz.) Mükemmel falan da bir takım değiliz. Ama ben ve takımdaki arkadaşlarım elimizden geleni yapıyoruz. Sponsor bulabildik mi ? Hayır. Büyük bir e-spor kulübüne geçebildik mi ? Hayır. Zaman zaman dağılma aşamasına geldik mi ? Evet. Hala devam ediyormuyuz ? Evet. Çünkü yukarıda yazdığım şeylere inanıyorum. Valvenin yerelleşeceği olmasa da Joindotadan ve sponsor turnuvalarından ümitliyim. Çünkü ortalık bu aralar biraz kıpırdaşmaya başladı.

1 ayda 2 ayda takım dağılacaksa dağılsın girişkenlikten neden bu kadar korkuyorsunuz ? 2 aydır kanser tedavisiyle uğraşıyordunuz da dotaya vakit kaybetmemek mi istediniz :) Hayır hepiniz pub gamelere devam ettiniz. 1 ay sonra VESC de dağılacak diyordunuz. Evet o aşamaya bile geldik ama hataları sürekli birilerinin üstüne atmak yerine hataları düzeltip devam etmek istedik. Hala hatalarımız yanlışlarımız var ama bazı oyunlarımızı değiştirmemize rağmen takım 5. ayına girdi. Hem takımları 1 ayda dağıtan sizsiniz. Hem çıkıp takımlar 1 ayda dağılıyor yhaaa diyen sizsiniz. Komiksiniz.

preator
29/04/2014, 10:58
Ciddi sponsorluklarla yada oarayla ilgisi yok bu olayın maaşlı çalışanların motivasyonlarını arttırmak için zaam yapılması 3 ay motive sağlıyormuş. Sponsorlukların yada senede Türkiye içinde 100k dan fazla pata dağıtan riot varken eloboosttan bütün prolarım banlanması. Olayın parayla yada ciddi sponsorlukla(solonun bahis olayı) olmadığının açık kanıtı.Klasynky nin stream de scrim ini izliyordum. Bide apemother(mmc takımı) suan onların esl ve bilumum turnuvada yer aldığı ortada. Bu mmc takımı merlin e scrim de yenilebiliyordu. Ama yayını kapatmadan o gün ki scrimlerin üstündeki analizleri görmeye değerdi. Klasnyky inin bi maçta konuştuğu 50 sözcük vardır herhalde. Scrim bitiyor yeniliyorlar direk kapat skype ı solo maç arat. Bide yapılan eleştirileri kendine hakaret algılayanlarda var. İş böyle olunca gelişmez. Valve tr şubesi açsada gelişecek oln oyunculuk olmaz biraz para bulup daha çok ilgilenen bir oyun olur.

Sercan<Michaell>
29/04/2014, 11:03
Ciddi sponsorluklarla yada oarayla ilgisi yok bu olayın maaşlı çalışanların motivasyonlarını arttırmak için zaam yapılması 3 ay motive sağlıyormuş. Sponsorlukların yada senede Türkiye içinde 100k dan fazla pata dağıtan riot varken eloboosttan bütün prolarım banlanması. Olayın parayla yada ciddi sponsorlukla(solonun bahis olayı) olmadığının açık kanıtı.Klasynky nin stream de scrim ini izliyordum. Bide apemother(mmc takımı) suan onların esl ve bilumum turnuvada yer aldığı ortada. Bu mmc takımı merlin e scrim de yenilebiliyordu. Ama yayını kapatmadan o gün ki scrimlerin üstündeki analizleri görmeye değerdi. Klasnyky inin bi maçta konuştuğu 50 sözcük vardır herhalde. Scrim bitiyor yeniliyorlar direk kapat skype ı solo maç arat. Bide yapılan eleştirileri kendine hakaret algılayanlarda var. İş böyle olunca gelişmez. Valve tr şubesi açsada gelişecek oln oyunculuk olmaz biraz para bulup daha çok ilgilenen bir oyun olur.

Klasynky'e hitaben birşey söylemiyorum. Ama bir kaç kişi böyle yapıyor diye haydiii Türkiye'de competitive adına hiçbirşey olmaz s.edin yaaa yok mu pub mu demeliyiz yani :/ Yahu kötü örnekleri var diye iyi şeyler yapmak isteyen insanlara neden engel oluyorsunuz, eleştiriyorsunuz ki ? Sonra klasynky çok yanlış bir örnek bence. Maddi anlamda bir kazancı olduğunu ve onu teşvik edecek bir unsur olduğunu sanmıyorum.

napstar
29/04/2014, 11:26
https://www.youtube.com/watch?v=qdRpd9TqZB0

preator
29/04/2014, 11:53
Klasynky'e hitaben birşey söylemiyorum. Ama bir kaç kişi böyle yapıyor diye haydiii Türkiye'de competitive adına hiçbirşey olmaz s.edin yaaa yok mu pub mu demeliyiz yani :/ Yahu kötü örnekleri var diye iyi şeyler yapmak isteyen insanlara neden engel oluyorsunuz, eleştiriyorsunuz ki ? Sonra klasynky çok yanlış bir örnek bence. Maddi anlamda bir kazancı olduğunu ve onu teşvik edecek bir unsur olduğunu sanmıyorum.

klasnyk deilki sadece riot un banlist i gördün coğu dota daki üst düzey oyuncular. Ben gene birşey olmaz demiyorum, tr dotasının gelişmesini bende isterim elimden geldiğince destekte olurum fakat bunu sponsor yada tr düzeyinde maddi ödüllü turnuva olmamasına bağlamak yanlış olur. Bence bu karakterle ilgili 5 tane uyumlu karakterdeki yetenekli oyuncu tier 2 tier 3 takımlar arasında rahat yer alır yetenkleri gerçekten üst düzeyse tier1 takımı bile cıkar.

KEREEEEEEEEEEEM
29/04/2014, 12:44
Dota 2 de yerel turnuvalar Türkiyede düzenlenmiyor da hani Dendi ve Xboct Ukraynalı mesela acaba orada da bu kadar imkan var mı veya estonyalı Puppey. İsveçli Alliance var bu adamlar neden dünyanın en üstünde yer alıyorlar? Ayda bir yere turnuvalarda 10 bin dolar kazandıkları için mi? Yoksa maçlara "yarraq" tagı yerine ciddi ciddi mi çıkıyorlar

Sercan<Michaell>
29/04/2014, 13:59
Ya o kaan denen çocuğun kişiliği karakteri belli yani onu savunmuyorum ki ben :/ Bana böyle adamları örnek vermeyin abi çok saçma.

Krizalid
29/04/2014, 14:20
Dota 2 de yerel turnuvalar Türkiyede düzenlenmiyor da hani Dendi ve Xboct Ukraynalı mesela acaba orada da bu kadar imkan var mı veya estonyalı Puppey. İsveçli Alliance var bu adamlar neden dünyanın en üstünde yer alıyorlar? Ayda bir yere turnuvalarda 10 bin dolar kazandıkları için mi? Yoksa maçlara "yarraq" tagı yerine ciddi ciddi mi çıkıyorlar

Yarraq tagı ile çıkıyolar diye profesyonel olamadılar diye bir şey yok. Aslında profesyonel olamadıkları için yarraq diye çıkmakta bir sakınca görmüyorlar.

Dota sahnesinin Avrupa'da gelişip Türkiye'de gelişmemesinin sebebi Türkiye'nin bir Avrupa ülkesi olmamasından ibaret. DotA Allstars nereden baksan 2006'dan beri competitive olarak oynanan bir oyun, hatta DotA'yı kapsayan 2006'da düzenlenmiş bir Dreamhack bile var. Yani oyunun bu kadar uzun bir tarihi var ve ne bir LAN ne bir online turnuvada ne de bir elin parmakları kadar insan dışında inhouse liglerde oynamış doğru düzgün adam/takım var. Yani Dota 2 çıktığında zaten 6 yıla yakın bir süre boşa geçmişti bile. Şimdi kimse kalkıp burada Valve'ı suçlamaca falan yapmasın, komik oluyor. İnsanıyla ve imkanlarıyla bizim ülkede zaten bir başarı çıkması mümkün görünmüyordu. Bizim tarafta değişen bir şey olmadığı için oyunun motoru değişti diye de birden bire profesyonel takımlarımız sayısız turnuvalarımız olmayacak tabii.

Bu başlıkta gözlemlediğim genelde iki fikir var. Takımı olan, düzenli scrim atanlar falan bu konuda daha yumuşak yaklaşırken, "şu olsa bu da olmaz mıydı yani başkası yapar biz niye yapamayalım" falan derken; takımı olmayan adam acımadan bombalıyor. İki tarafın da haklı olduğu noktalar var, benim de görüşüm yukarıda yazdığım gibi. Burada LoL ile kıyaslama yapmak eh işte nereden bakarsam bakayım mantıksız bir iş. League of Legends bu işe para yatırarak bir şeyler başarıyor diye Dota 2 hakkında bir yargıda bulunmak cahil işi. Özellikle 2011'den öncesinde bir DotA geçmişiniz varsa.

Son olarak, eğer fazla imkanınızın olmadığı bir alanda bir şeyler başarmak istiyorsanız, beklentilerinizde gerçekçi olmanız ve özverili olmanız gerekiyor.

DOTA_BIRAKTIRAN
29/04/2014, 23:52
dota'dan bişeyler elde edebilmeniz için avrupa seviyesinde bi oyuncu olmanız lazım ve yanınıza sizin gibi 4 tane daha adam lazım tabi avrupa seviyesinde bi oyuncu yok türkiyede.

Nighthawk
29/04/2014, 23:59
Yarraq tagı ile çıkıyolar diye profesyonel olamadılar diye bir şey yok. Aslında profesyonel olamadıkları için yarraq diye çıkmakta bir sakınca görmüyorlar.

+++

Ayrıca diğer oyunlarda da yarraq tagiyle çıkma seviyesinde oyuncular. O yüzden yarraq isminde bir Türk futbol klubü hayal edemiyorsanız e-sporun Türkiye'deki geleceği için de kısa vadede büyük umutlara kapılmayın.

Axé Capoeira
30/04/2014, 00:22
+++

Ayrıca diğer oyunlarda da yarraq tagiyle çıkma seviyesinde oyuncular. O yüzden yarraq isminde bir Türk futbol klubü hayal edemiyorsanız e-sporun Türkiye'deki geleceği için de kısa vadede büyük umutlara kapılmayın.

Buna katılıyorum ama şu anda türk takımlarının verdiği çabayı da hiçe sayanları anlayamıyorum, şu an join dota liginde div4 türkiye ligindeki takımların vesc finalde merlin bpi gibi takımlar yarı finallerde elenip terkar oraya dönmüş takımlar. CoF takımı ise divison 2 liginde oynuyor. Balkan ligine davet edilen vesc ve cof takımları var hani gelişimler var ama anca eliştiren tarafta olup körü körüne eleştiri yapıyorsanız hiç olmayın daha iyi. Bizim şu an sponsor falan hiç bir şeyimiz yok herkes üniversitesi öğrencisi bu takımlarda ki insanlar gelirleri olmadı halde oyuna ayırıp bir şeyler başarmaya çalışıyor hani bir şeylere ön ayak olunma çabasında 4 5 takım bir şeyleri aşmayı planlıyorlar lütfen eleştirilerinizi de bunları bilerek yapın

Nighthawk
30/04/2014, 01:32
Buna katılıyorum ama şu anda türk takımlarının verdiği çabayı da hiçe sayanları anlayamıyorum, şu an join dota liginde div4 türkiye ligindeki takımların vesc finalde merlin bpi gibi takımlar yarı finallerde elenip terkar oraya dönmüş takımlar. CoF takımı ise divison 2 liginde oynuyor. Balkan ligine davet edilen vesc ve cof takımları var hani gelişimler var ama anca eliştiren tarafta olup körü körüne eleştiri yapıyorsanız hiç olmayın daha iyi. Bizim şu an sponsor falan hiç bir şeyimiz yok herkes üniversitesi öğrencisi bu takımlarda ki insanlar gelirleri olmadı halde oyuna ayırıp bir şeyler başarmaya çalışıyor hani bir şeylere ön ayak olunma çabasında 4 5 takım bir şeyleri aşmayı planlıyorlar lütfen eleştirilerinizi de bunları bilerek yapın

Bunu bana yazmadığının farkındayım (çünkü eleştirmekten bahsetmişsin ve ben bir şey eleştirmedim), ama yine de karşı bir cevap vereceğim çünkü hiç katılmıyorum. Yine baştan söyleyeyim ikinci tekil şahıslı cümlelerim sana hitaben değil, genel olacak.

2006'dan beri Dota camiasının içindeyim, competitive scene'i doğuşundan bugüne biliyorum yani; ve bu kadar sene boyunca burdakine benzer ifadeleri tekrar tekrar görmek o ifadeleri gitgide anlamsızlaştırdı. "Üniversite öğrencisi olmamıza rağmen oyuna zaman ayırıp bir şeyler başarmaya çalışıyoruz" cümlesi baştan sona hatalı. İnsanlar nedense bunun saygı duyulması gereken bir şey olduğunu düşünmeye başladı, ama değil. Eğer üniversitede okumak istiyorsan, üniversiteni oku. Eğer üniversite okurken oyuna yeteri kadar zaman ayıramıyorsan, ayırma. Eğer ayırmak istiyorsan, üniversiteyi bırak. Free To Play filmini izleyenlerin şunu anlamış olması lazım: dünyanın en iyi oyuncuları bile oyuna zaman ayırırken geçinebilecek parayı kazanmakta zorlanıyorlar, dolayısıyla kendilerine başka bir iş edinmeye çalışmak ile oyun oynamaya devam etmek arasında zor bir tercihte bulunuyorlar. Eğer profesyonel oyuncu olmak istiyorsan, sponsorum yok, üniversitem var diye şikayet etme. Eğer bunlardan şikayet ediyorsan sana oyuncusun diye saygı duyulmasını bekleme. "Körü körüne eleştiri yapacaksanız hiç olmayın daha iyi" cümlesi bir o kadar saçma. "Körü körüne" yapmamak için ne bilmemiz gerekiyor burda atomaltı parçacık fiziğinden mi bahsediyoruz? 7 yıldır oynadığımız, joindota ligi gibi, balkan ligi gibi onlarca ligin gelip geçtiğini gördüğümüz oyundan bahsediyoruz. Sonuç olarak Türk takımlarının verdiği çabayı hiçe sayan, hiçe sayar, çünkü hiçe sayılmaması için hiçbir neden yoktur.

The International'a gittiğini rüyasında görse mutluluktan ağlayarak uyanacak kişiler, aynı zamanda The International'a gidip hiçbir şey kazanmadan elenenleri çöp olarak gören kişiler. Başarı ne? Neye çabalıyorsun? Neyi başarıyorsun? Neyi aşıyorsun? Neye ön ayak oluyorsun? Başkalarını oyun oynarken izleyen ergen sayısı reklam geliri yaratınca bir sektörün oluşmuş olması, başarmaya çalışılan her ne ise onu başarmaya çabalamayı saygı duyulacak bir iş haline getirmedi. Bir şeylere ön ayak olacaksanız gidin yok edilen çevre, açlıktan ve salgın hastalıklardan ölen insanlar, iç savaşlarda katledilen insanlar gibi dünyanın gerçek problemlerinin çözümlerine ön ayak olun. İnsanlara, Türk takımlarının eşeğin zigi liginde div3'ten div2'ye yükselme çabasını takdir etmediler diye kızmaya hakkı yok kimsenin.

Sürç-i lisan ettiysem affola.

Nana
30/04/2014, 01:50
Bunu bana yazmadığının farkındayım (çünkü eleştirmekten bahsetmişsin ve ben bir şey eleştirmedim), ama yine de karşı bir cevap vereceğim çünkü hiç katılmıyorum. Yine baştan söyleyeyim ikinci tekil şahıslı cümlelerim sana hitaben değil, genel olacak.

2006'dan beri Dota camiasının içindeyim, competitive scene'i doğuşundan bugüne biliyorum yani; ve bu kadar sene boyunca burdakine benzer ifadeleri tekrar tekrar görmek o ifadeleri gitgide anlamsızlaştırdı. "Üniversite öğrencisi olmamıza rağmen oyuna zaman ayırıp bir şeyler başarmaya çalışıyoruz" cümlesi baştan sona hatalı. İnsanlar nedense bunun saygı duyulması gereken bir şey olduğunu düşünmeye başladı, ama değil. Eğer üniversitede okumak istiyorsan, üniversiteni oku. Eğer üniversite okurken oyuna yeteri kadar zaman ayıramıyorsan, ayırma. Eğer ayırmak istiyorsan, üniversiteyi bırak. Free To Play filmini izleyenlerin şunu anlamış olması lazım: dünyanın en iyi oyuncuları bile oyuna zaman ayırırken geçinebilecek parayı kazanmakta zorlanıyorlar, dolayısıyla kendilerine başka bir iş edinmeye çalışmak ile oyun oynamaya devam etmek arasında zor bir tercihte bulunuyorlar. Eğer profesyonel oyuncu olmak istiyorsan, sponsorum yok, üniversitem var diye şikayet etme. Eğer bunlardan şikayet ediyorsan sana oyuncusun diye saygı duyulmasını bekleme. "Körü körüne eleştiri yapacaksanız hiç olmayın daha iyi" cümlesi bir o kadar saçma. "Körü körüne" yapmamak için ne bilmemiz gerekiyor burda atomaltı parçacık fiziğinden mi bahsediyoruz? 7 yıldır oynadığımız, joindota ligi gibi, balkan ligi gibi onlarca ligin gelip geçtiğini gördüğümüz oyundan bahsediyoruz. Sonuç olarak Türk takımlarının verdiği çabayı hiçe sayan, hiçe sayar, çünkü hiçe sayılmaması için hiçbir neden yoktur.

The International'a gittiğini rüyasında görse mutluluktan ağlayarak uyanacak kişiler, aynı zamanda The International'a gidip hiçbir şey kazanmadan elenenleri çöp olarak gören kişiler. Başarı ne? Neye çabalıyorsun? Neyi başarıyorsun? Neyi aşıyorsun? Neye ön ayak oluyorsun? Başkalarını oyun oynarken izleyen ergen sayısı reklam geliri yaratınca bir sektörün oluşmuş olması, başarmaya çalışılan her ne ise onu başarmaya çabalamayı saygı duyulacak bir iş haline getirmedi. Bir şeylere ön ayak olacaksanız gidin yok edilen çevre, açlıktan ve salgın hastalıklardan ölen insanlar, iç savaşlarda katledilen insanlar gibi dünyanın gerçek problemlerinin çözümlerine ön ayak olun. İnsanlara, Türk takımlarının eşeğin zigi liginde div3'ten div2'ye yükselme çabasını takdir etmediler diye kızmaya hakkı yok kimsenin.

adamsın :facepalm:

Raichox
30/04/2014, 02:00

Rage mode on :D :D şaka bi yana söylediğin herşeyde haklısın.Bizde zaten profesyonel takım yok var diyen kendini kandırır ve takımı olmayan şeyin oyuncusuda olmaz.

KONYALIYOBAZ
30/04/2014, 02:35
The International'a gittiğini rüyasında görse mutluluktan ağlayarak uyanacak kişiler, aynı zamanda The International'a gidip hiçbir şey kazanmadan elenenleri çöp olarak gören kişiler.

Kişisel olarak söylüyorum: International'a giden hiç bir takım çöp değil. Dünyanın en iyi takımlarından bahsediyoruz burada.

Edit: Lafım sana değil. Bu takımları çöp olarak görenlere.

Sercan<Michaell>
30/04/2014, 09:47

Şu siteye kayıt olduğum günden beri şu yazdığın son paragraf kadar saçma bir yazın daha olmamıştı. Şaşırdım açıkçası. Çünkü şu forumda en egoist kişi olmanla birlikte en mantıklı konuşan insansın :) Ama bu paragraf :confused:

Üst tarafta yazdığın şeylere hemen hemen katılıyorum. Fakat şu son paragraftaki genelleme nedir öyle. "Dota oynama git insanlara yardım et, savaşları falan durdur. Bunları yapmıyorsun da taktir tebrik mi istiyorsun. Bugün Allah için ne yaptın AxeCapoeria !!! " :facepalm:

Internationala sadece kazanma şansı olan takımlar mı gitmeli ? 4 takım arasında yapalım o zaman öneleme ne abi :)

Joindota, starladder liglerini küçümsemişsin; zaten şuanda TI'a giden 2 3 tane Türk takımımız var bizim joindotaya gitmemiz pek de önemli değil :) Zaten TI'a giderken gökten zembille iniyoruz. Joindota liglerinden falan yükselme yok. Hehe united mesela premier divisona geçtiğinden değil gökten zembille geldiğinden gabe newelle bir hatun daha ayarladıklarından katıldılar :)

Bir insanın sokakta simit satması, ayakkabı boyaması yada en vasıfsız işi yapıyor olması o kişinin taktiri haketmediği, saygıyı haketmediği anlamına gelmiyor. Senin bu mantığına göre askerler, doktorlar, siyasetçiler ve yardımsever varlıklı insanlar dışında dünyada taktir edilmesi gereken insan yok.

Yani bu manasız cümlelerini başkasına yazdırdın sanırım. Bu sen olamazsın hayal kırıklığı :/ Madem öyle bundan sonra senden Dünya barışı amaçlı başlıklar ve haberler bekliyorum. Dota ne abi. Herkes uğraştığı bütün hobilerini vırtını zırtını bıraksın suriyelilere yardıma gidelim. Afrikaya gidelim. Yani yazacak argüman bulamayıp cidden nerelere gitmişsin babacım sen. Ne alakadır yani :S Hayat kurtarmayan savaş bitirmeyen kimse yaptığı şeylerden dolayı taktir edilmesin. Süper düşünce arkandayım. GO NH GO !

preator
30/04/2014, 11:13
. Bir şeylere ön ayak olacaksanız gidin yok edilen çevre, açlıktan ve salgın hastalıklardan ölen insanlar, iç savaşlarda katledilen insanlar gibi dünyanın gerçek problemlerinin çözümlerine ön ayak olun..

Hadi hep birlikte kınayalım nh yi buraya post atarken 3. köprü için 50-100 tane belki daha çok agacın kesilmesine seyirci kaldı. Elmalarla armutları birbirine karıştırmıssın bence sen.

Nighthawk
30/04/2014, 17:13
20 cümlelik yazıdan sadece 1 cümleyi anlayanlardan saçma yorumlar gelmesi normal. Ben yapılan işi ne kadar abarttığınızdan bahsediyorum, siz The International'a gitmek için joindota liglerinde yükselmek gerekiyor diye cevap veriyorsunuz; kusura bakmayın ama yazının ana fikri hakkında en ufak bir şey anlamamışsınız. Anlamayabilirsiniz ya da anlayıp katılmayabilirsiniz ama kendi takımınız küçük görüldü diye bir şekilde savunma yapma ihtiyacı hissetmeniz şart değil. Yazının ana fikri eğer başka şeyleri bırakıp sadece oyunla ilgilenmiyorsanız profesyonel oyuncu değilsiniz, profesyonel oyuncu gibi karşılanmayı beklemeyin. Öyle bir hedefiniz varsa sürekli bir şeylerden şikayet etmek ve eleştirenleri eleştirmek yerine, diğer her şeyi bırakıp sadece oyunla ilgilenin. Bunu yapmayacaksanız, başarmaya çalıştığınız şey çok büyükmüş ve başarmaya çok yakınmışsınız veya gelecek nesillere faydanız olacakmış gibi yalanlarla kendi kendinizi kandırmayın. Buraya kadarki tavsiye tabi, istiyosanız öyle yapın kimse sizi zorlayamaz, karışmak da haddime değil. Ama öyle yapıyorsanız da kendinize saygı duyulmasını beklemeyin. Aynı cümleyi tekrar ediyorum; insanlara, Türk takımlarının eşeğin zigi liginde div3'ten div2'ye yükselme çabasını takdir etmediler diye kızmaya hakkı yok kimsenin.

Krizalid
30/04/2014, 17:24
DOTA_BIRAKTIRAN bu başlığı okuyor ve içinden diyor ki "Dota'yı bıraktıramadım ama hepsini birbirine kırdırdım huehuehue"

Lexsarko
30/04/2014, 18:00
DOTA_BIRAKTIRAN'ın Krizalid olduğunu keşfetmiş bulunuyoruz.

Linç Krizalid

Krizalid
30/04/2014, 18:24
DOTA_BIRAKTIRAN'ın Krizalid olduğunu keşfetmiş bulunuyoruz.

Linç Krizalid

Ohh...

Bi linç oyunu olsa da oynasak ya...

Axé Capoeira
30/04/2014, 18:27
20 cümlelik yazıdan sadece 1 cümleyi anlayanlardan saçma yorumlar gelmesi normal. Ben yapılan işi ne kadar abarttığınızdan bahsediyorum, siz The International'a gitmek için joindota liglerinde yükselmek gerekiyor diye cevap veriyorsunuz; kusura bakmayın ama yazının ana fikri hakkında en ufak bir şey anlamamışsınız. Anlamayabilirsiniz ya da anlayıp katılmayabilirsiniz ama kendi takımınız küçük görüldü diye bir şekilde savunma yapma ihtiyacı hissetmeniz şart değil. Yazının ana fikri eğer başka şeyleri bırakıp sadece oyunla ilgilenmiyorsanız profesyonel oyuncu değilsiniz, profesyonel oyuncu gibi karşılanmayı beklemeyin. Öyle bir hedefiniz varsa sürekli bir şeylerden şikayet etmek ve eleştirenleri eleştirmek yerine, diğer her şeyi bırakıp sadece oyunla ilgilenin. Bunu yapmayacaksanız, başarmaya çalıştığınız şey çok büyükmüş ve başarmaya çok yakınmışsınız veya gelecek nesillere faydanız olacakmış gibi yalanlarla kendi kendinizi kandırmayın. Buraya kadarki tavsiye tabi, istiyosanız öyle yapın kimse sizi zorlayamaz, karışmak da haddime değil. Ama öyle yapıyorsanız da kendinize saygı duyulmasını beklemeyin. Aynı cümleyi tekrar ediyorum; insanlara, Türk takımlarının eşeğin zigi liginde div3'ten div2'ye yükselme çabasını takdir etmediler diye kızmaya hakkı yok kimsenin.

Kimse kızmamıştı ki yani ben kızmadım sadece buraların takip edilmesi ve buralarda oynayan takımların en azından moral olarak desteklenmesi taraftarıyım demiştim bana yazdıysan =)

Awolnation
30/04/2014, 19:20

Torbacının telefonunu pm pls. :kappa:

3po
01/05/2014, 07:00
türkiyede destek yok o yüzden böyle şöyle demek komik biraz

o kadar yetenekli ve iyi oyuncu iseniz niye kendinizi türkiye ile kısıtlıyorsunuz?
internetin sınırları olmaz

AwayFromMouse
01/05/2014, 16:27
Türk takımlarının eşeğin zigi liginde div3'ten div2'ye yükselme çabasını takdir etmediler diye kızmaya hakkı yok kimsenin.

http://hydra-media.cursecdn.com/dota2.gamepedia.com/0/0f/Weav_laugh_03.mp3

CoolStoryBro
01/05/2014, 18:54
Yine boş muhabbetler dönmüş burada. Öyle konuşulmuş ki profesyonel sahneye çıkan takımlar kendileri sayesinde değil de kendi toplulukları tarafından verilen destek sayesinde başarmışlar bunu. Yahu tüm Dota 2 communitysini ve Türk takımlarını bilmesek yiyeceğiz, bu toplulukta en iyi takımları iki hatalarıyla yerin dibine sokuyor insanlar. Siz lig atladıkça kazandığınız fan'dan çok diğer takımları tutan haterların odağı oluyorsunuz. Eğer bu işte ilerlemek istiyorsanız bunu bahane ederek ilerleyemezsiniz, bunu kabullenip gözardı etmeniz gerekiyor.

Ayrıca kişisel sebepler ve okul/iş gibi zorunluluklar yüzünden oyuna yeterli zamanı ayıramamak da farklı bir bahane. Çünkü ikisinin beraber yürümediği zaten ortada olan bir şey, ikisini de yarım yamalak yapıp birini diğerine bahane etmek komik. Ayrıca değil Türkiye'de dünyada da eSport'u bir iş olarak tercih etmek %90 oranında daha zararlı diyebilirim. Siz bütün vaktinizi bu oyuna ayırıp Avrupadaki en iyi 5 takımdan biri de olsanız, kazandığınız bir kaç orta dereceli turnuvadan size aylık olarak düşen miktar çoğu meslektekinden daha az. O yüzden ekonomik durumunuz çok iyi değil ya da çok yetenekli ve disiplinli biri değilseniz eSpor oyuncusu olmayın. Hobi olarak oynuyorsanız da bir şeyleri bahane etmeyin.

Şu an profesyonel arenada HoN'dan LoL'den buraya geçip sıfırdan başlayarak, 8 senedir Türkiye'de LAN turnuvalarına katılan adamlardan çok daha fazla iş başaran takımlar varsa kimse bu işi desteğe ve eleştiriye bağlamasın. Bu şekilde bahaneler öne sürerek insanlar pes ettikçe Türkiye'de değil International; JD, Starladder gibi organizasyonların bile birinci ligine takım çıkaramayacağız.

Lexsarko
01/05/2014, 19:11
Yine boş muhabbetler dönmüş burada. Öyle konuşulmuş ki profesyonel sahneye çıkan takımlar kendileri sayesinde değil de kendi toplulukları tarafından verilen destek sayesinde başarmışlar bunu. Yahu tüm Dota 2 communitysini ve Türk takımlarını bilmesek yiyeceğiz, bu toplulukta en iyi takımları iki hatalarıyla yerin dibine sokuyor insanlar. Siz lig atladıkça kazandığınız fan'dan çok diğer takımları tutan haterların odağı oluyorsunuz. Eğer bu işte ilerlemek istiyorsanız bunu bahane ederek ilerleyemezsiniz, bunu kabullenip gözardı etmeniz gerekiyor.

Ayrıca kişisel sebepler ve okul/iş gibi zorunluluklar yüzünden oyuna yeterli zamanı ayıramamak da farklı bir bahane. Çünkü ikisinin beraber yüremediği zaten ortada olan bir şey, ikisini de yarım yamalak yapıp birini diğerine bahane etmek komik. Ayrıca değil Türkiye'de dünyada da eSport'u bir iş olarak tercih etmek %90 oranında daha zararlı diyebilirim. Siz bütün vaktinizi bu oyuna ayırıp Avrupadaki en iyi 5 takımdan biri de olsanız, kazandığınız bir kaç orta dereceli turnuvadan size aylık olarak düşen miktar çoğu meslektekinden daha az. O yüzden ekonomik durumunuz çok iyi değil ya da çok yetenekli ve disiplinli biri değilseniz eSpor oyuncusu olmayın. Hobi olarak oynuyorsanız da bir şeyleri bahane etmeyin.

Şu an profesyonel arenada HoN'dan LoL'den buraya geçip sıfırdan başlayarak, 8 senedir Türkiye'de LAN turnuvalarına katılan adamlardan çok daha fazla iş başaran takımlar varsa kimse bu işi desteğe ve eleştiriye bağlamasın. Bu şekilde bahaneler öne sürerek insanlar pes ettikçe Türkiye'de değil International; JD, Starladder gibi organizasyonların bile birinci ligine takım çıkaramayacağız.

http://inciswf.com/1298832300.swf

DOTA_BIRAKTIRAN
01/05/2014, 21:58
ne çok konuşmuşsunuz yav bırakın bu boş konuşmaları da lole gelin dostlar yav

Yeezer
01/05/2014, 22:18
ne çok konuşmuşsunuz yav bırakın bu boş konuşmaları da lole gelin dostlar yav

Bugün internet cafede dota patch yüklenirken attım da orada gram zevk yok ya :'( rünsüz rünlü adam kesmeler falan :'( bak nice oyun kahraman var arasından sadece tresh zevkli gerisi yalan diyim.

preator
01/05/2014, 22:59
İşle nasıl birlikte yürümez akke nin kendine ait yazılım firması var(blogunu okuyanlar bilir işle ilgili öenmli gelişmeleri yazar. Dota quiz oyununu yazan da kendisidir telofonlar için. ) artezzy college okuyor. Kky sosyoloji okuyor. Biraz araştırsam örnekler coğalır. Zamanını planlasan verimli bir şekilde üni ve oyun hayatı rahat idare edilebilir(ikinci öğretim için belki biraz zor olur). En son diyeceğim bahane göt gibidir herkesde bulunur. O yüzden bahane bulmak yerine kendinizde hata arayın.

Yeezer
01/05/2014, 23:05
En son diyeceğim bahane göt gibidir herkesde bulunur.

:d

FeedGuaranteed
02/05/2014, 00:18
Bizim insanlarımız rahat insanlar gevşek insanlar ciddiyetsiz insanlar bi takım şu an TIa gidip kazansa bile biri sıkıldım ak ben gidiyorum diyebilir. Her şey olabilir hiçbi şeye şaşırmam ben açıkçası

AwayFromMouse
02/05/2014, 05:51
İxmike ixdl'in kurucusu/yazılımcı adam.
Xiao8 bilgisayar mühendisi.
Ha keza Dendi biliyorsunuz balıkçı.
Akke ve s4 gay.
Gördüğünüz üzere bunların hepsi bahane. Oynuyan adam oynuyor.

Sercan<Michaell>
02/05/2014, 10:34
Şikayet ?!? Neye şikayet ettik ki biz :( Benim herhangi bir postumda joindota da bir üst lige çıktık nerde bizim paramız öğrenciyiz biiiiz falan dediğimi hatırlamıyorum. Bir insanın söylemediği bir şeyi söylemiş gibi gösterip, daha sonra o söze cevap vermek. WTF ! Benim tek temennimin Türkiyede turnuva organizasyonlarının daha profesyonelce ve maddi açıdan daha tatmin edici olmasıydı. Hem CSB hem NH esas noktayı kaçırıp nelerden bahsetmişler :/ 10 tane post attım şu başlıkta pardon da nerenizden anlıyorsunuz yazılanları ?