• Synderen Röportajı


  Dota 2 topluluğunun saygı duyduğu ve aynı zamanda Tobiwan'ın yanında yardımcı sunuculuk yaparak bize maçın farklı boyutlarını göstermeye çalışan kişi ex-mTw kaptanı Troels "syndereN" Nielsen' den başkası değil. Geçtiğimiz günlerde içinde bulunduğu organizasyon mTw artık e-spordan çekildiğini açıkladı. Hem bu çekiliş hem de çevresinde gelişen olayları merak eden Dota 2 topluluğunun imdadına Westernwolves röportajı su serpti. Biz de Gamehonor ekibi olarak size bu röportajı Türkçe olarak getirmek istedik.

  "Bazı kişiler sizin bu yıl, iyi başlayamadığınızı söylüyor. Senin çevrende gerçekleşen bu yakın olaylar sonrası nasıl hissediyorsun?"


  -Ben iyiyim. Durumlar sapa sarmıştı ama ben ileriye doğru bakıyorum. Takım olarak durup, hazırlanmaya devam ediyor ve iyi vakit geçiyoruz. İnanıyorum ki, sonuçlar zaman içinde gelecek.

  "Bunu duyduğuma sevindim 2012 en azından senin için telaşlı bir yıldı. Bu yılı bir hızlı tren turu olarak tanımlarsak, en önemli olayları nasıl bir sıraya sokarsın ve neden?"

  - 3 tane önemli olay seçerdim. Dreamhack Summer'ı kazanmak, The International 2 için ön eleme oynamak ve TI2'da yarışmak. Dreamhack seyircisinin önünde oynamak her iki seferde de muhteşemdi, özellikle büyük finalde Na'Vi karşı oynamak inanılmaz bir deneyimdi. TI2 için bir yer altı takımı olarak ön eleme oynamak, bununla birlikte o ayırılmış yeri kazanmak muhteşemdi. TI2 ile ilgili herşey -performansımız dışında - harikaydı.

  "Ve eğer başka bir açısından bakarsak, en kötüsü ve neden?"

  -Takımımız içindeki hoşnutsuzluluğun büyümesi ve TI2 'da da devam etmesi. Sanırım bu kendini cevaplıyor.  "Şimdi bu kısım arkamızda kaldığına göre, acaba bize yılın en iyi dizilişine sahip takımlarından birisi olan mTw ( Dreamhack'ı kazanan ve ağustos ayının sonuna doğru TI2'da yer alan) dağılmasının arkasındaki nedenlerden bahseder misiniz? "


  -Hala kişilerden bahsetmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Basit olarak, takım ruhu dağılıyordu. Takım oyuncularının birine olan güvenleri yok oldu ve oyunda bundan nasibini aldı. Bunu halledemedik ve oyunumuzu gösteremedik. Doğal olarak bu da bir felakete dönüştü.

  "The International 2 deki durum nasıldı o zaman? Bir taraftan sana Valve tarafından inanılmaz bir hediye vardı, diğer taraftan gerçek yaşama dönerken yaşanan garip çatışmalar vardı. Bu farklılığa nasıl uyum sağladın?"


  -Koşullara adapte olmaya çalıştık ve hazırlık aşamasını şansımız olduğu hissini bulmak için kullandık. Gene de, turnuva ilerledikçe, diğer takımlarla eşit olmadığımız apaçık belli oluyordu. Her oyun kendimizi motive etmeye çalışsak bile, takım eskisi kadar birbirine yakın değildi.

  "Umuyorum ki, fazla hayal kırıklığı yoktur. Takım arkadaşlarınla sahip olduğun uyumlu ilişkiyi oyun dışında düzeltebildin mi? "


  -Funzi,Socks ve Madle çok az konuştum. Onlara karşı bir iki defa oynadım, sanırım olan biten bundan ibaret. Kebaptan TI2 dan beri haber alamadım. Bunun ne kadar uyumlu bir ilişki olduğunu bilmiyorum. Sanırım herkesi aklı kendi işinde.

  "Bir iki ay geriye bakıcak olursak, Avrupa ön elemelerini kazanıp, Gabe Newell'ın çikolata fabrikasına altın bileti kazanabileceğinizi tahmin edebiliyor muydunuz? Bu devrede birlikte durabildiniz mi?"

  -İlk önce davet edileceğimizden bile emin değildik. Davet edilmeyince, elimizde ne varsa verdik. İlk maçı kaybetmek ve kaybedenler kısmına düşmek bizim için yeterince zordu ama sanırım bu bizim bileti kazanmamız için gerekli olan motivasyondu. Ya hiç ya herşey, ve kazandığımız her maçla kendimize daha çok inandık ve sonunda ön elemleri kazandık

  "Ana konumuza geri dönecek olursak, okurlarımızdan beklenen en büyük kısım yakında yaşanan Mortal Team Work trajedisi. 15 yıllık ünden sonra, e-sporda en saygı duyulan organizasyonlardan biri ani bir şekilde macerasını bitirdi; sen bu büyük bitişin tanığıydın. Bu bitiş hakkında bize kısaca bir bilgi verebilir misin?"

  -Takım yönetimi ve diğer konular hakkında herhangi bir erişimim bulunmuyordu. Görünüşe göre, takımın finansal kısmı artık pek sağlam değildi, bu yüzden organizasyonu bitirmek zorundaydılar. E-sporun en eski isimlerinden birisinin sona geldiğini görmek büyük bir utanç. İnanıyorum ki gelecekte tekrar onları görebileceğiz.

  "Finansal kriz, ne zaman göz görülür bir nitelik kazanmıştı?"

  -İlk olarak organizasyonun bizi Dreamhack'a gönderememesi, krizin oyuncularla ilk tanışması oldu.

  "Senin tepkin neydi?"


  -Kesinlikle bu bir hayal kırıklığıydı; ama aynı zamanda, takımımız yeni ve rakiplerimizle karşılaşmak için hazır değildi. Ne olursa olsun denemek isterdik.


  "Bu sondan kaynaklanan başka sorunlar?"


  -mTw' nun bana biraz borcu var... Ama bu Dreamhack 2012'den önceydi.

  "Yönetim bu borç birikimini neye bağladı? CEO (Chief Executive Officer) dan ödeme ilişkin bir açıklama duydunuz mu?"

  -İçerdeki kişilerle skype, mesaj ve mail yoluyla kontak kurmaya çalıştım ama sonuç ...

  "Gerçekçi olursak, Paranın bir gün geri ödenmesini bekliyor musun?"


  -Ne beklediğimi tam olarak bilmiyorum fakat bunca yıl büyük bir inançla oynadığım organizasyonun en azından mesajlarıma cevap vermemesinin saygısızlık olduğunu düşünüyorum.

  "Sözleri duyunca, şaştım kaldım. Görünen o ki e-sporun en önemli ve saygı duyulan evlerinden birisinin bu endüstrideki parlak figürelerden birisine insafsızca davranması inanılır gibi değil."


  -Evet bu beni de şaşırttı. Sanırım, birçok durum onlar için tepeden aşağı doğru gidiyordu.

  "Birçok durum derken neyi kastediyorsun?"

  -Sadece finansal açıdan değil, takımlar ve organizasyon arasındaki iletişim de buna dahil. En azından, bana karşı bıraktıkları etki böyle.

  "mTw büyük zorluklarla mücadele ettiklerini sona kadar sakladılar mı? Eğer böylese, bunu gizliliği korumak için hangi metodlara başvurdular? Size ödemelerin geçikmesi hakkında hangi masalları anlatıyorlardı?"

  -Dota 2 kısmı hakkında bize bilgi verilmedi. Bana muhasebe kısmında bazı hataların olduğunu söylediler ve ödemelerin haftaya olacağını ya da ilerleyen vakitte yapılacağını ilettiler.

  "Hiç diğer kısımlardaki kişilerle irtibata geçmeye çalıştın mı? Hayal meyal, durumun farkında mıydın?"


  -Hayır. Diğer takımlardan konuştuğum tek insan DIMAGAydı, fakat o da DreamHack katılımı hakkındaydı.

  "E-spor organizasyonlarından birisinin içten çöküşünü görmek nasıl bir deneyimdi?"


  -Garip... İlk başta mTw ya katılmakla birlikte organizasyonun sahip olduğu miras, bana gerçekten yüksek hedefler aşılamıştı, ama maalesef bu yaşanmadı. Çöküşü tam anlamıyla algıyamadım, dediğim gibi sahne arkasında yaşanan olaylarla bir bağım yoktu.

  "mTw nun yayınlamış olduğu belgede, yönetim açıkça şunu belirtti: 'E-spor klanlarımızın sahip olduğu iş modeli şu anki duruma yeterli düzeyde değil.' Bu kısım ne demek istiyor? Bu yeni durumda yarışılamayacak bir duruma sahip olduğunu mu söylüyor? Yoksa sadece öylesine yazılan kelimeler mi?"

  -Yazdıklarının kendilerine göre anlamlarını tam olarak bilemiyorum. Sanırım bu konuda yorum almak için yönetimle irtibata geçmelisiniz. Benim tahminim ise, başarılı CS 1.6 takımı ile kazandıkları şanlı zamanlardaki iş modelini yürütmeye çalıştılar ve bunu uygulayamadılar. Bana göre bu kötü bir karar mekanizması olarak duruyor.

  "Hiç kimsenin senin iyi niyetinden şüphe duymuyor, mTw da acı sona kadar kalmaya devam ettin ki bu en iyi oyuncuları bile etkiledi ve hatta durumu eleştirirkenki tarvın bile buna örnek, tüm bu yaptığın davranışların farklı bir nedeni var mı?"

  -Bence iyi niyet buradaki durumu iyi tanımlıyor.

  "Şimdi, bu fiyaskoyla birlikte deneyim kazandın. Yeni bir yuva arayan oyunculara ne gibi tavsiyeler verirsin? Ve oyuncu açısından organizasyonlara ne gibi bilgelik dolu sözler söylemek istersin? Yakındaki etkinliklerden sonra, senin emellerin için uygun olan yeni bir yuva arayışında hangi yaklaşımlara uyum sağlayacaksın? "


  -Eğer kulağa gerçekçi gelmiyorsa, büyük ihtimalle böyle değildir. Bu her iki açıdan hem oyuncular ve hem de organizasyonlar için. Biz oyunumuzu oynamaya devam edeceğiz, ve iyi bir sponsora yetecek kadar üst basamakları perçinlemeye çalışacağız. Umalım ki, bu işe yarasın. Orta bir sponsor buna değmeyecektir. Onlar genellikle verebileceklerinden fazlasını söyler ya da istekli oyuncuların aradıklarını veremeyecek durumdadırlar. Bizim için ya herşey ya da hiçbir şey, ve şu anda, performansımızı en üst düzeye çıkarıp orada kalmayı başarana kadar, hiçbir şey olarak kalacak. Ümit ediyorum ki, o noktadan sonra iyi ve güzel sonuçlar sponsorları çekecektir.

  "Bu daha az kasvetli! Takımının birlikte kalacağından bahsetmiştin. Eğer doğru anladıysam, ana hedefiniz sonuçlar açısından daha üstün olmak. Gelecek turnuvalarda bu söz konusu mu? Finansal açıdan nasıl ayakta kalmayı hedefliyorsunuz? Herhangi bir beklenen organizasyon var mı?"


  -Kesin olarak, gelecekte herhangi bir turnuvaya yok; o yüzden çalışmalarımıza devam edip,gelecek olan herşeye hazırlanıyoruz ve online turnuvalarda iyi sonuçlar almaya çabalıyoruz. Bu zaman alacak, fakat bizim zamanımız var.

  "Şu anki takımından ve takım arasındaki görev paylaşımından ne kadar mutlusun?"


  -En önemli şey; bir takımı oluştururken içindeki her insanı bilmektir. Bu nedenle, takımımızı bir arada tutabileceğime dair olan inancım var. Takımın birkaç hafta içinde rüya takımına dönüşemeyeceğinin farkındayım, fakat takımı bir araya getirmeye odaklanmak uzun vadede daha iyi sonuç verir. Herkesten gelecek olan emek ve çalışmayla, bence o noktaya gelebiliriz.


  "Joindota'nın sana full-time sunuculuk anlaşması sunduğu biliniyor. Neden bunu reddettin? İlerleyen zamanda bunu kabul edecek misin?"


  -Okuyorum ve 3.sınıfı bitirmek istiyorum. Bu yaz bitiyorum ve bitirdikten sonra ne yapacağımı bilmiyorum. Şu anlık hiçbir şeye odaklanmadım, ama bir yıl okuluma ara verip, e-spora odaklanmayı düşünüyorum. Nereye doğru gideceğimizi göreceğiz. Belki, sunuculuk işini alırım, henüz daha bir karara varılmadı.

  "Objektif olucak olursak, şu anda kimi en iyi takım olarak değerlendiriyorsun?"


  -Şu anda Empire. Onlar en dengeli-yetenekli batı takımı. Temiz bir oyun ortaya koyuyorlar ve iyi bir şekilde bitiriyorlar.

  "Peki doğu yarım kürede?"


  -IG. TI2 dan beri en tepedeki takım onlar. Takım içi koordinasyonları ve bireysel yetenekleri Dota 2nin zirvesinde.

  "Cevaplanmamış bir gizem, Dota 2 dünyasındaki kafaları bir hayli meşgul ediyor: Muhteşem boyun sakalını nasıl böyle kalmasını sağlıyorsun?"

  -Aslında sağlamıyorum. Popüler inancın tersine, boyun sakalımı oldukça sık tıraş ediyorum.Saçımı kenara doğru kıvrıyorum. Kendimi bu halimle seviyorum. Saygılar Liquid`ixmike88!

  "Bitirmek için son soru! Dota 2 topluluğu içinde, kibar ve belli bir tarzı olan bir imaj inşa ettin. Bazı zaman bu zincirlerinden kurtulup, pervasızca davrandığın oluyor mu?"

  -Herkesin sinirleri gerilebilir, bu benim başıma da gelir. Özellikle, Eğer ben kötü bir performans sergilemişsem ve takımımı aşağıya doğru çektiğimi hissediyorsam ya da takımımın performansından utanmışsam. Pozitif ve saygı dolu olan kişiliğimi korumaya çalışıyorum, hem oyun içinde hem de oyun dışında. Saygı ve pozitiflik sizi sorunsuz bir şekilde yolunuza devam ettirir.

  "Bu gecenin geç saatlerinde, 30 soruya cevap verdiğin için ne kadar teşekkür etsem az. Sana iyi şanslar diliyorum. Son satırları sana bırakıyorum"


  -mTw' nun dağılışından sonra bile bizimle birlikte olan hayranlarımıza saygılar. Şu anki oyunlarımız pek iyi değil ama ileride sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız.

  Eğer takımımı takip etmek isterseniz:

  www.facebook.com/mTwsyndereN // @syndereNDota
  www.facebook.com/mTwTulex // @TulexDota
  @PepicekDota
  @Dutch_Freak
  Comments 5 Comments
  1. Woolridge's Avatar
   Woolridge -
   Güzel röportaj. Bu arada takımlarının adı ex-mTw değil.
  1. Berkantk's Avatar
   Berkantk -
   Güzel, hoş bir röportaj da çok fazla anlam düşüklülüğü var.
  1. ernsnl's Avatar
   ernsnl -
   Biliyorsunuz ki çeviri işlerine yeni başladık ve biz bunun eğitimini almış kişiler değiliz. Ama elimizden geldiği kadarıyla düzgün bir çeviri sunmak istiyoruz. Sizi temin ederiz ki yapacağımız gelecek çevirilerle birlikte bunu azaltacağız. Yorumun için teşekkürler.
  1. Burakula's Avatar
   Burakula -
   emeğinize sağlık dahasını bekliyoruz.
  1. [SNO]'s Avatar
   [SNO] -
   böyle uzun şeyleri okumayı pek sevmiyorum ama güzel röportaj
All times are GMT +3. The time now is 11:57.
Powered by vBulletin®. All rights reserved.
GameHonor.com © 2007-2019
Steam Connect feature for vBulletin - Powered by Steam
vBulletin Skin By: PurevB.com