PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : shadow blade

Burakula
24/10/2015, 21:15
benimle dota oynayanlar bilir görünmezlik özelliğinin dotadaki en underrated özellik olduğunu düşünen biriyim. bu bağlamda shadow blade in gerçekten imbalanced olduğunu düşünüyorum. pro oyunlarda gözümüze gözümüze sokulmadığından henüz farkında değiliz.

dotada bana göre en önemli etken karşı takım hakkında bilgi edinmektir yani çoğunlukla vision. görünmezlik ise size çok güçlü bir scouting imkanı sağlıyor. zaten farkındaysanız görünmezlik skili olan herolar bu scouting üzerine kurulu bir oynayışa sahip genelde. ve hemen her birisi bu görnümezlik skiline çok bağımlı durumdalar.

fakat shadow blade e geldiğimizde işler değişiyor. invis sikili olmayan herolara aldığımız bu itemde böyle bir zorunluluk yok. size bu özelliği tamamen esktradan katmış oluyor.

yani kısaca invis skili olan bir heronun elinden invis özelliğini counterlarsanız heroyu da counterlamış oluyorsunuz ama shadow blade de bu durum söz konusu değil.

çünkü bu item 2800 gibi çok çok uygun bir fiyata size atak, atak speed ve map de hızlı dolaşma özelliği de veriyor. backstab damage i ile birlikte bütün supları tepki veremeden tekleyebiliyorsunuz.

dahası counterlamak için kullanacağınız itemler ya çok kullanışsız ya da çok pahalı ve necro 3 haric stat ya da özelik katanı yok.

-dust cd si çok uzun dispell edilebildiği için çok kullanışsız.

-sentry alanı deward mantığından dolayı ufak. bu yüzden invise karşı kullanışlı olabilmeis için çok fazla satın almak gerekiyor. genelde shadow blade sahibi kadar para harcıyorsunuz sentry e ama elinize bir stat geçmiyor.

-gem store daki cd si inanılmaz uzun 9 dk. taşıması bu kadar riskli bir item sadece tek heronun 700 çevresini güvenli kılıyor. takım oyununuzu çok kısıtlıyor.

-necromonicon sadece lvl3 yaptığınızda gösteriyor. cd si uzun ve çok çok pahalı. sadece invis için kasılamaz.

bunların yanında shadow blade size verdiği atak, atak speed ve ms ile farmınızı da hızlandırdığı için karşı takımın sizin için döktüğü tüm paraları sadece 4 dk(sentrylerin yokolma süresi) farmlayarak çöpe gönderebiliyorsunuz. karşı takım güvenli hissetmeye başlayıp sentry almayı kesince hop tebrikler tekrar muhteşem ganker ve ölmesi inanılmaz zor birisi oldunuz hem de tek tuşa basarak.

yani shadow blade almak şu anda her türlü win-win bir durum kötü ya da riskli bir yanı yok. benim aklımda bunu değiştirmek için birkaç gikir var bunları paylaşmak için bu kadar anlattım.

1-) dust cd sinin kalkması: dispell olayına iyi bir çare olur size fazladan dust harcatacağından para yükü binecektir bu da imba olmasını engeller.

2-) gem de değişikliğe gidilmesi: bence gem wardları göstermemeli ve cd si kalkmalı. wardları göremeyeceğiniz bir item için 900 zaten yeterince pahalı bir miktar olur ayrıca gem düşürdüğünüzde bu sadece ekonominize büyük bir dabe vuracaktır invis heroalra karşı 7-8 dakka çaresiz kalmak zorunda olmıycaksınız.

bence gem de bu kadar cd olmasının sebebi zaten deward olayı öbür türlü takımlar full karanlık map de oynamak zorunda kalır ve oyunlar inanılmaz pasifleşirdi. fakat bu özellik shadow blade gibi cost effective bir item ı ultra cost effective yapıyor. karşı takıma gem aldırır bir de onu düşürürseniz sb nizin parası çıkmış oluyor nerdeyse bedavadan imba iteminiz oluyor.

3-) shadow blade rebuild: aslında bu en mantıklı olanı çünkü bu şekilde diğer invis heroları nerflememiş olucaz. öncelikle size uzun süreli görünmezlik veren bir item bence 5.5k falan olmalı çünkü bu miktar karşının alacağı detectionu anca karşılıycaktır. ayrıca supportlar henuz botla gezerken sizin shadow blade ile onları teklemeniz gibi mantıksızlıklar da olmaz. aklımdaki değişiklik şöyle:

*shadow blade artık shadow amulet+demon edge+recipe(1200) ile yapılacak
*shadow blade bundan sonra +55 damage +40 atak speed vericek

sizler ne düşünüyorsunuz. aklınıza gelen başka ne gibi değişimler bu item ı oyunda dengeli konuma getirir?

ben euls un da hep imba olduğunu düşünürdüm euls 2 patchtir nerf yiyor şimdi sıra sb de.

KEREEEEEEEEEEEM
24/10/2015, 23:30
:facepalm:

Hocam Riki oyundan kaldırılsın yazmayı unutmuşsunuz.

edit: ilginç bir şekilde sb nin %48 winrate i var. ve bu itemi en çok kasan ilk 12 heronun sadece 1 tanesinin bu itemle olan winrate i %50 nin üstünde. o da trax.

http://www.dotabuff.com/items/shadow-blade

Burakula
25/10/2015, 09:07
:facepalm:

Hocam Riki oyundan kaldırılsın yazmayı unutmuşsunuz.

edit: ilginç bir şekilde sb nin %48 winrate i var. ve bu itemi en çok kasan ilk 12 heronun sadece 1 tanesinin bu itemle olan winrate i %50 nin üstünde. o da trax.

http://www.dotabuff.com/items/shadow-blade

nedeni dediğim gibi underrated olması ve pro oyunlarda abuse edilmemesi. genelde low tier oyunlarda sırtf kaçmak için satın alınan bir item böyle olunca da sadece dustla bile counterlanabiliyor. efektif kullanılırsa free win itemi.

Raichoxunrefleksleri
25/10/2015, 12:39
BU NE AQ, ADAM 5V5 FIGHT KARŞITI NE VARSA KALDIRMA PEŞİNDE ASDLFKGJH

Çare bunlar hocam. Boşver rankedı dotayı falan, güzel güzel custom mapler başka mobalar falan var onlara bi göz at sen.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?l=turkish&id=498108721

https://signup.tr.leagueoflegends.com/tr/signup/index?realm_key=tr

Bu adam zamanında lol'e lolcülere falan sövüyordu, istediği her şey oyunu lol'e çeviriyor farkında değil aq asdlkfgjh

KEREEEEEEEEEEEM
25/10/2015, 13:03
nedeni dediğim gibi underrated olması ve pro oyunlarda abuse edilmemesi. genelde low tier oyunlarda sırtf kaçmak için satın alınan bir item böyle olunca da sadece dustla bile counterlanabiliyor. efektif kullanılırsa free win itemi.

Undarrated falan değil. Pro oyunlarda abuse edilememesinin sebebi abuse edilemeyecek olması. Adamlar mal mı niye etmesinler. Slark dışında başka hiçbir heroya gerekmiyor neredeyse. Bir coreun sb kasması çoğu oyunda 2800 goldu çöpe atması demek. 2800 gold veriyorsun adamlar mal değilse fight yapmaya çalışıp yapamazsa kulelerini pushlarken inventorydeki çöp sb ile mal mal izliyosun. çünkü 200 goldluk sentry o itemi çok rahat counterlıyo. bir süre sonra takımca daha iyi farmlayınca bi gem ile işin temelli bitiyor.

Madem o kadar undarrated üst üste 20 oyun atıp abuse yapmaya çalışsana bi merak ettim kaç tane winin olacak.

Burakula
25/10/2015, 14:05
Undarrated falan değil. Pro oyunlarda abuse edilememesinin sebebi abuse edilemeyecek olması. Adamlar mal mı niye etmesinler. Slark dışında başka hiçbir heroya gerekmiyor neredeyse. Bir coreun sb kasması çoğu oyunda 2800 goldu çöpe atması demek. 2800 gold veriyorsun adamlar mal değilse fight yapmaya çalışıp yapamazsa kulelerini pushlarken inventorydeki çöp sb ile mal mal izliyosun. çünkü 200 goldluk sentry o itemi çok rahat counterlıyo. bir süre sonra takımca daha iyi farmlayınca bi gem ile işin temelli bitiyor.

Madem o kadar undarrated üst üste 20 oyun atıp abuse yapmaya çalışsana bi merak ettim kaç tane winin olacak.

pro oyunlarda birşeyin abuse edilmesi için oyuncuların dikkatini çekmesi lazım. adamlar pro diye oyundaki her güçlü olan şeyi anında farkedicekler demek değildir bu. şu anda oyunda shadow blade dahil bir sürü daha keşfedilmemiş ama op denecek kadar güçlü feature vardır. senin kavrayamadığın durum shadow blade'in invis özelliğini hiç kullanmasan bile gayet yararlı olması çünkü fazla ucuz.

20 oyun olmasada 10 oyun civarı denemiştim daha önceden. aldığım herolar night stalker, magnus, sven, juggernaut, legion falandı. 3 oyun falan kaybetmiştim diye hatırlıyorum. dotabufftan bulabilirsem koyucam. aslında amacım 20 de değil 50 oyun falan atmaktı ama insan gerçekten bayıyor sanki hile yapıyormuş gibi hissettiriyor o yüzden sabredemedim. bu arada rankım düşük olduğu için bu bir ölçü sayılmaz tabi.

Raichox
25/10/2015, 14:46
Neden Silver Edge değilde Shadow Blade.

Burakula
25/10/2015, 15:17
Neden Silver Edge değilde Shadow Blade.

silver edge i shadow blade den bağımsız düşünürsen dengesiz bir item değil çünkü fiyatı tam olması gerektiği düzeyde. bu yüzden sadece shadow blade kısmını değiştirmek yeterli. şöyle ki:

*silver edge=shadow amulet+mithrill hammer+sange+300 recipe olmalı.

Raichoxunrefleksleri
25/10/2015, 15:49
6.75'te sb rework yediğinde op'di, sadece 3000 gold için 30 as 30 damage ve 18 sn cd'li 12 boyunca görünmezlik veriyordu. Ondan sonra olanları hatırlıyorsunuzdur zaten, competitive'te nerdeyse herkes np başta olmak üzere çoğu heroya sb kasıyordu. Tabii ki sonradan mr.osfrog balance'i gerçekleştirdi. Ama görüldüğü üzere "Prolar farketmiyo yaf bu item ve invisibility çok op, aptal purolar .s" diye bir şey yok. OP olan invisibility değil, bazı invis based heroların ve sb'yi efektif kullanabilen heroların genel konseptleri . Son patchteki bh şimdiki doom gibi.

Ayrıca late game'de hiçbir işe yaramayacak olan bir özelliğe sahip olan bir itemı 5k yapmakta hangi kafanın ürünü gerçekten anlayamıyorum. Ulan bu item'ın özelliği zaten mid game'de snowball yapabilmek, sen bu item'ın fiyatını 5k yapıyorsun ufaktan göstermelik de 15 damage 15 as falan ekliyorsun "Hah şimdi dengeli oldu işte" diyorsun. Bence blademailin fiyatını da 6k yapalım, ama 10 saniye boyunca sürsün. Sonuçta mid game'de BKB'si olmayanlara karşı çok op yaf.

Şöyle konularda sarcasm yapmak gerçekten hiç sevmediğim bir şey, ama dediğin şeyler o kadar absürd ki dota'ya yeni başlayıp balance tartışması yapanlar bile daha az saçmalıyor.

Burakula
25/10/2015, 16:01
shadow blade ve silver edge late game de etkisini katlayan itemler.

silver edge malum bkb sürelerinin düşmesi ve %40 damage azaltma özelliğiyle late game de çok güçlü bir hal alıyor.

shadow blade late game de yer sıkıntısından dolayı detection taşıyanların 1 en fazla 2 kişiye inmesiyle sizi ölümsüze yakın bir hale getiriyor rahatça tek başınıza split push yapmanıza olanak sağlıyor ayrıca killerin aşırı önemli olduğu bir safhada size scouting ve ez kill imkanı sunan bir itemden bahsediyorsunuz tek hareketle oyun aldırabilir. yeni buyback atmış düşman core size gözükmemek için kendi jungle ında farm mı alıyor shadow blade basıyorsunuz ve oyun gg.

Raichoxunrefleksleri
26/10/2015, 16:13
shadow blade ve silver edge late game de etkisini katlayan itemler.

silver edge malum bkb sürelerinin düşmesi ve %40 damage azaltma özelliğiyle late game de çok güçlü bir hal alıyor.

???
??
?
.
d

3po
26/10/2015, 22:53
silver edge op