PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [Rehber][JFA] Profesyonel oyuncu olmak.

Vulcan
13/05/2011, 10:39
En son attığımız JFA 5v5 -cm'de fark ettimki gruptaki bir çok kişinin böyle bir rehbere ihtiyacı var. JFA'da iyi bir oyuncu olmak için dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var onları anlatacam

DotA ve JFA arasındaki farkı bilmek

Bildiğiniz gibi bizim bir Gold Mine, Mechanics ve Clan Lords gibi güzel bir olayımız var. JFA'nın DotA'dan daha hareketli ve tempolu olmasının sebebi bunlardır ve malesefki Mechanics zamanı geldiğinde hala tuhaf hareket eden oyuncularımız var.

Mechanics ve Clan Lords

Oyunda 3 kere çıktıktan sonra yerini Clan Lords'a bırakan bu sistemde bir çok oyuncunun yanlış yaptığı noktayı anlatmak istiyorum.

Attack Lane ve Defense Lane olmak üzere 2 noktamız var. 5v5 -cm'de tavsiye edilen dizilim Defense Lane 3, Attack Lane 2. Dikkat edilmesi gereken 2. bir nokta ise Defense Lane'de Mechanic'i durdurduktan sonra (eğer üzerinizde yoksa) köşedeki satıcıdan Scroll of Town Portal alıp hemen Attack Lane'e katılmak

Attack Lane'deki 1. kuleyi yıkmak & savunmak

Bunun sebebi üstteki anlattığım strateji içindir. Eğer rakibin Mechanic'i Defense Lane'de durdurabilirseniz hemen Scroll of Town Portal alıp Attack Lane'in önündeki kuleye ışınlanıp saldırıya katılmak için önemlidir

Clan Lords

Oyunun 45. dakikasında 2 Clan içinde ortadan çıkan Lord'ları genelde oyunların bitiş noktası olmuştur. Lordlar çıkınca herkesin ortaya gitmesi gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Tabi teleport kasmış ve sağlam kasabilmiş bir arkadaş çaktırmadan başka bir yerden girip rakip base'i yıkacaksa bu riskli hamleyi yapabilir.
JFA'da Lord'larda oyunun döndüğüne defalarca kez tanık olunmuştur. Lord Combat'ı oyunun en önemli combatıdır.

Gold Mines

JFA'nın başka bir heyecanı daha. Süre doldukça takımlara para dağıtan bu madenlerle ilgili yapmanız ve yapmamanız gerekenleri söylemek istiyorum.

* Gold Mine'ı en hızlı yıkabilen hero'ları Defense Lane'de görevlendirirseniz Mechanic'i durdurduktan sonra Gold Mine'a girebilirler
* Tek başınıza gidecekseniz MUTLAKA yanınızda Scroll of Town Portal bulundurun.
* Sürenin dolmasına 6 veya 7 dakikada Gold Mine'a saldırmanız düşmanında sizinkine saldırmasına imkan sağlayabileceği için 3 veya 2 dakika kala saldırırsanız düşmanın savunma yapmaktan başka şansı kalmaz
* Gold Mine'ı mecburi toplu combata zorlama aracı olarak kullanın. Pick'ler toplu combata müsaitse Gold Mine'a saldırarak rakibi zoraki savunmaya zorlarsınız (gelmezlerse Gold Mine'ları yıkılır ve süre bitiminde parayı alamazlar

JFA'da -vs mod

JFA'da son sürümlerden itibaren -vs mod çok acımasızdır. Önce bilmeyenler için -vs modu anlatayım

-vs mod adındanda anlaşıldığı gibi 1v1 için hazırlanmış bir moddur tabi 1v1 ve 2v2 atmak için kullanıyoruz biz. Bu modda ne oluyor

* Gold Mine'lar kalkıyor
* Mechanic'ler kalkıyor
* Lord'lar kalkıyor
* Base içerisindeki Antrenman Kuklaları kalkıyor
* Ring of Gariban kalkıyor
* Her Tower yıkımında gelen upgrade miktarı +2'den +3'e yükseltiliyor (normal moddada sadece orta için tower yıkmak +2 upgrade, kenarlar için +1)

Bilmeyenler için upgrade olayını anlatayım. JFA'da belirli lane üzerindeki creepleri güçlendirmenin 2 yöntemi vardır.

1) O lane üzerinde tower yıkmak
2) 250 Teampoints ile Upgrade yapmak

Her upgrade creeplere +30 life +3 damage ekler yani -vs modda tower yıkmak 90 life 9 damage demektir ve bu ciddi bir artıştır.

-vs Mod Stratejisi

* Lane'de mümkün olduğunca durmaya çalışın çünkü tower vermek sizi ciddi anlamda zora sokar
* Özellikle 2v2 oyunda Push yapmanız demek deny yaparken sizin daha rahat olmanızı sağlar
* Orta evin etrafındaki kutulardaki paraları unutmayın
* Fog olayını elinizden geldiğince kullanmaya çalışın

Rehbere zaman zaman eklemeler yapacağım.

Gokotas
13/05/2011, 11:41
Defense ve attack lane'leri hakkinda daha geniş bir bilgi çok daha uygun olucaktır :)

Ek olarak: Bu kisima az buçuk güzel itemler de paylaşılabilir ;) Detayları güzel olan itemler

LiFeFoRLiFe
13/05/2011, 13:24
gold mine da oynasırken rakip 5 kisi defence mefence dedigin laneden bi bastırırlarsa oyun gider...

Gokotas
13/05/2011, 14:37
Tp lerle arkada doğarlarsa bir gangda hiç kill vermeden gangi alabilirler de :)

LiFeFoRLiFe
13/05/2011, 14:55
Tp lerle arkada doğarlarsa bir gangda hiç kill vermeden gangi alabilirler de :)

sanki adamlar kör goremicek tp yi -:_:-

zkubi
13/05/2011, 15:10
Gerçekten önemli bir konu okudum yanlız bunlar sadece bilgi veriyor bilen arkadaşlar taktiklerini paylaşırsa güzel olur bence :)

Gokotas
13/05/2011, 19:42
Turnuva bitmeden taktik paylaşılacağını pek sanmıyorum :D

_GLYSE_
14/05/2011, 15:36
Turnuva bitmeden taktik paylaşılacağını pek sanmıyorum :D

Katılıyorum.

Vulcan
17/05/2011, 17:43
Rehber güncellenmiştir (-vs mod stratejisi eklendi)

Vulcan
23/05/2011, 11:36
Rehberde 5.6 sürümünden sonra güncelleme olacaktır (yeni sistemden dolayı)

cLe
23/05/2011, 12:54
deny'e para veren bir item vardı galiba en yaratıcısı o olmuş

Vulcan
23/05/2011, 14:32
Çok kişi beğendi o itemimi :) Dota hala nasıl çalmadı merak ediyorum :)

_GLYSE_
24/05/2011, 21:07
Çok kişi beğendi o itemimi :) Dota hala nasıl çalmadı merak ediyorum :)

Haberi var mı ki Icefrog'un ? Haberi varsa eklerdi veya gerek duymadı.

Vulcan
26/05/2011, 11:57
Haberi var, attığım mailda beğendiği şeyleri söylemişti Magical Claws'ta vardı aralarında.

Uchiha!
18/06/2011, 16:04
Bence de Magical Claws oyunun en yaratıcı şeylerinden biri. Bence DotA'ya o itemi koysak ya imba olur ya da hiç bir işe yaramaz o yüzden koymamıştır. SF'nin aldığını düşünsene mesela o.o Benim zamanımda tek strateji vardı: Warden ya da Murloc jungling 30-40 dk. jungling yapardı sonra HoJ yapıp oyunu bitirirlerdi :D

BearDota
27/08/2011, 01:01
JFA epey ilerleme kaydetmiş , dota gibi bilmeyenin olmadığı bir oyun JFA dan etkilenmişse ve itemi çalmaıs bile söz konusuysa sözün bittiği yerdeyiz:) bravo Volkan abi ne diyelim ..

LiFeFoRLiFe
27/08/2011, 01:57
JFA epey ilerleme kaydetmiş , dota gibi bilmeyenin olmadığı bir oyun JFA dan etkilenmişse ve itemi çalmaıs bile söz konusuysa sözün bittiği yerdeyiz:) bravo Volkan abi ne diyelim ..

jfa cıların agzından konustun şu an :)

BearDota
27/08/2011, 11:22
jfa cıların agzından konustun şu an :)

JFA cı olduğumdandır :)

JrSouL
11/09/2011, 22:46
Bende jfa başlamak isterim şimdilik sadece forumdan rehberleri takip ediyorum çünkü garena roomda hiç bi zaman jfa kuran denk gelmedi belirli saatlerde mi kuruluyosa saat kaçta ?

WHY YOU LITTLE
11/09/2011, 23:41
dostum jfa grubunu ekleyerek tüm oyunlardan haberdar olabilirsin ve 9 jfası etkinliklerimiz var

Vulcan
12/09/2011, 13:27
Aradan bir kaç versiyon geçti bi rehbere bakayım dedim değişiklik yapmama gerek yok söylediğim şeyler hala geçerlidir. Şu aralar maden yıkma konusunda ısrarcı bir Antonidas var :)

_GLYSE_
12/09/2011, 21:28
Hemde nasıl.

Vulcan
17/02/2012, 18:04
Rehber güncellenmiştir.

WHY YOU LITTLE
17/02/2012, 18:47
arda niye bunların tam tersini yapıo :(

Laguna
26/05/2012, 15:24
sen sorasın die amk