PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Paris'te Katliam

BorisPeace
08/01/2015, 10:56
Paris'te, Hz. Muhammed'in karikatürünü çizen bir dergide (Charlie Hebdo) 12 kişi öldürüldü. Bunların 4 tanesi derginin tanınmış çizerleri ve editörü, 2 tanesi ise polis memuruydu. Tanıklar saldırganların "Peygamber Muhammedin öcünü aldık" ve "Allahu Akbar" dediklerini duymuşlar. Araba ile kaça 3 saldırgan, başka bir bölgede arabayı terkedip diğer bir arabaya geçmişler.

Paris'in ortasında böyle bir şey gördüm, artık CoD gibi oyunlara "hiç gerçekçi değil" demem sanırım.

http://www.youtube.com/watch?v=wnGlX_0fIZ8

Fransa'da bugün resmi yas günü ilan edildi. İnsanlar her şehirde toplanıyorlar.

http://america.aljazeera.com/content/ajam/multimedia/photo-gallery/2015/1/je-suis-charlie-francemournsmassacrevictims/_jcr_content/slideShowImages/slide7/image.adapt.960.high.jpg

Hem haberi olmayanlar öğrensin, hem de üzerinde konuşalım diye açtım.

Nana
08/01/2015, 11:16
Böyle yaparak hem müslümanlar kendilerinden nefret ettiriyolar yazıcak çok şey var aslında da şimdi gelip biri sataşıcak eminim o yüzden böyle kalsın izliycem ben

canifeto12
08/01/2015, 11:31
abi bu kadar olay yaratan bir eylemin sanıklarını yakalayamazlar ise harbiden yuh .

edit : diger ölen 6 kisi kimdi ?

Komagene
08/01/2015, 12:24
Böyle yaparak hem müslümanlar kendilerinden nefret ettiriyolar yazıcak çok şey var aslında da şimdi gelip biri sataşıcak eminim o yüzden böyle kalsın izliycem ben

Bu kısılerın musluman oldukları ne malum ?

İsveçte camii kundaklanıyor bunlardan haberınız var mı ? Bu tur olaylar gercekten uzucu bu tıp olayları muslumanların uzerınden bır tezgah olarak goruyorum.

cahitgs
08/01/2015, 12:30
Öncelikle başta belirteyim öldürmeyi ben ve hiçbir Müslüman tasvip etmez. Fakat sen insanların kendi annesinden, babasından, çocuğundan hatta kendi canından daha çok önem verdiği ve hassas olduğu konuda ' basın özgürlüğü ' adı altında alaya alırsan bu tür sonuçlar kaçınılmaz olur. Her insanın görüşü ve tarzı farklıdır. Ben alaya aldıkları dinimle ilgili o kişileri Allah'a havale eder ve bir daha hiçbir şekilde dikkate almam, takip etmem. Ama her yerde, toplumda veya dini gruplarda aşırı uç yada aşırı hassas dediğimiz kesimde var. Kendi değerlerine hakareti kabul edemezler. İster yetiştiği toplumun etkisi diyelim ister başka birşey adı her ne olursa olsun. Ben nasıl insani etik gereği gidip o dergideki adamların ailesine, çoluğuna çocuğuna küfür edip alaya almıyorsam, onların da benim herşeyden üstün tuttuğum ve hassas olduğum dinim konusunda ' basın özgürlüğü ' maskesi adı altında hakaret etmeye hakkı yok. Hepimizin bildiği üzere özgürlük bir başkasının hakkını ihlal ettiği yerde veya hakarete varmadan o ince sınırda biter. O sınırdan sonrasına artık özgürlük demeyiz; hakaret, aşağılama olur. Bu tür dini hakaretlerin ve karşı saldırıların olmamaları dileğiyle.

KEREEEEEEEEEEEM
08/01/2015, 12:40
Valla saldırıyı kimler gerçekleştirdiği bunu bilemeyiz ama bu saldırı Avrupanın İslama karşı aldığı tutumun sertleşmesinde bir sebep olarak gösterilecek. Artık havalimanlarındaki ağır uygulamalar mı dersin mültecilerin kovulması mı dersin bilemem ama bu saldırı uzun süre hatırda kalıcak o belli. 11 Eylülü hatırlayalım bu hususta.

Fail konusuna gelirsek İslam'da bir kişinin cezası kesinlikle ölümse bu kararı vermesi ve infaz etmesi gereken devlettir, şahıslar veya gruplar değil. Mesela adamın biri köydeki herkesi öldürdü yan köyden biri yakaladı ona ceza veremez, devletin hakimi gerekir. Bu yüzden (eğer bu saldırıyı yaptılarsa) bu insanlar ne kadar müslüman tartışılır.

Devletler kendi çıkarları için bazı eylemleri başkaları yapmış gibi gösterirler. Yani böyle bir şeyin var olduğunu anlamak için birazcık düşünmeniz yeter bence. Mesela Abdülhamit'in Balkan devletlerini Osmanlıya karşı birlik olmamaları için birbirlerini yedirttiği bilinir. Bunu yaparken de Sırp gencinin eline bi bomba veriyor kilise bombalattırıyor. Bunu düşününce bu saldırıların arkasında birinin parmağı mutlaka vardır gibime geliyor ki daha üstlenen ve açık açık tehditler savuran birileri olmadı galiba.

Bunların üstüne de konuşulacak başka bir şey yok bana göre. Son olarak buraya "İslam böyle bir din işte"ciler damlayabilir. Esas İslam'ı görmek isterken kafa kesme görüntülerine, canlı bombalara bakacaklarına açsınlar iki kitap okusunlar yeter. Ayetlerde açıkça İslama davetin hoşgörülü bir şekilde ve zorlama olmadan yapılması yazıyorken "müslüman olmazsanız kafanızı keseriz"cilere müslüman gözüyle bakanların mantıklarını merak ediyorum. İsteyenler şu ayetlere bakabilir: Nahl-125, Bakara-256, Al-i İmran-159.

43p
08/01/2015, 13:28
Bu kişilerin şer'en öldürülmesi de yanlıştır zaten çünkü ortada şer'i cezaları infaz edecek bir devlet yoktur. Merak edenler "Ka'b bin eşref" vakasını okuyabilir, birebir örtüşüyor durumla.

Ama ben bu olayın bir müslüman tarafından gerçekleştirildiğini düşünmüyorum. Düşünün, bir kaatil arkasında iz bırakmaya mı çalışır bırakmamaya mı? Tamamen algı operasyonudur bu kanımca. Ama kime karşı? Islam hakkında kulaktan dolma ve genelde menfi bilgi sahibi olan, tedirgin Avrupa insanına karşı. Ama bunlar ucuz numaralar. Demek ki ne oluyor? Birileri için bazı şeyler istediği şekilde gitmiyor. Ki böyle bir karalamaya ihtiyaç olsun. Olayları iyi yorumlamalıyız.

ebenezer
08/01/2015, 13:36
Ölenlere Allah'tan rahmet dileriz.

BorisPeace
08/01/2015, 13:46
AdmiralBulldog da Hz. Muhammed'i çizmiş: Linky (https://twitter.com/AdmiralBulldog/status/553139977841025025)

"Muhammed'i çizdim, emekli olup bir sanatçı olacağım."

43p
08/01/2015, 15:03
AdmiralBulldog da Hz. Muhammed'i çizmiş: Linky (https://twitter.com/AdmiralBulldog/status/553139977841025025)

Bkz: geçmişinde her türlü ortak değer yargısının (milliyet, kraliyet, din, felsefe) kendisini kandırmak ve yönetmek için kullanıldığı bir toplumda (Avrupa) yetişebilecek muhtemel bireyler nasıl olur?

Allah cezasını versin ne diyelim.

AwayFromMouse
08/01/2015, 15:04
Ameriganın oyunları.
Müslümanları kötü gösteriyolar :((((
İki adım ötemizde ışid kafa kesmiyomuş gibi çek kanki.

43p
08/01/2015, 15:13
Ameriganın oyunları.
Müslümanları kötü gösteriyolar :((((
İki adım ötemizde ışid kafa kesmiyomuş gibi çek kanki.

İşid'in kendisi dışında onların Islam adına hareket ettiğini söyleyen bir müslüman çevre yok ki? Kafa kesme muhabbeti eskidi artık ucuz numaralar bunlar. Islam'da böyle bir mantığın olmadığını bilmen için okuman gerek tabi ama NE GEZER? Eleştirdiğin şeyi okumadan konuşman güzelmiş.

Vulcan
08/01/2015, 15:24
http://i.hizliresim.com/89dL0k.jpg (http://hizliresim.com/89dL0k)

1500 sene önce insanları kontrol etmek için birinin/birilerinin yazdığı bir kitaba göre bu eylemi yapanların Cennete gideceğine inanan ve "iyi olmuş gebersinler" diyen sayısız insan varken birilerinin çıkıp "Gerçek İslam bu değil" demesi bana çok komik geliyor. Lütfen şimdi birileri "Bunu yapanlar Müslüman değil, İslamiyet'i karalamak isteyen birileri vs vs" falan filan yazmasın gözünü seveyim. Olayın sebebi ve olay net bir şekilde ortadayken birileri çıkıp "Hak ettiler" falan derlerse insanlığından şüphe duyarım.

Ve Kur'an-ı Kerim okumamış hiç bir insan ile tartışmayacağım çünkü kendi inandıkları dinin kitabında ne yazdıklarından bihaber çok fazla kişi var. Tartışmayacağım diyorum çünkü "Müslümanlıkta savaş, öldürmek tasvip edilmez" falan diyenler var...

43p
08/01/2015, 15:25
http://i.hizliresim.com/89dL0k.jpg (http://hizliresim.com/89dL0k)

1500 sene önce insanları kontrol etmek için birinin/birilerinin yazdığı bir kitaba göre bu eylemi yapanların Cennete gideceğine inanan ve "iyi olmuş gebersinler" diyen sayısız insan varken birilerinin çıkıp "Gerçek İslam bu değil" demesi bana çok komik geliyor. Lütfen şimdi birileri "Bunu yapanlar Müslüman değil, İslamiyet'i karalamak isteyen birileri vs vs" falan filan yazmasın gözünü seveyim. Olayın sebebi ve olay net bir şekilde ortadayken birileri çıkıp "Hak ettiler" falan derlerse insanlığından şüphe duyarım.

Ve Kur'an-ı Kerim okumamış hiç bir insan ile tartışmayacağım çünkü kendi inandıkları dinin kitabında ne yazdıklarından bihaber çok fazla kişi var. Tartışmayacağım diyorum çünkü "Müslümanlıkta savaş, öldürmek tasvip edilmez" falan diyenler var...

Tek bir soru: O kitabı kim yazmış ve nasıl yazmış söyle bakayım?

Vulcan
08/01/2015, 15:27

Yazarken yanında değildim 1500 yıl önce ama sen biliyorsun galiba? Senin yanında yazmış gibi konuşuyorsun.

43p
08/01/2015, 15:38
Yazarken yanında değildim 1500 yıl önce ama sen biliyorsun galiba? Senin yanında yazmış gibi konuşuyorsun.

Hukukta bir kural vardır, tıpkı hayatta da olduğu gibi: iddiasını ortaya atan ispatlamak zorundadır. İspatlayamayacaksan iddia ortaya atmamalısın dostum.

Vulcan
08/01/2015, 15:48
Hukukta bir kural vardır, tıpkı hayatta da olduğu gibi: iddiasını ortaya atan ispatlamak zorundadır. İspatlayamayacaksan iddia ortaya atmamalısın dostum.
Yani var ya planlayarak yapsaydım bu kadar güzel gelişemezdi olaylar. Evet bir şeyin var olduğunu ortaya atıyorsan kanıtlamak zorundasın :D

3po
08/01/2015, 16:19

allah yoksa kuranı kim yazdı çekilmiş hahaha

3po
08/01/2015, 16:26

tüm muslumanlar aynı sanırım, bulldoga hemen aynınsını annene yapsam hoş olur mu kartı çekmişler. muslumanlık bonusuyla geliyor sanırım bu kart

Berkantk
08/01/2015, 16:28
Ya şu vulcan'ı alın şuradan ya :D Desteksiz kendi kafasına göre uydurduğu saçma sapan şeylerle abuk subuk konuşuyor. Önyargıyla okuduğun bir Kitap'ı kafana göre yorumlayan çok ucuz, küçük bir cahilsin. Neyse laf söylenmeye değecek bilgi ve düşünce seviyen yok. Bys.

43p
08/01/2015, 16:30
Yani var ya planlayarak yapsaydım bu kadar güzel gelişemezdi olaylar. Evet bir şeyin var olduğunu ortaya atıyorsan kanıtlamak zorundasın :D

Aslında haklısın iddia kelimesiyle kastettiğim ithamdı aslında. Anlamak istemedin ya neyse.

Dostum, konumuz Kur'an değil. O yüzden seninle bunu burada tartışacak değilim. Eğer sen ortaya attığın ithamı kanıtlayamazsan benim dediğim şeyin doğru olduğu zaten ortaya çıkacak. Hukukta bir kural daha vardır; dürüstlük kuralı. Bir insanın aksi anlaşılmadıkç doğru söylediği kabul edilir. Madem yalan yahut yanlış söylüyorum, buyur ispatla. Bekliyorum, kim yazmış nasıl yazmış.

cahitgs
08/01/2015, 16:35
Yine damladı kafir Vulcan. Yahu arkadaş, her konuyu inceleyip pusuya yatıyor bu adam. Postun çoğunu İslam ve Müslümanlık aleyhine atıyor. Gün doğdu bizim kafire. Bir kaç ay öncede baktı bu tarz konu açan yok kendisi açmıştı İslamiyet aleyhine bir konu. Adama o kadar anlattık, kafa içine yeni bilgileri almak istemiyor. İlla dediği doğru bir başkasının dediği ancak kendisi ile uyuşursa doğru oluyor. Bilim diyor başka bir şey demiyor fakat bilmiyor ki Müslümanlar da bilim ve ilimden yana. Kafir Vulcan 1500 sene önce yazılan kitabı defalarca okudum. Kısas ve savaş durumu hariç hiçbir yerinde öldürün geçmiyor diyoruz hala gelmiş bu kendini akıllı sanan kafir ee orada IŞİD kafa kesiyor yok şurada bu oluyor demeye. Ne diyeyim sana bilemiyorum ki. Günümüz modern hukukunda da adam öldürmek, çalmak, tecavüz etmek vs. suç ve cezası var ama milyonlarca hırsız, tecavüzcü, kaçakçı, hortumcu vs. var. Bu Vulcan tarzı bilim bilim diye vıyaklayan kafirler eminim ki yaşadıkları çevrenin baskısıyla ve nefislerinin isteği doğrultusunda at gözlüklerinin farkında değiller. Şöyle akıllıca oturup din ile ilgili savunduğu kendi yazılarını bile okusa ' ulan ne diyorum ben ' der kendisine. Neyse Paris'teki olaylarla ilgili önceki yazımda fikrimi söyledim. Öldürmek ne kadar yanlış bir eylem olsa da o dergideki çizer ve yazarların yaptıkları da hiç hafife alınacak bir şey değil.

IoI
08/01/2015, 17:05
Olayın ortalama IQ seviyesi 10.

Gray Fox
08/01/2015, 17:41
Yine damladı kafir Vulcan. Yahu arkadaş, her konuyu inceleyip pusuya yatıyor bu adam. Postun çoğunu İslam ve Müslümanlık aleyhine atıyor. Gün doğdu bizim kafire. Bir kaç ay öncede baktı bu tarz konu açan yok kendisi açmıştı İslamiyet aleyhine bir konu. Adama o kadar anlattık, kafa içine yeni bilgileri almak istemiyor. İlla dediği doğru bir başkasının dediği ancak kendisi ile uyuşursa doğru oluyor. Bilim diyor başka bir şey demiyor fakat bilmiyor ki Müslümanlar da bilim ve ilimden yana. Kafir Vulcan 1500 sene önce yazılan kitabı defalarca okudum. Kısas ve savaş durumu hariç hiçbir yerinde öldürün geçmiyor diyoruz hala gelmiş bu kendini akıllı sanan kafir ee orada IŞİD kafa kesiyor yok şurada bu oluyor demeye. Ne diyeyim sana bilemiyorum ki. Günümüz modern hukukunda da adam öldürmek, çalmak, tecavüz etmek vs. suç ve cezası var ama milyonlarca hırsız, tecavüzcü, kaçakçı, hortumcu vs. var. Bu Vulcan tarzı bilim bilim diye vıyaklayan kafirler eminim ki yaşadıkları çevrenin baskısıyla ve nefislerinin isteği doğrultusunda at gözlüklerinin farkında değiller. Şöyle akıllıca oturup din ile ilgili savunduğu kendi yazılarını bile okusa ' ulan ne diyorum ben ' der kendisine. Neyse Paris'teki olaylarla ilgili önceki yazımda fikrimi söyledim. Öldürmek ne kadar yanlış bir eylem olsa da o dergideki çizer ve yazarların yaptıkları da hiç hafife alınacak bir şey değil.

Inege tapan dinlerde var ama burda kurban kesiliyor sanirsam. O zamanda onlar gidip muslumanlari mi oldursun? Begenmiyorsan okuma, pas gec hic bakma okadar basit.

Krizalid
08/01/2015, 18:04
Ama'lı fakat'lı cümlelerle bu cinayeti savundukça daha çoook terörist damgası yersiniz. Madem İslam'da öldürmek yok o zaman bunu önce öldürmeyerek sonra da öldüreni kayıtsız şartsız kınayarak göstereceksiniz. Bu kadar basit.

Raichox
08/01/2015, 18:38
GG WP. Fransa önümüzdeki 40 yıl vize vermez artık ve ülkeye girmekte zorlaşır.O değil bizim medya şimdir yardırır.

O değil hala şu olayı savunan insanlar var ya işte uç noktasına dokunmuş yok hassas noktasına vurmuş felan filan.O zaman her küfür edeni vuralım sokakta biçelim , linç edelim .... Bu nasıl bir kafadır.....

Berkantk
08/01/2015, 18:50
Ama'lı fakat'lı cümlelerle bu cinayeti savundukça daha çoook terörist damgası yersiniz. Madem İslam'da öldürmek yok o zaman bunu önce öldürmeyerek sonra da öldüreni kayıtsız şartsız kınayarak göstereceksiniz. Bu kadar basit.

Ben destekleyen görmedim? Sen şuan bizi katil mi sanıyorsun acaba? Mesela şuan bu yazıyı yazarken kafa mı kesiyorum, ne yapıyorum?
Olayı desteklemeyişimiz ve "islam'da buna yer yok" diyişimiz aslında kınama değil midir? Kayıtsız, şartsız derken; burada İslam'a suç atılıyor. Haliyle bunu İslam açısında savunuşumuz "kayıtsız, şartsız" olayına almamış olabilir misin?

Şu konu altında devam eden yorumlara olmadı bu panpa

Nighthawk
08/01/2015, 20:10
Konuya tıklarken tahmin ettiğim gibi herkes dine bağlamış olayı. Oysa ki olay her zaman olduğu gibi siyasi. Basit bir hata, yapmanız normal.

Fransa Filistin'i devlet olarak tanıyalı yaklaşık 1 ay oldu. Yakın zamanda Fransa Devlet Başkanı François Hollande, Fransa hiç olmadığı kadar terör tehdidi altında açıklamasında bulunmuştu. Dergi bahsedilen karikatürleri yayınlayalı yıllar oldu. El Kaide, IŞİD vs. hiçbiri saldırıyı üstlenmedi. Saldırganlar Fransa doğumlu, ne kadar profesyonel oldukları görüntülerde apaçık ortada. Saldırının arkasında hangi devletin olduğunu Fransa devleti çok iyi biliyor, ama halkın bunu görememesi saldırının bir taşla birden fazla kuş vurmasını sağlıyor.

Türkiye'de Sultanahmet'de gerçekleşen saldırı da Rusya ile yakınlaşmamızın neticesi olan bir "uyarı"dır.

It's always politics.

IoI
08/01/2015, 20:23
Konuya tıklarken tahmin ettiğim gibi herkes dine bağlamış olayı. Oysa ki olay her zaman olduğu gibi siyasi. Basit bir hata, yapmanız normal.

Fransa Filistin'i devlet olarak tanıyalı yaklaşık 1 ay oldu. Yakın zamanda Fransa Devlet Başkanı François Hollande, Fransa hiç olmadığı kadar terör tehdidi altında açıklamasında bulunmuştu. Dergi bahsedilen karikatürleri yayınlayalı yıllar oldu. El Kaide, IŞİD vs. hiçbiri saldırıyı üstlenmedi. Saldırganlar Fransa doğumlu, ne kadar profesyonel oldukları görüntülerde apaçık ortada. Saldırının arkasında hangi devletin olduğunu Fransa devleti çok iyi biliyor, ama halkın bunu görememesi saldırının bir taşla birden fazla kuş vurmasını sağlıyor.

Türkiye'de Sultanahmet'de gerçekleşen saldırı da Rusya ile yakınlaşmamızın neticesi olan bir "uyarı"dır.

It's always politics.

Admini akıllı olan bir forum görmek güzel. Güzel açıkladınız.

Vulcan
08/01/2015, 21:56
Aslında haklısın iddia kelimesiyle kastettiğim ithamdı aslında. Anlamak istemedin ya neyse.

Dostum, konumuz Kur'an değil. O yüzden seninle bunu burada tartışacak değilim. Eğer sen ortaya attığın ithamı kanıtlayamazsan benim dediğim şeyin doğru olduğu zaten ortaya çıkacak. Hukukta bir kural daha vardır; dürüstlük kuralı. Bir insanın aksi anlaşılmadıkç doğru söylediği kabul edilir. Madem yalan yahut yanlış söylüyorum, buyur ispatla. Bekliyorum, kim yazmış nasıl yazmış.

Yani fark ettiğin gibi yer yüzündeki dinlerin ortaya koydukları şeylerin bir kanıtı yok yani haklısın tartışırsak sen çok zararlı çıkacaksın çünkü uydurulmuş bir şey adına katliam yapılıyor ve bunu savunanlar var. Acı olan kısım işte burası.

ziyahan
08/01/2015, 22:11

Dimi abi yakalım bu kafirleri. Bre kafirler kesmek lazım kelleleri. Müslümanlık bunu gerektirir.

Nana
08/01/2015, 22:27
Karikatüre bile tahammülü olmayan bir din sonra müslümanlar neden dışlanıyor sevilmiyor felan filan ee yani bu tür olaylar olduğu sürece daha da dışlanıcaklar yine olan kendilerine olur salak salak şeyler 2015 yılında şaka gibi ya bu olayı müslümanlar yapmamış olsa bile ki bende zannetmiyorum yine de her zaman potansiyelleri var sonuçta kafa kesen adamlar karikatür yüzünden adam da öldürür çok ilginç değil

43p
08/01/2015, 22:30
Karikatüre bile tahammülü olmayan bir din sonra müslümanlar neden dışlanıyor sevilmiyor felan filan ee yani bu tür olaylar olduğu sürece daha da dışlanıcaklar yine olan kendilerine olur salak salak şeyler 2015 yılında şaka gibi ya bu olayı müslümanlar yapmamış olsa bile ki bende zannetmiyorum yine de her zaman potansiyelleri var sonuçta kafa kesen adamlar karikatür yüzünden adam da öldürür çok ilginç değil

Senin hayatında okuduğun kitap sayısı 30u geçiyorsa ....... :)

Vulcan
08/01/2015, 22:37

Okumuş olduğu kitap sayısı ile alaka nedir?

43p
08/01/2015, 22:40
Okumuş olduğu kitap sayısı ile alaka nedir?

Senin de geçmiyor di mi? :)

Vulcan
08/01/2015, 22:53
Senin de geçmiyor di mi? :)

Farkındaysan cahitgs ve berkaytk diye 2 tip var onları hiç takmadım çünkü ne oldukları belli ve ortada. Seni ciddiye alıp konuşmaya çalışıyorum ama farkındaysan amacın bir şeyler çözümlemek değil sadece sataşmak. Farkında mısın bunun?

Nana
08/01/2015, 22:53

doğru geçmez ama senden daha fazla beyine sahip olduğuma adım gibi eminim :D

KEREEEEEEEEEEEM
08/01/2015, 22:57
NH demek istediğimi daha düzgün bir dille anlatmış. Din tartışmasını da tahmin etmiştim yorumumu atıp çıktım iyi eğlenceler size.

L2ebel
08/01/2015, 23:02
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10906254_735093626572486_2764258782974333117_n.jpg ?oh=d540e1688897df1270e3fe92053b918b&oe=55360557

43p
08/01/2015, 23:41
Farkındaysan cahitgs ve berkaytk diye 2 tip var onları hiç takmadım çünkü ne oldukları belli ve ortada. Seni ciddiye alıp konuşmaya çalışıyorum ama farkındaysan amacın bir şeyler çözümlemek değil sadece sataşmak. Farkında mısın bunun?

Dostum ben hala senin ispatlamanı bekliyorum. Ya da ispatlayamam demeni.

doğru geçmez ama senden daha fazla beyine sahip olduğuma adım gibi eminim :D

Peki.

Darkelia
09/01/2015, 00:05
1. Bir müslüman olarak tasvip etmediğim ve yanlış olan bir olay bunu yapanda müslüman olamaz.Çünkü bu olay başta müslümanlara zarar veriyor.Ve benim inandığım kitapta Masum bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir diye bir ayette var.

2.Vulcan efendi ve diğer ateist tayfaya cevap verme gereği duymuyorum sizde boşyere adamlara hakaret ve sataşma etmeyin konu din tartışmasına dönmesin yine , bilgi seviyeleri ciddi söylüyorum bak dalga geçmiyorum 0 bile değil - lerde.0'ın gene bir nötrlüğü var abi.Hani adam kendini okadar inandırmışki bir konuda sen bu adama ne söylersen söyle hatta canlı kanlı kanıt yarat gözüne sok yine inanmayacak.İnsanların bilgi seviyeleri nekadar azsa birşeye o denli körü körüne bağlanırlar.

3.Bu olayı gerçekleştiren el altından da olsa "İSRAİL" dir.Karikatür olayı bu vahim olaydan sonra müslümanları zan altında bırakmasına karşın sözü geçen dergi sadece müslümanlara yönelik değil özellikle museviliğe ve diğer dinlere karşıda hicveden yazılar yazmıştır.Yani israil bir taşla iki kuş vurdu neden israil diyecek olursanız onun cevabını veremeyecek kadar meşgulüm çünkü gerçekten uzun olur ve finallerim başladı ders çalışmak zorundayım ama biraz siyaseti takip eden ve aklını kullanan bireylerseniz bunun nedenini zaten bulursunuz kendiniz ve ayrıca bukadar profesyonel adamlar arabada kimliklerini unutacak kadar salak değil , üstelik avrupada islamofobi bukadar ilerlemişken biyerlerden emir almadan bu şekilde hareket etmeye kimsenin götü yemez.Ki bahsi geçen Hz.Muhammed (s.a.v) karikatürleri 2011- ve 2012 yıllarında yayımlandı bu denli büyük bir infial gerçekleşecek olsa zaten o zaman gerçekleşirdi niye 3 yıl beklediler ? Gerçi kime ne anlatıyorumki abi adamlar IŞID'çileri bile müslüman sanıyolar gg wp :D

KEREEEEEEEEEEEM
09/01/2015, 00:19
1. Bir müslüman olarak tasvip etmediğim ve yanlış olan bir olay bunu yapanda müslüman olamaz.Çünkü bu olay başta müslümanlara zarar veriyor.Ve benim inandığım kitapta Masum bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir diye bir ayette var.

2.Vulcan efendi ve diğer ateist tayfaya cevap verme gereği duymuyorum sizde boşyere adamlara hakaret ve sataşma etmeyin konu din tartışmasına dönmesin yine , bilgi seviyeleri ciddi söylüyorum bak dalga geçmiyorum 0 bile değil - lerde.0'ın gene bir nötrlüğü var abi.Hani adam kendini okadar inandırmışki bir konuda sen bu adama ne söylersen söyle hatta canlı kanlı kanıt yarat gözüne sok yine inanmayacak.İnsanların bilgi seviyeleri nekadar azsa birşeye o denli körü körüne bağlanırlar.

3.Bu olayı gerçekleştiren el altından da olsa "İSRAİL" dir.Karikatür olayı bu vahim olaydan sonra müslümanları zan altında bırakmasına karşın sözü geçen dergi sadece müslümanlara yönelik değil özellikle museviliğe ve diğer dinlere karşıda hicveden yazılar yazmıştır.Yani israil bir taşla iki kuş vurdu neden israil diyecek olursanız onun cevabını veremeyecek kadar meşgulüm çünkü gerçekten uzun olur ve finallerim başladı ders çalışmak zorundayım ama biraz siyaseti takip eden ve aklını kullanan bireylerseniz bunun nedenini zaten bulursunuz kendiniz ve ayrıca bukadar profesyonel adamlar arabada kimliklerini unutacak kadar salak değil , üstelik avrupada islamofobi bukadar ilerlemişken biyerlerden emir almadan bu şekilde hareket etmeye kimsenin götü yemez.Ki bahsi geçen Hz.Muhammed (s.a.v) karikatürleri 2011- ve 2012 yıllarında yayımlandı bu denli büyük bir infial gerçekleşecek olsa zaten o zaman gerçekleşirdi niye 3 yıl beklediler ? Gerçi kime ne anlatıyorumki abi adamlar IŞID'çileri bile müslüman sanıyolar gg wp :D

Gerçekleştirenin İsrail olduğunu kesin bir dille söylemen de yanlış bana göre. O dergi genel olarak dinleri mizah konusu yapıyordu evet de olay siyasi olduğu için Fransanın kendisi bile yapmış olabilir yani. Bunu istihbarat örgütleri vasıtasıyla devletler mutlaka biliyordur. 11 Eylülde 2 gökdelen yıkıldı ve Usame bin Ladin üstüne alındı ki o kadar profesyonelce yapılmış bir şeyi basit bir örgütün yapabileceğini hiç mi hiç sanmıyorum. 11 Eylüldeki gibi bu iş de müslümanların üstüne kalacak, ambargolar islamofobi artacak vs. Devletler biliyor açıklamıyorlar işte bu kadar basit işlerine geliyor çünkü.

Avidan
09/01/2015, 00:30
Aynen pamps. 2.dünya savaşınıda yahudiler bilerek çıkardı :kappa:

Vulcan
09/01/2015, 00:54

Zaten duymak ve bilmek istediğim şey bu. Bir Müslümanın başka bir Müslüman için böyle düşünüp onların cahilliğini dinime bulaştırma demesi. Saygı duyar ve susarım.

ebenezer
09/01/2015, 01:36
İllimunati vardı eskiden, ne bok olsa altına bunları yatırırlardı; ne oldu onlara ya? Sikkofieldi acil danışmaya çağırıyoruz!

Bence yine illimunati beyler.

43p
09/01/2015, 02:23

Gerçi kime ne anlatıyorumki abi adamlar IŞID'çileri bile müslüman sanıyolar gg wp :D

İki tane sakat düşüncen var:

1) O karikatürü çizen masum değil şerefsiz ve adi bir insandır. Fakat yine de bu olanlar doğru DEĞİL. Bahsettiğin ayeti bu kişi için dediysen yanlış oldu.

2) İŞİD'deki insanlara külliyen müslüman değil diyemezsin, en fazla gerçek/olgun bir müslüman gibi davranmıyor diyebilirsin. Çünkü adam ben Allah'a, Kitap'a, Peygamber'e inandım diyor. Bu saatten sonra sen ona ancak günahkar diyebilirsin. Yaptıkları İslam'a ne kadar ters düşse de insanların imanını ölçmek bizim işimiz değildir. Uyarmamız gerekir ama o da şu an mümkün değil ne yazık ki.

Hülâsa; İŞİD'e evi barkı bırakıp giden insanlar var ve bunlar bu işin doğruluğuna inanarak gidiyorlar. Şimdi sen bu adama müslüman değil yani kafir dersen kendin zarar etmiş olursun. Açık veya zımni bir şekilde şirke düşmedikçe, dikkatini çekiyorum, İMANlarına laf edemezsin. Hareketleri eleştirilir o ayrı.

Berkantk
09/01/2015, 09:17
zaten duymak ve bilmek istediğim şey bu. Bir müslümanın başka bir müslüman için böyle düşünüp onların cahilliğini dinime bulaştırma demesi. Saygı duyar ve susarım.

adam bunu sana söylemiş :d:d:d:d:d :dddddddddddddddddddddd

Vulcan
09/01/2015, 12:02
adam bunu sana söylemiş :d:d:d:d:d :dddddddddddddddddddddd

Bende şaşırmıştım takdir etmiştim evet sanırım bana söylemiş.

"İnsanların bilgi seviyeleri nekadar azsa birşeye o denli körü körüne bağlanırlar" bu kelime yeryüzündeki bütün dindarları tanımlamak için sıkça kullanılan bir kelime türüdür fakat kanıtı olmayan şeylere inanıp bilim ve mantık ile konuşan kitleye bunu söylemek komik.

Vanderax
09/01/2015, 12:10
Bende şaşırmıştım takdir etmiştim evet sanırım bana söylemiş.

"İnsanların bilgi seviyeleri nekadar azsa birşeye o denli körü körüne bağlanırlar" bu kelime yeryüzündeki bütün dindarları tanımlamak için sıkça kullanılan bir kelime türüdür fakat kanıtı olmayan şeylere inanıp bilim ve mantık ile konuşan kitleye bunu söylemek komik.

Kelime değil bir söylem veyahut bir cümledir. Bu türdeki söylemleri ve ya cümleleri dindar insanlara söylemek onları dinlerinden ve ya inançlarından uzaklaştırmayacaktır. Madem alıntı yaptığın cümlenin hiçbir işe yaramayacağını ya da komik olacağını düşündün, neden yazdın? İnananları aşağılamak için mi? Eğer böyle ise seni kınıyorum. İnananlara bilgi vermek için mi? Bilgi verici bir cümle olduğunu düşünmüyorum.İnanmayan insanlar, inananlara karşı kendilerini daha üstün ve ya inananların artık göreceli gerçeklere inanmasını sağlamak için mi? Bunun cevabını zaten yukarıya yazdım. Bu cümleyi senin gibi komik olarak gören insanlar olarak gülmek ve güldürmek için yazdıysan ellerine sağlık. Lakin bildirmek isterim ki bunu okurken sizler gülerken belki de inanan insanlar kırılmakta. Birilerini kırarak espri yapmanın uygun olmadığını düşünmekteyim. Eğer sizler bu tip esprilere alışkınsanız kusura bakmayın işinize burnumu sokmuş oldum. Birdaha bu tip bir konuşmaya karışmak istemem.

Bunu yazmamın sebebi sadece sana bilgi vermek içindi. Yukarıdaki hiçbir yazıyı okumadan bunu sana yazıyorum. Bilgi alışverişinde bulunmak istemiyorsan saygı ve sevgi duyarım. Hiçbir cevap beklememekteyim.

Hayırlı günler.

Vulcan
09/01/2015, 12:51
Kelime değil bir söylem veyahut bir cümledir. Bu türdeki söylemleri ve ya cümleleri dindar insanlara söylemek onları dinlerinden ve ya inançlarından uzaklaştırmayacaktır. Madem alıntı yaptığın cümlenin hiçbir işe yaramayacağını ya da komik olacağını düşündün, neden yazdın? İnananları aşağılamak için mi? Eğer böyle ise seni kınıyorum. İnananlara bilgi vermek için mi? Bilgi verici bir cümle olduğunu düşünmüyorum.İnanmayan insanlar, inananlara karşı kendilerini daha üstün ve ya inananların artık göreceli gerçeklere inanmasını sağlamak için mi? Bunun cevabını zaten yukarıya yazdım. Bu cümleyi senin gibi komik olarak gören insanlar olarak gülmek ve güldürmek için yazdıysan ellerine sağlık. Lakin bildirmek isterim ki bunu okurken sizler gülerken belki de inanan insanlar kırılmakta. Birilerini kırarak espri yapmanın uygun olmadığını düşünmekteyim. Eğer sizler bu tip esprilere alışkınsanız kusura bakmayın işinize burnumu sokmuş oldum. Birdaha bu tip bir konuşmaya karışmak istemem.

Bunu yazmamın sebebi sadece sana bilgi vermek içindi. Yukarıdaki hiçbir yazıyı okumadan bunu sana yazıyorum. Bilgi alışverişinde bulunmak istemiyorsan saygı ve sevgi duyarım. Hiçbir cevap beklememekteyim.

Hayırlı günler.

Bizim karşı olduğumuz şey neye inandıkları değil. O inandıkları şeyler ile bizi yönetmeye, aşağılamaya ve küçük görmeye çalışmaları. Dünyanın her yerinde her insan Ateist doğup, bağlı bulunduğu coğrafya içerisindeki dini benimsemiş Aile içerisinde büyüyerek o dinin bir mensubu olup kendi dinlerinin hak din olduğunu iddia eder ve hiç bir kanıt sunmaz.

İnanan insanlar kırılmakta demişsin. Ben çevremde sevilen ve herkesin saygı gösterdiği birisiyim çünkü ilk önce ben saygı gösteriyorum fakat bu forumdaki bazı Müslümanlar bırak saygıyı, insan yerine konulmayı bile hak etmiyorlar. Benim sorun yaşadığım Müslümanlar bu ve bir kaç forumda sadece. Dediğim şeylere kırılmayacak Müslüman şöyle olur, konuştuğum kişi ile anladığı dilden konuştuğumu anlayıp kendisini ima etmediğimi bilir. Ama berkantk, darkelia, cahitgs, 43p gibi inandığı şeyleri bütün kavramların üzerinde tutup (tutabilir kendi tercihleridir) bu inançlarını bana veya başka kişilere saldırmak için kullanırsa efendi efendi oturacak halim yok. Herkesin anladığı bir dil vardır ve bu saydığım kişilerin anladığı dilin ne olduğunu anlamak için ilk mesajdan itibaren kendi üsluplarına bakabilirsin.

Efendi insana karşı efendiyim ben. Kapasitesi düşük olan kişilere karşı adam olmak bir işe yaramaz. Uzun lafın kısası inanan kişi neye inanırsa inansın. Ama o inandığı şeyleri başka insanları yönetmek için, aşağılamak için, üstünlük taslamak için kullanırlarsa karşılarında benim gibi birilerini mutlaka bulacak ve gıcık olacaklardır çünkü her zaman söylediğim gibi din ve bilim ayrı dünyalardır. Dolayısıyla bu 2 taraf anlaşamazlar.

Saygılarımla.

Darkelia
09/01/2015, 12:53
İki tane sakat düşüncen var:

1) O karikatürü çizen masum değil şerefsiz ve adi bir insandır. Fakat yine de bu olanlar doğru DEĞİL. Bahsettiğin ayeti bu kişi için dediysen yanlış oldu.

2) İŞİD'deki insanlara külliyen müslüman değil diyemezsin, en fazla gerçek/olgun bir müslüman gibi davranmıyor diyebilirsin. Çünkü adam ben Allah'a, Kitap'a, Peygamber'e inandım diyor. Bu saatten sonra sen ona ancak günahkar diyebilirsin. Yaptıkları İslam'a ne kadar ters düşse de insanların imanını ölçmek bizim işimiz değildir. Uyarmamız gerekir ama o da şu an mümkün değil ne yazık ki.

Hülâsa; İŞİD'e evi barkı bırakıp giden insanlar var ve bunlar bu işin doğruluğuna inanarak gidiyorlar. Şimdi sen bu adama müslüman değil yani kafir dersen kendin zarar etmiş olursun. Açık veya zımni bir şekilde şirke düşmedikçe, dikkatini çekiyorum, İMANlarına laf edemezsin. Hareketleri eleştirilir o ayrı.

Cümlelerim düşük oldu biraz o yüzden pek anlaşılmamış olabilir haklısın.O adam öldürülmesi bağbında benim gözümde masum yani çizdiği karikatürü tabiki yanlış , ahlaksız ve saygısızca buluyorum o meselenin başka yüzü ve bana görede ifade özgürlüğüne girmiyor bu olay ama ben o adama sadece saygısız düstursuz bir adam olarak görürüm onun yaptıgı gibi hakaret etmem ya da inandığı bir değer varsa onu küçük düşürücü faaliyetlerde bulunmam.Bahsettiğim ayet Kuranı Kerimde savaş var kafa kesme var diyenlere bir göndermeydi aslında , ama yinede o adam içinde geçerli olan birşey bunu şöyle örnekleyeyim peygamberimiz döneminde müşrikler peygamber efendimizin geçişi sırasında onu taş yağmuruna tutuyor sahabelerden bir kısmı bunları öldürmek istiyor ama peygamber efendimiz buna karşı çıkıyor ve diyor ki ; Onların kanından canından şimdi olmasa bile ilerde 1 kişinin bile iman etme olasılığı var bu hakka giremiyiz diyor yani bukadar engin görüşlü olmalı aslında müslüman dediğin illaki olacaktır karşı çıkan , hakaret eden , ağzından sinirli köpükler fışkıran insanlar önemli olan sağduyu ve aklı muhafaza etmektir.

2. maddenede katılmıyorum külliyen müslüman değil bu ışıdçiler öyle ben allaha , kitaplara inanıyorum demekle müslüman olunmuyor ki.Dille söylediğini aklen ve kalben tasdik etmezsen ve uygulamalarda tam tersini yaparsan nasıl müslüman olacaksın ki ? İslamiyet köleliği kaldıran bir din bu adamlar yıl 2015 te köle ticareti yapıyor.Ve imanın şartlarında peygamberlere iman diye bir şartta var adamlar peygamber türbelerini yok ediyor.Aklıma suan çok örnek gelmiyor ama musulda hz.yunus türbesini dinamitle havaya uçurdu adamlar.Kabeyi yıkacaz diyorlar ve asıl dikkatimi çeken başka bir olay öldürdükleri insanları çarmaha geriyolar , Kuran'ın bazı bölümlerini değiştireceklerini söylüyorlar.Keza bu adamlarla ilgili , kaynağı imam buhari olan şöyle bir hadiste var ""Bazı siyah sancaklıları gördüğünüzde. (Sancağı suistimal edenler) hemen yere kapanın ve ellerinizi ayaklarınızı hareket ettirmeyin. Sonra (aklı) zayıf (ahmaklardan oluşan) bir topluluk ortaya çıkar. Kalpleri demir kadar sert ve katıdır. Onlar Devle ashabıdır. Ne sözlerini tutarlar ne de misaklarına bağlıdırlar. İnsanları hakka çağırırlar da kendileri hakka uymazlar. Künye kullanırlar (Ebu filan gibi). Kendilerini şehirlere nispet ederler belirli bir soyları ve isimleri dahi yoktur. (el bağdadi, el basri vb) Saçları kadın saçı gibi uzundur. Bunlar aralarında ihtilaf edecekler de Allah zaferi dilediğine verecek."

IŞID' le ilgili olarak cübbeli ahmet hocanın anlatımlarını izlemenizi tavsiye ediyorum özellikle ateist arkadaşlarında izlemesini isterim çünkü cübbeli tamda onlara yakın bir dille anlatıyor herşeyi akıl ve mantık çerçevesinde anlatmaya özen gösteren bir isim.

Vulcan
09/01/2015, 12:57
Cübbeli Ahmet Hoca büyük bir keyifle ve zevkle izlediğim birisidir ama yapma gözünü seveyim. Yobazın önde gidenidir. Müslümanlara Cübbeli Ahmet Hoca'yı örnek olarak göstermek bırak onları beni bile rahatsız eder...

ziyahan
09/01/2015, 13:20
Ulan dünyadaki, memleketteki müslüman nüfusa bıraksak, müslüman OLMAYANLARIN hepsini yok ederler amk neyin kafasındasınız siz.(yüzde 70+'nın böyle düşündüğüne adım gibi eminim.) kafir, inanmayan kalmadığında da mezhep,müzhep diyip birbirinizi öldürürsünüz. Daha kendi içinizde şii, alevi, sünni olarak birbirinizden nefret ediyorsunuz. Ha şimdi diyeceksiniz siktir git, herkes mi böyle? Çoğunluk böyle kardeşim. Valla üstadım senin benim gibi nette forumlarda götünü sürten, biraz kendini geliştiren, hayatta bir şeyler görmüş diyelim ,onlarda binde bir. Çık bakalım sokağa ülkenin yüzde 90'ı cono kılıklı, at hırsızı, gram düşünemeyen, boş beleş insan dolu. Haliyle olacaklar bunlar.

Hadi yalan diyin lan. Böyle olacağını hepiniz adınız gibi biliyorsunuz. Merak edenler 30+ yaş insanlarla, veya orta direk yaşayan birileriyle konuşabilir.

43p
09/01/2015, 13:25
Ulan dünyadaki, memleketteki müslüman nüfusa bıraksak, müslüman OLMAYANLARIN hepsini yok ederler amk neyin kafasındasınız siz.(yüzde 70+'nın böyle düşündüğüne adım gibi eminim.) kafir, inanmayan kalmadığında da mezhep,müzhep diyip birbirinizi öldürürsünüz. Daha kendi içinizde şii, alevi, sünni olarak birbirinizden nefret ediyorsunuz. Ha şimdi diyeceksiniz siktir git, herkes mi böyle? Çoğunluk böyle kardeşim. Valla üstadım senin benim gibi nette forumlarda götünü sürten, biraz kendini geliştiren, hayatta bir şeyler görmüş diyelim ,onlarda binde bir. Çık bakalım sokağa ülkenin yüzde 90'ı cono kılıklı, at hırsızı, gram düşünemeyen, boş beleş insan dolu. Haliyle olacaklar bunlar.

Hadi yalan diyin lan. Böyle olacağını hepiniz adınız gibi biliyorsunuz. Merak edenler 30+ yaş insanlarla, veya orta direk yaşayan birileriyle konuşabilir.

Kardeş sen konuşacağına bi resmini at bakayım şuraya millete at hırsızı cono kılıklı diyorsun ya bir de seninkini görelim :)

ziyahan
09/01/2015, 13:28
Söylemek istediğimi anladığını düşünüyorum. Gerçekler acı bu memlekette kardeşim.

Ha resimdeki öküzde bayağı benziyor bana bende at hırsızı tipliyimdir çok şükür.

43p
09/01/2015, 13:34
Darkelia mesaj çok uzun diye alıntı yapmayacağım. Efendimize hakaret eden biri nasıl masum olabilir dostum? Tamam şu an adama bi şey diyemiyoruz da o ayrı bir şey.

"âlemleri manto gibi bürüyen eteğine tutunacak, O'ndan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak, barınak tanımayacak ve O'nun düşmanlarını ancak kubur farelerine denk muameleye lâyık görecek bir gençlik ..." demişler. Tutumumuz bu olmalı.

Bahsettiğin içlerinden bir kişi dahi iman ederse olayı Taif olayıdır. Orada onları öldürmek isteyen bir sahabe efendimiz değil Cebrail (a.s) idi. Eğer dilersen onları helâk edelim demişti de Peygamberimiz o bahsettiğin yanıtı kul hakkından korktuğundan değil de (zaten kul hakkı olması söz konusu değil) merhametinden dolayı vermiştir. Hatta "bilseydiler yapmazlardı" demişti benim Efendim.

İŞİD konusunda ise haklısın ama Güneydoğu'dan oraya bu dediklerinden bihaber insanlar var giden. Birkaç kişiden bizzat dinledim.

Nana
09/01/2015, 13:37

+1

43p
09/01/2015, 13:40
Söylemek istediğimi anladığını düşünüyorum. Gerçekler acı bu memlekette kardeşim.

Ha resimdeki öküzde bayağı benziyor bana bende at hırsızı tipliyimdir çok şükür.

Dediklerinden sadece öküze benzediğin kısmına inanasım geldi. Nerede yaşadığını kestirmeye çalışıyorum. Nerede bu hayâl ülkesi ki böyle uçuk ve gerçekdışı tespitler (!) yapabilmişsin.

Lexsarko
09/01/2015, 13:53
NH olayın dinle alakası olmadığını nedensel biçimde, gayet anlaşılır şekilde açıklayalı 3 sayfa oldu.
Herhangi bir din ve tanrı için bilimsel kanıt istemek bir elma sepetinde armut aramaktan farksızdır. Tamamen farklı kategorideki iki ayrı olgudur din ve bilim.
Her "Allah'a, Kitap'a, Peygamber'e inandım." diyen müslüman değildir. Öyle zannedilmesi müslümanlar içindeki en büyük problemlerden biridir ve bu sorunların temelidir.
İnsanların dinlerine saygı duyuyorum diyen ateistlerin %99'u saygı duymuyor. Neden inanmadıklarını gayet net şekilde açıklıyorlar zaten. "Saçmalıyorsunuz ama size saygı duyuyorum." temelli bir düşünce saygı ifade etmez.
Ateistlere saygı duyuyorum diyen dindarların da %99'u saygı duymuyor. "Kafirsiniz yanacaksınız ama size saygı duyuyorum." temelli bir düşünce saygı ifade etmez.
Dünya'daki hangi insan grubunu serbest bırakırsanız kendisi gibi olmayanı yok eder. Üstteki iki maddede söylediklerimden dolayı. Her insanın bir suç işleme eşiği vardır. Ortadoğuda olduğu gibi otoritenin çıtası düşerse bu eşik de düşer.

Konuya yazacağım ilk ve son mesaj. Herkese az çok bir şeyler gönderiyorum. İsteyen üstüne alınabilir, anlayana...

ziyahan
09/01/2015, 13:54
Dediklerinden sadece öküze benzediğin kısmına inanasım geldi. Nerede yaşadığını kestirmeye çalışıyorum. Nerede bu hayâl ülkesi ki böyle uçuk ve gerçekdışı tespitler (!) yapabilmişsin.

senin bu coğrafya da yaşamadığın belli. Kimin söyledikler hayal acaba? Abi yürüyün gidin ya. Vala bak biraz çıkın gezin, esnafları görün, düz insanlarla konuşun. Sonuçlar çok çarpıcı.

43p
09/01/2015, 14:09
Her "Allah'a, Kitap'a, Peygamber'e inandım." diyen müslüman değildir. Öyle zannedilmesi müslümanlar içindeki en büyük problemlerden biridir ve bu sorunların temelidir.

Yönetici kardeşim, belirttim ama açık veya zımnî bir şekilde şirke düşmüyorlarsa diye. Beni bu konuda yanlış anlamışsınız. Şirk zaten Allah'a Kitap'a Peygamber'e inanmayı bertaraf eden bir beyan/fiildir. Lütfen.

KEREEEEEEEEEEEM
09/01/2015, 15:26

Bu konuya atılmış en saçma yorumu yazdığın için tebrik ederim iyi güldürdün.

1500'lerde Viyana'ya kadar tek başına dayanmış, kendi ırkından sayıp gurur duyduğun (bazıları iğreniyor ya neyse) devleti Ateistler yönetiyordu zaten. Yoksa müslümanlar mı yönetiyorduzi ira tüm Balkan'ların ortak dili Türkçe iken (ve hepsi müslüman iken) Afrika ve Güney Amerikada halklar kendi dillerini konuşuyorlar ve dinlerini yaşıyorlar.

Mahkemelerinde "In God We Trust" yazan, resmi yeminlerde bile İncil'e el basarak yemin ettiren ABD isimli dünyaya söz geçiren devletin dini sayılabilecek Hıristiyanlık dinine bakalım kaç tane mezhep varmış: 3 (yazıyla "üç"). Daha bir kaç ay öncesinde Patrik ile Papa'nın buluşmasında baya büyük bir olay olmuştu git araştır istersen neymiş.

Böyle komik bir yorum yapabilen ve buna katılanların IŞİD'e gönül vermiş insanlardan gram fazla zekası yoktur. Aynı derecede aptalsınız, net.

L2ebel
09/01/2015, 16:12
http://www.ntv.com.tr/dunya/pariste-koser-markette-rehine-krizi%2cUU3g2oExo0usAs9q7KNqHA

cahitgs
09/01/2015, 17:51

Yazdıklarının çoğu doğru. Müslüman kesimin %90'ı dediğin gibi bu mezhepler yüzünden birbirinden nefret eder. Bırak kafirlere karşı daha kendi aralarında birlik olmuş vaziyette değiller. Benim kitabım Kuran'da defalarca, yüzü geçik şekilde tekrar edilmesine karşı öldürmeyin diye, bizim Müslümanlar kafirleri öldürmeyi Allah'ın emridir diye saçma bir fikre sahipler.

Biri de gelmiş Cübbeliyi tavsiye etmiş dinleyin diye. Sen Cübbeliyi dinlersen IŞİD gibi kafa da kesersin, gidip inanmayanları da öldürürsün, kendi mezhebinden değil diye adamı da öldürürsün ve bunu İslam adı altında yaparsın. Sadece Türkiye'de değil Arap ve tüm diğer İslam ülkelerinde Cübbeli gibi din simsarları olduğu sürece, İslam'ın bu kadar kötü olarak bilinmesi ve terör dini damgası yemesi haktır. Kuran'dan birşey anlatmıyorlar, kendi yazdıkları Arapça kitaplarla milletin beynini kontrol altına almışlar ve din diye Müslümanlar maalesef yutuyor. Müslüman dediğin DÜŞÜNÜR, AKLINI KULLANIR, çağı takip eder, Allah'ın kitapta söylediklerini yapar. Hocam bunu dedi, hocam buna fetva vermedi, hocam şu hocam bu demez. Haşa senin yaratıcın bu Cübbeli gibi din simsarları mı yoksa Allah mı, neden herşeyi hacı hocadan bekliyorsun? Din nedir, ne yapılır ne yapılmaz, Kuran'da yazıyor zaten, çok mu zor Arapça öğrenip kendin okumak. Hee yok Cübbeli gibiler siz sakın okumayın ha! Anlayamazsınız diyor. Doğru bizdeki kafa değil patates, onlardaki kafa. Bırakın hacı, hocaların peşine düşmeyi en azından şu Kuran'ın Türkçe mealini okuyun, o zaman anlarsınız işin gerçeğinin ne olduğunu.

Lexsarko son mesajında çok iyi özetlemiş. Saygı duymamakla beraber ben şahsen dinimle ilgili yanlış bilinen bir şeyin doğrusunu anlatmaya çalışırım. Fakat kasıtlı bir şekilde yine anlamamazlıktan gelip, aşağılayıcı bir şekilde dinime saldırılar olunca, hak ettikleri şekilde cevap vermek gerekir. Bu kafirler daha çok inananlarla uğraşıyor kendileri kaşınıyor bir yerde. Arkadaş inanmıyorsan inanma ama neden inananlara gerici, yobaz, akılsız vs. diyip aşağılıyorsun? Öyle diyip kendilerini modern, çağdaş ve bilim insanı diye lanse etmeye mi çalışıyorlar acaba. O lanse etmek istediğiniz şeyin gramı sizde yok haberiniz olsun boşa uğraşmayın. Şu televizyonlarda çıkanlar değilde gerçek bir Müslümanla tartışınca asıl kimin ne olduğu çok bariz ortaya çıkar.

Alıntı yaptığım mesajda bir şey eksik yazılmış - 'ülkemizde' değil 'dünyada' bütün Müslüman diye geçinenler ....gram düşünmeyen, boş beleş... - diye devam etmesi gerekir.

Son olarak Müslüman biri olarak bizim de; kan orucu bozar mı, sakız çiğneyebilir miyim, uzayda namaz kılınır mı, el ele tutuşmak günah mı ve onlarca bu tarz saçma sapan şeylerle uğraşacağımıza asıl İslamiyetin bize vermek istediği manevi mesajı yakalamamız gerekir. Sen milletin hakkını yedin mi, Allah'a tam bağlı oldun mu, namazı Allah için mi yoksa gösteriş için mi kıldın, yardıma muhtaçlara 40'ta 1 zekat değil de ihtiyacı kadarını mı verdin, eşine iyi davrandın mı, Allah'ın emri gereği okuyup araştırıp insanlık için faydalı şeyler yaptın mı ve Allah'ın emirlerini yerine getirmeye çalıştın mı. Benim için Müslüman olmak kadar gurur verici ve üstün bir sıfat yok. Bu gurur Müslümanım diyip Müslüman gibi yaşamayıp, davranmayanlar için değil.

ziyahan
09/01/2015, 18:22
Bu konuya atılmış en saçma yorumu yazdığın için tebrik ederim iyi güldürdün.

1500'lerde Viyana'ya kadar tek başına dayanmış, kendi ırkından sayıp gurur duyduğun (bazıları iğreniyor ya neyse) devleti Ateistler yönetiyordu zaten. Yoksa müslümanlar mı yönetiyorduzi ira tüm Balkan'ların ortak dili Türkçe iken (ve hepsi müslüman iken) Afrika ve Güney Amerikada halklar kendi dillerini konuşuyorlar ve dinlerini yaşıyorlar.

Mahkemelerinde "In God We Trust" yazan, resmi yeminlerde bile İncil'e el basarak yemin ettiren ABD isimli dünyaya söz geçiren devletin dini sayılabilecek Hıristiyanlık dinine bakalım kaç tane mezhep varmış: 3 (yazıyla "üç"). Daha bir kaç ay öncesinde Patrik ile Papa'nın buluşmasında baya büyük bir olay olmuştu git araştır istersen neymiş.

Böyle komik bir yorum yapabilen ve buna katılanların IŞİD'e gönül vermiş insanlardan gram fazla zekası yoktur. Aynı derecede aptalsınız, net.

bla bla bla. Aptalız aptalsınız aptallar. Gerçekler insanların zoruna gidebilir. Haklısın. Hak yolunda başarılar kırdışım.

canifeto12
09/01/2015, 18:42
kadınları öldürmemisler . öyle dedi star tv. 2 rehine olayıda son bulmuş

edit : degmiyecek adamları kahraman yaptılar . bunların beyin çarkları nasıl dönüyor ya

LauraBodewig
09/01/2015, 18:51
NH olayın dinle alakası olmadığını nedensel biçimde, gayet anlaşılır şekilde açıklayalı 3 sayfa oldu.
Herhangi bir din ve tanrı için bilimsel kanıt istemek bir elma sepetinde armut aramaktan farksızdır. Tamamen farklı kategorideki iki ayrı olgudur din ve bilim.
İnsanların dinlerine saygı duyuyorum diyen ateistlerin %99'u saygı duymuyor. Neden inanmadıklarını gayet net şekilde açıklıyorlar zaten. "Saçmalıyorsunuz ama size saygı duyuyorum." temelli bir düşünce saygı ifade etmez.
Ateistlere saygı duyuyorum diyen dindarların da %99'u saygı duymuyor. "Kafirsiniz yanacaksınız ama size saygı duyuyorum." temelli bir düşünce saygı ifade etmez.
Dünya'daki hangi insan grubunu serbest bırakırsanız kendisi gibi olmayanı yok eder. Üstteki iki maddede söylediklerimden dolayı. Her insanın bir suç işleme eşiği vardır. Ortadoğuda olduğu gibi otoritenin çıtası düşerse bu eşik de düşer.

Konuya yazacağım ilk ve son mesaj. Herkese az çok bir şeyler gönderiyorum. İsteyen üstüne alınabilir, anlayana...

Takdir ettim. Güzel çalışma.

Ateistlere ben üzülüyorum sadece maksimum 100 sene sonra başlarına gelecekler için, ama oralardan dönmüş biri olarak çok değil 3 sene önce deist olduğumdan anlayabiliyorum. Dine inanmak ğaibe inanmaktır. Bu açıdan bakarsak bir insanın bir dine inanması, görmediğine inanması psikolojik olarak sorunlu olduğuna işaret. Ama biz(en azından artık ben) o sorunla daha iyi yaşıyoruz vesselam. Hala arada sorguluyorum ama inanacak daha iyi şeyim yok mantık olarak! Çünkü arabistandan çıkmış delinin biri bu kadar şeyi yazamaz. Hristiyanlıktan, Musevilikten hatta Zerdüstlükten(bknz. Harut ve Marut yani Mardoch ile bilmemne nin kökeni zerdüstlük). Bence arabistandan çıkmış haşa deli bir adam bu kadar şeyi bilemez.

Dünya'daki hangi insan grubunu serbest bırakırsanız kendisi gibi olmayanı yok eder.Çünkü insan bilmediğinden tanımadığından kendinden olmayandan korkar. Önceki konuda çok güzel açıklamış Bardakçı, cahil kesim korkar.

Her Allah'a, Kitap'a, Peygamber'e inandım diyen bir insanı her müslüman, müslüman kabul etmek zorundadır ama tabi bu o insanın müslüman olduğu anlamına gelmiyor. İmam-ı Şafii demişki Namaz kılmayana kafir denmez ama kafirler de namaz kılmaz. Arada bu kadar ince bir çizgi var ve %98'i müslüman olan bir ülkeden bahsediyoruz.

I hate politics and conspricy theroies :( Abd'nin oyunları, rusya yakınlaşması falan. Aslında din dışında mantığım ateistlere uyuyor. Görmediğim, kanıtlamaz şeylere ciddi ciddi konuşmayı geç inanmayı hatta inanmayı geç vaktimi harcamayı sevmiyorum ve bu yüzden politikadan, böyle teorilerden nefret ediyorum.

İslam'da cihat var. Sen müslüman değilsin öl şeklinde bir ifade yok ama. Zaten başlangıçta nasıl oldu biliyorsunuz. Hz.Muhammed, Bizans İmparatoru Herakliyus'a ve Habeşistan Kralı Necaşi'ye mektup gönderdiği herkesçe biliniyor. Necaşi müslüman oluyor. Şimdi burada bir offtopik gireceğim.

Etiyopya dediğimiz Habeşistan en eski hristiyan ülkelerden biridir. 4.yy civarında bölgede iki ana din vardı. Zoroastranism ve Hristiyanlık. Zoroastranism İran'da Hristiyanlık merkezleri Suriye ve Mısır idi özellikle de İskenderiye. Herkes kendi dinini yaymaya çalışıyordu. Ama müslümanlar bölgeyi fethedince İskenderiye ve daha sonra haçlı seferlerinden dolayı lübnan bölgesi dışında başka din kalmadı. Ayrıca şu son Papa olan Francis 1400yıldır ilk avrupa'lı olmayan papa. O papa ise Suriyeliydi. Suriye'den 4-5 kadar papa çıktı o yıllarda(Rahip Bahira bir efsane değil yani). İskenderiye'de ise Orta Doğu'nun en büyük kilisesi bulunuyordu(daha sonra Memluklar bu kiliseyi yıkacaktı, Etiyopya'nın " Lan naptın Hristiyanlara? " demesi üzerine özür dileyecek ama kilisenin tekrar kurulması izin vermeyecekti. Bu kilise az bilinen Koptik kilisenin baş kilisesi idi. Koptik kilise Ortodoks ve Katoliklerden ayrı olan 3. bir mezhep ve Orta Doğu'da yaygın. Benzetme olarak Osmanlı'nın Patrikhane'yi yıktığını düşünün. Ama osmanlı yapmadı. Çünkü himayesindeki ortodoks olan Gürcüler, Ermeniler, Bulgarlar, Yunanlar, Sırplar, Boşnaklar, Romenler, Arnavutlar 'ın hepsinin kontrolünü daha zor hale getirirdi. Mısır'da ise Koptikler büyükte olsa azınlıkta bu yüzden çekinmediler. E özetle bu kadar Hristiyan olan bir ülkenin hükümdarı Müslüman oldu.

Necaşi Müslüman oldu, ülkesinin çoğu olmadı. Habeşistan'a ne savaş açıldı. Ne de Habeşistan'da ki insanlar cizye alındı. Herakliyus ise aldı ve hiçbir şey yapmadı.

Burada temel kapsam ilay-i kelimetullah. Dinin yayılmasına! engel olan herkes düşmanımızdır. Engel olmayıpta etliye sütlüye karışmayıp kendi dinini yaşamak istiyenler ise vergiye tabiidir bknz. Medine'de ki Yahudi kabilelerinin vergi vererek yaşamlarına devam etmesi.

Şii-Sünni kavgası yok. Sünniler, Şiileri müslüman kabul etmiyor onlarda bizi. Tabi bu konudada zibilyon tane görüş var tamamen kime inandığına bağlı geniş pencereden. Sünni inananların çoğuna(%80 gibi iddialı bir rakam verebilirim) göre hak mezhep tektir, Ehli Sünnet Vel Cemaat. Ama Sünnilik içinde mutezile olsun, vahhabilik olsun, ibadilik ve olsun, Şiilik ve dalları olsun inanlarda var ve kimse birbirini müslüman görmüyor. E şimdi peki niye Osmanlı Memluk seferine çıktı dersen bilemiyorum. Sahabeler niye savaştı dersen vallahi onlara dilimi çıkaramam herkesin kendine haklı yönleri var herkes kendini en iyi görmüş derim, e bu pis yezid Hz. Hüseyin'i öldürdü dersen o yezid bir kere Hz.Yezid'dir tabiindendir ve islam'ın yayılmasına çok büyük katkıları olmuş bir insandır ben ona pis diyemem hatta hürmet ederim.

Ayrıca insanları kaybedeceği savaşlara sokmak da iyi değil. Ayrıca devir artık topla tüfekle değilde kalemle kitapla cihat devri diyenler de var. Yani cihat'ın amacı değil yolu değişti diyerekten. Ha bir de kitle-imha silahlarını bir hatırlatırım :)

Yalnız bu konu çoooook ciddi bir konu. Benim bilgim az genel kültür konuştum zaten farkındaysanız. Her önüne gelenin konuşacağı konu değil. Benim konuşmam aslında uygun bile değil. Bu konuyu kitap okumadan konuşmak olmaz. Kaynak kitap olarak Dürer'i tavsiye ederim. Dürer tarihin Sünnilerce en kabul gören ve en ayrıntılı fıkıh kitabı. Diyanet'te fetvalarında kullanır. Açın Dürer'i savaş fıkhını okuyun. Müslümanların sosyal yaşamdaki ilişkilerini okuyum gayri müslimlere nasıl davranılması konusunda. Yoksa Mektubatı Rabbani'de bu konularla ilgili mektuplar vardı malumunuz olsun İmamı Rabbani ülkemizde tüm cemaatlerinde saygı duyduğu bir imamdır ve 1600lerde hindistan'da yaşamıştır. Malum hindu da çok, bol bol haşır neşir olunmuş. Güzel açıklama getirmiştir.

Bende bugün yarın araştırıp bakacağım. Bu konuyla ilgilim tek bilgim sadece dinlediğim 1 sohbet'in 10dakikasında gayrı müslimlerle olan ilişkiler olarak geçiyordu.

Devamı bir ara gelebilir gelmeyedebilir isteyen kendi açıp da okuyabilir Dürer'den..

PS: Özetle islamda her fırkanın görüşü birbirinden farklı, kimi takip etmediğine bakılması lazım hatta insanın kendisine bakılması lazım, bunlar müslüman bunlar pis, lan daha kendi aranızda savaşmadan duramıyorsunzu demek pek iyi değil.

napstar
09/01/2015, 23:40
Cehalet kötü şey :'(

İslam sanatında Hz.Muhammed'in resminin çizildiği onlarca eser varken bir karikatüre gösterilen bu tepkiyi neresinden tutsan elinde kalıyor.

DreadAnthem
10/01/2015, 00:31
''Siz öldürmediniz onları, Allah öldürdü onları. Attığın zaman da sen atmadın, Allah attı. İnananları kendisinden güzel bir imtihanla denemek için yaptı bunu. Allah; işitendir, bilendir.''

Müslümanlık barış dini lütfen, her müslümanım diyende müslüman değildir çünkü gerçek islam yukarıda. Gerçek müslüman o sen değilsin.

43p
10/01/2015, 01:28
Cehalet kötü şey :'(

İslam sanatında Hz.Muhammed'in resminin çizildiği onlarca eser varken bir karikatüre gösterilen bu tepkiyi neresinden tutsan elinde kalıyor.

Hangi resimlermiş o yav :) Bu resimler var olsa bile önümüzde 2 seçenek var:

1) Bu resimlerin olması İslam'ı Hristiyanlığa doğru iter yavaş yavaş, yanlıştır. Karikatürü tasvip edecek bir sonuca varman ya mantık hatası ya da bilgi eksiği.

2) Karikatür sadece basit bir resim çizme değil, hakaretleri de ihata ediyor. Bu açıdan da arada bir benzerlik yok. Eleştirin isabetsiz.

KEREEEEEEEEEEEM
10/01/2015, 03:32
Biri napstar'ın "karikatürü tasvib edecek sonuca" nasıl vardığını açıklayabilir mi?

(off-topic)
Bizim hoca Bizans imparatorunun İslam'ı ilk başta kabul ettiğini sonra tepkilerden sonra vazgeçtiğini söylemişti. Diğer 2 ulağın gittiği devletler ulakları öldürüyordu ve o ikisi çok çabuk yıkılıyordu. Bu konuda Hz. Muhammed beddua etmiş o devletlere diye anlatıldı bana. Ne kadar doğru bilmem okumadım çünkü.

napstar
10/01/2015, 05:00
Hangi resimlermiş o yav :) Bu resimler var olsa bile önümüzde 2 seçenek var:

1) Bu resimlerin olması İslam'ı Hristiyanlığa doğru iter yavaş yavaş, yanlıştır. Karikatürü tasvip edecek bir sonuca varman ya mantık hatası ya da bilgi eksiği.

2) Karikatür sadece basit bir resim çizme değil, hakaretleri de ihata ediyor. Bu açıdan da arada bir benzerlik yok. Eleştirin isabetsiz.

Söylemeye çalıştığım şeyi anlayamamışsın :/ Al resimler bunlar ki zaten paylaşıldı baya. Karikatürü tasvip etmedim ben. Çizilip çizilmemesi umrumda olmaz. Kendi içimde reddederim ama dışarı nefret/cinayet olarak çıkarmam. Burada peygambere hakaret edildiği için mi yapıldı bu katliam yoksa karikatürü çizildiği için mi önemli değil. Hergün her yerde bütün dinlere birileri hakaret ediyor. O zaman herkes birbirini doğrasın. Neyse ne söylemeye çalıştığımı anlatmaya üşendim.

7709

7710

7711

43p
10/01/2015, 08:47
Söylemeye çalıştığım şeyi anlayamamışsın :/ Al resimler bunlar ki zaten paylaşıldı baya. Karikatürü tasvip etmedim ben. Çizilip çizilmemesi umrumda olmaz. Kendi içimde reddederim ama dışarı nefret/cinayet olarak çıkarmam. Burada peygambere hakaret edildiği için mi yapıldı bu katliam yoksa karikatürü çizildiği için mi önemli değil. Hergün her yerde bütün dinlere birileri hakaret ediyor. O zaman herkes birbirini doğrasın. Neyse ne söylemeye çalıştığımı anlatmaya üşendim

Söylemeye çalıştığın şeyi yanlış ifade ediyorsun bu bir, biz de as kes doğra demiyoruz zaten farklı bir şey söylemedin. Cahillikle de alakası yok bunun kanımca. Tepkiyi içinde vermen de yanlıştır bence. En azından rahatsız olduğunu belli etmen gerekir. Her neyse.

Bir ikincisi bırak Peygamberi'n resminin çizilmesini namaz kılınan yerlerde insan sureti bulundurulması bile sakıncalı bir durumdur. Bunu muayyen bir şekilde yasaklayan hadisler var. Türkiye'de Islam hukukunda en iyi sayılan Hayreddin Karaman'dan alıntı yapacağım:

"Resim konusunda en geniş olan yoruma göre bile fetva verirken, resmi yapılan şeyin tapınma konusu olup olmadığına bakıyoruz ve "tapınılan, kutsanan, kutsallık izafe edilen şahıs ve şeylerin resim ve heykellerinin yapılması caiz değildir; yasaklayan hadislerden bu kastedilmektedir" diyoruz. Hz. İsa ve Hz. Meryem milyonlarca kişi tarafından, tanrılık özelliğine sahip birer varlık, tanrıyı oluşturan unsurlardan ikisi olarak bilinmiş, inanılmış ve tapınma konusu olmuştur. Bu sebeple onların resim ve heykellerini yapmak da caiz değildir.
Bir de bizim geleneğimizde peygamberlerin tam (yüzleri görülecek şekilde) resimleri yapılmamış, bu edebe aykırı telakki edilmiştir. Minyatürlerde bile peygamberlerin yüzleri çizilmemiş, resmin o kısmı boş bırakılmıştır. Bunun en azından üç sebebi vardır: a) Yine bazı cahillerin onlarda, tanrıya ait bir kutsallık görmeleri ve tapınmaya kalkışmaları. b) Yapılan resim onlara benzemeyeceği, hayali ve uydurma olacağı için, bir mânada, peygamber olmayan bir insana (surete) peygamberlik verilmesi, onun peygamber bilinmesi. c) Temsil eden artistin veya çizilen resmin, görenlerin inanç ve duygularını olumsuz etkilemesi."

Evet dostum, en tehlikelisi de Islam sanatında Hz. Peygamber'in onlarca resmi olması deyip insanların aklını karıştırabilecek olman.

43p
10/01/2015, 08:57
Biri napstar'ın "karikatürü tasvib edecek sonuca" nasıl vardığını açıklayabilir mi?

(off-topic)
Bizim hoca Bizans imparatorunun İslam'ı ilk başta kabul ettiğini sonra tepkilerden sonra vazgeçtiğini söylemişti. Diğer 2 ulağın gittiği devletler ulakları öldürüyordu ve o ikisi çok çabuk yıkılıyordu. Bu konuda Hz. Muhammed beddua etmiş o devletlere diye anlatıldı bana. Ne kadar doğru bilmem okumadım çünkü.

Lütfen yarım yamalak bildiğin şeyleri anlatma kardeşim, iyilik yapayım derken zarar veriyorsun. Cehenneme giden yolun taşları iyi niyetle döşenir diye bir söz vardır, bilmem bildin mi?

O bahsettiğin imparator Heraklius'tur. Kendisine Kur'an'da Rum suresinde de açıkça söylendiği gibi (şüphesiz Rumlar galip gelecekler) Ninova zaferinden sonra Dihyet'ul Kelbî ile bir mektup gelir ve aslında makul de bulur. Hakikat olduğunu düşünür yani. Fakat çevresindeki insanların inanmayacağından ve de verecekleri tepkilerden çekindiği için bunu Peygamber'e bildirememiştir ve nihayetinde bizans yine bizans olarak kalmıştır. İşte şu da cevabı:

“ – Benim tebeam, Hıristiyanlığı terketmeye son derece karşıdır, düşmandır. Aksi halde derhal İslâmı kabul ederdim.”

KEREEEEEEEEEEEM
10/01/2015, 10:03
Lütfen yarım yamalak bildiğin şeyleri anlatma kardeşim, iyilik yapayım derken zarar veriyorsun. Cehenneme giden yolun taşları iyi niyetle döşenir diye bir söz vardır, bilmem bildin mi?

O bahsettiğin imparator Heraklius'tur. Kendisine Kur'an'da Rum suresinde de açıkça söylendiği gibi (şüphesiz Rumlar galip gelecekler) Ninova zaferinden sonra Dihyet'ul Kelbî ile bir mektup gelir ve aslında makul de bulur. Hakikat olduğunu düşünür yani. Fakat çevresindeki insanların inanmayacağından ve de verecekleri tepkilerden çekindiği için bunu Peygamber'e bildirememiştir ve nihayetinde bizans yine bizans olarak kalmıştır. İşte şu da cevabı:

“ – Benim tebeam, Hıristiyanlığı terketmeye son derece karşıdır, düşmandır. Aksi halde derhal İslâmı kabul ederdim.”

Neresinde zarar verdim? Napstarın yazdığını yarım yanlış anlayıp da "söylemeye çalıştığın şeyi yanlış ifade ediyorsun" deyip aradan çıkmaya çalışıyorsun. Tam olarak bilmediğim şeyi eminmiş gibi yazmam zaten ki yazmadım. Hocamdan değil de Facebook gibi bi yerden duysam hiç yazmazdım.

43p
10/01/2015, 12:46
Neresinde zarar verdim? Napstarın yazdığını yarım yanlış anlayıp da "söylemeye çalıştığın şeyi yanlış ifade ediyorsun" deyip aradan çıkmaya çalışıyorsun. Tam olarak bilmediğim şeyi eminmiş gibi yazmam zaten ki yazmadım. Hocamdan değil de Facebook gibi bi yerden duysam hiç yazmazdım.

Ulak olayından bahsediyorum kardeş. Napstar kardeşimize de bir garezim yok aradan çıkmaya çalışacak bir durum da yok zaten. Hepsi bu, simplify.

FafraGa
10/01/2015, 15:52
Baslikla tartisma arasinda bir baglanti kuramadim acikcasi. Boris konuyu acmis ve konuyla alakali sadece nh ve lex in postu var. Konu taa nerelere gelmis. Usenmeyip hepsini okudum bi de 😀

KEREEEEEEEEEEEM
10/01/2015, 15:53
Ulak olayından bahsediyorum kardeş. Napstar kardeşimize de bir garezim yok aradan çıkmaya çalışacak bir durum da yok zaten. Hepsi bu, simplify.

Peki.

Baslikla tartisma arasinda bir baglanti kuramadim acikcasi. Boris konuyu acmis ve konuyla alakali sadece nh ve lex in postu var. Konu taa nerelere gelmis. Usenmeyip hepsini okudum bi de ��

Kırmızı olmadan konuyla alakalı post atılmıyormuş. Atılmak istense de konuyla alakalı olmuyormuş...

napstar
10/01/2015, 17:01
Peki anlatayım madem. Ben diyorum ki; İslam tarihinde bu kadar çizim varken bunlardan haberi olmayıp iki karikatür üzerinden katliam yapan adam cahildir. Bu adam gerçekten tepki gösterme amacında olsa araştırır önce kendi içindeki pislikleri temizlemeye çalışır. Bu yüzden cahildir ayrıca cahilden önce bağnazdır zaten. Anlaşamadığımız bir nokta da yok uzatmak manasız.

FafraGa
10/01/2015, 17:25
Peki.

Kırmızı olmadan konuyla alakalı post atılmıyormuş. Atılmak istense de konuyla alakalı olmuyormuş...
Sen bi uye olmayi becer once birader. Forumun cenabeti alinti yaptiya ne diyim. Sen tartisma degil satasma ariyosun. Ne akla hizmet ustune alindin anlamista degilim. Yara gocunma meselesi iste.

Insomniac
10/01/2015, 17:43
vayy lo-gan'a bak sen atar da yaparmış. :D

KEREEEEEEEEEEEM
10/01/2015, 18:18
Hayır bu başlığa yorum yazanların %80'i her boku yanlış anlıyor ve cevaplarını hayallerindeki ötekiye göre veriyor. Ne komik ya :D

berkbegins
10/01/2015, 20:54

It's always politics.

Heralde 5 senedir ilk kez böyle bir duygu yaşıyorum. İnanamıyorum. Olan olayı ancak bu kadar net açıklar bi insan. Ama bişeyler eklemeden geçemeyeceğim.

Çok iyi kurgulanmış şekilde adeta borisin söylediği COD oyunlarından fırlamış , bariz yetiştirilmiş askerler nasıl oluyorda kimliklerini arabada düşürüp maskelerini herkesin bulabileceği bi yere bırakıp yakalanıyor?

AÇIK NET ölenler boşuna öldü, yakalananlar suçlular değil ve dahası amaç İSLAM terörü algısını canlı tutmak.

Yeezer
10/01/2015, 23:12

It's always politics.

Bunu düşünen çok az kişi var, bu konu hakkında sürekli ''Olay ne İslami, ne karikatür, ne de insanlık olay siyaset'' dediğimde sürekli eleştirdiler beni ki bana kalırsa bu olaylar AB içerisindeki ırkçı saldırıları arttıracak bunun yanında milliyetçilik ile birlikte bu görüşler alt tabandan elit tabakaya doğru yayılacak. Özellikle Almanya gibi ülkeler başını çekeceğine ve AB içinde soğuk zamanlar olabileceğine inanıyorum uzun vadede

ilhan998
11/01/2015, 12:44
hemen bende bir şeye bok atmalıyım

kahrolsun israil yaşasın şokella

L2ebel
11/01/2015, 13:27
''önce o çizdi ''

"kafa keserler; gerçek islam bu değil.
pedofilidirler; gerçek islam bu değil.
kadınları pazarlarda satarlar; gerçek islam bu değil.
öldükten 6 saat sonrasına kadar cinsel ilişki için fetva verirler; gerçek islam bu değil.
sırf onlardan değiller diye milletler haraca bağlanır, devşirilir, topluca katledilir; gerçek islam bu değil.
yağma, talan yaparlar; gerçek islam bu değil.
araba süren kadınları kırbaçlarlar; gerçek islam bu değil.
islam devleti adında devlet kurarlar; gerçek islam bu değil. o da devlet değil zaten.

islam nedir?

islam, o döneme kadar örgütlenme ve yönetim anlamında bir erke ulaşamamış arapların siyasasından başka bir şey değildir.
islam, arapların devletleşme sürecidir.
islam, mekke ile medine'nin, ümeyyeoğulları ile haşimoğulları'nın arasındaki rant kavgasıdır. bunlar daha sonra şii-sünni diye dini kisveye büründürülecektir.
islam, halifelerinin birbirlerinin kızlarıyla evlendiği bir grift örüntüdür.
islam, peygamberi (devlet başkanı) öldükten sonra tüm soyu öldürülen iktidar mücadelesidir.
islam, erkeğe göre dizayn edilmiş bir yaşam biçimidir.
islam, ritüelleri sırasıyla emmevi, abbasi, memlük, osmanlı elinde fetih ve katliamlar için meşrulaştırma aracı olarak kullanılmış, araçsallaştırılmış hegemonik bir baskı hareketidir.
islam, din kardeşliği-ümmet kavramlarını yüceltip küçük halkların uluslaşma sürecini katliamlarla engelleyip, küçük halkları mazlum halklara dönüştürme ve öyle de tutma projesidir.
islam, dünyada içki ve seksi yasaklayan ama öbür dünyada sınırsız içki ve seks vaadeden; bunun için gerekirse yüzlerce insanı öldürmeyi emreden bir ilginç paradoksal heyuladır.
islam, bir karikatür için on iki kişiyi öldüren ve hiç komik olmayan bir karikatürdür."

alıntıdır.

43p
11/01/2015, 15:56
''önce o çizdi ''

öldükten 6 saat sonrasına kadar cinsel ilişki için fetva verirler; gerçek islam bu değil.
sırf onlardan değiller diye milletler haraca bağlanır, devşirilir, topluca katledilir; gerçek islam bu değil.
islam devleti adında devlet kurarlar; gerçek islam bu değil. o da devlet değil zaten.

islam nedir?

islam, o döneme kadar örgütlenme ve yönetim anlamında bir erke ulaşamamış arapların siyasasından başka bir şey değildir.
islam, mekke ile medine'nin, ümeyyeoğulları ile haşimoğulları'nın arasındaki rant kavgasıdır. bunlar daha sonra şii-sünni diye dini kisveye büründürülecektir.
islam, peygamberi (devlet başkanı) öldükten sonra tüm soyu öldürülen iktidar mücadelesidir.
islam, ritüelleri sırasıyla emmevi, abbasi, memlük, osmanlı elinde fetih ve katliamlar için meşrulaştırma aracı olarak kullanılmış, araçsallaştırılmış hegemonik bir baskı hareketidir.
islam, din kardeşliği-ümmet kavramlarını yüceltip küçük halkların uluslaşma sürecini katliamlarla engelleyip, küçük halkları mazlum halklara dönüştürme ve öyle de tutma projesidir.
islam, dünyada içki ve seksi yasaklayan ama öbür dünyada sınırsız içki ve seks vaadeden; bunun için gerekirse yüzlerce insanı öldürmeyi emreden bir ilginç paradoksal heyuladır.
islam, bir karikatür için on iki kişiyi öldüren ve hiç komik olmayan bir karikatürdür."

alıntıdır.

Hayatında okuduğu kitap sayısı 30'u geçmeyen bir başka hızlı çocuk. Beynini ne güzel de kiraya vermiş. Nasıl güzel mi bari okumadan, maslahata göre konuşarak yaşamak? Yukarıda alıntıladığın yazıda bahsedilen şeylerin kaç tanesini biliyorsun? :) Yani mesela; ölüyle cinsel ilişki diyorsun ya hani, acaba bunu kim vermiş sıfatı neymiş neyin nesiymiş biliyor musun yoksa kopyala yapıştır mı? Veyahut yağma, talan diyorsun. Bir tane örnek getir bakalım biz de öğrenelim. Nereden alıntıladın onu da yaz, sözcü gazetesinden şüpheleniyorum 😂 Hakkında bilgi sahibi olmadan okumadan olayı kendi kaynağından öğrenmeden biliyormuş gibi yapmanız çok enteresan.

AwayFromMouse
11/01/2015, 16:15
Bu kodumun yerinde bir sen kitap okuyosun kardeşim helal olsun. Herkesi de tanıyosun biliyosun helal helal.

43p
11/01/2015, 17:22
Bu kodumun yerinde bir sen kitap okuyosun kardeşim helal olsun. Herkesi de tanıyosun biliyosun helal helal.

Çaresizliğini küfürle mi kapatmaya çalışıyorsun boş herif?

Woolridge
11/01/2015, 17:37
Cidden daha ne kadar devam edecek bu 30 kitap muhabbeti :d

43p
11/01/2015, 17:55
Cidden daha ne kadar devam edecek bu 30 kitap muhabbeti :d

O ortalama bir sayı birader ona neden takılıyorsunuz? Allah affetsin biraz kibir olacak ama okumayan insanın eleştirilerindeki üslup bozukluğu ve sığlık hemen bağırıyor. Ortalama bir genç kişinin hayatına senede 2 kitap düşmüyor ülkede. Bu da komiğime gidiyor, yani bilmediğini bilmemek. Bilmediği şeyi olmayan bilgiler üzerinden eleştirmek.

Edit: http://www.ozetkitap.com/tr/bunlari-biliyor-musunuz/

Şuraya bakıp neden geri kaldığımızı anlayın.

Woolridge
11/01/2015, 23:40
takılan ben değilim sensin

preator
12/01/2015, 01:49
O ortalama bir sayı birader ona neden takılıyorsunuz? Allah affetsin biraz kibir olacak ama okumayan insanın eleştirilerindeki üslup bozukluğu ve sığlık hemen bağırıyor. Ortalama bir genç kişinin hayatına senede 2 kitap düşmüyor ülkede. Bu da komiğime gidiyor, yani bilmediğini bilmemek. Bilmediği şeyi olmayan bilgiler üzerinden eleştirmek.

Hadi size bi soru
Bu arkadaşın forumdaki ateist versiyonunu bulunuz,

Şİmdi düşündümde bunlar kapışsa neler olur belli değil kültür patlaması yaşarız

ebenezer
12/01/2015, 03:26

bu yazıyı da kitap okumayan birinin yazdığı çok belli değil mi yalnız, 21 maddede kendini 3 kere tekrar eden sığ bir yazı.

Bu arada yönetime de şikayetim var. Kitap okumanın, konu başlığı olan Paris'te Katliam ile doğrudan hiç bir alakası yokken, konu buralara kadar geldiği için hiç bir sıkıntı olmadan konuşulabiliyor ama ben konuyla alakasız bir şey yazdığımda siliniyor. İlla konuyu oraya getirecek zemin mi hazırlayalım yani anladım ki.

KEREEEEEEEEEEEM
12/01/2015, 18:55
Hadi ben de resim paylaşayım.

https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/s720x720/10930935_714110465363336_6768430362613827392_n.png ?oh=4d41444ef87605ed60d9af3abd060f55&oe=5532276F

ilhan998
13/01/2015, 01:19
3/0/2 gidiyom fransadan selamlar

cahitgs
13/01/2015, 01:53
''önce o çizdi ''

islam nedir?

alıntıdır.

Hane bir kaç madde eksik, İslam terör dinidir, gerici ve çağ dışıdır yok. Bunları yazan kişi, söylediğim şeyleri neden yazmadı ya da sen alıntı yaparken ekleseydin, eksik kalmış çünkü...

İslam hakkında hiç bilgi sahibi olmadan yazı yazmak, insanı böyle saçmalıkları yazmaya iter. Öğrenmek isteyen için Kuran ortada açıp kitabı okusun. Şu alıntı yaptıklarının biri bile varsa eyvallah. Ama hiçbiri yoksa ve sen ' alıntı ' diyip kendinin de bir anlamda desteklediğin bu sapkın görüşlerle İslamı kötülemeye çalışmanı neyle açıklayacağız? Yeter vallahi yeter bu İslamla uğraştığınız. Her geri zekalının din hakkındaki sapık düşüncesini DİN diye algılamaktan ne zaman vazgeçeceksiniz. Daha kaç defa kişi ve dini birbiriyle aynı kefeye koymayın diye söylemek gerekiyor. Önüne gelen fetva veriyor, daha geçenler de sapığın (kendisine hoca diyolar) teki 6 yaşındaki kızla 25 yaşındaki erkek evlenebilir dinen hiçbir sakıncası yok diye fetva verdi! İslamı gerçekten öğrenmek isteyene sonuna kadar yardımcı olayım anlatayım, sonra inanıp inanmaması kendisine kalmış. Fakat sapık düşünceleri ve kesinlikle olmayan şeyleri din diye ve çok bilmişlik havasıyla yazmayın. Sakin sakin yazılanları okurken böyle saçma sapan yazılar görünce, cevap vermek farz oluyor. İslam dini; ne halifenin yaptığıdır, ne Arapların uydurmasıdır, ne rant kavgasıdır ne de diğeri. Kişi ve dini ne zaman birbirinden ayırt edeceksiniz merakla bekliyorum. Aklınız mı almıyor, ya hane siz çağdaş ve bilimi din edinmiştiniz. Neden anlamıyorsunuz?

Woolridge
13/01/2015, 22:46
bilimi din edinmek neymiş ya :Dd

43p
14/01/2015, 03:29
bilimi din edinmek neymiş ya :Dd

"Best and only tip you ever need: blame yourself for everything you can (and learn from it!), and never blame the team."

Şu imzaya sahip birinin dalga geçmeye ehliyeti yok kusura bakma :) Cahitgs kardeş sen de bu arkadaşı muhattab alarak beyhude yere vaktini tüketmeyesin. Zaten konu çok sündü. Naçizane tavsiyem.

Vulcan
14/01/2015, 10:51
''önce o çizdi ''

islam nedir?

alıntıdır.

Bu kadar basit işte. Bunu eleştirecek adam ya Kur-'an'ı Kerim'i okumamıştır. Yada ciddi algılama sorunları vardır. Arapların kendi ana dili ile yazılmış bir kitap için "Araplar yanlış anlamışlar" diyecek bir kafaya sahip kişiler var.

Lexsarko
14/01/2015, 12:13
Bu kadar basit işte. Bunu eleştirecek adam ya Kur-'an'ı Kerim'i okumamıştır. Yada ciddi algılama sorunları vardır. Arapların kendi ana dili ile yazılmış bir kitap için "Araplar yanlış anlamışlar" diyecek bir kafaya sahip kişiler var.

Volkancım sen kendi dilinde yazılmış her şeyi anlıyor musun?

Vulcan
14/01/2015, 12:28
Volkancım sen kendi dilinde yazılmış her şeyi anlıyor musun?

Anlamadığım şeyler oluyor fakat anlamadığım şeyleri sorup doğrusunu öğrendikten sonra hala inatla söylediğim şeye körü körüne bağlı kalmıyorum en azından.

43p
14/01/2015, 12:35
Anlamadığım şeyler oluyor fakat anlamadığım şeyleri sorup doğrusunu öğrendikten sonra hala inatla söylediğim şeye körü körüne bağlı kalmıyorum en azından.

Hahaha haha ha h..... Yok artık :)

Vulcan
14/01/2015, 13:05
Hahaha haha ha h..... Yok artık :)

Komik dimi? Bir şeye inandıktan sonra doğrusunu araştırmak, öğrenmek.

FafraGa
14/01/2015, 13:36
Okudugunu anlamak turk gencliginde olan bir sey degil ya. Bakiniz ygs turkce ortalamalari.
Maksat post kasmak satasma olmasin pls. Atarlanmak istemiyorum gene.

KEREEEEEEEEEEEM
14/01/2015, 13:56

Evet sevgili forum üyeleri. Buradan Arapların anlamadıkları şeyleri başkalarına sorup doğrusunu öğrendikten sonra hala inatla körüne bağlı olduklarını anlıyoruz.

Mesela merak edenler Volkan'dan kaynağını sorabilir ben vermiyorum. IŞİD geçen sene büyük alim hafız Abu Yousuf ben Salem tarafından yazılmış "Kur'anı Yanlış Anlayan Araplar İçin Doğrusunu Anlama Kılavuzu"nu tüm IŞİD mensuplarına dağıttı ve asker olabilmek için bunu okumayı şart koştu.

Sercan<Michaell>
16/01/2015, 10:14
Bu denli büyük olayların bizim gördüğümüzden anladığımızdan çok farklı ceryan ettiğini düşünüyorum. Olaya şöyle bakmak lazım, böyle bir eylem yapıldıysa bundan en fazla kim çıkar sağlayacak ? İşin arkasında gerçekten müslümanlar bile olsa bunu dayatan gene başka devletler vardır.

canifeto12
19/01/2015, 03:01
abi her gun yuzlerce masum katlediyor ama bu olen 11 kisi kadar dikkat cekemiyor . gercekten cok ilginc hemde cok . dunyada baris adalet insan haklarinda ornek olan ulkeler yakin zamana kadar somurgecilikle kalkinmadilar mi ? enteresan . gercekten cok enteresan

L2ebel
28/02/2015, 03:30
neden durdunuz? devam!

https://www.youtube.com/watch?v=FLR0QM6Vd9I

Darkelia
01/03/2015, 03:26
Bikere ateizm temelinde saçmalık bende videoyla karşılık veririm öyle boş beleş allah.yok.din.yalan2014 gmailli insanlardan da değil , okumuyorsunuz bari az çok yararlı programlar takip edin çok sığ düşünüyor bazı arkadaşlar bitek kendi doğru anlamış ta diğer herkes okumamış okuyanlarda ona göre yanlış anlamış nasıl bir kafa yapısı bu anlamakta çok zorlanıyorum ciddi anlamda bu arkadaşın kuran okudugunu sanmıyorum ya da eline kuran diye ne verdiler bilmiyorum...

Hayatınızdan bir 3 saatinizi şuna ayırında tarafsızca bir dinleyin 2 gün önce yayınlanmış daha iyileride varda en günceli bu diye bunu koyuyorum konu din ve bilim ama ateizm üzerindende gidiyor yok ben hepsini izleyemem diyenlerde 1.39:50 dan itibaren izlesin ateistlere ordan giriyorlar

;
https://www.youtube.com/watch?v=WQ7Pr34ZVLA

Berkantk
01/03/2015, 06:48
geldi yine tipini s.... :d

Bir bu ateyizleri bir de eşcinselleri anlayamayacağım. Her yerde seslerini duyurma çabası .s.s
Tamam kardeşim tamam, en çok siz biliyorsunuz, en iyisisiniz, en çok size soracağız. Saksı falan da değilsiniz. Bi gidin la artık, bırakın yakamızı.

Vulcan
01/03/2015, 08:30
L2ebel amacın ne? Mantıklı açıklama mı yapmalarını bekliyorsun? Ne diye tekrar gündeme getiriyorsun konuyu? Birde gitmiş 26 dakikalık video koymuş...

FafraGa
01/03/2015, 09:03
Konu acan olmayinca millet eskilere sardi tabi. Forum oyunu felan oynayalim bari.

KEREEEEEEEEEEEM
01/03/2015, 15:02
L2ebel amacın ne? Mantıklı açıklama mı yapmalarını bekliyorsun? Ne diye tekrar gündeme getiriyorsun konuyu? Birde gitmiş 26 dakikalık video koymuş...

Neden deist değil de ateist olduğuna dair mantıklı bir açıklama yapabilir misin? Merak ettim de.

ziyahan
02/03/2015, 16:25
And the fight begins

KEREEEEEEEEEEEM
02/03/2015, 16:36
And the fight begins

hani nerde?

Krizalid
02/03/2015, 17:10
Valla bu saatten sonra kimse iplemez. Uplayan niye uplamış o bile belli değil.

Vulcan
02/03/2015, 17:23
Neden deist değil de ateist olduğuna dair mantıklı bir açıklama yapabilir misin? Merak ettim de.

Kendime ait bir yazım ile cevap vereyim.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1390972337835575

Mantıklı bulmadığın kısımları sorabilirsin, tartışabiliriz.

FafraGa
02/03/2015, 19:17
Ayaga kalk
Geril
Yurumeye basla
Havaalanina git
Ucaga bin
Asla donme.

Berkantk
03/03/2015, 07:42
Kendime ait bir yazım ile cevap vereyim.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1390972337835575

Mantıklı bulmadığın kısımları sorabilirsin, tartışabiliriz.

xd