PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dota 2 range mekaniğinin bilerek bozuk bırakılması

Burakula
19/02/2016, 21:30
bundan seneler önce magnus hero olarak dota 2 ye ilk geldiği haftalarda ultisinin göründüğünden ve olması gerekenden daha büyük bir alana etki ettiğiyle alakalı bu forumda bir tartışma başlatmıştım( o zamanlar forum epey canlıydı bu tartışmalar saolsun). "Saçmalıyosun", "kanıtla", "range ler gayet düzgün ve yerinde çalışıyor" gibi ithamlara maruz kalmıştım. Sonrasında magnusun olayını fixleyen bir patch geldi tabi ki ancak konu gündeme gelmedi bir daha.

Sorun şu ki dota 2 de özellikle bu range mekaniği hemen hemen her durumda arıza çıkarabilen bir durum. Kulelerin range inden çıktıktan sonra bazen ekstra bir hit göndermesi, heroların range in çok dışından atağa başlayabilmesi ve özellikle target skillerin range olayını hiç siklememesi gibi bir durum var dota'da ve yıllardır var. Aslında diğer bütün aksaklıklara göre en çok göze çarpan ve en oyuna etkiyen durum olmasına rağmen düzeltilmemesi bunun valvenin bilerek böyle bıraktığını gösteriyor.

bu olaya bir örnek bugün redditte gördüm bu da linki : https://gfycat.com/VigilantHugeAsiandamselfly

özellikle doom atarken benim en çok başıma geliyor neredeyse range in 2 katından attığım oluyor.

benim merak ettiğim kısım ise böyle bir mekanik ve yanılsama oyunda neden var? neden aksiyonların range ini önceden belirledikten sonra "bazen" bu range i geçersiz kılıyorsun? oyuna hiç hesaptan olmayan bir RNG faktörü daha sokarak gameplayı olumsuz yönde etkiliyorsun. Dev forumunu gezdiğinizde bu verdiğim örnekten onlarcası için kanıtlarıyla konular açılmış ancak postlara cevap bile veren yok. Kısacası bu bug değil diyorlar ancak benim sorum neden değil? ya da sizce de bug değilse buradaki mantığı bana açıklayabilir misiniz?

L2ebel
19/02/2016, 21:55
valvenin bunlarla işi olmaz ki? bol bol hats!

Burakula
19/02/2016, 23:14
valvenin bunlarla işi olmaz ki? bol bol hats!

sıkıntı spring celaning olayında bile bu tarz postların ignore edilmesi. Bunun tamamen bug olarak değil oyunu parçası olarak görüldüğünü gösteriyor. Ama bunu mantığını bir türlü anlamadım.

ebenezer
19/02/2016, 23:17
Sebebin delay yada packet loss olduğuna inanıyorum. O anda sende öyle gözüküyor ama hostta bulunduğun koordinat o değil, gibi geliyor bana.

Burakula
20/02/2016, 02:30
Sebebin delay yada packet loss olduğuna inanıyorum. O anda sende öyle gözüküyor ama hostta bulunduğun koordinat o değil, gibi geliyor bana.

yerel lobi kurarak koşmakta olan herolara defalarca doom/duel tarzı cast time ı yüksek target spelleri atmayı dene. 0 ping ve 0 packet loss olmasına rağmen zaman zaman olduğunu göreceksin. olay tamamen oyun mekaniğinin öyle ayarlanmış olması. bazı zamanlar range tamamen yok sayılabiliyor ve bunun bir ölçüsü yok.

kanıt için daha abartılısı:

https://www.youtube.com/watch?v=mX593VrImHU

Nana
20/02/2016, 06:04
Fuck u all retardz stop playing dota

napstar
20/02/2016, 06:19
https://www.reddit.com/r/DotA2/comments/46m7lp/clarification_about_spell_cast_range_in_other/

Burakula
20/02/2016, 08:50
https://www.reddit.com/r/DotA2/comments/46m7lp/clarification_about_spell_cast_range_in_other/

bunu zaten okumuştum videoyu de burdan aldım. benim anlatmaya çalıştığım kısım "motion buffer range" in ve birkaç mekaniğin son derece bozuk olması ki adam da zaten bundan bahsetmiş. 2 katı range den doom atmalara, saçma sapan ekstra atak göndermelere neden olan şeylerin birisi de bu "motion buffer range" in sıkıntılı olması.

bu adam valve employe bile olabilir çünki soruna onlarla tıpatıp aynı yaklaşmış. "siz yanlışmış gibi görüyosunuz ama aslında yanlış değil o" ya getirmiş. bunların hespi oyunu mekaniğini parçası olarak gösterilmiş. zaten benim anlamya çalıştığım şey de bunun nedeni. neden böyle bir şey oyunu parçası? neden doğru olanı zaman zaman yanlış görmek zorundayız neden sürekli decision makingimize RNG dahil olmak zorunda neden benim hook atarkenki tutturma olasılığım o an ki kamera açıma falan bağlı olsun ki neden neden neden?

oyun yapımında şöyle aptal bir mantık var: DAHA ÇOK RNG DAHA ÇOK EĞLENCE:S

dota ya da hakim olan bu salaklığın ürünümü acaba bu da merak ediyorum. işte roshan doğumunu 10 dakka yapmıyak 8-11 arası yapak da teamfight yendikten sonra rosh çıkacak kadar ballı takımlar oyunu kazansın sadece ehe he. ogre magi diye hero yapalım skill capi diğer heroların 50 de biri olsun. skile %30 şansla proclanır yazalım ama en az %60 proclansın. rune spawn, hero ve towerların ataktan atağa değişen damageleri, high ground miss şansı vs.vs.vs.vs.vs oyunun kaderine en ön sıradan etkiycek herşeyin içerisine illa RNG katılacak böylece oyun eğlenceli olucak. Bunların yanında bi de şimdi range dışında görünüyo ama içinde mi, uzak gibi ama tıklasam mı, yakın gibi ama denemesem mi diye düşünücez. biz bunları düşünürken adam mal olduğu için 2 katı görünen range den doom atmayı deneyip atabilecek öyle mi?

Nana
20/02/2016, 20:23
beğenmiyosan oynama oyundaki herşey gayet dengeli şuan

KEREEEEEEEEEEEM
21/02/2016, 19:14
Bug değil ki o zaten neden bağırıyonuz? Ayrıca onun kesin bir çözümü de yok yani azıcık beynini kullansan anlardın.

Eskiden pada jugda falan tam vururken force falan basınca ebesinin amında kritik yiyip ölüyordun. Orada attack başlamışken attack timeden dolayı öyle saçma bir şey görünüyordu. Bunu da çok çok uzaklarda miss vuracak şekilde değiştirdiler.

Ancak skill atarken bunu çok çok uzaklara alınca skilli iptal etse de yukarıdaki şeyler yine olacak ki olması lazım galiba force atılınca falan iptal oluyor. Legiojn ultisinin rangeine atıyorum 250 diyelim sen tam 250 uzaklıktaki birime ulti attığında animasyon proclanırken adam 350ye de gidebilir. Sen yok adam sabit olsun dersen o ultiyi atamazsın yani oyun bok olur. Biraz düşün her skillin böyle devamlı iptal olduğunu.

Bug değil bunlar çözümü de yok varsa dinleyelim.

Burakula
21/02/2016, 21:06
Bug değil ki o zaten neden bağırıyonuz? Ayrıca onun kesin bir çözümü de yok yani azıcık beynini kullansan anlardın.

Eskiden pada jugda falan tam vururken force falan basınca ebesinin amında kritik yiyip ölüyordun. Orada attack başlamışken attack timeden dolayı öyle saçma bir şey görünüyordu. Bunu da çok çok uzaklarda miss vuracak şekilde değiştirdiler.

Ancak skill atarken bunu çok çok uzaklara alınca skilli iptal etse de yukarıdaki şeyler yine olacak ki olması lazım galiba force atılınca falan iptal oluyor. Legiojn ultisinin rangeine atıyorum 250 diyelim sen tam 250 uzaklıktaki birime ulti attığında animasyon proclanırken adam 350ye de gidebilir. Sen yok adam sabit olsun dersen o ultiyi atamazsın yani oyun bok olur. Biraz düşün her skillin böyle devamlı iptal olduğunu.

Bug değil bunlar çözümü de yok varsa dinleyelim.

olay caste 250 den uzakta başlamak cast başladıktan sonra uzaklaşmak değil zaten gife bakarsan luna çoktan range dışında ve daha hızlı koştuğu için giderek uzaklaşıyor yine de legion ulti atabiliyor.

3po
21/02/2016, 23:21
bug olmadığını ve çözümü olmadığını kim söyluyor ki
yeto volvo becerememiş işte. source 2ye geçtiğinden beri pathfinding sorunu var mesela. source1 25 yıl sonra falan anca düzeltmişlerdi yine bekleriz bi o kadar

Nana
21/02/2016, 23:27
çözümü çok basit aslında ''oynamayın'' xD

KEREEEEEEEEEEEM
22/02/2016, 04:56
olay caste 250 den uzakta başlamak cast başladıktan sonra uzaklaşmak değil zaten gife bakarsan luna çoktan range dışında ve daha hızlı koştuğu için giderek uzaklaşıyor yine de legion ulti atabiliyor.

videodakinde öyle olabilir ama doom için dediğinde gene dediğim geçerli ve diğer birçok hero için.

LD nin ayısına armlet kasınca canının azalmayışı kaç büyük turnuva gördü. Çok mu zordu onları düzeltmek. Icefrogun heronun göze batmayan buglarını olduğu gibi bırakma yönelimi var ve bunun yüzünden oyun bug dolu diye ağlamak mantıksız.

ebenezer
22/02/2016, 05:31
videodakinde öyle olabilir ama doom için dediğinde gene dediğim geçerli ve diğer birçok hero için.

LD nin ayısına armlet kasınca canının azalmayışı kaç büyük turnuva gördü. Çok mu zordu onları düzeltmek. Icefrogun heronun göze batmayan buglarını olduğu gibi bırakma yönelimi var ve bunun yüzünden oyun bug dolu diye ağlamak mantıksız.

Adamın yaptığı oyunu milyonlar oynuyor, adamlar hata yapıyor ve oynayanlar bunu eleştiriyor haklı olarak ve sen, la ne var adamın oyunu değil mi ister düzeltir ister düzeltmez, diyorsun resmen. Sadece bravo diyorum. Bir daha da hiç bir teknik konuya yorum atmamanı öneriyorum bu kafa ile.

3po
22/02/2016, 17:50
nana şaka mısın kuzum? lone druid armlet ile melee range skilli globaldan atmayı nasıl bir tutabiliyorsun. moba iq ölduruyor resmen

KEREEEEEEEEEEEM
22/02/2016, 20:58
Adamın yaptığı oyunu milyonlar oynuyor, adamlar hata yapıyor ve oynayanlar bunu eleştiriyor haklı olarak ve sen, la ne var adamın oyunu değil mi ister düzeltir ister düzeltmez, diyorsun resmen. Sadece bravo diyorum. Bir daha da hiç bir teknik konuya yorum atmamanı öneriyorum bu kafa ile.

buradan bunu çıkardıysan yorumlarını beyninin içinde bile yapmamanı öneririm.

her bug zannettiğiniz şeyin düzeltilmesine gerek yok ki bu diğer oyunlarda da mevcut. bazıları intended bile olabiliyor. bir bug düzeltilecekse ya çok saçma olmalı ya da oyunun işleyişini etkilemeli. lonedruidin ayısıyla ilgili creep aggrosu çekme konusunda buglar var mesela ama kimsenin sikinde değil. ld güçlüyse ve bugu düzeltmek o heroya yarar sağlıyorsa düzeltilmiyor genel olarak ki mantıklı. aynısı güçsüz bir heroya avantaj sağlayan buglar için de geçerli.

Burakula
22/02/2016, 21:29
buradan bunu çıkardıysan yorumlarını beyninin içinde bile yapmamanı öneririm.

her bug zannettiğiniz şeyin düzeltilmesine gerek yok ki bu diğer oyunlarda da mevcut. bazıları intended bile olabiliyor. bir bug düzeltilecekse ya çok saçma olmalı ya da oyunun işleyişini etkilemeli. lonedruidin ayısıyla ilgili creep aggrosu çekme konusunda buglar var mesela ama kimsenin sikinde değil. ld güçlüyse ve bugu düzeltmek o heroya yarar sağlıyorsa düzeltilmiyor genel olarak ki mantıklı. aynısı güçsüz bir heroya avantaj sağlayan buglar için de geçerli.

biz intended mi değil mi ya da düzeltilmeli mi kısmını çoktan aştık zaten ilk posttan itibaren. intended olduğunun farkındayız, asıl burdaki sorun nedeni. Neden kasıtlı bir şekilde böyle gizli bir mekanik var oyunda sorduğum soru bu. Dota zaten ustalaşması yıllar süren bir oyunken neden hesaba rastgele mekanik değişimlerini de katmak zorundayız? neden öğrenirken 500 range diye öğrendiğimiz sikili "bu 500 ama arada sırada 900" diye düşünmek zorundayız? Bunun mantıklı açıklamasını ben düşünemediğimden açtım konuyu düşünebilen varsa açıklasın.

Lexsarko
22/02/2016, 21:38
Illuminati

Krizalid
23/02/2016, 12:57
Dota 2'de bayağı bir şey yanlış da bu Tiny-Leshrac'lı videonun bir de LC-Luna sahnesinin motion buffer range ile alakası yok. Motion buffer range dediğin casting başladıysa tamamlanması için hedefin menzil sınırından dışarıya çıkabileceği maksimum mesafedir. Hedef hep mesafenin dışındaysa ve büyü yine de atılıyorsa orada başka bir şeyler yanlıştır, MBR ile alakası yok. Zaten oyunda MBR var mı yok mu, varsa nasıl çalışıyor o da belli değil.

Burakula
23/02/2016, 16:34
leshraklı video MBR nin düzgün çalışmadığını göstermek için çekilmiş zaten

FafraGa
23/02/2016, 18:30
Illuminati

şurda tam "hakketten ha" felan modunda yorumları okuyorum üstte "açıklasın" ı okuduktan sonra bir anda şu cevabı görünce haykırdım :D:D

Krizalid
29/02/2016, 10:08
O senin yorumun. Videonun öyle bir iddiası yok, yorumlarda da bahsi bile geçmemiş.

Benim anladığım kadarıyla orada mevzu şu. Birimler stundan çıktıktan sonra kendilerine son verilen komutu uygulamaya koyulurlar. Split Earth atarken stun yiyen Leshrac, stundan çıktıktan sonra tekrar Split Earth atmaya koyuluyor. Halbuki arada tekrar menzil kontrolü yapılması lazım. Bu kontrol yapılmadığı için çeşmeden ilk hedefe büyü atabiliyor. MBR dediğimiz casting başladıktan sonra devreye giren bir mekanik; hata zaten casting'in başlıyor olmasındayken MBR'de kabahat olamaz.

Başta dediğin gibi "range yok sayılıyor" deyip bıraksan %100 haklı olduğunu söylerim. Orada gereken davranış, Leshrac'ın hedefe doğru yürümesi olmalı.