PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oyum HDP'ye Çünkü

KEREEEEEEEEEEEM
22/05/2015, 06:27
Ekşide uzun zamandır tartışılıyordu bu konu da millet genelde birbirine "oyum hdpye çünkü oçum" ya da "oyum hdpye çünkü ak it değilim" tarzı söylemlerle seslendiği için fikri yönden pek faydalanamadığımı söyleyebilirim.

Ama genel olarak akp meclise daha az mv soksun diye hdp ye oy atacak çok insan var.

nasuh mahruki geçenlerde bir tweet atmıştı da baya sövmüşlerdi adama: "bölücü kürt hareketini desteklemeyip de hdp ye oy atan vatan hainidir"

neyse bu konularda düşünceleriniz ne merak ettim

krizalid için not: ekşici olmak ya da olmamağı ben mi yanlış anladım acaba???

Krizalid
22/05/2015, 10:53
krizalid için not: ekşici olmak ya da olmamağı ben mi yanlış anladım acaba???

Ne gibi?

KEREEEEEEEEEEEM
22/05/2015, 11:44
Ne gibi?
Aslında soru sormadım orada, durumu sorguladım.

Krizalid
22/05/2015, 12:26
Aslında soru sormadım orada, durumu sorguladım.

Bir akıl hastası gibi kendi kendine söyleniyorsun.

FafraGa
22/05/2015, 15:32
Muhalefette daha iyi olacagini dusunen ve cozum surecine inanan bi arkadasim hdp ye vercegini soyledi. Meclise girmesini istiyormus acikcasi. Arkadasim bayagi bi aciklama yapmisti simdi hepsini yazamiycam ama genel hatlariyla boyle

Komagene
22/05/2015, 16:07
[QUOTE=NanaKurichowa;248991]Ekşide uzun zamandır tartışılıyordu bu konu da millet genelde birbirine "oyum hdpye çünkü oçum" ya da "oyum hdpye çünkü ak it değilim" tarzı söylemlerle seslendiği için fikri yönden pek faydalanamadığımı söyleyebilirim.

Ama genel olarak akp meclise daha az mv soksun diye hdp ye oy atacak çok insan var.

nasuh mahruki geçenlerde bir tweet atmıştı da baya sövmüşlerdi adama: "bölücü kürt hareketini desteklemeyip de hdp ye oy atan vatan hainidir"

neyse bu konularda düşünceleriniz ne merak ettim

Benim düşüncemde şudur AKP ne yaparsa yapsın 400 mv çıkartamaz.
CHP veya HDP ile koalisyona girerek bir hükümet kurulur Ne kadar CHP li veya HDP li ler hayır olmaz desede bu siyaset

DreadfuL
22/05/2015, 16:11
Uzun ve güzel bir cevap:

https://eksisozluk.com/entry/51503123

KKROguz
22/05/2015, 17:06
akp 400 koltuk alamaz. CHP ve MHP koalisyon kurar. Eğer CHP, HDP ile koalisyon kurarsa olaylar çıkar.

KEREEEEEEEEEEEM
22/05/2015, 18:42
Korkulan 400 mv alması değil zaten akpnin hükümet kuracak şekilde sayı çıkarması. Hdp girerse tek başına iktidar olamaz belki diye umut ediyor herkes.

Sırf bu akp karşıtlığından oyu %10'a yakın herhangi bir partiye gözü kapalı veriyoruz demeleri şaşırttı.

Nana
22/05/2015, 18:42
ben boş atıcam nasıl olsa akp alıcak en azından üstümdeki sorumluluktan kurtulurum kimse hesap soramaz şuna niye oy verdin niye öyle yaptın diye

Komagene
22/05/2015, 18:43
akp 400 koltuk alamaz. CHP ve MHP koalisyon kurar. Eğer CHP, HDP ile koalisyon kurarsa olaylar çıkar.

Çok düşük bir ihtimal CHP MHP koalisyonu. AKP+HDP AKP+CHP

http://odatv.com/n.php?n=buyuk-atak-akp-chp-koalisyonu--2503151200

AKP+HDP koalisyonu sadece benim komplomdur çünkü iyi güzel ve lezzetli bir koalisyon olabilr AKP açısından. IŞİD , ÖSO , PKK , :)

ilhan998
22/05/2015, 19:45
oyum hdpye çünkü ülkenin daha ne kadar beter bir yere gitmesini görmek istiyorum

FafraGa
22/05/2015, 20:05
Ulkeyi siksinler umrumda degil ben oyunumu oynar hayatimi yasarim nasil olsa bu ulkede yasamiyom. Beynim yok fikrim var. Kimse karisamaz bana hem nasil daha kotuye gider gormek istiyorum. Hic. Ben koreye gidiyom zaten.

KEREEEEEEEEEEEM
22/05/2015, 20:26
ben boş atıcam nasıl olsa akp alıcak en azından üstümdeki sorumluluktan kurtulurum kimse hesap soramaz şuna niye oy verdin niye öyle yaptın diye

vulcan sorar ama!!!!

TypeR
22/05/2015, 21:08

Ahiret'te sorcaklar sana :) Bu atılan oylar, bizlere verilen sorumluluk ve bu sorumluluğu üstlenmekte bizim görevimiz.

Edit: Bence biraz düşünüp, ülke'de neler oluyor, kimler ne yapıyor, falan v.s ona göre oy at derim ben :)

Nana
22/05/2015, 21:14
Ahiret'te sorcaklar sana :) Bu atılan oylar, bizlere verilen sorumluluk ve bu sorumluluğu üstlenmekte bizim görevimiz.

Edit: Bence biraz düşünüp, ülke'de neler oluyor, kimler ne yapıyor, falan v.s ona göre oy at derim ben :)

benim için ahiret yok maalesef :d benim için bu dünya var

TypeR
22/05/2015, 21:19
benim için ahiret yok maalesef :d benim için bu dünya var

Hmm :) ateistlere saygılıyımdır :) ama yaşadıgın bu ülkenin gidişatı bizlerin oylarıyla belli olcagı için bence bir düşün derim :) kim istemez babası maddi manevi durumları iyi olup, oglunun cebine para koyup, git oglum eglen ne istersen yap falan gibi :) yani ben böyle yetişmedigim için biliyorum.Bende bu sorumlulugu üstlenmeye calısıp düşünüyorum :)

KEREEEEEEEEEEEM
22/05/2015, 21:42
eskişehirde chp almıyo mu zaten

Nighthawk
22/05/2015, 22:23
Bu 4 parti arasından en olası koalisyon AKP-MHP arkadaşlar neden saymıyorsunuz bilmiyorum :)

HDP barajı geçerse AKP'ye azınlık hükümeti olması için dışarıdan destek verebilir (bu nedir bilmeyen araştırıversin). Erdoğan'ı başkan yaptırmayacağız söylemleri var ama bunu yapmalarına ters değil. AKP hükümetini destekleyip başkanlık sisteminin karşısında durabilirler. Böyle bir senaryo olası geliyor bana.

HDP konusunda kim ne derse desin rahat %6-7 alan bir partinin meclis dışı kalıp, o partiye oy veren halkın temsil edilmemesi demokrasi ayıbıdır.

ilhan998
22/05/2015, 22:50
Ulkeyi siksinler umrumda degil ben oyunumu oynar hayatimi yasarim nasil olsa bu ulkede yasamiyom. Beynim yok fikrim var. Kimse karisamaz bana hem nasil daha kotuye gider gormek istiyorum. Hic. Ben koreye gidiyom zaten.

ehehe

Nighthawk
23/05/2015, 01:52
O değilde MV sayısını 30'dan 60'a çıkaran bir partinin birden bire ülkeyi sikecek gücü ele geçireceğini sanan naiflik nedir?

ilhan998
23/05/2015, 02:54
o değilde mv sayısını 30'dan 60'a çıkaran bir partinin birden bire ülkeyi sikecek gücü ele geçireceğini sanan naiflik nedir?

burasi türkiye kardeş her şey olabilir

KEREEEEEEEEEEEM
23/05/2015, 04:07
O değilde MV sayısını 30'dan 60'a çıkaran bir partinin birden bire ülkeyi sikecek gücü ele geçireceğini sanan naiflik nedir?

Çok çok az da olsa HDP'nin AKP ile koalisyon yapma ihtimali var eğer AKP iktidar olamazsa tek başına.

HDP'nin meclise girmesi sıkıntı değil de başkasının önünü kesmek için istemediğin birine yardım etmek konusunda şüphelerim var. Fikstürde avantaj sağlamak için başkasına yatmak gibi mi düşünmemiz lazım acaba. Yoksa duyguları işin içine katmamız mı?

Her halükarda %10luk baraj çok çok yüksek ve hiçbir iktidar partisi o barajı düşürmez hiçbirinin işine gelmiyor ki. Anca koalisyon olursa belki. Bu DP iktidar olmadan önce D'Hondt sistemi gelsin demiş CHP kabul etmemiş, DP iktidar olunca CHP gelsin demiş bu sefer DP kabul etmemiş. Taa 61 anayasasında da bu değişmiş

DreadfuL
23/05/2015, 10:19
Demokrasi ayıbı veya değil, teröristlerin mecliste işi yok, tıpkı onlara oy verenlerin bu ülkede işi olmadığı gibi. Evet faşistim size göre, o kadar kan boşuna dökülmedi bu ülkede. O ölü bebeklerin kanları ellerinde olan adamların hiç bir Türk toprağında işi olmamalı.

Ayrıca HDP'nin barajı geçeceğine inanıyorum ve AKP ile ilk koalisyon yapmak isteyecek adam onlar olacak, bir kaç ay sonra görüşürüz :)

hohmlec
23/05/2015, 10:59
eskişehirde chp almıyo mu zaten
Eskişehir digerlerinin arasında özerk bölge gibi kaliyor

7915

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

3po
23/05/2015, 13:34
hdp>akp

Darkelia
23/05/2015, 17:09
HDP barajı geçerse CHP-MHP koalisyonu kurulur , MHP-AKP koalisyonu en az CHP-AKP koalisyonu kadar zor bir durum ama imkansızda değil , ortak cumhurbaskanı adayı çıkaran iki parti neden ortak hükümet kurmasın ? Diğer senaryoda HDP'nin barajı geçememesi onda da zaten olacak durum malum.Bana göre bu sefer HDP barajı geçecektir her hanede en az 15-20 kürt var hepside HDP'ye atacak eskiden azınlıkların bir kısmı AKP'ye atıyordu bu sefer onların tamamı HDP'ye atacak zaten daha geçen günde ermeni diasporası Türkiye'deki seçimlerde HDP'yi destekliyoruz ona oy vermenizi istiyoruz diye açıklama yaptı buna + olarak CHP'li olup bugüne kadar hep CHP'ye oy atmış olup bu seçimde Kemal Kılıçdaroglunu sevmediklerinden hatta nefret ettiklerinden HDP'ye oy atacak CHP'li sayısıda azımsanmayacak kadar fazla buna birde RTE başkan olmasın diye HDP'ye oy atacaklardan eklenince HDP barajı rahat geçecektir.AKP'nin MHP ve HDP seçmenlerinden nekadar oy çalacağı burada asıl kilit nokta diye düşünüyorum ülkemiz için en hayırlısı olur inşallah.

WeRdeR WeReMeM
23/05/2015, 21:27
http://www.milliyet.com.tr/mitinge-katilim-izmir-i-de-soyal/siyaset/detay/2063456/default.htm
Çok övdüğünüz İzmir işte :)

canifeto12
23/05/2015, 22:35
bu kadar insan hangi partiye oy verelim diye düsünürken birileri 2 kömüre yada vaade kanıyo . üstüne senin oyun ile onun oyu aynı seviyede . ne kadar ilginc bi ülke . yada yönetim bicimi mi desem .

nplm_death
23/05/2015, 23:36
Ülke siyasi tarihinde büyük bir öneme bir sahip olan hareketin parlementoda olmaması gibi bir durum ne kadar büyük ayıp!

canifeto12
24/05/2015, 00:45
Ülke siyasi tarihinde büyük bir öneme bir sahip olan hareketin parlementoda olmaması gibi bir durum ne kadar büyük ayıp!

"terör harekatı "

3po
24/05/2015, 02:22
http://www.milliyet.com.tr/mitinge-katilim-izmir-i-de-soyal/siyaset/detay/2063456/default.htm
Çok övdüğünüz İzmir işte :)
göç diye bir şey duydun mu hiç?

KEREEEEEEEEEEEM
24/05/2015, 02:32
Eskişehir digerlerinin arasında özerk bölge gibi kaliyor

7915

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

bilmez miyim :D

http://www.zaytung.com/fotohaberdetay.asp?newsid=258418

nplm_death
24/05/2015, 15:25
"Terörist" diye mecliste olmasını istemeyenler nasıl bir çözüm önerisi sunuyor merak ediyorum.

KKROguz
24/05/2015, 17:02
"Terörist" diye mecliste olmasını istemeyenler nasıl bir çözüm önerisi sunuyor merak ediyorum.

Teröristin mecliste olmasının ne gibi haklı bi sebebi olabilir ki ?

Nana
24/05/2015, 18:02

bi bitmediler ya 2015 yılında hala savaş meraklısı insanlar var bide bu insanlar oy vericek yazık :d neyse türkiye gg zaten bu saatten sonra ifla olmaz

canifeto12
24/05/2015, 18:27
savasmak insanın dogasında var be . 3000 yılında bile olsan savas olucaktır bunu unutma liseli .

L2ebel
24/05/2015, 18:47
bkz . türkiye iç savaşı

DreadfuL
24/05/2015, 20:04
Demirtaş Star'a çıkmış diyor ki bizim Kandille falan alakamız yok karar verirken. Kandil'den veya başka bir yerden bağımsız veriyoruz kararlarımızı. Ya buna gerçekten inanan beyinlere acıyorum.
Gerçi bu ülke nelere inanıp da %50 üstü oy verdi beş para etmez adamlara da neyse.

TypeR
24/05/2015, 21:42
Demirtaş Star'a çıkmış diyor ki bizim Kandille falan alakamız yok karar verirken. Kandil'den veya başka bir yerden bağımsız veriyoruz kararlarımızı. Ya buna gerçekten inanan beyinlere acıyorum.
Gerçi bu ülke nelere inanıp da %50 üstü oy verdi beş para etmez adamlara da neyse.

+1 gerçekten sonuna kadar...

KEREEEEEEEEEEEM
24/05/2015, 22:21
bi bitmediler ya 2015 yılında hala savaş meraklısı insanlar var bide bu insanlar oy vericek yazık :d neyse türkiye gg zaten bu saatten sonra ifla olmaz

ifla >>> iflah

KEREEEEEEEEEEEM
24/05/2015, 22:31

Resmen olduğuna dair bir delil yoksa ve olduğunu söylemesi işine gelmeyecekse tabii ki de öyle diyecek. İnanan sayısı oy veren kesim içinde bile çok çok azdır ancak insanların oy verme sebepleri belli: Kürtleri temsil eden tek parti olması ve %10 ile AKP nin vekil sayısını düşürebilecek olması.

Daha önceden AKP ye vermiş bu olaylar sonucunda HDP'ye vermeyi seçen çok kürt var ve ben de konuştum birkaçıyla. MHP zaten direk iptal oluyor, CHP yi de dini kimliklerinden ötürü kabul etmiyorlar her ne kadar PKK'yı sevmeselerde HDPye oy atmak zorunda kalıyolar. Başka bir parti olsaydı Kürtleri HAK açısından temsil eden doğrudan ona atarlardı ama tabi PKK buna müsaade etmiyor.

Türkiye 30 sene öncesinde yaptığı hatalarla öyle ya da böyle yüzleşmek zorunda maalesef.

3po
24/05/2015, 23:18
zamanında kürt oylarının hepsi chp/shp ye gidiyordu

L2ebel
25/05/2015, 02:31
ben hdpye vercem oyumu ama türküm

nplm_death
25/05/2015, 11:26
Hadi gelin "terörist" olmayanların kısaca geçmişlerine bakalım.
-CHP: Dersim katliamı, eroin fabrikaları, 27 Mayıs darbesine destek, DSP'yi de sayarsak hayata dönüş operasyonu vs..
-MHP: Ülkücülerin yapmış olduğu solcu katliamları, Maraş katliamı, Çorum katliamı vs.
-AKP ve Milli Görüş: Malumunuz

Hiçbiri Kürt halkının ulusal mücadelesinden daha az pisliğe bulaşmış değil. Bunlar mecliste varken HDP'nin mecliste olması mı zorunuza gidiyor? Yoksa sizin sorununuz Kürtlerle mi?

MFT
25/05/2015, 15:02
Hiçbiri Kürt halkının ulusal mücadelesi

Ulusal kısmının başına şerefli'yi de ekleseydin bari ironiyi tam yakalayamamışsın.

DreadfuL
25/05/2015, 23:01
Hadi gelin "terörist" olmayanların kısaca geçmişlerine bakalım.
-CHP: Dersim katliamı, eroin fabrikaları, 27 Mayıs darbesine destek, DSP'yi de sayarsak hayata dönüş operasyonu vs..
-MHP: Ülkücülerin yapmış olduğu solcu katliamları, Maraş katliamı, Çorum katliamı vs.
-AKP ve Milli Görüş: Malumunuz

Hiçbiri Kürt halkının ulusal mücadelesinden daha az pisliğe bulaşmış değil. Bunlar mecliste varken HDP'nin mecliste olması mı zorunuza gidiyor? Yoksa sizin sorununuz Kürtlerle mi?

Bizim sorunumuz teröristlerle, Türk veya Kürt olmuş farketmez. Solcuların sağcıları kırması, sağcıların solcuları kırması umrumda değil, bu ülkenin bölünmesini isteyenler umrumda benim. Hiç bir haklı bahanesi olamaz bunun. Burası Türkiye, barış içinde yaşarsa bütün milletler yerini alabilir bu ülkede, aksi taktirde er ya da geç hepsi buradan gider. Bu arada bende Laz'ım, ama neden bizden böyle vatan hainleri çıkmıyor onuda istemeden merak ediyorum. Şükürler olsun ki ülkeme aşığım.

Krizalid
25/05/2015, 23:07
LOL bu başlık kırpılmış yine ayaküstü.

Bu sansür işinin iyi bokunu çıkardınız ya. Ne olmuş adam "kürt ulusal hareketinin amk" dediyse, öbürü de "kürd gonna kürd" dediyse. Hadi ilkini anlarım da ikinci silinen mesaj dolu bir mesajdı. Bir garipsiniz yemin ederim.

nplm_death
26/05/2015, 02:15
Bizim sorunumuz teröristlerle, Türk veya Kürt olmuş farketmez. Solcuların sağcıları kırması, sağcıların solcuları kırması umrumda değil, bu ülkenin bölünmesini isteyenler umrumda benim. Hiç bir haklı bahanesi olamaz bunun. Burası Türkiye, barış içinde yaşarsa bütün milletler yerini alabilir bu ülkede, aksi taktirde er ya da geç hepsi buradan gider. Bu arada bende Laz'ım, ama neden bizden böyle vatan hainleri çıkmıyor onuda istemeden merak ediyorum. Şükürler olsun ki ülkeme aşığım.

Senin gibi düşünen çok insan olduğu için cümle cümle cevap vereceğim.

"Bizim sorunumuz teröristlerle, Türk veya Kürt olmuş farketmez. Solcuların sağcıları kırması, sağcıların solcuları kırması umrumda değil. bu ülkenin bölünmesini isteyenler umrumda benim."

Yani silahlı birileri eğer bir etnisiteye ait hak talebinde bulunduysa teröristtir, eğer başka sebeplerle silah kullanıyorsa terörist değildir demek istedin sanırım. Sen o zaman şiddete kimden geldiğine göre karşısın :). Aslında bir görüşün de yok. Oligarşinin sirk alanı olan devlete göbekten bağlısın. Bu bağ medya ve eğitim sistemi aracılığıyla epey kuvvetlenmiş. Belli bir grup insana anlamsız nefret duyuyorsun. Türk veya Kürt olmuş farketmez diyorsun ama eminim bir Kürt'ten ancak Türk gibi davranması durumunda nefret etmezsin.
Demokrasilerde ülkenin bölünmesi de savunulabilir. Federatif yapı, özerklik, eyalet sisteminin rahatça tartışılamadığı yerde fikir özgürlüğünden bahsedilemez. Hayranı olduğun Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinde olan ülkelerin neredeyse hiçbirinde ulus devlet yapısı artık yok. Hepsi de etnik sorunlarını yerel yönetimleri güçlendirerek ve etnik talepleri dikkate alarak çözmüşler. Hatırlarsan geçtiğimiz ay İskoçya'da ayrılık referandumu yapıldı. Mesela Almanya'da eyalet yapısı var.

" Burası Türkiye, barış içinde yaşarsa bütün milletler yerini alabilir bu ülkede, aksi taktirde er ya da geç hepsi buradan gider"

Senin barıştan anladığın şey etnik kimliğin reddedilip Türk kimliğine bürünülmesi. Her ırkın kendi dilinde eğitim alabildiği, kendi kimliğinde barış içinde yaşayabildiği bir yapı aklında bile yoktur eminim. O bölgenin insanının neredeyse tamamı ayrılmak isterse mesela; ne yapacaksın? İnsanları topraklarından sürgün mü edeceksin? Barış sağlamak istiyorsan önce halkı dinleyeceksin. Eğer dinlemezsen eninde sonunda patlar

"Bu arada bende Laz'ım, ama neden bizden böyle vatan hainleri çıkmıyor onuda istemeden merak ediyorum. Şükürler olsun ki ülkeme aşığım."

Aferin o zaman sana etnik değerlerini unuttuğun ve asimile olmaktan gurur duyduğun için. Ama bilmelisin ki etnik kimliğe sahip çıkmak ve bunun devlet tarafından tanınmasını istemek vatan hainliği değildir. Anadilde eğitim istemek, özerklik istemek vatan hainliği değildir. Vatan hainliği şunlar olabilir mesela: Belli bir çıkar amacına ülkenin suçsuz insanlarını öldürmek, öldürülmesine yataklık etmek veya göz yummaktır. Bunlar da devlet eliyle defalarca yapılmıştır.

Nana
26/05/2015, 03:03

"Bizim sorunumuz teröristlerle, Türk veya Kürt olmuş farketmez. Solcuların sağcıları kırması, sağcıların solcuları kırması umrumda değil. bu ülkenin bölünmesini isteyenler umrumda benim."

Yani silahlı birileri eğer bir etnisiteye ait hak talebinde bulunduysa teröristtir, eğer başka sebeplerle silah kullanıyorsa terörist değildir demek istedin sanırım. Sen o zaman şiddete kimden geldiğine göre karşısın :). Aslında bir görüşün de yok. Oligarşinin sirk alanı olan devlete göbekten bağlısın. Bu bağ medya ve eğitim sistemi aracılığıyla epey kuvvetlenmiş. Belli bir grup insana anlamsız nefret duyuyorsun. Türk veya Kürt olmuş farketmez diyorsun ama eminim bir Kürt'ten ancak Türk gibi davranması durumunda nefret etmezsin.
Demokrasilerde ülkenin bölünmesi de savunulabilir. Federatif yapı, özerklik, eyalet sisteminin rahatça tartışılamadığı yerde fikir özgürlüğünden bahsedilemez. Hayranı olduğun Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinde olan ülkelerin neredeyse hiçbirinde ulus devlet yapısı artık yok. Hepsi de etnik sorunlarını yerel yönetimleri güçlendirerek ve etnik talepleri dikkate alarak çözmüşler. Hatırlarsan geçtiğimiz ay İskoçya'da ayrılık referandumu yapıldı. Mesela Almanya'da eyalet yapısı var.

" Burası Türkiye, barış içinde yaşarsa bütün milletler yerini alabilir bu ülkede, aksi taktirde er ya da geç hepsi buradan gider"

Senin barıştan anladığın şey etnik kimliğin reddedilip Türk kimliğine bürünülmesi. Her ırkın kendi dilinde eğitim alabildiği, kendi kimliğinde barış içinde yaşayabildiği bir yapı aklında bile yoktur eminim. O bölgenin insanının neredeyse tamamı ayrılmak isterse mesela; ne yapacaksın? İnsanları topraklarından sürgün mü edeceksin? Barış sağlamak istiyorsan önce halkı dinleyeceksin. Eğer dinlemezsen eninde sonunda patlar

"Bu arada bende Laz'ım, ama neden bizden böyle vatan hainleri çıkmıyor onuda istemeden merak ediyorum. Şükürler olsun ki ülkeme aşığım."

Aferin o zaman sana etnik değerlerini unuttuğun ve asimile olmaktan gurur duyduğun için. Ama bilmelisin ki etnik kimliğe sahip çıkmak ve bunun devlet tarafından tanınmasını istemek vatan hainliği değildir. Anadilde eğitim istemek, özerklik istemek vatan hainliği değildir. Vatan hainliği şunlar olabilir mesela: Belli bir çıkar amacına ülkenin suçsuz insanlarını öldürmek, öldürülmesine yataklık etmek veya göz yummaktır. Bunlar da devlet eliyle defalarca yapılmıştır.

seni öpebilir miyim ya ? :d +1

DreadfuL
26/05/2015, 12:41

Evet
Hayır
Buna vereceğim cevap bir çok yere çekilebilir. Hele senin şu cevaplarından nerelere çekebildiğini görebiliyorken, cevap vermek manasız.
Etnik kimliğimi unuttuğum yok, unutmuş olsam hayatımın bir kısmını memleketimde geçirmezdim, en çok huzur bulduğum yerde. Ayrıca bütün Lazlar Türktür, bana bir tane bunu söylemeyen Laz getiremezsin. Son olarak özerklik istemek vatan hainliğidir bana göre, evet. Bağımsızlık istemekten çok bir farkı yoktur. Sadece biz kendi başımıza naparız bağımsız olursak demenin bir ayrı yoludur. Ben olsam bende bağımsızlık istemem, malum ekmek elden, su gölden, elektrik bedava, sasğlık bedava(!), vergilerde bizden.

FafraGa
26/05/2015, 17:55
Evet
Hayır
Buna vereceğim cevap bir çok yere çekilebilir. Hele senin şu cevaplarından nerelere çekebildiğini görebiliyorken, cevap vermek manasız.
Etnik kimliğimi unuttuğum yok, unutmuş olsam hayatımın bir kısmını memleketimde geçirmezdim, en çok huzur bulduğum yerde. Ayrıca bütün Lazlar Türktür, bana bir tane bunu söylemeyen Laz getiremezsin. Son olarak özerklik istemek vatan hainliğidir bana göre, evet. Bağımsızlık istemekten çok bir farkı yoktur. Sadece biz kendi başımıza naparız bağımsız olursak demenin bir ayrı yoludur. Ben olsam bende bağımsızlık istemem, malum ekmek elden, su gölden, elektrik bedava, sasğlık bedava(!), vergilerde bizden.
+1

Vulcan
26/05/2015, 18:45
Herkes yazmış durun bende yazayım. Şu son seçimlere yaklaşırken bir HDP olayı almış başını gitmiş. Tamam manifestolarını açtım okudum baktım fakat bir sorun var, HDP'nin bağlantısı.

Şimdi sakın kalkıp "geçmiş geçmişte kaldı" demesinler çünkü bu seçimde vaatlerde bulunan adam Abdullah Öcalan'ın direkt uzantısı olduğu için vaatleri ne olursa olsun benim oy vereceğim bir parti değil. Geçmişte bırakmam gereken şeyler var ve onları geçmişte bıraktım fakat o kadar can vermiş vatan evladını geçmişte bırakamam ben.

He illa duymak isteyen varsa şunu söyleyeyim, bdp veya pkk ile bir alakası olmasaydı oyum HDP'ye giderdi. Daha yakın zaman öncesinde APO'nun heykelini dikeceğiz dedi kendisi.

AKP benden oy alamaz diyorken bunun yanına birde HDP eklendi.

canifeto12
26/05/2015, 20:01
bu seçimde vaatlerde bulunan adam Abdullah Öcalan'ın direkt uzantısı olduğu için

bu sebepten bende muzdaripim . " gerçekten " kürtleri savunacagını bilsem bu adamı desteklerim ( desteklemekten kastım gene akp ye veririm ama adamda haklı derim . bu arada arap oldugumuda belirteyim )

TypeR
27/05/2015, 21:25
Bence iktidar değişmeden kimin iyi, kimin kötü oldugunu anlayamayız. bence AKP iktidardan kalkıp herhangi bir partinin oturması lazım. neden derseniz,O zaman anlarız kimin ne yapıp kimin ne yapmadıgını. Hem tekrar AKP oturur akıllanır bu sefer böyle bir düşünce içerisinde yürüyebilirler,'' bunlar beni tokatladı akıllanmak lazım'' gibisine. aynı gezi olaylarındaki gibi, milleti koyun yerine koya koya bir yere kadar diyerek, gezi olaylarında kendimizi gösterdik. bizler koyun degiliz. herşeye EVET demeyiz.!

Nana
27/05/2015, 21:49
Bence iktidar değişmeden kimin iyi, kimin kötü oldugunu anlayamayız. bence AKP iktidardan kalkıp herhangi bir partinin oturması lazım. neden derseniz,O zaman anlarız kimin ne yapıp kimin ne yapmadıgını. Hem tekrar AKP oturur akıllanır bu sefer böyle bir düşünce içerisinde yürüyebilirler,'' bunlar beni tokatladı akıllanmak lazım'' gibisine. aynı gezi olaylarındaki gibi, milleti koyun yerine koya koya bir yere kadar diyerek, gezi olaylarında kendimizi gösterdik. bizler koyun degiliz. herşeye EVET demeyiz.!

gezi olaylarının akp'nin pek umrunda olduğunu zannetmiyorum ben yine olan halka oldu bir sürü insan öldü. + polisi halka düşman etti akp vs vs yani yine akp'nin lehine oldu bence

ebenezer
27/05/2015, 21:54

O zaman dedelerinin amcalarının vs. oy verdiği partiye ver, nasıl olsa onlar görmüş çoğu iktidarın neler yaptığını. Demek istediğim görmekle alakası yok, hepsi aynı bokun laciverti; oy verecekseniz verin de, verdiğiniz partiyi savunmayın.

DreadfuL
27/05/2015, 23:12
O zaman dedelerinin amcalarının vs. oy verdiği partiye ver, nasıl olsa onlar görmüş çoğu iktidarın neler yaptığını. Demek istediğim görmekle alakası yok, hepsi aynı bokun laciverti; oy verecekseniz verin de, verdiğiniz partiyi savunmayın.

CHP'nin iktidar olduğunu görüp de yaşayan adam var mı? Hani görmüş dedin ya merak ettim.

ebenezer
27/05/2015, 23:21
CHP'nin iktidar olduğunu görüp de yaşayan adam var mı? Hani görmüş dedin ya merak ettim. Verdiğin partiyi savunamayacak kadar acizse insanlar boş oy atsınlar. Hem savunup hem eleştirebilecek kapasitede insanlara ihtiyacı var bu ülkenin.

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_se%C3%A7imler

Buradan baktığımda 61 73 ve 77'de birinci parti olarak çıkmış. Sanırsam net üstünlüğü sağlayamadığı için koalisyon şeklinde girmiş oluyor(bu konu hakkında net bilgim yok ama öyleydi). Ki bu tarihler gayet 60 yaşlarında kişilerin hatırlayabileceği tarihler. Akp'nin genel seçmen kitlesine bakınca da orta yaş ve üstü olduğunu gördüğümüze göre demek ki çok da sevilmemiş Chp ve diğerleri.

Tarafım falan yok. Hepsi aynı bence. Hangisi gelirse diğerini ezer, ve diğeri geçince de biz zamanında ezildik, muhabbeti sayesinde oy alır ve bu böyle ömür boyu sürer bu ülkede milliyetçilik ve dincilik elden gitmediği sürece.

DreadfuL
28/05/2015, 00:12
7920

Bu ülkede bundan ötesi yok artık gerçekten, biliyorum yine %40 oy alacaklar, verenlere tek tek yazıklar olsun.

TypeR
28/05/2015, 11:19
7920

Bu ülkede bundan ötesi yok artık gerçekten, biliyorum yine %40 oy alacaklar, verenlere tek tek yazıklar olsun.

Verenler veriyor valla. Durumumuz kritik, 2023'te artık iktidardan kalkarlar. hedef koyuyorlar birde 2023 falan diye oraya kadar götürün bizi gibisine :D

DreadfuL
28/05/2015, 16:31
https://www.youtube.com/watch?v=ah7DCJe_EgI

Komagene
28/05/2015, 17:27
https://www.youtube.com/watch?v=ah7DCJe_EgI

HDP ile BDP yi karıştırdın sanırım ben ne hdp li ne bdp liyim şuanki HDP partisi aposuz bir parti şuan ki AKP partisi Erdogansız bir parti için çalışıyor AKP+CHP koalisyonu için az kaldı.

DreadfuL
28/05/2015, 18:21
HDP ile BDP yi karıştırdın sanırım ben ne hdp li ne bdp liyim şuanki HDP partisi aposuz bir parti şuan ki AKP partisi Erdogansız bir parti için çalışıyor AKP+CHP koalisyonu için az kaldı.

Oha böyle bir kafa 25 yıllık hayatımda ilk defa görüyorum, neyle yıkanıyorsun sen?

Komagene
28/05/2015, 19:42
Oha böyle bir kafa 25 yıllık hayatımda ilk defa görüyorum, neyle yıkanıyorsun sen?

Arap sabunu

FafraGa
28/05/2015, 21:07
+1

Lsx
29/05/2015, 00:17
Hayır Chp'li olupta emanet oy verenler Hdp barajı geçemezse ( ki tarafsız bir Ysk yok ) Akp'nin ekmeğine yağ sürmekten başka neye yaramış olacaklar ?

Krizalid
29/05/2015, 01:17
Hayır Chp'li olupta emanet oy verenler Hdp barajı geçemezse ( ki tarafsız bir Ysk yok ) Akp'nin ekmeğine yağ sürmekten başka neye yaramış olacaklar ?

Ya sen merak etme CHPliler her şeyin farkında; bu HDP en az AKP kadar cumhuriyet düşmanıdır, ellerinde güç olsa hepimizi telef ederler, B'yi H yapınca adam olduk sanıyorlarsa bayağı yanılıyorlar. HDP'nin almaya çalıştığı oy zaten ebenezer ve nana gibi sebzebeyin takımının bir de CHP'nin en uzak seçmeninin oyları ki göründüğü kadarıyla onları da alamıyorlar. Belki vatan partisi ya da anadolu partisi kadar bile oy koparamayacaklar kim bilir.

Bak bir de burada yedi sayfa konuşmuşuz sekize gidiyoruz bir kişi de şu "Oyum HDPye çünkü" lafını tamamlayamamış dikkat edersen çünkü tamamlamakta kullanılabilecek bir şey yok. Sadece kürtçünün biri gelmiş kürt hareketi mecliste olmazsa yazık olmaz mı falan demiş; sanki benim ebem var mecliste 2007 senesinden beri.

nplm_death
29/05/2015, 12:02
Ya sen merak etme CHPliler her şeyin farkında; bu HDP en az AKP kadar cumhuriyet düşmanıdır, ellerinde güç olsa hepimizi telef ederler, B'yi H yapınca adam olduk sanıyorlarsa bayağı yanılıyorlar. HDP'nin almaya çalıştığı oy zaten ebenezer ve nana gibi sebzebeyin takımının bir de CHP'nin en uzak seçmeninin oyları ki göründüğü kadarıyla onları da alamıyorlar. Belki vatan partisi ya da anadolu partisi kadar bile oy koparamayacaklar kim bilir.

Bak bir de burada yedi sayfa konuşmuşuz sekize gidiyoruz bir kişi de şu "Oyum HDPye çünkü" lafını tamamlayamamış dikkat edersen çünkü tamamlamakta kullanılabilecek bir şey yok. Sadece kürtçünün biri gelmiş kürt hareketi mecliste olmazsa yazık olmaz mı falan demiş; sanki benim ebem var mecliste 2007 senesinden beri.

Senin cumhuriyet rejimin halk düşmanı zaten, niye senin cumhuriyet anlayışınla barışık olsunlar? Cumhuriyet dediğin halkın temsil edilmesi değil mi? Hani nerede halkın temsili? İnsanlara bok yedirildi hapishanelerde, k.çlarına cop sokularak istiklal marşı okutuldu. Dilleri, kimlikleri yok sayıldı. Binlerce faili meçhuller, çocuk ölümleri, gözaltı kayıpları... Bunları halk unutur mu sanıyorsun? Zamanında Hakkari, Şırnak, Mardin CHP'nin kalesiydi, hangi cumhuriyet düşmanlığı? Barış istiyorlar, barış için elini uzatıyorlar. Devletin yıllardır uygulamış olduğu düşmanlık politikalarına rağmen barış istiyorlar. Sizin kan davası gütmekten başka yaptığınız şey ne? Ne istiyorsun 40 bin insan daha mı ölsün? Evet PKK tü kaka. Peki CHP-SHP'ye oy vermiş insanları PKK'ya bağlayan ne oldu hiç düşündün mü? Kürtler cumhuriyete değil, kendilerini yok sayan cumhuriyet anlayışına karşılar. Zira senin cumhuriyet dediğinin, onlar için monarşiden bir farkı olmuyor.

HDP'nin Anadolu Partisi ya da Vatan Partisi kadar oy artışı sağlamayacak demişsin de buna kargalar bile güler. HDP, AKP'nin %45+ çıktığı yandaş anketler hariç barajı geçiyor. Eğer o anketlere bel bağladıysan, durum senin için daha kötü haberin olsun. HDP barajı geçemezse bile en az %9 oy alacak bu da %3'lük oy artışına denk geliyor. O iki parti toplam %3 oy alabilecek mi acaba? HDP meclise giremesin de AKP 330'u bulsun. Sonra da gelsin başkanlık, sen de Kürt düşmanlığının cumhuriyeti ne hale getirdiğini görürsün. Kemal Kılıçdaroğlu bile HDP'nin mecliste olmasını istiyor, sorunu HDP ile konuşarak çözeceğiz diyor. Bir kaç sayfa önce sorunu nasıl çözmeyi öneriyorsunuz sordum, henüz kimse cevap verebilmiş değil.

HDP'ye oy vermek için binlerce sebep sıralayabilirim, tıpkı senin CHP'ye oy vermek için binlerce sebep sıralayabileceğin gibi. HDP'ye oy vermek için bir sebep bulunamıyor gibi bir zırvaya cevap vermeye bile gerek yok. Parti olarak meclise girmekle bağımsız girmek aynı şey mi? Baraj yüzünden aldıkları oydan daha az temsiliyetleri var; normal mi sence?

Ben Kürtçülük yaptığımı sanmıyorum da sen Türkçülük yapıyorsun bence. Kimseye zorla Kürtçe öğrenin, anayasada sadece Kürtlük kavramı olsun demiyorum. Ülkede var olan tüm etnik kimlikler devlet tarafından tanınsın ve anayasa ile güvence altına alınsın diyorum. Farkı anlayabilmişsindir umarım.

DreadfuL
29/05/2015, 15:00
Senin cumhuriyet rejimin halk düşmanı zaten, niye senin cumhuriyet anlayışınla barışık olsunlar? Cumhuriyet dediğin halkın temsil edilmesi değil mi? Hani nerede halkın temsili? İnsanlara bok yedirildi hapishanelerde, k.çlarına cop sokularak istiklal marşı okutuldu. Dilleri, kimlikleri yok sayıldı. Binlerce faili meçhuller, çocuk ölümleri, gözaltı kayıpları... Bunları halk unutur mu sanıyorsun? Zamanında Hakkari, Şırnak, Mardin CHP'nin kalesiydi, hangi cumhuriyet düşmanlığı? Barış istiyorlar, barış için elini uzatıyorlar. Devletin yıllardır uygulamış olduğu düşmanlık politikalarına rağmen barış istiyorlar. Sizin kan davası gütmekten başka yaptığınız şey ne? Ne istiyorsun 40 bin insan daha mı ölsün? Evet PKK tü kaka. Peki CHP-SHP'ye oy vermiş insanları PKK'ya bağlayan ne oldu hiç düşündün mü? Kürtler cumhuriyete değil, kendilerini yok sayan cumhuriyet anlayışına karşılar. Zira senin cumhuriyet dediğinin, onlar için monarşiden bir farkı olmuyor.

HDP'nin Anadolu Partisi ya da Vatan Partisi kadar oy artışı sağlamayacak demişsin de buna kargalar bile güler. HDP, AKP'nin %45+ çıktığı yandaş anketler hariç barajı geçiyor. Eğer o anketlere bel bağladıysan, durum senin için daha kötü haberin olsun. HDP barajı geçemezse bile en az %9 oy alacak bu da %3'lük oy artışına denk geliyor. O iki parti toplam %3 oy alabilecek mi acaba? HDP meclise giremesin de AKP 330'u bulsun. Sonra da gelsin başkanlık, sen de Kürt düşmanlığının cumhuriyeti ne hale getirdiğini görürsün. Kemal Kılıçdaroğlu bile HDP'nin mecliste olmasını istiyor, sorunu HDP ile konuşarak çözeceğiz diyor. Bir kaç sayfa önce sorunu nasıl çözmeyi öneriyorsunuz sordum, henüz kimse cevap verebilmiş değil.

HDP'ye oy vermek için binlerce sebep sıralayabilirim, tıpkı senin CHP'ye oy vermek için binlerce sebep sıralayabileceğin gibi. HDP'ye oy vermek için bir sebep bulunamıyor gibi bir zırvaya cevap vermeye bile gerek yok. Parti olarak meclise girmekle bağımsız girmek aynı şey mi? Baraj yüzünden aldıkları oydan daha az temsiliyetleri var; normal mi sence?

Ben Kürtçülük yaptığımı sanmıyorum da sen Türkçülük yapıyorsun bence. Kimseye zorla Kürtçe öğrenin, anayasada sadece Kürtlük kavramı olsun demiyorum. Ülkede var olan tüm etnik kimlikler devlet tarafından tanınsın ve anayasa ile güvence altına alınsın diyorum. Farkı anlayabilmişsindir umarım.

Ya çok saf bir adamsın ya da aşırı cin, ortası değil yani.

43p
29/05/2015, 15:03
Hdp'ye inat ak parti'ye atacağım çok mutluyum

ebenezer
29/05/2015, 18:13

Uzun bir yazıya başlamıştım ama daldan dala atlaya atlaya yine siyasetin ne kadar boktan bir şey olduğunu anlayıp tamamlayamadan geri sildim. Ama içeride hak verdiğim bir konu da yok değil, "B'yi H yapınca adam olduk sanıyorlarsa..." ancak bunu kendi tuttuğun taraf için de söylemeyi unutma.

Birde üzerime atılan bu gereksiz iftiraya ufak bir cevap vereyim;

"Ya sen merak etme CHPliler her şeyin farkında."

Aslında cevabı kendi vermiş ya, ben niye zorluyorum ki. Bu adamla bir de tartışmaya falan çalışıyorsunuz. Adam zaten her şeyin farkında beyler.

Krizalid
29/05/2015, 21:29
Vallahi sen öyle deyince mesajımı tekrar okudum, içinde Türk kelimesi geçmiyor bile. Bence sen Türklükle olan sorununu benim ağzımdan dışarıya aktarmaya çalışıyorsun, böyle yapmamanı tavsiye ederim.

Doğrusunu söylemek gerekirse aldığı ayarlardan müsebbeb her başlıkta ismini sayıklayıp dururken HDP'yi savunduğunu görünce seninle uğraşmayı bırakan AKP'li maydin'in yerine burada bizim mesajlarımızın peşinden geziyor olman bile bir kere zaten faul bir davranış. (Bu mesajı yazmak için maydin’in konuyu okuyup cevap yazmadan çıkmasını bekledim.) Kendi kendinize yarattığınız baraj sorununuzu çözmek için bizlerin AKP düşmanlığından faydalanmaya çalışırken yani bizden oy dilenirken bir de utanmadan esas partilerimizi, görüşlerimizi ve üzerinde yaşayıp daha iyiye götürmeye çalıştığımız bu ülkeyi boklamanız klasik terörist utanmazlığınızın bir göstergesi ve sizin için demokrasi, özgürlük vb şeylerin sadece oy devşirmede takılacak maskeler olduğunun bir işareti. Bu iki yönden AKP ile çok benzeşiyorsunuz.

Bu HDP-AKP benzerliği başka diğer yönlerden de kendini gösteriyor. İki partinin de terörist refleksleri var, iki parti de sadece kendi dar görüşlü kesiminin inandığı (inanmayı sevdiği) masallar anlatmayı çok seviyor. İki parti de kendisini oluşlarından farklı bir biçimde pazarlamayı çok iyi beceriyor. İki partinin de var oluşlarına izin veren, içinde barınabildikleri şeylerle kendi kendilerine yarattıkları problemleri var. İki parti de mağduriyet, karalama, dezenformasyon gibi konularda çağ açıp çağ kapatmış durumdalar. İki partide de demokratik gelenek yok, biat kültürü hakim. İki partinin de seçmen kitlesinin çoğunluğu eğitim seviyesi düşük, tutucu insanlardan oluşuyor. Daha da artırılabilir.

Ama bunlar önemsiz. Ellerinde elli bine yakın Türk vatandaşının kanı bulunan, daha kendi kemik kitlesini eğitememiş; töre cinayetleri, çocuk tecavüzleri, toprak ağalığı ve diğer ilkel uygulamalardan kurtaramamış hatta bazılarından beslenmiş şiddet yanlısı bir partinin şimdi etrafa solculuk dersleri vermeye çalışması komedisini bırakalım. Seçimden bahsedelim.

Benim çizdiğim çember çok net. Bu ülkede 55 milyon seçmen var. Seçim barajı yüzde on. HDP’nin alması gereken oy 5.5 milyon civarı. Ülkedeki Kürt seçmen sayısı 12-14 milyon, belki daha fazla. Ancak HDP’nin bu kitleden aldığı oy 3-3.5 milyon civarında. Yani HDP zaten 4 tane Kürt’ün bir tanesinin oyunu alabiliyor. Alenen kimseden çekinmeden Kürt milliyetçiliği ve Türk düşmanlığı yapan bir parti olmasına rağmen en önce Kürtlerden oy alamıyor. Bunun bilincinde olan bir parti olarak barajı aşması için kendisine gereken oyları “bakın Tayyip başkan olur ha, bakın ülkeniz gider ha, bakın anayasa yaparlar haa” gibi tehdit cümlelerine sığınarak AKP muhaliflerinden, solculardan, sandığa gitmeyen ve kararsız seçmenlerden falan tamamlamaya çalışıyorlar. Bu yaptıkları tam manasıyla ikiyüzlülüktür. Madem Kürt partisisin, madem AKP’yi zayıflatmak istiyorsun, madem Tayyip’i başkan yaptırmayacaksın o zaman gidip muhalefetin artık oylarına değil, AKP içindeki Kürt oylarına talip olacaksın. Alabiliyorsan onları alacaksın, alamıyorsan da vay baraj vay garaj diye ağlamayacaksın. Şu anki durumda HDP’nin baraj altında kalması durumunda Kürtlerin siyasi olarak temsil edilemeyeceği önermesi kocaman bir yanlıştan başka bir şey değil. Çünkü bu ülkedeki 10 milyon Kürt asıllı vatandaş diğer partilere oy vererek kendilerini çok güzel temsil ettiriyorlar zaten, kimse merak etmesin.

CHP’den HDP’ye kopacak oyların durumu ise daha bir ilginç. Ben bir kere hiçbir yerde HDP’nin ne kadar oy artıracağından bahsetmedim. CHP’den HDP’ye gidecek oylardan bahsettim. Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi davrandığın için bana, bu yaptığın üzerinden gereksiz ve anlamsız bir paragraf yazarak harcadığın zaman için kendine bir özür borçlusun. Şimdi ben burada HDP karşıtı ayarında davranıyorum ama açıkçası HDP’nin ne kadar oy artırdığı ya da barajı geçip geçmediği beni zerre ilgilendirmiyor. Geçerse ne ala geçmezse mualla; nasılsa tüm söylemlerinizi kenara bırakıp, makyajınızı silip çiçeğinizi çikolatanızı alarak AKP’nin ayağına kapanacaksınız (http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2015/02/28/akp-hdp-371-3.jpg) koltuk için. Yukarıda saydığım benzerlikler o zaman çok işinize yarayacak, hiçbiri boşa gitmeyecek. Biz sahici muhalifler için ise değişen bir şey olmayacak. Yani öyle düşündüğünüz gibi HDP ile yatıp HDP ile kalkmıyoruz, ankete falan bakmıyoruz. AKP’nin oylarının düşmesi ve seçim günü sandıkların korunması bizim için asıl öncelikteler.

Çoğu CHP’li de benzer düşünüyor. HDP’nin bu giydirilmiş solculuğu, çakma hümanistliği, barış kardeşlik kuşlar böcekler söylemleri hiç kimseyi ikna etmiyor. Yani bir yandan elinde silah tutacaksın, yok barajı geçemezsek böyle sıkıntı olur, şöyle olaylar çıkar, astsubay gelir çocuğunuzun ölüm haberini verir vb tehditler savuracaksın hem de vay demokrasi vay halklar falan diyeceksin. CHP’nin eğitimli kitlesine bunlar sökmez. Özellikle yeni bir duruşla bambaşka bir seçim çalışması yapan bir CHP varken kimse kalkıp HDP’ye oy verecek değil. Zaten siz de bunu iyi biliyorsunuz ki o yüzden argümanlarınızın çoğu meclis aritmetiğindeki değişikliklere dayanıyor yani bir anlamda 2014’te yaygınlaşan ve nedense HDP’nin destek vermediği “tatava yapma bas geç” söylemini şimdi siz bize yayıyorsunuz. Bunun adı keser midir sap mıdır, yoksa dönen hesap mıdır nedir? Ama bu vekil sayısı geyiği hiçbir işe yaramıyor çünkü hemen hemen herkes HDP’nin bir yamuk yapacağından emin. Çünkü tüm siyasi hareket başlı başına yamuklar çizme üzerine kurulu. Yani CHP’den size zaten laf olsun diye veren en dış tabaka dışında bir yerden gelecek oy yok.

Ben belki Anadolu Partisi veya Vatan Partisi HDP’ye göre daha fazla oy koparır derken de şundan bahsediyorum. HDP’lilerin söyledikleri CHP seçmenine son derece sığ ve geçersiz geliyor çünkü ne olduğunuz aşağı yukarı belli. Ama diğer iki partinin CHP seçmeninin belli bir kesimini çok iyi yakalayan, onlara hitap eden söylemleri var. Yanyana koyup kıyaslayacak olsam HDP’ye kıyasla bu iki partinin CHP’den daha çok oy koparabilecek olması hiç öyle saçma bir fikir değil. Yalnız bunu uzun uzun konuşmanın bir anlamı yok; çünkü hem CHP’den kopan oyların nasıl dağıldığını doğru düzgün ölçmek mümkün değil, hem de konuyla alakası yok. Zaten baraj altı partileri sağda solda öven bir sürü tip sandık başında büyük partilere basıyor oyunu. Ben sadece HDP’nin seçim çalışmasının bana göre tutarsız, riyakar ve başarısız olduğunu ifade ettim. Zaten senin zoruna giden de o olmuş galiba. Öyle ki HDP’nin %3-5 arası oy artışının tamamını CHP’ye bağlamışsın, buna sadece öhh diyebiliyorum.

Bir iki noktaya da değinip, biraz da tekrar yapıp kapanışı yapalım. Hangi kitlelerin ne çeşit masallarla kendilerini uyuşturmak istediği onların sorunudur. 90 sene bu ülkeye verdiğiniz zararları yok sayarak mağduriyet havuzunda yüzerken seçim vakti sizi kurulamamızı beklemeyin. Bu ülkenin her vatandaşıyla eşit haklara sahip olmanıza rağmen haklarınızın alındığı yalanını atıyorsanız bizden destek istemeyin. Sürekli barış diye bir şeyden bahsederken elinizdeki silahları bırakmıyorsanız aynı barıştan bahsettiğimizi düşünmeyin. Böyle şeyler olmayacak. Ne karar aldıysanız sonuçları da sizindir. Siz mecliste “temsil” kazanacaksınız diye arkanızdan iteleyecek halimiz yok. Tek baraj mağduru sizmişsiniz gibi de davranmayı bırakın. Şu anki seçim sistemi birinci parti olmayan tüm partilere zarar veriyor. O yüzden aklı başında her parti şu anki seçim sistemini değiştirmeyi vaat ediyor zaten. Bu tür şeyler herkesin aklına geliyor, bir sizin düşündüğünüz şeyler değil. Ne demişsek tekrar diyelim. Bugünün şartlarında AKP karşıtı olan birinin “oyum HDP’ye çünkü” cümlesinin devamını getirmekte kullanabileceği hiçbir şey yok. Dün gece resmen açık açık zarf attım içi hala dolmadı çünkü HDP’nin ne bir ilkesi var, ne bir duruşu var ne de bu ülkeye sağlayacağı bir gram fayda var. Şu anki HDP bu ülkeye ne barış getirir, ne demokrasi getirir, ne de kardeşlik getirir; dahası eğer barajı geçemez olurlarsa tıpkı önceki sayfada yazıldığı gibi HDP’ye bizden giden her oy AKP’nin cebine girmiş olur. Mesele bu.

canifeto12
29/05/2015, 21:41
Vallahi sen öyle deyince mesajımı tekrar okudum, içinde Türk kelimesi geçmiyor bile. Bence sen Türklükle olan sorununu benim ağzımdan dışarıya aktarmaya çalışıyorsun, böyle yapmamanı tavsiye ederim.

Doğrusunu söylemek gerekirse aldığı ayarlardan müsebbeb her başlıkta ismini sayıklayıp dururken HDP'yi savunduğunu görünce seninle uğraşmayı bırakan AKP'li maydin'in yerine burada bizim mesajlarımızın peşinden geziyor olman bile bir kere zaten faul bir davranış. (Bu mesajı yazmak için maydin’in konuyu okuyup cevap yazmadan çıkmasını bekledim.) Kendi kendinize yarattığınız baraj sorununuzu çözmek için bizlerin AKP düşmanlığından faydalanmaya çalışırken yani bizden oy dilenirken bir de utanmadan esas partilerimizi, görüşlerimizi ve üzerinde yaşayıp daha iyiye götürmeye çalıştığımız bu ülkeyi boklamanız klasik terörist utanmazlığınızın bir göstergesi ve sizin için demokrasi, özgürlük vb şeylerin sadece oy devşirmede takılacak maskeler olduğunun bir işareti. Bu iki yönden AKP ile çok benzeşiyorsunuz.

Bu HDP-AKP benzerliği başka diğer yönlerden de kendini gösteriyor. İki partinin de terörist refleksleri var, iki parti de sadece kendi dar görüşlü kesiminin inandığı (inanmayı sevdiği) masallar anlatmayı çok seviyor. İki parti de kendisini oluşlarından farklı bir biçimde pazarlamayı çok iyi beceriyor. İki partinin de var oluşlarına izin veren, içinde barınabildikleri şeylerle kendi kendilerine yarattıkları problemleri var. İki parti de mağduriyet, karalama, dezenformasyon gibi konularda çağ açıp çağ kapatmış durumdalar. İki partide de demokratik gelenek yok, biat kültürü hakim. İki partinin de seçmen kitlesinin çoğunluğu eğitim seviyesi düşük, tutucu insanlardan oluşuyor. Daha da artırılabilir.

Ama bunlar önemsiz. Ellerinde elli bine yakın Türk vatandaşının kanı bulunan, daha kendi kemik kitlesini eğitememiş; töre cinayetleri, çocuk tecavüzleri, toprak ağalığı ve diğer ilkel uygulamalardan kurtaramamış hatta bazılarından beslenmiş şiddet yanlısı bir partinin şimdi etrafa solculuk dersleri vermeye çalışması komedisini bırakalım. Seçimden bahsedelim.

Benim çizdiğim çember çok net. Bu ülkede 55 milyon seçmen var. Seçim barajı yüzde on. HDP’nin alması gereken oy 5.5 milyon civarı. Ülkedeki Kürt seçmen sayısı 12-14 milyon, belki daha fazla. Ancak HDP’nin bu kitleden aldığı oy 3-3.5 milyon civarında. Yani HDP zaten 4 tane Kürt’ün bir tanesinin oyunu alabiliyor. Alenen kimseden çekinmeden Kürt milliyetçiliği ve Türk düşmanlığı yapan bir parti olmasına rağmen en önce Kürtlerden oy alamıyor. Bunun bilincinde olan bir parti olarak barajı aşması için kendisine gereken oyları “bakın Tayyip başkan olur ha, bakın ülkeniz gider ha, bakın anayasa yaparlar haa” gibi tehdit cümlelerine sığınarak AKP muhaliflerinden, solculardan, sandığa gitmeyen ve kararsız seçmenlerden falan tamamlamaya çalışıyorlar. Bu yaptıkları tam manasıyla ikiyüzlülüktür. Madem Kürt partisisin, madem AKP’yi zayıflatmak istiyorsun, madem Tayyip’i başkan yaptırmayacaksın o zaman gidip muhalefetin artık oylarına değil, AKP içindeki Kürt oylarına talip olacaksın. Alabiliyorsan onları alacaksın, alamıyorsan da vay baraj vay garaj diye ağlamayacaksın. Şu anki durumda HDP’nin baraj altında kalması durumunda Kürtlerin siyasi olarak temsil edilemeyeceği önermesi kocaman bir yanlıştan başka bir şey değil. Çünkü bu ülkedeki 10 milyon Kürt asıllı vatandaş diğer partilere oy vererek kendilerini çok güzel temsil ettiriyorlar zaten, kimse merak etmesin.

CHP’den HDP’ye kopacak oyların durumu ise daha bir ilginç. Ben bir kere hiçbir yerde HDP’nin ne kadar oy artıracağından bahsetmedim. CHP’den HDP’ye gidecek oylardan bahsettim. Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi davrandığın için bana, bu yaptığın üzerinden gereksiz ve anlamsız bir paragraf yazarak harcadığın zaman için kendine bir özür borçlusun. Şimdi ben burada HDP karşıtı ayarında davranıyorum ama açıkçası HDP’nin ne kadar oy artırdığı ya da barajı geçip geçmediği beni zerre ilgilendirmiyor. Geçerse ne ala geçmezse mualla; nasılsa tüm söylemlerinizi kenara bırakıp, makyajınızı silip çiçeğinizi çikolatanızı alarak AKP’nin ayağına kapanacaksınız (http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2015/02/28/akp-hdp-371-3.jpg) koltuk için. Yukarıda saydığım benzerlikler o zaman çok işinize yarayacak, hiçbiri boşa gitmeyecek. Biz sahici muhalifler için ise değişen bir şey olmayacak. Yani öyle düşündüğünüz gibi HDP ile yatıp HDP ile kalkmıyoruz, ankete falan bakmıyoruz. AKP’nin oylarının düşmesi ve seçim günü sandıkların korunması bizim için asıl öncelikteler.

Çoğu CHP’li de benzer düşünüyor. HDP’nin bu giydirilmiş solculuğu, çakma hümanistliği, barış kardeşlik kuşlar böcekler söylemleri hiç kimseyi ikna etmiyor. Yani bir yandan elinde silah tutacaksın, yok barajı geçemezsek böyle sıkıntı olur, şöyle olaylar çıkar, astsubay gelir çocuğunuzun ölüm haberini verir vb tehditler savuracaksın hem de vay demokrasi vay halklar falan diyeceksin. CHP’nin eğitimli kitlesine bunlar sökmez. Özellikle yeni bir duruşla bambaşka bir seçim çalışması yapan bir CHP varken kimse kalkıp HDP’ye oy verecek değil. Zaten siz de bunu iyi biliyorsunuz ki o yüzden argümanlarınızın çoğu meclis aritmetiğindeki değişikliklere dayanıyor yani bir anlamda 2014’te yaygınlaşan ve nedense HDP’nin destek vermediği “tatava yapma bas geç” söylemini şimdi siz bize yayıyorsunuz. Bunun adı keser midir sap mıdır, yoksa dönen hesap mıdır nedir? Ama bu vekil sayısı geyiği hiçbir işe yaramıyor çünkü hemen hemen herkes HDP’nin bir yamuk yapacağından emin. Çünkü tüm siyasi hareket başlı başına yamuklar çizme üzerine kurulu. Yani CHP’den size zaten laf olsun diye veren en dış tabaka dışında bir yerden gelecek oy yok.

Ben belki Anadolu Partisi veya Vatan Partisi HDP’ye göre daha fazla oy koparır derken de şundan bahsediyorum. HDP’lilerin söyledikleri CHP seçmenine son derece sığ ve geçersiz geliyor çünkü ne olduğunuz aşağı yukarı belli. Ama diğer iki partinin CHP seçmeninin belli bir kesimini çok iyi yakalayan, onlara hitap eden söylemleri var. Yanyana koyup kıyaslayacak olsam HDP’ye kıyasla bu iki partinin CHP’den daha çok oy koparabilecek olması hiç öyle saçma bir fikir değil. Yalnız bunu uzun uzun konuşmanın bir anlamı yok; çünkü hem CHP’den kopan oyların nasıl dağıldığını doğru düzgün ölçmek mümkün değil, hem de konuyla alakası yok. Zaten baraj altı partileri sağda solda öven bir sürü tip sandık başında büyük partilere basıyor oyunu. Ben sadece HDP’nin seçim çalışmasının bana göre tutarsız, riyakar ve başarısız olduğunu ifade ettim. Zaten senin zoruna giden de o olmuş galiba. Öyle ki HDP’nin %3-5 arası oy artışının tamamını CHP’ye bağlamışsın, buna sadece öhh diyebiliyorum.

Bir iki noktaya da değinip, biraz da tekrar yapıp kapanışı yapalım. Hangi kitlelerin ne çeşit masallarla kendilerini uyuşturmak istediği onların sorunudur. 90 sene bu ülkeye verdiğiniz zararları yok sayarak mağduriyet havuzunda yüzerken seçim vakti sizi kurulamamızı beklemeyin. Bu ülkenin her vatandaşıyla eşit haklara sahip olmanıza rağmen haklarınızın alındığı yalanını atıyorsanız bizden destek istemeyin. Sürekli barış diye bir şeyden bahsederken elinizdeki silahları bırakmıyorsanız aynı barıştan bahsettiğimizi düşünmeyin. Böyle şeyler olmayacak. Ne karar aldıysanız sonuçları da sizindir. Siz mecliste “temsil” kazanacaksınız diye arkanızdan iteleyecek halimiz yok. Tek baraj mağduru sizmişsiniz gibi de davranmayı bırakın. Şu anki seçim sistemi birinci parti olmayan tüm partilere zarar veriyor. O yüzden aklı başında her parti şu anki seçim sistemini değiştirmeyi vaat ediyor zaten. Bu tür şeyler herkesin aklına geliyor, bir sizin düşündüğünüz şeyler değil. Ne demişsek tekrar diyelim. Bugünün şartlarında AKP karşıtı olan birinin “oyum HDP’ye çünkü” cümlesinin devamını getirmekte kullanabileceği hiçbir şey yok. Dün gece resmen açık açık zarf attım içi hala dolmadı çünkü HDP’nin ne bir ilkesi var, ne bir duruşu var ne de bu ülkeye sağlayacağı bir gram fayda var. Şu anki HDP bu ülkeye ne barış getirir, ne demokrasi getirir, ne de kardeşlik getirir; dahası eğer barajı geçemez olurlarsa tıpkı önceki sayfada yazıldığı gibi HDP’ye bizden giden her oy AKP’nin cebine girmiş olur. Mesele bu.

insan okucak bunu insan

FeedGuaranteed
29/05/2015, 22:56
Bu ülkeden bir sikim olmaz beyler. Gelecek partinin de akü. Hadi geçmiş olsun.

nplm_death
30/05/2015, 00:56
Okurken yoruldum. Yorulmamın sebebi yazının uzunluğu değil, bir çok yerde aynı şeylerden bahsetmen ve çok dağınık yazman. Yarıya yarıya materyal harcayarak da aynı şeyleri yazabilirdin. Bunu kişisel bir saldırı olarak algılamazsın umarım.

Öncelikle benim kimseye bir garezim yok ve kimsenin mesajlarının peşinden koştuğum yok. Sadece cevap vermeye değer bulduğum mesajlara kendimce cevap veriyorum. Tabii eskide kalmış bir tartışma yüzünden başka topikte durduk yere sataşan birisinden de hazzetmem. Maydin tam bir ergen gibi davranıyor ve bu konuda kötülenmeyi hakediyor. HDP'ye oy verecek birisiyle başka bir topikte tartışabilirim. Yazdıklarının sırasına göre cevap vereceğim ve yorgunluğumdan dolayı yazıyı gözden geçiremeyeceğim. O yüzden bir bütünlük sorunu olabilir. Şimdiden kusura bakma.

Peki silahlar bırakılsın. Ben de öyle istiyorum, barajı aşsa da aşmasa da. PKK silahı bıraktıktan sonra her şey aynı kalırsa Kürt halkı devletle barışmış mı olacak? Etnik haklara dair talepler dile getirildiğinde eskiden olduğu gibi yine tepesine binmeyecekler mi Kürt halkının? Kabul et veya etme. Kürt halkı PKK sayesinde kart - kurt seviyesinde anadilde eğitimin, özerkliğin tartışılabildiği seviyeye geldi.

Irkımı belirtmeyi sevmem ama Türküm. Benim Türklük ile bir sorunum yok. Ben Türklüğün dayatılmasına karşıyım. Baraj sorununu nasıl kendi kendimize yaratmış olduk anlamadım? Seçim barajı bu ülkenin tüm kesimlerinin sorunudur, acilen kaldırılmalıdır ve ülkede 30 yıldır uygulanmakta olan siyasetle kaldırılacak gibi görünmüyor. Hani demişsin ya sanki baraj sadece bizim sorunumuz gibi davranıyormuşuz, öyle bir davranış yok.

Sayende elitizmin iğrençliğini görmüş olduk. Ha bu elitizm de elitlikle alakası olmadan geliyor. Tahsil almakla eğitimli olduğunuzu sanıyorsanız, yok öyle bir şey dostum; kimseyi kandırmayın. Gezi zamanında "48 saat daha direnirseniz AB, AKP'yi düşürecek diyenlerin, sağda solda dezenformatif fotoğraflar paylaşanların hangi seçmen kitlesine ait olduğunu biliyoruz. HDP'ye oy verecek olan yüzlerce değerli akademisyen, eğitimli insan var. Üstelik bu insanlar kendilerini halktan üstün görmüyorlar. İçlerinde kadın hakları için, LGBT hakları için yani toplum yararına çalışan çokça var. Bu güne kadar görülmüştür ki eğitim seviyesi yükseldikçe insanlar kimliğine daha çok sahip çıkar. Masal demişsin ama bu ülkedeki en büyük masal vatan-millet-sakarya'dır. Teröristlik nedir, kimlere terörist denir, devlet terörü nedir bu kavramlara girmek istemiyorum sadece şunu söyleyim: Devlet kazanan olduğu için yaptıklarına terörizm denmez, uyguladığı tüm şiddeti legal sınıfına sokar.

CHP, bu ülkedeki en geniş siyasi skalaya sahip partidir. Bünyesinde çokça sol-sosyalist seçmen olduğu gibi nazilere taş çıkartacak derecede faşist olanı, eskiden DYP-ANAP gibi partilere oy vermiş merkez seçmenleri de var. Bütün CHP seçmenini kendinmiş gibi sanma. HDP'nin sizden oy dilendiği filan yok. Demirtaş her seferinde "politikamızı benimsemeyenler sırf barajı geçmemiz için oy vermesinler" diyor. HDP Türkiyelileşme iddiasındadır, bu yüzden ilerici her seçmenin hoşuna gidecek söylemlerde buluyor. Bu ülkenin en büyük tabularını hiç bir korkusu olmadan seslendiren bir partidir. Bu ülkenin belkide en büyük tabusu olan Ermeni soykırımı meselesini dillendirmektedir. Sekülerlik konusunda CHP'den fersah fersah ileridedir. Eşcinsel aday göstermektedir, diyaneti kaldıracağız demektedir. Milletvekili adaylarının yarısı kadındır. Bizi (siz-biz neyse artık) sürekli AKP ile benzetmeye çalışıyorsun ama sana AKP ile birebir aynı olduğunuz noktayı söyleyim: Kürt düşmanlığı. Baksana AKP gibi karşı olduğu görüşlere karşı siz-biz ayrımına girmişsin bile. Buradan bir Tayyip dili ve edebiyatı tadı almadım değil. Farazi şeylere kendini inandırıp yazıyorsun. Yine çocuk tecavüzü, töre cinayetleri, ağalık goygoyu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunları engellemek için ne yaptı bu güne kadar? Bunun suçunu HDP'ye hangi mantıkla atıyorsun? Köy ağalarını korucu diye silahlandıran devletin kendisi değil miydi? Bu ağalar isyan eden köylüyü öldürüp devlete PKK'lı öldürdüm diye beyan etmedi mi? Daha bir kaç yıl öncesine kadar töre cinayetine indirim uygulaması vardı yasada. Sen neyden bahsediyorsun? 50.000 Türk vatandaşı öldü diyerek açık şekilde dezenformasyon yapıyorsun. http://www.milliyet.com.tr/28-yilin-aci-bilancosu-35-bin-300-kisi-teror-kurbani-oldu/siyaset/siyasetdetay/16.08.2012/1581690/default.htm yaklaşık 22 bin PKK'lı 5.500 polis ve asker, 1500 sivil öldü. Son 10 yılda intihar eden askerlerin sayısı, PKK'nın öldürdüklerinden daha fazla. TSK'ya niye hiç çıkmaz sesiniz? Herkes acısı fetişleştirecekse daha yüzyıllarca savaş sürer. Ne istiyorsun 40000 insan daha mı ölsün?

HDP'ye oy veren Kürt sayısı az oransal olarak az olabilir. Bu açıdan bakacak olursak parti programında milliyetçilik olan MHP ve CHP'nin dükkanı kapaması lazım o halde. Asimile olmamış yani "Ben Kürdüm" diyen Kürtleri dikkate almak bu meseleye daha doğru bir bakış açısı olacaktır. Devletin düşmanca tutumu sayesinde Kürt hareketini temsil eden partilerin kürtlerden aldığı oy giderek artmaktadır ve HDP barajı AKP'den koparacağı dindar Kürtler sayesinde geçecektir. http://www.radikal.com.tr/politika/hdp_asiretleri_nasil_ikna_etti-1354021
Ben zaten kalkın HDP'ye oy verin demiyorum. HDP'yi mecliste istemeyen AKP karşıtlarının saçmalığına vurgu yapıyorum. HDP barajı geçemezse bile halk politize olmuş durumda Hükümetle (Hükemet AKP de olsa CHP de olsa MHP de olsa) yine masaya oturacak. Peki CHP %25+ oyuna rağmen ne yapabiliyor? Siyasete ne kadar etki edebiliyor? Bu CHP kitlesi böyle sürdükçe AKP diktatörlüğü en az 20 yıl daha sürecek. Hani kendine hakiki muhalif diyorsun ya, hadi oradan diyorum.

Evet yanlış anlamışım bu sebepten özür dilemekten gocunmam. Fakat AP'ye veya VP'ye gidecek oyların zaten HDP'ye gitme ihtimali yok. O yüzden bu oylar HDP'yi ilgilendirmemektedir. Kaldı ki o oyların tamımı da CHP'den kopacak oylar olmayacak. Burası kendinle çeliştiğin nokta. HDP'nin artırdığı 3-5 oy CHP'nin seçmen havuzundan olmayacaksa Kürtlerden olacak demektir, yani demek ki Kürtlerden aldığı oy oranı artıyor. Sen Kürtlerden oy alamadığın bahsetmiştin ama. AKP, HDP'nin barajı geçmemesi için canla başla uğraşıyor. Şu anda HDP+AKP 330'u buluyor. İsteseler anayasayı beraber değiştirebilirlerdi.

Sadece kendi düşüncelerin doğru olduğuna inanıp başka herkesi masallarla uyuşturulmuş sanıyorsun. Kibir iyi bir şey değildir. Uyuşturulacak beynim olsa doğduğum ve yetiştiğim milliyetçi - muhafazakar - kemalist çevre ve eğitim sistemi beynimi uyuştururdu. 90 sene boyunca ülkeye kim zarar vermiş iyi analiz et. İllaki Kürtlerin de olmuştur ufak bir zararı fakat aslan payının hakim ideolojiye ait olduğunu aklı fikri açık her insan görecektir. Bu ülkede herkes eşit haklara sahip değil dostum, bu çok deli saçması bir düşünce. Herkesi Türk yapmakla eşit yapmış olmuyorsun. Ana dili Kürtçe olan, 6 yaşına kadar sadece Kürtçe duyan-konuşan bir çocuk, ilkokulda dersleri hiç bilmediği bir dilde dinlemek zorunda kaldığı için hayata 3-0 yenik başlıyor mesela. Bu yapıda egemen ulusa ait olan bireyler daha iyi yaşam koşullarına sahiptir. Eşitlik ancak her etnik kimlik yaşanabildiği zaman mümkün olur. Bunca yazılan şeyden sonra HDP'ye neden oy verildiğini anlamadıysan, HDP'ye oy vermek için bir sebep olmadığını düşünmeye devam edebilrsin; itirazım olmaz. HDP barajı geçemezse, HDP'ye kayan oylar nedeniyle CHP en fazla 5-6 sandalye kaybedecek, için rahat olsun.

Barış partiler sayesinde değil halk sayesinde gelecektir. Oğlunun dağa çıkmasını istemeyen Kürt annesi ile daha eli silah tutmamış oğlunun, dağın tozunu yutmuş adamların karşısına çıkarılmasını istemeyen Türk-Kürt annelerinin iradesiyle olacak bu barış. HDP'nin şu anki parti programı bu barışın sağlanmasına yardım edeceği gibi genel olarak Türkiye için daha iyi olacak politikalar içermektedir. İşte bu yüzden ülkenin ilerici kesimi tarafından destek görmektedir.

FeedGuaranteed
31/05/2015, 05:57
@nplm anadilde eğitim olayına katılmıyorum. Devletin bir dili var ve bunu herkes bilmek zorunda. Ama devlet gidip de Kürtçeyi ortadan kaldırmaya çalışırsa bu yanlış olur; örneği atıyorum yanlış bile olabilir belki amacım sadece örnek vermek, Diyarbakıra insanlar kendi arasında amed diyebilir bu gayet normal hatta çeşitlilik yaratan güzel bir şey, ama o tabelada Diyarbakır yazmak zorunda. Bir şekilde bir duzenin sağlanması lazım. İnsanımız hatta bu akdeniz civarı ulkelerin hepsi boyle, kendi halimde yaşayamayacak insanlar.
Mutlaka bir yerde bir çıkar kavgası çıkar bir şekilde, ondan sonra da tersten aynı olaylar işte.

Hepimiz biliyoruz ki dünya uzun bir sure daha eşit veya gerçek anlamda özgür bir yer olmayacak. Adım adım olacak dersen bu da yalan bunu da biliyorsun. İnsan hiçbir zaman kendine yakın olanla olmayana aynı şekilde davranmayacak, davranamayacak. Farklı olana kotu davranmayacak ama yakın hissettiğine daha iyi davranacak. E sonra gene bunu fark edip kendi çıkarları için kullananlar olacak. Bir öyle bir böyle daha kotu olur daha iyi olur ama asla çok iyi olmayacak. Napalım o zaman dersen de, sen de haklısın ne diyeyim. Olmayacak veya geçici amaçlar/hevesler olmadan geçmez hayat. Kendimizi kandırıyoruz işte takılıyoruz öyle.

ALergUm
31/05/2015, 23:01
Arkadaşlar birincisi biraz sakin olun, hepinizin bir fikri var hepsine açığız. Ancak hakaret ile ya da laf sokma ile bir yere varamayız.

Forumda fazla yazmam, konu hoşuma gitti içeriğine bakayım dedim b.k götürüyor.

Önce birbirinze üstünlük kurma mantığından vazgeçin, sen dedin diye diğeri HDPye oy vermeyecek ya da diğeri HDP düşmanı olmayacak, bizim insanımız siyasetten anlamaz çünkü, sevgilisini sevdiği gibi partisini sever, hem kıskanır, hem toz kondurmaz. Yanlış yapsa bile görmezden gelir, falancanın partisinin yaptığına bok atar. O yüzden burda gelmişi geçmişi deşmek yerine neden oy vermemiz gerektiğini tartışalım.

Şahsen ben HDPye milyon oyum olsa birini bile vermem. APO dedikleri şahsın temsilciliğini yapıyorlar çünkü. Heykel meykel dikeceklermiş vs vs.. Alsınlar evlerine biblosunu koysunlar. Haa peki kürtler mecliste temsil edilmeli mi? Buna ben ırkçılık derim, Kürtler olsun dersen ben sana derim ki Çerkez de olsun yahu, ben Çerkezim! Diyeceğim o ki HALKı temsil etsinler ırkları değil.

Evet AKPnin ben de 400 millet vekili çıkarmasını istemem ancak bu yüzden de gözm kapalı başka bir partiye oy vermem, sonuçta oy vereceğim partinin beni temsil etmesi gerekiyor, sesimi duyursun diye ben o partinin vekilini benim sesim olsun diye gönderiyorum meclise oyum sanadır diyorum.

CHPnin de ziyniyetini sevmiyorum, afedersiniz eşek koysalar yine oy verecek insanlar var. Ve adamlar boş muhalefet :)

MHP deseniz çok mafyavari bir parti, geçmişi kirli. (Bahçeli amcamı severim ama :) )

AKP zaten ortada, gezi parkında benim de ağzıma z.çtılar.

Eee napalım, parti kursam oy vercek misiniz? :)

DreadfuL
01/06/2015, 00:19
Arkadaşlar birincisi biraz sakin olun, hepinizin bir fikri var hepsine açığız. Ancak hakaret ile ya da laf sokma ile bir yere varamayız.

Forumda fazla yazmam, konu hoşuma gitti içeriğine bakayım dedim b.k götürüyor.

Önce birbirinze üstünlük kurma mantığından vazgeçin, sen dedin diye diğeri HDPye oy vermeyecek ya da diğeri HDP düşmanı olmayacak, bizim insanımız siyasetten anlamaz çünkü, sevgilisini sevdiği gibi partisini sever, hem kıskanır, hem toz kondurmaz. Yanlış yapsa bile görmezden gelir, falancanın partisinin yaptığına bok atar. O yüzden burda gelmişi geçmişi deşmek yerine neden oy vermemiz gerektiğini tartışalım.

Şahsen ben HDPye milyon oyum olsa birini bile vermem. APO dedikleri şahsın temsilciliğini yapıyorlar çünkü. Heykel meykel dikeceklermiş vs vs.. Alsınlar evlerine biblosunu koysunlar. Haa peki kürtler mecliste temsil edilmeli mi? Buna ben ırkçılık derim, Kürtler olsun dersen ben sana derim ki Çerkez de olsun yahu, ben Çerkezim! Diyeceğim o ki HALKı temsil etsinler ırkları değil.

Evet AKPnin ben de 400 millet vekili çıkarmasını istemem ancak bu yüzden de gözm kapalı başka bir partiye oy vermem, sonuçta oy vereceğim partinin beni temsil etmesi gerekiyor, sesimi duyursun diye ben o partinin vekilini benim sesim olsun diye gönderiyorum meclise oyum sanadır diyorum.

CHPnin de ziyniyetini sevmiyorum, afedersiniz eşek koysalar yine oy verecek insanlar var. Ve adamlar boş muhalefet :)

MHP deseniz çok mafyavari bir parti, geçmişi kirli. (Bahçeli amcamı severim ama :) )

AKP zaten ortada, gezi parkında benim de ağzıma z.çtılar.

Eee napalım, parti kursam oy vercek misiniz? :)

CHP'nin ilk defa iş yaptığı aylarda boş muhalefet yapıyor demenle siyasetten anlamıyoruz demen gerçekten birbirine çok güzel uydu, tebrik ederim, haklısın.

KEREEEEEEEEEEEM
01/06/2015, 00:35
CHP'nin ilk defa iş yaptığı aylarda boş muhalefet yapıyor demenle siyasetten anlamıyoruz demen gerçekten birbirine çok güzel uydu, tebrik ederim, haklısın.

+++

CHP nin reklamları (son başörtülü reklam dışında) gayet iyiydi. MHP nin esamesi okunmuyor o garibime gitti.

ALergUm
01/06/2015, 00:52
İlk defayı kırmızı yazarsan sevinirim Koray :)

Ayrıca gözünü sevim bana parti savunma.

3po
01/06/2015, 01:55
chpde mhpde gayet muhalefet yapıyor sen bi habersin diye partilere ne suç buluyorsun. zamanında akp ve cemaatin tüm medyayı yarı kanunsuz yarı kanuni ele geçirir iken bir durup düşünseydin bunlar medyaya niye bu kadar salça oluyor acaba diye

DreadfuL
01/06/2015, 14:35
İlk defayı kırmızı yazarsan sevinirim Koray :)

Ayrıca gözünü sevim bana parti savunma.

Niye savunmayayım? Bütün medya patronları, bütün işadamları AKP'nin altına yatarken, CHP ve MHP hala seslerini duyurabiliyorsa bu bir başarıdır. İmkanlar kısıtlıyken muhalefet yapmıyor demek kolay, önemli olan ne kadar yapabileceği.

Muhalefet konusunda, CHP her yerde bunu gösteriyor. En önemli yer olan mecliste gösteriyor ama bundan kimin haberi var? Yüzlerce kez yüzlerce şey üzerinde önerge verildi, var mı haberin? Aralarından tek duyulan belkide Soma için verilendir. Hani şu verilmesine rağmen kabul edilmeyen sonra da madenlerin çöktüğü Soma. Bir gün CHP'yi savunacağım aklıma gelmezdi gerçekten ama bu kadar kör olmayın bence.

Komagene
01/06/2015, 16:32
Niye savunmayayım? Bütün medya patronları, bütün işadamları AKP'nin altına yatarken, CHP ve MHP hala seslerini duyurabiliyorsa bu bir başarıdır. İmkanlar kısıtlıyken muhalefet yapmıyor demek kolay, önemli olan ne kadar yapabileceği.

Muhalefet konusunda, CHP her yerde bunu gösteriyor. En önemli yer olan mecliste gösteriyor ama bundan kimin haberi var? Yüzlerce kez yüzlerce şey üzerinde önerge verildi, var mı haberin? Aralarından tek duyulan belkide Soma için verilendir. Hani şu verilmesine rağmen kabul edilmeyen sonra da madenlerin çöktüğü Soma. Bir gün CHP'yi savunacağım aklıma gelmezdi gerçekten ama bu kadar kör olmayın bence.

CHP'nin işi o zaten muhalefet biliyorlarki iktidara gelirse 1 sey yapamiyacak diorlar sen muhalefette kal ama bu sene şanslısınız koalisyon olacak hadi bakalım :)

DreadfuL
01/06/2015, 19:48
CHP'nin işi o zaten muhalefet biliyorlarki iktidara gelirse 1 sey yapamiyacak diorlar sen muhalefette kal ama bu sene şanslısınız koalisyon olacak hadi bakalım :)

İktidarda olanlar gibi kul hakkına girmeyip, dinle dalga geçmeyip, ülkenin topraklarını karış karış satmadıktan sonra istediklerini yapabilirler.

TypeR
01/06/2015, 20:25
dinle dalga geçmeyip,

Örneğin: Egemen bağış ;
-Oku bir BAKARA, yap bir makara

Krizalid
01/06/2015, 20:47
Peki silahlar bırakılsın. Ben de öyle istiyorum, barajı aşsa da aşmasa da. PKK silahı bıraktıktan sonra her şey aynı kalırsa Kürt halkı devletle barışmış mı olacak? Etnik haklara dair talepler dile getirildiğinde eskiden olduğu gibi yine tepesine binmeyecekler mi Kürt halkının? Kabul et veya etme. Kürt halkı PKK sayesinde kart - kurt seviyesinde anadilde eğitimin, özerkliğin tartışılabildiği seviyeye geldi.

Ben silahlar bırakılsın demiyorum. Barış olacaksa ilk koşulu terör örgütü PKK'nın silah bırakmasıdır diyorum. Aradaki fark çok belli.
-Hayır binmeyecekler. Böyle şeylere inandığınız için işte sizi masallarla uyuşturulmuş meczuplara benzetiyorum.
-PKK ile alakası yok. Kararlı bir siyasi otorite için PKK'yı durdurmak öyle pek zor bir şey değil. Yarım akıllı idris naim bile meclis kadrosunu da dağ kadrosunu da öttürüyordu onların. PKK kendi başına bırakılırsa varacağı yer "benim annem de türk babam da türk devleti severim devlet için hizmete hazırım" diye ağlaşıp, koca bir salonun suratına İstiklal Marşı okumasını dinlemektir. Sen PKK'yı ne sanıyorsun özgürlük ve insanlık için savaşan beyaz atlı kahraman prensler mi sanıyorsun romantik seni :)

Sayende elitizmin iğrençliğini görmüş olduk. Ha bu elitizm de elitlikle alakası olmadan geliyor. Tahsil almakla eğitimli olduğunuzu sanıyorsanız, yok öyle bir şey dostum; kimseyi kandırmayın. Gezi zamanında "48 saat daha direnirseniz AB, AKP'yi düşürecek diyenlerin, sağda solda dezenformatif fotoğraflar paylaşanların hangi seçmen kitlesine ait olduğunu biliyoruz. HDP'ye oy verecek olan yüzlerce değerli akademisyen, eğitimli insan var. Üstelik bu insanlar kendilerini halktan üstün görmüyorlar. İçlerinde kadın hakları için, LGBT hakları için yani toplum yararına çalışan çokça var. Bu güne kadar görülmüştür ki eğitim seviyesi yükseldikçe insanlar kimliğine daha çok sahip çıkar. Masal demişsin ama bu ülkedeki en büyük masal vatan-millet-sakarya'dır. Teröristlik nedir, kimlere terörist denir, devlet terörü nedir bu kavramlara girmek istemiyorum sadece şunu söyleyim: Devlet kazanan olduğu için yaptıklarına terörizm denmez, uyguladığı tüm şiddeti legal sınıfına sokar.

O senin aşağılık kompleksinin bir sonucu. Herkesten daha alçak olduklarını bilenler kendilerine sürekli tepeden bakıldığını düşünerek yaşarlar. Elitizm falan yapıyor değilim ama benim elitist bir pislik olduğumu düşünmek senin komplekslerini biraz besleyecek, seni daha mağdur falan gösterecek olduğu için böyle şeyler uyduruyorsun. Bu arada bu elitizm lafı klasik bir AKP seçmeni lafıdır ha sürekli "beyaz türkler bizi ezii mezii" diye ağlaşırlar senden de bu lafı duymak pek şaşırtmadı. Bu paragrafından ayrıca tıpkı AKP tabanı gibi senin de ne kadar eğitim düşmanı bir figür olduğunu anlayabiliyoruz. Döndüm mesajıma tekrar baktım, sadece AKP-HDP kitlesinin eğitim seviyesinin düşük olduğunu belirtmişim. Bu istatistiki bir veri olduğu için açıkça yazdım, o önermeden herhangi bir sonuç da çıkarmadım. Sırf eğitim seviyelerinin dağılışından bahsettim diye eğitimli olmanın herhangi bir getirisi olmadığı sonucuna atlaman da aşağılık kompleksine sahip olduğunu doğruluyor. Evet eğitimli insanlar da hata yaparlar, onlar da saçmalarlar, bazen manipüle edilebilirler. Peki eğitimsiz insanlar aynı şartlar altında daha mı iyi performans gösterirler, daha mı aklı selim davranırlar? Hayır tabii ki. Eğitimin kalitesiz olduğu bir ülkede yaşıyor olabiliriz ama bu eğitimsiz insanların daha iyi olduğu manasına gelmiyor. Son cümlelerin ise pek komikmiş. Kürtlere eğer bir devlet verilse emin ol ki herkes gibi vatan-millet-sakarya edebiyatını da yaparlar, senin o şikayetçisi olduğun devlet terörünü de uygularlar pek endişen olmasın.

Demirtaş her seferinde "politikamızı benimsemeyenler sırf barajı geçmemiz için oy vermesinler" diyor.
Partinin kurmayları daha neler neler diyor uzun uzun yazsak...

HDP Türkiyelileşme iddiasındadır, bu yüzden ilerici her seçmenin hoşuna gidecek söylemlerde buluyor.
Haydaa. Ne güzel söyledin. Evet Türkiye sizi 70-90 sene boyunca adam etmeye çalıştı, kalkının, etrafınıza bir faydanız olsun, doğru düzgün hayatlarınız olsun istedi ama sizin ne gericilğinizi giderebildi ne de diğer kötü huylarınızı budayabildi. Sizi kemalistler, devlet bilmemne falan kötü yapmadı siz zaten kötüydünüz; suçladıklarınız sadece sizi eğitmekte başarısız oldu. "Kürtçü bir partinin Türkiyelileşmek için ilerici söylemlerde bulunması" da bunun ne güzel bir itirafıdır. Şimdi ırkçılık falan diye ağlama sakın, burada birbirimize 30 mesaj peşpeşe yazsak benim ağzımdan böyle bir cümle çıkmazdı ama senin itirafın üzerine bunu söylemezsem yazık olurdu. Kendi gerçeklerinle yüzleşeceksin gibi duruyor burada, çok hoş.

Bizi (siz-biz neyse artık) sürekli AKP ile benzetmeye çalışıyorsun ama sana AKP ile birebir aynı olduğunuz noktayı söyleyim: Kürt düşmanlığı.

AKP Kürt düşmanı olsa onları bu kadar palazlandırır mıydı? Bu palazlandırma lafını yanlış anlama ha, AKP her zaman Kürtleri kullanmasını çok iyi bilmiştir. Kürtlerin kolay aldanabilir olması, düşük eğitim seviyeleri, maddi çıkarları çok göz önünde tutmaları gibi şeyler Kürt vatandaşları AKP'nin favorisi yapmıştır hep. AKP Kürtlere düşman olmaz, öyle şey olur mu; batıda bir sürü belediyeyi sırf Kürt vatandaşlar sayesinde kazanıyor AKP. AKP Kürtleri çok sever, sen mesela AKP dışında hiçbir partinin genel kongresine bir Kürt liderin gelip "Türkiye seninle gurur duyuyor" diye övünüp yalanıp geri gönderildiğini göremezsin. AKP ile Kürtler arasında çok organik bir bağ vardır ikisi de refahlarını adeta birbirlerine borçludurlar. Kürtlere karşı herkesin düşman olduğu fikri ise PKK'nın kendi düşmanca davranışlarının sonuçlarını Kürt vatandaşlara yıkmak için uydurduğu bir şeydir. Yoksa dediğim gibi her sabah Kürtlerle yatıp Kürtlerle kalkmıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunları engellemek için ne yaptı bu güne kadar? Bunun suçunu HDP'ye hangi mantıkla atıyorsun? Köy ağalarını korucu diye silahlandıran devletin kendisi değil miydi? Bu ağalar isyan eden köylüyü öldürüp devlete PKK'lı öldürdüm diye beyan etmedi mi? Daha bir kaç yıl öncesine kadar töre cinayetine indirim uygulaması vardı yasada. Sen neyden bahsediyorsun? 50.000 Türk vatandaşı öldü diyerek açık şekilde dezenformasyon yapıyorsun. http://www.milliyet.com.tr/28-yilin-...90/default.htm yaklaşık 22 bin PKK'lı 5.500 polis ve asker, 1500 sivil öldü. Son 10 yılda intihar eden askerlerin sayısı, PKK'nın öldürdüklerinden daha fazla. TSK'ya niye hiç çıkmaz sesiniz? Herkes acısı fetişleştirecekse daha yüzyıllarca savaş sürer. Ne istiyorsun 40000 insan daha mı ölsün?

Kime atıcam, o bölgeden rekor miktarda oyu kim alıyorsa ona atıcam tabii ki. Yav arkadaş, önceki mesajında da aynısını yaptın burada da aynısını yapıyorsun. PKK'nın yaptığı o kadar katliama, cinayete, öldürmeye, yakmaya vb iki kelimeyle "tü kaka" deyip geçiyorsun; terör örgütü ile mücadele etmek için ülkenin aldığı önlemleri uzun uzun ballandıra ballandıra havadan gelmiş insanlık suçlarıymış gibi anlatıyorsun. Sen açıkçası saçmalıyorsun, bu ülke ne yapsın sizi durdurmasın mı isterdiniz; bu insanlar ne yapsınlar sizden nefret etmesinler mi isterdiniz? Sen bir kere her Kürt'ü PKK'lıymış gibi anlatarak dezenformasyonun en alasını yapıyorsun. PKK'ya karşı yapılanları Kürtlere karşı yapılmış gibi anlatarak ne elde etmeye çalışıyorsun? Eline silah alanların silahla karşılık görmeleri kadar doğal bir şey yok. Sonra onları savunmak için "Devlet kazanan olduğu için yaptıklarına terörizm denmez,ne istiyorsun 40000 insan daha mı ölsün?" gibi söylemlerle başvurmak zorunda kalıyorsunuz; yazık oluyor. 40 bin insan daha ölmesin istiyorsanız biraz samimi olun, demokratik çözüm istemeniz güzel ancak siz silahlar da elinizde dursun yeri geldiğinde olay da çıkarabilelim, taviz alan hep biz olalım, ses çıkaran olursa "40 bin insan daha ölür" deriz, diyorsunuz. İkiyüzlüsünüz kısaca. O yüzden daha çook ağlarsınız "herkes bize düşman" diye.

HDP'ye oy veren Kürt sayısı az oransal olarak az olabilir. Bu açıdan bakacak olursak parti programında milliyetçilik olan MHP ve CHP'nin dükkanı kapaması lazım o halde. Asimile olmamış yani "Ben Kürdüm" diyen Kürtleri dikkate almak bu meseleye daha doğru bir bakış açısı olacaktır.

Arkadaş sen bir kere daha senin gibi düşünmeyenlerin Kürtlüklerine bile saygı duymuyorsun, kimin hakkını nasıl savunacağını iddia ediyorsun ki. Şimdi adam Kürt olmak için senin partine oy vermek zorunda- sana oy vermiyorsa Kürt değil, VEYA asimile olmuş, beyni yıkanmış gerizekalı Kürt öyle mi? Vay vay vay. Elitist kulaklarım neler duyuyor öyle arkadaş.

Ben zaten kalkın HDP'ye oy verin demiyorum. HDP'yi mecliste istemeyen AKP karşıtlarının saçmalığına vurgu yapıyorum. HDP barajı geçemezse bile halk politize olmuş durumda Hükümetle (Hükemet AKP de olsa CHP de olsa MHP de olsa) yine masaya oturacak. Peki CHP %25+ oyuna rağmen ne yapabiliyor? Siyasete ne kadar etki edebiliyor? Bu CHP kitlesi böyle sürdükçe AKP diktatörlüğü en az 20 yıl daha sürecek. Hani kendine hakiki muhalif diyorsun ya, hadi oradan diyorum.

O zaman biz de dağa çıkalım, biz de elimize silah alalım bak terörizm savunucusu beyefendi bizim partiyi beğenmedi 4 kişiden birinin oyunu alıyorsun ne işe yarıyorsun diye soruyor; aylardır içinde bulunmak için yırtındığı Meclis'i beğenmiyor- halbuki biz de silahlanıp insan öldürmeye başlasak siyasete etkimiz daha fazla olurdu di mi mesela sürekli "kriz çıkar, yakarız, yıkarız" tipi açıklamalar yaparak siyaseten etkimizi artırabilirdik ya da insanları sokağa davet ederek bir haftadan kısa bir sürede çıkan olaylarda 50 kişinin ölümüne sebep olup sonrasında ucuz kahramanlığa soyunabilirdik hem de bu sırada mağdur olurduk. Belki o zaman yakın partisi AKP olanlar (http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/225251/Demirtas___Bize_En_Yakin_Parti_AKP_.html)ın ellerindeki "muhalefetölçer"lerden geçer değerler alabilirdik. Demokratik yöntemlerle muhalefet yapanlara lanet olsun! Nasıl da yoldan çevriliyorlar :(

Bu ülkede herkes eşit haklara sahip değil dostum, bu çok deli saçması bir düşünce. Herkesi Türk yapmakla eşit yapmış olmuyorsun. Ana dili Kürtçe olan, 6 yaşına kadar sadece Kürtçe duyan-konuşan bir çocuk, ilkokulda dersleri hiç bilmediği bir dilde dinlemek zorunda kaldığı için hayata 3-0 yenik başlıyor mesela.
O annesiyle babasının sorunu. Şimdi bu söylediğim sana çok garip gelecek ama bize de Türkçe'yi devletin okulları öğretmedi. Şaşırtıcı di mi? Biz dili ailemizden öğrenerek okullara gittik. Eğitim aldığımız dil Türkçe idi sadece. Şimdi annesi babası iki yetişkin insan olarak yaşadıkları ülkenin dilini çocuklarına öğretmiyorsa -ya da öğretemiyorsa- bu konuda ne yapılmasını bekliyorsun? Bir de diyelim ki çocuk bu ülkenin dilini duymadan büyüdü, ona da duyduğu dilde eğitim verdin. O çocuktan sonra ne olmasını bekliyorsun? Sizin savunduğunuz anadilde eğitim büyük bir saçmalık. Bu ülkenin dilini bilmeyen adam tabii ki burada 3-0 yenik olacak bu kadar doğal bir şey yok. Sen nerede aksini gördün asıl onu bir anlat. Ben herkesin Türk olmasından falan da bahsetmiyorum ha. Yasalarda bir Türk'e serbest olup bir Kürt vatandaşa yasak olan hiçbir şey yok. Bunu anlatıyorum. Ama böyle şeylerin dillendirilmesi tabii ki sizin işinize gelmez. Siz Kürtler kendi haklarını bilmesinler, bu ülkenin bir parçası olmasınlar, illa ayrım olsun vb istersiniz ki adamlar sizin elinize düşsün; savaşsın, militanlık yapsın vb. Yersiz mağduriyet masalları ve aşağı bir seviyeden konuşuyor olmanız hep bu amaçla.

Komagene
01/06/2015, 22:20
İktidarda olanlar gibi kul hakkına girmeyip, dinle dalga geçmeyip, ülkenin topraklarını karış karış satmadıktan sonra istediklerini yapabilirler.

Evet din ile dalga gecmedın ezan yıllarca turkce okundu kardeslerımız unıversıtelere ve kamu bınalarına zorla basları acılarak girdi

L2ebel
01/06/2015, 23:02
https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=dinci%20%C3%A7ocuk%20%C3%B6ld%C3%BCrd%C3%BC

Leupold
01/06/2015, 23:28
ulan hem beşiktaşlıyım hem chpli. yüzümüz gülmüyor aga

DreadfuL
02/06/2015, 00:04
Evet din ile dalga gecmedın ezan yıllarca turkce okundu kardeslerımız unıversıtelere ve kamu bınalarına zorla basları acılarak girdi

Şu kafaya cevap verecek var mı Allah aşkına? Lütfen ya ben uğraşmak istemiyorum :( Sınavlarım var falan filan belli bir seviye altına gücüm yetmiyor artık, malum önce kendi seviyelerine çekiyorlar sonra ev sahibi avantajıyla yeniyorlar :( Yaşlandım :/

canifeto12
02/06/2015, 00:36

bunları iktidarda olmadıklarını için yapamıyorlar . belki olasalar daha beterlerini yapıcaklar ? lol

TypeR
02/06/2015, 13:09
bunları iktidarda olmadıklarını için yapamıyorlar . belki olasalar daha beterlerini yapıcaklar ? lol

91 iletiden okudugum, en boktan cümleyi kurmussun :) wp

Komagene
02/06/2015, 16:10
Şu kafaya cevap verecek var mı Allah aşkına? Lütfen ya ben uğraşmak istemiyorum :( Sınavlarım var falan filan belli bir seviye altına gücüm yetmiyor artık, malum önce kendi seviyelerine çekiyorlar sonra ev sahibi avantajıyla yeniyorlar :( Yaşlandım :/

Cevap veremezsin sende biliyorsun çünkü cevap veremez sonrada yoruldum yaşlandım derler sorsam yasın daha 12 yaştır Sınavlarına çalış sen boş ver burayı

DreadfuL
02/06/2015, 16:58
Cevap veremezsin sende biliyorsun çünkü cevap veremez sonrada yoruldum yaşlandım derler sorsam yasın daha 12 yaştır Sınavlarına çalış sen boş ver burayı

Yaşım 25 ama peki gerizekalı dostum.

Komagene
02/06/2015, 17:29
Yaşım 25 ama peki gerizekalı dostum.

yaşın 25 olmuş ama hocaların sana daha bir şeyler anlatamamış yada anlatmış sen anlamamışsın şu koca kafanı kaldır dota dan etrafına bir bak kocakafalı dostum benim

canifeto12
02/06/2015, 19:40
91 iletiden okudugum, en boktan cümleyi kurmussun :) wp

en azından denedim :D

DreadfuL
02/06/2015, 19:57
yaşın 25 olmuş ama hocaların sana daha bir şeyler anlatamamış yada anlatmış sen anlamamışsın şu koca kafanı kaldır dota dan etrafına bir bak kocakafalı dostum benim

Dota'da oynamıyorum aylardır, bu çocuk bir harika dostum.

VII_OneGuarD
03/06/2015, 01:48
Konuyu baştan sona okudum, aslında biraz da dağılmış ama o kadar okudum fikrimi beyan edeyim.

Etrafımda HDP ye oy verecek çok insan var. Bunların arasında kürt hareketini destekleyenlerde var, devleti artık akp ile bütünleştirmiş akp düşmanları da var, bir arkadaşın bahsettiği ilericilik deyimlerini samimi bulan da var.

HDP şu an önceki kürt milliyetçisi partilerden farklı bir şeyler deniyor. Kadın hakları, LGBT, inanç özgürlüğü vb. Bunlar içinde ciddi adımlar atıyor. Hani bu adımlar ne kadar samimidir bilmiyorum çünkü amacı iktidar olmak değil de, barajı geçmek olan bir partinin cesur olması daha kolaydır. Fakat kemik seçmeni kürt hareketini destekleyenler.

Kürt hareketini destekleyen herkeste vatan haini veya ne bileyim şiddete susamış, kan görmek isteyen insanlar değil. Öz olarak şu bilince sahipler, zamanında katliamlar yapıldı, masum insanlar öldürüldü ve silahlı mücadele başladı. Daha fazla silahlı adamı olan legal, az silahlı adamı olan terörist oldu. Sivil saldırılar için ise, devlet terorizmini durdurmak için mecbur kalındığını, kendilerininde bunu desteklemediğini, devletin yaptığı gibi kendilerinin de hata yaptığını savundular. Ayrıca Öcalanın kitaplarını okumamı tavsiye ettiler. Okumadım ama bu hareketin sonradan oluşturulmuşta olsa, ideolojik bir temelinin olduğunu da savundular. Fakat istedikleri daha fazla insan ölmemesiydi . Ve hepsi benden daha çok AKP karşıtı idi.

Benim görüşüm henüz bu sorun çözüm zeminine ulaşmadı. HDP den de çok barışçıl ve demokratik bir çözüm beklemiyorum. Çünkü türkiye deki demokrasiye inanmıyorlar ve aba altından her zaman bir daha fazla insan ölecek sopasını gösteriyorlar. PKK silah bıraktığı anda şu an devlet kürtlerin üzerine binmeyecek. Toplumda muazzam bir farkındalık oluştu kürtlerin sıkıntıları ve geçmişte yaşananlara karşı. Sıkıntı kürt heraketi bu farkındalığın, PKK ve öcalan sayesinde olduğunu düşünüyor olması. Toplum ise onca ölen gencin sorumlularını hazmedemiyor. Hazmedemez de, ancak benim gibi bu mücadelenin içinde olmayıp uzaktan seyredenler, canı yanmayanlar, olan olmuş dahası olmasın diye belki bir şeyleri hazmedebilir. Kısaca bu işin çözümü kısa vadede mümkün değil, toplumsal olarak.

Ben oy kullanamayacağım, kullansaydım CHP veya MHP ye verirdim. İktidar olma şansları yok (en azından tek başına) ve oyum iktidar olacak partiye gitmezdi. Vicdani olarakta rahat olurdum. HDP ye oy vermeyecek olsam da, meclise girmelerinde bir sakınca görmüyorum. Demokrasi aslında biraz da bunu gerektiriyor, eğer bu ülkenin yüzde 10 vatandaşı bir partiye oy veriyorsa, o kitle temsil edilmeli. Ki yüzde 10 çok yüksek bir rakam. İsterse bu grup etnik siyaset yapsın, isterse uçan spagetti canavarına tapan mezhepsel bir grup olsun fark etmez. Ayrıca HDP meclise girdikten sonra olası bir AKP koalisyonu yaparsa, kendi seçmeni ile fena ters düşeceğini düşünüyorum. Ha buna rağmen yapabilir, fakat nasıl her parti kendi seçmeniyle hesaplaşıyorsa onlarda artık hesaplaşmalı . Çünkü dinlemeden etmeden kürt hareketi diyen yüzde 5 oy alıyor (bu daha çok önceki kurulan partilerin bir eleştirisi) bunun da altının doldurulması lazım.

Öte yandan HDP yüzde 9 gibi bir oyda kalırsa, muhtemelen referandum ile yeni bir anayasamız olacak. Onu da artık görünce konuşuruz, ama şuna ikna olduk şeriat gelmeyecek =)

FafraGa
03/06/2015, 12:06
Konuyu baştan sona okudum, aslında biraz da dağılmış ama o kadar okudum fikrimi beyan edeyim.

Etrafımda HDP ye oy verecek çok insan var. Bunların arasında kürt hareketini destekleyenlerde var, devleti artık akp ile bütünleştirmiş akp düşmanları da var, bir arkadaşın bahsettiği ilericilik deyimlerini samimi bulan da var.

HDP şu an önceki kürt milliyetçisi partilerden farklı bir şeyler deniyor. Kadın hakları, LGBT, inanç özgürlüğü vb. Bunlar içinde ciddi adımlar atıyor. Hani bu adımlar ne kadar samimidir bilmiyorum çünkü amacı iktidar olmak değil de, barajı geçmek olan bir partinin cesur olması daha kolaydır. Fakat kemik seçmeni kürt hareketini destekleyenler.

Kürt hareketini destekleyen herkeste vatan haini veya ne bileyim şiddete susamış, kan görmek isteyen insanlar değil. Öz olarak şu bilince sahipler, zamanında katliamlar yapıldı, masum insanlar öldürüldü ve silahlı mücadele başladı. Daha fazla silahlı adamı olan legal, az silahlı adamı olan terörist oldu. Sivil saldırılar için ise, devlet terorizmini durdurmak için mecbur kalındığını, kendilerininde bunu desteklemediğini, devletin yaptığı gibi kendilerinin de hata yaptığını savundular. Ayrıca Öcalanın kitaplarını okumamı tavsiye ettiler. Okumadım ama bu hareketin sonradan oluşturulmuşta olsa, ideolojik bir temelinin olduğunu da savundular. Fakat istedikleri daha fazla insan ölmemesiydi . Ve hepsi benden daha çok AKP karşıtı idi.

Benim görüşüm henüz bu sorun çözüm zeminine ulaşmadı. HDP den de çok barışçıl ve demokratik bir çözüm beklemiyorum. Çünkü türkiye deki demokrasiye inanmıyorlar ve aba altından her zaman bir daha fazla insan ölecek sopasını gösteriyorlar. PKK silah bıraktığı anda şu an devlet kürtlerin üzerine binmeyecek. Toplumda muazzam bir farkındalık oluştu kürtlerin sıkıntıları ve geçmişte yaşananlara karşı. Sıkıntı kürt heraketi bu farkındalığın, PKK ve öcalan sayesinde olduğunu düşünüyor olması. Toplum ise onca ölen gencin sorumlularını hazmedemiyor. Hazmedemez de, ancak benim gibi bu mücadelenin içinde olmayıp uzaktan seyredenler, canı yanmayanlar, olan olmuş dahası olmasın diye belki bir şeyleri hazmedebilir. Kısaca bu işin çözümü kısa vadede mümkün değil, toplumsal olarak.

Ben oy kullanamayacağım, kullansaydım CHP veya MHP ye verirdim. İktidar olma şansları yok (en azından tek başına) ve oyum iktidar olacak partiye gitmezdi. Vicdani olarakta rahat olurdum. HDP ye oy vermeyecek olsam da, meclise girmelerinde bir sakınca görmüyorum. Demokrasi aslında biraz da bunu gerektiriyor, eğer bu ülkenin yüzde 10 vatandaşı bir partiye oy veriyorsa, o kitle temsil edilmeli. Ki yüzde 10 çok yüksek bir rakam. İsterse bu grup etnik siyaset yapsın, isterse uçan spagetti canavarına tapan mezhepsel bir grup olsun fark etmez. Ayrıca HDP meclise girdikten sonra olası bir AKP koalisyonu yaparsa, kendi seçmeni ile fena ters düşeceğini düşünüyorum. Ha buna rağmen yapabilir, fakat nasıl her parti kendi seçmeniyle hesaplaşıyorsa onlarda artık hesaplaşmalı . Çünkü dinlemeden etmeden kürt hareketi diyen yüzde 5 oy alıyor (bu daha çok önceki kurulan partilerin bir eleştirisi) bunun da altının doldurulması lazım.

Öte yandan HDP yüzde 9 gibi bir oyda kalırsa, muhtemelen referandum ile yeni bir anayasamız olacak. Onu da artık görünce konuşuruz, ama şuna ikna olduk şeriat gelmeyecek =)
Kurtlerden neden 1 tane parti cikmis su gune kadar? Teror orgutu ile isbirligi yapiyor diye HDP ye karsi olan onca insan var. Bunalrin icinde de kurt olan vatandaslar vardir. Bunu gorupte kimsenin aklina yeni bi parti kurmak gelmemis mi? Bakin biz kurtuz ama terorle isimiz yok sizi parlementoda temsil etmek istiyoruz demek aklina gelmemis mi kimsenin ya? Atis serbest.

VII_OneGuarD
03/06/2015, 13:14
Kurtlerden neden 1 tane parti cikmis su gune kadar? Teror orgutu ile isbirligi yapiyor diye HDP ye karsi olan onca insan var. Bunalrin icinde de kurt olan vatandaslar vardir. Bunu gorupte kimsenin aklina yeni bi parti kurmak gelmemis mi? Bakin biz kurtuz ama terorle isimiz yok sizi parlementoda temsil etmek istiyoruz demek aklina gelmemis mi kimsenin ya? Atis serbest.

HDP ye PKK ile işbirliği yapıyor diye karşı çıkan kürt vatandaşların, etnik kimlik siyaseti yapan bir partiye ihtiyaç duymamış olabilirler. Bir diğer durum ise, yüzde 10 seçim barajı, birden fazla partinin meclise girme şansı yok. Ayrıca dediğin gibi bir parti halen var veya daha önce kurulmuş olabilir, ama görünen o ki destek görmemiş. Biz sadece siyaset yapmaya parası olanları biliyoruz.

KEREEEEEEEEEEEM
03/06/2015, 17:13

:facepalm:

oha yorumu fafraga yapmış yeni farkettim.

FafraGa
03/06/2015, 18:19
:facepalm:

oha yorumu fafraga yapmış yeni farkettim.
Bu yorumu senin gibi bi salagin yaptini bildirim gelir gelmez anladim. Kapasite meselesi iste.

KEREEEEEEEEEEEM
03/06/2015, 18:42
Bu yorumu senin gibi bi salagin yaptini bildirim gelir gelmez anladim. Kapasite meselesi iste.

xDD

TypeR
03/06/2015, 21:17
Bence bu konu fazla sıçtı ve Gh üyeleri arasında fightlar oluşmaya başladı :) Oyum hdp ye cünkü ilk 2 sayfada yer alıyor diğerleri hep alıntı cevap :)

Bir party tutmayan adam olarak söylüyorum, gene aynı senaryo AKP win ve bizler gelişmemeye yada Gelişmeye çok yavaş bir şekilde devam :)

cahitgs
04/06/2015, 00:10
Geçen seçimde AKP'ye oy verdim. Daha geçen senelere kadar çok savunup, inanıyordum samimi olduklarına fakat biraz geç de olsa alttan neler çevirdiklerini öğrendim. Akılsızca savunup desteklediğim ve iktidara gelmesinde az da olsa payım olduğu için herkesten özür diliyorum hakkınızı helal edin. Bu seçim de verdiğim kötü kararı bir nebze de olsa telafi etmek için oyum HDP'yedir. Tek şans HDP'nin barajı aşması ve AKP'nin artık bir şekilde bitmesi gerekmektedir. Erdoğan, Arap ülkelerindeki kralları geçti. Kendisi gibi düşünmeyen herkesi tehdit ediyor, mahkemelerde süründürüyor ve hapse attırıyor. Bu ülkenin Erdoğan'ın babasının malı olmadığını ve Peygamber gibi kendisini yüceltmesine artık dur demenin zamanı geldi geçti bile.

Ne kadar şey söylesem gerçekten utanmaktan kendimi alamıyorum. Düşünmüyordum ya da düşünmeme fırsat vermiyorlardı AKP yanlıları. AKP'deyken şunu gördüm ki onlar gibi düşünmeyen herkes birer tehdit ve vatan haini oluyor. Ne kadar çözüm ve fikirleri olağanüstü olursa olsun eğer onlarınki gibi değilse senin söylediklerin saçmalıktan öteye geçmiyor. Tekrar herkesten özür diliyorum. Bu saatten sonra AKP ve Erdoğan'a kim çelmeyi takacaksa ve bu Erdoğan'ı iktidardan indirip mahkeme karşısna Yüce Divana kim çıkaracaksa sonuna kadar arkasındayım. Müslüman kimliklerine kanıp güvendim. Önce Allah sonra ülkemdeki vatandaşlarım affetsin beni. Biraz kafayı çalıştırınca gerçek çok net görülüyormuş fakat ben görmek istemiyormuşum meğer gerçekleri. Uzun lafın kısası bu seçimde oyumu HDP'ye veriyorum. İnşallah barajı geçerler. Demirtaş, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli bu seçimde inşallah bu canavarı indireceksiniz artık.

FeedGuaranteed
04/06/2015, 05:55
Eğer turol değilse cahitgs ve onun gibilerden bu yorumu duymak çok güzel. Geç de olsa bu akparti düşmanlığı iyice yayılmalı insanlara. Mhp de müslüman güzel bir partimiz. Milliyetçi değil hümanist misin? Hdp o geyiklerden oy topluyor ver gitsin ne kaybederiz. Chp de var. VERMEYİN ULAN AK PARTİYE YETER :D

Lexsarko
04/06/2015, 15:20
Bana cemaatin bu seçimde oylarını HDP'nin barajı geçmesini sağlamak için kullanması olası geliyor.

KEREEEEEEEEEEEM
04/06/2015, 15:23
Bana turol gibi geldi.

KEREEEEEEEEEEEM
04/06/2015, 15:28
Bana cemaatin bu seçimde oylarını HDP'nin barajı geçmesini sağlamak için kullanması olası geliyor.

Şöyle söyliyim cemaatin içinde doğudan gelmiş bir sürü kürt vardı. Bunlar eskiden akp ye oy atıyorlardı eğer oy kullandıkları yer doğunun köyleri vs. değilse. Bu olaylardan sonra bazıları akp nin yaptıklarını görüp akpden vazgeçtiler ve chp-mhp nin kürt politikasından ötürü istemeseler de hdp ye oy atacaklar.

kürt olmayıp da akp ye de vermeyecekler için ise tam olarak bilmiyorum. kendilerine göre en mantıklı adaya mı atarlar yoksa akp dışında seçilmesi en muhtemel kişiye mi muamma. bildiğim kadarıyla cemaatin üst tabakalarından şuna atın diye bir mesaj gelmedi kısaca herkes kendi kafasına göre atacak.

43p
04/06/2015, 18:22

Olası değil kesin öyle kardeş bunun aksini iddia edebilecek de yoktur herhalde. Ha tabi bazıları Müslüman kimliğini cemaatçilikten önde tutmamayı becerdiğinden içi elvermiyor ve bağımsız adaylara ya da diğerlerine atıyor.

--------------------

Oyum AK Parti'ye!

KEREEEEEEEEEEEM
04/06/2015, 19:30
Olası değil kesin öyle kardeş bunun aksini iddia edebilecek de yoktur herhalde. Ha tabi bazıları Müslüman kimliğini cemaatçilikten önde tutmamayı becerdiğinden içi elvermiyor ve bağımsız adaylara ya da diğerlerine atıyor.

--------------------

Oyum AK Parti'ye!

ben aksini iddia etmedim doğrusunu söyledim.

L2ebel
04/06/2015, 19:33
https://www.gamehonor.com/showthread.php/20128-D%C3%BC%C4%9F%C3%BCnde-Gangnam-dans%C4%B1-yaparken-iki-ki%C5%9Fiyi-%C3%B6ld%C3%BCrd%C3%BC

cahitgs
04/06/2015, 19:36
Bana turol gibi geldi.

Çok ciddiyim artık AKP azılı bir muhalif kazanmış durumda. Sosyal medyada ve çevremdeki herkese bütün pisliklerini anlatmaya çalışıyorum. Çal çırp, yalan söyle, iftira at milleti hapislerde çürüt, padişahlar gibi saraylarda yaşa, altında mercedes arabalar ve lüks uçaklar eksik olmasın. 10 yılda servetini benim yazmayı bilmediğim hanelere çıkart. Sonra Müslümanım ve milletimin efendisi değil kölesiyim de. Şunu anladım ki bu dünyada hiçbir insana kayıtsız şartsız inanmayacaksın. Kusura bakmayın ama bu kadar şeyden sonra hala AKP oy verenlerin amacı ya çıkar içindir ya da pozisyoununu, koltuğunu kaybetmemek içindir. Vatan millet baştakinin ve en yakınındakilerin umurunda değil. O da herşeyin farkında ve ben gittikten sonra paçayı nasıl kurtarırım diye yollar arıyor. İnanın bana ilk defa keşke sağlam bir ordu olsa ve darbe yapsa diye düşünüyorum... Ne günlere kaldık

Kısaca şunu söyliyim en alttan tut en üst kademesine kadar bütün teşkilatlarında inanılmaz kirli işler, gizli kapaklı şeyler dönüyor.

43p
04/06/2015, 19:44
Kusura bakmayın ama bu kadar şeyden sonra hala AKP oy verenlerin amacı ya çıkar içindir ya da pozisyoununu, koltuğunu kaybetmemek içindir. Vatan millet baştakinin ve en yakınındakilerin umurunda değil.

Kardeş şu yazdıklarında ciddiysen çok komik ha :) İnançlı adamsın gel efendi efendi otur yerine saf saf konuşma benim gibi bir adamın oy verirken ne çıkarı olabilir gözünü sevdiğim? L2ebel dangalağına benzemişsin bu gönderinle gel yol yakınken geri dön.

DreadfuL
04/06/2015, 19:49
Aman da hanimiş benim cici hdp’min mitingine en az 34 milyon kişi katıldı sayın seyirciler… Ben diyeyim 34 milyon kişi, siz deyin 44 milyon kişi, o dereceydi yani… Tatlı, şirin, hümanizm yumağı kalabalık, özgürlük okyanusunu andırırcasına, engindi, uçsuz bucaksızdı. Yüreklere su serpen dingin bir adalet meltemi, umutları burcu burcu çoğaltan kardeşlik rüzgarı esiyordu. Sinerji insanı, huzur çağlayanı, mutluluk pıtırcığı apocuk’un ruhumuzu okşayan masum posterleriyle meydanı dolduranlar, barış çiçeklerini yeşerten, sevgi kelebekleri gibiydiler. Her gördüğümüzde yumuk yumuk yanaklarını mıncıklayasımız gelen, zeki, çevik, sempatik, güldürürken düşündüren, şeker mi şeker Selahattin Demirtaş, karizmatik esprileriyle büyüledi. Tarafsız (!) televizyonlarımızın muhabirleri canlı yayına peşmerge kıyafeti ve mekap giyerek çıkarken, spikerler zılgıt çekti. Amerikan aksanıyla konuşan ve kameralar karşısına versace marka poşusuyla geçen ekonomist yorumcu, demokrasiyi bu kadar içselleştirmiş bir partiyi abd’de bile görmediğini, barajı geçmesi halinde, doların 25 kuruşa ineceğini, işsizliğin biteceğini, ihracatın 7 trilyon dolara yükseleceğini, borsanın endekslerden endeks beğeneceğini izah etti.
*
Başınızı omzuna yaslamak istediğiniz hassas lider selocan’dan ege türküleri, azz sonra… “Biji” izlemeye devam edin sayın seyirciler!
*
Hangi liboş televizyonu açsak, bu halde… 30 senedir gazetecilik yapıyorum, böyle cila, böyle makyaj, böyle ambalaj görmedim.
*
Elbette keyfiniz bilir ama…
Liboşlara uymayın.
*
Siz siz olun.
Kalaşnikofa şarjör olmayın.

Yılmaz ÖZDİL

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/yilmaz-ozdil/biji-izlemeye-devam-edin-sayin-seyirciler-849643/

cahitgs
04/06/2015, 20:12
Kardeş şu yazdıklarında ciddiysen çok komik ha :) İnançlı adamsın gel efendi efendi otur yerine saf saf konuşma benim gibi bir adamın oy verirken ne çıkarı olabilir gözünü sevdiğim? L2ebel dangalağına benzemişsin bu gönderinle gel yol yakınken geri dön.

İnançlı biri olaran yalan söyleyen, devletin parasını zimmetine geçiren, ihaleleri sadece kendi yandaşlarına veren birine oy vermeyi benim Yaratıcım yasaklar. Bunları bile bile ona oy verirsem bende o işi yapmış gibi olurum. Ha senin gibi birinin çıkarı olmaz gidip hiçbir şeyden haberin olmadan oy verirsi. Sana tavsiyem sana ve bana vatan haini, dinsiz imansız diye tanıtılanları da dinlemen.

Ben parti teşkilatlarında bizzat yer alan biri olarak konuşuyorum. Bu en son mecliste dört hırsızı akladıkları oylamadan sonra moralim bozuk gönülsüz gidip gelirken, genel başkanımız bunu fark etmiş olacak ki beni yanına çağırdı. Halimi hatırımı sorduktan sonra neden böyle mutsuz göründüğümü sordu ben kendisine aynen '' Bu bakanların yolsuzluk yaptığı o kadar ortadayken neden bunları yargılamaya yollamadık ve partinin içinde hala tutuyoruz'' diye sordum. Verdiği cevapla şok oldum... Ve dedi ki '' Sende bende herkeste biliyor yaptıklarını ama bunları yollasaydık işin ucu en tepeye kadar giderdi'' yani bizzat başçalan efendi talimatı vermiş ve kesinlikle onları mahkemeye yollamayacaksınız, soruşturma açılmayacak demiş.

Bunları bile bile Allah'a inanan biri olarak sen bana hala AKP oy ver diyorsun. Yok ben almiyim sen devam et. İstifa ettikten sonra da bizzat tehdit edildim eğer parti ile ilgili bildiklerimi bir yerde söylersm başıma işler gelecekmişmiş. Ulan sizden korkan sizin gibi olsun. Ak Parti diye ismi olan bir parti ismiyle bu kadar mı zıt işler yapabilir. Allah var önceleri çok iyi bir şekilde yürüyordu en azından biraz adaletli ve ülke sevdalasıydılar. Artık tek dert cebimi nasıl doldururum olmuş.

Neden HDP'ye veriyorum peki? Çünkü CHP ve MHP'nin barajı aşması kesin ve barajı aşmaları bile AKP'nin iktidar olmasını engellemiyor. O yüzden HDP'nin barajı aşması AKP'nin iktidar olamaması demektir. Ülkenin bölünmesi falan filanda kortmuyor beni. Çünkü kimse bu ülkeyi bu saatten sonra bölemez. Biraz yürek ister o iş. Zaten barajı geçerlerse ne kadar samimi olduklarını göreceğiz. Kaldı ki Demirtaş diğerlerine göre daha bir lider görüntüsü veriyor. Kürtlerle ve hiçbir toplumla sorunum yok. Bizlerin de uç noktada fikirleri olanlar var Kürtlerin de aynı şekilde var. Şans vermek gerekir.

Erdoğanın yargılanacağı günü iple çekiyorum. Bu kadar elinde Kuranla mitinglerde dolaş fakat içinde yazanlarla tam zıt işler yap. Elbet hesabı sorulacak.

KEREEEEEEEEEEEM
04/06/2015, 20:39
Çok ciddiyim artık AKP azılı bir muhalif kazanmış durumda. Sosyal medyada ve çevremdeki herkese bütün pisliklerini anlatmaya çalışıyorum. Çal çırp, yalan söyle, iftira at milleti hapislerde çürüt, padişahlar gibi saraylarda yaşa, altında mercedes arabalar ve lüks uçaklar eksik olmasın. 10 yılda servetini benim yazmayı bilmediğim hanelere çıkart. Sonra Müslümanım ve milletimin efendisi değil kölesiyim de. Şunu anladım ki bu dünyada hiçbir insana kayıtsız şartsız inanmayacaksın. Kusura bakmayın ama bu kadar şeyden sonra hala AKP oy verenlerin amacı ya çıkar içindir ya da pozisyoununu, koltuğunu kaybetmemek içindir. Vatan millet baştakinin ve en yakınındakilerin umurunda değil. O da herşeyin farkında ve ben gittikten sonra paçayı nasıl kurtarırım diye yollar arıyor. İnanın bana ilk defa keşke sağlam bir ordu olsa ve darbe yapsa diye düşünüyorum... Ne günlere kaldık

Kısaca şunu söyliyim en alttan tut en üst kademesine kadar bütün teşkilatlarında inanılmaz kirli işler, gizli kapaklı şeyler dönüyor.

Çevresinde en hardından en softuna kadar AKP'li, MHP'li ve cemaatçi ile büyümüş biri olarak söyleyebilirim ki akp ye oy verenler tamamen kastettiğin sebeplerden dolayı o oyu vermiyor.

Gözlemlediğim kadarıyla şu anda akpli olanların ikiye ayrıldığını gördüm: hırsızlığı kabul edenler ve komplo olduğunu düşünenler.

Komplo olduğunu düşünenler biraz daha okumaktan uzak eğitim seviyesi düşük insanlar. Onlara egemen bağışın cuma twitlerini, tayyibe peygamber diyenleri gösterince olmaz öyle şey deyip araştırmadan kendi kafalarında kararlarını veriyolar. Bunların bazılarında çalıştıkları ve yetiştikleri çevreye göre kendi görüşünden olmayanları hain görme veya saygı duyma eğilimi farklılık arz ediyor. Geneli 17 aralıktan önce de cemaate muhabbet beslemiyordu.

Hırsızlığı kabul edenler ise akp değil de chp olsa daha mı iyi olacaktı görüşündeler. sonuçta eskiden okurken çalışırken başörtüsü sebebiyle çok çekmişler akpnin getirdikleri de onlara yetiyor. çalıyor ama çalışıyor yeterli onlar için. başka bi parti gelse onlar da yermiş zaten. başka bi partiye güvenilmiyor açıkçası. şahsen ben de güvenmezdim imamhatiplerin katsayısı kaldırılınca chp uşak mv "benim kızım anadolu lisesinde okuyor bu kararı görünce şok geçirdi" diye açıklama yapan, ekşide debeye ilk 3 sıradan giren şu aptal entryyi (https://eksisozluk.com/hsyknin-turban-karari--4801696) şukulayan mallar olduğu sürece bu farkında olanlardan da oy beklemeyin.

çok küçük bir kesim de akp haricindekine oy verecek. bunlar genelde cemaatçileri oluşturuyor, azlığını önceki seçimlere etkisinden anlayabilirsiniz zaten.

43p
05/06/2015, 00:07
Cahit kardeş sen tam anlamıyla ahmaklık yapıyorsun. Hırsızlık yapan oldu lakin sen bu hırsızlara duyduğun öfkeyle sinekten kaçarken ejderhanın eline atlıyorsun. Hırsızlık olduysa bunun hesabını maalesef yine ak partiden başka kimse sormaz bu ülkede. CHP'nin MHP'nin HDP'nin nasıl güruhlar olduğu ortada. İşte bu forumda bile nasıl küfrediyorlar nasıl tahammülsüzler nasıl salaklar görüyorsun. Bura kesmez diyorsan Kemal beyin SSK'daki hırsızlıklarından 90'larda Müslüman insanlara yapılan eziyetlerden başlayarak 60 darbesine, oradan da Dersim katliamlarına doğru okuyabilirsin.

Meselenin özü hak-batıl aslında. Beyinli-beyinsiz meselesi yani. Baksana nasıl hepsi can havliyle saldırıyor barajı aşsın HDP diye. (Beyinli ben/biz oluyorum/z bu arada boşuna ümitlenmeyin :))

cahitgs
05/06/2015, 00:30
Cahit kardeş sen tam anlamıyla ahmaklık yapıyorsun. Hırsızlık yapan oldu lakin sen bu hırsızlara duyduğun öfkeyle sinekten kaçarken ejderhanın eline atlıyorsun. Hırsızlık olduysa bunun hesabını maalesef yine ak partiden başka kimse sormaz bu ülkede. CHP'nin MHP'nin HDP'nin nasıl güruhlar olduğu ortada. İşte bu forumda bile nasıl küfrediyorlar nasıl tahammülsüzler nasıl salaklar görüyorsun. Bura kesmez diyorsan Kemal beyin SSK'daki hırsızlıklarından 90'larda Müslüman insanlara yapılan eziyetlerden başlayarak 60 darbesine, oradan da Dersim katliamlarına doğru okuyabilirsin.

Meselenin özü hak-batıl aslında. Beyinli-beyinsiz meselesi yani. Baksana nasıl hepsi can havliyle saldırıyor barajı aşsın HDP diye. (Beyinli ben/biz oluyorum/z bu arada boşuna ümitlenmeyin :))

Klasik eski ben yapılan pislikler hakkında hiçbir şey söylemeyip bundan 25 yıl önceki durumla şimdiki durumu kıyaslama çabası. O günkü şartları dünya düzenini vs. düşünmeden asgari ücret o gün 200 TL idi şimdi 1000 TL diyip aslında o günkü 200 TL ile daha çok alım gücü olduğunu hesaba katmadan papağan gibi tekrarlamak... Beyinli kardeş ben bu şartlarda beyinsiz olmaya razıyım hırsızlığa göz yumup ortak olmaktan iyidir. Unutma bilmeden yapılan işlerden sorumlu olmazsan ama bile bile göz yummak yapılan işlere ortak olmaktır. HDP şans vermek gerekir dedim diğer yaptıkları ilgilendirmez adam olmazlarsa zaten bir daha %5 bile alamazlar. Kaldı ki baraj sınırında varsayalım CHP, MHP, SAADET gibi herhangi bir parti olsaydı oyumu ona atardım. HDP harika süper değil, iktidarı engelleyecek tek seçenek. Dışarıdan klasik AKP seçmenisin sanırım oradan göze hoş geliyor. Çünkü hergün Erdoğan tvlere çıkıp bol bol milletin duymak istediklerini anlatıyor. Fakat nedense karşısındaki gazeteciler 4 bakan, servetindeki muazzam artış, aile bireylerinin şirketleri hakkında soru sormuyor. Daha geçenlerde çocuk bayramında bile çocukların söyleyeceklerini ezberlettiren bir zihniyetin ne kadar kirli işlere bulaştığını az çok tahmin edebilirsin. Bende içerden biri olarak söyledim. Bunlara rağmen yine en iyisi AKP dersen senin tercihindir...

43p
05/06/2015, 01:30
Ya adama elinde Kur'an içinde yazandan haberi yok diyorsun senin oy vereceğin partide eşcinseller var aşkın cinsiyeti olmaz diye pankart açılıyor mitingte gelmiş burada edebiyat parçalıyorsun. Yok neymiş papağanmışım ulan televizyon izlemiyorum ben senelerdir ve bu oy kullandığım ilk seçim olacak. Aç bi Lût kavmini oku senin de eleştirdiğin adamlardan bir farkın yok sen de bilmiyorsun. Git oy ver HDP'ye Hebenneka seni bir de ciddiye aldım konuştum o kadar. Tüh suratına be.

preator
05/06/2015, 04:05
girmiş sakin sakin okuyordum ki aslında girmemişim neyse ki cok maruz kalmadım.

Bugün, 01:30
43p
Üye
This message is hidden because 43p is on your ignore list.

Lexsarko
05/06/2015, 12:05
Daha düne kadar aynı saflarda olan insanların bugün birbirlerine beyinsiz vb. hakaretler ediyor olması sizce de ironik değil mi? Şimdi bunların hangisi haklı? Dün ikisi birden haklı mıydı? Yoksa ikisi birden mi haksızdı?

Sooner or later, power corrupts.

Leupold
05/06/2015, 13:27
akp veya hdp aynı bok işte. akp başa gelmeden önce kürtler baraj mı geçerdi ? şerefsiz öcalanı sayın öcalan yapan , kürtleri bu kadar şımartan zaten akp. Yani bu seçimin 2 ucu boklu değnek. HDP barajı geçerse zaten hiç bir yerinde türk bayrağı görmediğimiz , türkçe konuşulmayan doğu türkiye(!) illeri 4-5 seneye özerklik gelecek. Ha geçmeseler ne değişecek , hiç bir şey ? AKP yüksek almasın diye HDP ye vermek tam salaklık. HDP geçemez de AKP yine çok yüksek oy alırsada zaten açık açık parti destekleyen sayıın cumhurbaşkanımız , padişahlığını daha da güçlendirecek.

Yani uzun lafın kısası HDP , AKP oy veren vatan hainidir. Tanrı türkü korusun CCC MHP CCC

43p
05/06/2015, 14:15
Daha düne kadar aynı saflarda olan insanların bugün birbirlerine beyinsiz vb. hakaretler ediyor olması sizce de ironik değil mi? Şimdi bunların hangisi haklı? Dün ikisi birden haklı mıydı? Yoksa ikisi birden mi haksızdı?

Sooner or later, power corrupts.

Aynen bence de çok, çok ironik admin kardeş :) Daha ironik olan ise şu yazdığın "özlü" söz, power corrupts. Neyin gücü var bende admin kardeş merak ettim de? Yoksa düşünmeden mi yazdın?

Daha düne kadar aynı safta mıydık orası da ayrı mesele. Kaldı ki bir insan dün doğruyken bugün yanlış olabilir, tıpkı tam tersinin de olabileceği gibi. Ayrıca ben cahitgs'ye kızıyorsam bu ona değer verdiğimdendir. Tartışacaksak öncesinde bir mantık kitabı okumanı tavsiye edeceğim. Zira böyle "safsata" önermelerle tahkir edemiyorsunuz ma-el esef.

MadPandastic
05/06/2015, 14:34
Aynen bence de çok, çok ironik admin kardeş :) Daha ironik olan ise şu yazdığın "özlü" söz, power corrupts. Neyin gücü var bende admin kardeş merak ettim de? Yoksa düşünmeden mi yazdın?

Daha düne kadar aynı safta mıydık orası da ayrı mesele. Kaldı ki bir insan dün doğruyken bugün yanlış olabilir, tıpkı tam tersinin de olabileceği gibi. Ayrıca ben cahitgs'ye kızıyorsam bu ona değer verdiğimdendir. Tartışacaksak öncesinde bir mantık kitabı okumanı tavsiye edeceğim. Zira böyle "safsata" önermelerle tahkir edemiyorsunuz ma-el esef.

:D olm sen salak mısın? :D

Lexsarko
05/06/2015, 14:53

İlk paragrafta AKP'lilerin ve cemaatçilerin dünü ile bugününü genel olarak ele aldım. Sen ve Cahitgs de bu gruba giriyorsunuz ancak doğrudan sizin özelinizde yazdığım bir şey değil. Tahkir olmamana üzüldüğümü söyleyemeyeceğim zirâ kimseyi hakir görmek gibi bir amacım olmadı. Bunu yapmak istediğimde daima açık açık yazarım. Göndermelere ihtiyacım yok.

Öte yandan açık açık beyinsiz dediği bir yabancıya değer verdiğini iddia edene kargalar güler. Bu kadar riyâkâr olmaya gerek yok. Önce söylediklerinin arkasında duracaksın.

"Sooner or later, power corrupts." sözününse seninle uzaktan yakından alakası yok. Güç sahibi kim olursa olsun eninde sonunda gücün onu bozacağını anlatan bir söz. Kısaca iktidarda olan ve bugüne kadar iktidara gelmiş olanları kastediyor. Okumak önemli haklısın ama okuduğunu anlamak daha önemli. Dahası, mantık kitaplardan öğrenilebilecek bir şey hiçbir zaman olmadı, olmayacak.

43p
05/06/2015, 15:31
Beyinsiz lafzını cahitgs için kullanmadığımı anlamadın demek. Bence de okuduğunu anlamak daha önemli. :) Demogojiye devam.

Lexsarko
05/06/2015, 18:54
Beyinsiz lafzını cahitgs için kullanmadığımı anlamadın demek. Bence de okuduğunu anlamak daha önemli. :) Demogojiye devam.

Demogojiye değil de kıvırmaya devam :)

KEREEEEEEEEEEEM
05/06/2015, 19:19

oooo krizalid e bağlamışsın kardeş. o da arap teröristler ile ışidi kastettiğimi nerden biliyorsun demişti.

çağrı bir gün mantık kitabı okuyacaksan yazarlarının telaffuzunu da öğren ki meydanlarda isminin sonuna getirdiğin ekle rezil olmayasın.

Krizalid
05/06/2015, 20:31
oooo krizalid e bağlamışsın kardeş. o da arap teröristler ile ışidi kastettiğimi nerden biliyorsun demişti.

çağrı bir gün mantık kitabı okuyacaksan yazarlarının telaffuzunu da öğren ki meydanlarda isminin sonuna getirdiğin ekle rezil olmayasın.

Alakası yok ezik :)

Maydin sen gerçekten ciddi zavallısın ha. Karakter problemin var senin. Hani kullanmayı pek sevdiğim bir söz değildir ama hakikaten sorunlusun sen. Nedir bu sorun bilmiyorum. Alanım değil. Ama gözlemim şu yönde:

Sıkımlık çiğ köfte kadar aklın ya var ya yok. Onunla da kafanın basmadığı konularda bir şeyler atıp tutuyorsun. Bilgi sahibi değilsin, fikir sahibi de değilsin; masaya doğru düzgün bir şey koyamıyorsun da. Yazdığın şeyler de kol uzunluğunda mesajda bir kelimeye falan takılıp onun üzerinden yaptığın eşelemelerden ibaret. Haliyle tartışmalarda istisnasız herkese eziliyorsun, ne kadar battığını fark edince de ölü taklidi yapıp gidiyorsun. Sonra üç gün dört gün ertesinde -arada sürekli o konu hakkında mı düşünüyorsan ne yapıyorsan artık- konusu hiç alakalı olmayan bambaşka bir başlıkta seni ezen o kişinin ismini ortaya atarak bitmiş gitmiş bir tartışmayı canlandırmaya çalışıyorsun. Ortaya bir isim ve iddia atıp adamı aklınca karalayarak üste çıkmaya çalışıyorsun. Ayrıca hem yazdığın konuyu bozuyorsun, hem de ölmüş gitmiş bir konuyu gereksiz yere canlandırıyorsun. Yediğinle yetinmiyorsun, damarlısını arıyorsun.

Hani 2012'den beri düzenli olarak burada yazıyorum. Bir değil iki değil herhalde otuz kere falan olmuş bir şeydir bu bahsettiğim. Millete sülük gibi yapışıyorsun, gitmiyorsun da ak. Adminden siktir yedin, millet o yediğin siktiri avatarlarına koydu; efsaneleştirdi. Forumun düzenli üyelerinin çoğu Steam listelerinden Skype'tan falan defetti seni. O kadar sevilmeyen bir tipsin. En son bir ara Nana seni steam'den eklesin diye çocuk gibi yalvarıp duruyordun, sonrası ne oldu bilmiyorum. Hala burada biri seninle konuşsun etsin diye binbir türlü soytarılık yapıyorsun. En küçük tartışmayı bile kişiselleştirerek ne kadar süprüntü bir tip olduğunu bağırıyorsun resmen. En başlarda senle dalga geçmesi eğlenceliydi de son zamanlarda cidden sıktı artık. Neden, çünkü kalın kafana bir şey girmiyor. İnsanları tiksindiriyorsun.

Bir şey anlatırken karşımdakine hakaret etmek huyumdur, iyi mi kötü mü tartışılır ama huyumdur. Yalnız birine sırf laf olsun diye hakaret, küfür etmeyi falan sevmem. Bu forumda ilk defa bunu özel olarak senin için yapıyorum. Al işte tıpkı istediğin gibi tam seni kaşıyacak dört paragraflık yazıyı döşedim sana. Böylece artık bomba sende. Senin için yazdıklarımı doğrulayacak mısın yoksa çürütecek misin? Bu tahrik edici mesajımı peşleyerek ilgiye aç, kompleksli, sefil bir insan olduğunu tüm Gamehonor'a ilan edecek misin yoksa görmezden gelerek hakkında ne kadar yanlış bir izlenim edindiğimi bana gösterecek misin? Hepsi senin elinde ve bu attığım oltaya nasıl bir tepki göstereceğine (daha doğrusu göstermeyeceğine) bakıyor.

Başarılar.

43p
05/06/2015, 21:43

Ne maydonoz adamsın sen ya sabahtan beri dikkate almıyorum zorla laf söyletçen kendine.

Gel şimdi siz iki laftan anlamaza açıklayayım:

Mezkur lafızdan önceki cümle ne? Mesele "hak-batıl" davası. Daha sonra açıklamasını düştüğüm beyinli ifadesi bu durumda hak, beyinsiz ise batıla denk geliyor. Peki batıl kim? Cahitgs için inançlı adam ifadesini kullandığıma göre batıl yani beyinsiz derken onu kastetmediğim çok açık. Şimdi sen ve admin kardeşş bir zahmet daha da yüzsüzlük yapmayın. Ayrıca admin kardeşin öyle dertleri yok gibi o sebeple hadi o neyse de, ben senin doğru düzgün namaz kılmasını bile bilmediğini düşünüyorum. Din ilim ile birleşirse nefaset diye artistlik yapmış bir de. Bu senin gibi boş bir bidona vereceğim son cevap ve sana edilen bütün hakaretlere (salak, aptal vs) müstehak olduğunu düşünüyorum. Hadi eyvallah.

cahitgs
05/06/2015, 23:07
2 gün sonra seçim sonuçları açıklandığında yeni bir konu başlığıyla karşıt görüşlere sahip herkes yine birbirine hakaret edecek ve küfürleşmeler olacak. Bence bu başlık altında bu kadar yeterli. Yine ikili atışmalara döndü/dönecek iş...

TypeR
05/06/2015, 23:48
2 gün sonra seçim sonuçları açıklandığında yeni bir konu başlığıyla karşıt görüşlere sahip herkes yine birbirine hakaret edecek ve küfürleşmeler olacak. Bence bu başlık altında bu kadar yeterli. Yine ikili atışmalara döndü/dönecek iş...

Zaten burada, NanaKurichova isimli arkadasımız baya küfür yedi :)

KEREEEEEEEEEEEM
06/06/2015, 01:09
Alakası yok ezik :)

Maydin sen gerçekten ciddi zavallısın ha. Karakter problemin var senin. Hani kullanmayı pek sevdiğim bir söz değildir ama hakikaten sorunlusun sen. Nedir bu sorun bilmiyorum. Alanım değil. Ama gözlemim şu yönde:

Sıkımlık çiğ köfte kadar aklın ya var ya yok. Onunla da kafanın basmadığı konularda bir şeyler atıp tutuyorsun. Bilgi sahibi değilsin, fikir sahibi de değilsin; masaya doğru düzgün bir şey koyamıyorsun da. Yazdığın şeyler de kol uzunluğunda mesajda bir kelimeye falan takılıp onun üzerinden yaptığın eşelemelerden ibaret. Haliyle tartışmalarda istisnasız herkese eziliyorsun, ne kadar battığını fark edince de ölü taklidi yapıp gidiyorsun. Sonra üç gün dört gün ertesinde -arada sürekli o konu hakkında mı düşünüyorsan ne yapıyorsan artık- konusu hiç alakalı olmayan bambaşka bir başlıkta seni ezen o kişinin ismini ortaya atarak bitmiş gitmiş bir tartışmayı canlandırmaya çalışıyorsun. Ortaya bir isim ve iddia atıp adamı aklınca karalayarak üste çıkmaya çalışıyorsun. Ayrıca hem yazdığın konuyu bozuyorsun, hem de ölmüş gitmiş bir konuyu gereksiz yere canlandırıyorsun. Yediğinle yetinmiyorsun, damarlısını arıyorsun.

Hani 2012'den beri düzenli olarak burada yazıyorum. Bir değil iki değil herhalde otuz kere falan olmuş bir şeydir bu bahsettiğim. Millete sülük gibi yapışıyorsun, gitmiyorsun da ak. Adminden siktir yedin, millet o yediğin siktiri avatarlarına koydu; efsaneleştirdi. Forumun düzenli üyelerinin çoğu Steam listelerinden Skype'tan falan defetti seni. O kadar sevilmeyen bir tipsin. En son bir ara Nana seni steam'den eklesin diye çocuk gibi yalvarıp duruyordun, sonrası ne oldu bilmiyorum. Hala burada biri seninle konuşsun etsin diye binbir türlü soytarılık yapıyorsun. En küçük tartışmayı bile kişiselleştirerek ne kadar süprüntü bir tip olduğunu bağırıyorsun resmen. En başlarda senle dalga geçmesi eğlenceliydi de son zamanlarda cidden sıktı artık. Neden, çünkü kalın kafana bir şey girmiyor. İnsanları tiksindiriyorsun.

Bir şey anlatırken karşımdakine hakaret etmek huyumdur, iyi mi kötü mü tartışılır ama huyumdur. Yalnız birine sırf laf olsun diye hakaret, küfür etmeyi falan sevmem. Bu forumda ilk defa bunu özel olarak senin için yapıyorum. Al işte tıpkı istediğin gibi tam seni kaşıyacak dört paragraflık yazıyı döşedim sana. Böylece artık bomba sende. Senin için yazdıklarımı doğrulayacak mısın yoksa çürütecek misin? Bu tahrik edici mesajımı peşleyerek ilgiye aç, kompleksli, sefil bir insan olduğunu tüm Gamehonor'a ilan edecek misin yoksa görmezden gelerek hakkında ne kadar yanlış bir izlenim edindiğimi bana gösterecek misin? Hepsi senin elinde ve bu attığım oltaya nasıl bir tepki göstereceğine (daha doğrusu göstermeyeceğine) bakıyor.

Başarılar.

Madem çok istiyorsun cevap vereyim.

Uzun paragrafların ilki için: Her tartışmada ezilip ölü taklidi yapıyormuşum. İkili tartışmaya girdiğim kişiler konuyu başka yerlere çekmeye çalışıyorsa veyahut argümanlarını benim yazdıklarımı adeta okumaksızın sürekli tekrarlıyorsa cevap vermeye tenezzül etmiyorum sadece ki bu NH nin de sık sık yaptığı bir şey. Mesela alternatif kürt partisinin neden olmadığını anlamayacak bir herifin her cevabına karşılık vermek zorunda değilim. Ya da verdiği kaynaktan bi şey diyemeyince şöyle şöyle olmuştur araştır diye sayıklayıp duranlara. Canlandırdığım tartışmalar da genelde önceden görüp düşünüp yazmadığım sonradan bir şekilde konunun farklı ya da aynı başlıklarda bir şekilde dile getirildiğinde yazmazsam içimi rahat etmez diyerekten başlattıklarım oluyor.

Öncelikte adminin "hassiktir ordan" olarak cevap verdiği sana göre siktir çektiği o yorumum doğruydu ve millet oo nh küfür etti diye avatar koydu, bunu biliyorsundur zaten. Genel olarak karakterim gereği bazı insanlara sararım doğrudur forumda dışında da öyledir ama sardıklarım dışında gerisini hiç umursamam. Forumdan da beni silen 5 kişi bile yoktur ayrıca. Birilerine aptallıkları dolayısıyla sataşmam onlara sardığımı göstermiyor.

Son olarak sorunlu olduğumu söyleyebilirim ve karakter problemim var.

KEREEEEEEEEEEEM
06/06/2015, 01:10
Zaten burada, NanaKurichova isimli arkadasımız baya küfür yedi :)

niye? cidden merak ettim niye

canifeto12
06/06/2015, 03:03
arkadas ben dusunmeye useniyorum adamlar oturup yaziyo ya yok boyle bisey

Darkelia
06/06/2015, 14:12
Cüneyt Arkın'ın oğlu Kaan Polat Cüreklibatır'ın HDP ile ilgili şu açıklaması çok hoşuma gitti sizlede paylaşmak istedim.

Bir HDP türküsü tutturulmuş gidiyor. Hayırdır ülkecek Stocholm Sendromuna mı tutuldunuz? Topluca epilepsi atağı mı yaşıyorsunuz? Halüsinasyonlar mı aldı götürdü aklınızı? Celladınıza mı aşık oldunuz?
Siz ne zaman unuttunuz HDP'nin PKK olduğunu? Bu ne saçma romantizm?
HDP bizzat ne dedi : HDP Abdullah Öcalan projesidir!
Abdullah Öcalan kim hatırlayanınız var mı? HDP barajı geçemezse felaket olur söylemi ne çeşit bir satıştır? HDP barajı geçemezse hiç birşey olmaz!!
Peki düşündünüz mü size neden illa HDP dayatılıyor. İlle bir 4. parti lazımsa neden Vatan Partisi, Millet Partisi vb barajı geçemezse felaket olur denmiyor sizi neden o yönde manüple etmiyorlar?
Ya da CHP %40 almazsa felaket olur muhakkak CHP %40 almalı diye sizi ikna etmeye çalışmıyorlar? Daha önce de söyledim İngiliz taktiği bir köpeğe hardalı nasıl yedirirsiniz? Kıçına sürersiniz yandım Allah diye kendi kıçını yalar! YALAMAYIN! Bu fotoğrafı da alın duvarınıza asın, PKK kim terörist kim unuttukça bakarsınız! (Fotograftada silihaddinin dağdaki resimleri var... )

TypeR
06/06/2015, 14:54
niye? cidden merak ettim niye

bütün sayfayı gözden geçir. niye anlarsın

cahitgs
06/06/2015, 21:02
Cüneyt Arkın'ın oğlu Kaan Polat Cüreklibatır'ın HDP ile ilgili şu açıklaması çok hoşuma gitti sizlede paylaşmak istedim.

Bir HDP türküsü tutturulmuş gidiyor. Hayırdır ülkecek Stocholm Sendromuna mı tutuldunuz? Topluca epilepsi atağı mı yaşıyorsunuz? Halüsinasyonlar mı aldı götürdü aklınızı? Celladınıza mı aşık oldunuz?
Siz ne zaman unuttunuz HDP'nin PKK olduğunu? Bu ne saçma romantizm?
HDP bizzat ne dedi : HDP Abdullah Öcalan projesidir!
Abdullah Öcalan kim hatırlayanınız var mı? HDP barajı geçemezse felaket olur söylemi ne çeşit bir satıştır? HDP barajı geçemezse hiç birşey olmaz!!
Peki düşündünüz mü size neden illa HDP dayatılıyor. İlle bir 4. parti lazımsa neden Vatan Partisi, Millet Partisi vb barajı geçemezse felaket olur denmiyor sizi neden o yönde manüple etmiyorlar?
Ya da CHP %40 almazsa felaket olur muhakkak CHP %40 almalı diye sizi ikna etmeye çalışmıyorlar? Daha önce de söyledim İngiliz taktiği bir köpeğe hardalı nasıl yedirirsiniz? Kıçına sürersiniz yandım Allah diye kendi kıçını yalar! YALAMAYIN! Bu fotoğrafı da alın duvarınıza asın, PKK kim terörist kim unuttukça bakarsınız! (Fotograftada silihaddinin dağdaki resimleri var... )

Yıllarca adamlara silahı bırakın gelin mecliste siyaset yapın dedik. Onların tamda yapmak istedikleri bu. Bunu yapınca da sizin geçmişiniz kötü, pis, teröristsiniz diyoruz. Siz dağ faresisiniz oraya gidin diye de ekliyoruz. Eee napsın bu Kürtler? Kardeş diyoruz da maalesef onlara karşı takındığımız tutum hiçte kardeşçe bir tutum değil. Geçmişte bizde kindarca onları öldürdük onlar da bizleri... Bu kan dursun istiyoruz değil mi? Yıllardır içi boş laf olan kardeşiz diyoruz madem bi şans verelim de bakalım gerçekten kardeş olabiliyo muyuz. Cüneyt Arkın'ın çocuğu yıllardır babasının filmlerini izleyip büyümüş anlaşılan. O filmlerde ne de olsa bir Türk bütün Bizans ordusuna bedel ve silah bile kullanmadan koca İmparatorluğu yıkabiliyor! Aklı kıt bu adamın yazısını da gelmiş buraya çok güzel şeymiş gibi yazıyorsun.

Nedir bu kindar tutum hiç anlamış değilim. Yıllardır aynı topraklarda yaşıyoruz. Yunanı, Bulgarı, Ermenisi bizden ayrılıp kendi devletlerini kurdu. Kürtler kurmadı/kuramadı ve bir şekilde aynı topraklarda yaşıyoruz. Bir Türk eğer sırf Kürt olduğu için Demirtaş'a oy vermiyorsa yazıklar olsun onun Türklüğüne de insanlığına da... Aynı şekilde Kürt biri Türk olduğu için oy vermiyorsa ki onlar Erdoğan'a kaç seçimdir sırf Kürtlere kardeş dedi diye neredeyse bütün oylarını verdiler. Görülüyor ki ayrımcılığı aslında biz yapıyoruz. Buna paralel olarak da ırkçılık her iki kesimde de doğuyor. Irkçılığın tavan yaptığı dönemlerde yaşandı birbirimizi boğazladık, kestik, öldürdük. Ne bizler bittik ne de Kürtler. Ardımızda gözü yaşlı aileler ve acılar bıraktık sadece.

İster terörist, ister ırkçı olsun adamlar bizim istediğimiz gibi yavaş yavaş dağdan inmeye ve sorunları siyasetle çözmeye çalışıyor. Şimdilerde arada olaylar olmasına rağmen zamanla bununda rayına oturacağını ve bir şekilde sıkça içi boş olarak tekrarladığımız kardeş kardeş yaşarızı gerçekleştiririz. Etrafımız alev alev yanıyor ve ülkeler paramparça oluyor. Bari biz kendi aramızda kavga etmeyelim. Kürtlere geçmişte hata yapmalarına rağmen (ki bizde çok yaptık) bir şans verelim ve bakalım gerçekten de siyasetle iş çözülebiliyor mu. Yoksa buraya o da terörist, bu da bilmem ne diye AKP zihniyetinin yaptığı gibi direk ötekileştirirsek bizden bi b.k olmaz. Yine gerisin geriye dönüp birbirimizi katleder ve güzel güzel binlerce vatan evladını toprağa gömeriz.

Darkelia
06/06/2015, 23:44
Yıllarca adamlara silahı bırakın gelin mecliste siyaset yapın dedik. Onların tamda yapmak istedikleri bu. Bunu yapınca da sizin geçmişiniz kötü, pis, teröristsiniz diyoruz. Siz dağ faresisiniz oraya gidin diye de ekliyoruz. Eee napsın bu Kürtler? Kardeş diyoruz da maalesef onlara karşı takındığımız tutum hiçte kardeşçe bir tutum değil. Geçmişte bizde kindarca onları öldürdük onlar da bizleri... Bu kan dursun istiyoruz değil mi? Yıllardır içi boş laf olan kardeşiz diyoruz madem bi şans verelim de bakalım gerçekten kardeş olabiliyo muyuz. Cüneyt Arkın'ın çocuğu yıllardır babasının filmlerini izleyip büyümüş anlaşılan. O filmlerde ne de olsa bir Türk bütün Bizans ordusuna bedel ve silah bile kullanmadan koca İmparatorluğu yıkabiliyor! Aklı kıt bu adamın yazısını da gelmiş buraya çok güzel şeymiş gibi yazıyorsun.

Nedir bu kindar tutum hiç anlamış değilim. Yıllardır aynı topraklarda yaşıyoruz. Yunanı, Bulgarı, Ermenisi bizden ayrılıp kendi devletlerini kurdu. Kürtler kurmadı/kuramadı ve bir şekilde aynı topraklarda yaşıyoruz. Bir Türk eğer sırf Kürt olduğu için Demirtaş'a oy vermiyorsa yazıklar olsun onun Türklüğüne de insanlığına da... Aynı şekilde Kürt biri Türk olduğu için oy vermiyorsa ki onlar Erdoğan'a kaç seçimdir sırf Kürtlere kardeş dedi diye neredeyse bütün oylarını verdiler. Görülüyor ki ayrımcılığı aslında biz yapıyoruz. Buna paralel olarak da ırkçılık her iki kesimde de doğuyor. Irkçılığın tavan yaptığı dönemlerde yaşandı birbirimizi boğazladık, kestik, öldürdük. Ne bizler bittik ne de Kürtler. Ardımızda gözü yaşlı aileler ve acılar bıraktık sadece.

İster terörist, ister ırkçı olsun adamlar bizim istediğimiz gibi yavaş yavaş dağdan inmeye ve sorunları siyasetle çözmeye çalışıyor. Şimdilerde arada olaylar olmasına rağmen zamanla bununda rayına oturacağını ve bir şekilde sıkça içi boş olarak tekrarladığımız kardeş kardeş yaşarızı gerçekleştiririz. Etrafımız alev alev yanıyor ve ülkeler paramparça oluyor. Bari biz kendi aramızda kavga etmeyelim. Kürtlere geçmişte hata yapmalarına rağmen (ki bizde çok yaptık) bir şans verelim ve bakalım gerçekten de siyasetle iş çözülebiliyor mu. Yoksa buraya o da terörist, bu da bilmem ne diye AKP zihniyetinin yaptığı gibi direk ötekileştirirsek bizden bi b.k olmaz. Yine gerisin geriye dönüp birbirimizi katleder ve güzel güzel binlerce vatan evladını toprağa gömeriz.

Abi yanlış anlamada baştan aşağı saçmalamışsın nereden başlasam bilemiyorum.Birkere HDP'yi kürtlerin temsilcisi olarak görmekten vazgeçin hiçbir istatistik bunu desteklemiyor istatistiği geçtim pkk'yı kendi ordusu olarak gören kürtler dışında HDP'yi kendi temsilcisi olarak gören KÜRT yok.Aklı kıt dediğin adam kürtlere tek bir inkarcı , kindar yorum yapmamış ama sen öyle anlamışsın ve ona görede yardırmışsın o yüzden söylemlerinin içi boş .İkincisi teröristle milletvekili arasındaki farkı kavrayın Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan biri olarak rahatça söyleyebilirimki siyasi partiler hiç kimseyi ölümle terörle ayrıştırmayla tehdit edemez , barıştan kardeşlikten bahsederken APO bizim liderimiz PKK terör örgütü değildir diyemez ,yurtdışından mali yardım alamaz bunları savunan bir siyasi parti tartışmasız kapatılır abartmıyorum bak kapatılır HDP'nin kapatılması için sana yasalara aykırı olan onlarca neden sayabilirim .

HDP nin mecliste olması onların milletvekillerinin terörist olduğu gerçeğini değiştirmiyor dün dağda bugün ovada olmaları onların adam oldukları akıllandıkları, kardeşlik, barış istediklerini göstermiyor o değişen konjonktürün mecbur kıldığı ve şuanki hükümetin onlara tanıdığı tavizden kaynaklı bir durum BOP eşbaşkanının planları doğrultusunda işliyor her şey...Şahsımla ilgili şunuda söylemek isterim bir polis çocuğu olarak ömrümün yarısı doğuda geçti Batmandan tut Dİyarbakıra , Bitlise çeşit çeşit insan tanıdım gördüm babam polis diye beni dışlayan kürtüde gördüm elektriği kaçırmadan kullanan bana kardeşim diyen kürtüde gördüm arasındaki farkı çok iyi biliyorum ben ve eminim aranızda en çok kürt arkadaşı olanda benimdir hepside HDP'den ve uzantılarından nefret eder hatta bitanesi ülkü ocaklarında başkanlık yapıyor olaylara çok yüzeysel bakıyorsunuz derinlemesine inmeden ezbere yorum yapıyorsunuz , politikacıların söylediği her lafa çok çabuk kanıyorsunuz...Senin o barışı biz getirecez sözüne inandığın Selehaddin daha birkaç ay önce 50 insanın ölümüne sebep oldu ne çabuk unuttun ? Biz kürtlerle bir savaş halinde değiliz ! Teröriste terörist demek kendi ülkemde Türk'üm demek ne zamandan beri ırkçılık oldu yahu ?Hainden , teröristten , ermeni-süryani kırması kendini kürt zanneden namusuzlardan kardeş olmaz denemesi bedava verin HDP'ye oyunuzu siz bakın 5-10 sene içinde ülkenin anası nasıl sikilecek parsel parsel satanlar nasıl parsel parsel bölecek...HDP'ye oy atacağınıza CHP'ye MHP'ye atında ülkenize bir kez olsun faydanız dokunsun.Ya da yukarda bir video paylaşmıştım "pkk kürtleri"ni gösteren HDP'ye oy atın onlardan farkınız kalmasın.

3po
07/06/2015, 02:00
bu seçimde daha önceden çk kez akpye oy vermiş kürt kökenli vatandaş hdpye oy vericek. demek ki temsilci olarak göruyorlar da veriyorlar

KEREEEEEEEEEEEM
07/06/2015, 03:00
bu seçimde daha önceden çk kez akpye oy vermiş kürt kökenli vatandaş hdpye oy vericek. demek ki temsilci olarak göruyorlar da veriyorlar

temsilci bir parti olmadığı için mecburen hdpye veriyorlar. 'M'hp ye mi verselerdi.

ilhan998
07/06/2015, 05:58
oy vereceğinze bana 1 lira verin bakın ülke nasıl kalkınıyo

TypeR
18/06/2015, 00:45
7937

En azından bu adam bir şey deniyecek... peki ya diğerleri ?