Nighthawk

Warcraft 3'te Türkçe Karakterler

Rate this Entry
İyi geceler millet. 24 Aralık'a girdik. Yılbaşı yaklaşıyor. Şimdiden herkese mutlu yeni yıllar dilerim.

Hristiyan Dünyası Noel'i kutlarken biricik icefrog'umuz da noel hediyesi olarak yeni Dota haritasını yayınlamaya hazırlanıyor. Türkiye'de çoğumuz Noel'i kutlamasak da yeni haritayı heyecanla bekleyen çok kişi olduğuna eminim.

Game Honor olarak yeni harita olan 6.73'ü inceledik. Kendimizi tutamayıp, birkaç yenilik hakkında size ipucu verdik. Dota 6.73'teki yenilikler hakkındaki ipuçları için bu konuya göz atabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Dota'nın Türkçe çevirisini Game Honor ekibinden BorisPeace ve Lexsarko yapıyor. 6.73'ün Türkçe versiyonu da hazır ve harita yayınlandığında Türkçesi de yayınlanacak.

Türkçe Dota haritası diyince akla gelen ve bu yazıda asıl belirtmek istediğim mevzu da Warcraft 3'ün varsayılan yazı tipinin Türkçe karakterlerin çoğunu göstermemesi. Bu nedenle Dota'nın çevirilerinde şimdiye kadar Türkçe karakterler yerine onlara yakın diğer karakterler kullanılmıştı; ç yerine c, ğ yerine g gibi... Artık bu sıkıntıya bir son vermek için çeviri ekibinin çabası ve PlanetX'in verdiği emek ile yaratılan yeni bir programa Warcraft 3 yazı tipini değiştirme ve Türkçe uyumlu yazı tiplerini belirtme özelliği de eklendi. Yakında Dota'nın resmi indirme sitesi getdota.com'un Türkçe bölümünde de bu programla karşılaşacaksınız. Bu programı kullanarak kolayca Türkçe uyumlu bir yazı tipine geçebilirsiniz. Türkçe karakterleri içermeyen bir yazı tipi kullanıyorsanız ne yazık ki Türkçe haritadaki Türkçe karakterleri göremeyeceksiniz.

GHTools adını verdiğimiz ve ileride başka fonksiyonlar da eklenerek geliştirilecek programımızı bu adresten indirebilirsiniz.

Yeni yıl ile birlikte Dota 6.73 ve Türkçe karakterleri de içeren Türkçe haritanın da sizi mutlu etmesi dileğiyle; tekrar iyi geceler.
Categories
Uncategorized

Comments

  1. WeRdeR WeReMeM's Avatar
    Başarılarınızın devamını dilerim güzel işler çıkartıyorsunuz tebrik ederim emeği geçen herkezi Yeni yılda sende mutlu olursun inş. Yiğit
  2. bykaya's Avatar
    Ellerinize sağlık ekip harika çıkarttığınız işler harika başarılarınızın devamını diliyorum.
All times are GMT +3. The time now is 17:23.
Powered by vBulletin®. All rights reserved.
GameHonor.com © 2007-2019
Steam Connect feature for vBulletin - Powered by Steam
vBulletin Skin By: PurevB.com