PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Garena Ladder Sistemi

[Tr]CHaKaL
13/11/2009, 13:19
Yardımcı olmak amacıyla Garena ladder sistemiyle ilgili türkçe ve yabancı sitelerde bir araştırma yaptım.

İlk olarak ladder nedir onu bulmaya çalıştım.

Ladder Sistemi Nedir?
Ladder olan odalarda kişilerin oyunlarınlarının kayıda alınması ve istenildiğinde winlerinin losslarının görülebilme, buna göre puanlama ve değerlendirme sistemidir basitçe

Ladder Sistemi Nasıl Çalışır?:
Kazandıkça credits alırsınız ve kaybettikçe credits'iniz gider. Buna göre değerlendirme yapılır ve bu credits'e göre seviye atlar ya da düşersiniz.

Oyunlar Nasıl Kayıda Alınır?:
Her oyun 5. dkdan sonra kayıda alınır. Bu da oyunun zaman göstergesinde 3. dk'ya denk gelmektedir çünkü 2dk hero seçimi vardır. Pause bu dk'nın ilerlemesini engellemez.
Ayrıca oyununuzun kayıda alınması için ladder formatlarına uygun olması gerekmektedir. 5v5 4v4 3v3 2v2 1v1 olmalıdır. wtf ve benzeri modlu oyunlar kayıda alınmaz. 5v4 gibi eşit olmayan şekilde başlamış oyunlar da kayıda alınmayacaktır.

Puanlama Sistemi Nasıldır?:
Kazandığınızda gelen puan;
-Takımınızdakilerin seviyelerinin size göre düşük olması sizin için daha fazla puan demektir.
-Karşı takımdakilerin seviyelerinin size göre yüksek olması daha fazla puan demektir.
-Oyun ne kadar erken biterse daha fazla puan getirisi olur.
-Takımınızdan birisi çıkarsa onun kazandığınızda o dakikadaki alıcağı puan takıma ek olarak bölüştürülür.

Kaybettiğinizde giden puan-Takımınızdakilerin seviyeleri size göre ne kadar düşükse o kadar az puan gider.
-Karşı takımdakilerin seviyeleri sizden ne kadar yüksekse o kadar az puan gider.
-Oyun ne kadar uzun sürerse sizden o kadar az puan gider.
-Host çıkarsa ya da düşerse onunla aynı takımda iseniz o dakikada kaybetmiş olucağınız puanın yarısı kadar gider.

Ülke içi sıralama ve Ülkeler sıralaması?:Her ülkenin kendi içinde sıralaması vardır ve bu sıralamada 200 kişi bulunur. Ülkeler arasındaki sıralama iste bu 200 kişinin credits'inin toplanmasıyla yapılır. LADDER SIRALAMASI TÜRKİYENİN EN İYİ OYUNCULARI SIRALAMASI GİBİ BİŞEY DE?İLDİR. (böyle algılayıp ladder'a önyargıyla yaklaşanlar var. Hayır ben birinciden daha iyi oynuyorum o zaman ladder'ın canı cehenneme tarzında)

Ladder Sezonu Nedir?:
Bir ladder sezonu 3 ay sürer. İçinde bulunduğumuz sezon 25 nisan-25 temmuz arası sezonudur. 25temmuzdan sonra yeni sezon başlayacaktır.

Derece Yapmanın Getirisi Var mı?:Evet var. Dünya çapında ilk 100e yüksek çapta experience ödülleri ve ülke birincilerine experience ödülleri var.

Ladder'ın + ve - Yönleri?:
Negatif Yönleri:-Gerçekleri illa yansıtıcak diye bişey yok. Lossları winlerinden çok çok fazla bi oyuncu çok iyi oynuyor olabilir. Bu onun oynadığı oyunlara bağlıdır.
-Ladder oyunlarında hırs hakim olucağından dotadan istediğiniz keyfi alamayabilirsiniz.
-Takımınızda noob veya quiter varsa haketmeden loss alabileceğinizden sinir harbi yaşayabilirsiniz.
-Host düşerse ya da çıkarsa aynı takımdaysanız devam şansı olmayacağından direk loss yemek üzücü olabilir.

Pozitif Yönleri:-Oynarken elinizden geleni yapıyorsanız kazanmak için ve kazanmayı seviyorsanız ladder tam size göre.
-Oyuncular konusunda çoğunlukla gerçeğe yakın fikir edinimi sağlaması.
-Quit oranını azaltması ve oyuncuların varını yoğunu ortaya koymasını sağlaması.

_Sıkça Sorulan Sorular_
1-Win aldım görünüyor ama 0 puan gelmiş neden?

Cevap:O oyun bitmeden oyundan ayrılmışsınız buna rağmen takımınız kazanmayı başarmış durumunda size 0 puan gelir ve oyunda olsaydınız bitim anında size gelicek puan takım arkadaşlarınıza bölüştürülür.

2-Ladder'ın Bana katkısı getirisi var mı? Neden win'im loss'um yüksek olsun diye uğraşıyım?

Cevap:Ödüller dışında ladder'ın ün getirisi var. Mesela ladder seviyenizin yüksek olması girdiğiniz oyundan host sizi tanımıyorum diye atmadan önce bir kez daha düşünmesini sağlar. Yani hiç kimseyi tanımayan birisi için insanlarla tanışmak oyunlara girebilmek için mantıklı bir yol. Herkesin tanıdığı bir oyuncunun doğal olarak umrunda olmasına gerek yok. Ama ladder'a düşman olmayı da mantıksız buluyorum. Ladder iyi olsun uğraşmak da uğraşmamak da eziklik değildir.

3-Hostlar hep üste arkadaşlarını topluyor. Alt takıma da ahmet 76 mehmet 987 tarzı oyuncular koyup eziyorlar oynamak istiyorum ve başka oyun yok ama haketmediğim bi loss'u almak istemiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap:Öncelikle evet bu gerçek bi durum. Ama bu durumu aleyhe çevirme yolları yok değil. Mesela oynarken 1-2 arkadaş yanınızda bulunursa altmış üstmüş farketmez. Üstte host'un 2-3 arkadaşı varsa eğer ve alttan kimse kimseyi tanımıyorsa ya sp yaptırmaya çalışın ya da loss almak istemiyorsanız çıkın. Takım halinde pub kurdularsa hard ezikliktir asla girmeyin europe dota cw roomlar adam kaynıyo takım halinde pub atmak komik açıkçası. Hostun 1 arkadaşı fln varsa sp fln deyip mani olmayın adamın arkadaşıyla oynamasına alttan da muhakkak birbirlerini tanıyanlar vardır sonuçta.

NOT=Alıntıdır.

[Tr]CHaKaL
13/11/2009, 13:20
Orijinal Garena Ladder Sistemi Kuralları
With Garena DotA Ladder, you can now keep track and measure your skills!

Garena’s DotA Ladder ranking supports both Overall and Season rankings. The Overall Ranking displays the top gamers based on their total accumulated ladder credits from all official seasons. The Season Ranking displays the top gamers with the most ladder credits from the current season, each season lasts for about 3 months. At the end of the season, the record will be stored in the season archives and a new season will automatically start.

Additionally, the DotA Ladder also provides Country Rankings which displays the top gamers based on their nationalities for both the overall and season rankings. Only countries with high ladder participation will be included. Players can now compete for the title as their nation’s best!

Eager to get started with Garena DotA Ladder? Here’s a few simple rules to take note of so you know how the rankings and statistics work.

1) The points you earn/lose in Garena DotA Ladder is different from standard Garena EXP (experience). Playing Ladder game does not affect your normal Garena EXP;

2) Your DotA statistics and ladder ranking is recorded when you join and play DotA in any ladder rooms;

3) To win a ladder game, either your team destroys the throne/world tree or all of your opponents quit/drop;

4) If the host quits or drops, the host team lose;

5) If the game lasts for less than 5 minutes, the game will not be recorded;
2minutes hero picking is included in the 5minutes. Also the drop and pause counts.

6) If the game ends abnormally (e.g. host quits), the result may not be counted immediately, a 15-45 minutes delay is expected;

7) The number of players need to be equal on both sides when the game starts, otherwise the game will not be counted;

8) Only the following game modes are not supported: -dm, -sp, -switch;

9) 5v5 game carries more weightage compared with 4v4 game, 4v4 game carries more weightage compared with 3v3 game and so on;

10) If you are playing against opponents of higher Dota Ladder level, more points will be credited if you win and less points will be deducted when you lose; if you are playing against opponents of lower level, less points will be credited when you win and more points will be deducted when you lose;

11) Leavers are penalized by huge point deductions, the earlier you leave, the more points you lose.

The rules for Garena DotA Ladder mentioned above may be revised from time to time. Any new changes in the rules will be updated in this page.

Not=alıntıdır

[Tr]CHaKaL
13/11/2009, 13:23
Araştırma sonuçlarım.

-Sonuç olarak;
-Ladder olan odalarda kişilerin oyunlarınlarının kayıda alınması ve istenildiğinde winlerinin losslarının görülebilme, buna göre puanlama ve değerlendirme sistemidir basitçe.
-Sp modda geçerli olmuyor.
-Hero seçme olayı 2+3 şeklinde olduğunu vurgulamak, fakat drop'a sayımın ve pause'da geçen vaktin kayıt için gerekli süreye etki ettiğini belirtmek olmalı.
-Ladder sisteminde lag olduğu belirtiliyor.
-Kendiniz geliştirmek için ladder oyunlarının önemli olduğu vurgulanıyor.
-Ladder nedir ? Hostların üst tarafı ladder level 20 adamlarla doldurup alt tarafa ise level 2 olanları bile almayan bir oyun tarzıdır. Bu nedenle yararından çok zararı vardır ? Hostların gözünü bürüyen experience ve level açlığı yüzünden oynanması pek çekilmeyen bir sistemdir.

Ladder sistemi nasıl kurulur?
-Ladder sistemi için allstats kurulu olmalıdır.
Alstats kurmak için bunlar gerekir;
GHost++
Webserver - WAMP or LAMP recommended
MySQL database (If you are using MySQL obviously).
SQLite editing tool for setting up SQLite database. (SQL Manager Firefox extension recommended)

Türkiye'de ladder sistemi
Yenilen hostun oyun bitmeden çıkması vs vs.) bir sistem. Bir ara 5 arkadaşın komik lv1 nickler sallanmayacak derecede komik, ahmet1 mehmet2 şeklinde falan) alıp ezik bir hostu ve 4 arkadaşını oyundan çıkartıp kanalda söve söve dalga geçmesini beklediğim bir sistem (hoş bu son dediğim tam bir hayal ürünü ve öyle de kalacak)

Aslında güzel amaçlı yapılmıştır. Tabi her zamanki o amaçtan şaşmadan kullanmayı bilene.

ilhan
15/11/2009, 00:06
ben pek anlamadım so yaznıca gidiyor filan diyorlar ladder olcaklar die bir adam gibi oyun atamadık zaten

[Tr]CHaKaL
15/11/2009, 02:06
So yazınca oyun gitme diye birşey söz konusu değildir.
Ladder sisteminde hostların ladder olma hırsları vardır haklısın.
Host çıkarsa ya da düşerse onunla aynı takımda iseniz o dakikada kaybetmiş olucağınız puanın yarısı kadar gider.

mustinimo
15/11/2009, 02:09
CHaKaL;69650']So yazınca gitme diye birşey söz konusu değildir.
Ladder sisteminde hostların ladder olma hırsları vardır haklısın.
Host çıkarsa ya da düşerse onunla aynı takımda iseniz o dakikada kaybetmiş olucağınız puanın yarısı kadar gider.

so yazınca ladder game olmuyor.

[Tr]CHaKaL
15/11/2009, 02:12

so yazınca ladder game olmuyor.

-so yazınca oyun gitmiyor demiştim.Sen ladder game olmuyor demişsin :)
dm sp ve so yazdığınız zaman mod aktif olmaz olay budur oyunun gitmesi söz konusu değildir tekrarlıyorum.

Bloody.Lucifer
15/11/2009, 02:17
oha host kick attı loss yedim ilginç.

mustinimo
15/11/2009, 02:24
CHaKaL;69652']-so yazınca oyun gitmiyor demiştim.Sen ladder game olmuyor demişsin :)
dm sp ve so yazdığınız zaman mod aktif olmaz olay budur oyunun gitmesi söz konusu değildir tekrarlıyorum.

anladm da adamın "gitmekten" kastı ladder diye düşündüm :)

nevermore92
15/11/2009, 11:07
garenada room 2 de arada oynuyorum toplam 25 oyun attım ama lvl gelmedi halen nedeni ne olabilir

[Tr]CHaKaL
15/11/2009, 11:26
garenada room 2 de arada oynuyorum toplam 25 oyun attım ama lvl gelmedi halen nedeni ne olabilir

Ladder sisteminde bugün kazanacağınız oyun ile gelen puan yarın kaybedeceğiniz bir oyunla giden puanla sıfırlanabilir.

25 oyun attım lad da diyorsun wins ve loses kaç?

Twilightning
15/11/2009, 22:26
Bir de 1 megabit internetle oyun kuran hostlar yok mu?
Dün oynuyorum hostta ezalor var. Ne hikmetse skill atarken herkes laga giriyor adam her kombattan triple kille çıkıyor. Bir de dc yiyorsun...

[Tr]CHaKaL
16/11/2009, 00:07
Ladder kapandı. Açılacağı hakkında bir bilgi yok şuan.

ilhan
16/11/2009, 12:58
öyle demiştim zaten gidiyor derken:) ladderlik olmuyor manasında dedim

[Tr]CHaKaL
16/11/2009, 13:13
Ladder tekrar açıldı.Sol tarafta gördükleriniz ladder levelleridir.Kolay gelsin.

Ryogo
21/11/2009, 15:20
so yazınca ladder oluyo diyosun ama olmuyo birader