PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DotA 2 Bu yıl satışa sunulmayacak, ancak Betası Turnuvadan sonra

Famera
18/08/2011, 14:52
http://www.merlininkazani.com/images/games/7217/1.jpg

Valve tarafından geliştirilen DotA 2, bu yıl satışa sunulmayacak. Gamescom'da Eurogamer'a konuşan Valve'ın başkanı Gabe Newell, bu yıl içinde DotA 2'yi piyasaya sürmeyi düşünmediklerini belirtti. Şu an Gamescom'da 1 milyon dolar ödüllü DotA 2 turnuvası devam ediyor. Turnuva bittikten sonra da Valve, DotA 2'nin halka açık betasını düzenlemeyi planlıyor. Ek olarak oyunun kullanıcılara henüz nasıl sunulacağı belirlenmemiş. Steam üzerinden para ile satılabilir veya F2P yani ücretsiz olarak Team Fortress 2 modelinde de sunulabilirmiş. Bu konuda Valve'ın kararı henüz belli değil. Beklemedeyiz.

Kaynak: MK

WeRdeR WeReMeM
18/08/2011, 14:56
Eksiklikler var demekki oyunda yetiştiremediler bu seneye eğer haber doğruysa.Ücretli yada değil steam üzerinden olması çok büyük avantaj mh olayı felan kalmaz artık hacklerle uğraşmayacağımız kesin.

Famera
18/08/2011, 15:03
Aslında haberi tam anlayamadım Betası Turnuvadan sonra mı indirilmeye sunulacak??

WeRdeR WeReMeM
18/08/2011, 15:06
Halka açık yapıcaz demişler.Ne zaman halka açık turnuva başlarsa ozaman indirebilcez herhalde ;)

Volta
18/08/2011, 15:15
hero eksikleri vardı galiba tüm herolar yok belki onlar gelir?

Nighthawk
21/08/2011, 17:10
Aslında neden MK'nın haberlerini okuyup sonra anlamadık diyorsunuz anlamıyorum. Forumda bunların zaten biz aylar öncesinden anlatıyoruz.

Turnuvadan sonra "Closed Beta" başlayacak. Yani sadece davet edilenler beta oynayabilecekler. Nasıl başvurulduğunu da burada (http://www.gamehonor.com/content.php/343-DotA-2-Beta-Ba%C5%9Fvurular%C4%B1-A%C3%A7%C4%B1ld%C4%B1) anlatmıştık zaten.

Kesin tarihi verilmeyen daha sonraki bir zamanda ise "Open Beta"ya geçilecek. Yani isteyen herkes beta sürümünü indirip oynayabilecek.

2012 başında da (her ne kadar Valve için oyunları geç çıkartıyor dense de Dota 2 ekibi daha önce 2011 sonuna dediğine göre 2012'nin başından daha geç olması zor) oyun tam olarak çıkacak. Steam üzerinden satın alınıp indirilip oynanacak.

Eksik olan herolar da eklenecek. Turnuva dolayısıyla öncelikle cwlerde en çok alınan 46 hero oyuna eklenmiş. Bunlar oyun çıkana kadar tamamlanacak.

D1e-_-
22/08/2011, 13:05
bro 2011 demişşlerdi sonra 2011 yaz dediler şimdide 2012 başı diyolar.

WeRdeR WeReMeM
22/08/2011, 14:51
Turnuva bitti beta sonuçlara ne zaman açıklancak :'(

Famera
22/08/2011, 15:45
Aynen beta ne zaman yayımlanacak onu bekliyoruz xD closed betada insallah oynayabilirim :D
Google'a dota 2 beta download yazınca indirmeler sunuyor sanırım kandırmaya yönelik hareketler bunlar...

WeRdeR WeReMeM
22/08/2011, 18:53
Kandırmaya yönelik tabiki öyle birşey oldumu steam üzerinden DL edicez.

Nighthawk
22/08/2011, 19:25
Bazı yerlerde DotA 2 çok kötü, Valve kötü yapımcı zaten gibi şeyler okuyorum. Bu oyun ve Valve hakkında olumsuz yorum yapanlar cidden bu işten gram anlamayan adamlar (daha büyük ihtimalle çocuklar). Neyseki aynı adamlar hayatları boyunca orjinal oyun alıp oynamamış olduklarından DotA 2 oynayamayacak, bizi de rahata erdirmiş olacaklar.

WeRdeR WeReMeM
22/08/2011, 22:26
Bazı yerlerde DotA 2 çok kötü, Valve kötü yapımcı zaten gibi şeyler okuyorum. Bu oyun ve Valve hakkında olumsuz yorum yapanlar cidden bu işten gram anlamayan adamlar (daha büyük ihtimalle çocuklar). Neyseki aynı adamlar hayatları boyunca orjinal oyun alıp oynamamış olduklarından DotA 2 oynayamayacak, bizi de rahata erdirmiş olacaklar.

Aynen öyle çoluk çocukla uğraşmak zorunda kalmıyacaz en çok sevindiğim yani zaten orjinal olarak karşımıza çıkacak olması.Ne mh derdi pek fazla leaver olacağınıda sanmıyorum aşırı derecede noob'ta olmayacaktır.Bilen adamlar dota2 'ye merak saracak zaten.

@Folamour bu beta ne zaman yayınlancak herhangi bir bilgi bulamıyorum hiç bir yerden.Başvuru yapmıştık ama turnuvadan sonra oynayabilecez deniyordu ses seda göremiyorum.

D1e-_-
22/08/2011, 23:16
DotA 2 yi dota dan daha kötü bulmalarında ne gibi bir çocukluk gördüğünü anlayamadım , grafik bakımından çok abartılı olarak görebilirler ve DotA 2 ye geçmeyebilirler . Bencede grafik bakımından çok abartılı stream de hiçbirşey anlayamadım . Ama oyun bir gelsin bakıcaz hep birlikte zaten nasıl birşey olmuş diye.

Emusnica
23/08/2011, 14:13
DotA 2 yi dota dan daha kötü bulmalarında ne gibi bir çocukluk gördüğünü anlayamadım , grafik bakımından çok abartılı olarak görebilirler ve DotA 2 ye geçmeyebilirler . Bencede grafik bakımından çok abartılı stream de hiçbirşey anlayamadım . Ama oyun bir gelsin bakıcaz hep birlikte zaten nasıl birşey olmuş diye.

Barkıncım Folamour'un yazdığı metindeki kilit nokta "zaten valve kötü yapımcı" kısmı. %100 katılıyorum bu söze, bu sözü söyleyenlerin Valve'nin oyunlarından haberi olduğunu hiç sanmıyorum. Oyunlar hakkındaki bilgisi yok denecek kadar az ve oyunculukla alakasıda eş dosttan eline geçenler kadarıyladır.

Nighthawk
23/08/2011, 20:36
Valve'in en büyük özelliği Blizzard gibi onun da bugüne kadar TÜM oyunlarının hit olmuş olmasıdır. Mesela EA böyle değildir, güzel oyunları da vardır ama çöp oyunları da vardır. Ama Valve'in bir oyunu bile yok ki satış rekorları kırmamış olsun. O yüzden Valve'e kötü yapımcı diyenler oyunlardan anlamayan adamlardır bunu oyun geliştiriciliği ile profesyonel olarak ilgilenen biri olarak söyleyebilirim.

DotA 2'nin de grafikleri abartı değil. Yine oyun sektörüne biraz hakim olan herkes bunu söyleyebilir. Spell animasyonlarının, hero modellerinin birbirine karışmamasına, terrain üzerinde ünitelerin görülebilirliğinin azalmamasına özen gösterdikleri ve bunu başardıkları belli oluyor. Oyuncu kitlesinin çok büyük bir kısmının Warcraft 3'ün 8 yıllık eskimiş grafiklerinden daha iyi grafikler istediğini göz önüne alırsak yapımcıların o alt seviye grafikleri kullanmasını beklemek saçma olur. Zaten oyun sektöründe grafiklerde gelişme her zaman istenen bir şeydir ki 2-3 öğrencinin çıkardığı indie oyunlarda bile daha iyi grafikler oluyor artık.

O yüzden sözümün arkasındayım. Çocuklukla bağlantısı ise yaşı küçük oyuncular oyun sektörüyle ilgili bilgisiz olduğu ve orjinal oyunlar satın alıp deneme şansı elde edemediği için böyle düşünebilmesi ve yorumlarında çok heyecanlı ve iddialı olması. Okuduğum yorumlarda kendileri oyun sektörünün ilahıymış, Valve'de sokaktan geçen 2-3 adamın işiymiş gibi ifadeler vardı çünkü.

Edit: Unutmuşum hemen ekliyim; Steam de digital distributionda sektörün %70'ine hakim; çok iyi olduğu için neredeyse tekel haline gelmiş bir program. Ki rakipleri "çok iyi" olmasından şikayet ediyor o derece.

Famera
23/08/2011, 23:04
evet Folamour dikkat ettiğim şey steamda oyunlara gayet güzel indirimler var

Volta
24/08/2011, 05:09
Ben DotA2 o kadar patlama yapacağını sanmıyorum.Neden mi?Sonuçta DotA2den en çok beklentiyi dota oynayan insanlar bekliyordu.Mh olmaması,iyilerin tecrübesizlere taktik verecek olması falan filan falan, gibi şeylerin gelmesi üstüne normal dotadan hiçbir şey eksiltilmeyecek olması denmişti.Yani ben 7 8 ay önce bir yerde okumuş ve içimden böyle olursa bu oyuna gerçekten hayran kalırım demiştim.Ancak turnuvada gördüğüm oyunda revizyona gidildiğidir.Yani demem o ki LoL ve HoN oynayanlar bilir dota oynadıktan sonra LoL veya HoN nedense saramamıştır.O dotanın verdiği tadı alamamıştır çoğu kişi.Herkes demiyorum çoğu kişi bence bu kaanattedir.DotA2 eğer iyi reklam yaparsa dota oyuncuları dışındaki oyuncuları bu oyuna çekebilirse valve kazanır.Ancak dota oynayan çoğu kişi 3 4 sene daha icefrog dota haritasını çıkarıcam demişti çıkarırsa devam eder.Sonrası Allah kerim.

Oyun çıktıktan sonra alıcam ve bir süre denicem umudum yok abartılmamalı o kadar.Çok müthiş aman tanrım ne biçim olmuş ya da çok rezil kesinlikle oynamam demiyorum.Turnuvada izlediğim tarzda olursa zor oynarım ama denicem ısınamazsan dotaya devam ederim.LoL ve HoNda da aynısı olmuştu neyse.Bu belki farklı olur.

Tekrar diyorum dota2 bir sene önceki beklentilerimi karşılamadı özellikle turnuvada izlediklerimden bahsediyorum.Hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim.

TimeWanderer
24/08/2011, 07:00
Dota 2'nin tutacağından/patlama yapacağından şüphesi olan arkadaşlara gelsin:

http://twitter.com/#!/Steam_Support/status/103831520770400258

Ayrıca yapılan Gamescom En Favori Oyununuz anketinde Diablo 3, BF 3 gibi oyunlar arasından sıyrılarak birinci olmayı başarmıştır;

http://uk.games.ign.com/articles/118/1189750p1.html#disqus_thread

Bu da yetmezse yabancı forumları takip eden bir kişi olarak söyleyebilirim ki oyunun ilk adımlarında oynayan kişiler, yani The International katılımcıları da LoL, HoN gibi oyunlardan çok daha üstün görüyor Dota 2'yi. Ayrıca oyunun mekanik yönünün pek değişmediğini de söylüyorlar. Oyunun görsel açıdan değişmesi ise düşünülecek en küçük sorunlardan biri, ki başka bir oyun motoru kullanarak özüne ancak bu kadar bağlı kalınabilirdi. Şunu bilin ki competitive oyunlarda esas olan grafik değil, oyunun dengeli olması ve competitive bir sahaya taşınabilirliğidir. Dota'nın kocaman bir oyun içindeki onbinlerce minicik mapten biri olmasına rağmen bu kadar tutmasının sebebi de budur. Eğer içinizde "abi mirananın kaplanı çok şekil" ya da "windrunnerın göğüsleri çok güzel, tahrik oluyorum" diyerek bu oyunu oynayan varsa onları Allah'a havale ediyorum zaten.

Bir oyun düşünün ki 1m $ büyük ödül, 1.6m $ ödül havuzu olan bir turnuvayla ilk kez gösterimi yapılıyor. Bu turnuvanın sadece açılış maçını bile "canlı" yayından toplam 1.5 milyon kişi izliyor, final maçlarını yine "canlı" yayından 2.5 milyon kişinin izlediği söyleniyor. Vodları izleyen kişi sayısını falan söylemeye bile gerek duymuyorum artık.

Valve proje müdürünün ve icefrog'un bu tip organizasyonların ilerde de devam edeceği, ödül havuzunun en az The International'daki kadar büyük olacağına yönelik açıklamalarının yanında e-sports dünyasının baş döndürücü hızdaki gelişmesi...

Daha bir ay önce Çin'in en zengin 10 adamından birinin oğlu LGD'nin 4 oyuncusunu, CCM kulübünün ise TAMAMINI -evet tamamı yani cs-sc2-dota vs bütün takımlarıyla- satın aldı. CCM için ödediği para ne kadar biliyor musunuz?

Tam 6m $!!!

Bütün bunları alt alta toplarsanız Dota 2'nin nasıl da muhteşem ve heybetli bir şekilde geldiğini görürsünüz. Benim görüşüme göre elektronik sporlar diye tabir ettiğimiz oyun sektörü ilerde çok daha fazla büyüyecek. Şu an nasıl futbol maçı izleniyorsa televizyonlarda, gelecekte bilgisayar ve konsol oyunları izlenecek. Belki federasyonlar kurulacak, bu iş çok daha profesyonel bir alana taşınacak. Şu an bile oyunu oynamadığı halde SC 2 streamlerini izleyen birçok insan var. Kore'de 1-2 adet SC 2 televizyon kanalı var. Birçok televizyon kanalında oyun sektörüne yönelik başlı başına programlar var.

Sonuç olarak görünürde geleceğin en popüler e-sports dalı olan Dota 2 o kadar da patlama yapmayacak demek bence biraz bile değil baya bir küçük düşünmek olur.

WeRdeR WeReMeM
24/08/2011, 09:20
Sherlock başka şekilde anlatılmazdı gerçekten güzel anlatmışsın.Herkezin kalemi değil zaten bu tarz oyunlar

Famera
24/08/2011, 11:06
Bizim Türk milleti böyle işte bir oyun beğenmedimi herkes beğenmedi anlamına gelir :)

Volta
24/08/2011, 12:37
Yanlış anlıyorsunuz işte dota2 daha çıkarken zaten onu izleyecek insan hazırdıki elinde,dotadan haberi olmayan biri dota2den nasıl haberdar olucak diyorum size patlama yapacağı nokta dotadan bir kelime duymamış insanları çekmekti kastettiğim, arkadaş demiş dota patlama yapamayacak diyenlere gelsin burası ilkokul platformu mu? kapak yapar gibi gelsin otursun ne la bu?

Postumu anlamıyorsunuz daha üstüne yorum yapıyorsunuz,tekrar diyorum valve dotayı daha duymamış insanlara sevdirirse patlama yapar zaten dota oynayanları dota2ye geçirmek benim gözüm patlama/çıkış değildir,

Burada post yazarken ilkokulda bir şeyi kanıtlamaya çalıştığınız o hırslı çocuğu bırakın,adam akıllı ben görüşlerimi belirttim adam akıllı eleştirin yok onlara gelsin,yok türk milleti şöyle gibi küçük ifadelere yer vermeyin derim.Burada bir şey kanıtlamaya çalışmak büyük hata.Beğenmezsen beğenmezsin görüşlerini belirtirsin.Çıkıp farklı görüşü olana böyle garip ve anlamsız çıkışların ne sizlere ne de başkasına faydası olmaz.

Sakin olun az bu ne atar?

Emusnica
24/08/2011, 16:33
Yanlış anlıyorsunuz işte dota2 daha çıkarken zaten onu izleyecek insan hazırdıki elinde,dotadan haberi olmayan biri dota2den nasıl haberdar olucak diyorum size patlama yapacağı nokta dotadan bir kelime duymamış insanları çekmekti kastettiğim, arkadaş demiş dota patlama yapamayacak diyenlere gelsin burası ilkokul platformu mu? kapak yapar gibi gelsin otursun ne la bu?

Postumu anlamıyorsunuz daha üstüne yorum yapıyorsunuz,tekrar diyorum valve dotayı daha duymamış insanlara sevdirirse patlama yapar zaten dota oynayanları dota2ye geçirmek benim gözüm patlama/çıkış değildir,

Burada post yazarken ilkokulda bir şeyi kanıtlamaya çalıştığınız o hırslı çocuğu bırakın,adam akıllı ben görüşlerimi belirttim adam akıllı eleştirin yok onlara gelsin,yok türk milleti şöyle gibi küçük ifadelere yer vermeyin derim.Burada bir şey kanıtlamaya çalışmak büyük hata.Beğenmezsen beğenmezsin görüşlerini belirtirsin.Çıkıp farklı görüşü olana böyle garip ve anlamsız çıkışların ne sizlere ne de başkasına faydası olmaz.

dostum tüm yorumları üzerine alınmana gerek yok.

yorumuna yorumumda şudur, başarının istikrarı da başarıdır :)

Nighthawk
24/08/2011, 16:50
IGN People's Choice Award'ı DotA 2'nin kazandığı haberini yeni gördüm. DotA 2'nin tutmasından birazcık şüphem vardıysa o da kalmadı. Sonuçta listede gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan olmaya aday FPS türünde Battlefield 3, RPG türünde Diablo 3 var. DotA 2'nin bunlar karşısında Gamescom'un en iyi oyunu seçilmesi eşi görülmeyecek bir başarı.

Ayrıca DotA 2'nin DotA kadar oyuncu toplaması patlama değildir görüşüne katılmıyorum. HoN, LoL gibi aynı türün diğer oyunları böyle bir başarıya ulaşsa zil takıp oynar. IceFrog DotA oyuncu sayısını 10 milyonun üzerinde hesaplıyor. Bu DotA'yı bir w3 mapi konumundan bir oyun türü konumuna getiren başarıdır. DotA 2 bu sayıya ulaşırsa bu da Valve'in tamamen farklı türde bir oyunu Source Engine'e adapte edebilerek kazandığı büyük bir başarı olacaktır. Hatta ben DotA 2'nin 10 milyona ulaşamayıp 5-8 milyon aralığında kalmasına bile başarı derim, çünkü ücretli bir oyun olacak ve bunun doğal olarak negatif etkisi olacaktır.

Famera
24/08/2011, 20:25

DotA dan haberi olmayanlar mı? onu oyun çıktıktan sonra tanıtımıyla belli olur şimdi yorum yapmak anlamsız bunu diyorum sadece... En basitinden FIFAya bak oyun cıktıktan sonra Alman TV reklamlarında görebiliyoruz oyunu.Onun gibi bir reklam verecektir. Sadece DotA 2 den haberi olmayanlar ise yani dota oyuncuların haberi büyük ihtimalle icefrog w3 de map güncellemesi yaparken DotA 2 nin reklamını koyacaktır LoadScreene öyle tahmin ediyorum..

Bide o lafımı kişisel algılama...İtiraf edin Türk olarak çevreme baktığımda oyun begenilmesse kimse begenmez anlamında kişisel yorum yapılıyor...

TimeWanderer
24/08/2011, 23:47
Şimdi benim yazdığımı kimse "sadece" kendi üstüne almasın. Ben genel kanıları aynı yönde olan bir topluluğa seslendim orda. Ama nedendir bilinmez;

Ancak dota oynayan çoğu kişi 3 4 sene daha icefrog dota haritasını çıkarıcam demişti çıkarırsa devam eder.Sonrası Allah kerim.

deyip 3-5 post sonra

Alıntı Volta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

diyerek bir çıkış yapmışsınız. Bence önce siz alınganlığı bir kenara bırakıp önce kendi ilk postunuzu ve sonrakini okuyunuz. Bazı yönlerden kendinizle çeliştiğinizi farkedeceksiniz. Benim postumu da okursanız zaten o yönlerin üzerine gittiğimi göreceksiniz.

Ayrıca patlama yapmak tabirini anladığınızı da düşünmüyorum. Eskiden DotA oynayanların Dota 2'ye geçmesi benim gözümde patlama/çıkış değildir diyorsunuz. Fakat patlama yapmak yeni oyuncular çekmek değil, toplam oyuncu sayısının belli bir sayının üstüne çıkmasıdır.

Ve tekrar söylüyorum, şu mesajıma kadar kimseye çıkış yapmadım. Siz Dota 2'yi eleştirdiniz, ben de sizin gibi düşünenlerin düşüncelerini eleştirdim.

Oyun tanıtımı konusunda da bir bilgi vereyim(resmi değil):

Topladığım bilgilerden anladığım kadarıyla Valve Dota2 için reklam/tanıtım tarzı işlere girişecek değil. Çünkü Dota'yı pazarlamak için normal yollardan tanıtım-reklam yapmak gerekmediğinin farkındalar. Icefrog dotayı eline aldığından beri dota topluluğunun büyüme şekli böyle bir gerekliliğin olmadığını kanıtlıyor zaten. Dotanın beni en çok etkileyen özelliklerinden biri de bu zaten; kendi kendine büyüyen bir komünite! Dışardan hiçbir desteğe ihtiyacı yok. Çünkü yapımcı belki de %100 oranda topluluğun isteklerine göre hareket ediyor. Kendi kafasına göre hiçbir iş yapmıyor, yapsa da daha sonra gerekirse bu işi değiştiriyor. Tam anlamıyla mükemmel bir demokrasi örneği gibi düşünebiliriz bence bu oluşumu.

Yine çok yazdım gibi, yanlış bir şey yazdıysam affoluna :)

Famera
25/08/2011, 00:12
Sherlock güzel açıklmassındır bazı yapılabilir veya olabilir kelimelerini yapılacak olacak gibi okuyup ona göre yorum yapıyorsun ^^

TimeWanderer
25/08/2011, 05:16
Ne gibi acaba?

Nighthawk
28/08/2011, 02:27
Eğer Gabe Newell çıkıp şu şöyle olacak derse bunu "olacak" şeklinde yazmakta sakınca yok. Ama kaynağı belirsiz haberlerse "olabilir" demek daha iyi tabi :) "Olacak" şeklindeki haberler de değişebiliyor zaten ben %100 değil %99 olasılık şeklinde bakarım bu haberlere, ama bir şey %99 olma olasılığına sahipse "olacak" şeklinde yazarım, oyun haberleri için bunun sakıncası yok :)

disqoo
23/09/2011, 22:56
dota 2 yi nasıl kurcaz bilgisayara bilen varmı ??

WeRdeR WeReMeM
23/09/2011, 22:57
dota 2 yi nasıl kurcaz bilgisayara bilen varmı ??

Şu an öyle birşey yok.

disqoo
23/09/2011, 23:03
ben indirdim de bi yere kadar geiyo sonra hata veriyo

Nighthawk
23/09/2011, 23:07
ben indirdim de bi yere kadar geiyo sonra hata veriyo

Henüz çıkmamış bir oyunu indirirseniz öyle olur hep :)

D1e-_-
23/09/2011, 23:21
Henüz çıkmamış bir oyunu indirirseniz öyle olur hep :)
:DDDDDDDDDDDDDDDDD
Betasını bizimle paylaşmicaklar mı yoksa sadece betakey kazananlarla mı paylaşıcaklar :(

WeRdeR WeReMeM
23/09/2011, 23:37
İndirmeyin arkadaşlar resmi bir açıklama gelmeden.Virüs, Trojen vs tarz şeyler yiyip duruyorsunuz sonra.

Nighthawk
23/09/2011, 23:38
:DDDDDDDDDDDDDDDDD
Betasını bizimle paylaşmicaklar mı yoksa sadece betakey kazananlarla mı paylaşıcaklar :(

Bu başlığın ilk sayfasındaki postumda anlatmıştım aşamaları. Şu anki duruma closed beta diyebiliriz ama henüz beta için başvuranlara değil belli kişilere verdiler. Bundan sonra beta için başvuranlara verilecek. Daha sonra da herkese.

BorisPeace
24/09/2011, 04:34
Bugün işler değişti (:

Linky. (http://www.gamehonor.com/content.php/384-DotA-2-Daha-Erken-%C3%87%C4%B1k%C4%B1yor)