PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dota2 gelince neler olacak?

Whup_RS
17/08/2011, 15:08
Şu anda dota 2 nin ilk resmi turnuvası devam ediyor. Kafamda bir kaç soru var.

1- Icefrog , tabiki valve ile anlaşmasından sonra iyi bir gelir el ededecektir. Şimdi aklıma şöyle bir soru geliyor Icefrog dota mapi yaparsa 6.73 falan bu sefer dota 2 oyuncularını kaybeder. Hem yapsa bile o heroyu hem dotaya hem de dota2ye mi yapçak? Bana pek mantıklı gelmiyor biri için uğraşacaktır. Onun için dota mapi yapmayacaktır gibime geliyor. Darer ve Rgc dotaya büyük yatırım yapmıstı, aynı sekilde garenada da shelleri stoklarda kalıcak. Eurobattlede de en fazla oynanan map Dotaydı. Asyada da büyük serverler vardı. Serverlerin durumu ne olur?

2- Dota 2 aylık 25 $ ya da 50 $ aylık bir ücret olabilir diye yorumlar var ki yaptıkları ilk turnuvada çok fazla para dağıtıyolar. Açıkçası bu parayı dağıtanların dota 2 yi ücretsiz yapacaklarını düşünmüyorum. Bilgisi olan var mı?

Famera
17/08/2011, 15:15
Aylık ücret olacağını pek sanmıyorum açıkcası. Ancak tek seferlik para büyük miktar olabilir örneğin 100 dolar gibi...

Emusnica
17/08/2011, 15:20
Sadece Darer ve Rgc değil aynı şey Iccup içinde geçerli, akşamları 25 bin online ortalaması olan bir yer iccup, Bu markalaşmış serverların temelleri sağlam olduğu için Valve ile kolayca anlaşırlar diye düşünüyorum.

Nighthawk
17/08/2011, 15:24
%99.9 Aylık ücret olmayacak diyebilirim.
Aynı şekilde oyunun satış fiyatı da çok yüksek tutulmayacaktır. Çünkü genel olarak Valve oyunları Blizzard oyunları kadar pahalı değildir. Ayrıca adamlar dota camiasını iyi biliyorlar ve buna göre hareket ediyorlar. Fiyatı yüksek tutmak gibi bir hata yapmazlar.

Icefrog haritayı birkaç versiyon daha ilerletse de bir süre sonra bırakacaktır. Saydığın platformlar da yenilik getiremezse (ki RGC'deki gibi adamlar bu işte iyi olsa da Garena ve Eurobattle inovasyon konusunda çok kötü) yok olma noktasına kadar küçülecektir. DotA 2'nin teknik olarak bu tarz organizasyonlara ne gibi fırsatlar sağlayacağı henüz belli değil.

Emusnica
17/08/2011, 15:29
Icefrog haritayı birkaç versiyon daha ilerletse de bir süre sonra bırakacaktır.

Umarım bu söylediğin kendi açıklaması değildir, daha güzel bir proje olmadıktan sonra bu oyuna dönüşerek başarı kazanmış bu projenin sonlanması kötü olur.

Keşke Valve Lol'ü de kendi bünyesine katsa :)

Nighthawk
17/08/2011, 15:37
Umarım bu söylediğin kendi açıklaması değildir, daha güzel bir proje olmadıktan sonra bu oyuna dönüşerek başarı kazanmış bu projenin sonlanması kötü olur.

Keşke Valve Lol'ü de kendi bünyesine katsa :)

Kendi açıklaması komünite devam ettiği sürece ben de dota haritası çıkarmaya devam ederim şeklinde. Ancak benim öngörüm competitive dota camiası tamamen dota 2'ye geçtikten sonra bırakacaktır. RS'nin de dediği gibi ikisine birden uzun süre devam etmesi mümkün değil. Çünkü ikisi tam olarak farklı projeler değil. Yeni bir versiyon çıktığında aynı değişiklikler ikisine de uygulanacak. Bu şekilde yürütmek zor.

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 15:46
Valve sadece map hakkını satın almadımı icefrog'u kendi bünyesine elemanı olarak almadıki.Sadece projesini satın aldı diye biliyorum öyle değilmi ? öyle olmasada Normal dota mapını artık yapmazlar o devir öldü ya dota 2 çok iyi gibi duruyor şu an ben sevdim yani.Normal dota oynanmaz artık.Warcraft olayınıda istiyorsanız Wow'a başlayacaksınız.

Nighthawk
17/08/2011, 15:53
Valve sadece map hakkını satın almadımı icefrog'u kendi bünyesine elemanı olarak almadıki.Sadece projesini satın aldı diye biliyorum öyle değilmi ? öyle olmasada Normal dota mapını artık yapmazlar o devir öldü ya dota 2 çok iyi gibi duruyor şu an ben sevdim yani.Normal dota oynanmaz artık.Warcraft olayınıda istiyorsanız Wow'a başlayacaksınız.

Hayır, icefrog bir Valve çalışanı ve DotA 2'nin Lead Designer'ı.

WoW konusunda katılıyorum :) DotA 2 Blizzard contentini kullanamayacağı için warcraft evreniyle ilgili her şey oyundan silinmiş (isimler bile). Warcraft evrenini seviyorsanız o zevki en iyi WoW'da alırsınız.

ViktorReznov
17/08/2011, 15:53
DotA bu saatten sonra yavaş yavaş ölecek gibi malesef. Dolayısıyla Warcraft III'ün büyük bir kısmı da öyle :(

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 15:57
DotA bu saatten sonra yavaş yavaş ölecek gibi malesef. Dolayısıyla Warcraft III'ün büyük bir kısmı da öyle :(

Yanlış anlama ezmek gibi olmasın Warcraft'ın zevkini dotadan almayamı çalıştın bugüne kadar ? Dota sadece bir map hikayeyle alakası bile yok denecek kadar az yani sadece karakterler var işte.

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 16:03
Birde şu an goblin,mirana ve geo'yu accayip merak ediyom ya keşke alsalar :'(

Nighthawk
17/08/2011, 16:04
Birde şu an goblin,mirana ve geo'yu accayip merak ediyom ya keşke alsalar :'(

Mirana geçen oyun vardı. Geo ve techies hiç görülmedi.

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 16:06
Geçen oyunu izlemedim ben ya :'( bi iG vs EHOME'u birde şimdiki ok.nv.int vs. ok.Nirvana.cn'yi izliyorum.Gerçi zırt pırt durduruyorlar şu an.

Famera
17/08/2011, 16:08
Baratı inanılmaz merak ediyorum doğrusu onun o ultisi ve kitlenmis nasıldır acaba?? gelci turnuvada alacaklarını pek zannetmiyorum...

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 16:11
Biz beta başvurusunu yapmıştık.İnş. çıkarda size bol bol ss'ler atarız :D :D :D şu an kapalı ya belki hiç açmazlar :D

Famera
17/08/2011, 16:13
Biz beta başvurusunu yapmıştık.İnş. çıkarda size bol bol ss'ler atarız :D :D :D şu an kapalı ya belki hiç açmazlar :D

alamayanların moralini bozma bea :D

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 16:16
alamayanların moralini bozma bea :D

bozmayın morallerinizi ya uzak masa üstü felan kurarız.Bi bakarsınız öyle :D :D

faars
17/08/2011, 16:17
icefrog röportajında dota yı hiç bir zaman bbırakmayacağını söylemşt tahiminim her ikisidede aynı anda çıkar mapler üreti ise 100tl hayatta olmaz çok daha azını bekliyorum

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 16:17
Bedava olucak Team Fortress gibi ahanda görürsünüz.

ViktorReznov
17/08/2011, 16:19
Yanlış anlama ezmek gibi olmasın Warcraft'ın zevkini dotadan almayamı çalıştın bugüne kadar ? Dota sadece bir map hikayeyle alakası bile yok denecek kadar az yani sadece karakterler var işte.

Kesinlikle ve kesinlikle hayır!! Ben DotA'ya başlamadan önce de DotA oynarken de Warcraft hep vardı benim için. Özellikle de Warcraft'ın "customize" edilebilmesi zaten bu oyunu bu kadar güzel ve ölümsüz yapan en önemli etkenlerden birisidir. Ama şu an Warcraft'ı oynayan kişilerin bir çoğu DotA için oynuyor, hatta bunların da çoğu Warcraft nedir bilmez sadece DotA'yı bilirler.Benim için DotA bitse bile Warcraft devam edecek çünkü 6-7 yılı aşkın süredir vazgeçilmez bir alışkanlık, bir tutku oldu artık. Ama benim kastettiğim Warcraft'ı DotA için oynayanlar önemli bir kısım. Bu bağlamda Warcraft'ın ününde(Warcraft III için) önemli bir düşüş olmasını bekliyorum, keza DotA muhtemelen çok da fazla gelişmeyecek artık burası muhtemel.

Bu bağlamda söylediğini hakaret kabul ederim :)

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 16:21
Orası öyle tabi ama dediğim gibi warcraft'ı gerçekten öğrenmek istiyorsanız tek seçenek var oda WOW :) Dota öldü artık warcaft III'te gider artık ama belki warcraft IV gelir niye önyargılısınız beklenen birşey galiba bu

Whup_RS
17/08/2011, 16:27
Ben size katılamayacağım ben dota2 den çok daha fazlasını bekliyordum açıkçası. w3 deki karakterlere benzetmemek için herolarla çok oynamışlar. Hani LoL oynasam da dota 2 oynasam da aynı tadı alcak gibiyim. LoL oynayanlar bana hak verecektir.

ViktorReznov
17/08/2011, 16:28
Dota öldü artık warcaft III'te gider artık ama belki warcraft IV gelir niye önyargılısınız beklenen birşey galiba bu
Ben de tam olarak bunu kastettim işte :)

Warcraft IV ile ilgili de sanki bir ara dedikodusu çıkmıştı ama sonra haber alamadık diye hatırlıyorum. Tabi hiçbirşey eskisini, alıştığımız şeyin yerini tutmuyor. Özellikle bu hayatta değişiklikleri sevmeyen biri olarak benim adıma öyle.

Emusnica
17/08/2011, 17:13
Ben size katılamayacağım ben dota2 den çok daha fazlasını bekliyordum açıkçası. w3 deki karakterlere benzetmemek için herolarla çok oynamışlar. Hani LoL oynasam da dota 2 oynasam da aynı tadı alcak gibiyim. LoL oynayanlar bana hak verecektir.

Lol'u oynamaya 50 defa niyetlenmişimdir en az. Sistemini ortamını herkes çok methediyor lakin o grafiklerle elimi bile sürmedim, sürmemde.

Hon'u da o kadar övdüler ama 2 oyun attıktan sonra sildim oyunu, bana kalırsa tam bir çingene işi olmuş hon. Proje güzeldi ama uygulandığı oyun sebebiyle hiç beğenmedim. Yalnız Blizzardın en büyük eksikliği olan thirdparty servisleri ile birçok kişinin gönlünde taht kurdular hatta o sayede botların gelişimi + rating sistemi ön plana çıktı ve gproxy gibi thirdparty servisler warcrafta dahil oldu.

Blizzard akıllı olsa öncelikle o servisleri warcrafta dahil ederdi zaten. hiçbirşey yapamasa bile patch gibi geçici çözümler yerine Frozen Throne gibi mini bir expansion versiyonu sürebilirlerdi piyasaya. Bu sayede en az 5 sene daha warcraft piyasada yerini garanti ederdi zaten. Ona keza Starcraft2 gibi başyapıt sayılabilecek bir eserleri mevcutken verilecek servislerle Dota'nın yerini garanti edebilirlerdi.

Bakalım neler olacak neler bitecek, belki daha çok seveceğimiz bir oyun çıkacak ve dota'nın pabucu dama atılacak :)

FroStly
17/08/2011, 20:24

Ben LoL'de Oynuyorum Ve Anlamıyorum Seni Dota 2 Gibi Bir Oyun VArken Hon Ve LoL'ün Artık Yüzüne Bakılmaz En Azından hoN'un Yüzüne Bakılmaz

WeRdeR WeReMeM
17/08/2011, 23:13
Oyunu Blizzard alsa yada Dota 2'yi blizzard yapsa dediklerinizde haklıydınız ama Valve aldı warcraft çizelgesinde ben beklemiyordum zaten oyunu.

Nighthawk
17/08/2011, 23:27
Oyunu Blizzard alsa yada Dota 2'yi blizzard yapsa dediklerinizde haklıydınız ama Valve aldı warcraft çizelgesinde ben beklemiyordum zaten oyunu.

Warcraft içeriğinde olmasını kastediyorsan, zaten yasal olarak mümkün değil.

Whup_RS
18/08/2011, 12:31
Evet gezdiğim forumlar ve okuduğum bir kaç blogdan edindiğim kesin bilgiler olarak şöyledir;

Icefrog map çıkarmaya devam edecek. Fakat competitive dota devam ederse diye de eklemiştir. Bu ne oluyor? Replay upload sitelerinde eskinki kadar cw replayları, dota turnuvaları olursa, serverlerlerde cwler oynanmaya devam ederse map çıkarmaya devam edeceğini anlıyoruz. Şöyle bi takımlara bakarsak forumda da bulunan Artstyle röportajında, Artstyle hem dota2de hem dotada Navi olacak diyor. Diğer takım kaptanlarının ise buna benzer açıklamalar yaptığını görüyoruz. Yani takımların tamamen Dota2 ye geçmesi söz konusu değil.

Zaten dünyada Dota2 artık başka bir kulvar olacak gibi ki Dota2 ye baktığımız zaman map ve herolara Warcraft3 den bağımsız olduğunu anlayabiliyoruz. Biliyorsunuz dota2 nin betası henüz oynanıyor ve Dota2 çalışmaları tamamen bitmedi. Bu turnuvadan sonra olan boşlukta Dotanın tam gaz devam edeceği Darerin de büyük bir organizasyona kalkacağı konuşuluyor forumlarda. Başka bir gözlemim ise dotada kendisine yer edinememiş insanların Dota2 ye daha bir hevesli oluşu :D . Bilinçli dota oyuncuları dota oynamaya devam ettikçe dota devam etçek gibi gözüküyor. Hayırlısı bakalım :)

Emusnica
18/08/2011, 13:15
Başka bir gözlemim ise dotada kendisine yer edinememiş insanların Dota2 ye daha bir hevesli oluşu :D

kusura bakma ama bu yorumunda fena halde saçma olmuş. yeni oyuna kim heveslenmez, millet yıllardır diablo3 ü beklior, aynı şekilde yıllarca starcraft2'yi beklediler, yıllarca halflife2'yi bekledik, bi haber çıksada halflife 3 ü duysak diye deliriyoruz.

ufacık bir assassin creed videosu çıkıyor hepimiz gaza geliyor, üzerine bir ton tartışıyoruz.

yeni birşey olduğunda, heyecanlanmayıpta başkalarına yafta yapmakla uğraşıyorsanız, bu söylediğiniz gözlem değil anca iftira olur.

TimeWanderer
18/08/2011, 13:18
Arkadaş zaten "daha bir" hevesli olurlar demiş. Sadece onlar hevesli olur dememiş. Önce düzgün okuyalım sonra suçlayalım.

Emusnica
18/08/2011, 13:26
Arkadaş zaten "daha bir" hevesli olurlar demiş. Sadece onlar hevesli olur dememiş. Önce düzgün okuyalım sonra suçlayalım.

bence yazılanı sen düzgün oku dostum. ben suçlama filan yapmıyorum, söylenilen söz ya aşağılama amaçlı ya da sözün nereye vardığını anlamadan düşüncesizce yazılmış.

Whup_RS
18/08/2011, 14:15
'Daha bir' kelimesinin sanırım türkçesi olan herkes anlamını anlayabilir. Sherlock beni anlamış teşekkürler sherlock. Fakat emunisnica hala anlamamakta ısrar ediyor :)
Kimseyi küçük gördüğüm yok. Ben herkesin hevesli olduğunu zaten gördüm milyonlarca kişi izledi hatta ben de dün hemen hemen hepsini izledim. Fakat dotada açıkçası hani takım kurmuş, başaramamış, bir dönem bırakmış falan tanıdığım inanların dota2yi çok beğendiğini, artık dota2 oynucam tamamen gibi yorumlarını gördüm. Bunu belirtmiştim. Neyse anlayana da eyvallah, anlamayana da :) Emunisnica da iyi niyetli bi insan problem oldugunu sanmıyorum. :)

WeRdeR WeReMeM
18/08/2011, 14:25
'Daha bir' kelimesinin sanırım türkçesi olan herkes anlamını anlayabilir. Sherlock beni anlamış teşekkürler sherlock. Fakat emunisnica hala anlamamakta ısrar ediyor :)
Kimseyi küçük gördüğüm yok. Ben herkesin hevesli olduğunu zaten gördüm milyonlarca kişi izledi hatta ben de dün hemen hemen hepsini izledim. Fakat dotada açıkçası hani takım kurmuş, başaramamış, bir dönem bırakmış falan tanıdığım inanların dota2yi çok beğendiğini, artık dota2 oynucam tamamen gibi yorumlarını gördüm. Bunu belirtmiştim. Neyse anlayana da eyvallah, anlamayana da :) Emunisnica da iyi niyetli bi insan problem oldugunu sanmıyorum. :)

Şahsen ben bir yer edinemedim Dread bile beni clanına almadı :'( bende dota 2 oynicam ezcem Dreadful'u görcek ozaman :D Tabiki 1.oyunum her zaman Wow ^^