Nighthawk

Dota 2 F2P Olur Mu

Rate this Entry
Uzun süredir tartışıyoruz, Dota 2 ücretsiz mi olur ücretli mi, ücretli olursa ne kadar olur, open beta ne zaman çıkar... Bu konuda soruların ve yorumların ardı arkası kesilmiyor. Büyük ihtimalle tam sürüm çıkana kadar da konuşmaya devam edeceğiz.

Bu konuda düşüncelerimi ve tahminlerimi paylaşmak istedim. Ama bunu blogumdan yazıyorum ki resmi alınmasın, kişisel görüşlerim olduğu anlaşılsın.

Bence, Valve'in Steam üzerinden yaptığı son değişiklikler Dota 2'nin F2P (Free 2 Play, Ücretsiz) olma ihtimalini güçlendirdi.

Nasıl mı? Şöyle...

Steam'a aşikar olanlar oyun titlelarının hesabınıza yapışarak kütüphanenize eklendiğini bilirler. Dolayısıyla betası olan oyunlar için de normal ve beta olarak 2 title bulunur. Örneğin "Team Fortress 2" ve "Team Fortress 2 Beta". Dota 2'de ise bu açıdan bir karışıklık bulunmaktaydı. Dota 2 satışa çıkmasa da upcoming olarak Steam Store'a eklenmişti, "Dota 2" ismiyle. Sayfasında pek bir bilgi yoktu ama 2011 Sonbaharında büyük bir beta planladıklarını yazıyordu Valve. İşin garip kısmına gelirsek, Dota 2 Beta tester olanlar bu "Dota 2" titlelı oyunu almış gözüküyorlardı. Ancak steam'in istatistik sayfasında aynı oyun "Dota 2 Beta" ismiyle çıkıyordu. Yani ortada "Dota 2" ve "Dota 2 Beta" olarak 2 title yoktu, ama aynı title farklı isimlerde karşımıza çıkıyordu.

Bu durumda Dota 2 çıktığında ya varolan title Dota 2 Beta olarak yeniden isimlendirilip Dota 2 olarak yeni title eklenmeliydi, ya da varolan title tüm Dota 2 Beta testerların kütüphanelerinden silinmeliydi. Bu da bize biraz saçma geldi ve Dota 2'nin F2P olması yönünde ilk şüphelerimizi uyandırdı.

İşaretler bununla sınırlı kalmadı. Yaklaşık 1 ay önce oyunun adı, Dota 2 Beta olarak geçen istatistik sayfasında beta silinerek Dota 2 olarak değiştirildi.

Ve son olarak en çarpıcısı, Steam Store'daki Dota 2 sayfası yenilendiğinde ortaya çıktı. Sayfadan beta hakkındaki bölüm kaldırıldı. Bunun yerine What is Dota 2 / Dota 2 Nedir ve Join The Game / Oyuna Girin metinleri eklendi. Join The Game'in metni ise;

Dota 2 is expanding constantly, fill out the Dota 2 Survey in Steam to secure your place in the upcoming invitations.
Dota 2'yi oynayanların sayısının durmadan arttığını söyleyen bir yazı! Ancak sayfada tek kelime "beta" geçmiyor, metinler sanki oyunun kendisi çıkmış gibi yazılıyor!

İşte bu işaretler benim Dota 2'nin F2P olmasına yaklaşık %90 ihtimal vermeme yetti. Ama işaretlere bir yenisi de çeviri işinde eklendi!

Valve Dota 2 çevirmenleri için bir hediye sistemini aktive etti. Ayrıntılarını paylaşmayı şu an için uygun bulmasam da etkisini şu sayılarla ifade edebilirim: 24 çeviri takımından 14'ü sistemin ortaya çıkmasıyla birlikte 1 hafta içinde çevirilerini %100 oranda tamamladılar! Valve bununla da kalmayıp bir de not ekledi: eğer tüm çeviriler 24 Aralık'a kadar tamamlanırsa henüz açıklanmamış büyülü bir şey gerçekleşecek!

Büyülü şeyi tahmin etmek konuyla alakalı değil ama Valve'in çevirilere bir bitirme tarihi hedefi koymasının ne anlama geldiği çok alakalı.

Benim tahminim;
Dota 2 çok yakında Open Beta'ya geçecek...

Ama eminim diyemem.

Çünkü tersini gösterebilecek şeyler de var. Mesela Dota 2 sunucularının hala en fazla 150.000 kişiyi kaldırabilir gözükmesi... Ve bizim olayı dramatize ediyor olma ihtimalimizde var. Belki tüm bunların hiçbir anlamı yoktur. Half-Life 3 bekleyenlerin Valve'in her hareketinde HL işaretleri araması gibi, biz de Dota 2'yle kafayı çok bozmuş ve bazı şeylere fazla anlam yüklüyor olabiliriz.

Yine de,

Bence...
Categories
Uncategorized

Comments

 1. Ahmet"FranJose"ÇOLAK's Avatar
  ınsallah yılbasında ucretsız olarak oyun severlere acılır.
  zannetmıyorum dota2yı valve ucretlendırsın.
 2. Volta's Avatar
  Ben ücretlendirilmesi taraftarıyım,fakat senin tespitlerin çok yerinde.
 3. Ahmet"FranJose"ÇOLAK's Avatar
  paramıza kastın mı var. cok mu paran var nıye ucretlı olmasını ıstıyorsun kı
 4. ViktorReznov's Avatar
  Öncelikle yazı güzel olmuş.
  Kişisel fikrim ise:
  Valve öyle gözüküyor ki bu Dota2 için oldukça fazla efor sarfediyor. Belki de sürekli oyunun haberlerini takip ettiğimiziçin bana öyle geliyor olabilir tabi . Dota nın harika bir konsept olduğunun ve harika bir gelir kapısı olacağının fazlasıyla farkındalar ama . Ayrıca oyunun geliştirilmesindeki uzun zaman alan geliştirmeler yenilikler de "O kadar uğraştık ne bedavası" lafının söylenmesi olasılığını arttırıyor bence.
  Oyun paralı olsun mu olmasın mı sorusuna da paralı olmasının istememin tek bir sebebi; çoluk çocuğun bu güzel oyunu mahvetmesi. Paralı oyun kısmen de olsa bunları engelleyerek hack ve kalitesiz oyuncu sayısını oldukça azaltacaktır diye düşünüyorum.
 5. Nighthawk's Avatar
  @Viktor
  1. Valve parayı Steam'den kazanıyor. Bunu bilen pek yoktur çok çarpıcı bir istatistik: Valve çalışan başına düşen net geliri en fazla olan şirket. Dota 2 Steam kullanıcı sayısını inanılmaz artıracak. Bunun yanında daha önemlisi, satılan görsel eşyalar olacak. Son dönemde F2P'ye geçen birçok oyun eşya satışından daha fazla para kazandırttı. Valve de bunu Team Fortress 2'de yaşadı. Bu nedenlerle Dota 2'nin F2P olması Valve'e para kaybettirmeyecektir.
  2. Ücretli olursa kalitenin de daha yüksek olacağı aşikar. Ücretsiz olması durumunda çok daha iyi sistemler geliştirmeli Valve.
 6. ViktorReznov's Avatar
  @Nh
  1. maddede yazanları da yazıya eklemelisin bence çok önemli bilgiler gerçekten.
 7. TauHunter's Avatar
  Parasız olursa oyunda çoluk çocuk bol olur. Paralı olmasından yanayım :/
 8. WeRdeR WeReMeM's Avatar
  Paralı olmasının tek sebebi acc'nin değeri olması.Ben paralı olması taraftarıyım.1 kez cd key için para verelim 50-100 neyse yeterli olacaktır.Çoluk çocuk olma mevzusunu geçtim wow'dada var çoluk çocuk bu olay ona engel olmuyor malesef.En kötü acc'mizin bir değeri olur hack,küfür vs. tarzı olaylar min.düzeyde olur.He diyelim bedava yaptılar ozaman Valve'nin ve steam'in %100 çalışacak hack programlarını engelleyecek birşeyleri geliştirmesi lazım.Çünki bizim insanımız Steam'de bile MH açar eminim buna yapabilirler yani.
 9. KoMuTaN_MG's Avatar
  benim evdeki pc kalıdırmıyo oyunu ne olursa olsun artık :=)
  paylasım icin tşk
 10. CoolStoryBro's Avatar
  Başarılı bir değerlendirme olmuş, katılıyorum. Valve dediğiniz gibi steamden zaten kazanacak her türlü fakat F2P yapmazsa steam kullanıcı sayısı beklendiği oranda artmayacağı çok kullanıcı kaybı olacağı için F2P yapıp steam storedan gelir alma yoluna gidecektir büyük ihtimalle.
 11. The Undertaker's Avatar
  24 aralık geçti herangi bişe açıkladılarmı?
 12. The Undertaker's Avatar
  24 aralık geçti herangi bişe açıkladılarmı
 13. Nighthawk's Avatar
  Hayır hiçbir şey olmadı
 14. canifeto12's Avatar
  tek bir sey sorcam title ne demk
All times are GMT +3. The time now is 22:46.
Powered by vBulletin®. All rights reserved.
GameHonor.com © 2007-2019
Steam Connect feature for vBulletin - Powered by Steam
vBulletin Skin By: PurevB.com