PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PC Toplama Yardım

KEREEEEEEEEEEEM
21/10/2015, 20:14
Evet başlıkta yazdığı gibi yakın zamanda pc topluycam. Dolar ebesinin nikahında olduğu ve daha da ötelere gidebileceği için ekran kartı dışında çok zorlayasım yok. Zaten amacım oyun oynamak değil. Dota çalıştırsa yeter ki çalıştırır herhalde rastgele sıfırdan toplanmış bi pc.

Neyse amacım 3d de biraz ilerleme kat etmek olduğu için ekran kartını yüksek tutmak istiyorum, ram de biraz yüksek olsa yeter. Geri kalan ise çok önemli değil. Sadece belli bir süre sonra işlemciyi veyahut diğer parçaları yükseltmek istediğimde yeni bi pc toplamış gibi olmak istemiyorum.

Bu yüzden voltajdır, soğtuucudur, elektriktir falan hiç anlamıyorum uyumlu olmaları lazım.

Şunlar iyi olabilir gibi düşündük:

İşlemci: Intel Pentium G3258 (http://www.vatanbilgisayar.com/intel-pentium-g3258-soket-1150-32ghz-3mb-onbellek-22nm-islemci.html) >>> Overclockla yardırıyor bu işlemci dediler de overclockun sonuçlarından ne zaman işe yaracağından falan hiçbir bilgim yok
RAM: CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 1866MHz CL9 (http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-8gb-2x4gb-vengeance-pro-ddr3-1866mhz-cl9-kirmizi-sogutuculu-ram.html)
Anakart: MSI H97 PC Mate Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600MHz HDMI&DVI&VGA (http://www.vatanbilgisayar.com/msi-h97-pc-mate-intel-h97-soket-1150-ddr3-1600mhz-hdmidvivga-anakart.html#genel-bakis) >>> z97 li olanı daha iyi olur dediler.
Ekran Kartı: Nvidia GTX960 GDDR5 4GB 128Bit (http://www.vatanbilgisayar.com/zotac-gtx960-amp!-edition-gddr5-4gb-128bit-nvidia-geforce-dx12-ekran-karti.html#ozellikler) >>> Zotacmış bunun markası ama MSI ya da Asusun ne farkı olur bilmiyorum.

FafraGa
21/10/2015, 22:07
Yil 2015 overclock a hala ihtiyac duyan ezikler var.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Burakula
22/10/2015, 02:15
çok zorlayasım yok demen rağmen ram için gereksiz para saçmış olacaksın. 1866 lık yerine 1300 lük 4 ya da 6gb ram seni kurtarır. zaten 8gb 1866 lık rami kim napıcak anlamıyorum alt tabda 4 tane oyun birden mi oynıycaksın?

3258 iyi işlemci ama OC yaparken iyi araştırmanı öneriyorum zira çok fazla yakan gördm o işlemciyi OC yapacaksan bir bilene yaptır. ayrıca bulması biraz zor o işlemciyi artık alıcaksan şimdiden aramaya başla.

ekran kartından emin değilim işlemcine göre fazla yüksek sanki dar boğaz etkisi yapabilir.

güç kaynağını iyi seç ve OC yapıcaksan işlemci fanını 20 amperden düşük alma hatta farklı soğutma çözümlerine başvurabilirsin.

KEREEEEEEEEEEEM
22/10/2015, 04:22
çok zorlayasım yok demen rağmen ram için gereksiz para saçmış olacaksın. 1866 lık yerine 1300 lük 4 ya da 6gb ram seni kurtarır. zaten 8gb 1866 lık rami kim napıcak anlamıyorum alt tabda 4 tane oyun birden mi oynıycaksın?

3258 iyi işlemci ama OC yaparken iyi araştırmanı öneriyorum zira çok fazla yakan gördm o işlemciyi OC yapacaksan bir bilene yaptır. ayrıca bulması biraz zor o işlemciyi artık alıcaksan şimdiden aramaya başla.

ekran kartından emin değilim işlemcine göre fazla yüksek sanki dar boğaz etkisi yapabilir.

güç kaynağını iyi seç ve OC yapıcaksan işlemci fanını 20 amperden düşük alma hatta farklı soğutma çözümlerine başvurabilirsin.

3D ile uğraşmayı düşündüğümden RAM lazım olacak çok karışık sahneler için. O yüzden RAM'i fazla tuttum. 1866'lık frekansın ne gibi artıları olur 1300'lüklere göre?

İşlemci Vatan'da stoklarda var görünüyor. Şu overclock işini çözemedim, hakkında pek bi bilgim yok. OC ile i3 hatta i5 seviyelerine çıkartabiliyorsak neden daha fazla verip i5 alayım ki? Bunun cevabını gerçekten merak ediyorum. OC ne zaman yarar sağlar bana yani.

Ayrıca RAM ve ekran kartını yüksek tutmamın bir sebebi de ileride ihtiyaç hissedersem daha iyi bir işlemci almak istemem.

Son olarak o ekran kartı o işlemciyle düzgün çalışacak mı :/

Burakula
22/10/2015, 13:29
bellek gecikme süresi dediğimiz şeyi etkiler o frekanslar. ramin kac gb olduğu kapasitesini belirler frekansı ise hızını. ram boyutu kaç programı aynı anda çalıştıracağını belirler frekans ise programların çalışmasını ve arada geçiş yapmayı kolaylaştırır diyebiliriz bastiçe.

ama frekans işinde işin içine cl değerleri de giriyor. bi de işlemcinin desteklediği frekans da var işin içinde. senin yapman gereken işlemcinin hangi frekans ve hangi cl ram le en iyi çalıştığını araştırmak ve ona göre almak.. 3258 için 1600mhz cl6 en uygun olur diye tahmin ediyorum ama sen yine de bir araştır.

overlock olayı da riskli ve uğraş/bilgi gerektiriyor. aynı zamanda işlemcini yorar ve ömrünü kısaltır. OC siz işlemciler ortalama 7 sene garantili olur ki 10 yılda eskitemezsin o işlemciyi. ama OC yaptığın işlemciyi hele ki yeterli soğutamıyorsan sırf kulllanarak 1 senede bile tertemiz bitirirsin. tabi çok doğru OC yaparak 4-5 sene yüksek performans alanları da gördm.

o ekran kartından o işlemciyle sağlam OC yapmadan tam performans alacağını düşünmüyorum tabi bu benim fikrim.

Axé Capoeira
22/10/2015, 13:46
3d zorlamak istiyorsan ekran kartın 128 mb sıkıntı çıkarır biraz daha bayılıp gtx970 alabilirsin psu olarak 750watt fazlasıyla yeter

L2ebel
22/10/2015, 14:13
dolar yüksekken alınmaz