PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ranked MMR den random un kaldırılması

Burakula
24/10/2015, 18:33
bu da uzun süredir düşündüğüm bir diğer fikir.

random atma olayının her zaman ranked game felsefesine ters olduğunu düşünmüşümdür. Zira ranked oyunların amacı sadece kazanmaktır ve kazanmak için oynadığınız bir oyunda random atarak şansınızı çok fazla düşürmek saçmalık bence.

ortalama bir dota oyuncusunun hero poolu %30-35 civarıdır. tabi heronun sadece skillerini bilmekten bahsetmiyorum heroyu ranked da oynayabilecek halde olmanızdan bahsediyorum yani o heroyla lh atmaya alışık olmanız değişik durumlardaki item ve skill buildlerini biliyor olmanız oyunun her safhasında rolunuzu çoktan kavramış olmanız. ayrıca heroyu tam koordine bir şekilde kullanabilmeniz ve daha birçok şey bunun içerisinde.

şimdi burada "oracle, chen ve meepo haric hepsini oynayabiliyorum" kafasında saçmalıyacaklar olacaktır. onlara baştan söyleyeyim HAYIR OYNAYAMIYORSUN OYNADIĞINI SANIYORSUN.

bulabileceğiniz en geniş hero poolu olan pro oyuncunun pool u max %50 civarı olacaktır.

bu da demek oluyor ki random atmak en az %50 şansa o heroyu iyi oynayamayacaksınız ya da kötü oynayacaksınız demek.
en az%50 şansa takımınıza gerekli faydayı sağlamayarak kaybetmesine neden olacaksınız.

bir diğer konu ise 4. 5. pick random atarak bütün laneleri aynı anda mahfedenler. bunun acısını hepimiz en az birkaç defa çekmişizdir herhalde. siz offlane seçtikten sonra random clockwerk atıp yanınıza gelenler, carry randomlayıp ez lane de cs savaşı verenler ve birçoğu... daha pick kısmında oyunu size kaybettiren bu randomerlardan kurtulmak için de tek çare randomun ranked mm den kalkması.

Nana
24/10/2015, 18:50
bu seçimlerde oyum sana burakula <3

Lsx
24/10/2015, 19:07
Party rank için 5 olma şartı gelmeli. Geçen solo girdim benim takım 4 party, rakip takım 5 amk.

Random olayına gelirsek haklılık payın var benim oyum da sana koyum volvoya.

FafraGa
24/10/2015, 19:10
Ranked eglence icin oynanir ama randomdan ben de cok cektim. Hele 2.5mmr da felan 4 random felan oluyordu. Mantikli.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3po
24/10/2015, 19:23
kalkmalı zaten. ama redditardların hiç birinin aklına gelip redditte thread açmadıkları için volvo hala kaldırmıyor.
bkz: redditte ki aptalların counter pick yapıyorlar son saniyeye kadar bekliyorlar diye ağlaması sonucu gelen saçma sapan ranked ap modu

3po
24/10/2015, 19:26
volvonun community anlayışı redditardlardan oluştuğu için oyunun boku eksik olmuş gabe:)))) deseler ertesin gün onu da eklerler

Burakula
24/10/2015, 19:46
redditte thread açmak kolay önemli olan uplanması.

valve ye sadece reddit aracılığıyla ulaşabilmek bence de çok saçma bir durum. en son gerçekten aptalca bir düşünce olan low proity oyunlarında kazanma zorunluluğu da reddit sayesinde gelen değişimlerden yine. sadece sayıya bakan bir ceza sisteminde ceza havuzundan çıkmayı da imkansız hale getiriyorsun yeni acc sayısı hızla artıcaktır ve valve pişman olucaktır.

ben randomun kalkması fikrini başka bir konu altında redditte dile getirmiştim ama cevap veren çoğu kişi ya fikirsizdi ya da olumsuz yaklaştı. genelde olumsuz yaklaşanların argumanı aldığın ekstra gold ve "first pick random is ok" muhabbetiydi ki bence ikisi de saçmalığın dik alası. oyun başında aldığın 250 gold ile direk kazanmaya etki edicek bir tercihi kıyaslamak aptalca. ayrıca randomun saçmalığı sadece laneleri çoğu zaman mahfetmesi değil dediğim gibi kazanma ihtimalinizi çok düşürmesi.

3po
24/10/2015, 19:51
adamların dev forumu var, redditeki bebelerin yaşından büyük playdota forumu var ama orda ki önerileri ipleyen bile yok.
low priorty konusunda dev foruma onlarca öneri geldi aylarca iplemedi volvo, sonra redditeki bi salak low pri gamelerde afk bırakıp feedliyorlar volvo help ((( diye ağlayınca anında win count getirdiler...

ağlayan salaklara sormakta lazım gerçi madem düzgün oyun oynamak istiyorsun ne işin ve low priortyde?

sehnoc
24/10/2015, 19:59
ranked gamede herkes sup alcamı sanarken last pick caryy randomlamak en büyük zevkim. böle bişe olursa oynu bırakırım net. :kappa:

Burakula
24/10/2015, 20:09
ağlayan salaklara sormakta lazım gerçi madem düzgün oyun oynamak istiyorsun ne işin ve low priortyde?

low a düşmenin düzgün oynamakla bir alakası yok?

sadece diğer insanlarla aynı fikirde olup olmama meselesi. report sistemi sadece sayıya baktığından 3 kişi seni "bu herifi sevmedim" diyer reportlasa lp denen cehennemdesin.

bu şekilde çok oyun kazandıran techies i low a göndermişliğim var. hadi techiesi raporlayalım diyince kimse hayır demiyor çünkü:D adam oyunu kazandırsa da lowa düşürüyorum:D

ebenezer
24/10/2015, 20:50
o zaman benim heromu da biri seçebilsin. sırf hero seçmeyi sevmediğimden dolayı random atıyordum ben, random kalkarsa üzülürüm, he ama alışırım orası ayrı.

Burakula
24/10/2015, 20:59
o zaman benim heromu da biri seçebilsin. sırf hero seçmeyi sevmediğimden dolayı random atıyordum ben, random kalkarsa üzülürüm, he ama alışırım orası ayrı.

normal matchmaking te sabahlara kadar random atabilirsin? böylece sırf sen sevmiyosun diye başkaları da rank kaybetmemiş olur?

ebenezer
24/10/2015, 21:06
normal matchmaking te sabahlara kadar random atabilirsin? böylece sırf sen sevmiyosun diye başkaları da rank kaybetmemiş olur?

orası doğru da, ben oyunu salmayan bir insan olduğumdan ne olursa olsun, normal oyunda en ufak gg halinde direkt salıyorlar hiç bir zevki kalmıyor:/

(olm ben senin fake hesabın değil miyim, niye kendine atar yapıyorsun manyak mısın?)

FafraGa
24/10/2015, 21:10
orası doğru da, ben oyunu salmayan bir insan olduğumdan ne olursa olsun, normal oyunda en ufak gg halinde direkt salıyorlar hiç bir zevki kalmıyor:/

(olm ben senin fake hesabın değil miyim, niye kendine atar yapıyorsun manyak mısın?)
Hahahaha. Eren jeager da sensin demi?

Raichoxunrefleksleri
24/10/2015, 21:25
+1

Bunu tartışmaya bile gerek yok sanırsam, hatta ve hatta arttırıyorum main rolün dışında bir rol oynatılmamalı ranked'ta. Mid, carry; carry mid geçebilir veya sup playerı offlane doom falan oynayabilir ama bir oyun sup bir oyun carry bir oyun mid oynayan çöpler bıktırabiliyor bazen. Rank aralığına göre değişiyor bu durum, ama benim böyle tipleri haftada 2-3 kere görmeye bile tahammülüm yok.

3po
24/10/2015, 22:10
hero seçmeyi sevmemek ne ya? niye oynuyorsun o zaman dota?

KEREEEEEEEEEEEM
24/10/2015, 23:25
Pırasanın yukarıda yazdığı gibi tercih sistemi gelmeli ya. Rangein 300 olduğu ama milletin oyun aratmadan istediği rolleri yazdığı sistem rangein 50 olduğu bu sistemden kat be kat kalitelidir.

4.5k da devamlı carry oynayan adamların %80i 5.5k da devamlı sup oynayanlardan daha iyi carryler oyunlarda. Aynısı tersi için de geçerli.

Burakula
25/10/2015, 10:12
Pırasanın yukarıda yazdığı gibi tercih sistemi gelmeli ya. Rangein 300 olduğu ama milletin oyun aratmadan istediği rolleri yazdığı sistem rangein 50 olduğu bu sistemden kat be kat kalitelidir.

4.5k da devamlı carry oynayan adamların %80i 5.5k da devamlı sup oynayanlardan daha iyi carryler oyunlarda. Aynısı tersi için de geçerli.

çalışması pratikte imkansız bir sistem çünkü oynayanların %90 ı belki daha da fazlası core oyuncusu olucaktır. her oyun aratırken 4 tane sup bekleyeceğini düşünürsen bu saatlerce oyun aratma süresine denk gelir.

KadıHazretleri
25/10/2015, 22:37
random oyun kazandırır beyler bu vesveselere inanmayın 1. pick random = free 200 gold

nplm_death
25/10/2015, 22:42
İlk bounty rune için kıçını yırtanlar random pick'i beğenmez olmuşlar.:(

3po
26/10/2015, 02:41
bounty rune ile random saçmalığını kıyaslmak. 2k redditard?

KONYALIYOBAZ
26/10/2015, 03:43
Random butonunu kaldırabilirsiniz ama randomu kaldıramazsınız. Herkesin oynayabildiği heroyu aldığı, her oyunda 2 support, 1 carry, 1 mid ve 1 offlane olması bir ütopyadan başka birşey değildir.

KEREEEEEEEEEEEM
26/10/2015, 04:44
Random butonunu kaldırabilirsiniz ama randomu kaldıramazsınız. Herkesin oynayabildiği heroyu aldığı, her oyunda 2 support, 1 carry, 1 mid ve 1 offlane olması bir ütopyadan başka birşey değildir.

Bu mesajı birisi imza yapsın ve kapatalım konuyu, kalkıp gidelim.

ebenezer
26/10/2015, 04:48
Bence randoma şöyle bir güzellik eklenebilir;

Atıldığı zamana ve ihtiyaca göre şu şekilde size hero verecek;

1. pick random=any support hero
2. pick random=any support hero
3. pick random=offlane
4. pick random=mid lane
5. pick random=carry

Ve ek olarak siz başta değil de sonradan random attıysanız, sıralamadan başlayarak eksik olan size random olarak verilecek. Örneğin: first pick offlane geldi, 2. olarak supp picklendi; siz 3. pick randomladığınızda size yine öncelik ihtiyacı sırasından dolayı yine supp gelecek.

Bu neyi değiştirir? Bence bir boku değiştirmez ama oyuna dışardan bakıldığında "bu oyunun yapımcıları bu oyun hakkında düşünüyor lan" gibi bir etki getirebilir.
Değiştirmeyeceğini şurdan biliyorum. Bazı öyle kazma insanlar var ki support seçmeyi bırak, suppluk hakkında fikri ve kabiliyeti olmayan, o adam gidip supp ihtiyacı varken carry alsa, yine bile daha çok iş yapar, öyle yani.

Hem fena fikir değil aslında, beyin fırtınası olarak aklıma geldi bi an.

FafraGa
26/10/2015, 08:12
Hots gibi olsa herkes oyun baslamadan hero secse.

Burakula
26/10/2015, 09:11
Bence randoma şöyle bir güzellik eklenebilir;

Atıldığı zamana ve ihtiyaca göre şu şekilde size hero verecek;

1. pick random=any support hero
2. pick random=any support hero
3. pick random=offlane
4. pick random=mid lane
5. pick random=carry

Ve ek olarak siz başta değil de sonradan random attıysanız, sıralamadan başlayarak eksik olan size random olarak verilecek. Örneğin: first pick offlane geldi, 2. olarak supp picklendi; siz 3. pick randomladığınızda size yine öncelik ihtiyacı sırasından dolayı yine supp gelecek.

Bu neyi değiştirir? Bence bir boku değiştirmez ama oyuna dışardan bakıldığında "bu oyunun yapımcıları bu oyun hakkında düşünüyor lan" gibi bir etki getirebilir.
Değiştirmeyeceğini şurdan biliyorum. Bazı öyle kazma insanlar var ki support seçmeyi bırak, suppluk hakkında fikri ve kabiliyeti olmayan, o adam gidip supp ihtiyacı varken carry alsa, yine bile daha çok iş yapar, öyle yani.

Hem fena fikir değil aslında, beyin fırtınası olarak aklıma geldi bi an.

oynadığımız oyun dota değil de hots falan olsa belki işe yarayabilirdi ama dotada işe yaramaz bu.

dotada hiçbir heronun rolu kesin değildir neredeyse. aklına gelen herhangi bir hero en az 2 rolde oynayabileceğinden rollere göre ayrılan herhangi bir sistem dotada çalışmaz. beyin fırtınası üzerinde çalışman lazım:D

random butonunun kalkması yetecektir. çok önemli bir kısmı random atmaktan vazgeçirir ki bu dota açısından çok önemli bir gelişme.