PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MMR sıfırlanması

Burakula
24/10/2015, 18:21
Evet bu konu hakkında forumdakiler ne düşünüyor merak ediyorum. Sizce de periyodik bir mmr sıfırlama sistemi olmalı mı dota da?

bence olmak zorunda. en azından büyük patchler sonrası bir sıfırlamaya gitmek mecburi. bunun nedenlerini şöyle açıklıyım:

1-)meta değişimi ve imba herolar: o metadaki 3 adet diğerlerine nazaran güçlü heroyu iyice öğreniyorsunuz. sonra bu herolar yardımıyla 6k oluyorsunuz. sonra GÜM yeni bir patch ve o herolar artık imba değil. siz o herolarla oynadığınızda 6klık oyuncuydunuz ama artık değilsiniz. yine de MMR niz 6k kalmaya devam ediyor ve diğer 6k lıklarla aynı oyunlara giriyorsunuz. saçmalığı farkettiniz sanırım.

2-) smurf ve account pazarlama olayı: MMR sıfırlamanın bu saçmalığa büyük bir darbe vuracağına inanıyorum böylece valve multi acc müsaade etme stratejisine de devam edebilir. 1 ay sonra sıfırlanacak hesapları kimse MMR si için satın almaz. 7k da 20 dakkada oyun bulmuyo diye sızlanıp 4k lık smurflerle milletin oyunu zehir eden prolar da ortadan kalkar. adama bakıyosun 4.8 sıkıntı yok diyosun sonra adam s4 un smurfi çıkıyor sen zerre keyif almadan seni ezip geçiyor.

sıfırlama sistemi ranked matchmakingi çok daha oynanabilir kılıcaktır. dota gibi yılda en az 3 defa büyük değişimlerin olduğu bir oyunda şimdiye kadar böyle bir şeyin olmaması bence çok büyük eksiklik.

aklıma gelen tek zararlı tarafı sıfırlama olduktan hemen sonra oluşacak karmaşa. ama bu kısa süreli karmaşa uzun vadede yerini daha kaliteli matchmakinge bırakıcaktır. Hearthstone gibi çok fazla oyuncusu olan bir oyunda bile sıkıntı çok az sıkıntı oluyodu sadece bir hafta falan sürüyordu dotada sıkıntı yapıcağını sanmam.

FafraGa
24/10/2015, 19:07
Kart arkaligi vereceklerse neden olmasin?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Raichox
24/10/2015, 20:47
Heartstone ve dotayı da bireysel olarak oynasanda(solo ranked) +4 random adam geliyor veya 2-3-5 stack party rankedda oynayabilirsin.Heartstone'da mmr sıfırlanmak aşırı bi sıkıntı doğurmuyor ''legend'' olan zaten yalnış bilmiyorsam 15-16 gibi oynamaya başlıyor rank sıralamasında zaten en geç 3 gün içinde ''legend'' oluyorlar.Şimdi sen bunu dotaya endekslersen o karmaşa dediğin şey çok büyük sorun yaratır.Senin kafandaki 0 lama nedir.Herkesi gene ''TBD'' yapıp 10 oyun mu attırıp ''MMR'' mı açtırcaksın? Yoksa farklı birşeymi var kafanda.Smurfler ve Account satın adamlar konusunda haklısın çok büyük dertler hatta geçen ABulldog'un oyununa 7k lık adam 1-16 oynamıştı.Bariz bi şekilde Account satın aldıgı belliydi.Fakat dediğim gibi ''0'' lama olayını düzgün ayarlamazsan yaratacağı sıkıntı düşündüğün kadar ufak olmayı geçtim aksine çok büyük karmaşa yaratır.Lol gibi lig sistemide olmadığı için 6-7k arası uğraşarak oralara gelmiş adamlarıda yakarsın.

KEREEEEEEEEEEEM
24/10/2015, 20:53
6.84 ün çıktığı Mayıstan 6.85in çıktığı aya kadar 5 ayda yaklaşık 600 oyun atmışsın. Bu da ortalama günlük 3-4 oyuna denk geliyor.

Bu bilgiyle bile saçma olduğunu söyleyebiliriz.

Burakula
24/10/2015, 20:56
sıfırlama şekli konusunda bir çok seçenek mevcut bence hepsi şu anki durumdan iyi olacaktır. benim aklımdaki ise şöyle:

-herkes tbd olacak yani mmr belirlemek için x sayıda oyun atması gerekecek. bu x 10-15-20 olabilir.

-herkesin belirleyeceği bir üst sınır mmr olacak ve bu bir tbd olmadan önceki rankına göre belirlenecek.

mesela 7k-8k arası olanlar ilk belirleyişte max 7k belirleyebilecek.

6-7k arası olanlar max 6k belirleyebilecek.

-kısaca en fazla bir basamak alttan başlayabilecekler. eski ranklarına çıkmak için kendilerini yeniden kanıtlamaları gerekecek.

Burakula
24/10/2015, 20:58
6.84 ün çıktığı Mayıstan 6.85in çıktığı aya kadar 5 ayda yaklaşık 600 oyun atmışsın. Bu da ortalama günlük 3-4 oyuna denk geliyor.

Bu bilgiyle bile saçma olduğunu söyleyebiliriz.

anlayamadım günde 3-4 oyun atmak buradan yazanların hangisini saçma gösterir?

KEREEEEEEEEEEEM
24/10/2015, 21:06
anlayamadım günde 3-4 oyun atmak buradan yazanların hangisini saçma gösterir?

MMR'lar sıfırlanacak peki unrankeddakiler sıfırlanacak mı?

-Sıfırlandıysa kalibrasyon için kaç oyun gerekecek?

Sen kalibre olurken gelen beyinsizlerle ya da karşı dakımdaki s4 larla oynamaktan zevk alacak mısın?

Aldın diyelim şu an max limit 5k. Bunu 7k ya kadar arttırmazlarsa mmr skalası daralır.

-Sıfırlanmadı diyelim o zaman millet soloda oyun kazanır kazanır kazanır tahmini bi mmrı olur ona göre bir sonraki patchte yine istediği yerden çıkar.

Yok eğer gizli mmr ye bakmayacak diyorsan sıfırlanmazsa olacakları bi daha oku.

Burakula
24/10/2015, 21:10
MMR'lar sıfırlanacak peki unrankeddakiler sıfırlanacak mı?

-Sıfırlandıysa kalibrasyon için kaç oyun gerekecek?

Sen kalibre olurken gelen beyinsizlerle ya da karşı dakımdaki s4 larla oynamaktan zevk alacak mısın?

Aldın diyelim şu an max limit 5k. Bunu 7k ya kadar arttırmazlarsa mmr skalası daralır.

-Sıfırlanmadı diyelim o zaman millet soloda oyun kazanır kazanır kazanır tahmini bi mmrı olur ona göre bir sonraki patchte yine istediği yerden çıkar.

Yok eğer gizli mmr ye bakmayacak diyorsan sıfırlanmazsa olacakları bi daha oku.

sıfırlanmanın nasıl olacağıyla alakalı fikrimi yazdım yukarda var. ek olarak normal mmrye bir bağlantısı olmıyacak.

sürekli beyinsizlerle ya da s4larla oynamaktansa sadece kalibre olurken oynayacaksın fena mı? diğerlerinin açıklaması dediğim gibi üstte var.

KEREEEEEEEEEEEM
24/10/2015, 21:16
sıfırlanmanın nasıl olacağıyla alakalı fikrimi yazdım yukarda var. ek olarak normal mmrye bir bağlantısı olmıyacak.

sürekli beyinsizlerle ya da s4larla oynamaktansa sadece kalibre olurken oynayacaksın fena mı? diğerlerinin açıklaması dediğim gibi üstte var.

Yukarıda yazdıkların beyinsizlerle oynama ihtimalini azaltmıyor.

Şu sistemde patch değişti 1 ay aptallar geldi diyelim -ki bunlar da oynayacak heroları nerflendiği için olanlar- sonraki günlerde gelen beyinsizler hero poolarının dışında hero pickleyenler olacak.

Senin sisteminde 1 ay kalibre olana kadar beyinsizlerle oynayacaksın sonraki günlerde de hero poolunun dışında pick yapan beyinsizlerle.

Ayrıca s4un işine gelir. Her seferinde 1k mmr kasıp hesap değiştirmesi gerekmez :kappa:

Burakula
24/10/2015, 21:28
Yukarıda yazdıkların beyinsizlerle oynama ihtimalini azaltmıyor.

Şu sistemde patch değişti 1 ay aptallar geldi diyelim -ki bunlar da oynayacak heroları nerflendiği için olanlar- sonraki günlerde gelen beyinsizler hero poolarının dışında hero pickleyenler olacak.

Senin sisteminde 1 ay kalibre olana kadar beyinsizlerle oynayacaksın sonraki günlerde de hero poolunun dışında pick yapan beyinsizlerle.

Ayrıca s4un işine gelir. Her seferinde 1k mmr kasıp hesap değiştirmesi gerekmez :kappa:

herkes kesin 1k alt ranktan başlıycak diye birşey yok. en fazla bir basamak alttan bşlayabilecekler.

yeni patch geldiğinde imba hero diye bir şey henüz belli olmamış olacak. sadece fikirler olacak. bir bakıma herkes olabilidiğince eşitken aynı anda kalibre olmaya çalışacak.kendi fikirlerinle birşeyler deneyerek max oyun kazanmaya çalışacaksın. düşünsene matchmakingin ütopyası gibi bir şey bu.

kalibrasyon bittiğinde ise yavaş yavaş patch özellikleri oturmaya başlıyor olacak. kalibrasyonda herkesin kendi yetenek seviyesine şıp diye oturacağını iddia etmiyorum zira hiçbir sistem bunu garantileyemez. ama öncekine göre çok daha güvenilir olacağı %100.

sıfırlamanın kendi rankından çok altlara düşürecek 2 kesim var. birisi hero spammerlar ki onların zaten düşmesi gerektiği için bu sistemi yaptık. diğeri de kalibrasyon sırasında şansı yaver gitmemiş ama aslında iyi oynayan kısım. onlar da kalibrasyon sonrası uzun vadede yükselmek zorunda kalıcak ki iyiyse bu sorun olmaz.

Raichoxunrefleksleri
24/10/2015, 21:31
Olmayacak olan olaydır.

Smurf'çülere bir lafım yok benim, smurf sistemi senin için yeni bir heroyu ranked'ta trainleyebilmenin tek yolu. Metadaki heroları spamlayıp mmr kasana da bir lafım yok. Ha ama fotm herolarını spamlayıp, 5-6k+'ta o accları satan çok ağır yavşaktır. Umursadıklarını bile sanmıyorum ama Valve'in bu sisteme acil bir çözüm bulması lazım, oyunların kalitesini cidden çok düşürüyor.