PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Komşumuz Kobani

cahitgs
10/10/2014, 23:07
IŞİD gibi it sürülerinin katliam girişimini Türkiye'nin müdahale etmeyerek seyretmesi kabul edilemez. Bir Türk olarak yarın Kürt biri ile karşılaştığımda kardeşiz bu ülke hepimizin dediğim vakit peki neden Kobani'de akrabalarımız katledilirken bize Türkiye'den koridor açıp Irak ve diğer devletlerin mühimmat desteği vermesine izin vermediniz demesinden korkuyorum, verecek cevap yok. PKK ve yandaşları ülkeyi yakıp yıkıyor onların derdi başka, benim kastettiğim gerçekten kendini Türkiye'de Türkiyeli gibi gören Kürtlerin tutumudur. Sınırı açıp oradan kaçanlara ülkeye almak yeterli değil. Daha bir kaç ay önce Mısır'a Gazze'ye yardım etmiyor diye demediğini bırakmayan ve oyumu verdiğim Erdoğan ve Davutoğlu aynısını şu anda Kobani'ye yapıyor. Biz Kürtlerle eğer kardeşsek ve bu ülke hepimizin ise onlara yardım edelim. Vicdanım rahat değil çünkü IŞİD oraya ele geçirirse kim varsa vahşice öldürecek ve sınır komşumuz olacak.

Not: Bir önceki konuya tam cevap yazarken kapandığı için ayrı bir konu açtım.

L2ebel
10/10/2014, 23:11
(bkz : akp'nin ışid'e destek verdiğinin kanıtları (https://eksisozluk.com/akpnin-iside-destek-verdiginin-kanitlari--4569558))
(bkz : 8 ekim 2014 ışid'in türkiye videosu (https://eksisozluk.com/8-ekim-2014-isidin-turkiye-videosu--4567956))
(bkz : ışid'in 300 pkk'lıyı kurşuna dizmesi (https://eksisozluk.com/isidin-300-pkkliyi-kursuna-dizmesi--4549529))
(bkz : ahmet davutoğlu'nun ışid'i haklı gösterme çabası (https://eksisozluk.com/ahmet-davutoglunun-isidi-hakli-gosterme-cabasi--4498419))

Raichox
10/10/2014, 23:47
Round 1 , Fight!

ViktorReznov
10/10/2014, 23:52
Kobanide ki kürtler kendini neden Türkiyeli görüyor ki orasını anlamadım.

Nana
10/10/2014, 23:57
Oooo mısırımı alıp geliyorum çok güzel olcak şeyler olcak gibi ^_^

cahitgs
11/10/2014, 01:11
Kobanide ki kürtler kendini neden Türkiyeli görüyor ki orasını anlamadım.
Ben öyle bir şey demedim. Türkiye'deki Kürtlerin akrabalarından söz ediyorum. Örnek; Irak'taki Türkmenler bizim akrabımız olur yada Azeriler vs.

Round 1 , Fight!

Oooo mısırımı alıp geliyorum çok güzel olcak şeyler olcak gibi ^_^
Çocuklar lunapark az ötede orada oynayın.

Yeezer
11/10/2014, 01:23
Oradan yüzbinlerce kişi geçti Türkiye'ye vede Işid oraya katliam için değil ypg ypj teröristleri için vede firat nehri üzerinde bulunan bölgenin asayişi için istedi. Orada kalan vatandaşlar bana kalırsa ypg ve ypj nin baskısı üzerine orada kaldı yada kendi istekleri üzerine. Işid katliam yapıyor mu evet lakin her girdiği yerde değil. Bildiğin gibi Sünni bir terörist grup olan Işid genelde böyle yerlerde katliam yapmıyor (hiç yapmıyor demedim) klasik birsey olacak ama yıllardır savaş olan yerde "Bana değmeyen yılan bin yaşasın" mantığında takılan Kürt bölgesel yönetimleri ve kantonları herseye sessiz kalırken keza Türkiyedeki çoğu kişi de öyle Ayn al Arab için bu kadar ugrasmaları ironik. Onu geçtim 30bin üzerindeki pkk-ypg terör örgütlerinin işlediği katlettigi vatandaşlarımız şehitlerimiz var. Düşmanına yardım edenin kanından şüphe duyarım. Ya orası her iki taraftan da temizlenir yada ellenmez bana göre abicim. Pyd de ypg ye avrupalı devletler silah yolladığını cia ise eğitmek için adam yolladığını açıklamıştı. 2 it sürüsü orada çarpışırken "bu daha it" demek :D Ayrıca oranın ismi Ayn Al Arab'tır yada Türkçe ismi ile Arap Pınarı. Sen oraya kobane yada kobani herneyse diyorsan bu Diyarbakır'a Amed denilmesinden farksız. Oradan Türkiyeye geçen geçti 1 aydır geçmeyen ya pkk ypg pyd yüzünden geçemedi yada orada toprağında kalmak istedi ayrıca stratejik olarak hata yapılmış ve bunu medya üzerinden kendilerini yalandan iyi göstererek olası yardımları yavaşlatan veya engelleyen politikaları kendilerini ateşe attı. Yapılması gereken irak üzerinden çevre saldırıları kıracak saldırı yapılması ve böylelikle koridor açılarak yardım edilmesi daha mantıklı olurdu. Sen bugün klridor açsan da kapana kısılmış adamlara hiçbir yardım edemezsin.

laohl
11/10/2014, 01:53
Öncelikle şuna açıklık getirelim oradaki kürt kuvvetlerine(kürt kuvvetleri dediğime bakma ne olduklarını herkes biliyor) bir çok ülke tarafından özellikle silah desteği veriliyor.
Ama Türkiyeden direk silah desteği vermesini bekleyemezsin, muhtemelen ileride sana dönecek silahlar, yapılabilecek tek yardım sivillere insani yardımdır. Direk askeri bir yardım isteyenler var onlarınki bonzai kafası, TC tarihinde etrafında bir çok katliam oldu savaş oldu ama direk olarak müdahale edilen tek yer Kıbrıs, o harekatıda sınır dışı olarak göremeyiz, Hocalıda kendi kardeşin katledilirken bile böyle bir yardım yapılmamışken, kobanide pkk türevi bir oluşuma yardım düşünülemez.

Yeezer
11/10/2014, 02:37
Ayn al arab olaylarını 3 haftalık 4 haftalık olay olarak gören varsa şimdiden söylesin de boşuna burada tartışma dönmesin :D

Darkelia
11/10/2014, 11:15
Sykes-Picot anlaşmasıyla bu coğrafyayı bölen İngiliz, Fransız ve Rusların şu yaşadığımız olayları TV'de seyrederken neler düşündüklerini tahmin etmeye çalıştıkça için sıkılıyor...

Suriye ve Irak'ta yaşanan olaylar Türkiye'nin bağımsız politikalar izleyebilen ve öncelikle ulusal çıkarlarını gözeten bir ülke konumuna gelip gelmediği konusunda bir test niteliğinde. Soğuk Savaş yılları boyunca ABD, küresel çıkarları doğrultusunda biçimlendirdiği bir güvenlik politikasını komünizm tehlikesini bahane ederek NATO eliyle tüm müttefiklerine dayatmış, bu bağlamda Türkiye de Batı'nın stratejik vizyonuna uyumlu bir dış politikayı sadakatle yıllarca takip etmiştir.
Bugün de başını ABD ve İngiltere'nin çektiği Batı ittifakı kendi eliyle yarattığı bir kaosla mücadele edebilmek adına bölgeki müttefiklerinden tarihsel sadakatlerine uygun bir vekalet savaşını onların adına yürütmelerini beklemektedir.
Türkiye'nin kendisine rol biçilmesine direnmesi karşısında uluslararası alanda bir algı yönetimi ve toplum mühendisliği ile karşı karşıyayız. Batı basınında Türkiye'nin ihtiyatlı yaklaşımını İŞİD'e destek olarak yorumlayan yerel ve global bir basın var böyle görmeniz cok normal. Son olarak ABD Başkan Yardımcısı Biden'in özür dilemesine neden olan açıklamaların bu plana uygun olarak bilinçli gerçekleştirildiği kanısındayım. Nitekim 06 Ekim'de Foreign Policy'de çıkan bir makalede Başkan yardımcısının özür dilemesine neden olan olayın aslında "gerçekleri kazara söylemenin ne kadar tehlikeli sonuçlar ürettiğini" gösterdiğine dair bir makale yayınlandı. Haliyle Türkiye'yi haksız ithamlarla köşeye sıkıştırıp sonuçta istediklerini almayı planlayan bir planın varlığı aşikar. Üstelik iç politikada iktidar karşıtlarının bu plana bilinçli ya da bilinçsiz destek olmaları uluslararası operasyon mimarlarının işini kolaylaştırarak onları umutlandırıyor.
Türk hükümeti bir yandan göç dalgası diğer yandan itham furyasının baskısı altındayken, durumdan vazife çıkartıp "yangından mal kaçırmaya çalışan" terör destekçileri bu kaos içinde PKK ve PYD'ye meşruiyet kazandırmanın rüyaları içindeler.
Terörün destekçileri bir yandan Türkiye'yi kendi toprakları dışındaki bir bölgeye güya ilgisiz kalmakla itham ederken diğer yandan tezkereye karşı çıkarak içine düştükleri paradoksu "bölgeye Türk askeri girmesin ama İŞİD' e karşı savaşan bu örgütlere askeri ve lojistik destek sağlasın" diyerek açıklamaya çalışmışlar, böylelikle biraz önce söz ettiğim niyetlerini açık etmişlerdir. Üstelik hiç bir ilgisi yokken konuyu "çözüm süreciyle ilişkilendirmek" Türkiye'ye yapılmaya çalışılan şantajı daha açık biçimde gözler önüne seriyor.
Şu unutulmamalıdır ki; Türkiye bölgesinde yaşanan gelişmelere karşı duruşunu kendi ulusal çıkarları bağlamında belirleme hakkına sahip bağımsız bir ülke olmak zorundadır. Bu konudaki yetkinliğini de bu süreç sonunda ortaya koymuş olacak. Bu kapsamda Türkiye'nin Batı'nın taleplerine cevap vermek için Esad'ın konumu ve güvenli bölge koşullarını öne sürmesi kendi çıkarları ve bölgenin gerçekleri açısından makul ve gereklidir.
Ayrıca Batı, dörtyılda sadece 120 bin mülteciyi kabul ederken Türkiye'nin ikimilyon kişiye kucak açması biraz aklı ve vicdanı olanları düşünmeye itmeli, onları taşeronluğa alışmış kişilerin peşinden koşmaktan vaz geçirmelidir.
Hali hazırda tüm imkanlarını seferber ederek ve yüksek risk alarak sınırlarında yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayan Türkiye'nin bunun ötesine geçip uluslararası hukuka aykırı biçimde hareket etmesi beklenemez.
Bunların yanı sıra, tüm tahriklere rağmen Türkiye çözüm süreci konusunda ısrarlı davranmakla sürecin iddia edildiği gibi terör örgütünün dayatması sonucu değil, ulaşmış olduğu demokratik bilincin ve devlet sorumluluğunun gereği olarak kendi insiyatifiyle yürütüldüğünü ispat etmektedir.
Şu da unutulmamalıdır ki; işleyen bir demokrasi ancak güçlü bir devletle mümkündür. Bu nedenle Türkiye gerek sınırlarında gerekse sınır içinde güvenlik önlemlerini artırmaya ve silahlı kuvvetlerini güçlendirmeye devam etmeli, savunma sanayisinde yerli üretim payını yükseltmeli, ekonomik refahla birlikte bölge halkıyla olan ilişkilerini tüm engellemelere rağmen geliştirerek herkesin devleti olduğunu anlayış güçlüğüne sahip olanlara da ispat etmelidir. Kobaniden Türkiyeye 2 günde 180 bin kürt girdi , yine 770'e yakın yardım tırı gitti oraya ki oranın toplam nüfusu 220-230 bin civarı en fazla orada sivil kalmadı bile...Yok hümümet IŞiD'e destek veriyor yok kobaniye girmeliyiz saçmalıklarından vazgeçin bence...Başımızda zaten pkk gibi bir illet varken başkasına gerek yok.Son olarak dipnot.Kobane kelimesi kürtlerin uydurmasıdır oranın ilk adı "company de.." ile başlayan fransızca bir ismi vardı unuttum suan aklıma gelmedi ondan sonra Ayn-el arap olmuştur.

preator
11/10/2014, 11:32
Ayrıca Batı, dörtyılda sadece 120 bin mülteciyi kabul ederken Türkiye'nin ikimilyon kişiye kucak açması biraz aklı ve vicdanı olanları düşünmeye itmeli, onları taşeronluğa alışmış kişilerin peşinden koşmaktan vaz geçirmelidir.

ne kucagı lan sokaga saldı bildiğin kalk pc basından da cık bakalım sokaga, kucak mı acmıs onlara Avrupalı devletler aldıgı mültecilere dilencilik yaptırtıp milletine saldırttırıyor mu? ya bu ak genclerin sonu nolacak su akp olmasa toplu intihar ederler işsizlikten

cahitgs
11/10/2014, 12:08
Bingöl'de polislerimiz şehit edilmiş. Anlamakta zorluk çekiyorum bir yandan yardım isteyip bir yandan kendini Kürtlerin 'haklarını savunanlar' olarak niteleyenler Türkiye'de yeniden kaos istemeleri de ne oluyor? Zaten zor durumdayken bir de Türkiye'yi kendilerini düşman mı etmek istiyorlar!
Kobani, Ayn el Arap ya da adı her neyse sınırının hemen yanında olan olayları sadece izlemek yeterli değil ne olursa olsun. Tüm ordumuzla oraya saldıralım demiyorum ama Kürtlere yanlarındayız mesajı vermek için bile olsa hamleler yapılmalı. Tanklarla IŞİD mevzileri hedef alınabilir ya da koalisyon güçleri gibi havadan uçaklarımız bombalayabilir. IŞİD neyse PKK odur diyen Erdoğan bir nebze haklı olabilir. Ama Kobani Kürt şehri olduğundan dolayı yani Kürtlerin çoğunluğu olduğundan dolayı oraya yardım etmek dünya kamuoyunda Kürtlere yardım etmek olarak görülecektir. Büyük devlet olma hayalimiz varsa olaylara seyirci kalmak olmaz, hamle yapmak gerekir. Şu anda hiçbir şey yapmayarak zaten dünya kamuoyunda IŞİD'e destek veren ülke imajı oluşturduk bu hiçte hoş değil. Çamur at izi kalsın mantığıyla söz kulaktan kulağa geçti ve üzerimize yapıştı, bu kiri temizlemek gerekir. Çok mu zor bir iki uçakla bombalamak, bütün istihbaratı zaten ABD sağlıyor.

Yeezer
11/10/2014, 12:42
Ama Kobani Kürt şehri olduğundan dolayı

Ayn al arab kürt şehri değildir. Kürt Türkmen ve Arap'ların yaşadığı bir şehirdir. Sayıca fazla olmaları oranın Kürt şehri olduğuna gelmiyor ki zaten 180bin kişi yaşamıyordu orada Ayn al Arab suriye iç savaşında insanların özellikle iç kesimlerdeki Kürtlerin oraya göç etmesi ile bu kadar çok nüfusa erişti. Maalesef ki gerek Türk medyası ve Dünya medyası bu empoze edilmek istenen şeyi çok kolay kabullendi.

lunattic
11/10/2014, 12:45
Bingöl'de polislerimiz şehit edilmiş. Anlamakta zorluk çekiyorum bir yandan yardım isteyip bir yandan kendini Kürtlerin 'haklarını savunanlar' olarak niteleyenler Türkiye'de yeniden kaos istemeleri de ne oluyor? Zaten zor durumdayken bir de Türkiye'yi kendilerini düşman mı etmek istiyorlar!
Kobani, Ayn el Arap ya da adı her neyse sınırının hemen yanında olan olayları sadece izlemek yeterli değil ne olursa olsun. Tüm ordumuzla oraya saldıralım demiyorum ama Kürtlere yanlarındayız mesajı vermek için bile olsa hamleler yapılmalı. Tanklarla IŞİD mevzileri hedef alınabilir ya da koalisyon güçleri gibi havadan uçaklarımız bombalayabilir. IŞİD neyse PKK odur diyen Erdoğan bir nebze haklı olabilir. Ama Kobani Kürt şehri olduğundan dolayı yani Kürtlerin çoğunluğu olduğundan dolayı oraya yardım etmek dünya kamuoyunda Kürtlere yardım etmek olarak görülecektir. Büyük devlet olma hayalimiz varsa olaylara seyirci kalmak olmaz, hamle yapmak gerekir. Şu anda hiçbir şey yapmayarak zaten dünya kamuoyunda IŞİD'e destek veren ülke imajı oluşturduk bu hiçte hoş değil. Çamur at izi kalsın mantığıyla söz kulaktan kulağa geçti ve üzerimize yapıştı, bu kiri temizlemek gerekir. Çok mu zor bir iki uçakla bombalamak, bütün istihbaratı zaten ABD sağlıyor.

Şimdi daha önce pkk/ypg/ayrılıkçı kürtlerin bize ne zararlar verdiğini,onlara yardım etmemizin onlarca şehit,gazi ailesine bir hakaret olduğunu,aynı zamanda kendi düşmanımıza yardım etmek olduğunu bir kenara bırakalım

İşidinde bir halk desteği var aynı pkk gibi.İşid uzaydan gelen bir örgüt değil.Irakta işgal sonrası ezilen,öldürülen,işkence edilen sunnilerin desteklediği,savaştığı bir örgüt

Varsayalımki Türkiye işide saldırdı ve kobaniyi kurtardı.İşid,araplar ve müslüman ülkeler bunu unuturmu sanıyorsun?Şehirlerde patlayacak bombaların,batı uşağı kafir Türkiye imajının olacağını düşün

İşidi öyle iki bombalarız kobaniyi kurtarırızla olmaz bu iş.Karşında 3-5 manyak sürüsü yok adamlar ne kadar tanımasakta orada bir devlet kurdular,şehirleri yönetiyorlar ve arkalarında halk desteği var

Öyle bir algı yaratıldıki pkk/ypg bizim dostumuz,halk savaşçıları ama işid katil sürüsü

İşid ne kadar katilse,teröristse amerikada,pkkda,iranda bütün devletlerde o kadar katildir.Hiçbir devlet güle oynaya kurulmadı sonucunda hepsi insan öldürdü,katletti

Ve son olarakta bence Türkiye işide yardım ediyorsa iyi yapıyor.Bundan önce her türlü komşumuz pkkya yardım etmedimi?

Berkantk
11/10/2014, 13:04
Türkiye Işid ile savaşcakmış da temizleyecekmiş de vırt zırt. Onlarca yıldır pkk'yı temizleyememişken, koskaca kendine "devlet" diyen bir örgütü mü temizleyeceksin? Bu Işid ile olan mücadele ne kadar uzarsa, İstanbul'da, Ankara'da orada burada patlayacak bomba sayısı çoğalacaktır. Türkiye kucağına büyük bir bomba aldı. Ne zaman patlar, imha edebilir mi göreceğiz. Ama hiç iyi şeyler olmayacağı kesin

napstar
11/10/2014, 14:19
Türkiye Işid ile savaşcakmış da temizleyecekmiş de vırt zırt. Onlarca yıldır pkk'yı temizleyememişken, koskaca kendine "devlet" diyen bir örgütü mü temizleyeceksin? Bu Işid ile olan mücadele ne kadar uzarsa, İstanbul'da, Ankara'da orada burada patlayacak bomba sayısı çoğalacaktır. Türkiye kucağına büyük bir bomba aldı. Ne zaman patlar, imha edebilir mi göreceğiz. Ama hiç iyi şeyler olmayacağı kesin

sjskdwdpdldkeşmsks

Türkiye'nin Işid'i bitirmek istediğini nereden çıkarıyorsunuz? (Senin özelinde genel sordum bunu)

Berkantk
11/10/2014, 19:16
sjskdwdpdldkeşmsks

Türkiye'nin Işid'i bitirmek istediğini nereden çıkarıyorsunuz? (Senin özelinde genel sordum bunu)

tezkere asdqweqwrfasdqwe

Tam olarak bitirme ifadesi yer almasa dahi, doğrudan ve dolaylı olarak tezkerenin içeriğinde yer alıyor. Bunu bitirme olarak mı anlarsın, mücadele olarak mı anlarsın sana kalmış.

Sırf muhalefet olmak için muhalif olmaya çalışan çok gereksiz bir varlıksın. Çok pohpohlamışlar seni :D

KEREEEEEEEEEEEM
11/10/2014, 19:30
Sırf muhalefet olmak için muhalif olmaya çalışan çok gereksiz bir varlıksın. Çok pohpohlamışlar seni :D

Forumun %90'ı böyle zaten :D Sen de dahilsin farkettin mi bilmiyorum da

Raichox
11/10/2014, 19:45
:ninja: :ninja: :ninja: :ninja: :ninja: :ninja:

L2ebel
12/10/2014, 01:44
(bkz 12 ekim 2014 kobani'nin düşmesi (https://eksisozluk.com/12-ekim-2014-kobaninin-dusmesi--4571418?a=popular))

napstar
12/10/2014, 04:52
tezkere asdqweqwrfasdqwe

Tam olarak bitirme ifadesi yer almasa dahi, doğrudan ve dolaylı olarak tezkerenin içeriğinde yer alıyor. Bunu bitirme olarak mı anlarsın, mücadele olarak mı anlarsın sana kalmış.

Bak çok ciddiyim şu yazıyı sana inceden hakaret etmeden yazmayı çok isterdim ama sen bu konuda baya ısrarcı çıktın. Aslında direk genele hitaben yazacağım yazıyı senin üzerinden genele hitaben yazacağım. Benim açımdan çok bir şey değişmeyecek ama sen boş yere rezil olmuş olacaksın. Başlıyorum o zaman ^_^

Ya benimle iletişime geçebildiğin için yat kalk gh'ye şükret tipe bak. Türkiye'nin ortadoğudaki rolünü bilmeden, kahvede konuşulandan başka argüman üretmeden bir şeyler söylemeye çalışıyorsun. Retorik oluşturma çaban var diyeceğim ama onu da diyemiyorum anlamsız bir fikir beyanı mekanizman var. "Bence türküye üşüdü bitiyemez çünkü pkk'yı bitiyemedi ihihihi"

Sıfır tarih bilgisiyle, olanın üzerinden yapılmış desteksiz gündem yorumlarıyla, karşındakini ezmeye çalışmanın da artık en klişe haliyle karşıma geçmiş "seni fazla abartmışlar muhalif ergen" falan gibi boş ithamlarda bulunabiliyorsun. Neyse burası teke tek programı değil çok istiyorsan başka bir yerde senin nasıl benle aynı seviyede olmadığını tartışabiliriz. Şimdi gelelim IŞİD mevzusuna. En baştan başlıyorum bak senin gibi ortadan yorum atıp karşısına soru gelince ortadan yorum yapmaya devam etmiyorum.

Türkiye şu anın siyasetinde Avrupa ve Amerika'nın ortadoğu ile arasındaki köprü niteliğinde ve ortadoğuda olan her türlü halk hareketi, darbe, askeri harekatlar Türkiye'yi birinci dereceden ilgilendiriyor. Hal böyle iken ve o coğrafyada İsrail gibi Amerika'nın gözbebeği bir oluşum varken IŞİD gibi derinlikli bir mevzuyu meclisten geçen sikindirik bir tezkere üzerinden tek boyutlu değerlendirmek ya aptallıktır ya da cahil cesareti. Hayır bir şey değil inananlar çıkacak size. Neyse.

Varolan konjonktürü tamamen değiştirebilecek, siyaseti tepetaklak edebilecek yani hükumeti bitirebilecek bir krizin ortasındayız ve sadece tezkereyi öne sürüp Türkiye IŞİD'i bitirmek istiyor tezine ulaşabiliyorsunuz, valla bravo.

Şimdi tezkerenin neden balık gibi atlanılan anlamına gelmediğini anlatayım. Yine karşımdakini dünyadan bihaber biri yerine koyarak anlatacağım en sağlıklısı böyle oluyor çünkü. Yaklaşık 70 senedir (aslında gerçek kökü daha eskilere dayanıyor ama bizi ilgilendiren kısım orası değil) dünyada yavaş yavaş belirginliği artan ve son 15-20 senede modernizmin etkisiyle şekil değiştiren bir ABD - Rusya savaşı var. Şu an içlerinde komşumuz Gürcistan gibi ülkelerin de var olduğu bir çok yer patlamaya hazır bomba misali beklemede. Çoğu üçüncü dünya ülkesinin ekonomisi ve siyaseti bu iki büyük gücün ülke üzerindeki etkisine göre yönleniyor. Sonra tek bir kıvılcım büyük halk hareketlerine ve sonucunda bölünmelere yol açabiliyor. (bkz: Ukrayna)

Böyle bir durumda kritik bir halk hareketi atlatmış olan Türkiye, hemen sonrasında gelen IŞİD tehlikesiyle başbaşa kalıyor. Atacağı her yanlış adımın ülkeyi bitirebileceğini bilen hükumet IŞİD gibi ölümden ve öldürmekten korkmayan bir örgüt karşısında tek yönlü bir adım atmaz, atamaz. ABD ve Rusya'nın ortadoğu hakkında ne kadar planı varsa Türkiye'nin de en az o kadar planı var. Bu planları özetlemek gerekirse; ortadoğuda kendi sözünü dinletebileceği sünni otoriteler kurmak ve bunların devamlılığını sağlamak diyebiliriz.

Ortadoğuda ABD = İsrail ise, Rusya = Suriye'dir. Çünkü Suriye senelerdir İsrail karşıtı silahlı örgütlerin konuşlanma yeri olmuştur. Bu yüzden ABD onlara karşı olan her türlü örgüte silah ve para desteği yaptı. Evet bunlardan biri de son zamanlarda ismi koyulan IŞİD. ABD şu an karşısında dursa da zamanında, hizbullah vb. örgütleri rahat bırakmamak için bizzat IŞİD'e (o zamanlar adı IŞİD değildi ve hedeflerini bu kadar açık dillendirmiyorlardı) destek veriyordu. Ama Musul gibi kritik bir bölgenin düşmesi ABD'yi korkuttu ve IŞİD'in kendisine karşı savaşmaya başladı bu sefer. Demek ki her şey göründüğü gibi değilmiş değil mi?

Gelelim Kobani'ye. Suriye'de yaşayan göçebe kürtlerin kurduğu 3 kantondan biri. Esed sayesinde kuruldu diyebiliriz. IŞİD'e kadar rahat yaşıyorlardı ve mevcut Suriye hükumetiyle karşılıklı bir anlaşma halinde varlıklarını sürdürüyorlardı. IŞİD gelince haliyle isteyebilecekleri her türlü yardımı ne pahasına ve ne şekilde olursa olsun istemeye başladılar. Türkiye hükumetine gözdağı verebilmek için yakıp yıkma kampanyaları düzenlediler. Bak senin teorinin ilk çöktüğü nokta. Madem Türkiye IŞİD'i bitirmek için tezkereyi geçirdi, peki bu adamlar ruh hastası mı halen sağı solu yakıyorlar? Bildikleri bir şeyler var değil mi? Bildikleri şey şu:

Türkiye madem IŞİD'i bitirmek (veya senin kıvırmanla mücadele etmek) istiyordu, neden saçma bir bahane uydurup hava harekatına katılmadı? İncirlik üssünün kullanımına neden izin vermedi? Neden askeri yardım için koridor açmayı reddetti? Türkiye güçsüz bir ülke değil ve yapacağı her hareketi zibilyon yönden düşünerek yapıyor. Bu yüzden tezkerenin sembolik manasından başka bir sürü manası var. Fakat zaten hükumetin asıl amacı sembolik manasını yüzeye çıkarıp diğer manalarını dışişleri ile rayına oturtmaya çalışmak. Seni kandırabildiğine göre bu planının bir kısmı tutmuş görünüyor fakat şunu söyleyeyim seni kandırabilmek için bir plan yapmak gerektiği kanaatinde de değilim açıkçası.

IŞİD'e alenen yapılacak herhangi bir hareketin Taksim'e bir canlı bomba olarak dönmeyeceği veya PYD'nin yardım çağrılarına kulak asmamanın sağı solu darmadağan edecek bir örgütle ülke içinde savaşmak anlamına gelmeyeceği ne malum? Bunlar aslında tam da bu manalara geliyor zaten. Bu yüzden tezkere bölgenin "gazını almak" için ortaya sürülmüş sembolik bir şeydir. Bu yetmezse -ki şu an öyle görünüyor- kürtleri ikna edecek düzeyde ve hükumetin kendi bekasını devam ettirebileceği şekilde yeni "gaz alıcı" adımlar atılacaktır. Türk hükumeti her zaman dış siyaseti iç siyasetten ayrı düşünmeyecek şekilde hareket ettiğinden (olması gereken) kendinin devamlılığına zede verecek her türlü pozisyondan kaçınır. Bu da şu demek oluyor; kahve ağzıyla laf yetiştirmeye çalışmadan önce iç ve dış siyaseti iyi okuyup ona göre yorum yapmak gerekiyor.

Yeezer
12/10/2014, 12:46
Napstar'ı seviyorum. Rep tuşu yokmu şurada ya olsun lütfen

Fx
12/10/2014, 15:02
http://i.capsspot.com/s/40/2/971325.gif

FafraGa
12/10/2014, 18:23
Napstar'ı seviyorum. Rep tuşu yokmu şurada ya olsun lütfen

Rep tusu bi ara gundeme gelmisti ama vazgecildi.

Nana
12/10/2014, 18:25
Berkantk bu yazıyı okuduktan sonra intihar etti bence :D

KEREEEEEEEEEEEM
12/10/2014, 19:17

İntihar etmesine daha var. Şu anda 4. paragrafı 7. kere okuyor ve beyninin anlamasını bekliyor. Hepsini bitirirse eder belki tabi beyin kanaması falan geçirmezse anlayayım derken.

napstar
12/10/2014, 20:57

Yok yaaavvv benim gibi gereksiz bir muhalif yüzünden intihar etmez. Zaten çok pohpohlamışlar beni kim pohpohladıysa artık ^_^

Krizalid
12/10/2014, 21:32
Bu "Türk-Kürt kardeştir" geyiğini kim çıkarıyor ya ikide bir :D

Nana
12/10/2014, 21:58
Yok yaaavvv benim gibi gereksiz bir muhalif yüzünden intihar etmez. Zaten çok pohpohlamışlar beni kim pohpohladıysa artık ^_^

Etsin ya :S zaten gıcık oluyodum son zamanlar da baya sataşıyodu millete

napstar
12/10/2014, 22:09
Bu "Türk-Kürt kardeştir" geyiğini kim çıkarıyor ya ikide bir :D

Ben de anlamıyorum ya Türkle Türk bile kardeş değilken asdfgsdhs

KEREEEEEEEEEEEM
12/10/2014, 22:37
Berkantk offlane timber ile Lycan-Rhasta ikilisine 5 dakikada 5 kere ölüp "biri tutuyo biri vuruyo napayım amk herosuyla" diyen biridir. Çok bi şey beklemeyin.

krokokonbo
12/10/2014, 23:17
durun lan Berkantk da haklı olamaz mı?! onun açısından da bakmaya çalışın. mesela şöyle düşündüğümüz zama....beynim beni terketti.

DreadfuL
13/10/2014, 09:41
Bak çok ciddiyim şu yazıyı sana inceden hakaret etmeden yazmayı çok isterdim ama sen bu konuda baya ısrarcı çıktın. Aslında direk genele hitaben yazacağım yazıyı senin üzerinden genele hitaben yazacağım. Benim açımdan çok bir şey değişmeyecek ama sen boş yere rezil olmuş olacaksın. Başlıyorum o zaman ^_^

Ya benimle iletişime geçebildiğin için yat kalk gh'ye şükret tipe bak. Türkiye'nin ortadoğudaki rolünü bilmeden, kahvede konuşulandan başka argüman üretmeden bir şeyler söylemeye çalışıyorsun. Retorik oluşturma çaban var diyeceğim ama onu da diyemiyorum anlamsız bir fikir beyanı mekanizman var. "Bence türküye üşüdü bitiyemez çünkü pkk'yı bitiyemedi ihihihi"

Sıfır tarih bilgisiyle, olanın üzerinden yapılmış desteksiz gündem yorumlarıyla, karşındakini ezmeye çalışmanın da artık en klişe haliyle karşıma geçmiş "seni fazla abartmışlar muhalif ergen" falan gibi boş ithamlarda bulunabiliyorsun. Neyse burası teke tek programı değil çok istiyorsan başka bir yerde senin nasıl benle aynı seviyede olmadığını tartışabiliriz. Şimdi gelelim IŞİD mevzusuna. En baştan başlıyorum bak senin gibi ortadan yorum atıp karşısına soru gelince ortadan yorum yapmaya devam etmiyorum.

Türkiye şu anın siyasetinde Avrupa ve Amerika'nın ortadoğu ile arasındaki köprü niteliğinde ve ortadoğuda olan her türlü halk hareketi, darbe, askeri harekatlar Türkiye'yi birinci dereceden ilgilendiriyor. Hal böyle iken ve o coğrafyada İsrail gibi Amerika'nın gözbebeği bir oluşum varken IŞİD gibi derinlikli bir mevzuyu meclisten geçen sikindirik bir tezkere üzerinden tek boyutlu değerlendirmek ya aptallıktır ya da cahil cesareti. Hayır bir şey değil inananlar çıkacak size. Neyse.

Varolan konjonktürü tamamen değiştirebilecek, siyaseti tepetaklak edebilecek yani hükumeti bitirebilecek bir krizin ortasındayız ve sadece tezkereyi öne sürüp Türkiye IŞİD'i bitirmek istiyor tezine ulaşabiliyorsunuz, valla bravo.

Şimdi tezkerenin neden balık gibi atlanılan anlamına gelmediğini anlatayım. Yine karşımdakini dünyadan bihaber biri yerine koyarak anlatacağım en sağlıklısı böyle oluyor çünkü. Yaklaşık 70 senedir (aslında gerçek kökü daha eskilere dayanıyor ama bizi ilgilendiren kısım orası değil) dünyada yavaş yavaş belirginliği artan ve son 15-20 senede modernizmin etkisiyle şekil değiştiren bir ABD - Rusya savaşı var. Şu an içlerinde komşumuz Gürcistan gibi ülkelerin de var olduğu bir çok yer patlamaya hazır bomba misali beklemede. Çoğu üçüncü dünya ülkesinin ekonomisi ve siyaseti bu iki büyük gücün ülke üzerindeki etkisine göre yönleniyor. Sonra tek bir kıvılcım büyük halk hareketlerine ve sonucunda bölünmelere yol açabiliyor. (bkz: Ukrayna)

Böyle bir durumda kritik bir halk hareketi atlatmış olan Türkiye, hemen sonrasında gelen IŞİD tehlikesiyle başbaşa kalıyor. Atacağı her yanlış adımın ülkeyi bitirebileceğini bilen hükumet IŞİD gibi ölümden ve öldürmekten korkmayan bir örgüt karşısında tek yönlü bir adım atmaz, atamaz. ABD ve Rusya'nın ortadoğu hakkında ne kadar planı varsa Türkiye'nin de en az o kadar planı var. Bu planları özetlemek gerekirse; ortadoğuda kendi sözünü dinletebileceği sünni otoriteler kurmak ve bunların devamlılığını sağlamak diyebiliriz.

Ortadoğuda ABD = İsrail ise, Rusya = Suriye'dir. Çünkü Suriye senelerdir İsrail karşıtı silahlı örgütlerin konuşlanma yeri olmuştur. Bu yüzden ABD onlara karşı olan her türlü örgüte silah ve para desteği yaptı. Evet bunlardan biri de son zamanlarda ismi koyulan IŞİD. ABD şu an karşısında dursa da zamanında, hizbullah vb. örgütleri rahat bırakmamak için bizzat IŞİD'e (o zamanlar adı IŞİD değildi ve hedeflerini bu kadar açık dillendirmiyorlardı) destek veriyordu. Ama Musul gibi kritik bir bölgenin düşmesi ABD'yi korkuttu ve IŞİD'in kendisine karşı savaşmaya başladı bu sefer. Demek ki her şey göründüğü gibi değilmiş değil mi?

Gelelim Kobani'ye. Suriye'de yaşayan göçebe kürtlerin kurduğu 3 kantondan biri. Esed sayesinde kuruldu diyebiliriz. IŞİD'e kadar rahat yaşıyorlardı ve mevcut Suriye hükumetiyle karşılıklı bir anlaşma halinde varlıklarını sürdürüyorlardı. IŞİD gelince haliyle isteyebilecekleri her türlü yardımı ne pahasına ve ne şekilde olursa olsun istemeye başladılar. Türkiye hükumetine gözdağı verebilmek için yakıp yıkma kampanyaları düzenlediler. Bak senin teorinin ilk çöktüğü nokta. Madem Türkiye IŞİD'i bitirmek için tezkereyi geçirdi, peki bu adamlar ruh hastası mı halen sağı solu yakıyorlar? Bildikleri bir şeyler var değil mi? Bildikleri şey şu:

Türkiye madem IŞİD'i bitirmek (veya senin kıvırmanla mücadele etmek) istiyordu, neden saçma bir bahane uydurup hava harekatına katılmadı? İncirlik üssünün kullanımına neden izin vermedi? Neden askeri yardım için koridor açmayı reddetti? Türkiye güçsüz bir ülke değil ve yapacağı her hareketi zibilyon yönden düşünerek yapıyor. Bu yüzden tezkerenin sembolik manasından başka bir sürü manası var. Fakat zaten hükumetin asıl amacı sembolik manasını yüzeye çıkarıp diğer manalarını dışişleri ile rayına oturtmaya çalışmak. Seni kandırabildiğine göre bu planının bir kısmı tutmuş görünüyor fakat şunu söyleyeyim seni kandırabilmek için bir plan yapmak gerektiği kanaatinde de değilim açıkçası.

IŞİD'e alenen yapılacak herhangi bir hareketin Taksim'e bir canlı bomba olarak dönmeyeceği veya PYD'nin yardım çağrılarına kulak asmamanın sağı solu darmadağan edecek bir örgütle ülke içinde savaşmak anlamına gelmeyeceği ne malum? Bunlar aslında tam da bu manalara geliyor zaten. Bu yüzden tezkere bölgenin "gazını almak" için ortaya sürülmüş sembolik bir şeydir. Bu yetmezse -ki şu an öyle görünüyor- kürtleri ikna edecek düzeyde ve hükumetin kendi bekasını devam ettirebileceği şekilde yeni "gaz alıcı" adımlar atılacaktır. Türk hükumeti her zaman dış siyaseti iç siyasetten ayrı düşünmeyecek şekilde hareket ettiğinden (olması gereken) kendinin devamlılığına zede verecek her türlü pozisyondan kaçınır. Bu da şu demek oluyor; kahve ağzıyla laf yetiştirmeye çalışmadan önce iç ve dış siyaseti iyi okuyup ona göre yorum yapmak gerekiyor.

Zevkle okudum. Ama Türkiye, Adana İncirlik’teki NATO Üssü’nün, IŞİD'e karşı oluşturulan ABD liderliğindeki koalisyonun kullanmasını kabul etti.

Berkantk
13/10/2014, 11:57
Zaten normal şartlarda 2-3 günde 1 giriyorum foruma. Ne intiharı :S Çoğu zaman bir konuya attığım yorumdan sonra konular top topics'ten düşmüş oluyor zaten tekrar bakana kadar.

CB seçimlerinden beri gündemi takip etmiyorum, siyasetle ilgilenmeyi külliyen bıraktım. Hatta gazetecilik okuyordum, okulu bıraktım. Bu olaylar çıktığında dahi ilgimi çekmedi taa ki ölenler olana kadar. Tezkere bile. Haliyle "olanın" üzerinden yorum yapmam gayet normal.

Attığım post tamamen üstün körü, gazete haberlerinin başlıklarından, ve bu başlıkları yarım yamalak okuyarak yazmıştım. Şimdi biraz haber okudum.

Kahve argümanı? Retorik OLUŞTURMA :D:D Google'da arattım arattım nasıl retorik oluşturulur bulamadım. İlk 3 paragraf külliyen boşluk

Yazdığın şeyleri bilmek için ahım şahım tarih bilgisine, alim olmaya gerek yok.
ışidi sikindirik bir tezkereyle değerlendiren kim? Hayır yani benim ışid ile ilgili değerlendirmemin tezkere ile bir alakası yok. Benim tezkereyi değerlendirmem; ışide karşı olan mücadele, harekat vb. artık nasıl adlandırırsan.

kritik bir halk hareketi atlatmış olan Türkiye, hemen sonrasında gelen IŞİD tehlikesiyle başbaşa kalıyor. Atacağı her yanlış adımın ülkeyi bitirebileceğini bilen hükumet IŞİD gibi ölümden ve öldürmekten korkmayan bir örgüt karşısında tek yönlü bir adım atmaz, atamaz
Gezinin ardından takribi 1 yıl sonra ciddi ciddi gündeme oturan ışid'i doğrudan doğruya Türkiye için çok büyük bir tehdit olarak görmek? Heleki Türkiye'yi bitirebilecek bir şey. WoooW

Madem Türkiye IŞİD'i bitirmek için tezkereyi geçirdi, peki bu adamlar ruh hastası mı halen sağı solu yakıyorlar? Bildikleri bir şeyler var değil mi?
Benim teorimle alakasız. Adamlar zaten ABD'yi, İngiltereyi, onu bunu tehdit ediyorken, hiçbir sikten korkuları yokken, gözdağı vermeleri çok doğal.

Türkiye madem IŞİD'i bitirmek (veya senin kıvırmanla mücadele etmek) istiyordu, neden saçma bir bahane uydurup hava harekatına katılmadı?
Neden mi hava harekatına katılmadı? Ellerinde o dönem 49 Türk rehine varken Türkiye'nin hava harekatına katılması ne kadar mantıklı sence? Kaldı ki senin dediğin bu olay tezkereden önce. Ayrıca orası kıvırma değildi. Önce bi okuduğunu anla.

sondan 2 önceki paragrafın son kısmı tamamen saçma

IŞİD'e alenen yapılacak herhangi bir hareketin Taksim'e bir canlı bomba olarak dönmeyeceği veya PYD'nin yardım çağrılarına kulak asmamanın sağı solu darmadağan edecek bir örgütle ülke içinde savaşmak anlamına gelmeyeceği ne malum?
Ben de zaten tam olarak bunu dedim.

Haberleri doğru dürüst okuduktan sonra son paragrafına katılıyorum. Fakat bi' tezkere çıkarıp hiçbir faaliyete geçmemek de daha çok tepki çekecek ki çekti de.
Şimdi "müdahele" diye yola çıkıp, hiçbir şey yapmıyorsun. Üstüne kendi ülken karışıyor. Dediğim gibi bomba hala kucaklarında.

Şu paragrafı okuyup da anlayan veya buradaki bilgilerin çok az bir kısmını dahi bilecek kapasitesi olmayan adamlar tarafından pohpohlanıyorsun ^_^

Nana; Kime sataşıyormuşum bi' gösteriversene

napstar
13/10/2014, 13:48
Bir üstteki posttan cahillik akıyor beyler. Okunması sağlığa zararlı. Konunun kapatılmasını öneriyorum. Tekrar söylüyorum üstteki postu KİMSE OKUMASIN

Berkantk
13/10/2014, 14:06
Bir üstteki posttan cahillik akıyor beyler. Okunması sağlığa zararlı. Konunun kapatılmasını öneriyorum. Tekrar söylüyorum üstteki postu KİMSE OKUMASIN

:D:D:D:D

napstar
13/10/2014, 15:07
Valla bak bi baktım yazdıklarına. Neresini düzeltsem diye düşündüm 15 saniye kadar. Neresinden tutsam elimde kaldı ben de vazgeçtim. Sen de akıl sağlığını korumak için çok takma bu mevzulara bak okulu da bırakmışsın zaten. Ooohh rahat rahat hayatını yaşa. Napıcaksın işidi mişidi boşveeeeer

Berkantk
13/10/2014, 15:11
Valla bak bi baktım yazdıklarına. Neresini düzeltsem diye düşündüm 15 saniye kadar. Neresinden tutsam elimde kaldı ben de vazgeçtim. Sen de akıl sağlığını korumak için çok takma bu mevzulara bak okulu da bırakmışsın zaten. Ooohh rahat rahat hayatını yaşa. Napıcaksın işidi mişidi boşveeeeer

elinde kaldığı kadarıyla "düzelt" Bilginin tanrısından bir şeyler öğrenelim

Lexsarko
13/10/2014, 16:05
Dünyadan haberler? Memleket meselelerini adam gibi tartışabilecek insan? Alınacak arpa boyu yol?

Sizi boş boş tartışıp bir arpa boyu yol katedemedikten sonra, birbirinize hakaret edip banlanma zahmetinden kurtarıyorum. Konu kilit.

Sonra da Lexsarko banladı oluyor. Konu kilit. Başka kobani konusu da istemiyorum.