PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gabe Newell ile Gamescom’da Röportaj

Walroth
24/08/2011, 22:41
Gamekult: Özetle; Gamescom’da gösterilmiş olmasına rağmen Dota 2 hakkında pek bilgimiz yok, sadece The International turnuvası sırasında 1.6 milyon dolarlık ödül için yarışan profesyonel oyuncular oynayabiliyor. Bu ismin doğuşu hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Gabe Newell: Çoğu geliştirici gibi, bizler de bir sürü oyun oynuyoruz. Valve’da, Half-Life üzerinde beraber çalışmaya başlamış olan Robin Walker ve Erik Johnson gibi DotA oynayan birçok kişi vardı. Oyunun büyük hayranıydılar ve ligleri takip ediyorlardı. Böylece, IceFrog’a bir devam oyunu planlayıp planlamadığını, ne gibi yeni özellikler eklemek veya neleri düzeltmek istediğini sormak için e-postalar göndermeye başladılar. Daha sonra ise ona, “Neden Valve’a gelmiyorsun, böylelikle oyunu beraber yapabiliriz?” sorusunu yönelttiler. İşte her şey böyle gelişti: Oyuna olan tutkularıyla bir şeyler yapmak isteyen hayranların hikayesi.

Gerçek Zamanlı Strateji türünün Source motorunda kullanılabileceğinden emin olmamız için, Adrian bir haftadan fazla bir süre harcayarak bir prototip geliştirdi. Başlangıçta Source motorunu başka türleri göz önünde bulundurarak dizayn etmediğimizden bir strateji oyunu yapabileceğimizden emin değildik. Fakat çok güzel bir şekilde çalışmaya başladı ve daha çok insan, DotA’ya bir devam oyunu yapabileceğimize inanmış oldu.

Başlangıçtan itibaren DotA’nın gelişimini düşünürseniz, tasarımın birçok adımdan geçtiğini ve bunun yeni karakterler ve yeni mekaniklerle devam edeceğini görürsünüz. Ayrıca oyuna eklemek istediğimiz diğer şeyler de, oyuncu klanları veya eğitmenlik gibi tüm o oyun dışı özelliklerdi. Biz oyun üzerinde çalışırken, en iyi DotA oyuncularının oluşturduğu bir grup “tester” da bize sayısız geribildirimde bulundu ve bizi çok etkiledi. Ve onlara neyi sevdiklerini her sorduğumuzda, bize düzeltilecek şeylerin daha uzun bir listesini gönderdiler.

- güler -

En sonunda bizi ve ayrıca profesyonel DotA oyuncularını memnun eden bir şey ürettiğimizde, bir sonraki adım şu anda Gamescom’da gerçekleşen büyük bir turnuva düzenlemekti. Bu, oyunun farklı dillerde yayınlandığında veya birçok kişinin oyunu canlı izlemek için sunucuya bağlandığında -ki en son baktığımda sunucuda 230.000 kişi vardı- hiçbir sorunun çıkmayacağından emin olabilmemizi sağladı. Bu etkinlik ayrıca, bu şartlar altında hiçbir gecikme veya birtakım diğer uyumsuzlukların olmadığından emin olmamızı da sağladı.

Proje, Valve’da tam olarak ne zaman başladı?

Yaklaşık 2 yıl önce. Şimdi ise, geliştirme takımında yaklaşık 60 kişi bulunuyor. Sayı bakımından Portal 2 ve Left 4 Dead takımlarına yakın.

Peki ya oynanış bakımından, devam oyunundaki yeni özellikler nelerdir?

Çoğu kişi zaten DotaA mekaniklerine aşina. Her şey geliştirdip ve cilalamamıza rağmen, eski DotA oyuncularının yabancılık çekmeyeceğinden eminim

Fakat bununla yanında bazı kısımları geliştirdik. Örneğin, mağazalara daha kolay bir erişim ve tamamen yeni bir matchmaking sistemi.

Dota 2′da tek kişilik bir mod olacak mı?

Oyuncular, tek başlarına oynamak veya bir takım oluşturarak bilgisayara karşı oynamak için oyuna bot ekleyebilecekler. Fakat, hayır, gerçek bir tek kişilik mod olmayacak. Eğitim modları olacak ve oyunculara, diğerlerini geliştirmek için profil sayfalarında kendi tavsiyelerini yazmalarına izin vereceğiz. Tüm bunlar oyunla birlikte mümkün olacak.

Gamescom’da profesyonel oyunculara bakarken, maçların eskiye nazaran biraz daha yavaş oynandığını görebiliriz. Bu, devam oyunu için olmasını istediğiniz bir şey miydi?

Ben daha çok turnuvada yer alan oyuncuların, bir milyon dolar için mücadele ettiklerinden farklı oynadıklarını düşünüyorum. Daha dikkatli ve sakınarak oynuyorlar. Fakat asıl DotA ile karşılaştırıldığında, bu devam oyununun mekaniklerinde bir ritm değişikliği bulunmuyor. Maçlar genellikle her iki oyunda da aynı sürüyor: 35 ile 40 dakika arası.

Son birkaç yıl içinde, Demigod, Heroes of Newerth ve League of Legends oyunlarını ağırlayan DotA türü için olan çılgınlığı nasıl açıklıyorsunuz?

Piyasaya çıkmaya devam eden yeni oyun türleri her zaman olmuştur, ve bir oyun tasarımcısı olarak beni DotA hakkında en çok şaşırtan, bir oyuncunun oyunu ne kadar etkilediği düşüncesi ve oyun sırasında gelecek için öngörülerinin sürekli değiştiğini görmek. Takımınızda veya karşı takımda birkaç dakika içinde neler olacağı, sürekli olarak değişen bir durum. Sanırım Dota türünü diğerlerinden ayıran şey de bu. Bana göre bu, birinci veya üçüncü görüş açısından çok daha önemli.

Dota 2′nun iş modeli nasıl olacak?

Bunu henüz bilmiyoruz. DotA oyuncularının, hakkını veren bir devam oyunu olduğuna inanmalarını, ama aynı zamanda da asıl oyunun karmaşıklığından savrulmuş kişilerin oyuna olan erişimlerinin daha kolay olmasını istiyoruz. Gerçekten her iki tarafın da ihtiyaçlarına hitap etmek istiyoruz. Bu konuda içimiz rahat olduğunda, tüm şeyi paraya çevirecek bir yol bulabiliriz.

Planlandığı gibi oyun, bu yılın sonunda yayınlanacak mı?

Bu tarz bir yapım için, söylemek çok güç. Elimizde oynanabilir, hatalardan veya önemli sorunlardan yoksun bir oyun var, fakat en büyük iş sunucu ve netkodunda bitiyor. Sonuç itibariyle, birkaç bin oyuncunun yer aldığı bir kapalı beta ve daha sonra da açık beta sürecinden geçeceğiz. İşler bir hafta içinde çok hızlı gelişiyor, ama bu yılın sonunda oyuna sahip olacağımızdan eminim.

Lafı geçmişken, önümüzdeki beta hakkında paylaşabileceğiniz bilgi var mı?

Üç hafta içinde başlayacağını söyleyebilirim. Turnuvadan alacağımız geribildirimlerle düzenlemek istediğimiz birkaç şey daha var, bunları yaparken de betayı başlatacağız.

http://www.dotaiki.com/2011/08/gabe-newell-ile-gamescomda-roportaj/

ViktorReznov
24/08/2011, 22:45
Ben de ingilizcesinden birşey anlamamıştım hiç de söylemiyorsunuz bunun türkçesi var diye :)

Famera
24/08/2011, 23:15
Sanırım Eylül ayında kapalı beta yayımlanacak...

Nighthawk
24/08/2011, 23:45
Hangi kaynaktan çevirdiklerini yazmamışlar. Sanırım bu videodan (http://www.youtube.com/watch?v=yWNNuhQqBgc) çevirmişler.

Birçok şeyi atmışlar, çok güzel çevirmemişler. Yine de önemli bilgiler var. Ama bu yılın sonunda çıkacak gibi bir şey duymadım ben, 2012'nin başı dedi.

Ayrıca birçok heroyu testerlar beğenmediği için değiştirdiklerini söyledi. Lina da bunlardan biriymiş. İlk yayınladıkları resimlerdekinden farklı olmasının sebebi buymuş :)

Famera
25/08/2011, 00:13
evet sacının alev gozunun ates olması sacmaydı güzel değişiklik :)))

acdervis
07/11/2011, 01:56
Hangi kaynaktan çevirdiklerini yazmamışlar.
*hort* Bir ara görmüştüm bu konuyu, madem üye oldum, karışıklığı temizleyeyim.

Kaynak çevirinin ilk kelimesinde gizli.
http://www.gamekult.com/actu/interview-dota-2-avec-gabe-newell-A0000095576.html

Nighthawk
07/11/2011, 02:26
*hort* Bir ara görmüştüm bu konuyu, madem üye oldum, karışlığı temizleyeyim.

Kaynak çevirinin ilk kelimesinde gizli.
http://www.gamekult.com/actu/interview-dota-2-avec-gabe-newell-A0000095576.html

Hm sonradan eklenmediyse kaçırmışım benim hatam. Benim söylediğim videodan çevirmediyseniz birçok şeyi kaçıran da siz değilsiniz demektir :)