PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Minecraft yasaklanıyor?

Famera
10/03/2015, 23:24
Popüler oyun Minecraft'a ülkemizden gelen yasak talebi, yabancı basının da ilgisini üzerine çekti.
7833

Yaklaşık bir aydır süren incelemeler sonucunda Minecraft'ın çocukları şiddete teşvik ettiğine karar verildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, raporu hukuki sürecin başlatılması talebiyle Hukuk Müşavirliği'ne göndermiş bulunuyor. Bu aşamadan sonra oyunun yasaklanması için mahkemenin vereceği karar yeterli olacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, geçtiğimiz ay kendisine yöneltilen "Minecraft, karakterleri öldürenlere puan vererek agresifliğe teşvik mi ediyor?" şeklindeki bir soruya "oyunu inceleyeceğiz ve şiddet unsurlarının olup olmadığını belirleyeceğiz" cevabını vermişti. Bugün açıklanan inceleme sonuçlarındaysa Minecraft hakkında şu sözler yer aldı:

"Oyunda ev, arazi ve köprü yapmaya izin verildiği için çocukları yaratıcılığa teşvik ettiği söylenebilir. Ancak bu yapıları korumak için yaratıkların öldürülmesi gerekiyor. Kısacası, oyun şiddeti temel almaktadır."

Rapordaki diğer detaylar arasında oyunun çocukları sosyal anlamda izole edebileceği, çocukların oyun içi satın almaları gerçek hayatla karıştırabileceği ve hayvanlara işkence edebileceği bulunuyor. Minecraft'ın yasaklanmasına yönelik girişimlerimiz, yabancı basının da ilgisini üzerine çekti ve farklı kaynaklar, konuyla ilgili haberlere yer verdiler.

Oyuna "erişimin engellenmesi" için mahkeme kararı gerektiği için, şimdilik bekleyiş sürüyor. Tüm dünyada olduğu kadar Türkiye'de de popüler bir oyun olan Minecraft'ın kaderi bakalım nasıl olacak.

kaynak (http://www.chip.com.tr/haber/minecrafti-yasakliyoruz_54556.html)

hohmlec
10/03/2015, 23:34
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kafası çok güzel bende istiyorum o kafadan o kadar oyun duruken (wolfteam cs gta hatta metin 2)
Aslında amaç çocukları şiddete yöneltiyor bahanesiyle yaratıcı oyunları ortadan kaldırmak

Nana
10/03/2015, 23:47
lol aşskddsaşkfsa gerçek olmasın lütfen oyunlarla uğraşıcaklarına televizyondaki salak salak dizileri yasaklasınlar saçma sapan dizileri izliyo insanlar

Krizalid
10/03/2015, 23:58
Nerede boş beleş, gerizekalıca bir iş; orada bu akp.

Şu ayşenur islamın bir Özgecan açıklaması bile yok. Yasaklayacak bir şey bulunca meraklısı gibi hemen kaplan kesilmiş. Çünkü oyunlar olmasa cinayetler, tecavüzler, aile içi şiddet gibi şeyler hiç olmazdı. Mesela geçenlerde eski eşinin evine molotof kokteyli atan bir adam vardı. O da kesin Angry Birds'ten esinlenmiştir. Onu da yasaklasınlar bence.

Raichox
11/03/2015, 00:58
Medya yok olsa sorun yok.

FafraGa
11/03/2015, 07:57
Gunah kecisi hep pc oyunlari oldu zaten.

KKROguz
11/03/2015, 08:05
Ulan neyin kafasını yaşıyor bunlar doğru düzgün öldürme efekti olmaya oyuna bile yasak getiriyorlar. Onun yerine yasaklanacak, ondan daha fazla şiddet içeren oyunlar var.

MFT
11/03/2015, 08:11
Ben pokemonum diye balkondan atlayan çocuk vardı bi ara. Bişey çok tutulunca sapkınlık derecesine geliyo türk çocukları arasında. Ama bu yasaklanmasını doğru kılmaz minecraft'a gelene kadar yasaklanması gereken bir ton oyun var piyasada.

napstar
11/03/2015, 12:10
Ulan neyin kafasını yaşıyor bunlar doğru düzgün öldürme efekti olmaya oyuna bile yasak getiriyorlar. Onun yerine yasaklanacak, ondan daha fazla şiddet içeren oyunlar var.

Ben pokemonum diye balkondan atlayan çocuk vardı bi ara. Bişey çok tutulunca sapkınlık derecesine geliyo türk çocukları arasında. Ama bu yasaklanmasını doğru kılmaz minecraft'a gelene kadar yasaklanması gereken bir ton oyun var piyasada.

Yasaklanacak oyun?

ilhan998
11/03/2015, 12:30
minecraft yasaksa doom oynasınlar

MadPandastic
11/03/2015, 12:34
Yasaklanacak oyun?

Di mi :D

MFT
11/03/2015, 12:34
Yasaklanacak oyun?
'Minecraft'a gelene kadar' dedim yani mesela bi gta bi cs hatta dota bile minecraft'tan daha çok şiddet unsuru içeriyor

canifeto12
11/03/2015, 12:42
bence de yasaklanmali , pixel pixel oynayanlarin gozlerini bozuyo

Nana
11/03/2015, 14:24
içimiz dışımız şiddet zaten ya ne oyunu ne yasağı her yer şiddet zaten oyunlardaki şiddetle gerçek hayattaki şiddet karşılaştırılamaz bile bence

tarhuman
11/03/2015, 18:10
Gamersbook (http://www.gamersbook.com/News/Article/ID/1948/Turkish-Government-Wants-to-Ban-Minecraft)'tan alıntı: "Truly, the stupidity of politicians never ceases to amaze."

lol

berkbegins
11/03/2015, 19:13
Yasaklanacak oyun?

LoL

berkbegins
11/03/2015, 19:43
bu arada bütün suçlu:

South Park Season 17 Episode 2. :D Gazeteci bu bölümü izleyip o soruyu bakana sormuş :D

ebenezer
11/03/2015, 20:30
bu arada bütün suçlu:

South Park Season 17 Episode 2. :D Gazeteci bu bölümü izleyip o soruyu bakana sormuş :D

Çok iyiymiş ya, bi izledim de : )))

FafraGa
11/03/2015, 20:41
Bi link atin la suraya. Izledim cok guzeldi askim demek etik degil.

KEREEEEEEEEEEEM
12/03/2015, 02:25
O değil de Minecraft'ı oynayan "çocuklar" var mı ya??? Ciddi söylüyorum 15 yaşın altındaki kimse o oyunu oynamaz bence. Bunu şunlara dayanarak söylüyorum oyun online galiba ve birazcık para harcamanız gerekiyor sanırsam. 15 yaşın altındakiler için pixel=kaka demektir ve beş kuruş da para veremezler babaları izin vermez yani. (hiç oynamadım sadece tahmin gibi bi şey)

O bölümü izleyip trollemek için sormuştur bence gazeteci. Herhalde hayatında maria ve tetris oyun görmemiş bir bakandan da "amaaan bissürü öldürmeli oyun var ne minecrafı aq" demesi beklenemezdi.

ebenezer
12/03/2015, 12:50
O değil de Minecraft'ı oynayan "çocuklar" var mı ya??? Ciddi söylüyorum 15 yaşın altındaki kimse o oyunu oynamaz bence. Bunu şunlara dayanarak söylüyorum oyun online galiba ve birazcık para harcamanız gerekiyor sanırsam. 15 yaşın altındakiler için pixel=kaka demektir ve beş kuruş da para veremezler babaları izin vermez yani. (hiç oynamadım sadece tahmin gibi bi şey)

O bölümü izleyip trollemek için sormuştur bence gazeteci. Herhalde hayatında maria ve tetris oyun görmemiş bir bakandan da "amaaan bissürü öldürmeli oyun var ne minecrafı aq" demesi beklenemezdi.

Ben hiç oynamadım açıkçası oyunu, oynayan kuzenim var kendisi 2k doğumlu ve sadece üyelik ücreti var başka bir ücret ödemiyorsun. Evet biraz akıl, mantık gerektiriyor ama çocuk da araştırıyor falan öğreniyor. Bence gayet geliştirici bi oyun amma velakin şöyle bir durum da var açıkçası; şimdi benim bir de 3-4 yaşında yeğenim var 1 adet. Kendisi bu minecraft izlemeye hasta. Hatta ben bilmiyorum oynamayı, sadece dolanıyorum etrafta öyle mal mal, ama yeğen gelip durmadan bana: " amcaaa, minecraft oynasana nolurrr" diye yalvarıyor. Bende oynamamayı tercih ediyorum çünkü içindeki zombiler vs. çocukta artık korku oluşturmaya başladı ve farkındayım. He ama o yaştaki çocuk nerede bu tarz şeyler görse korkar, o da ayrı konu tabi.

Yasaklayan zihniyetin beynine... Bunlar eskiden Knight'ı da yasaklamışlardı, ne uyuz olmuştum.

canifeto12
13/03/2015, 01:03

adam kucuk bi makale yaziyor . onyargilarla dolu . hadi onu gectim en alttada hic oynamadigini belirtiyor

bunun kafayi kesip seri uretime verelim insanlarda uyusturucu etkisi var cunku

KEREEEEEEEEEEEM
13/03/2015, 02:45
adam kucuk bi makale yaziyor . onyargilarla dolu . hadi onu gectim en alttada hic oynamadigini belirtiyor

bunun kafayi kesip seri uretime verelim insanlarda uyusturucu etkisi var cunku

Burada bakana söven herkes en az 2 senelik minecraft oyuncusu olduğu için haklı olduğun önerme.

canifeto12
13/03/2015, 12:08
Burada bakana söven herkes en az 2 senelik minecraft oyuncusu olduğu için haklı olduğun önerme.

farkında mısın bilmiyorum ama burda herkes oyunun yasaklanmasıyla alakalı yorum yapmıs , oynayan kitle ile alakalı degil

napstar
13/03/2015, 12:42

Kuzenlerim 1. sınıftan beri oynuyor.

KEREEEEEEEEEEEM
13/03/2015, 14:04
farkında mısın bilmiyorum ama burda herkes oyunun yasaklanmasıyla alakalı yorum yapmıs , oynayan kitle ile alakalı degil

yasağın kaynak noktası "çocuklarımıza kötü örnek oluyooooooaaağğğ" kısmıyla alakalı bi şey demeden direk omg yasak mı varmış hemen sövelim e geçmeleri 2 senelik minecraft oyuncusu olmadıkları gerçeğini değiştirmiyor.

Bu yaşıma kadar çevremde değil oynayan minecrafttan bahseden insan bile görmedim. Oynayan olsa olsa abisi veyahut babası üyelik açmıştır sonra çocuk da merak edip oynamıştır. Dont Starve oynarken Minecrafta benzetiyorlardı bu yüzden oyunun ne olup olmadığı konusunda bi fikrim var oynamamış olmama rağmen. Kısaca bi çocuk pixelleri görüp (çok küçük değilse) oynamaz. 4. sınıf çocuklarının oyunların kalitesini çıkış tarihlerine ve grafiklerine göre sınıflandırdığını biliyorum, en azından burada öyleydi.

Daha irdelenmesi gereken bir sürü şey varken (mesela yasak ne demek neyi kastediyor direk serverların adreslerini mi engellicekler millet dns değiştirmeden giremicek mi veyahut yaş sınırını 65 e falan mı çıkartacaklar) millet bakana sövüyor ve ben de başka bi yerinden olaya yaklaştım.

canifeto12
13/03/2015, 14:54
sırf yutub ta minecraft ile alakalı video ceken onarlarca cocuk var ki . sen gelmis 3 5 kisiyi örnek gösteriyorsun .s.s

ayrıca bu siddet yok diyenlerin sırf facebooktaki anasayfalarından minecraft haberlerini görerek oyunun şiddet icermedigini anlayabilirler

ebenezer
13/03/2015, 22:05
Oyun fazlasıyla büyük oyunu ama garip bir şekilde çocuklar daha fazla oynuyor. 2 sene önce 7 ay civarı 250 civarı masalık internet kafede çalıştım, gördüm. Kesin bilgi beyler yayalım.

43p
16/03/2015, 20:41
Yasaklanabilir, yasaklanmayabilir de. Bu olumlu ya da olumsuz hiçbir şey değiştirmeyecek (kayda değer).

ebenezer
16/03/2015, 21:15
Yasaklanabilir, yasaklanmayabilir de. Bu olumlu ya da olumsuz hiçbir şey değiştirmeyecek (kayda değer).

Çünkü sen oynamıyorsun.

43p
17/03/2015, 01:22
Çünkü sen oynamıyorsun.

Haha, ben bakanlık açısından demiştim. Amaçlarına bir katkıda bulunmayacak başka bir oyun oynanacak sadece. Ama sen tabi ki anlamadın. :) Yeri geldi madem bir de senin gibi bakalım. Evet bu senin oyun hamurundan yapılı dünyan için çok şey değiştirir tabii. Ne de olsa oyununu alıyorlar elinden. Koskoca bilgisayar oyununu! Kahretsin!

Bu kadar gülünç olmayı nasıl beceriyorsun, mon chere enfant?

ebenezer
17/03/2015, 23:07
Haha, ben bakanlık açısından demiştim. Amaçlarına bir katkıda bulunmayacak başka bir oyun oynanacak sadece. Ama sen tabi ki anlamadın. :) Yeri geldi madem bir de senin gibi bakalım. Evet bu senin oyun hamurundan yapılı dünyan için çok şey değiştirir tabii. Ne de olsa oyununu alıyorlar elinden. Koskoca bilgisayar oyununu! Kahretsin!

Bu kadar gülünç olmayı nasıl beceriyorsun, mon chere enfant?

Tamam dediğinden o anlamı çıkarmamıştım ama bakanlık bununla uğraşıp üstüne de yasaklarsa eğer ve bu da dediğine göre hiç bir şey değiştirmez ise olumlu yada olumsuz; bu aslında bakanlık açısından olumsuz bir gelişmedir çünkü sonuç değiştirmeyen boşa bir uğraş vermiş olacaklar.

He bir de oyunu toplasan 1 saat oynamışımdır, o da çocukları eğlendirmek için.

Son olarak çocuk değilim ben! Bana çocuk diyemezsin!

StyX
20/03/2015, 15:40
Ben 24 yaşındayım ve en çok oynadığım oyunlardan birisi bu. Eklenebilen modlar ile uzay gemisi yapıp başka gezegene gitmekten tutun, bilgisayar modlarında karakterlere lua ile script yazarak davranışlarını modelleyebiliyorsunuz. Oyunu 3 sene önce kuzenlerimin çocuklarına öğrettim ve oynadıkları diğer oyunlara kıyasla en masumu kesinlikle minecraft.

Çok ciddi şekilde cami modu falan yapmayı düşünüyorum. Namaz, kurban, bişeyler öldürmek gibi olaylar ile değişen sevap/günah skalası yapıp ceza/ödül olarak taşa dönüşme, çarpılma, yıldırım düşmesi, meleklerin koruması tarzı olaylar planlıyorum. Çok dalga geçmeden yapabilirsem belki o da haber olur hatta türkiyede default olarak kurulması zorunlu falan tutulur.

p.s: akradaşımdan gelen öneri üzerine musluminecraft ismini uygun bulduk(muminecraft alternatif) şalskdşas

43p
20/03/2015, 18:46
Ben 24 yaşındayım ve en çok oynadığım oyunlardan birisi bu. Eklenebilen modlar ile uzay gemisi yapıp başka gezegene gitmekten tutun, bilgisayar modlarında karakterlere lua ile script yazarak davranışlarını modelleyebiliyorsunuz. Oyunu 3 sene önce kuzenlerimin çocuklarına öğrettim ve oynadıkları diğer oyunlara kıyasla en masumu kesinlikle minecraft.

Çok ciddi şekilde cami modu falan yapmayı düşünüyorum. Namaz, kurban, bişeyler öldürmek gibi olaylar ile değişen sevap/günah skalası yapıp ceza/ödül olarak taşa dönüşme, çarpılma, yıldırım düşmesi, meleklerin koruması tarzı olaylar planlıyorum. Çok dalga geçmeden yapabilirsem belki o da haber olur hatta türkiyede default olarak kurulması zorunlu falan tutulur.

p.s: akradaşımdan gelen öneri üzerine musluminecraft ismini uygun bulduk(muminecraft alternatif) şalskdşas

Salak planların çok komikmiş kardeş. Ebeveynlerinin elinden yüzünden daha özgün fikirler çıkarabilirsin bence. Selâm olsun sana.

FafraGa
20/03/2015, 20:35
Komik cidden.

MFT
21/03/2015, 03:42

:) bak güldüm amacına ulaştın mutlu olabilirsin