4 sonuçtan 1-4 arası gösteriliyor

Narcissu (Visual Novel)

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  setsumi.jpg
Görüntüleme: 12
Büyüklüğü:  157.8 KB (Kilobyte)

Başlamadan önce Narcissu visual novel olmasına rağmen kesinlikle bir çocuk kitabı değil hatta 16 yaş üstü olduğunu bile söyleyebilirim. Yanlış anlamayın kitapta vahşet, seks, uyuşturucu kullanımı veya kötü dil kullanımı yok. Fakat konusu çok ağır. Hastalık, yara izleri, kanser, ölüm, intihar, ölmesi kesin insanların etik dışı davranışları ve çok fazla dini sorgulama olduğu için.

Geçen steam store'u karıştırırken buldum. Bedava bir visual novel. Bedava olduğu için beklentim yüksek değildi ama bitirdikten sonra vay be dedim içimden. Bu inceleme benim için iki açıdan yenilik oldu. Okuduğum ilk visual novel oldu otaku level'ım iyice yükselmeye başladı Hayatım boyunca Toradora'nın ve " Babam ve Oğlum"un sonu hariç hiçbir anime-manga ve film'de ağlama noktasına gelmemiştim.

Bu hikayeye en benzer rastladığım şey yaşlı insanların hafıza sorunlarının ele alındığı zaman zaman ciddi, çok daha az depresif bir kitaptı. Oscar adlı bir kedinin ölecek insanları kokusunu anlayarak odalarında ayaklarının başında dikildiği bir huzurevi. Konunun içinde kedi olunca tabi ister istemez yumuşuyor. O kitabın özeti bence şöyle idi. Zihinsel hastalar zor, bakımları zor, hayatlarındaki en yakın kişileri eşlerini bile unutabiliyorlar. Hastanın evde bakımı çok zor. Huzurevlerinde bakılmasını sağlamak sadece aile için mantıklı o hastaların psikolojisi için değil çünkü ölmeyi bekledikleri bilinmedik bir mekanda her ne kadar daha sonra unutacak olsalarda tanıdıkları kimse yok yanlarında. Burada bir soru doğuyor insanın aklına hangisi daha doğru. Ben ona girmiyorum. Fakat o en basit işlevleri bile yerine getiremeyen o zihinler tanıdık bir melodi duyunca, kedi görünce birden çocuk gibi seviniyorlar. İşte bu orada onların mutluluğun temel sebebi oluyor. Bu kitabında minik özetini verdikten sonra

Şimdi narcissu'un iki novel'i var. İlk çıkanı narcissu olsada ikinci çıkan Narcissu Side 2nd adlı roman ise ilk romandan 7 yıl öncesini ele aldığı için ilk olarak Narcissu Side 2nd'a başlamınızı tavsiye ederim.

Narcissu Side 2nd'ın başında Himeko adlı bir kızla tanışıyoruz. Evi kilisenin yanında bu yüzden Chihiro beraber her pazar kiliseye giden birisi. Arabalara fazla düşkün. Üniversite sırasında katolik hastanesi'de 7. kat hastalarına yardımcı olmaya karar veriyor. Yani tedavisi olanaksız hastaların olduğu katta. Üniversite bitince hem kiliseye gitmeyi hem de hastaneyi bırakıyor. Kendi arabası alıyor tamir ediyor, en yakın arkadaşı Yuka'yı bir kere gezdiriyor sonra çat hasta oluyor. Akciğer kanseri. Tam bu sıralarda kardeşi de hastane'de gönüllü yardımcı olmaya başladığı için her gün hem Chihiro hem de Yuka 2 mevsim boyunca aksatmadan onu ziyaret ediyorlar. Fakat Himeko'nun 7. kata taşınacağı kesinleşince Yuka'ya bir istekte bulunuyor. Ne olur artık beni bir daha ziyaret etme, acıyan bakışlarını kaldıramıyorum. 7. kata taşınacağını da kardeşinin dondurma yemesine izin vermesinden anlıyor. Buradan sonra Narcissu'nun ana karakteri hastalığını kabullenmiş, çok konuşmayan bir kız olan Setsumi ile tanışıyoruz

Bu kadarı prologue idi. Yazının kalanı ağır spoiler içerir

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  moe-2887-sample1.jpg
Görüntüleme: 11
Büyüklüğü:  160.8 KB (Kilobyte)

15 yaşında hastalıklı bir kız Setsumi. Hastane'de yatmasada sürekli kontrole gidiyor, günlük yaşamı alt üst olmuş. Başta her gün arkadaşları zamanla tanıdık daha sonrada yabancı olmuşlar. Hasta olduğu ve öleceğini düşündükleri için insanların kendi varlığı yok saymasından şikayetçi. Annesiyle babasının hastalığı yüzünden güzel evlerinden taşınmaları, babasının ek mesaisi, annesinin part-time işe başlaması. Eskiden elleri ojeli olan annesinin her akşam bereli elleriyle sevdiğini düşünerek kızarmış patates getirmesi, setsumi'nin ise onu üzmemek için sevmediği halde yemesi, hem de her gün her gün. Annesini ve babasını yük olmaktan utanıyor.

Buradan fazlası hakkında çok şey anlatmayacağım küçük küçük olarak. Himeko'nun geçmişteki bir hatırası 7. kattaki annesi babası intihar etmiş 5. yaşındaki bir kızın kendisine bağlanması ama daha sonra öleceğini anlayıp uzatmadan yemek yemeyi bırakması ve himeko'dan artık gelmemesini istemesi. Himeko inancını kaybetmiş olduğunu söylüyor. Fakat hastahane çalışanlarının bilmiyorlar ve onun çatıya çıkmasına izin veriyorlar(hristiyan olduğu için intihar etmeyeceğini düşünüyorlar). Himeko bol bol inancını sorguluyor. Eğer kutsanma varsa lanette vardır. Tanrı nerede çok mu meşgul? Biz bunu hak etmek için ne yaptık? Hangisi daha kötü arkada bırakılmak mı yoksa beraberce ölmek mi? En nihayetinde bir prequel olduğu için Narcissu Side 2nd'da Setsumi'nin Narcissu'daki bazı davranışlarının temelini öğrenmiş oluyoruz. Hikaye Setsumi'nin olduğu için Narcissu'ya biraz atlayarak da olsa söyleyeyim. Himeko Fuji dağının tepesine çıkıp da intihar etmemesine rağmen Setsumi kendini denize bırakarak intihar ediyor. 7.katta veya evde ölmeyi reddediyor ve hayatında kendine hiç verilmemiş bir şeyi gerçekleştiriyor, seçim hakkı. Narcissu Setsumi'ile beraber hastaneden kaçarak 900km kat eden ismi verilmemiş erkek ana karakterde 6 ay sonra ölüyor. Fakat bu 900km boyunca etik dışı davranışları görüyoruz ama ne diyeceğimizi de bilemiyoruz. Yol boyunca karakterlerlerin sağlığının nasıl bozulduğuna da şahit oluyoruz. Ancak 22 yıllık yaşamı boyunca ölümü kabullenmiş olan Setsumi'ye ana karakterimizin tam ölmeden önce diktiği yaşam tohumlarını da görüyoruz. İlk defa araba sürdürmesi, yeni kıyafetler aldırması, köprünün kenarında beraber fotoğraf çekilmeleri. Kısa süre içinde ölecek olmalarına rağmen.

Bu romanı okuyunca insanın aklına ötanazi yasağını sorgulamak geliyor. Yanlış anlamayın ben müslüman'ın seçimim belli(blind faith bu konu da bir şey sormayın mantık dışı şeylere inanıyorum OK?). Peki mantığı olan insanlar için ötanazi olmalı mı sorusuna evet diyesim geliyor içimden.

Son olarak uzun zamandır bu kadar güzel bir duygusal hikaye okumamıştım. Bitireli 4 saat oldu ama etkisinden hala kurtulamadım

PS: Söylemeyi unutmuşum müzikleri de bir o kadar güzel.

Konu LauraBodewig tarafından (04/05/2014 Saat 15:20 ) değiştirilmiştir.

Re: Narcissu (Visual Novel)

bu visual novel ın manga dan farkı nedir ki şimdi

Cevap: Narcissu (Visual Novel)

Visual novel'i anime-manga-light novel arasında bir karışım noktası olarak düşün. Animeden alınmış gibi renkli resimler var ama animasyon yok, seslendirme ana karakterlerde var, roman gibi yazı yoğunlukta yine ama yazılar senin fare tıkın ile geliyor. Ve yine roman gibi olduğu için karakterlerin içseslerine çok daha fazla şahit olduğumuz için bence daha iyi duygu verilebilecek bir tür ki en büyük örneği Clannad zaten. Arka planda da animelerdeki gibi çok güzel müzikler oluyor.

He ama Visual Novel'lerin çoğunda birkaç plot point vardır bir seçim verilir ve senin seçimine göre şekillenir ve senin seçimlerine göre biter hikaye. Fakat Narcissu'da bir seçim hakkı yok hikayeyi sadece izliyoruz gelişimine eşlik edemiyoruz öbür visual novellerin aksine.
    Konu LauraBodewig tarafından (04/05/2014 Saat 15:13 ) değiştirilmiştir.

Re: Narcissu (Visual Novel)

hımm güzel bir şeye benziyor ama benim türüm değil pek ben daha çok aksiyon komedi ağırlıklı sevdiğim için romantizm falan pek beğenemiyorum ama tanıtım güzel olmuş eyvallah

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu okuyan 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 ziyaretçi)