Blog Comments

 1. KONYALIYOBAZ's Avatar
  xx
 2. CoolStoryBro's Avatar
  xd
 3. 88RoundsPerMinute's Avatar
  Quote Originally Posted by napstar;
  hocam sekülerizm sadece dinden bağımsız düşünme veya dinsizlik anlamına gelmez.

  sekülerizm = dünyevileşmek
  Evet o manayı verirsek tam karşılıyor dediğim gibi farklı bi manaya geldiğini düşünmüştüm o yüzden şey ettiydim. Başarılı :=

  Gereksiz bilgi: Kelimeyi ilk duyduğumda muhafazakar manasına geliyo sanmıştım :B
  Updated 03/10/2013 at 10:20 by 88RoundsPerMinute
 4. Owyeah's Avatar
  Bence kalemin çok maharetli, birde metin yapısı oturursa çok akıcı bir yazı ortayaca çıkacak.
 5. napstar's Avatar
  xx
  Updated 12/12/2013 at 07:56 by napstar
 6. 88RoundsPerMinute's Avatar
  Quote Originally Posted by napstar
  hayır tam karşılıyor?
  karşılamamış işte?
 7. napstar's Avatar
  xx
  Updated 12/12/2013 at 07:56 by napstar
 8. LauraBodewig's Avatar
  Ağır islam mode on

  Kalpler yalnız Allah’ı zikr ile huzur bulur. (Ra’d, 28) Bunun arapçasında ise Kur'an'da Allah'ın çok az yerde kullandığı bir kesinlik edatı vardır ama tabi türkçe'nin limitlemesinden dolayı tam olarak çevrilememiştir.

  Bu ne demek huzuru başka yerde aramayın.

  Sonra. Mektubatı Rabbani'ye gireceğim. Yanlış hatırlamıyorsam 220. mektublardan birindeydi. Tam aslı olmayacak ama isteyen açıp bakabilir. Ama bir ön açıklama olarak. "Gına kalpte nifak meydana getirir. Çalgıları dinlemek günahtır. Başında durmak fısktır. Ondan zevk almak ise küfürdür " Hadisi şerifler. Kutübü sitte'nin hepsinde var mı bilmiyorum ama mutlaka birisinde olduğunu hatırlıyorum.

  Vahdeti Vücutçular'ın gözünde Oruç, Namazdan üstündür(bunun ayrıntılarını hatırlamıyorum). İmam-ı Rabbani'nin dediği ise onların namaza gerektiği kadar ehemmiyete vermedikleri için namazın kalplerindeki boşluğunu gına ve raks ile doldurmaya çalışmışlardır

  İslam'ı böyle bir seviyede yaşayan insan(namazını tam kılanlar) zaten Nefs-i mutmain makamına ulaşmıştır ve insan nefs-i mutmain makamında ölürse imanı kesin sağlamlıkta olduğu cennetliktir.

  İman kalpte bir nurdur. İnsan her kötülük yaptığında bu nurun bir kısmını silinip gider. Gitgide nefis daha tesirli hale gelir. Sonunda insan öyle bir hal alırki şeytan boyunlarına boyunduruk takmış peşlendiren sürüklüyor onları(ilk cümle Silistirevi Süleyman Efendi'den kalanı'nın bir kısmı Hadis-i şerif'in aynısı bir kısmını tam asıl anlamıyla hatırlamıyor olabilirim ama anlamı böyle)

  Buradan yola çıkarsak ateist insanlarda aslında kötülük yapmazlarsa imanlı bir insan gibi son derece temiz kalpli olabilirler. Benzer bir şekilde imanlı ama çok fazla günah işleyen insanlarında imanı olsa bile imansız gitme olasılığı vardır (Hadislere göre şeytan insana tam ölmeden önce bir yakını görünümde gelir ve onun imanını elinden almaya çalışır.) Yani " Sekerât(ölüm) esnasında şeytanın vesvese vermesi de ölüm sekerâtıyla gelen gizli bir tehlikedir ve bu tehlikenin iman-ı tahkikiyi elde etmekle ancak kolaylıkla bertaraf edilebilecektir. " Bediüzzaman Said Nursi'nin sözü. “Allah’ım! Ölüm anında şeytanın sırtımı yere getirmesinden Sana sığınıyorum.” (hadis-şerif)

  Gördüğün üzere bunların hepsi büyük allah dostlarının lafı ve hadisler benim söylemim olan yerlerde açıkça belirli oluyor zaten.

  Ağır islam mode off
  Updated 22/09/2013 at 00:14 by LauraBodewig
 9. 88RoundsPerMinute's Avatar
  Yazıyı genel olarak güzel buldum lakin;
  Sekülerizm dinden bağımsız düşünmek, hareket etmek anlamına gelir diye bilmekteyim.

  Quote Originally Posted by napstar. View Post
  Yazımı, insanın manevi ihtiyaçlarını neden sadece "inanç" veya "din" meselelerinin sahasına sokmamak gerektiğini somutlaştıran bir örnek ile bitirmek istiyorum.
  Doğru, manevi demek sadece dinî demek değildir fakat sekülerizm kelimesi sadece dini kapsamıyor mu? Sekülerizm biraz eksik kalıyor demek istediğin şeyleri ifade etmede sanki ha? )
 10. Lexsarko's Avatar
  5'te dayanıyorum kapına do'yu kalın mı seversin ince mi?
 11. Owyeah's Avatar
  Son paragraf hariç anlamamsızdı. Anlamsızdı derken ona kadar herşey anlamlıydı. Son paragrafın anlamlı olması anlamsızlaştırdı bana.
 12. nAvamazarine's Avatar
 13. napstar's Avatar
  xx
  Updated 12/12/2013 at 07:34 by napstar
 14. Burakula's Avatar
  kendimi durduracak değilim adlı kitapta buna benzer bir hikaye vardı. tam senlik bi katap kerem al oku sonra bana teşekkür et.
 15. HolyPesimist's Avatar
  Her zamanki bir napstar klasiği
 16. Gehenna's Avatar
  büyüyünce öğrenemiyecekler bu gidişle dostum,çünkü bu sembolik bir şey.Ordan onun kaldırılmasına cocuklar görmicek diye üzülmüyoruz,böyle giderse duymicaklar diye üzülüyoruz..
 17. ToreX's Avatar
  Okurken duygulandım...
 18. HolyPesimist's Avatar
  Tek kelimeyle :HARİKA
 19. TauHunter's Avatar
  Başlığı okudum. dışarı çıkıp ekmek alıp geldim. saol
 20. Ratz's Avatar
  Eline sağlık kanka (Sırf ''Okudun mu lan yazımı?! Oku oku oku oku!!!!!! dememen için yazdım)
Page 1 of 7 123 ... LastLast
All times are GMT +3. The time now is 21:27.
Powered by vBulletin®. All rights reserved.
GameHonor.com © 2007-2019
Steam Connect feature for vBulletin - Powered by Steam
vBulletin Skin By: PurevB.com