PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DotA ve JFA benzerliği hakkında

Vulcan
23/06/2011, 11:04
Arkadaşlar bildiğiniz veya bilmediğiniz gibi Justice For All haritası 9 yıldan fazla süredir var ve bu süre zarfında bazen sık sık bazen ara ara geliştirdim. Hiç bir AOS mapi oynamamış adam için JFA = DotA çakması hatta hatta DotA'yı dünyanın en iyi şeyi gibi gören insanlara göre Tetris bile DotA çakmasıdır.

Çok eski oyuncular bilir. DotA JFA'dan bir çok şeyi JFA'dan sonra yapmıştır ve hala yapmaya devam etmektedir ve bu yapılan şeyleri insanlar DotA'da gördükten sonra JFA'da aylardır olan bir Hero'da, bir Item'da, bir sistemde gördükten sonra birde utanmadan "yok artık bunuda dotadan almış" diyorlar.

Bunun yanında ben DotA'dan hiç ilham almadım diyemem. AOS türünü geçtim bir çok Warcraft haritasında insanlar DotA'da bir çok şeyden ilham almışlardır ve benimde DotA gibi bir dünya klasiği olan bir haritadan birşeyi görüp JFA'ya eklemem gayet doğaldır.

Bunun yanı sıra IceFrog JFA'nın herşeyini biliyor, maillaşmalarımızda kendiside bir kaç sistem ile ilgili yorumda bulundu ve JFA'dan bazı şeyleri DotA'da kullandığını kendisi söylemiştir. Bu benim için çok güzel birşeydir çünkü DotA gibi bir map JFA'da olan bazı şeylerden ilham alıyor.

Öbür bir konu ise "dota'da böyle jfa'da niye böyle değil" mantığı.
DotA'da bir şey görürsünüz "JFA'da niye böyle değil" dersiniz
O şeyi alıp koyuncada "DotA'dan çalıntı bu" dersiniz.

Beni bu başlığı açmaya iten şey yukardaki sebeplerdir ve sanki ben DotA'da küfür ediyormuşum, DotA'dan hiç bir şey bana esin kaynağı olmamış der gibi dolanıyormuşum gibi söylentiler olması. DotA Warcraft'ın en klasik, en çok oyunculu, en popüler haritasıdır ve benim bu popüler haritadan birşeyleri esinlenip JFA'ya uyarlamam son derece doğaldır.

JFA = DotA çakması diye düşünen zihniyet ise internete girip AOS Türü başka haritalara bakarlarsa DotA'ya benzeyen onlarca map bulabilir ama JFA'ya benzeyen HİÇ map bulamaz çünkü JFA'nın barındırdığı sistemler AOS türünü geçtim öbür oyunlarda olmayan şeylere sahip bu yüzden JFA = DotA çakması demeden önce 2 kere değil bir kaç kere düşünün.

Hala bunu savunabilecek bir kişi varsa gelsin fikirlerini savunsun.

Vulcan
29/06/2011, 15:36
Güncelleme. Arkadaşlar hala dikkat ediyorumda dota bazı şeyleri JFA'dan çok daha sonra yaptı ve bizzat o sistemleri JFA'da görünce "oha bunu bile dota'dan almışsın" diyorlar bana.

Şimdi yazacağım şeyler sizler için ufak ve basit şeyler olabilir ama bunları DotA benden daha sonra yapınca insanların gelip "oradan çalmışsın" demesi mide bulandırıcı.

* Balanar'ın ultisi (hero jfa'dan buglar sebebiyle çok çok eskiden kalktı tekrar geri gelecek)
* Fire Walking (dota'daki firefly)
* Arcane Ring
* Demon & Demonic Claw Life Steal oranını aktif ederek kısa süreliğine yüksek seviyeye çıkartmak
* Rune alınca takıma mesaj gitmesi
* Recipe'ların üzerlerinde gereken malzemelerin bulunduğu yerler, toplam maliyetleri (jfa'da hala bu sistem çok daha üstün)

Eski JFA oyuncularının aklına gelirse ekleme yapsınlar ben şu an bunları hatırlıyorum ama çok fazla şey Dota'da JFA'dan sonra yapıldı ve JFA DotA'dan görüp yaptı muhabbetleri yapıldı.

kUnTiGeR
29/06/2011, 16:36
Gerçekten bu bakıma (açıklama, item vs.) jfa çok üstün. Komutlarla lane gitmeler, açıklama mesajları, item açıklamaları vs. çok iyi ayarlanmış. Volkan' ın dediği gibi jfa' da olan bazı özellikler de sonradan dotaya aktarıldı. Bu durumları göz önüne alıp konuşmak lazım.