AwayFromMouse

" Osmanlıcayı öğrenip cehaletten kurtulacaksın "

Rate this Entry
Quote Originally Posted by Krizalid View Post
Şu devirde millete osmanlıca öğretmeye çalışmak gericiliğin sözlük anlamıdır. N E T B O Y S. Bunun aksini savunan ya AK ittir ya da osmanlı dölüdür.

Şimdi iki saattir tartışmayı okuyorum, osmanlıcıların söyledikleri çok komik; bir tanesi "okula gittiler de mi öğrenemediler" demiş; okuma yazma seferberliği başlatmış adamlara burada sürekli laf söylüyorsunuz da neden Anadolu'yu piç gibi cahil bırakmış bir "imparatorluğun" savunuculuğunu yapıyorsunuz sürekli? Adam ciddi ciddi osmanlıcayı savunmak için milletin okula gitmemesini yazmış; iki saray daha az yapıp okul açsalardı madem sizin halifeleriniz? Tabii gayrimüslim Rum, Ermeni ticaretten malı götürecek; parası neyse verip silahtan kaçacak, Anadolu'nun cahil fakir insanı Çanakkale'de Yemen'de ölecek. "Ecdad" böyle düzenlemiş çünkü.

Öbürü de Çin ile Japonya ile falan kıyaslamış. Oğlum bugün Çin medeniyetinin izleri milattan önce iki bin yılına gidiyor lan. Adamlar 4000 senelik medeniyet. Üstelik aynı topraklarda geçirmişler bu süreyi çoğunlukla, sağa sola dağılmadan yaşamışlar. Niye latin alfabesine geçsinler Sanki Araplardan din devşiren Çinliler, biz hala şaman takılıyoruz da Çinliler niye alfabe değiştirmiyo diye soruyoruz. Mantığa bak. Öbürü de Japonya örneği vermiş. Oğlum bu ülkede Düyun-u Umumiye kuruldu lan. Sizin koca "imparatorluk" az kalsın Ankara - Çankırı - Çorum'dan ibaret bırakılıyordu, haberiniz yok. Ve bunlar atom bombası falan yemeden oldu yani atom bombası o kadar büyük bir faktörse 1944'den önce yıkılan tüm devletlerin hanesine yazalım "atom bombası atılmamıştır" diye. Ben cevabı vereyim yine. Sen karısından boynuz yiyince gökten vahiy indiren bir ırkın alfabesini din bahanesiyle alıyorsun. Ne yazmak mümkün ne okumak. Adamlar tarih boyunca dillerine uygun olan bir alfabe kullanıyorlar. Aradaki fark bu. Şimdi "göktürk alfabesi alsaymış yüeee" diyen olacak, oğlum Güneş Dil Teorisi'ni yazan adamların aklına gelmedi de senin aklına geldi, adamlar zamanın önde gelen devletlerinin kullandığı alfabeyi almışlar; çok şükür de başarılı olmuşlar, art niyetli olmayan akıllı adam bunun ardını kazmaya çalışmaz; Harf Devrimi büyük bir başarıdır.

Sonda da bir tane "DEDEMİZİN MEZAR TAŞI YÖÖÖ" geyiği yapan olmuş. Oğlum latin alfabesiyle bu yüzyılda yazılan şiirleri bitirdiniz de Arap alfabesiyle önceki yüzyıl yazılanlar kaldı ak Biri de demiş ki "bu topraklarda yazılan eserleri anlayamıyoruz." Ulan dingil, bu topraklarda yazılıp da anlaşılamayan eser yok; çünkü bu topraklarda eski dille yazılan eser yok zira okuma yazma oranı yüzde 9. Şu zamanın bilimini, şu zamanın teknolojisini, şu zamanın sanayisini alalım; hatta geliştirelim diyen yok. Ecdadın eserini okuyacakmış. Ecdad sanki çok matah bir şey yapıyordu, şarabı dikip oğlanı s*kip sabahına beyit yazıyordu anca. "Hiyeroglifleri niye okuyorlar o zaman" diyen olmuş. Çünkü senin haremci deli sultanların ile ebesinin fi tarihinde tıpta, mimaride ve matematikte tavan yapmış bir medeniyet aynı değil. Osmanlıcanın değersiz olma sebebi, dünyaya değerli bir şey katmamış olması. Bu kadar basit.

Ben kimse osmanlıca öğrenmesin falan demiyorum ha. Herkesin ilgi alanıdır, isteyen öğrensin. Öğreniyor da zaten. Ama bunu zorunlu hale getirmenin saçmalığı ayan beyan ortada. "Seçmeli olur" denilmiş. Ona bakarsan Peygamberin Hayatı mıdır nedir, o ders de seçmeli. Ama herkes onu seçtiği için zorunludan bir farkı olmuyor. Aynısı liselerdeki seçmeliler için de geçerli. Öğrencinin mesela Fransızca, Japonca falan seçme hakkı var. Ama dersi verecek hoca yok, ne oluyor hemen Almanca yazılıyor. Bu seçmeli mantığını bilmemek için ya okul okumamış olmak gerekir ya da aşırı naif bir insan olmak gerekir ama ben yine de açıkladım. Tarihçinin osmanlıca öğrenmesi gerekiyor, evet. Ama mühendisin de diferansiyel denklemler öğrenmesi gerekiyor. Doktorun anatomi, biyokimya öğrenmesi gerekiyor. Bunların hepsini lisede mi öğretelim? Böyle saçmalık olmaz.

Ha, yav, bir de arada "şimdiki gerizekalı olmayan herkes okuma yazma öğrenir" denilmiş. Hayır güzel kardeşim. Okuma yazma seviyesinin milletin zeka seviyesiyle alakası yok. Bir ülke ne kadar gelişmiş ise okuma yazma oranı o kadar artar. Bu kadar basit. Arap yazısıyla yazan osmanlıda okuma yazma düşüktü; çünkü osmanlı geri kalmış boş beleş bir devletti. Bu cumhuriyette okuma yazma oranı yüksek çünkü çok şükür barbar osmanlıdan daha gelişmiş bir ülkeyiz. Zaten bu yeni osmanlıcılar başa geldiğinden beri her istatistikte geriye doğru gidiyor olmamız da bu konuda bayağı açıklayıcı.


Bu arada SÖZCÜ çok güzel sen de gelsene.
Categories
Uncategorized

Comments

 1. ilhan998's Avatar
  .)
 2. Krizalid's Avatar
  Eyvallah. Bayağıdır blog yazısı girmemiştim.
 3. canifeto12's Avatar
  arkadas ak partiliyiz diye yemedigimiz hakaret kalmadi . ak it , bilmem kimin dölü , tayyip ananizi sikse tamam diyiceniz . sıkıldım kendini yuksek goren insanlarin hakaretlerinden
  niye ak partili olmak hakaret oluyor arkadas
 4. Krizalid's Avatar
  Az bile demişim.
 5. Komagene's Avatar
  Ben osmanlı dölüyüm bundanda büyük gurur duyuyorum. Bu yazıyıyı kim yazmış çok merak ediyorum yaa ermeni yada gayrimuslım yada babaları dedeleri osmanlıdan çok çekmiş '' Padişahım çok yaşa ''
 6. san35's Avatar
  Bune yani böyle yazı yazmak serbest mi bu forumda yalan, nefret, ırkçılık, hakaret hepsi var resmen insanlıkdan farklı bir boyutta yazılmış bir yazı olmuş, Şikayet edildi...
  Updated 16/05/2015 at 19:51 by san35 (Yazım eksikliği)
All times are GMT +3. The time now is 05:41.
Powered by vBulletin®. All rights reserved.
GameHonor.com © 2007-2019
Steam Connect feature for vBulletin - Powered by Steam
vBulletin Skin By: PurevB.com