PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Başlayanlar İçin Anti-Spy Farkındalık Teknikleri

Lexsarko
30/06/2011, 21:07
http://allyourgameguides.com/wp-content/uploads/2010/06/Fun-as-a-Spy-picture-1.png

Spy karakteri oyundaki en sinir bozucu karakter. Tabi eğer oynayan siz değilseniz :). Bu yazımda spyları farketmede kullanılacak birkaç teknikten bahsedeceğim.

1- Spylar karşı tarafta doğduğundan eğer ters yöne koşan bir takım arkadaşınızı görürseniz ateş etmekten çekinmeyin. Bu nadiren olur çünkü spylar görünmezlik kullanarak arkanıza geçmeye çalışırlar. Tekseniz ve bir anda yanınızda dost belirdiyse veya arkanızda olduğunu hatırlamadığınız bir dostunuz varsa birkaç mermi harcamaktan çekinmeyin.

2- Engineer iken Dispencer'ı asla Sentry'nizin yanına kurmayın. Çünkü dostlarınız biraz iyileştirme ve cephane ikmali için bol bol yanınızı ziyaret ederler. Böylece kritik vurma amacıyla yanınıza yaklaşmaya çalışan spyları farkedemezsiniz.

3- Spylar kılık değiştirmişken ateş edemez! Çatışma sırasında alev püskürtmeyen bir pyro veya heal açmayan bir medic vb. büyük olasılıkla spydır. Birkaç shotgun mermisi harcamaktan çekinmeyin.

4- Spylar kılık değiştirdiklerinde sizin takımınızdan rastgele birinin ismini de alırlar. Bir dostunuzun sınıfı ne olursa olsun ismi sizinkiyle veya daha önce gördüğünüz farklı bir takım arkadaşınızla aynıysa spy olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

5- Spylar bomba arabasını ittirenleri, sniperları, ve engineerları avlama eğilimindedir. Çünkü bu sınıfların dikkatleri başka nesnelerin üzerindedir. Bomba arabası ittirirken yanınıza yeni yaklaşanları bir mermiyle taciz etmeniz veya az miktar alev püskürtmeniz yararlı olacaktır. Çünkü bomba ittiren grupların yaptığı en büyük hatalardan biri spylara dikkat etmeyip bir veya daha fazla adam kaybetmektir.

6- Spylar düşman spy kılığına girebiliyor. Fakat düşman kılığına girmiş spy kılığına giremiyorlar :) Bu ne demek? Bir dost spy'a nişan aldığınızda onun hangi kılığa girdiğini görebilirsiniz. Gördüğünüz bir dost spy eğer herhangi bir düşman karakterinin kılığına girmemişse büyük olasılıkla düşmandır.

7- Yerlerdeki sağlık pakedi ve cephanelerin kendiliğinden kaybolduğunu farkederseniz yine spy olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Alan etkili(lav atar, roketatar vb.) silahlarınız varsa o yöne ateş etmekten çekinmeyin. Çünkü spylar görünmezken saldıramazlar fakat öldürülebilirler.

8- Yanınızda birkaç dostunuz varken Dispencer, Sentry vs.niz bozulmaya başlarsa onlardan biri kesinlikle spydır. Pompalıya geçmenin zamanı gelmiştir :)

9- Spylar sizin tüm kaynaklarınızı kullanabilir. Dispencerlardan, medicten ve bomba arabasının iyileştirmesinden faydalanabilirler. Aynı şekilde bomba arabasını ittirebilirler. Yani Dispencer bunu iyileştirdi bu spy değil diye düşünmemelisiniz.

Özellikle bazıları aşırı basit şeyler ama yazmamış olmayayım dedim. Anafikir dikkatli olmak tabii ki. Biraz paranoya da oldukça faydalı :) Daha yeni şeyler aklıma gelirse yazarım. Umarım hoşunuza gitmiştir.

Nighthawk
30/06/2011, 21:18
Eline sağlık. Önemli bir rehber, oyun free olduktan sonra yeni başlayanlarda gördüğüm en büyük eksik spyları farketmemek. Spy olup kolayca üstüste 10-15 kill alabiliyorum. Artık bu rehberi okuyanlar dikkat eder :)

Birkaç ekleme yapayım.

2- Dispencer ile SG defans noktalarında genellikle yanyana koyulur. Böylece karşı takım SG'ye focusladığında dispencerdan aldığın metal ile SG'ını tamir edebilirsin. Ancak bunlar köşelere konuşlandırılarak spy saplese bile engineerı öldürmeden sapleri kırmak mümkün olur (arkasına geçemediği için)
6- Your Eternal Reward isimli item spy'ın kılık değiştirmesini engeller, ama spy birini backstable öldürdüğünde geçiş süresi olmadan anında öldürdüğü karakterin kılığına girer. Böyle durumlarda da kılık değiştirmemiş olabilir yani. Ama birkaç mermi harcamaktan zarar gelmez lafında haklısın, ufak bir şüphe olsa bile 1-2 tane vuracaksın adama. Bunun için melee silahları da tercih edebilirsiniz.

Lexsarko
01/07/2011, 10:27
Spyların belli yönleri çekici geldiğinden gereğinden fazla alınıyor. Bazen takımın yarısından çoğu spy oluyor ki bu komik bir durum. 6-7 spy var medic, heavy, pyro yok. Malubiyet de kaçınılmaz oluyor haliyle.

Çekici gelmesinin en büyük sebebi de çoğu oyuncunun bir spy'ı nasıl farkedeceğini bilmemesi.

Bu arada 6. maddedeki konuda melee silahları kullanmak pek de mantıklı değil. Spy'ın yanımıza yaklaşmasına mümkün olduğunca müsade etmememiz gerekiyor çünkü. Spy'a hamle şansı vermemek daha mantıklı. Cephane sıkıntısı varken tercih edilebilir yine de.

WeRdeR WeReMeM
01/07/2011, 10:50
olm ben bide sniper'la oynuyorum fena ya ilk beğenmemiştim ama accayip alıştım.Tek atıyorum herkeze affetmem ama bu spylardan çok çekiyorum ya :'( yakında çok kötü sniper geldimi adam beni bıçakla kesiyor :'(

Nighthawk
03/07/2011, 00:18
Spyların belli yönleri çekici geldiğinden gereğinden fazla alınıyor. Bazen takımın yarısından çoğu spy oluyor ki bu komik bir durum. 6-7 spy var medic, heavy, pyro yok. Malubiyet de kaçınılmaz oluyor haliyle.

Çekici gelmesinin en büyük sebebi de çoğu oyuncunun bir spy'ı nasıl farkedeceğini bilmemesi.

Bu arada 6. maddedeki konuda melee silahları kullanmak pek de mantıklı değil. Spy'ın yanımıza yaklaşmasına mümkün olduğunca müsade etmememiz gerekiyor çünkü. Spy'a hamle şansı vermemek daha mantıklı. Cephane sıkıntısı varken tercih edilebilir yine de.

Aslına bakarsan %95 melee tercih eder oyuncular. Çünkü tüfek ile bir alanı tarayamazsın ama melee silahı sürekli sallayarak (basılı tutmak yetiyor) bir alanda koşturmak hem spy varsa bulmanıza yarar hem de spy ın arkanıza geçmesini çok zorlaştırır.

Bu arada gamehonor serverında her class için max 3 oyuncu kısıtlaması var, daha fazla kişi alamıyor.

FroStly
07/08/2011, 01:15
Ayıp Olmadımı bu Rehber Şimdi Spy En Çok Oldugum Tip Ve En İyi Oynadıgım Millet Rehber Okuyup Okuyup Çakıcak :D