PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : JFA'nın yayılmasındaki en büyük engeller

Vulcan
12/07/2011, 11:17
Arkadaşlar. JFA ile ilgili bir çok sıkıntımız olduğunu biliyorsunuz. Bu sıkıntılar oyunla ilgili değil, insanların karakterleri ile ilgili.

Haftada 3 veya 4 defa karşılaştığımız bir olay var.

1) At gözlüklü insanlar

Bir insan grubumuza gelir, jfa hakkında bilgiler veririz. Çok oyuncusu varmı diye sorar, malesef olmadığını, yaymak için uğraştığımızı söyleriz. Gelen tepki genelde şu olur "salla o zaman ben dotaya kaçtım"

Siz kabul etsenizde etmesenizde garenada yüzbinlerce insanın oynadığı dotalarda her oyun ya quit, ya küfür, ya noob, ya velet, ya ego tatmin etmek isteyen insanlar buluyorsunuz (eğer düzgün bir arkadaş çevreniz yoksa)

2) Yenilikleri kabul etmeme

DotA'nın basit ve sığ stratejisine alışıldığı için daha yeni ve değişik stratejileri kabul edemeyen bir milletiz, her şeyden önce ön yargılıyız (şimdi hiç kimse çıkıpta DotA JFA'dan daha stratejik bir map demesin, o kadarda kör olmayın) ve bu ön yargıyı yıkamadıktan sonra sadece JFA'da değil her alanda her şeyde çok şey kaybediyoruz

3) IceFrog ve DotA - Peygamber ve Din bağlılığı

Bir çok insan DotA hakkında olumsuz bir şey dediğimizde şahsımıza hatta ailemize dil uzatacak kadar iğrençleşiyor. IceFrog'un bir insan DotA'nın ise bir Warcraft III modifikasyonu olduğunu bir çok kişi bilmiyor.

4) DotA oyuncusuyum JFA oynayamam zihniyeti

Biz JFA grubunda DotA'da oynuyoruz öbür mapleride oynuyoruz ve hiç birimiz "Biz JFA oyuncusuyuz şunu bunu oynamayız" demiyoruz. DotA oyuncusu olmak demek at gözlüğünü takıp başka oyunları görmemekmi demektir ? Bütün DotA aşıkları DotA dışında bir oyun gerçekten oynamıyorlarmı ?

Bu saymış olduğum sebeplerden dolayı JFA zor gelişip ilerliyor. Bizlerin ise tek isteği bu mesajı okuyan herkesin group310482@groupsim.com adresini msn listesine ekleyip bizlere ulaşıp akşam 9 jfa'larında bizlerle sadece 1 oyun oynamaları ve günde sadece 1 saatlerin ayırıp bizlerle oyun oynayıp bizlere yardımcı olmaları çünkü JFA'da herkesin fikirleri değerlidir, önemlidir ve sürümler sizin fikirlerinizin doğrultusunda çıkmaktadır.

pier0ws
12/07/2011, 11:46
9 Jfa'sında kaç oyun kuruluyor?

Vulcan
12/07/2011, 12:20
Eskiden 3. oyun bile kuruluyordu oyunlara girmek için kavga ediyorduk ama JFA'ya 10 kişi başladı diyelim bunlardan 9 tanesi beceremeyip bırakıyor (test edilmiş, onaylanmıştır iyi oynayıpta bırakan hiç olmadı)

pier0ws
12/07/2011, 12:35
Bugün gelsem 9da beni oyuna alır mısınız :)

Vulcan
12/07/2011, 13:38
Yahu biz bas bas bağırıyoruz gelin oynayalım diye !

pier0ws
12/07/2011, 14:30
Ben her zaman oynuyorum zaten ama 9 Jfa'sına katılmadım hiç :)

LiFeFoRLiFe
12/07/2011, 15:21
gokotasa sora sora takip ediyom

bi düsün bakam kendin diablo zevkinden dolayı kac kisi (yeni) jfa yı bıraktı

NidderuN
12/07/2011, 15:45
Yarın akşam 9 da bende oynayacam artık çok merak ediyorum neymiş bu jfa.
(Yanlız yarına kadar öğrenmem gereken şeyler var mı?Varsa nereden bakabilirim?)

WaterAlchemist
12/07/2011, 15:49
Undye benzeyen bir hero vardı, onun ultisini bilmedigim -dogal olarak yeni basladıgım ve yeni aldıgım bir heroydu - denemek için atmıstım volkan beni kolay bir sekilde kesince üstüne üstlük de herkesin bana gülmesiyle oyundan sogudum :) ayrıca jfa yı yaklasık 6-7 kere oynadım ve hepsinde ne item kasayım? diye sordugumda kimse söylemedi. Veya dikkate almadı-almak istemedi :)
Bunlar benim görüşüm bu yüzden uzun süredir oynamadım ama dota oynayan arkadaşlarıma JFA yı övüyorum yermiyorum oynansın diye ama katılımım daha az rehber hazırlandıktan sonra ordan item ögrenip vs. 1-2 kere oynadım.
bunun sebebi: sizin artık arkadaş grubu kurmuş olmanız -ki bu çok doğal- ve yeni gelenlerin sizin gruba alışmasının zor olması veya gruptaki kişilerin eğitmeye üşenmesi :D
Ama mapten memnunum ve gelişmesi için yapabileceğim şeyleri yaparım :)

Vulcan
12/07/2011, 16:02
Arkadaşlar çok abartıyorsunuz Diablo yüzünden JFA'yı bırakan yok herkes 6 serisinin ilk sürümü olan 6.0'ı bekliyor 5.9'da bildiğiniz gibi sorunlar var 6.0test çıkarmıştım idare edin diye ondada çok ciddi başka bir sorun var o yüzden insanlar bekleyene kadar oynuyorlar.

Yeni oynayacak arkadaşlar evet siz sadece oyuna girip item bakın yeterli.

Vulcan
12/07/2011, 16:06
bunun sebebi: sizin artık arkadaş grubu kurmuş olmanız -ki bu çok doğal- ve yeni gelenlerin sizin gruba alışmasının zor olması veya gruptaki kişilerin eğitmeye üşenmesi :D

Burasına kesinlikle katılmıyorum. Yeni gelip 2 güne bizim 40 yıllık arkadaşımızmış gibi olan kişiler var.

Yardım konusuna gelecek olursak ben fırsat buldukça kasılacak itemleri yazıyorum ama emin ol bir çok kişi "pardon görmedim ne yazmıştın" diyor bizede hak ver.

Dün adama anlatıyorum item söyledim
adam 3dk sonra yine ne kasayım dedi yine söyledim
abartmıyorum 4dk sonra yine sordu yine söyledim
aradan yine 3dk geçmedi yine sordu bende daha cevap vermedim sonrada "siz hiç yardım etmiyorsunuz" diyip quit attı sonra dediki "abi pardon aziz yıldırım tutuklanmış ona bakıyordum"

WHY YOU LITTLE
12/07/2011, 16:22
bence sadece saat 9da olmamalı etkinlik gün içinde başka saattede olsa fena olmaz

LiFeFoRLiFe
12/07/2011, 16:46
bence sadece saat 9da olmamalı etkinlik gün içinde başka saattede olsa fena olmaz

eskiden (baya bi eski geçen yaz :D) gece 2 ve saat 9 etkinligimiz vardı o zmn bole yeni gelenler sn sinde ogreniyordu

diablo 2-<-:->- halletmiş jfa yı iyiikide atmış beni gruptan en azndan

Jedi
12/07/2011, 16:52
Şimdi bende biraz LifeFORLife'a katılıyorum grupta jfadan çok d2 oynanıyor bu aralar.

NidderuN
12/07/2011, 17:27
Hocam haritayı buraya upload edermisin ya da olan linkini verirmisin geceleyin girip bi bakayım?

WaterAlchemist
12/07/2011, 17:59
Burasına kesinlikle katılmıyorum. Yeni gelip 2 güne bizim 40 yıllık arkadaşımızmış gibi olan kişiler var.

Yardım konusuna gelecek olursak ben fırsat buldukça kasılacak itemleri yazıyorum ama emin ol bir çok kişi "pardon görmedim ne yazmıştın" diyor bizede hak ver.

Dün adama anlatıyorum item söyledim
adam 3dk sonra yine ne kasayım dedi yine söyledim
abartmıyorum 4dk sonra yine sordu yine söyledim
aradan yine 3dk geçmedi yine sordu bende daha cevap vermedim sonrada "siz hiç yardım etmiyorsunuz" diyip quit attı sonra dediki "abi pardon aziz yıldırım tutuklanmış ona bakıyordum"

ben böyle yapmadım ama ve bu sekilde genelleme yapamazsın katıl veya katılma diye de söylemedim bir görüş bu.
Ayrıca "herkes" gelip 2 günde 40 yıllık arkadaşınızmış gibi davranamaz.
Daha toplu eğitim vermek istiyosanız sadece 9 JFA'sından dahası olmalı mesela Tof yeniden kuruldu G0kotas tarafından eğitim amaçlı biliyorum, öğrenmek isteyenler o takımdan herhangi birinin önderliginde kurulan bir oyunda ne yapacaklarını öğrenebilirler. Rehber konusunda bilgili olanlar sadece sen değil diğerleri de yardım etmeliler...
Her oyunu efendi düzgün süper insanlar oynamıyor ne yazıkki bu nedenle üstte yazdıığın gibi olaylar olması doğal bu yüzden genelleme yaparsan çoğu kişi öğrenmeye üşenir "bence"

Emice
12/07/2011, 19:25
Undye benzeyen bir hero vardı, onun ultisini bilmedigim -dogal olarak yeni basladıgım ve yeni aldıgım bir heroydu - denemek için atmıstım volkan beni kolay bir sekilde kesince üstüne üstlük de herkesin bana gülmesiyle oyundan sogudum :) ayrıca jfa yı yaklasık 6-7 kere oynadım ve hepsinde ne item kasayım? diye sordugumda kimse söylemedi. Veya dikkate almadı-almak istemedi :)
Bunlar benim görüşüm bu yüzden uzun süredir oynamadım ama dota oynayan arkadaşlarıma JFA yı övüyorum yermiyorum oynansın diye ama katılımım daha az rehber hazırlandıktan sonra ordan item ögrenip vs. 1-2 kere oynadım.

Aynen banada aynısı oldu kardeşim..

LiFeFoRLiFe
12/07/2011, 20:14
mapı ole egitim megitim le ogrenemezsin

aslan gibi bi grubun olacak msn de (benim gibi ^^) paso oyunlar atacan zevk eglencesi cünkü adamlar tandk grubundan anca ole ogrenrsn

LiFeFoRLiFe
12/07/2011, 20:15
jfa yı egitimle ogrenemezsin (maden vs vs hariç)

msn de tanınır olacan iyi olacan orada ara ara oyunlar atacan o oyunlarla pekiştirip etkinliklerde en iyisini yapcn

anca o yle

ben nası en güncel haberleri alıyom sanıorsunuz :D oradakiler bana ne ediyo ne oluyo belli de genede soylerler . . .

WaterAlchemist
12/07/2011, 20:20

msn de tanınır olacan iyi olacan orada ara ara oyunlar atacan o oyunlarla pekiştirip etkinliklerde en iyisini yapcn

anca o yle

ben nası en güncel haberleri alıyom sanıorsunuz :D oradakiler bana ne ediyo ne oluyo belli de genede soylerler . . .

msn grubunda takıldığımı biliyosun... ama tatildeyim takılamıyorum ayrıca hala oyuna girip yeni hero denediğimde item sıkıntısı çektiğimin farkındayım...

Dotayı oynayarak öğrenmistim ama JFA o kadar sık atılmıyor arası çok fazla oluyor bu çok doğal o yuzden öğrenmek isteyenler birisi varsa mesela grupta bilen ona sorulabilir veya dediğimi tekrar söylüyorum volkana rehber oluşturmada yardım edin item veya hero için.. kendi adıma konusuyorum ben teorik olarak daha iyi öğreniyorum direk pratikte zorlandığım için arada kaynıyo ogrenemiyorum :D

Vulcan
12/07/2011, 20:27
Arkadaşlar tamam biz yardımcı oluyoruzda emin olun DotA bile hiç oynamamış kişiler geliyor. Benim dediğim şey öğretmemek değil diyalog sorunumuz var. Adam soruyor buna ne kasayım diyor Mamutta Serathil var diyorum adam bana Mamutun bile nerede olduğunu soruyor ne diyeyim ? Yani bi zahmet söylediğimiz adamda 30 saniye ayırsın baksın oyunda combattayız durupta tam koordinatmı verecem ? Mamutta 3. item diyorum daha ne yapayım ?

Benim burada lafım armut piş ağzıma düşçülere

LiFeFoRLiFe
12/07/2011, 20:35
ilk oynayış onemldir her zaman eger ezen taraftaysan zevk alırsın (noobsan ve pro teamında olman gerekli ztn)

dota yada pg oynayanlar mapı 4 5 oynayısda kavrar

ama sen proları önemsemezsen(eskdden yapıyordn simdi deil) atarsan :/ (flood 3kere olr 2 kere deil) diablo niyetine kendi emegin alın terin haritanı harcarsan tabi yayılmaz:S

WaterAlchemist
12/07/2011, 20:40
Kendi adıma konuşayım mapi kavramada sorun yok forumda yeterli bilgi var orda olmasa da oyunda kavraması kolay ama hero ve item konusunu bahsediyorum simdilik. yani sey konu buydu ^_^"

LiFeFoRLiFe
12/07/2011, 20:43
Kendi adıma konuşayım mapi kavramada sorun yok forumda yeterli bilgi var orda olmasa da oyunda kavraması kolay ama hero ve item konusunu bahsediyorum simdilik. yani sey konu buydu ^_^"

pg oynayanlar itemleri cok kolay kavrayabilir

dota oynayanlar itemlerin %80 kavrayablr

WaterAlchemist
13/07/2011, 12:02
pg oynayanlar itemleri cok kolay kavrayabilir

dota oynayanlar itemlerin %80 kavrayablr

öneride bulundum ben. o zaman kavrayamayalım çok saçma,, pg oynayıp jfa ya baslayalım tamam. -_-"

Vulcan
13/07/2011, 12:10
JFA'nın yayılmasındaki en büyük engellere JFA sevenlerin aralarındaki anlamsız tartışmalarıda dahil...

NidderuN
13/07/2011, 12:27
Abi şu mapi atında bakayım diye mesaj attım araya kaynadı heralde :)

Vulcan
13/07/2011, 13:51
Ah be Nidderun o kadardır forumdasın JFA Versiyonlar ve Değişim Kayıtları köşesine hiç bakmadınmı be :)

pier0ws
13/07/2011, 13:58
Armut piş, ağzıma düş Nidderun :D

NidderuN
13/07/2011, 21:34
:D valla baksam bulacağıma emindim de bakmadım zaten bugün ki oyunuda kaçırdım :S
Yarında olmaz.C.tesi bu işi bitirelim/Cuma veya :D

Edit:İndirdim oynadım.Hiç bi halt anlamadım :D.Siz artık öğretirsiniz işin sırrını.

NeVeR_
14/07/2011, 10:04
Mantıklı mı mantıksız bir soru mu bilmiyorum ama ne üzerinden oynuyorsunuz (gameranger-hamachi-garena) bilmiyorum ama mape 1-2 baktım 5-6 gün alışacam arkadaşla girebilirim 5-6 gün sonra bir tane rehberi yapılmış heroyla başladım işte onla oynayıp duruyorum bir 5-6 güne 9 jfa sına gelicem.

Vulcan
14/07/2011, 10:27
Şu an Turkey JFA Room sebebi ile Garena'da oynuyoruz he tabi güzel arkadaş ortamı olan her yerde oynarız bizim için sorun yok.

furkann
14/07/2011, 14:10
Sırf milletin istekleri üzerine onlara yardım ettiğimiz için gruptan atılıyoruz buda bir sepep olabilir hemde çok büyük bir sebep

Jedi
14/07/2011, 14:31
Birini diabloda kastı diye atmak iyi birşey değil tabi :mad:

WHY YOU LITTLE
14/07/2011, 14:40
ne noluor ben anlamadım kim ne zmn neden atılmış

_GLYSE_
19/08/2011, 21:36
Yorumları okudum bana çok abartılmış geldi. Ben JFA'ya başladım 2 hafta sonra turnuvalara katıldık g0kotasla beraber finale kaldık finalde rakiplerimizin işleri çıktı final maçı iptal oldu. Öğrenme isteği olan kişi zaten rahatlıkla öğrene bilir. Ben dota'yı öğrenirkende gidip birilerine birşey sormadım ezile ezile öğrendim çünkü dotada ne kasayım veya bu hero'nun skilleri nasıl gibi sorular sorulduğunda sıradan bir oyunda yedi ceddine kadar sövüyorlardı. Dotada zor bir newbie'lik dönemi geçirmiştim 1 sene sonra ancak idare eder bir oyuncu olabildim ve kalıcı bir nick _GLYSE_ açtım aylar sonra bu forumu buldum üye oldum ve dota oyunculuğumu zaman geçtikçe geliştirdim. JFA'da ise 2 haftada JFA ortamındaki profesyonel oyunculardan biri olduğumu düşünüyorum. Volkan'ın dediği gibi ön yargıyı öncelikle bırakalım gelip bir kaç oyun oynayıp ilgi yok deyip bırakmak hiç bir katkı sağlamaz. Biraz sabırlı olup birazcık idare edersek her şey çok daha kolay yoluna girer. Fakat basit olaylar yüzünden jfa terk edildiği için hala kayda değer bir adıma atamadı. Ama bir gün olurda JFA'yı w3 motorundan kurtarıp kendi oyunumuzu yapar bir yerlere geliriz ki o zaman bazı arkadaşlar bir şeylerin farkına varır.

Bu diablo olayından da haberim yok. Bir şeyde anlamadım zaten. Birde Volkanın dediği gereksiz tartışmalar olayına katılıyorum bazen incir çekirdeğini doldurmayacak şeylerden herkes birbirine giriyor. Öncelikle bunları düzeltmemiz lazım.

FroStly
20/08/2011, 00:32
Abi Konu Güzel Eline Sağlık

Yarınki JFA'da Bende Gelmeye Çalışıcam bugün Gelmeyi Planlıyordum Dalmışım

WHY YOU LITTLE
20/08/2011, 00:33
9 jfalarına olan ilgi azaldımı ? gruptan pek adam gelmior bi ara 2. oyun falan kuruluyordu

Specy
20/08/2011, 04:07
Evet volkanın yokluğunda yine ilgisizlik başladı...
Artık 9 jfalarında adam gibi 10 kişi toplayamıyoruz.Dışardan adam alınıyo onların da yarısından çoğu quit atıyor. Şu sıralar 9jfalarında açıkçası 'rezalet' oyunlar atıldığı için ben 9jfalarına şu sıralar girmiyorum!

LiFeFoRLiFe
20/08/2011, 06:40
Evet volkanın yokluğunda yine ilgisizlik başladı...
Artık 9 jfalarında adam gibi 10 kişi toplayamıyoruz.Dışardan adam alınıyo onların da yarısından çoğu quit atıyor. Şu sıralar 9jfalarında açıkçası 'rezalet' oyunlar atıldığı için ben 9jfalarına şu sıralar girmiyorum!

+1

d2 sorunu genemi basladı demeyin sakın

herşeyi ilkde ezilerek ögrenirsin...

_GLYSE_
20/08/2011, 08:47
Zaten ben hiç bir zaman çözemedim Volkanın yokluğunda oyun atılmama sebebini hep böyle oluyor nedense.

LiFeFoRLiFe
20/08/2011, 09:39
adam map yapımcısı sonunda onun teamında olunca auto win gibi bise oluyor-->düsünüyorlar

Specy
20/08/2011, 18:04
Aynen biz ne kadar çabalasak da volkanın yokluğunda hep bi ilgisizlik başlıyor...

Impact[TR]
05/09/2011, 08:09

Aynısı banada oldu bir soru sordum adım liseli oldu :D bende daha fazla aşağılanmamak için gruptan ayrıldım başka napabilirdimki :D
Ayrıca oyunda o kasılırmı lan diyen adamlar var ben yeniyim demeden küfre kadar gidiyor bu iş

_GLYSE_
05/09/2011, 20:37
;183592']Aynısı banada oldu bir soru sordum adım liseli oldu :D bende daha fazla aşağılanmamak için gruptan ayrıldım başka napabilirdimki :D
Ayrıca oyunda o kasılırmı lan diyen adamlar var ben yeniyim demeden küfre kadar gidiyor bu iş

Bu dediklerini yapanları yetkililere bildirmen yeterli olurdu.

LiFeFoRLiFe
06/09/2011, 01:01
;183592']Aynısı banada oldu bir soru sordum adım liseli oldu :D bende daha fazla aşağılanmamak için gruptan ayrıldım başka napabilirdimki :D

sen ve onun grup nicklerini bagışlarmısın bize

Gokotas
15/09/2011, 11:22
volkanın yokluğunda bile ilgiliyiz

olay şu bu jfa ya millet yönelmekten korkuyor.Korkmayın ya yemiyoruz kimseyi